BAC 2011 Dezbatere pe forumuri: Cine a ales "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" la Subiectul al III-lea nu va fi punctat

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Luni, 27 iunie 2011, 15:19 Actualitate | Esenţial

Subiectul al III-lea din examenul scris de Limba si literatura romana a generat o adevarata dezbatere intre liceeni pe forumurile de specialitate. Dilema: ce opera scrisa de Camil Petrescu trebuia tratata la acest subiect. Este "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" un text dramatic? Raspunsul profesorilor contactati de HotNews.ro pe acest subiect este unanim: "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" este Roman. Cei care au ales Camil Petrescu trebuiau sa trateze un personaj din "Jocul ielelor" sau "Suflete tari", care sunt texte dramatice.   

SUBIECTUL al III-lea      (30 de puncte)

Redacteaza un eseu de doua-trei pagini, despre particularitatile de constructie a personajului dintr-un text dramatic studiat, apartinand unuia dintre autorii canonici: I.L.Caragiale, Camil Petrescu sau Marin Sorescu.
In elaborarea eseului, vei avea in vedere urmatoarele repere:
- sustinerea unei opinii despre modul in care se reflecta tema textului dramatic in constructia personajului ales;
- prezentarea statutului social, psihologic, moral etc. al personajului ales, prin raportare la conflictul/ conflictele textului dramatic;
- relevarea unei trasaturi dominante a personajului, ilustrate prin doua episoade/ secvente dramatice semnificative/ citate comentate;
- ilustrarea a patru elemente de structura si compozitie ale textului dramatic ales, semnificative pentru tipologia personajului (actiune, conflict, relatii temporale si spatiale, indicatii scenice, tehnici specifice, limbaj, final etc.).

Nota!
Ordinea integrarii reperelor in cuprinsul lucrarii este la alegere.
Pentru continutul eseului vei primi 16 puncte (cate 4 puncte pentru fiecare cerinta/ reper).
Pentru redactarea eseului vei primi 14 puncte (organizarea ideilor in scris - 3 puncte; abilitati de analiza si argumentare - 3 puncte; utilizarea limbii literare - 2 puncte; ortografia - 2 puncte; punctuatia - 2 puncte; asezarea in pagina, lizibilitatea - 1 punct; incadrarea in limita de spatiu indicata - 1 punct)
In vederea acordarii punctajului pentru redactare, eseul trebuie sa aiba minimum doua pagini si sa dezvolte subiectul propus.

Conform baremului, ei nu vor fi punctati la subiectul al III-lea daca au tratat un roman, in locul unui text dramatic, spun profesorii contactati de HotNews.ro. "Se repeta o istorie mai veche, de acum cativa ani, cand elevii au mai incurcat operele si l-au descris pe Ilie Moromete ca pe un intelectual", a declarat Janet Voineag, profesor de limba romana la Colegiul National Unirea din Focsani.

Ce spune BAREMUL DE CORECTARE

La subiectul al III-lea, baremul publicat de Ministerul Educatiei prevede urmatoarele punctaje:

SUBIECTUL al III-lea (30 de puncte)
Continut - 16 puncte
- sustinerea unei opinii in concordanta cu cerinta 4p/ incercare de sustinere a opiniei sau schematism 2p   4 puncte
- prezentarea statutului social, psihologic, moral etc. al personajului ales, prin raportare la conflictul/ conflictele din textul studiat   4 puncte
- cate 2 puncte pentru fiecare dintre cele doua episoade/ secvente dramatice semnificative/ citate comentate, relevante pentru o trasatura a personajului ales   2x2p=4 puncte
- cate 1 punct pentru ilustrarea fiecaruia dintre cele patru elemente de structura si compozitie ale textului dramatic studiat, semnificative pentru tipologia personajului ales   4x1p=4 puncte

Redactare - 14 puncte
  • organizarea ideilor in scris   3 puncte
- text clar, organizat, coerent, cu echilibru intre cele trei componente: introducere, cuprins si incheiere, in care constructia paragrafelor subliniaza ideile in succesiune logica - 3 puncte
- text partial organizat, cu dezechilibru intre componente, in care constructia paragrafelor nu subliniaza ideile in succesiune logica - 2 puncte
- text vag organizat, fara evidentierea trecerii de la o idee la alta - 1 punct
  • abilitati de analiza si de argumentare   3 puncte
- relatie adecvata idee-argument, utilizare de argumente convingatoare, formulare de judecati de valoare relevante - 3 puncte
- relatie partial adecvata idee-argument, utilizare de argumente insuficient de convingatoare, formulare de judecati partial relevante - 2 puncte
- relatie idee-argument inexistenta, idei nerelevante, schematism - 1 punct
  • utilizarea limbii literare (stil si vocabular potrivite pentru continutul eseului, claritatea enuntului, varietatea lexicului, sintaxa adecvata - 2 p/ vocabular restrans, monoton 1p)   2 puncte
  • ortografia (0-1 erori - 2p/ 2 erori - 1p/ 3 sau mai multe erori - 0p)   2 puncte
  • punctuatia (0-1 erori - 2p/ 2 erori - 1p/ 3 sau mai multe erori - 0p)   2 puncte 
  • asezarea corecta a textului in pagina, lizibilitatea   1 punct
  • incadrarea in limita de spatiu indicata   1 punct
In vederea acordarii punctajului pentru redactare, eseul trebuie sa aiba minimum doua pagini si sa dezvolte subiectul propus.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

ANIMATIE GRAFICA. Un tanar a murit intr-un accident teribil, dupa ce rotile unui camion s-au desprins in mers

Un accident infricosator s-a produs miercuri in zori, in judetul Iasi. Doua roti ale unui camion supraincarcat cu busteni s-au desprins in mers. Una dintre ele a spart parbrizul masinii din spate si l-a omorat pe loc pe sofer.








32872 vizualizari
  • +7 (21 voturi)    
    mda (Luni, 27 iunie 2011, 15:29)

    eu [anonim]

    haosul si incertitudinea asta e creata chiar de profesori, care nu stiu sa predea materia ca elevul sa priceapa care si cum dumnezeu este

    slava domnului ca am dat bacul acum 8 ani, la fel a fost haos...
    • +4 (18 voturi)    
      .... (Luni, 27 iunie 2011, 15:52)

      Anca [anonim] i-a raspuns lui eu

      E clar ca a fost o capcapa in care au cazut toti cei insuficient pregatiti sau neatenti .... Cine stie cunoaste... Ca sistemul romanesc de invatamant e la pamant si ca exista si profesori slab pregatiti care si-au ales gresit meseria si elevi ale carori preocupari sunt multe altele mai putin scoala, iar stim cu totii ar trebuie sa ne pastram un pic de obiectivitate si ratiune in a aprecia lucrurile.
      • -1 (17 voturi)    
        mda (Luni, 27 iunie 2011, 16:20)

        I [utilizator] i-a raspuns lui Anca

        la tine "insuficienti pregatiti" inseamna ca nu au tocit ca niste roboti.
        • +7 (23 voturi)    
          .... (Luni, 27 iunie 2011, 18:19)

          Andra [anonim] i-a raspuns lui I

          "Insuficient pregatit" inseamana tocamai acei "roboti " care invata fara sa judece si iata nu sunt in stare sa judece un enunt pentru a alege opera corect. Nu fac diferenta dintre genuri sau curente litarare. Ultima noapte cum poate fi vreodata opera dramatica tot ce ar trebui sa stie tot omu despre genu dramatic este faptul ca se poate juca pe o scena de teatru vi se pare ca ultima noapte poate fi jucata :|? Au vazut Camil Petrescu si gata tot ce au tocit eu despre aces autor a fost acel roman asa ca dai si scrie de ce sa mai judeci:) Hai sa nu ne mai dam victime :)
          • 0 (12 voturi)    
            raspuns (Luni, 27 iunie 2011, 18:49)

            kidd009 [anonim] i-a raspuns lui Andra

            foarte adevarat ce zici!!
          • -1 (3 voturi)    
            Inca ceva (Marţi, 28 iunie 2011, 11:47)

            Laura [anonim] i-a raspuns lui Andra

            Tot pentru " oamenii de geniu " la limba si literatura romana.
            Singura drama a lui Caragiale este "Napasta".
            Ce ati scris voi " O scrisoare pierduta " este comedie.
            Daca cei din minister scriau " sa apartita genului dramatic " , da era corecta si comedia.

            Exprimare de inteligenti.....astia sunt cei de sus din Romania!
            Apoi ne comenteaza cei de la stiri,ca in fiecare an, ca vezi doamne " Elevii nu au stiut sa faca rezumatul la Harap-Alb, pe care si un copil de cls a 5-a stie sa-l faca".
            Bine ca stiu ei =))))))))))))))))))
            • +1 (3 voturi)    
              :) (Marţi, 28 iunie 2011, 12:31)

              hai ca esti simpatic:) [anonim] i-a raspuns lui Laura

              text dramatic inseamna teatru.....deci poate fi si comedia
              • -5 (5 voturi)    
                haha (Marţi, 28 iunie 2011, 14:20)

                lolozaur [anonim] i-a raspuns lui hai ca esti simpatic:)

                Daca si comedia e drama, chiar ca vine sfarsitul lumii.
                • +2 (4 voturi)    
                  pune mana pe o carte (Marţi, 28 iunie 2011, 15:17)

                  M [anonim] i-a raspuns lui lolozaur

                  Un text dramatic este orice text care poate fi pus in scena, fie ca e drama, comedie, farsa, tragedie sau ce mai vrei tu.
                  Tu cum ai trecut bacul fara sa stii asta? De fapt, cum ai trecut capacitatea?
                  • 0 (0 voturi)    
                    Iti spun eu cum (Miercuri, 29 iunie 2011, 20:26)

                    parker [utilizator] i-a raspuns lui M

                    prin bunavointa supraveghetorilor
                    care l-au lasat sa copieze. Asa au trecut multe generatii examenele iar rezultatele se vad. De ce ar invata elevii daca se cunoaste toleranta profesorilor fata de copiat ?
                • +1 (3 voturi)    
                  text dramatic inseamna text dramatic (Marţi, 28 iunie 2011, 15:23)

                  Ele [anonim] i-a raspuns lui lolozaur

                  Adica un text care apartine genului dramatic, care poate fi jucat pe o scena, si care include drama, comedia, tragedia. Comedia nu este drama, dar este un text dramatic (este o diferenta, intreaba un prof de romana). Deci puteau intra toate piesele de teatru ale lui Caragiale (inclusiv comediile, ca sa fiu cat se poate de clara).
                • +1 (1 vot)    
                  Comedia - dramă (Marţi, 28 iunie 2011, 16:54)

                  -Bogdan- [utilizator] i-a raspuns lui lolozaur

                  Comedia nu e dramă, e text dramatic.
          • -2 (2 voturi)    
            andra (Marţi, 28 iunie 2011, 21:27)

            nicoleta [anonim] i-a raspuns lui Andra

            ai vazut piesa de teatru iona?nu cred ca altfel ai fi foarte atenta ce vorbesti...daca iona se chinuia pe scena cu un peste de carton ce te face sa crezi ca un regizor cu o buna rechizita sau poate chiar tot de carton ,sa nu puna in scena ultima noapte...
          • -1 (1 vot)    
            BATAIE DE JOC! (Miercuri, 29 iunie 2011, 18:21)

            multa sanatate domnului Funeriu [anonim] i-a raspuns lui Andra

            Ma scuzi, dar daca scria clar "GEN dramatic" nu se facea aceasta eroare la scara nationala. "TEXT dramatic" e cu totul altceva. Plus ca in programa scolara nu exista "Jocul Ielelor". Si data fiind drama interioara prin care trece Stefan Gheorghidiu, mi se pare logic ca majoritatea l-au caracterizat pe acesta. Deorece drama sa interioara face din romanul "Ultima noapte.." un TEXT dramatic. Si pot sa pun pariu ca cei care au caracterizat un personaj din "O scrisoare pierduta" au facut-o pentru ca stapaneau mai bine aceasta opera decat celelalte doua la care ar fi putut face referire. E o bataie de joc ce face acest domn Funeriu. Sa nu mai vorbesc de subiectele de la M1 de astazi.. prea dificile. Ar trebui sa se tina cont ca nu toti cei care termina un liceu de mate-info merg mai departe in acest domeniu.
          • 0 (0 voturi)    
            ... (Duminică, 3 iulie 2011, 16:48)

            valentina [anonim] i-a raspuns lui Andra

            ca sa iti faci o idee @mda, Ultima noapte de dragoste, Intaia noapte de razboi a fost pus pe o scena de teatru. daca nu ai nici o legatura cu bacalaureatul, sau ai fost printre cei care au inteles corect enuntul, fi modest, si abtine-te de la a critica de la nu-stiu-ce-inaltime-crezi-tu-ca-esti pe restul.
      • +16 (22 voturi)    
        capcana (Luni, 27 iunie 2011, 17:21)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Anca

        Nu stiu de ce sunt atat de preocupati profesorii din Romania sa intinda capcane ieftine. Scopul concursului este sa vada cat de bine pregatiti sunt elevii nu sa-i distruga pentru prostii. O simpa neatentie (penalizabila, desigur, dar cu 0.25 sau 0.5 puncte) poate transforma un 10 in 7.
        • +1 (17 voturi)    
          ..... (Luni, 27 iunie 2011, 18:14)

          Andra [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Genul dramatic cuprinde totalitatea operelor scrise pentru a fi ulterior REPREZENTATE PE SCENA unui teatru.Sunt LIMITATE IN TIMP SI S...PATIU. Principalul mod de expunere este DIALOGUL.Textu dramatic este organizat in SCENE SI ACTE. INDICATIILE SCENICE apar între paranteze sau în subsolul paginilor și se referă la acțiunea personajelor, la gesturi, la decor etc. Unde vedeti asa ceva in ultima noapte :|? Nu e ABSOLUT nici o capcana ce naiba sa fim seriosi
          • -2 (6 voturi)    
            a fost (Marţi, 28 iunie 2011, 0:15)

            ce va mai plc [anonim] i-a raspuns lui Andra

            stiu prea bn ce e un text dramatic si ce un roman....si totusi am ales romanul...dc?pt k in primul rand la sc l mn nu sa pomenit niciodata de camil petrescu ca ar fi si autorul unor opere dramatice si totusi ma intrebam ce cauta acolo in enunt plus k se mai stie k pers princ traieste drama intelectualului lucid s.a a fost o capcana,s-au jucat cu psihicul nostru.doar nu au scris sute de copii de stefan gheorghidiu pt k sunt prosti.dar in fine...bn k sunt oameni destepti ca tn;)
            • +2 (6 voturi)    
              Asa ai scris si la BAC? (Marţi, 28 iunie 2011, 9:06)

              hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui ce va mai plc

              cu "mn" "k" etc?
            • +4 (6 voturi)    
              Nu s-a jucat nimeni cu tine. (Marţi, 28 iunie 2011, 10:57)

              Razvan [anonim] i-a raspuns lui ce va mai plc

              Felul in care ai redactat comentariul te cam descalifica ca fiind cat de cat interesata de limba romana.
              Si da, toti cei care au ales Gheorghidiu sunt prosti. Punct. Nu s-a jucat nimeni cu psihicul vostru. Nu mai incerca sa dai vina pe oricine altcineva in afara de tine. Accepta responsabilitatea pentru alegerea facuta si treci mai departe. Ce va mai place sa fugiti de responsabilitate. Mi-e si frica cand ma gandesc ca viitorul tarii depinde de persoane ca tine.
              • +1 (1 vot)    
                nope (Miercuri, 29 iunie 2011, 10:50)

                oi [anonim] i-a raspuns lui Razvan

                Relax.
                Nici un viitor, nici macar al lui/ei, nu depinde de el/ea. ;)
            • +3 (5 voturi)    
              Curiozitate (Marţi, 28 iunie 2011, 11:52)

              HappyEnd [utilizator] i-a raspuns lui ce va mai plc

              Nu intervin in discutie, pe mine ma macina o curiozitate: cum ai reusit sa ajungi pana in clasa a XII-a?
              An de an, mii de semianalfabeti isi iau diploma de bac, termina dupa aceea si-o facultate particulara si uite-asa suntem o tara de intelectuali, cand de fapt 50% dintre astia cu diplome nu ar fi trebuit sa promoveze nici clasa a V-a.
          • +3 (5 voturi)    
            DEX (Marţi, 28 iunie 2011, 9:24)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui Andra

            A se vedea mai jos definitia din DEX si, in principal, al doilea sens. Ca mentiune, m-am uitat in subiect si nu scria nicaieri "genul dramatic", scria doar "text dramatic" ceea ce e cu totul altceva. Nu am niciun interes, nu am copii si am dat bacul de peste zece ani dar m-am saturat de prostii ieftine. Urmarind genul acesta de smecherii in care un profesor vrea sa demonstreze unui copil de 17 ani cat de destept e el se pierde din vedere esentialul: cat de corect vorbesc acei elevi si ce cultura generala si-au format in liceu.

            DRAMÁTIC, -Ă, dramatici, -ce, adj. 1. Care ține de dramă sau de teatru, privitor la dramă sau la teatru. ◊ Artă dramatică = ansamblu de principii privitoare la interpretarea și la punerea în scenă a unui spectacol, a unei piese. Artist dramatic = actor. Genul dramatic = gen literar care cuprinde opere scrise pentru a fi reprezentate pe scenă. ♦ (Despre vocea cântăreților) Care are o sonoritate amplă, intensă, capabilă să exprime situații zbuciumate, de tensiune. 2. Fig. (Despre întâmplări, împrejurări, situații, momente etc.) Bogat în contraste și în conflicte; zguduitor, impresionant. ◊ (Substantivat, n.) Dramaticul unei situații. – Din fr. dramatique, lat. dramaticus.
            Sursa: DEX '98 | Adăugată de LauraGellner | Greșeală de tipar | Permalink
            • 0 (2 voturi)    
              manastire intr-un picior (Marţi, 28 iunie 2011, 15:29)

              M [anonim] i-a raspuns lui Alex

              Cu totul altceva? Un text dramatic este orice text care apartine genului dramatic. Orice copil cu o idee cat de vaga a ceea ce inseamna gen dramatic ar fi inteles subiectul fara probleme.
            • 0 (0 voturi)    
              un sistem penibil (Joi, 30 iunie 2011, 15:25)

              geo [anonim] i-a raspuns lui Alex

              m-am uitat pe comentarii si cei care au gresit la partea a treia de la romana nu au nici o justificare. poate unii nici nu stiau altceva si au scris "ultima noapte..." dar am o colega care din greseala a scris romanul,probabil,din cauza neatentiei fiindca isi invatase ptr bac. cert e un lucru ca ea va trece bacul cu o nota mica si va ramane toata viata cu asta. va dati seama in ce stare poate fi stiind ca a invatat tot de avea pentru romana....asta-i toata chestia, din cauza unui examen in care nu ai voie sa gresesti (adica sa fii om) ramai toata viata cu sechele.poate in perioadat asta nu prea poti invata sau cum s-a intamplat gresesti rezolvarea...trebuie schimbat mai ales ca acuma nu se mai invata.
          • 0 (0 voturi)    
            Bacalaureat Romana (Vineri, 1 iulie 2011, 14:06)

            Catalina [anonim] i-a raspuns lui Andra

            Daca citesti atent subiectul nu spune o opera ce apartine genului dramatic ci un text ce este dramatic.Asta a creat confuzie! Si este adevarat,multi au considerat "Ultima noapte de dragoste,intaia noapte de razboi"fiind un text dramatic.
            Nu e cazul sa ne plangem insa un lucru e clar aveam un invatamant prost organizat,profesori ce nu le mai pasa cat de mult inteleg elevi,iar acestea "furati" de prea multe lucruri nesimnificative.
        • 0 (6 voturi)    
          Raspuns atat pentru Eu cat si ptr Alex (Luni, 27 iunie 2011, 21:01)

          Anca [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Circula pe fb urm exercitiu de mate :
          1+1+1+1+1+1+1+1+1+1-1+1+1+1+1+1+1x0 =?
          Apx 2 mil de oameni au raspuns 0 si apx 1.4 mil oameni au raspuns 14. Exercitiul este unul banal, daca ai niste cunostine minime de matematica care se face in clasa a 4a sau a3a si totusi oamenii au gresit . De ce ?! Am fost invaztati sa ni se dea mura in gura , sa ni se dicteze ce si cum sa gandim....
          • -1 (5 voturi)    
            Nu e de la mura-n gura (Luni, 27 iunie 2011, 23:09)

            unu [anonim] i-a raspuns lui Anca

            La exercitiul ala se greseste din cauza neatentiei. Apropo, pe aia cu 0 ii inteleg poate, dar pe cei cu 14 deloc :).
            La incadrarea gresita a unei opere se greseste din cauza slabei pregatiri si a neatentiei.
            E o diferenta totusi.
          • 0 (4 voturi)    
            ??? (Luni, 27 iunie 2011, 23:11)

            yo [anonim] i-a raspuns lui Anca

            esti sigur ca da atat?
          • -3 (5 voturi)    
            OF OF MAI MAI (Marţi, 28 iunie 2011, 5:00)

            Ciupete [anonim] i-a raspuns lui Anca

            Daca ai enuntat bine exercitiul acela de matematica,raspunsul nu 0 ...Si nici macar 14...Ci 16!/Verifica!
            • +4 (6 voturi)    
              hei... (Marţi, 28 iunie 2011, 8:48)

              Rox [anonim] i-a raspuns lui Ciupete

              mai bine verifica tu! e si un 1-1 acolo in siru` ala!
            • +2 (2 voturi)    
              .... (Marţi, 28 iunie 2011, 11:37)

              Anca [anonim] i-a raspuns lui Ciupete

              Vezi Ciupete ..... ai ciupit-o !!!! Motivele tu le cunosti, eu pot doar sa trag niste concluzii si sa te notez ....... La revedere !!!
        • 0 (2 voturi)    
          Capcane ieftine?? (Marţi, 28 iunie 2011, 9:38)

          Radu [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Cine incurca un roman cu o opera dramatica cu un roman nu are nici o sansa pentru un 10 la celelalte doua subiecte.
          In privinta alegerii subiectului corect, singurul lucru care trebuia sa-l faca un elev pentru a-si da seama ce trebuie sa aleaga cand este pus in fata cerintei cu subiectul dramatic este sa deschida o carte de pregatire pentru bacalaureat la limba romana si sa isi aleaga cate o opera care se incadreaza la fiecare gen.
      • -6 (12 voturi)    
        pentru anca (Luni, 27 iunie 2011, 18:16)

        mada [anonim] i-a raspuns lui Anca

        a f0st intradevar o capacana, si au cazut cei care nu au fost atenti sau au suferit de prea multe emotii... nu neaparat ca printre preocuparile lor nu se inscrie si sc0ala :P
      • -5 (7 voturi)    
        hmmm (Luni, 27 iunie 2011, 20:19)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui Anca

        Ia nu mai aruncati voi vina pe profesori, ce vina au ei k elevul nu invata si nu poate deosebi un roman de un text dramatic.
      • -2 (14 voturi)    
        Hop si eu ca musca (Luni, 27 iunie 2011, 22:58)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Anca

        Eu unul nu pricep ce dracu atata tevatura cu limba romana... Eu sunt inginer, recunosc si cu literatura romana stau mai prost (chestii complicate de genul opera dramatica, concert roman, etc.) desi am luat la bacalaureat nota maxima (culmea) la romana si fizica. Eu nu vad utilitatea practica a unei discutii de genul: cutarica a scris romane si altul a scris dramaturgie. TREBUIATI SA STITI BA RATANILOR! SILENTIO!

        Parerea mea este ca operele Romanesti trebuie sa ne bucure intr-o seara tihnita, intr-o ora libera la metrou, intr-un moment cu noi insine. Trebuie sa ne invete sentimentele pe care le traiau inaintasii nostri. Trebuie sa ne puna probleme vechi pentru solutii noi.

        Dar in nici un caz sa ne faca sa ne intrebam ce gen e cutare, si tot felul de alte tampenii. Nu avem destula frumusete in literatura noastra incat nu mai avem ce intreba elevii la bacalaureat? E o tampenie maxima. Cretina. Lipsita de creier la fel ca majoritatea profesorilor de lb. romana. Profesoara mea dicta ceva la clasa (cred ca erau comentarii literare) si pe la jumatatea trimestrului inainte de bac m-a dat afara ca eu nu scriam ce dicta ea. M-a dat afara cu prezicerea: "ai sa pici bac-ul". Am luat 9.80 la romana. Mai mult decat toti tampitii care scriau dupa dictare.

        Si inca ceva: nu se face recolta pe camp, nu se produc daciile in pitesti, nu se tiparesc ziarele, nu mai merg masinile pe strada, etc daca cineva nu stie daca una e roman si alta e teatru???

        Cat de cretin a ajuns sitemul educational din Romania? Sunt ORIPILAT!
        • +3 (9 voturi)    
          Nu sunt de acord (Marţi, 28 iunie 2011, 8:32)

          gaspy [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

          Si eu sunt inginer (mai am alte studii postuniversitare insa tot in domeniul tehnic) dar nu sunt de acord cu tine.

          Daca nu e important sa cunosti niste genuri literare de baza, atunci ce e? E ca si cum ai zice ca un inginer nu trebuie sa stie desen tehnic ca oricum are un CAD, ca nu trebuie sa aiba habar de rezistenta materialelor sau de mecanica pentru ca poate el e pe electro sau altceva si asa mai departe.

          Rezultatul este avem oameni cu o anumita titulatura sub care nu se afla nimic. Cum l-ai scos din fagas, cum l-ai pus sa rezolve o problema noua, clacheaza.
          • +1 (7 voturi)    
            Nu tine (Marţi, 28 iunie 2011, 9:28)

            Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui gaspy

            Nu tine argumentatia ta. Un inginer trebuie sa stie mult mai multe decat CAD. Insa astea sunt cerintele profesiei. Sunt cumva toti elevii de clasa a 12-a viitori critici literari/scriitor/teoreticieni ai literaturii? Nu. Nu sunt. Au trecut atatia ani de la revolutie si in scolile romanesti se face carte tot ca pe vremea lui Rostogan: din toate si nimic.

            Specializarea dupa opinia mea trebuie sa inceapa din clasa a 10-a. In plus ma mai enerveaza temele astea: caracterizati un personaj fictiv. Ce pana mea mai inseamna si asta? Poate ar fi o tema potrivita pentru materia numita PSIHOLOGIE dar in nici un caz literatura unde mai degraba s-ar vorbi de figuri de stil, metafore, etc - chestii care tin de geniul literar. Sau chiar si vorbind de personaje: mai degraba subiectul sa fie: care au fost metodele/pasajele/tehnicile folosite de autor pentru a construi personajul cutarica din opera cutarica.

            Eu zic sa ii intrebe la fizica care este procesul de fabricatie pentru unul suruburile M10, M14 sau C5. Ar fi cam ca la literatura.
          • +4 (6 voturi)    
            Exact asta si trebuie! (Marţi, 28 iunie 2011, 9:32)

            Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui gaspy

            "Cum l-ai scos din fagas, cum l-ai pus sa rezolve o problema noua, clacheaza."

            Asa a ajuns SUA unde a ajuns. Asa a ajuns si Germania unde a ajuns. Asa a ajuns Japonia unde a ajuns. Si mai nou asa a ajuns China unde a ajuns.

            Foarte putin oameni au capacitatea sa integreze mai multe domenii si sa o faca bine. Majoritatea nu au aceasta capacitate si nici nu trebuie sa li se ceara. Noi in Romania ca sa descoperim 2-3 genii f*tem generatii intregi de elevi in loc sa ii perfectionam intr-un singur domeniu care le place sau pot sa il faca PROFESIONIST.

            De aceea nu auzim de prea multi profesionisti in Romania: toti suntem generalisti nene. Ne pricepem la politica, la fotbal, la constructii dar si la literatura, psihologie etc. Le stim pe toate ce sa mai...
          • 0 (2 voturi)    
            capcana la bac (Marţi, 28 iunie 2011, 10:56)

            ELLA [anonim] i-a raspuns lui gaspy

            probabil trebuia ceruta o opera din genul dramatic apartinand autorilor....pt. ca toti cei care au ales ultima noapte,nu au gresit raspunsul la cerinta din fila de examen. romanul respectiv este un roman confesiv,dramatic si subiectiv,in care este tratata drama relativitatii cunoasterii, drama geloziei,drama psihologica a unui tanar intelectual,care descopera infidelitatea sotiei ,iar constiinta dramatica a realitatii ii ucide fiinta .romanul acesta este o opera dramatica apartinand genului epic. cerinta a fost exprimata gresit si e pacat ca multi din care chiar gandesc au fost prinsi an aceasta capcana. ei au raspuns corect la cerinta data; ideea celor care au formulat cerinta era insa alta si ar trebui sa isi asume responsabilitatea. si cei care au ales romanul ar trebui notaticele cateva pct. care le vor obtine de aici sint valoroase.ca profesor ,declar ca si eu as fi ales acelasi subiect pentru cerinta elaborata de distinsii mei colegi.dupa cum am citit mai devreme, nu s-a cerut o opera a genului dramatic, ci o opera dramatica aveti dreptate, este o mare diferenta iar stimatii mei colegi intelectuali au facut o gafa imensa. vor avea pe constiinta destule lucrari ,dezamagirea multor elevi .
            • +1 (1 vot)    
              Draga Ella (Marţi, 28 iunie 2011, 15:39)

              M [anonim] i-a raspuns lui ELLA

              In vocabularul teoretic literar, opera dramatica nu inseamna nimic altceva decat o opera apartinand genului dramatic. Oricat incerci tu sa rasucesti chestia asta, la un examen care testeaza niste cunostinte de TEORIE LITERARA, neintelegerea cerintei asteia este dovada unei proaste pregatiri ce trebuie sanctionata ca atare.
      • +1 (5 voturi)    
        Ce capcana? (Marţi, 28 iunie 2011, 10:53)

        Razvan [anonim] i-a raspuns lui Anca

        Scrie clar in cerinta subiectului "text dramatic". Ce o fi asa capcana la chestia asta. Daca era vorba despre roman scria acolo "roman". Vad ca se cauta mii de justificari pentru prostia incalificabila de care a dat dovada o buna parte a abosolventilor de anul acesta.
        Daca un elev nu poate face deosebirea intre un text dramatic si un roman, problema e la el, neexistand niciun fel de capcana premeditata de catre vreun profesor. Oricum , si asa , ar trebui sa fie capabili sa ia un 5.
      • +1 (3 voturi)    
        bac (Marţi, 28 iunie 2011, 11:54)

        Alina [anonim] i-a raspuns lui Anca

        Sincer , eu nu cred ca a fost capcana. Sunt unii care in loc de Iona sau O scrisoare pierduta...au facut Jocul ielelor de Camil Petrescu , de aceea a fost mentionat in subiect ...
      • -1 (1 vot)    
        bac rom (Marţi, 28 iunie 2011, 16:30)

        georgiana [anonim] i-a raspuns lui Anca

        Cei de la minister au creat toata confuzia, trebuia clar precizat specie a genul dramatic sau opera dramatica. Toti care au ales "ultima noapte..." au tratat subiectul ca atare, dupa cum a fost formulat. Cu totii stiam ca e roman de analiza psihologica, in care personajul principal traieste doua drame sau experiente fundamentale : iubirea si razboiul. Stegan Gheorghidiu e un personaj complex, care traieste o drama dupa cum insusi camil petrescu o spune. Era normal sa alegem acest personaj din cauza complexitatii si perspectivelor in care poate fi analizat. Pe cand din comedie nu prea aveai ce alege incat sa scrii de 3 pag...iar iona este o opera pe care nu mi-a placut si nici nu am inteles-o in profunzime. De camil petrescu aveam numai "ultima noapte..." si "patul lui procust", iar "jocul ielelor" nici nu am avut-o in programa. Deci singura varianta a fost sa aleg "ultima noapte.." rusine din partea ministerului care si-au batut joc de noi, erau atatea subiecte frumoase din care puteau alege la partea a 3-a...brv fratilor, fiti multumiti ca o sa ia bacul cu nota mare orice prost care a ales nae catavencu sau cetateanul turmentat si a scris 1-2 pag acolo, numai aberatii.. dar "a fost pe subiect" mi-e scarba de societatea in care traim.
      • 0 (0 voturi)    
        buna:) (Vineri, 1 iulie 2011, 20:42)

        maria [anonim] i-a raspuns lui Anca

        Consider ca cei care au mentionat ca elevii n-ar fi fost suficient pregatiti daca au incurcat textele nu au dreptate , fiindca multi dintre noi am incurcat aceste doua subiecte pentru motivul ca am gandit cerinta in felul urmator : textul dramatic trebuie sa cuprinda drama unui personaj , astfel Stefan Gheorghidiu era cel mai reprezentativ personaj in vederea ilustrarii dramei razboiului si cea in plan erotic . Deci , de aici a pornit totul , fara a ne gandi ca eseul cere de fapt un text apartinand GENULUI dramatic ( =dramaturgiei ) , era logic sa ne gandim in special la Caragiale , care, dupa parerea mea , era unul dintre cele mai usoare subiecte posibile intre multele pe care le-am studiat la clasa . :)
    • -3 (19 voturi)    
      wow (Luni, 27 iunie 2011, 17:01)

      Elev clasa a 12-a [anonim] i-a raspuns lui eu

      Haosul si incertitudinea nu este creata de profresori....este creata de elevii prosti , batuti in cap , care sunt prost crescuti... Stiu ca pe parinti si pe elevi o sa-i doara, dar asta e adevarul : o tara de cretini care sunt crescuti de cretini pe o mentalitate cretina
    • +3 (5 voturi)    
      profesorii? (Marţi, 28 iunie 2011, 8:20)

      un parinte [anonim] i-a raspuns lui eu

      Ar fi fost foarte interesant daca ar fi fost testati si profesorii de lb.romana la aceleasi subiecte. Oare cati ar lua nota de trecere?
      • 0 (0 voturi)    
        text dramatic sau nu? (Miercuri, 29 iunie 2011, 10:03)

        adriana [anonim] i-a raspuns lui un parinte

        Faceti aceasta propunere si ""mai sus". Sunt profesor si de ani de zile, desi iau nota peste 9 la concursul de titularizare, nu am post decat la peste 50 km de oras....deoarece posturile din oras sunt ocupate de....cei care nu pot face diferenta intre genurile literare! Categoric, din punctul de vedere al teoriei literare, un text dramatic este un text care apartine genului dramatic. Iar dna profesoara....sau profesor...ar trebui sa fie mai atenta la diferenta dintre "drama intelectualului" si text dramatic. Cu stima.
    • -1 (5 voturi)    
      ... (Marţi, 28 iunie 2011, 9:23)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui eu

      Sigur profesorii sunt de vina ca tu in 12 ani de zile nu esti capabil sa citesti o fraza.
      Sigu profesorii sunt de vina ca tu in 4 ani de zile de lieceu nu ai fost in stare sa inveti genurile limbii romane.
      Sigur profesorii sunt de vina ca tu,elev model,nu stii sa faci distinctia intre DRAMA si DRAMATIC.
      Sigur ca profesorii sunt de vina! e atat de simplu sa dai vina pe altii!

      Admiteti,astia care ati scris ROMANUL la subiectul 3 nu meritati sa treceti! pur si simplu nu ati fost in stare sa cititi o cerinta amarata.PUNCT
      • 0 (2 voturi)    
        si tu le cam bestelesti (Marţi, 28 iunie 2011, 11:46)

        lf_iron [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        Ia explica-ne te rog care e distinctia dintre DRAMA si DRAMATIC si ce trebuia abordat la subiectul 3
  • +1 (19 voturi)    
    subiect (Luni, 27 iunie 2011, 15:31)

    cris [anonim]

    trebuia sa contactati profesori? nu era clar ca e roman?? voi nu stiti?
    • -1 (3 voturi)    
      nota 10 (Luni, 27 iunie 2011, 23:03)

      dw [anonim] i-a raspuns lui cris

      Cris nota 10 plus pt commentul asta. M-ai uns la suflet!
  • +1 (17 voturi)    
    heeelloooo (Luni, 27 iunie 2011, 15:34)

    mada [anonim]

    cum poate cineva sa incruce operele in halul asta si eu am sustinut azi proba la romana ,dar totusi trebuie sa fii prea incuiat la minte ca sa zici ca ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi e text dramatic......sunt atat de multe diferente intre operele astea si totusi o scirsoare pierduta am avut-o si la capacitate .oricine stie ca i l caragiale a scris comedii
    • +1 (17 voturi)    
      d (Luni, 27 iunie 2011, 15:53)

      dfd [anonim] i-a raspuns lui mada

      Poate unii nu au citit cerinta cum trebuie si oricum intrebarea a fost prost formulata dupa parerea mea,t, cat despre jocul ielelor la mine nu a fost in programa.
    • -1 (11 voturi)    
      ba ce naspa ............ (Luni, 27 iunie 2011, 18:11)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui mada

      eu la bac nu am stiut alta opera de-a lui caragiale (ca profa nu afcut nik aproape cu noi ) si am scris caracterizarea lui savrache din nuvela in vreme de razboi ..... acasa am cautat pe net si am vazut ca opera apartine genului dramatic......sper sa fie bine si masi multumi cu un 7 sau 8 , bn ca om trecut proba asta .........ca la mate nu am probleme....
      • -2 (8 voturi)    
        ??? (Luni, 27 iunie 2011, 22:23)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        daca ai scris ca si in comentariu te mai vedem odata in BAC.

        Tot ce aveai de zis era sa caracterizezi un personaj din Parlamentul Romaniei (unul mai batraior si eventual sef de partid) si sa zici ca era Agamemnon Dandanache din O scrisoare pierduta. Cred ca nimereai macar de nota 8.

        Hai mai, citeste-l pe Caragiale ca chiar merita pana la ultima schita si piesa!
        Nici 10 consilieri de imagine impreuna cu 20 de psihologi ultimul racnet si impreuna cu 30 de sociologi nu or sa se apropie in analiza lor nici la 10% din ce a vazut Nea Iancu in poporul roman.
      • 0 (0 voturi)    
        nuvela nu e text dramatic (Marţi, 28 iunie 2011, 22:17)

        ana [anonim] i-a raspuns lui anonim

        nuvela e o povestire in care exista analiza psihologica. Nuvela nu este teatru, deci nu apartine genului dramatic.
    • +1 (7 voturi)    
      bac (Luni, 27 iunie 2011, 19:30)

      abolvent [anonim] i-a raspuns lui mada

      Bravo! asa a spus si fiica-mea!L-a ales pe I.L.Caragiale tocmai pt.ca a studiat" O srisoare pierduta" in cls.a VIII a pt.ex. de capacitate.Si totusi, subiectele nu au fost grele.Pt. 4ani de liceu subiectele alese ,lasand la o parte partea tehnica de analiza literara,au lasat imaginatia creativa la "indemana" fiecarui elev.Sau poate ar fi mai usor sa se urmeze expl.lic. din N America,ce consta in sustinerea examenelor la finalul fiecarui an scolar (asemanator cu mod.de sust. ex. in univer.-adica ex.iarna si vara)Credeti ca ar fi mai usor?
    • -4 (4 voturi)    
      bac (Luni, 27 iunie 2011, 21:18)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui mada

      din cate vad eu mi s pare k la voi sa cam copiat dak u ai fost asa destept
    • 0 (2 voturi)    
      emotii? (Luni, 27 iunie 2011, 23:31)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui mada

      Frate,cum sa zici asa ceva? te gandesti si tu ca toti care au dat,si eu fiind printre ei,am fost presati si de camerele video?? daca intorceai capul tipau supraveghetorii la tine sa te intorci la banca..plus de asta,toata lumea a fost presata de camera si nu s-a vorbti nimic...fiecare a scris ce l-a taiat capul.
      • 0 (0 voturi)    
        Las-o balta (Miercuri, 29 iunie 2011, 20:43)

        parker [utilizator] i-a raspuns lui Dan

        Tu ai fost presat de camerele video pt. ca nu stiai si trebuia sa te inspiri de undeva. Elevii pregatiti nu au avut prea mult timp sa se gandeasca la camerele video.
    • 0 (2 voturi)    
      incertitudinea bacului (Marţi, 28 iunie 2011, 9:55)

      bac si iar bac [anonim] i-a raspuns lui mada

      sunt de acord cu tine era vizibil si mie nici nu mi-a trecut prin cap ultima noapte cand am vazut camil petrescumdar stiu persoane care s-au gandit la drama intelectualului camilpetrescian.asta este!de acum a trecut.fiecare cu stiinta si atentia lui!
    • +1 (1 vot)    
      :) (Marţi, 28 iunie 2011, 12:46)

      cry [anonim] i-a raspuns lui mada

      sunt tare curioasa cand ai dat tu capacitatea...caci acuma 4 ani la capacitate a fost sa comentezi poezie la prima vedere.. daca ai fi terminat a 12 anul acesta..(sau cine stie daca ai luat capacitatea sau ai treminat a 13...sau poate ai ramas repetenta...)si zici de cei care au incurcat operele ca sunt incuiati...mno problema lor ce or facut..nush dc va luati atata de ei..nu vad cu ce va schima voua viata daca or facut roman sau ce or facut..:-j
  • +3 (15 voturi)    
    bacul de anu' asta (Luni, 27 iunie 2011, 15:38)

    ovidiu [anonim]

    Se cerea caracterizarea unui personaj dintr-un text dramatic (adica piesa de teatru).
    La Camil Petrescu era vorba de "Jocul ielelor".
    In 2006,cand am dat eu bacul majoritatea l-au facut pe Moromete intelectual. Asta ne arata cat de putin citesc liceeni nostri, daca nu fac diferenta dintre epic si dramatic .
    • -2 (4 voturi)    
      ;) (Luni, 27 iunie 2011, 23:38)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

      moromete e un taran mijlocas,si e singurul personaj filosof:Pdeci este inzestrat cu o capacitate intelectuala mult mai mare ca alte personaje......asta daca tot te dai tu cocos ;)
      • +1 (3 voturi)    
        nu cred! (Marţi, 28 iunie 2011, 10:57)

        radu [anonim] i-a raspuns lui ionut

        Ilie Moromete nu este un intelectual! subiectul in cauza cerea descrierea intelectualului in societate, nu a "filozofului" in satul lui! daca mergem cu teoria enuntata de tine atunci ajungem sa avem intelectuali in orice grup de oameni! ipotetic vorbind: daca un sat are 100pers. din care 2au pareri diferite si le exprima public, asta ii face pe cei 2 intelectuali? NU!
  • +4 (14 voturi)    
    forum (Luni, 27 iunie 2011, 15:40)

    Bianca [anonim]

    In exercitu se specifica un text dramatic, nu gen dramatic. In acest caz "O scrisoare pierduta" este comedie, nu drama.
    • -7 (17 voturi)    
      ..... (Luni, 27 iunie 2011, 15:46)

      ana [anonim] i-a raspuns lui Bianca

      of of of mai bianca, nu prea ai fost pe la scoala, nu-i asa?
      • +3 (13 voturi)    
        .. (Luni, 27 iunie 2011, 16:10)

        Bianca [anonim] i-a raspuns lui ana

        Am fost mai mult ca altii.
        • -8 (14 voturi)    
          degeaba (Luni, 27 iunie 2011, 17:18)

          dan [anonim] i-a raspuns lui Bianca

          ai fost mult si degeaba:
          "O scrisoare pierduta": - genul dramatic; specia comedie.
          "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi": genul epic, specia roman.
          • +8 (14 voturi)    
            da, GEN, nu TEXT ! (Luni, 27 iunie 2011, 18:19)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui dan

            e o mica-mare deosebire!
            • +1 (1 vot)    
              Nedumeriri (Miercuri, 29 iunie 2011, 6:30)

              valiflor [utilizator] i-a raspuns lui srpc

              Un text / o opera care apatine genului epic = text epic/opera epica
              Un text/ o opera care apartine genului liric = text liric/opera lirica
              Un text / o opera care apartine GENULUI DRAMATIC = TEXT DRAMATIC / opera dramatica.
              Nu inteleg de ce atatea discutii din cauza incapacitatii unor absolventi ai clasei a 12-a de a trata corect un subiect la BAC. S-a creat o adevarata psihoza si suntem in stare sa schimbam si genurile literare doar pentru a justifica insuficienta stapanire a unor notiuni esentiale de teorie literara. Daca vrem sa analizam cauzele nestiintei, asta este alta problema. Dar nu sa ne apucam sa amestecam genurile literare!
        • -6 (12 voturi)    
          scoala e vinovata (Luni, 27 iunie 2011, 17:19)

          dramaticus forumisticus [anonim] i-a raspuns lui Bianca

          cel mai simplu: inainte sa comentezi de uiti in dex , vezi ce inseamna cuvantul dramatic, vezi ce inseamna text dramatic, opera dramatica.
          Dupa ce ai foarte clar semnificatia cuvantului iti recitesti comentariul. Limba romana are, ca toate limbile, un nucleu (cuvintele uzuale) dar daca vrei o diploma trebuie sa stii mai mult.

          asa ca , desi ai fost la scoala "mai mult ca altii" ai invatat mai putin decat ei.

          La noi paznicul este cel care sta cel mai mult la scoala, dar asta il face intelectual asa cum statul in garaj te face masina
          • +5 (9 voturi)    
            dex (Luni, 27 iunie 2011, 17:57)

            RaduSentiveanu1309180115220 [anonim] i-a raspuns lui dramaticus forumisticus

            daca te uiti pe dexonline scrie si (Despre întâmplări, împrejurări, situații, momente etc.) Bogat în contraste și în conflicte; zguduitor, impresionant. .........
    • -5 (9 voturi)    
      of of of (Luni, 27 iunie 2011, 19:24)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Bianca

      Draga Bianca, se pare ca tu nu stii a face diferenta intre text dramatic si drama. In cazut acesta ar fi trebuit sa fii mai atenta la scoala ;)
    • -1 (3 voturi)    
      raspuns (Luni, 27 iunie 2011, 23:11)

      paula [anonim] i-a raspuns lui Bianca

      draga mea,si comedia face parte din genul dramatic,la fel ca si drama
      • -2 (2 voturi)    
        - (Marţi, 28 iunie 2011, 11:52)

        Laura [anonim] i-a raspuns lui paula

        Corect! Face parte din GENUL dramatic, nu din TEXT dramatic.
        Text dramatic e si Harry Potter =)) uite ca s-au facut filme dupa cartile alea.
        Vreti sa scot si eu film dupa " Ultima noapte de dragoste" ?
    • 0 (4 voturi)    
      asadasedasdadas (Marţi, 28 iunie 2011, 0:48)

      gianio [anonim] i-a raspuns lui Bianca

      Corect...........daca profesorii care au facut testu nu`s bunii de nimic si nu stiu sa se exprime deci cel mai bine e sa puncteze si intaia noapte de dragoste intaia noapte de razboi..........
    • 0 (0 voturi)    
      comedie vs drama (Marţi, 28 iunie 2011, 15:46)

      ancuta [anonim] i-a raspuns lui Bianca

      nu va mai certati acum k nu mai are nici un rost, nu putem schimba nimic.Se va vedea duminica cine a gresit si cine a scris corect
  • -3 (17 voturi)    
    sa fim seriosi (Luni, 27 iunie 2011, 15:46)

    cristen [anonim]

    Mi se pare foarte clara cerinta. Sa fim seriosi, daca nu sti sa faci deosebirea dintre roman si dramaturgie, mai bine stai acasa!
    Chiar nu are rost o astfel de dezbatere.
    • +4 (12 voturi)    
      bac (Luni, 27 iunie 2011, 15:59)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui cristen

      comedia apartine genului dramatic....si eu am avut bacul azi si am facut doar caracterizarea lui Stefan Gheorghidiu...k alta opera nam stiut :))
  • +23 (23 voturi)    
    Text dramatic (Luni, 27 iunie 2011, 15:47)

    Mihai [anonim]

    Pentru unii text dramatic inseamna opera de teatru. Pentru altii text dramatic este continutul acestei stiri.
    • -1 (3 voturi)    
      +++++ (Luni, 27 iunie 2011, 23:20)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Un comentariu la un text dramatic m-a facut sa rad de ma doare burta.
    • 0 (0 voturi)    
      daca eram profesor (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:58)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      consideram ca ai tratat de 10 subiectul asta! =))
  • +14 (20 voturi)    
    dad@yahoo.com (Luni, 27 iunie 2011, 15:49)

    unu [anonim]

    text dramatic nu e acelasi lucru cu opera dramtica... un text dramtic poate fi si un roman pt ca intalnesti o anumita drama a unui personaj sau romanul in sine descriie o drama... subiectele au fost facute tipic romaneste fara cap si foarte vag... opera dramatic e diferita de un text dramtic si de ce dracu nu am specificat clar ca opera aleasa sa apartina genului drmaatic? chiar asa greu era?:|
    • +2 (10 voturi)    
      definitie (Luni, 27 iunie 2011, 16:20)

      tot mihai [anonim] i-a raspuns lui unu

      si totusi "text dramatic" este un text ce apartine genului dramatic, luat ca definitie.
      http://dexonline.ro/definitie/dramatic
      figurativ, poate avea intelesul la care te referi tu...
      totusi, daca subiectul nu a fost creat intentionat ca o capcana (sa induca unor elevi ideea de drama ca traire sufleteasca) atunci e doar prost formulat. si tind sa cred in cea de-a doua varianta.
    • -2 (10 voturi)    
      bac (Luni, 27 iunie 2011, 16:48)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui unu

      In oprea dramatica se incadreaza: comedia, tragedia, drama. Era absolut logik k NU ESTE VORBA DE ROMAN :|:|
      + de asta esti obligat sa citesti cu atentie cerinta inainte de toate :)
  • -4 (8 voturi)    
    forumurile? (Luni, 27 iunie 2011, 15:52)

    Sorin [anonim]

    bine ca ati dat si linkuri spre forumurile alea de specialitate... oh wait
  • +11 (15 voturi)    
    mare incurcala (Luni, 27 iunie 2011, 15:57)

    nastase [anonim]

    dupa cum spunea si bianca nu spune text care apartine genului dramatic, spune text dramatic. Eu cred ca multi elevi stiau ca ultima noapte ... este un roman insa s-au gandit la acesta ca la un text care tine de dramatism... s-au repezit sa scrie despre ultima noapte deoarece este destul de usor.
    Cred ca trebuia sa fie formulat un pic mai precis acest enunt "text care apartine genului dramatic"
  • +3 (9 voturi)    
    Eu am scris Creanga (Luni, 27 iunie 2011, 16:04)

    Axel [anonim]

    Am scris despre Nica eu,ca asta am citit si imi placea cel mai mult.
  • +10 (16 voturi)    
    nedreptate (Luni, 27 iunie 2011, 16:04)

    albert [anonim]

    vina ministerului ca nu scrie subiectul corect un text dramatic poate fi si o nuvela.nu scrie nicaieri in cerinta sa apartina genului dramatic.asta e vorbim dar nu ne aude nimeni ca de obicei
  • -10 (16 voturi)    
    idiotenie (Luni, 27 iunie 2011, 16:12)

    a [anonim]

    Ce mare dezbatere a creat subiectul acesta? Scria negru pe alb "TEXT DRAMATIC"? Da. Ce confuzii creaza profesorii? Daca elevul e un dobitoc care nu face dinstinctia intre gen epic si gen dramatic, e problema lui. Sa ramana dobitoc si sa nu ia BAC-ul. Formularea a fost cat se poata de precisa, la obiect si profesorii in nici un caz nu au nici o vina.
    • +8 (12 voturi)    
      ... (Luni, 27 iunie 2011, 16:30)

      bla [anonim] i-a raspuns lui a

      pt tine cuvantul text este acelasi lucru cu cuvantul gen ???
  • +2 (12 voturi)    
    Romanul UNDINR=mai multe texte dramatice (Luni, 27 iunie 2011, 16:15)

    camil [anonim]

    Romanul "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" nu este doar un SINGUR text dramatic ci o sumare a mai MULTOR texte dramatice, asa ca aveai de unde alege printr-o operatie simpla de "extractie". Mi-a placut romanul asta si daca ma lasa 5 ore, 5 ore scriam "la greu". Asa ca lasati-o balta!!!!
  • +5 (9 voturi)    
    bac (Luni, 27 iunie 2011, 16:17)

    anonim [anonim]

    sicer si eu am facut ultima noapte de dragoste...dar nu din prostie.e singura opera pe care am studiat-o de camil petrescu in liceu.eu de unde sa stiu de jocul ielelor
    • -5 (7 voturi)    
      bac2011 (Luni, 27 iunie 2011, 16:49)

      bac2011 [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Si de Caragiale nu ai studiat nimic?
    • +1 (9 voturi)    
      ... (Luni, 27 iunie 2011, 17:00)

      elena [anonim] i-a raspuns lui anonim

      fix asta incerc sa explic si eu...dc a mai pus numele lui Camil Petescu acolo daca nu mai era in programa nici un text dramatic de Camil Petrescu?
      • -4 (8 voturi)    
        Nu chiar. (Luni, 27 iunie 2011, 18:36)

        Andra [anonim] i-a raspuns lui elena

        Putea sa puna si numele lu Eminescu sau Blaga poate si numele geniului Elena Basescu tu trebuia sa fii in stare sa faci diferenta indiferent de ce autori iti erau dati tu alegeai ce era in programa si ce se potrivea genului dramatic :)
  • +3 (9 voturi)    
    bac (Luni, 27 iunie 2011, 16:18)

    anonim [anonim]

    in plus camil petrescu surprinde in ultima noapte de dragoste drama intelectualului lucid.de aici m-am gandit ca poate fi si text dramatic
  • +6 (12 voturi)    
    ar trebui luata o masura.. (Luni, 27 iunie 2011, 16:20)

    elena [anonim]

    ma intreb daca cineva isi va asuma raspunderea pt aceasta greseala...in cerinta iti sugera 3 autori inseamna ca puteai alege oricare dintre ei, dar de Camil Petrescu in programa de bac mai este doar Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi.Atunci cand au ales varianta nu au vazut?fiindaca aceste variante sunt aceleasi de anii trecuti.din start ce copii au vazut acel autor au considerat ca este bine daca scriu despre ce au studiat adica ultima noapte...
    • -3 (7 voturi)    
      raspuns (Luni, 27 iunie 2011, 19:06)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui elena

      si oare acei copii care au scris ultima noapte nu au citit si restul cerintei in care scria de nenumarate ori cuvantul "dramatic", iar o paranteza continea chiar sintagma "indicatii scenice"... iar din cate stiu eu, in ultima/intaia nu apare aceasta caracteristica tipica pentru textul dramatic
    • -3 (3 voturi)    
      programa de bac (Luni, 27 iunie 2011, 20:36)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui elena

      ...dar de Camil Petrescu in programa de bac mai este doar Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi...

      Nu prea inteleg afirmatia asta - atunci cand am dat eu bacalaureatul, se dadea doar o lista de autori canonici, dar nu se indicau textele de studiat din fiecare. Acum nu mai e asa?
  • +8 (16 voturi)    
    ce subiecte (Luni, 27 iunie 2011, 16:20)

    Oana [anonim]

    Articolul acesta mi-a adus aminte de ce imi era mie sila de materia Limba romana. Pentru ca in loc sa ne stimuleze dorinta de a citi si de a intelege literatura romana, am fost indopati cu informatii inutile. Daca un elev este capabil sa demonstreze ca a citit si a inteles un roman cum este posibil sa-i iei 30 de puncte pentru ca nu si-a dat seama ca romanul apartine genului epic si nu dramatic? Mi se pare aberant.
    Eu am inceput sa iubesc literatura romana la multi ani dupa terminarea liceului, in liceu eram prea ocupata cu tocitul comentariilor literare.
    • -4 (8 voturi)    
      what, what, what? (Luni, 27 iunie 2011, 17:06)

      lb [anonim] i-a raspuns lui Oana

      "cum este posibil sa-i iei 30 de puncte pentru ca nu si-a dat seama ca romanul apartine genului epic si nu dramatic?"

      mi se pare incredibila mirarea ta.
      • +4 (6 voturi)    
        ... (Luni, 27 iunie 2011, 17:43)

        RaduSentiveanu1309180115220 [anonim] i-a raspuns lui lb

        dar asta e problema ca nu ii ia 30 de puncte pentru ca nu si-a dat seama ca romanul apartine genului epic si nu dramatic, ii ia 30 de puncte pentru ca elevul a gandit ca cerinta se refera la ideea de drama (tot mihai) dintr-un text.
      • 0 (2 voturi)    
        mie mi se pare (Luni, 27 iunie 2011, 23:44)

        dw [anonim] i-a raspuns lui lb

        de necrezut cate minusuri ai luat!!!
        • -1 (1 vot)    
          si mie (Marţi, 28 iunie 2011, 15:07)

          lb [anonim] i-a raspuns lui dw

          si mie. cred ca toti elevii de clasa a 12a au intrat aici si incearca sa contrazica evidentele: romanul nu apartine genului dramatic, ci genului epic.
          pana si un inginer stie asta.
          • 0 (0 voturi)    
            apropo (Marţi, 28 iunie 2011, 23:40)

            lb [anonim] i-a raspuns lui lb

            sunt inginer si am terminat liceul acum vreo 10 ani. la asta m-am referit cand am zis ca pana si un inginer stie asta. asta ca sa nu se sesizeze prietenii mei, intelectualii.
  • -2 (12 voturi)    
    Inculti cu talente de critici (Luni, 27 iunie 2011, 16:23)

    Claudiu [anonim]

    V-ati uitat prea mult la telenovele; doar acolo dramtism se refera la momente lacrimogene. In literatura, cand spui text dramatic te referi la o piesa de teatru.
    • +1 (9 voturi)    
      says who? (Luni, 27 iunie 2011, 17:45)

      RaduSentiveanu1309180115220 [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      si cine zice asta? claudiu?
  • +3 (17 voturi)    
    simplu (Luni, 27 iunie 2011, 16:25)

    I [utilizator]

    verificat cine a propus subiectul si demisia! Daca nu poti sa scri clar si complet un subiect de examen nu esti profesor.
    • -2 (14 voturi)    
      !!! (Luni, 27 iunie 2011, 16:52)

      Sony [anonim] i-a raspuns lui I

      A fost FOARTE CLAR subiectul. Mai clar de atat nici nu putea fi :)
    • -1 (11 voturi)    
      de verificat (Luni, 27 iunie 2011, 16:53)

      U [anonim] i-a raspuns lui I

      De verificat cine te-a invata pe tine limba romana si dat afara la el. Nu sti sa scri cu doi de i. Oare am scris clar si complet?
      • -3 (5 voturi)    
        ? (Luni, 27 iunie 2011, 20:28)

        I [utilizator] i-a raspuns lui U

        ce legatura are asta cu articolul? ai prins ocazia sa dai la gioale si nu ai vrut sa o ratezi :) Ce caracter...
        • +2 (4 voturi)    
          :)) (Luni, 27 iunie 2011, 22:19)

          Soni [anonim] i-a raspuns lui I

          Eroare de tastare :)) Si chiar putin imi pasa :) Macar nu am scris la bac Ultima noapte(...) :))
    • -2 (8 voturi)    
      mda (Luni, 27 iunie 2011, 17:07)

      lb [anonim] i-a raspuns lui I

      si tu, daca nu stii "sa scri" corect romaneste trebuie (sau trebuia?) sa pici bacul.
      • 0 (4 voturi)    
        :)) (Luni, 27 iunie 2011, 20:27)

        I [utilizator] i-a raspuns lui lb

        "logica" romaneasca. Daca unu scrie gresit pe internet atunci si un prof de romana are voie sa greseasca (la bac!). Sau asa cum functioneaza in viata de zi cu zi: daca vecinul fura, ce eu is mai prost?
        • -1 (1 vot)    
          ? (Marţi, 28 iunie 2011, 15:09)

          lb [anonim] i-a raspuns lui I

          nu am inteles nimic. sper sa pici bacul.
  • +7 (15 voturi)    
    O tampenie cu operele astea literare (Luni, 27 iunie 2011, 16:34)

    V.R. [utilizator]

    Ce relevanta au textele studiate si cerintele de la Bac. vizavi de lumea contemporana? Raspuns: 0 (zero). Elevii trebuie sa invete cum sa comunice, cum sa argumenteze intr-un mod rational, in scris sau verbal, o parere proprie despre un anumit aspect. In schimb, ei invata cum sa toceasca niste comentarii ale unor romane pe care altii le considera "opere valoroase", cu toate ca aprecierea unei opere de arta este un factor strict subiectiv!

    Singura utilitate a studierii in scoli a literaturii romane este aceea de a forma noi profesori de romana. A caror singura utilitate, conform onor. Min. Educ., este aceea de a preda literatura, caci predarea comentarii ocupa cam tot timpul alocat orelor de romana - in detrimentul gramaticii, ortografiei, comunicarii verbale.
    • 0 (6 voturi)    
      Da (Luni, 27 iunie 2011, 20:40)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      ai perfecta dreptate. Dar ce vrei daca traiesti intr-o tara de profesori de romana?
    • -1 (1 vot)    
      . (Marţi, 28 iunie 2011, 15:11)

      lb [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      asta e o argumentatie de repetent si concluzia ("Singura utilitate a studierii in scoli a literaturii romane este aceea de a forma noi profesori de romana.") nu poate sa apartina decat unui retartat.
  • +4 (10 voturi)    
    Gresit (Luni, 27 iunie 2011, 16:36)

    Aliona [anonim]

    Am citit Jocul Ielelor ca si opera individuala,nu opera data la liceu. La liceu nu am facut asa ceva, deci pe de-o parte ii inteleg pe cei care au scris Ultima Noapte... eu una cand am citit subiectul,am reactionat la fel,m-am gandit la Ultima noapte,nicidecum Jocul Ielelor...slava dlui ca nu o stiam prea bine si am ales COmedia. e ambiguu...
  • +3 (13 voturi)    
    hotiiii (Luni, 27 iunie 2011, 16:36)

    hotiiiii [anonim]

    dupa ce ca sunt dusi cu pluta mai si arata asta.....trebe sa ne puncteze..e vina lor ca nu au formulat cerinta corect...trebuie sa se faca ceva.....
    Bafta la mate celor care mai dau baku
    • -4 (4 voturi)    
      mda (Luni, 27 iunie 2011, 20:05)

      mda [anonim] i-a raspuns lui hotiiiii

      Scuze ca iti spun, dar cerinta a fost formulata corect, si faca nu ai inteles din prima clipa ca apartine genului dramatic atunci ai fi aflat daca citeai cu atentie reperele date, caci acolo sunt specificate unele elemente de structura si compozitie specifice numai si numai genului dramatic!
  • +2 (8 voturi)    
    bac (Luni, 27 iunie 2011, 16:39)

    bacu [anonim]

    ce alte opera inafara de ultima noapte.... a lui camil petrescu era pentru bac ?

    de ce nu s-au pus camere web in toate liceele din bucuresti ? sa fie cat de cat corect ?

    stie toata lumea ca daca nu copiezi, nu iei bacul !!!

    am numai vorbe de bine pt. funeriu si natia lui
    • -2 (6 voturi)    
      bac2011 (Luni, 27 iunie 2011, 16:51)

      bac2011 [anonim] i-a raspuns lui bacu

      Dar puteai scrie si de Caragiale, nu numai de Petrescu. Sau nici comedia nu ai studiat-o?
    • 0 (0 voturi)    
      Jumatate de adevar (Miercuri, 29 iunie 2011, 21:01)

      parker [utilizator] i-a raspuns lui bacu

      Elevii nepregatiti nu i-au bac-ul daca nu copiaza. Ei vin la examen cu ideea " daca tine bine, daca nu......" alta data , poate nimeresc niste profesori mai ingaduitori. Pentru o nota de trecere nici nu trebuie sa inveti prea mult dar, ei vor numai sa copieze
  • 0 (14 voturi)    
    Terminati cu aberatiile!! (Luni, 27 iunie 2011, 16:49)

    Sony. [anonim]

    Hai ma ce-s cu aberatiile astea? Tot felul de scuze pentru neatentie!!! A fost foarte clara cerinta. TEXT DRAMATIC. In 4 ani de liceu, nimeni nu a facut nicio referire la niciun roman ca este "dramatic". Sunt romane realiste, obiective, subiective, psihologice, etc etc, dar nu ROMANE DRAMATICE. De unde pana unde? Si nici vina profesorilor nu e... e vina ROMANIEI pentru ca asa e tot sistem, e o bataie de joc, nimeni nu invata. Dar totusi, subiectul a fost CLAR si usor. Cei care au scris Ultima noapte au facut-o sau din neatentie sau ca pur si simplu nu au invatat nimic in 4 ani si nu stiu sa faca diferenta intre TEXT EPIC, LIRIC SAU DRAMATIC! Deci terminati odata cu prostiile astea. La scoala, in functie de manual, se face Jocul Ielelor si Suflete tari, depinde de programa. Oricum subiectul asta s-a referit probabil mai mult la comedia lui Caragiale si drama lui Sorescu decat la Camil Petrescu. Probabil l-au adaugat in caz ca cineva si l-a invatat si vrea sa scrie, sa ii arate ca e bine si Camil Petrescu. Nimeni nu a obligat pe nimeni sa scrie Petrescu. ERA DE ALES. Doamne, ce tara!
    • +3 (13 voturi)    
      Sa consultam DEXul. (Luni, 27 iunie 2011, 17:12)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui Sony.

      A se vedea punctul 2:

      DRAMÁTIC, -Ă, dramatici, -ce, adj.

      1. Care ține de dramă sau de teatru, privitor la dramă sau la teatru. ◊ Artă dramatică = ansamblu de principii privitoare la interpretarea și la punerea în scenă a unui spectacol, a unei piese. Artist dramatic = actor. Genul dramatic = gen literar care cuprinde opere scrise pentru a fi reprezentate pe scenă. ♦ (Despre vocea cântăreților) Care are o sonoritate amplă, intensă, capabilă să exprime situații zbuciumate, de tensiune.

      2. Fig. (Despre întâmplări, împrejurări, situații, momente etc.) Bogat în contraste și în conflicte; zguduitor, impresionant. ◊ (Substantivat, n.) Dramaticul unei situații. – Din fr. dramatique, lat. dramaticus.

      ---

      Un roman/text/etc poate fi, deci, dramatic: bogat in contraste si in conflicte, zguduitor, impresionant.

      "Ultima noapte..." prezinta contrastul dintre amploarea dramei individuale a unui barbat inselat, pe de o parte, si dramei razboiului, infinit mai mare, pe de alta parte.

      Este zguduitor: imaginea omului care inca mai face pasi dupa ce capul i-a fost retezat de un obuz

      Este bogat in conflicte: atat bataliile individuale, cat si conflictul dintre masculin si feminin, dintre Ela si Gheorghidiu.

      Poate fi considerat impresionant prin conexiunile realizate intre cele doua tematici, a dragostei si a razboiului.
      • -3 (11 voturi)    
        :)) (Luni, 27 iunie 2011, 17:50)

        Sony [anonim] i-a raspuns lui V.R.

        Acuma sa cautam niste explicatii in ceata despre ceva care e clar nu are rost. S-a cerut TEXT DRAMATIC si s-au dat autorii Marin Sorescu, Caragiale si Petrescu. Oare ce s-a studiat la scoala de Caragiale si Sorescu? COMEDIA SI DRAMA care ambele sunt texte dramatice. In cel logica, in ce context stupid s-ar cere la bac la partea 3-a 2 texte DRAMATICE (teatru) si vai doamne un roman care contine drama. Ce logica are? Mai ales ca s-au studiat drame de Calinescu. Deci sa se incerce acuma sa se gaseasca tot felul de explicatii pentru neatentie si nestiinta... :) Degaba, e clar.
      • +1 (1 vot)    
        Probabil (Marţi, 28 iunie 2011, 14:35)

        andy [anonim] i-a raspuns lui V.R.

        Is convins ca daca cineva ar fi explicat in o pagina de ce "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" e text dramatic i-ar fi acceptat corectorul. Altfel, daca Ministerul a dorit ca bacul asta "sa scoata la suprafata mintile iuti" ( citat din cineva de la Minister ), un elev care le-a explicat ca "UNDIND" este un text dramatic merita 10 fara sa mai stea cineva pe ganduri.

        Dar oare cati au fost capabili sa argumenteze inainte sa inceapa ca romanul ala e text dramatic.

        Si chiar mai adanc: cati au citit pana la capat cerinta? Ca scria acolo despre indicatiile scenice. Ce text dramatic are indicatii scenice ( limitandu-ne la cele studiate la liceu de marea majoritate ) si nu face parte din genul dramatic?

        Nu cred ca cei care au ales romanul au facut-o fiindca au stiut sa explice ca e text dramatic. Daca e pana acolo, singura opera despre care putem spune cu mana pe inima ca era buna ii "Iona"... de ce n-au scris toti Iona daca n-au stiut exact ce le cere? Nu vom afla niciodata raspunsul la intrebarea asta

        P.S. N-am dat bacu' anul asta, ci anul trecut.
        • 0 (0 voturi)    
          Andy, (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 20:34)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui andy

          Mi-a placut comentariul tau....
  • +1 (13 voturi)    
    de ce sa aiba toti nestiutorii Bacalaureatul ? (Luni, 27 iunie 2011, 16:50)

    Popa Sarbu [utilizator]

    de ce sa aiba toti nestiutorii Bacalaureatul ?
    Raspuns: ca sa poata dupa aceea sa-si cumpere cate licente, masterate si doctorate vor banii lor !?
    • +1 (15 voturi)    
      De ce sa ia un programator 4 la proba de romana? (Luni, 27 iunie 2011, 17:16)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui Popa Sarbu

      In timp ce niste tocilari de la filologie iau 10, si nici macar nu trebuie sa dea proba de matematica (infinit mai importanta in secolul informatiei)?
      • +1 (5 voturi)    
        Limba română (Luni, 27 iunie 2011, 20:40)

        Mădălina [anonim] i-a raspuns lui V.R.

        Poate pentru că oamenii nu şi-au dezvoltat capacitatea de comunica prin telepatie.
        Faptul că nu trebuie să dea proba la matematică ţine de o alegere făcută acum patru ani. Deşi mă aflu în situaţia ta, iar miercuri voi da cea de-a doua probă din M1, ceea ce spui tu mi se pare că sună cel puţin "dramatic". Vei avea ocazia să faci ceea ce te pasionează vineri, însă consider că proba de limba română trebuie să rămână de referinţă în evaluarea cunoştiinţelor oricărui absolvent de 12 clase.
        • +1 (1 vot)    
          ? (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:22)

          Dana [anonim] i-a raspuns lui Mădălina

          Poate proba de limba romana ar fi de referinta, dar pana una alta este si de literatura romana, care chiar nu cred ca este atat de importanta pe cat vor unii sa para.

          Vrei sa spui ca un viitor medic te va trata mult mai bine daca stie ce ca "Ultima noapte ..." nu este o drama, la fel de bine iti va proiecta o casa si un arhitect care cuneoaste acest lucru esential existentei noastre. Nu crezi ca e mult mai important ca acel om sa-ti poata COMUNICA informatiile necesare tie cat mai corect posibil. Crezi ca invatand comentarii ca papagalul sau preluind parerile altor critici iti dezvolti cu ceva capacitatea de comunicare?
      • +1 (3 voturi)    
        E vorba de comunicare! (Luni, 27 iunie 2011, 21:17)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

        Vrei sa te faci inteles de ceilalti si sa-ti promovezi ideile? Stapaneste bine limba romana, limba care stapanita la perfectie iti permite sa promovezi orice gogomanie care-ti trece prin cap oricat de trasnita ar fi. Spre exemplu germana, care e mai rigida, nu permite asa ceva.
    • +9 (9 voturi)    
      !? (Luni, 27 iunie 2011, 17:49)

      RaduSentiveanu1309180115220 [anonim] i-a raspuns lui Popa Sarbu

      sunt sigura ca de asta iau toti nestiuorii bacul
  • +4 (10 voturi)    
    Nu e corect ! (Luni, 27 iunie 2011, 16:52)

    Alex [anonim]

    Nu exista chiar nici o solutie sa se rezolve cumva problema asta ? De obicei noi , elevii suntem luati in ras . Profesorii ar trebuii sa se autoevalueze pe ei , apoi pe noi . Problema e cu dus si intors , se cere personajul dintr-un text dramatic , nu se specifica apartenenta la unul dintre genurile literare. Nu e corect , ar trebui punctat pentru ca e greseala lor de exprimare .
    • +4 (6 voturi)    
      bac (Luni, 27 iunie 2011, 19:10)

      annnaa [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      a fost nasol rau de tot .. foarte incurcat...
  • +7 (11 voturi)    
    aiurea (Luni, 27 iunie 2011, 16:55)

    aiurea [anonim]

    nu ii vorba ca nu s;a stiut ca ultima noapte este roman ...bag mana in foc ca toata lumea stie asta , este doar o neintelegere de cerinta ,,,pentru ca intr'adevar nu s'a specificat ca trebuie gen dramatic ci text dramatic. si mai ales, avand in vedere cata lume a gresit ii clar o eroare in cerinta. si intr'adevar , de camil petrescu nu a fost altceva in programa , deci cam despre ce ar fi vrut ei sa scriem? o sa fie aiurea daca nu se puncteaza deloc subiectul 3 ...:|
    • 0 (4 voturi)    
      zic si eu (Luni, 27 iunie 2011, 21:37)

      eu [anonim] i-a raspuns lui aiurea

      ti-a impus cineva sa scrii de camil petrescu?ai facut cu siguranta iona.si mai copii definitia extului dramatic nu se ia de pe net dar na daca la ora de romana erai pe la terasa sau la coltul scolii sa tragi un fum poate nici caiet n-ai avut.sunteti o natie de analfabeti care o sa luati 10% bacul pentru ca nu v-a dat sa scrieti ce va mai amintiti voi de la ora de lb romana asa la alegere.sau o compunere cum e in club
  • 0 (14 voturi)    
    foarte mare nedreptate. de vina ministerul (Luni, 27 iunie 2011, 16:58)

    eu [anonim]

    in primul rand, "jocul ielelor" de camil petrescu nu a fost predat la clasa si nici nu a fost pus in discutie si nici in programa ceea ce vreau sa zic este ca s-a cerut un text dramatic. daca se formula corect cerinta atunci multi ar fi inteles si nu ar exista neintelegeri, deoarece daca se preciza de o specie a genului dramatic atunci totul era clar. insa in Romania, nici cel de sus nu e in stare sa formuleze o cerinta pentru tot poporu. pentru ca este o diferenta intre textul dramatic si intre o specie a genului dramatic. nu e corect sa nu se puncteze lucrarile celor care au scris "ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi". Asta-i Romania!!
    • -1 (13 voturi)    
      re (Luni, 27 iunie 2011, 17:41)

      mihaela [anonim] i-a raspuns lui eu

      mi se pare penibil sa dam vina pe Minister pentru incompetenta unora dintre noi.pe foaia de examen scrie negru pe alb "text dramatic",deci in niciun caz drama unui personaj nu reprezinta caracterul textului.invatati sa cititi corect cerinta si apoi da-ti vina pe altii.trebuie sa ai minimum de cultura generala sa stii k "Ultima noapte intaia noapte de razboi" este un ROMAN.
    • -6 (10 voturi)    
      Sa fim seriosi... (Luni, 27 iunie 2011, 17:53)

      Sony [anonim] i-a raspuns lui eu

      Dupa cum am mai explicat inca o data, cerinta a fost foarte clara. Daca ti se cere
      CARAGIALE (comedie), SORESCU (drama) ambele fiind texte DRAMATICE, de ce naiba sa fi pus un al treilea autor cu cica subiect dramatic! NU ARE LOGICA. Normal ca acuma toata tara incearca sa gaseasca tot felul de scuze pentru cei care au gresit. Se numeste neatentie sau nestiinta. Ce atata tam tam ca vai ca ministeru ca vai co profii. Get over it people.
  • +4 (10 voturi)    
    ekng (Luni, 27 iunie 2011, 17:00)

    elena [anonim]

    deci comedia ii buna? ca nu mai inteleg nimic ba text dramatic ba gen
  • +1 (7 voturi)    
    bac (Luni, 27 iunie 2011, 17:01)

    III [anonim]

    deci eu tot "ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" am scris.....
    Se ia in considerare sau nu?? :((
    • 0 (8 voturi)    
      bac2011 (Luni, 27 iunie 2011, 17:24)

      bac2011 [anonim] i-a raspuns lui III

      Nu
  • +5 (9 voturi)    
    impresie (Luni, 27 iunie 2011, 17:11)

    cosmo [anonim]

    ma surprind formularile de genul "redacteaz, vei avea in vedere, vei primi"..
    mi s-ar fi parut mult mai potrivite "redactati, veti avea in vedere".. e vorba de respectul fata de elev, care deja are 18 ani si nu mai e chiar copil..
    ma rog, se pare ca stilul anglofon unde "you rulz" a fost preferat celui francofon, mai formal
  • -3 (7 voturi)    
    Ce dezbare e asta?!! (Luni, 27 iunie 2011, 17:14)

    Alexa [anonim]

    daca dati un search pe google cu speciile literare o sa vedeti foarte bine ca genul dramatic consta in tragedie,comedie,drama...Ultima noapte e prin excelenta un roman,unul psihologic chiar,nu are nicio treaba cu drama,dar probabil ca cei care au scris prostia asta s-au gandit ca personajele trec prin experiente dramatice,deci e drama...Sincer a fost al naibii de usor,v-a dat si scriitorii,poate trebuia sa va dea si numele operelor,asa mura-n gura!!!Cum sperati voi sa faceti o facultate daca timp de 4 ani studiati opere peste opere,din toate speciile literare si la Bac faceti o confuzie aataaat de mareee!!!Profesorii predau asa cum trebuie materie,nu mi s-a parut a fi haos anul asta,a fost chiar extrem de ordonat!!!hai sa nu mai dam vina pe unul si pe altul,desi romanul autentic din fiecare spune asta!!!Ati scris prostii,il dati in toamna!!
    • +4 (8 voturi)    
      ! (Luni, 27 iunie 2011, 17:53)

      RaduSentiveanu1309180115220 [anonim] i-a raspuns lui Alexa

      nu "s-au gandit ca personajele trec prin experiente dramatice,deci e drama" s-au gandit ca personajele trec prin experiente dramatice, deci e DRAMATIC.
      • -3 (7 voturi)    
        ...... (Luni, 27 iunie 2011, 18:28)

        alexa [anonim] i-a raspuns lui RaduSentiveanu1309180115220

        Wow...mersi dude...mersi ca ai simtit nevoia sa ma corectezi!!E bine ca din tot textul tu asta ai inteles ca trebuie ca comentezi...Anyways keep up the good work...
  • +9 (9 voturi)    
    deci (Luni, 27 iunie 2011, 17:18)

    Nicu [anonim]

    Eu am scris despre O scrisoare pierduta de I L Caragiale , am scris 2 pagini jumatate despre Agamemnon Dandanache sper sa fie bine am auzit multe polemici pe acest subiect , majoritatea au dat-o in bara si multi se roaga la un 5 acuma bafta la toti si sper sa nu picati Doamne ajuta.
  • -2 (6 voturi)    
    bac2011 (Luni, 27 iunie 2011, 17:27)

    bac2011 [anonim]

    In concluzie, comedia ii buna, ultima noapte nu . Cine a scris ultima noapte pierde 30 pct. Sper ca acum e clar.
  • +11 (15 voturi)    
    imbecilitate (Luni, 27 iunie 2011, 17:30)

    otonel [anonim]

    Dragii mei, am terminat liceul cu mult timp inainte, poate prea mult timp. Dar asemenea imbecilitate de enunt imi este greu, foarte greu sa inteleg. Cei care conduc destinele invatamantului sunt pur si simplu inbecili. Si am sa va dau 2 exemple.
    1/ autor canonic-nu are nicio legatura cu sensul in care este folosit in enunt. Autor canonic nu poate avea legatura decat cu biserica si, mai mult decat atat, nu orice autor de texte bisericesti este si canonic. Deci, nu poti folosi expresia asta in alt context decat intr-o discutie de fite, daca vrei sa te dai smecher ca ai un limbaj "colorat".
    2/ text dramatic- nici expresia asta nu exista in limba romana daca vrei sa te referi la teatru. Nu poate fi decat un gen dramatic, o cronica dramatica sau, evident, arta dramatica daca vrei sa te referi la teatru. Cum spunea cineva mai sus, o observatie inteligenta, "pentru unii text dramatic inseamna opera de teatru. Pentru altii text dramatic este continutul acestei stiri". O stire despre o situatie dramatica nu este o stire despre teatru.

    Si chiar daca toate aceste formulari ar fi fost clare si la obiect, tot ma vad nevoit sa ma intreb la ce bun sa faci o facultate de profil (lb. si literatura romana) daca deja din liceu stii atat de multe.

    Este mai mult decat evident ca unii dintre absolventi se vor duce la Metalurgie, altii la Educatie fizica, altii la Chimie alimentara, etc. si altii nicaieri pentru ca nu-si pot permite mai mult.

    Si astfel apare eterna intrebare la care nu s-a dat un raspuns in invatamantul romanesc: si la ce foloseste?
    • -1 (1 vot)    
      :) (Luni, 27 iunie 2011, 19:58)

      adonis84 [utilizator] i-a raspuns lui otonel

      Asta nu-i nimic, pe timpul Androneascai ne'ua luat de cobai si la admitere in liceu si la bac. La liceu daca picai admiterea unde te-ai inscris ajungeai direct la profesionala ca nu te mai primea la nici un liceu. La bac, teste grila pana si la matematica, cum se copia la greu, doar rezultatele bune ajungeau la cei care cereau la altii, colectate de la cei care rezolva, va dati seama ce a iesit ...

      Nu mai pun ca sunt profesori pana si la sport care iti taie din nota numai sa ii scoata in evidenta pe spagari. Asa am ajuns si la metalurgie, si cu metalurgia am iesit din tara :).

      Acum au luat'o razna su sistemul Bologna. Prin UE ingineria se face in 5 ani, la noi au schimbat pe 4 ani si ti se spune ca trebuie si Masterat. Cum au aruncat astia un hap cum l-au inghitit ai nostrii politicieni, disperati cu integrarea ... in absolut?
    • 0 (0 voturi)    
      imbecilitate (Miercuri, 29 iunie 2011, 10:17)

      adriana [anonim] i-a raspuns lui otonel

      Dle. care ati terminat liceul cu asa mult timp inainte, fiti mai atent la scris...se scrie "imbecil" , cu "m" inainte de "b" si "p". Si haideti sa nu depasim pragul cunostintelor noastre. In facultate inveti mult mai mult decat in liceu, in primul rand. Si in al doilea rand, a cui e vina daca stimabilii nostri elevi nu isi dau silinta nici 50 de min. pe zi sa intre in contact cu literatura romaneasca? Noroc cu mess-ul, care ii va transforma in niste semianalfabeti ce vor scrie doar cu prescurtari.
  • +7 (11 voturi)    
    ce mai enunt ... (Luni, 27 iunie 2011, 17:40)

    anonim [anonim]

    Eu am dat bacul cu ceva timp în urma iar ce ma face sa zâmbesc citind enuntul este nu atât ideea de "text" dramatic, cât exprimarea : "apartinand unuia dintre autorii canonici".
    Ce mama ei de treaba au acesti autori ca sa se numeasca "canonici'' stiind ca "canonul" este un termen strict cu conotatie bisericeasca? Daca nu va vine sa credeti, cititi din dex. Am verificat si eu, crezând ca am ramas în urma cu limba româna ...
    • +4 (6 voturi)    
      canonic (Luni, 27 iunie 2011, 19:09)

      Jagged Fel [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      este termen strict cu conotatie bisericeasca?! de "forma canonica"ai auzit?! expresia e utilizata si in matematica! si sa nu imi spui ca are legatura cu Biserica :)
      nu mai cititi doar DEX online, ca nu e sanatos :)
      "canonic"a depasit de mult sensul dat de Biserica, iar acum inseamna "conform cu regulile" :)
      • -1 (5 voturi)    
        atunci sa reformulam, draga Jagged Fel (Luni, 27 iunie 2011, 19:59)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Jagged Fel

        Da, m-am gândit si la canonic egal norma. Iar în Biserica are unul si acelasi înteles: "conform cu normele, regulile". Dar asta înseamna ca trebuie sa stim exact ce norma avem în vedere ?!?
        Revenind la enunt, ca de el era vorba, singura norma în cazul de fata ar fi apartenenta scrierilor la "textul" dramatic. Înseamna atunci ca trebuie sa fim de acord cu aceasta exprimare :

        "Redacteaza un eseu de doua-trei pagini, despre particularitatile de constructie a personajului dintr-un text dramatic studiat, apartinand unuia dintre autorii conformi cu regulile : I.L.Caragiale, Camil Petrescu sau Marin Sorescu."

        Hm, cam asta ar iesi ...
        Pentru cine mai face enunturi asa încurcate, sa fie anatema :)
        Ia zi-mi, în matematica ce sens are cuvântul "anatema" :D)
        • -1 (3 voturi)    
          cu änatema (Marţi, 28 iunie 2011, 2:15)

          Jagged Fel [utilizator] i-a raspuns lui anonim

          m-ai avut :)
          dar textul e limpede: text dramatic...ce vrei mai mult? :)
          nu roman, nu epigrama....drama :)
          poti specula oricat pe tema definitiei cuvintelor "drama", "dramatic"etc...dar nu faci decat sa te incurci...realitatea e ca elevii care nu au inteles nu au nicio scuza...la bacalureat trebuie sa si gandesti, nu doar sa reactionezi precum cateii lui Pavlov :)
      • 0 (0 voturi)    
        canonic (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:32)

        Dana [anonim] i-a raspuns lui Jagged Fel

        Si autor canonic cum traduci?
  • +6 (10 voturi)    
    Noroc (Luni, 27 iunie 2011, 17:43)

    ion [anonim]

    Noroc ca am dat bacul de ceva vreme. Singurul lucru de remarcat in tot acest timp este ca subiectele sunt tot mai aiurea concepute cu fundul, parca intentionat sa te incurce sa te prinda pe picior gresit.
    Da si elevii sunt tot mai prost pregatiti, dar aici si sistemul/profesorii sunt de vina.
    In alta ordine de idei bacul ar trebui sa fie un examen care sa atesta ca esti oarecum pregatit de viata, ai o cultura general, ai un mod de gandire format(mod de gandire adica poti face niste legaturi intre anumite notiuni), cum te ajuta in viata ca ai invata pe de rost ceva comentariu literar sau ceva caracterizare?
    Credeti ca atunci cand mergi sa te angajez ca agent de vanzar/electrician/mecanic/femeie de serviciu te intreaba cineva:
    "Redacteaza un eseu de doua-trei pagini, despre particularitatile de constructie a personajului dintr-un text dramatic studiat" ?
    Asta este un subiect de teza cel mult
  • +5 (9 voturi)    
    aiurea tare (Luni, 27 iunie 2011, 17:58)

    mare prostie [anonim]

    sunt si eu curios de parerea unui profesor la cele intamplate?? clar dak era precizat genul dramatic nu se intampla asta....eu am scris ultima noapte...desi cunoasteam mai bine o scrisoare pierduta...dar toata lumea ca e ok....chiar nu este posibila nici o masura in acest caz??
  • +7 (7 voturi)    
    varianta (Luni, 27 iunie 2011, 18:00)

    Laura [anonim]

    Avand in vedere ca se presupune ca bac-ul nu este numai pentru olimpici sunt de parere ca aceasta varianta nu este de nivel mediu.Nu poti spune ca a fost grea dar, eu cel putin, la alte variante la partea 1 nu stateam mai mult de 15-20 de minute.Acum a trebuit sa stau sa ma gandesc...Cat despre partea a treia, sunt de parere ca se puteau exprima mai concret si puteau alege un subiect putin mai usor.
  • +8 (8 voturi)    
    Cerinte (Luni, 27 iunie 2011, 18:05)

    Cristina [anonim]

    Cerinta poate fi, intr-adevar, considerata ambigua. Am patit o chestiune asemanatoare la admiterea la liceu (acum multi ani); subiectul de eseu suna in felul urmator: "Mircea cel Batran - simbol al patriotismului romanesc". Frumos suna, asa ca m-am pus pe scris, am dezvoltat pe simbolistica, literatura comparata de simboluri (citisem despre simboluri asemanatoare prin literatura spaniola, italiana etc), cu prea putin accent pe caracterizarea personajului din Scrisoarea a III-a. La iesire, vad baremul: voiau o caracterizare a personajului... Nici asta nu mi s-a parut normal. Toti care nu gandeau prea departe si aveau caracterizarea personajului invatata pe dinafara, doar la asta s-au gandit sa scrie. Eu mergeam la fazele nationale la olimpiada si am luat literalmente enuntul...

    Asa ca, desi daca esti putin atent, iti dai seama ca enuntul subiectului de bac se referea la un personaj dintr-o piesa de teatru, ceva ma face sa cred ca s-a insistat fooooarte mult in liceu asupra dramei prin care a trecut Gheorghidiu si asupra dramatismului romanului respectiv...
  • -5 (11 voturi)    
    Referitor la "dezbateri" (Luni, 27 iunie 2011, 18:08)

    Ana Maria [anonim]

    Dezbaterile astea provin de la elevii nepregatiti care au gresit subiectul si de la parintii lor frustrati care nu stiu alceva decat sa gaseasca o vina altora decat propriilor odrasle.
    Observ tineri care spun ca daca acolo scria si Camil Petrescu ei asta au scris. Dragilor, baietii astia de au facut subiectele au scris acolo 3 autori pentru ca exista mai multe manuale, unele care au selectat IL Caragiale si a lui Scrisoare/D'ale Carnavalului pentru textul dramatic, altele au selectat Camil Petrescu - Jocul Ielelor si asa mai departe.
    Acum, daca nu ati "facut" Jocul Ielelor la clasa inseamna ca ati studiat o alta opera aferenta genului dramatic. Rezulta ca habar n-aveati textele lui Caragiale, si deci a cui e vina?

    Mi se pare PENIBIL si JENANT sa "te dai lovit" cand nu esti pregatit.

    Si acum un exemplu: daca va pica basmul si vi se dadeau autorii Petre Ispirescu si Mihai Eminescu iar voi, copii pregatiti, alegeati Mihai Eminescu, ce ati fi ales, Luceafarul sau Fat Frumos din Lacrima??

    Uneori viata nu se bazeaza doar pe atentii, linguseli, cadouri si pile. Atunci cand identitatea va este ascunsa si lucrurile se judeca la rece vi se cunoaste valoarea.
    • +4 (8 voturi)    
      raspuns (Luni, 27 iunie 2011, 18:22)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui Ana Maria

      Exemplul tau "daca va pica basmul si vi se dadeau autorii Petre Ispirescu si Mihai Eminescu iar voi, copii pregatiti, alegeati Mihai Eminescu, ce ati fi ales, Luceafarul sau Fat Frumos din Lacrima??" nu are nicio legatura cu enuntul care suna asa "Redacteaza un eseu de doua-trei pagini, despre particularitatile de constructie a personajului dintr-un text dramatic studiat, apartinand unuia dintre autorii canonici: I.L.Caragiale, Camil Petrescu sau Marin Sorescu. "
    • -3 (7 voturi)    
      Exact (Luni, 27 iunie 2011, 18:28)

      Sony [anonim] i-a raspuns lui Ana Maria

      Si eu acuma am dat bacul si sunt complet de acord. Se face atata tamtam pentru a explica prostia si neatentia. Ca de fapt nu bietii elevi sunt de vina, ci ministerul pentru ca nu a formulat bine. Ca cica a fost confuzie cu textul dramatic... PENIBIL. Majoritatea (stiu eu cazuri) nu au invatat nimic, deci normal ca nu au facut legatura intre autori si cerinta, si au scris ce au putut copia si ce o avut chef.
    • +5 (7 voturi)    
      raspuns (Luni, 27 iunie 2011, 18:35)

      raspuns [anonim] i-a raspuns lui Ana Maria

      poate exemplul tau trebuia sa arate asa: Redacteaza un eseu de doua-trei pagini, despre particularitatile de constructie a personajului dintr-un text epic studiat, apartinand unuia dintre autorii canonici: Petre Ispirescu si Mihai Eminescu.

      unde cred ca era corect daca elevii ar fi scris fat frumos din lacrima (datorita apartenentei la genul epic) dar totodata ar fi fost corect si luceafarul deoarece este un text epic = grandios
  • +5 (7 voturi)    
    un punct de vedere destul de interesant 1 (Luni, 27 iunie 2011, 18:13)

    pisicuta [anonim]

    Am citit pe un blog urmatorele si ma grabesc sa dau un copy-paste si aici:

    "Cata luciditate, atata existenta si deci, atata drama ..." (partea 1)

    Un text dramatic contine drama de la incipit si pana la final, si aici ma refer la finalul deschis(atribut al prozei moderne), "opera-aperta", in sensul lui Umberto Eco...Un text dramatic este impregnat de acest cuvant cheie, "drama", ce poate fi interpretat in variate si complexe moduri, traducand substanta conflictului unui text literar, conflictul interior, psihologic, surprins cu abilitate regizoriala de catre narator, astfel incat, cand spui drama sa nu limitezi posibilitatile de interpretare la notiunea de teatru, acte, scene...Romanul este, in esenta, un text ce cumuleaza starile, pasiunile, sentimentele definitorii ale personajelor din texte; este un text, ce contine texte, intrucat capitolele constituente ale structurii compozitionale, formeaza, ceea ce denumim a fi text.
    Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi este un text de sorginte dramatica, prin insasi marturisirea camilpetresciana:"Cata luciditate, atata existenta si deci, atata drama ..."
    • +6 (8 voturi)    
      ceea ce multi nu inteleg (Luni, 27 iunie 2011, 18:16)

      Ana Maria [anonim] i-a raspuns lui pisicuta

      In literatura una e drama, alta e dramaticul....
      • +6 (10 voturi)    
        si pâna la urma (Luni, 27 iunie 2011, 18:31)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Ana Maria

        Si pâna la urma ambele sunt TEXTE dramatice. E, deci, necesar sa specifici ca ar fi vorba de gen, daca ai aceasta pretentie. Nu-i asa? Într-o proba de exemen nu se merge pe ghicitori si nici pe întrebari capcana. Sunt mii de copii si nu sunt toti olimpici.
    • +3 (7 voturi)    
      asta da punct de vedere (Luni, 27 iunie 2011, 18:24)

      aiurea tare [anonim] i-a raspuns lui pisicuta

      da , dar asta de ce oare nu o vede un prof de romana reprezentat al literaturii??da ce pretentii sa am daca sunt in stare sa faca capcane din astea nu e de ajuns ca esti emotionat , tot de ei vor fi corectate deci...nici o sansa ....acum 5 sa fie ...si e bine
    • 0 (0 voturi)    
      ??? (Luni, 27 iunie 2011, 20:26)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui pisicuta

      Romanul este, in esenta, un text ce cumuleaza starile, pasiunile, sentimentele definitorii ale personajelor din texte; este un text, ce contine texte, intrucat capitolele constituente ale structurii compozitionale, formeaza, ceea ce denumim a fi text.

      Asta e o aberatie de la un capat la altul... Doar pentru ca suna pompos, nu inseamna ca are intr-adevar sens.
  • +4 (8 voturi)    
    un punct de vedere destul de interesant 2 (Luni, 27 iunie 2011, 18:15)

    pisicuta [anonim]

    Uitati si partea a 2a a textului
    "Cata luciditate, atata existenta si deci, atata drama ..." (partea 2)
    In primul rand, drama are la baza aducerea in prim-planul semnificatiilor a conflictului launtric, creionat cu finete psihologica si sesizat in structura protagonistului, Stefan Gheorghidiu, prin prezenta proceselor de constiinta, spiritului problematizator, introspectiilor conturate, acesta parcurgand un mozaic al trairilor- de la iubire, incertitudine, nesiguranta, la gelozie, dezamagire, angoasa, lupta pentru supravietuire...Personajul principal este contrazis in forul sau interior de fiinta iubita(in acest sens, constata ca Ela nu rezoneaza cu idealul sau feminin) pe de o parte-ceea ce constituie drama iubirii, a intelectualului lucid care concepe iubirea la modul absolut, iar din perspectiva combatantului pe frontul de lupta, semnificatul este dat de drama razboiului resimtita acut, scene cu rol important in modificarea fondului sau sufletesc; asadar cele doua experiente: cea a iubirii si cea a razboiului sunt decisive in planul ratiunii.Referindu-se la acest aspect, autorul insusi marturisea ca :"Bucuriile adevarate sunt bucurii ale mintii.Mintea trebuie sa dicteze ce e de iubit."
    Astfel, prin monolog interior si stil indirect liber, prin tipologia protagonistului Stefan Gheorghidiu, romanul Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi de Camil Petrescu prezinta drama absolutizata.
  • +2 (6 voturi)    
    un punct de vedere destul de interesant 2 (Luni, 27 iunie 2011, 18:24)

    pisicuta [anonim]

    Uitati si partea a 2a a textului
    "Cata luciditate, atata existenta si deci, atata drama ..." (partea 2)
    In primul rand, drama are la baza aducerea in prim-planul semnificatiilor a conflictului launtric, creionat cu finete psihologica si sesizat in structura protagonistului, Stefan Gheorghidiu, prin prezenta proceselor de constiinta, spiritului problematizator, introspectiilor conturate, acesta parcurgand un mozaic al trairilor- de la iubire, incertitudine, nesiguranta, la gelozie, dezamagire, angoasa, lupta pentru supravietuire...Personajul principal este contrazis in forul sau interior de fiinta iubita(in acest sens, constata ca Ela nu rezoneaza cu idealul sau feminin) pe de o parte-ceea ce constituie drama iubirii, a intelectualului lucid care concepe iubirea la modul absolut, iar din perspectiva combatantului pe frontul de lupta, semnificatul este dat de drama razboiului resimtita acut, scene cu rol important in modificarea fondului sau sufletesc; asadar cele doua experiente: cea a iubirii si cea a razboiului sunt decisive in planul ratiunii.Referindu-se la acest aspect, autorul insusi marturisea ca :"Bucuriile adevarate sunt bucurii ale mintii.Mintea trebuie sa dicteze ce e de iubit."
    Astfel, prin monolog interior si stil indirect liber, prin tipologia protagonistului Stefan Gheorghidiu, romanul Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi de Camil Petrescu prezinta drama absolutizata
    v
    • +5 (9 voturi)    
      foarte bine zis (Luni, 27 iunie 2011, 18:36)

      eu [anonim] i-a raspuns lui pisicuta

      toate astea ar trebui publicate undeva gen protv. pentru a vedea adevarata versiune si ca ministerul nu e in stare de o formulare corecta. si apoi tot ei eu pretentii ca poporu roman nu e bine pregatit. ei nu sunt , deoarece nu sunt in stare sa fie pe intelesu tuturor.
    • +5 (7 voturi)    
      si uite asa... (Luni, 27 iunie 2011, 18:41)

      da [anonim] i-a raspuns lui pisicuta

      acest punct de vedere asterne o liniste monumentala in randul utilizatorilor:)))))
      • +4 (4 voturi)    
        mai bine va dau adresa blogului (Luni, 27 iunie 2011, 19:05)

        pisicuta [anonim] i-a raspuns lui da

        de aici am citit materialul "Cata luciditate, atata existenta si deci, atata drama ..."
        http://monkeypisces.blogspot.com/
  • +4 (6 voturi)    
    o intrebare (Luni, 27 iunie 2011, 18:28)

    florin [anonim]

    cum ar fi sunat cerinta daca cei care au scris-o s-ar fi referit la un text care contine dramatism dar nu ar fi trebuit sa apartina in mod necesar genului dramatic...
    • +7 (7 voturi)    
      raspuns (Luni, 27 iunie 2011, 18:50)

      elly_white [anonim] i-a raspuns lui florin

      text dramatismatic ?:-? :)))
  • +4 (6 voturi)    
    bac 2011 (Luni, 27 iunie 2011, 18:58)

    and [anonim]

    da dar din cauza lor pierdem noi 3pct la bac...oriqm pe cei de la minister nu i intereseaza prea mult
  • -5 (9 voturi)    
    muta pe gesepe! (Luni, 27 iunie 2011, 19:01)

    Bula [anonim]

    Eu cred ca cei care au ales "Ultima noapte..." nici nu au citit cartea dar au vazut filmul cu acelasi nume si au retinut ca era mentionat: "drama" si "interzis copiilor sub 18 ani"
  • -5 (7 voturi)    
    Hai sa fim seriosi (Luni, 27 iunie 2011, 19:09)

    claudiu [anonim]

    Nu exista nici o scuza pentru un absolvent care face o asemenea gafa si confunda un roman cu o piesa de teatru.

    In primul rand, nu e ca si cum avem un milion de dramaturgi in literatura romana, ii cam numeri pe degete: Caragiale, Alecsandri, Camil Petrescu, Lucian Blaga, Fanus Neagu, Eugen Ionescu, si poate inca cativa. Ultimii doi fiind relativ contemporani, ma indoiesc ca au fost studiati in liceu.

    In al doilea rand, hai sa zicem ca nu stii nimic de opera de dramaturg a lui Camil Petrescu, totusi e inadmisibil sa nu stii nimic din Caragiale dupa 12 clase. Asta doar arata cat de prevalenta e toceala si cat de reticenti sunt elevii sa gandeasca singuri.
  • -3 (7 voturi)    
    BAcu (Luni, 27 iunie 2011, 19:32)

    Cea care a dat bacu [anonim]

    Sincer.A fost foarte clar.Si cei care au avut dubii daca trebuie sa scrie un text din genul dramatic sau un text dramatic primeau raspunsul in acele repere date.Cine a avut rabdare sa citeasca pana la sfarsit, la ultimul reper scria in paranteza indicatii scenice, ceacee din start te duce cu gandul la genul dramatic. Ultima noapte... nu este un gen dramatic, si in nici un caz nu vad in aceasta opera vreun moment crucial extrem de dramatic.
  • -2 (8 voturi)    
    NIMENI nu citește până la sfârșit. (Luni, 27 iunie 2011, 19:35)

    Tina [anonim]

    Ia uitați ce spune ultimul punct de la subiectul 3:

    „- ilustrarea a patru elemente de structura si compozitie ale textului dramatic ales, semnificative pentru tipologia personajului (actiune, conflict, relatii temporale si spatiale, indicatii scenice, tehnici specifice, limbaj, final etc.).”

    Să îmi arate și mie cineva UNDE există INDICAȚII SCENICE în „Ultima noapte de dragoste...”

    Dragilor, singurii ivnovați sunt elevii, care nu au învățat suficient. Ar trebui să aveți coloană vertebrală și să vă asumați responsabilitatea și gata.
  • -3 (7 voturi)    
    indicatii scenice (Luni, 27 iunie 2011, 19:47)

    Alex [anonim]

    Din cerinte, ultimul punct al subiectului al III-lea:

    -ilustrarea a patru elemente de structura si compozitie ale textului dramatic ales, semnificative pentru tipologia personajului (actiune, conflict, relatii temporale si spatiale, indicatii scenice, tehnici specifice, limbaj, final etc.).

    Textele apartinand genului epic nu contin indicatii scenice - ar fi trebuit sa fie un indiciu suficient.
  • +5 (5 voturi)    
    problemeeeee (Luni, 27 iunie 2011, 19:47)

    Marius [anonim]

    Am dat astazi examenul de bacalaureat, mi s-a parut relativ usor. Subiectul al III-lea in schimb a fost un pic mai dificil ca trebuia sa-ti dai seama ca nu trebuia sa scri despre vreun personal al lui Camil Petrescu, dar din moment ce era trecut acolo ca unul dintre autori canonici , inseamna " ca avea si el un personaj". Cat despre romanul " Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" eu cred ca este intr-o oarecum masuri si putin dramatic, dar daca este sa luam la mana toate comentariile ( pentru bac) ar fi cam toate drame... eu zic ca cel mai corect personaj era Iona din " Iona" de M. Sorescu sau Nae Catavencu din " O scrisoare pierduta " de I.L.Caragiale... Sa speram ca totul se va termina cu bine si vom promova acest examen cu brio, in ciuda aceste probleme....
  • +2 (4 voturi)    
    bac (Luni, 27 iunie 2011, 19:48)

    bogdan [anonim]

    nu stiu daca act venetian de camil petrescu a fost in programa sau nu, profa mea de rom l-a facut la clasa si am avut vreo 3 colegi care l-au caracterizat pe pietro gralla, nici vorba de jocul ielelor sau suflete tari, in schimb eu l-am caracterizat pe cetateanul turmentat desi nu mi-am repetat deloc comedia(am scris din amintiri)...si da cunosc si eu 7 persoane care au scris ultima noapte, le urez bafta tuturor in cauza , sper ca toti sa scoate peste 5 si fara subiectul 3...succes la celelate 2 examene!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Text dramatic evident ... (Luni, 27 iunie 2011, 19:48)

    Parvenitul [anonim]

    Incep prin a spune esentialul: In cei patru ani de liceu, nu am auzit de textele dramatice ale lui Camil Petrescu, singura opera literara studiata a fost romanul Ultima noapte ... Ba mai mult in toate culegerile pentru bacalaureat, comentariile faceau referire la cele doua romane ale sale (Patul lui Procust si Ultima noapte ..) Consider ca a fost o decizie pripita si luata in necunostinta programei pentru bacalaureat, din acest motiv sper la un gest de solidaritate a profesorilor, astfel ca fie luat in considerare si Stefan Gheorghidiu. Am inteles ca multi justifica aceasta capcana ca fiind atribuita celor sprinteni la minte si nu tocilarilor, urat deorece bacul ar trebui sa vina in sprijinul elevului printr-un enunt clar si simplu. In cazul meu decizia de a caracteriza personajul Stefan Gheorghidiu, a fost din placerea studieri acestui personaj iar emotiile m-au facut sa nu mai ti-n cont de paradoxul text dramatic la Ultima noapte .. iar bucuria ca mi-a picat Camil Petrescu m-a facut sa nu stau pe ganduri si sa incep sa scriu. Acum sper ca va fi bine si profesori vor citi mesajele. Mult succes in continuare
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Luni, 27 iunie 2011, 20:09)

      ely [anonim] i-a raspuns lui Parvenitul

      ar fi bine daca toata lumea ar avea aceleasi sperante si sa se nimereasca un profesor bun... pentru ca am citit multe articole pe net si foarte multi au scris despre stefan gheorghidiu. poate se va tine cont...
    • -1 (3 voturi)    
      altceva ai citit din cerinta ? (Luni, 27 iunie 2011, 20:45)

      Tic Tac [utilizator] i-a raspuns lui Parvenitul

      Halulcinant ce se intampla in tara asta ...Un subiect atat de usor la care aveai o multime de personaje si va mai plangeti atat ? In loc sa "incingeti" netul si forumurile mai bine pregati`va pt urmatoarea proba si asumati`va incompetenta...
      • +2 (2 voturi)    
        Nu ai dreptate (Luni, 27 iunie 2011, 21:38)

        o eleva [anonim] i-a raspuns lui Tic Tac

        Tic Tac, nu ai dreptate. Si eu am dat bac`ul la romana astazi si din fericire m`am gandit ca se refera la dramaturgie, nu la drama in sine. Dar asta pentru ca mai aveam putin timp pentru ultimul subiect si nu am citit cerinta de mai multe ori. Daca citeam cerinta de mai multe ori, probabil ca imi puneam intrebari in legatura cu intelesul ei. Mi`am dat seama cat de greu a fost abia dupa ce mi`am intalnit colegii in curtea scolii, dupa examen. Multi dintre ei au ales "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi", tocmai pentru ca au avut mai mult timp sa se gandeasca la ceea ce li s`a cerut.
        Intamplarea asta nu tine neaparat de incompetenta elevilor. Da, sunt si persoane care nu fac diferenta intre opere de genuri diferite, insa sunt foarte multi si cei care au invatat si au gresit din cauza exprimarii folosite in cerinta.
        Si in caz ca nu stiai, urmatoarea proba este la matematica. La materia asta, daca nu ai invatat pana acuma, degeaba te apuci cu 2 zile inainte de examen. Si apoi, ce cauti tu pe forum? Daca esti unul dintre candidati, atunci n`ar trebui sa te pregatesti pt urmatoarea proba? Daca ai dat bac`ul de mult, atunci de ce te mai intereseaza?
        • -2 (2 voturi)    
          De ce nu m`ar interesa ? (Luni, 27 iunie 2011, 23:38)

          Tic Tac [utilizator] i-a raspuns lui o eleva

          Tinerii sunt viitorul tarii... Ca o regula generala la examene... Inainte de a incepe sa scrii,subiectul se citeste integral si cu atentie, apoi te apuci sa rezolvi ce stii.
        • -2 (2 voturi)    
          Asumati-va responsabilitatea deciziei (Marţi, 28 iunie 2011, 11:39)

          Razvan [anonim] i-a raspuns lui o eleva

          Nu inteleg cate scuze trebuie sa mai inventati pentru greseala comisa. Daca citeai cerintele cu atentie atunci sigur nu aveai cum sa ajungi cu gandul la un roman. Si mai scria cineva pe sus, ca si folosind putin logice, ce ar cauta Camil Petrescu cu un roman printre Caragiale si Sorescu, care apartin evident genului dramatic. Problema e ca elevul roman nu e obisnuit sa gandeasca si asta s-a vazut acum. Nu a fost vorba de nicio capcana desi sper ca pe viitor acest lucru sa se intample la probele de bacalaureat. Elevul trebuie sa invete sa mai si gandeasca nu numai sa reproduca texte tocite.
  • -3 (5 voturi)    
    dramaticul mananca epicul! (Luni, 27 iunie 2011, 20:21)

    roua [anonim]

    Cata drama, atata tragedie!
    Era suficient sa se uite la ultima cerinta care, in paranteze, le cerea sa specifice 'indicatiile scenice', daca erau chiar atat de subtili sa se gandeasca ca un roman este 'text dramatic' dar atat de ingusti incat sa nu-si dea seama ca este vorba despre o piesa de teatru. Ma intreb cate romane de Caragiale se studiaza in liceu!
  • -3 (5 voturi)    
    e bine (Luni, 27 iunie 2011, 20:22)

    nu e greseala de formulare [anonim]

    Daca cerinta suna astfel:

    "Redacteaza un eseu de doua-trei pagini, despre particularitatile de constructie a personajului dintr-un text care contine drama, apartinand unuia dintre autorii canonici: I.L.Caragiale, Camil Petrescu sau Marin Sorescu."

    In acest caz intradevar, Ultima noapte...de Camil Petrescu este bun.Dar nu asta cerea subiectul oameni buni.Deci nu va mai revoltati, si acceptati ca netentia, graba sau emotiile (la unii chiar si lipsa de cunoastere) v-au adus in situatia asta, si nici decum ministerul sau cei care au scris subiectul.
    • +3 (3 voturi)    
      e bine (Luni, 27 iunie 2011, 22:14)

      Zach [anonim] i-a raspuns lui nu e greseala de formulare

      pe bune? la mine scrie "redacteaza un eseu de doua-trei pagini,despre particularitatile de constructie a personajului dintr-un text dramatic studiat..."
  • -3 (3 voturi)    
    ... (Luni, 27 iunie 2011, 20:29)

    Ce trebuia scris la partea iii [anonim]

    Subiectul III

    Caracterizarea unui personaj dintr-o operă dramatică de I.L.Caragiale, Camil Petrescu sau Marin Sorescu.
    Adica un personaj din “O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, “Jocul ielelor” de Camil Petrescu sau “Iona” de Marin Sorescu.

    Sursa:http://www.ebac2011.info/bac-2011/subiecte-bac-2011-romana-scris/
  • -1 (3 voturi)    
    mada_nistor92@yahoo.com (Luni, 27 iunie 2011, 20:54)

    Madalina [anonim]

    E o mare diferenta intre "dramatism" si text dramatic. Dramatism va fi la rezultate.
  • +2 (6 voturi)    
    bac (Luni, 27 iunie 2011, 20:59)

    Ingerash [anonim]

    Eu sunt una dintre "fericitii" care au scris Ultima noapte de dragoste si va spun eu sigur ca sunt constienta ca romanul nu apartine genului dramatic..asa cum s-a mai scris mai sus ca elevi nu stiau k Ultima noapte e roman. Stiam f bne ce este iar in enunt scrie clar TEXT DRAMATIC STUDIAT nu TEXT APARTINAND GENULUI DRAMATIC asa ca nu mai faceti supozitii idioate plus ca singurule texte studiate de Camil Petrescu sunt Ult noapte si Patul lui Procust;) Acum intrebarea este daca va convine sa pierdeti 3 puncte din start doar dintr'o eroare de cerinta.. eu inca mai sper sa se ia in considerare altfel ..:|
    • -2 (4 voturi)    
      Exact (Luni, 27 iunie 2011, 22:24)

      Devil [anonim] i-a raspuns lui Ingerash

      "elevii" nu stiau "k" tu stii "f bne" ca aveau de ales din 3 autori diferiti...si egocentrismul e depasit..altii au studiat din alte manuale decat tine..care..extraordinar..contineau si jocul ielelor...
    • -2 (2 voturi)    
      Cu siguranta :)) (Marţi, 28 iunie 2011, 9:46)

      Sony [anonim] i-a raspuns lui Ingerash

      Dar imi explici tu mie te rog ce logica si daca ai mai vazut tu vreodata sa se dea la un examen 2 drame si un roman dramatic??? E ca si cum ai fi avut o cerinta in genul scrie un text liric si alege intre Barbu, Bacovia si Calinescu! Ceea ce imposibil! Daca ar fi cerut text liric, ar fi dat 3 autori de poezie! La fel si aici. De ce incercati sa explicati cum ca nu e corect si bla bla bla, cand voi nu ati stat 1 minut sa va ganditi. Serios acuma, in ce minte, in ce creiere Ultima noapte era in aceeasi oala ca si Caragiale si Sorescu? :)) Drama, comedie si... roman cu drama? :)) sa fim seriosi
  • 0 (4 voturi)    
    Text dramatic (Luni, 27 iunie 2011, 22:03)

    Tanti Gina [anonim]

    Text dramatic: Funeriu este ministrul invatamantului.
    Genul dramatic: Basescu si ai lui spaima bacului.
  • -2 (4 voturi)    
    bac (Luni, 27 iunie 2011, 22:12)

    madada [anonim]

    chiar daca sintagma ' text dramatic' reprezinta vad ca un adevarat paradox pentru elevi la o analiza mai atenta a autorilor dati era clar ca ultima noapte nu are ce cauta....in afara de nuvele realiste caragiale e cunoscut ca cel mai mare dramaturg roman, nu? si de marin sorescu in programa nu e decat iona. ambele sunt piese de teatru. ce putea cauta un roman psihologic intre ele...poate daca unii dintre noi ar citi macar asa in trecere afisele din fata teatrelor,( pentru ca acest loc este strict interzis eleviilor :)) ) poate ar fi vazut asa mare scris suflete tari sau jocul ielelor de camil petrescu. lasa-ti deoparte frustrarea si resemnati-va. sperati la 7 ;) si eu am dat azi bacu-ul nu am scris cine stie ce eseu dar am ales opera corecta.
  • -3 (5 voturi)    
    mai dati si voi pe la scoala ! (Luni, 27 iunie 2011, 22:16)

    army [anonim]

    Nu mai generalizati ca toata tara a gresit ca nu mai stiu ce..cine a gresit sa isi asume raspunderea si sa se dea cu capul de pereti,nu merita nimic in plus este dovada faptului ca elevul nu poate face distinctie intre genurile literare si ca a invatat mecanic sau mai rau ..a copiat...CERINTA A FOST CLARA iar cei care au gresit macar sa aiba demnitatea de a nu se mai milogii pe toate forumurile si de a isi accepta soarta !Si ce vroiati,sa va dea mura in gura ?Dupa ce ca unii n-au pus mana pe o carte in viata lor mai vin si cu pretentii..toti cei care au invatat (NU MECANIC) s-au descurcat,in fond,examenul de bacalaureat a fost ca o teza,n-am avut nici macar un gram de emotie ,cerintele foarte ok insa neatentia ii va costa pe multi !
  • 0 (6 voturi)    
    asa va trebuie. (Luni, 27 iunie 2011, 22:21)

    simona [anonim]

    daca dupa atatia ani de studiat opere si genuri literare nu reusiti sa rezolvati una din cele mai usoare cerinte, macar asumati-va greseala si ganditi-va ca nu toti meritati nota maxima.
  • 0 (4 voturi)    
    :))) (Luni, 27 iunie 2011, 22:33)

    Ioana [anonim]

    Toti se plang pentru treaba asta....dar trebuie sa fi chiar cretin sa nu sti ca Ultima Noapte.....e roman...da-o in colo de treaba ..:))) macar cu atata sa mergi la Bac pregatit....sa sti fiecare ce e....
    • +3 (3 voturi)    
      mda...trist (Luni, 27 iunie 2011, 22:57)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      Inainte sa iti dai cu parerea privind greselile altora analizeaza greselile proprii, asta e ca si principiul acela: vezi parul din ochii altora si nu din ochiul tau. In traducere, greseli gramaticale mari enuntate mai sus: "trebuie sa FII cretin...", "sa nu STII", "da-o INCOLO de treaba" "sa STII" => mai invata la limba romana ca esti varza
    • +2 (2 voturi)    
      mda...":)))" (Luni, 27 iunie 2011, 23:05)

      C. [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      Inainte sa iti dai cu parerea privind greselile altora analizeaza-ti propriile greseli. Asta e ca si principiul ala: vezi parul din ochii altora si nu si din ochiul tau. In traducere, greseli gramaticale majore enuntate mai sus: "sa STII", "sa FII", "da-o INCOLO" => mai invata limba romana ca esti cam varza.
    • +1 (3 voturi)    
      raspuns (Luni, 27 iunie 2011, 23:21)

      anda [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      ioana esti culmea. Te crezi tu desteapta ca stii ca e roman. crezi ca noi n-am stiut? ne-am grabit... realizam acum ca era gresit dar ce sa mai facem... nu ati putea sa fiti un pic mai solidari??? :|
      • +2 (2 voturi)    
        :) (Marţi, 28 iunie 2011, 9:53)

        Sony [anonim] i-a raspuns lui anda

        Nu ii vorba ca nu suntem solidari, stiu ca unii chiar s-au incurcat si au facut din neatentie, dar acuma staauuuu si incearca sa dea vina pe altii pentru neatentia lor. S-a gresit, asta este. Si eu am facut cateva greseli din neatentie, dar aia e doar vina mea. Si nu prea este cinstit ca elevii care au scris ce trebuia sa ia acelas punctaj ca cei care au scris cu totul alceva... e ca si cum ti se spune sa desenezi un cerc si tu faci un patrat, si dupa aia stai si faci scandal ca patratu e de fapt cerc, si si tu meriti nota mare. Si eu puteam sa merg sa scriu Ultima noapte.(..) la care stiam mai bine, sau pur si simplu sa aleg opera pe care o stiam cel mai bine si dupa aia sa fac scandal ca eu vreau punctaj, eu vreau punctaj! Deci va inteleg pe unii care v-ati incurcat, e nasol si sper ca treceti cu bine, dar altii inventeaza scuze.. :))
  • +1 (3 voturi)    
    ! (Luni, 27 iunie 2011, 22:38)

    neee.... [anonim]

    Si eu am scris Stefan Gheorghidiu.Pff..am plans toata ziua azi,dar nu mai am ce sa fac. Am terminat Filologia.si spre deosebire de altii am citit toate operele .Adevarul este ca a fost f mult stres .Eu am citit de multe ori cerinta am vrut sa scriu despre un personaj din Caragiale,dar m-am gandit ca Sfefan ii un personaj mai complex..si trairile lui sunt mai complexe.....
  • 0 (4 voturi)    
    alexutzaaaalexutzaaa@yahoo.com (Luni, 27 iunie 2011, 22:40)

    ale [anonim]

    nu mi se pare corect deloc ce conteaza dak este roman .....pan la urma in ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi este cv dramatic ,tot ceea ce i s-a intamplat lui stefan ...este dramatic asa k ar fii bn sa fim punctati ...
  • +1 (3 voturi)    
    alexutzaaaalexutzaaa@yahoo.com (Luni, 27 iunie 2011, 22:41)

    ale [anonim]

    in plus nu ma facut la scoala jocul ielelor sau duflete tari ..nu mi se apre corect trebuie sa fim punctati
  • -2 (2 voturi)    
    lipsa de cunostinte (Luni, 27 iunie 2011, 22:45)

    maria [anonim]

    sunt de acord cu faptul ca enuntul nu a fost tocmai corect formulat insa consider ca un elev care a terminat 12 clase ar trebui sa stie sa faca diferenta intre o opera epica si o opera dramatica daca ne luam dupa trasaturile fiecarui gen in parte;daca ne- am fi luat dupa faptele dramatice dintr-o opera ar fi insemnat ca fiecare elev putea sa ia la alegere orice opera dintre autorii canonici ;de exemplu "o scrisoare pierduta" este o comedie si ar fi insemnat ca nu este un text cu conotatii dramatice prin urmare nu ar fi putut fi ales de catre elevi. bafta in continuare!
  • +4 (4 voturi)    
    bacul (Luni, 27 iunie 2011, 22:46)

    Viking [anonim]

    Astia sunt niste incompetenti si am sa va explic si de ce. Am avut de ales intre 3 autori,personal am vrut sa scriu Iona,pentru ca o stiam, dar m-am gandit ca e mai bine sa il caracterizez pe Gheorghidiu pentru ca il stiam mult mai bine. Ei bine,fals...desi am facut caracterizarea de minimum 20 de puncte,sincer,stiu ca am facut perfect la ea,nu o sa imi puncteze nimic si o sa raman la mana primelor 2 subiecte. Vinovatii? incompetentii cu programa. De ce? Simplu. Au inceput sa de-a autorii care trebuie invatati dar au dat si o opera care trebuia invatata. In programa mea de bac Jocul Ielelor NU EXISTA!!! Automat cand vezi acolo,chiar daca e scris text dramatic,Camil Petrescu te duce cu gandul la dragoste/razboi,pentru ca aia e singura din programa! Si normal ca e mai usoara o caracterizare a lui Stefan decat una a lui Iona,cu totii stim(cred) ca genul dramatic nu este deloc unul usor. Asa ca eu imi accept vina,dar pentru o "neatentie" sunt la mana primelor 2 subiecte!
    • -2 (2 voturi)    
      Trebuie sa mai sti si sa gandesti. (Marţi, 28 iunie 2011, 11:47)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui Viking

      Poate ca ai citit tu operele dar la capitolul gandire logica nu prea excelezi. Asuma-ti responsabilitatea pentru greseala comisa si nu mai da vina pe oricine altcineva. Se intampla, nu e capat de lume. Nu incompetentii cu programa sunt de vina, ci incompetentul care a citit subiectul e de vina.
    • 0 (0 voturi)    
      Programa BAC (Miercuri, 29 iunie 2011, 6:56)

      valiflor [utilizator] i-a raspuns lui Viking

      Ai citit cu atentie programa de BAC? In programa apare o lista a autorilor canonici, fara a fi mentionata vreo opera literara! Daca profesorul v-a vorbit doar despre romanele lui Camil Petrescu, intr-adevar, are si el partea lui de vina. Bafta la celelalte probe!
  • +3 (3 voturi)    
    bac... (Luni, 27 iunie 2011, 22:51)

    Mada [anonim]

    Sunt una dintre "fericitii" care au facut aceasta confuzie...va dati mari si tari ca voi stiti ca "Ultima noapte..." nu este opera dramatica...dar la examen cu atatea emotii acumulate si atata teama nu cred ca stateati voi sa va ganditi prea mult...eu la scoala nu am facut "Jocul Ielelor" sau "Suflete tari" asa ca primul gand a fost la aceasta opera...asa cum multora li s-a intamplat...si la urma urmei cei care ar trebui sa fie de acord sa se puncteze sunt profesorii care ar trebui sa fie intelegatori, la urma urmei o mare parte din vina o au ei, profesorii de la clasa, care nu sunt in stare sa vina la ore, iar cand vin vorbesc ca o moara stricata o ora intreaga si nu sunt in stare sa se faca intelesi...
  • -2 (4 voturi)    
    bac toamna :)) (Luni, 27 iunie 2011, 23:13)

    MadalinaDana1309204062128 [anonim]

    cel mai amuzant ar fi ca nefericitii care pica datorita alegerii gresite a personajului sa se trezeasca in toamna cu o caracterizare a unui personaj dintr-un roman interbelic subiectiv. si ei sa faca iona =))))
  • +1 (3 voturi)    
    bac 2011 (Luni, 27 iunie 2011, 23:55)

    anonim [anonim]

    mai rau e ca cei care au luat bacul si au copiat comenteaza aiurea cand ar trebui sa stea in banca lor,sa vedem cat de competenti sunteti voi in rezolvarea acestui subiect!In ziua de azi profesorii numai fac nimic si este normal ca elevii sa nu stie ce sa invete.Eu una am presimtit ca va cadea Iona si pe asta am invatat-o cu o seara inainte deci am avut-o proaspata in memorie ,desi mi-ar fi placut mai mult sa pice nuvela sau roman.Iar pt cei care au cazut in aceasta capcana important este sa treaca ,oricum media de la bac nu ajuta la nimic avand in vedere ca la facultate se da admitere.
  • +5 (7 voturi)    
    Scoala (Marţi, 28 iunie 2011, 0:14)

    noname [anonim]

    Daca vrei sa fii mecanic, fermier, electronist, informatician, programator, inginer electric, inginer mecanic, chimist, medic, fizician (+ multe altele) trebuie sa intri la o facultate, si implicit trebuie sa iei BAC-ul. Asta inseamna sa iei si examenul de literatura romana la care nu trebuie decat sa tocesti comentariile literare. Daca vrei sa lucrezi in acele domenii, esti "fortat" sa inveti aceste lucruri inutile, sa-ti pierzi timpul cu ele, cand poti sa studiezi ce te intereseaza.

    Nu am inteles niciodata care e rostul examenului in forma in care este acum ca nu demonstreaza nici macar faptul ca elevul stie sa scrie/vorbeasca/se exprime corect in limba romana, ca in liceu doar literatura se face la "romana", nu si limba (ca in clasele 5-8). Tot aud pe strada : monezi, coperti,sa copii (in loc de sa copieze), sau "hai sa mergem la movie" (in loc de film). Oare de ce?

    Si legat de invatamant in general : De ce nu sunt motivati asa cum trebuie elevii sa invete, de catre parinti si profesori? Peste tot aud motivari gen "invata pe de rost textul asta ca altfel iei un 2 cat tine de mare!". E corect asa? Nu cred...
    Si de ce profesorii sunt lasati sa profeseze daca la examenul de titularizare au luat note mai mici de 5?

    Si nu-mi ziceti "Pai aia buni nu au probleme, ei invata.". Invatamantului nu trebuie sa se concentreze pe aceia buni, ci sa ii aduca pe toti la un anumit nivel, si sa-i "propulseze" pe aceia foarte buni.

    Un comentariu pe care l-am vazut in alta parte :
    "Tin minte ce fain era cand scriam comentarii pana faceam pareza la mana dupa care trebuia sa le invat pe de rost ca sa iau o nota buna la capacitate si bacalaureat. Sunt convins ca cele 4 ore pe saptamana timp de 8 ani de zile si sutele de pagini de comentarii invatate pe de rost ma vor ajuta enorm in viata. Inca nu stiu cum, dar am rabdare sa aflu... La ce ne trebuie noua cursuri de igiena, educatie sexuala, prim ajutor sau educatie civia? Alea-s materii inutile. Traiasca invatamantul romanesc!"
    • -3 (3 voturi)    
      de cand n`ai mai citit o carte ? (Marţi, 28 iunie 2011, 2:25)

      Tic Tac [utilizator] i-a raspuns lui noname

      Si ai fost la facultate ? Cate materii de acolo ti`au trebuit in ceea ce faci acum ? Cum erau examenele, interesante ? sau teorie pe paine ?

      E grav daca ai si scris comentarii si invatat si tot de parerea asta esti. Mai presus de invatamantul romanesc, traiasca elevii si studentii, saracii curati ca lacrima, puri si inocenti, care au o dorinta arzatoare sa invete, dar n`au de unde sau de la cine...
  • -3 (3 voturi)    
    deci... (Marţi, 28 iunie 2011, 0:55)

    ms022448 [anonim]

    Am o intrebare pt voi.. chiar daca sunt constient ca raspunsurile voastre nu vor conta referitor la nota mea..... in fine..
    Am fost si eu azi la bac, am scris si eu de gheorghidiu, dar nu dau vina pe minister sau pe cerinta, am facut caracterizarea lui doar pentru ca eram 0 la capitolul dramaturgie.. deci am scris constient ca nu e bine, doar pentru a umple 2 pagini(nu am scris aberatii.. defapt sunt chiar mandru de eseul pe care l-am facut, doar ca nu m-am incadrat in subiect). Insa,... am invartit-o mult, l-am prezentat initial pe C.Petrescu , opera lui, bla bla-ul inutil despre gheorghidiu, iar apoi am comparat oarecum personajele din opera lui Caragiale cu cele din opera lui Petrescu prezentand practic opera lui Caragiale.... intrebarea mea este...
    credeti ca e posibil sa primesc ceva din alea 3 puncte?
    • -3 (3 voturi)    
      interesant.... (Marţi, 28 iunie 2011, 2:34)

      Tic Tac [utilizator] i-a raspuns lui ms022448

      pana la urma ce doamne ai scris ? daca erai 0 la dramaturgie cum ai scris de personajele lui caragiale ? Ce mai exact ai scris ? Ca au si ele probleme ce constiinta ? De ce nu le`ai scris decat pe alea ?

      Cand va aud eu pe voi... pai numai daca citeai odata opera sau comentariul puteai sa umplii 2 pagini despre opera/personaje (mai bine scriai despre mai multe personaje din O scrisoare pierduta decat ce ai facut tu )... Itemi cerintelor in forma minimala sunt usor de atins...

      Dar aici se cunoaste literatura noastra... Sa imbraci idei putine in cuvinte multe... Asa n`ai facut decat sa dai cu bata in balta si mai rau...

      Eu as baga alta regula la bac... cine nu face minim 50% din fiecare subiect... pac... next time...
      • +1 (1 vot)    
        O problema (Marţi, 28 iunie 2011, 8:52)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Tic Tac

        Daca de exemplu m-am incadrat corect in genul dramatic la care se referea enuntul si am ales ,, O scrisoare pierduta " de Ion Luca Caragiale dar am caracterizat mai multe personaje din aceasta opera literara ? Oare se mai acorda punctaj ? Am mers pe structura clasica a eseului , respectand ordinea si fluenta ideilor ....
      • 0 (0 voturi)    
        :)))))) (Marţi, 28 iunie 2011, 9:04)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Tic Tac

        si tu asta TIC TACI daca esti plin de atata romana ce e cu exprimarea asta la tine frate?????("... pac... next time... ") sau vrei sa ne arati ca tu imbini destul de usor engleza cu romana:))))=))....
  • -2 (2 voturi)    
    si cand te gandesti.. (Marţi, 28 iunie 2011, 7:21)

    aTp [anonim]

    si cand te gandesti....cat o iubea gheorghidiu pe ela :))
  • +5 (5 voturi)    
    Amintiri (Marţi, 28 iunie 2011, 7:44)

    roberto [anonim]

    Testarii perspicacității la un examen de literatură mi se pare penibilă. Poate au fost unii neatenți care au tratat (chiar foarte bine) subiectul nepotrivit. Asta îi face nepregătiți? Inculți?

    Cât despre cei din Minister care au scornit așa ceva, nu mă miră. Este un sport național. Piedica atent pusă. Oameni buni, un subiect de literatură este un test de creativitate, de imaginație, nu al depășirii unor capcane.

    Îmi este milă de acești copii, pentru că după 15 ani de când am dat eu Bacalaureatul, nu s-a schimbat mai nimic. Același copil trebuie să îmbine corect logica/ semantica precum și cunoștiințele literare, să stăpânească tainele gramaticii limbii, să rezolve integrale Riemann, să decline nu știu ce verb în engleză și să știe dacă pe 1 noiembrie 1599 (pe stil vechi), Mihai Viteazul a tras un părț (ca variant[, cei de la profil real pot filozofa pe tema nucleului și particulelor elementare - nu știu cât de bine s-a actualizat manualul de fizică nucleară).

    ps: nu știu dacă la informatică se mai dau examene de programare în FoxPro, Turbo Pascal sau Fortran (!!!), dar nu m-ar mira.

    Școala pregătește tocilari și papagali iar învățământul superior nu este cu nimic diferit.
    • -2 (2 voturi)    
      Logica si semantica (Marţi, 28 iunie 2011, 12:40)

      Johnny [anonim] i-a raspuns lui roberto

      Amice, se prezuma ca orice examen scolar de pe lumea asta, indiferent daca este despre parturile lui Mihai Viteazul sau despre declinarea nu stiu carui verb la engleza, testeaza logica. In mod evident, ca sa intelegi enuntul trebuie sa ai macar o vaga idee si despre semantica.
      Nu asta ar trebui un elev sa stie dupa 12 ani de invatamant - sa gandeasca?
      • 0 (0 voturi)    
        Un test pentru inteligenți (Marţi, 28 iunie 2011, 20:55)

        roberto [anonim] i-a raspuns lui Johnny

        Atomul este indivizibil sau nu?
        A se folosi cultura generală, logica, semantica și cunoștiințele din școala elementară.
  • 0 (4 voturi)    
    Scenariu de teatru si nu text dramatic (Marţi, 28 iunie 2011, 7:47)

    Apollo [anonim]

    Exista o confuzie grava in cerinta textului
    In primul rand un scenariu de teatru apartine Artei teatrului si nu prozei literare
    Cuvantul dramatic duce cu gandul la dramatism nu la teatrul jucat pe scena
    In al doilea rand genul liric apartine Artei poeziei si nu prozei,iarasi.
    In al treilea rand acel scenariu scris de Camil Petrescu nu poate fi jucat pe scena deoarece nu contine indicatii scenice:care sunt actorii in fiecare scena,cum sunt asezat decorurile,care este atitudinea si imbracamintea actorilor,ce muzica canta in fundal,cand si cum se schimba regia,care sunt pauzele de regie si asa mai departe
    Fara acele indicatii scenice acel text este inutil si putea fi aruncat la cos acu 200 de ani sau cand a fost scris
    Multe texte studiate in liceu,scrise de autori romani si care sunt predate din patriotism sunt niste porcarii si as prefera oricand sa vad mai multe opere planetare decat aceste lucruri marunte nationale.
    Scenariile de teatru,opera si film nu fac parte din genul literar ci din din Artele :Teatru,Opera si Film ,prin urmare cererea lor la un asa examen este inutila
  • -1 (5 voturi)    
    interesant (Marţi, 28 iunie 2011, 8:55)

    dan [anonim]

    astia luminatii care ne caracterizeaza pe noi care am facut aceasta "confuzie" uitati-va prostilor intai pe programa 2011 la romana sa vedeti ce opere de a lui camil petrescu sunt incluse doar ultima noapte si patul lui procust mai ales la GENUL DRAMATIC NU E TRECUT CU NICI O OPERA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ce ar fi trebuit sa facem noi?sa invatam pe langa ce e dat in programa?cine a gresit noi sau aia care au facut subiectele datorita faptului ca l-a pus si pe camil petrescu pe langa caragiale si sorescu din moment ce el in programa nu apare la genul dramatic cu nici o opera!!!!!iar cei care au ales ultima noapte in locul de iona au facut-o pt ca este o opera mai frumoasa decat o poveste stupida a unui "pescar inghitit de un peste".....iar cei ce au ales iona pun pariu ca au avut materiale de inspiratie si na nici nu ai ce pune in 2 pagini ca e mica doar na dak bagi aberatii!!!!!!!!nu va mai da-ti atata cu parerea pt ca a-ti fost in locu nostru si a-ti luat bacu pe gaini si cateva oua...;)a-ti uitat ca rupeati la copiat ma refer generatia in urma cu cel putin 3 ani si oralele le luati cu 10 datorita faptului ca examinatorii erau plictisiti sa va mai auda prostiile sau din cauza ca mama cu tata stateau si asteptau afara cu pliculetu cu euro;)) avem cativa luminati din astia si prin conducerea tarii...=)),in fine mult succes copii la urmatoarele probe:)....iar pt ceilalti fiti fratilor si voi mai atenti ca de asta se intampla atatea "violente in Romania",pt ca ne confruntam zi de zi cu genuri ca voi...o zi buna in continuare si spor la recapitulat:)
    • -3 (3 voturi)    
      . (Marţi, 28 iunie 2011, 9:17)

      adi [anonim] i-a raspuns lui dan

      ce haos e in mintea ta
    • -3 (3 voturi)    
      varza (Marţi, 28 iunie 2011, 9:54)

      rere [anonim] i-a raspuns lui dan

      Nu vezi omule ca nu ai logic in discurs...
      Daca stiai sigur ca nu exista vreo opera de-a lui Camil Petrescu apartinand genului dramatic in programa, de ce nu ai scris Comedia sau drama??? Pentru ca esti vai mama ta de bata, ai terminat 12 clase degeaba.
    • -2 (4 voturi)    
      Tu, prietene, (Marţi, 28 iunie 2011, 11:06)

      Johnny [anonim] i-a raspuns lui dan

      nu luai bacul nici cu gaini si oua. De fapt, nici daca aduceai o ferma zootehnica...
      Imi plac astea - "a-ti uitat", "va da-ti cu parerea", "opere de a lui Camil Petrescu", "aia...l-a pus pe Camil Petrescu", "fiti fratilor atenti", "ne confruntam cu genuri ca voi"...
      Da e groaznic sa ne confruntam cu genuri ca voi, care va da-ti cu parerea despre tot felul de opere de a lui Camil Petrescu, asa ca fiti fratilor atenti la bac in toamna...
  • +5 (5 voturi)    
    TEXT DRAMATIC (Marţi, 28 iunie 2011, 10:27)

    abc [anonim]

    Este o diferenta intre text dramatic si gen dramatic. Romanul este o colectie de mai multe texte. Ultima N... cuprinde si text dramatic ( drama iubirii, drama razboiului, drama inadaptatului superior etc) Cerinta trebuia sa fie mai explicita. In loc sa-i ajute pe elvi ministerul mai mult vrea sa-i incurce, cu ce scop vor sa faca acest lucru? Ce vor sa dovedeasca? In felul acesta nu-i "filtreaza" pe cei buni pe cei slabi, nu, ei doar provoaca haos si dezordine.
    • -3 (3 voturi)    
      Definitia romanului in zonele rurale (Marţi, 28 iunie 2011, 11:14)

      Johnny [anonim] i-a raspuns lui abc

      Dialog ipotetic: "Elev X, ce este romanul?" "Aaaa, pai, sa vedeti, aaa... romanul este o colectie de mai multe texte..." "Stai jos, elev X, 4".
    • -1 (1 vot)    
      - (Marţi, 28 iunie 2011, 17:44)

      LauraGabi [utilizator] i-a raspuns lui abc

      Cei mai buni dintre noi am scris ultima noapte.
      Am sperat sa pice asta si cand am vazut Camil Petrescu nici ca am mai stat sa ma gandesc ca nu ar fi TEXT dramatic......ce exprimare tampita
      Colega mea de cls , preferata in liceu de profa de romana, a scris ultima noapte.........

      Trecutul e mort. Sa avem bafta la celelalte 2 examene!
  • -3 (3 voturi)    
    cand ne convine bine, cand nu.... (Marţi, 28 iunie 2011, 10:51)

    radu [anonim]

    atunci eu nu mai inteleg nimic! acum 5ani cand intelectualul roman a fost pt elevii de liceu Ilie Moromete de ce s-a punctat? si trebuie sa remarc ca nu doar s-a punctat ci elevii nu au fost nici macar depunctati pt greseala lor colosala! tocmai ca alegerea de a acorda punte in acea situatie a creat precedentul de a lasa la alegerea elevilor daca invata corect literatura romana sau nu! daca atunci s-a putut putem si acum! in curand ei nu vor mai intata nimic!
  • -1 (5 voturi)    
    Praf si pulbere dar cu tupeu (Marţi, 28 iunie 2011, 10:56)

    Johnny [anonim]

    Citind comentariile astea, eu ma ingrozesc. Chiar asta-i halul in care au ajuns absolventii de clasa a XII-a in Romania? Sunt varza, dar mai au si tupeu.. Auzi, diferenta dintre "text" dramatic si "gen" dramatic, cica o comedie nu e "text dramatic"...normal, telenovela, ala e genul "dramatic" si HI5, ala e comedie...
    De fapt e vina lui Camil Petrescu, nu si-a facut mediocrul ala o pagina de Facebook si el...
    Ca sa stii ce e aia "dramatic" in contextul unui examen la limba si lit. romana nu trebuie decat un minim de cultura generala. Punct. Dupa aia, chiar daca n-ai deschis o carte pentru bac, scrii ceva despre "O scrisoare pierduta", ca se presupune ca ai citit piesa aia la viata ta, daca ai minimumul ala de cultura generala...
    Nu-mi vine sa cred ca se da vina pe profesori-cica enuntul era gresit. Sunteti voi varza, aia care ati scris de Stefan Gheorghidiu, enuntul nu are nimic. Faptul ca trebuie sa citesti subiectul cu o vaga urma de atentie si pe urma sa faci un mic efort de a gandi, iar unii n-au facut nici una nici alta, nu inseamna ca profesorii-s de vina...
    Eu i-as pica la bac pe toti desteptii care la subiectul asta n-au scris despre o piesa de teatru.
    • +2 (2 voturi)    
      .... (Marţi, 28 iunie 2011, 11:52)

      Asta e [anonim] i-a raspuns lui Johnny

      Bai nene'...ma lasi?Si eu am fost printre elevii care au scris "ultima noapte..",si imi recunosc greseala,asta este,a fost lipsa mea de atentie.Ce ma deranjeaza e ca toti va luati de noi elevii,dar nu va ganditi ca nici profii nu sunt mai buni decat noi.Eu literatura romana am facut asa cum trebuia doar in clasele a 9-a respectiv a 10-a,ca in clasa a 11-a a venit o profa de romana,care in loc sa ne predea materia,ne povestea cum se certa ea cu soacra-sa si cu barbatu :)..Poate asta trebuia sa fii scris la bac.
  • 0 (4 voturi)    
    text dramatic (Marţi, 28 iunie 2011, 11:06)

    florin [anonim]

    Fratilor hai sa numai facem pe "cunoscatorii" ca in cerita scria foarte clar "TEXT DRAMATIC" nu "o opera care sa apartina genului dramatic" si fiecare o poate lua cum vrea....de expl. ultima noapte e un text ( ca nu specifica comedie,tragedie..) in care e o drama...si ce rezulta din TEXT + DRAMA = TEXT DRAMATIC...daca stam sa o luam logic o scrisoare pierduta n-ar fi buna ca zice "text dramatic" nu "opera a genului dramatic" si oscrisoare pierduta practic e un text comediant....dar ma rog am luat-o si io cu ultima noapte dar mai sunt alte mii ca mine ...sper sa gandeasca corectorii la fel ca noi ca nu-i normal sa nu ne puncteze din cauza unei exprimari aiurea!
  • -1 (3 voturi)    
    dramatic e dramatic (Marţi, 28 iunie 2011, 11:31)

    parinte [anonim]

    Am intrebat copiii ce parere au de chestia asta. Unul a dat BAC-ul anul trecut, celalalt e a 12-a, pricepere la romana aproape de zero. Fara sa clipeasca au spus amandoi ca e o tampenie sa alegi Ultima noapte, dramatic la BAC inseamna gen dramatic. Toata lumea stie ca la bac la romana nu se cere parerea despre ceva literar, ci e f. schematic, trebuie sa inveti pe deasupra tot felul de prostii ...
  • -2 (4 voturi)    
    doamne.. (Marţi, 28 iunie 2011, 11:41)

    rere [anonim]

    Voi astia care intelegeti de dos notiunea de text dramatic sunteti bata. Da frate, in scara blocului,pe facebook, pe hi5, cu bunica de la coltul strazii, text dramatic inseamna sa moara cineva, sa sufere, dar cand te referi la disciplina limba romana, inseamna un text apartinand genului dramatic. Nu aveti scuze pentru asa ceva/ La Moromete mai mergea sa scrii ce e intelectual, dar aici sunteti prea bate fratilor, astia sunt termeni care se invata in clasele 5-8,
  • -2 (4 voturi)    
    sunteti sub orice critica (Marţi, 28 iunie 2011, 12:30)

    army [anonim]

    Vai de unii in ce hal au ajuns..au ajuns sa isi dea ei cu parerea ca trebuie punctat la subiectul 3 de parca ei sunt atat de intelectuali iar corectorii care au trecut prin atatea examene stricte de pe vremea comunismului(nu acum...ca astea sunt apa de ploaie ) sunt niste incompetenti in viziunea lor.Nici macar nu au promovat BAC ul si au ajuns sa se certe cu alti oameni trecuti de 10000 de ori mai mult prin scoala decat ei pentru 15 puncte,crezand ca o sa scoata ceva daca se dau mari tupeisti .Acum se dau mari si tari pe toate paginile de internet cand ei habar nu au avut sa citeasca o cerinta si habar nu au de limba si literatura romana .
    Asta este mentalitatea romanului de azi,de asta toata Europa ne priveste ca pe niste animale salbatice .
    SPER SA FIE PROMOVABILITATE 15 % in toata Romania la BAC iar acei 15 % sa reuseasca sa ridice Romania din mizeria asta .
    • +1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 28 iunie 2011, 16:16)

      florin [anonim] i-a raspuns lui army

      Nu cred ca ai avut legatura cu profesorii in ultimii ani daca spui asta. Nu stii cum sunt profesorii acum ;)
      si nu inteleg nu ar putea fi 80% promovabilitate si 15% sa ridice Romania?

      Dar de fapt din ce mizerie sa o ridice? Romania o duce prea bine! E plina de fitze.

      Du-te in Republica Moldova pentru o saptamana sa vezi ce e acolo si o sa apreciezi mai mult Romania.
  • -2 (2 voturi)    
    bacalaureat (Marţi, 28 iunie 2011, 12:36)

    ema [anonim]

    buna ziua. dar cine a scris nuvela "In vreme de razboi" de I. L. Caragiale la partea a III-a, e bine?
    • -2 (2 voturi)    
      nu (Marţi, 28 iunie 2011, 12:44)

      army [anonim] i-a raspuns lui ema

      NU ,NU E BINE iti cerea gen dramatic,nuvela e nuvela genul dramatic,text dramatic= dramatic .Sunt 2 genuri literare total diferite .
      • +1 (3 voturi)    
        bacalaureat (Marţi, 28 iunie 2011, 14:17)

        ema [anonim] i-a raspuns lui army

        dar zice particularitatile unui personaj dintr-un text dramatic.caragiale e el insusi un autor dramaturg si opewrele sale au trasaturi dramatice
        • 0 (0 voturi)    
          - (Marţi, 28 iunie 2011, 17:53)

          LauraGabi [utilizator] i-a raspuns lui ema

          El insusi autor dramaturg.
          Sa stii ca si Camil Ptrescu a fost un mare dramaturg :))))
          • 0 (0 voturi)    
            bacalaureat (Marţi, 28 iunie 2011, 17:56)

            ema [anonim] i-a raspuns lui LauraGabi

            citeste oriunde despre caragiale si operele sale si vezi k toate au trasaturi dramatice.mai cultiveazate si tu fato
  • -2 (2 voturi)    
    Romana (Marţi, 28 iunie 2011, 12:53)

    alexandra [anonim]

    Si daca va spunea text epic ce mai faceati? Textul epic e cumva un text in care se intampla ceva extraordinar? Nu. Cea mai mare parte din vina o poarta elevii, care nu stiu, dupa 4 ani de liceu, sa deosebeasca genurile si speciile literare.


    PS: Si eu dau BAC-ul anul acesta.
    • -2 (2 voturi)    
      corect. (Marţi, 28 iunie 2011, 13:14)

      army [anonim] i-a raspuns lui alexandra

      S-a vazut nivelul invatamantului din tara noastra cu ajutorul acestui subiect...elevi care nu mai stiu ce inseamna a invata
    • +1 (1 vot)    
      da (Marţi, 28 iunie 2011, 16:08)

      marius [anonim] i-a raspuns lui alexandra

      da textul epic poate fi un text in care se intampla ceva extraordinar. ;)

      ce sa faci daca asa e limba romana
  • -2 (2 voturi)    
    nu era loc de intrepretare (Marţi, 28 iunie 2011, 13:01)

    raven [anonim]

    Consider ca nu era loc de interpretare atata timp cat cerinta preciza ca se poate vorbi despre indicatii scenice sau didascalii. Ajutati de o inteligenta medie, putina atentie si ceva cunostinte v-ati fi dat seama ca nu este vorba despre roman.
  • +3 (3 voturi)    
    Exprimarea celor din minister a fost ambigua! (Marţi, 28 iunie 2011, 13:25)

    LauraGabi [utilizator]

    Daca vroiau sa rezolvam corect subiectul 3 trebuia sa ne zica GEN dramatic, nu TEXT dramatic.
    Text dramatic poate fi considerat si romanul Morometii ( exista film pe net, corect? ).

    Felicitari celor care veti lua punctaj maxim la romana.
    Ce vreti sa deveniti de suferiti atat? Profesori?

    Eu dau la medicina. Am scris la bac "Ultima noapte de dragoste".
    Nu ne mai faceti inculti inainte sa va ganditi ca poate idealul nostru in viata nu e sa facem diferenta intre drama, comedie si roman.

    Si apropo inteligentilor.....singura drama a lui Caragiale este "Napasta" daca vreti sa o luam pe teoria chibritului.
    Deci dupa minister ar trebui si asta sa fie gresita.
    • 0 (0 voturi)    
      Medic (Marţi, 28 iunie 2011, 16:53)

      -Bogdan- [utilizator] i-a raspuns lui LauraGabi

      Medicii sunt de obicei oameni cultivaţi. Dar iată că vom avea un medic incult. "Drama" Năpasta e "dramă" fiindcă aparţine SPECIEI dramatice "dramă". Alte specii sunt "comedia", "tragedia", "melodrama", "farsa" + alte sub specii. Toate acestea sunt TEXTE DRAMATICE.
      Chiar dacă nu veţi fi un medic complet incult, veţi fi sigur o persoană plictisitoare şi autosuficientă.
  • -2 (2 voturi)    
    ..... (Marţi, 28 iunie 2011, 13:38)

    Gaby [anonim]

    Eu am facut o greseala...din neatentie, lipsa de concentrare....nu stiu ce a fost in capul meu. Am ales la partea a 3a "Iona"...dar in loc sa o subintitulez "Tragedie in patru tablouri" am subintitulat-o "Tragedie in trei acte"......credeti ca o sa imi ia in considerare subiectul cu greseala asta?
    • +3 (3 voturi)    
      ..... (Marţi, 28 iunie 2011, 14:11)

      Andreea. [anonim] i-a raspuns lui Gaby

      :)))) Esti fantastic.Bineinteles ca o sa iti ia subiectul in considerare.Zi mersi ca tu cel putin ai ales opera corecta.O sa-ti scada pentru greseala ce ai facut-o,pentru ca asa e normal.
      • +4 (4 voturi)    
        :D (Marţi, 28 iunie 2011, 14:20)

        Gaby [anonim] i-a raspuns lui Andreea.

        mda...asta asa e....sincer imi pare rau pt cei care au gresit alegandu-l pe gheorghidiu.....pacat...multi copii buni au pierdut din cauza unei confuzii.
        pana duminica tot o sa fiu nelnistita;)).....dar cu Dumnezeu inainte!!! :D
        • +4 (4 voturi)    
          :) (Marţi, 28 iunie 2011, 14:53)

          Andreea. [anonim] i-a raspuns lui Gaby

          Si eu l-am ales tot pe Gheoghidiu si imi recunosc greseala.L-am ales pe C. Petrescu pentru ca ala il stiam cel mai bine si recunosc ca nu am citit cerinta cu atentie.Mi-a fost ciuda si imi este ciuda pentru ca stiam atat Iona cat si O scrisoare pierduta,si cu toate astea,am ales varianta gresita.
          • +1 (1 vot)    
            Exaaaact! (Marţi, 28 iunie 2011, 16:43)

            LauraGabi [utilizator] i-a raspuns lui Andreea.

            Asa si eu!!! Si culmea ca am invatat tot anul la romana. Am 2 caiete de comentarii + un dosar.....nu mai vorbesc cand am invatat in ultima zi......dar neatentia se plateste.
            Sa speram ca am facut la perfectie subiectul 1 si 2, astfel incat sa scoatem saptele.
            • +1 (1 vot)    
              Gabi, Andreea, LauraGaby (Marţi, 28 iunie 2011, 17:38)

              -Bogdan- [utilizator] i-a raspuns lui LauraGabi

              Păcat că nu vă pot da multe plusuri. Cât de multe spune despre voi faptul că vă recunoaşteţi greşeala. Sunteţi printre cei cărora bacul ăsta chiar le va fi de folos.
  • +2 (2 voturi)    
    bac 2011 (Marţi, 28 iunie 2011, 14:29)

    roxana [anonim]

    a fost un adevarat haos cand am iesit din liceu m-am ingrozit erau foarte multi elevi si colegi de ai mei care plangeau in ultimul hal.aici e si vina profesorilor pentru ca la mine la liceu a predat decat ultima noapte de dragoste,intaia noapte de razboi nu a mai predat si jocul ielelor. si eu era sa fac aceeasi greseala dar mam razgandit in ultimul moment.nu e numai vina elevilor aici ci si a profesorilor in multe licee nu sa predat decat romanu lde camil petrescu si in unele carti de comentari stefan ghiorghidiu era caracterizat drept personaj dramatic si asta i a incurcat de tot.
    • -1 (3 voturi)    
      Indicatii scenice (Marţi, 28 iunie 2011, 14:44)

      abc [anonim] i-a raspuns lui roxana

      Zicea in cerinta despre indicatii scenice. Unde gasesti in roman indicatii scenice? Cel mai probabil au stat sa invete inclusiv in noaptea dinaintea bacului in loc sa invete inainte. Cat despre cei care au gresit din pura neatentie, dar le merge mintea... probabil vor da la facultati cu admitere, deci nu ii va durea prea mult in cot de nota la romana la bac.

      Jocul Ielelor se preda doar acolo unde doresc elevii ceva in plus. E la fel ca "Maitreyi". Unii elevi o gasesc mai usoara daca le cere o opera dintr-un anume gen, fara sa specifice autorul.

      P.S. Am dat bacul anul trecut.
  • +2 (2 voturi)    
    text dramatic / gen dramatic (Marţi, 28 iunie 2011, 16:09)

    BogdanB [anonim]

    Din păcate pentru cei revoltaţi de "capcanele" din formularea subiectului de bacalaureat. trebuie spus că text dramatic se referă exclusiv la piese de teatru. Adjectivul "dramatic" nu se refară aici la "dramatismul" unei situaţii. Şi comediile sunt texte dramatice. E un termen de specialitate şi aşa trebuie să rămână, nefiind cazul să adaptăm limba după nevoile şi posibilităţile precare ale unei generaţii inculte. Chiar dacă poate fi de înţeles că elevii fac nişte confuzii grave, fiind nepregătiţi, necitiţi etc, în formularea completă a subiectului mai există un indiciu că este vorba EXCLUSIV de piese de teatru. E vorba de reperul 4 care sună aşa:

    ilustrarea a patru elemente de structura si compozitie ale textului dramatic ales, semnificative pentru tipologia personajului (actiune, conflict, relatii temporale si spatiale, indicatii scenice, tehnici specifice, limbaj, final etc.)

    TOATE aceste elemente ţin de structura unei piese de teatru, mai ales că se specifică şi indicaţiile scenice.

    DEX. DRAMÁTIC, -Ă, dramatici, -ce, adj. 1. Care ține de dramă sau de teatru, privitor la dramă sau la teatru. ◊ Artă dramatică = ansamblu de principii privitoare la interpretarea și la punerea în scenă a unui spectacol, a unei piese. Artist dramatic = actor. Genul dramatic = gen literar care cuprinde opere scrise pentru a fi reprezentate pe scenă.

    Indiferent că e text/operă sau gen, "dramatic" se referă la teatru. Sensul de " bogat în contraste și în conflicte; zguduitor, impresionant" este un sens figurat al sensului primordial.

    Aşa că revolta trebuie reorientată spre sine. După ce vă mai liniştiţi, puneţi din nou mâna pe carte. O să vă ajute.
  • 0 (0 voturi)    
    :)) (Marţi, 28 iunie 2011, 16:38)

    ciprian [anonim]

    kiar n`a fost capcana :) a fost usor .. nu va mai plangeti .. sa va plangeti maine la matematica .. nu la romana :)
  • +1 (1 vot)    
    Dupa ce m-am distrat cu multe comentarii (Marţi, 28 iunie 2011, 16:53)

    Luke [anonim]

    1. Am dat bacul acum 11 ani si din necunoastere n-as fi ratat asta in nici un caz, chiar si presupunand ca as fi riscat sa nu citesc deloc dramaticul pe ideea ca sigur nu pica. Aveam pe vremea aia o lista cu liniute cu toate genurile subgenurile si asa mai departe si cu operele din programa de la fiecare.
    2. Daca totusi din neatentie, stres...putin probabil, le-as fi incurcat m-as fi dus cel mult sa caut un loc de dat putin cu capul. In nici un caz n-as fi venit cu povesti ca de ce-au scris text dramatic si nu gen dramatic.
    3. A-i numi inculti incompeteniti si asa mai departe pe cei care au gresit este o exagerare si un semn de frustrare a unora care au comentat asa. Ziceam ca acum 10 ani n-as fi gresit, acum insa nu m-am prins din prima si nici nu ma deranjaza asta, pana la urma am fost la real. Sunt multi care au gresit si nu si-au facut aparitia pe net sa mai scoata si aici perle, pe aia nu i-as categorisi asa. In schimb multi care au comentat, nu neaparat pe hotnews, sunt eaemple de inculti si incompetenti.
    4. Se spune totusi ca avem de-a face cu 40% asta deja cred ca e o problema (istorica deja) a sistemului de invatamant. Nu incerc sa-i pardonez pe elevi dar totusi cred ca sistemul nu si-a atins scopul. Ce s-a intamplat nu este un simplu caz de uni vor lua note mari altii mai mici...unde-i problema? Problema e ca au fost 3 subiecte de dificultate medie, "40% care au fost total pe langa la UN subiect" e diferit de "40% au tratat de 7, nu de 10, fiecare din cele 3 subiecte", suntem totusi la examen de limba romana. Daca si 60% ar fi luat 7 la fiecare subiect as fi zis ca notele sunt perfect normale.
  • 0 (0 voturi)    
    continuare (Marţi, 28 iunie 2011, 16:57)

    Luke [anonim]

    5. Totusi care e problema cu sistemul? Nu stiu eu asta ca nu-s expert. Cea mai mare problema ar fi sa nu se lase cu o analiza serioasa de la minister (si sa se termine doar cu nu le dam nimic sau le dam si la astia un punctaj...caz in care problema ar perpetua). Alte probleme ar putea fi: nu ca n-au (n-ar fi) invatat ci ca nu mai stiu sa invete (vezi ce-am scris la 1) putini nu n-ar stii ca UND,INR e roman daca i-ai intreba; e o varza totala cu manualele astea alternative: multi s-au plans ca n-au studiat genul dramatic la Camil Petrescu...asa, si? nici nu trebuia, dar parca prea multi sunt confuzi aici.
  • -3 (3 voturi)    
    De ce (Marţi, 28 iunie 2011, 17:02)

    gab [anonim]

    va chinuiti copiii? Voi ati uitat ce prostie este Bacul ? La ce foloseste? Eu nu cred ca viitorul unui copil sa stea in Rebreanu, Nichita chiar si in Caragiale.
  • +2 (2 voturi)    
    Bac 2011... (Marţi, 28 iunie 2011, 17:33)

    anonim [anonim]

    Nu va mai plangeti atata,oricum nu luati note mari cei care atzi ales"Ultima noapte..."pentru ca este un roman si nu este un text dramatic.De ce nu puneti si problema noastra,cei care am ales opera corect sa fim mai avantajatzi in privintza notei,daca cei care au gresit o sa primeasca un punctaj detul de mare dupa cum se vorbeste.De Camil Petrescu puteati sa alegeti si "Act venetian".
  • 0 (0 voturi)    
    dramatic (Marţi, 28 iunie 2011, 17:34)

    ale [anonim]

    ..'iona' de marin sorecu...tot text dramatic'...si era si in programa'...
  • +3 (3 voturi)    
    E aberant (Marţi, 28 iunie 2011, 18:17)

    M [anonim]

    Aceasta discutie a luat-o intr-o directie complet absurda. La fel cum "masina de scris" nu inseamna un autovehicul care scrie, sau cum "camera de luat vederi" nu inseamna o incapere in care orbesti, nici "text dramatic" nu inseamna, si nici nu a insemnat vreodata, altceva decat piesa de teatru. Daca va uitati in planurile de invatamant ale oricarei facultati cu profil teatral, veti observa un numar destul de mare de discipline intitulate "analiza textului dramatic", "prelucrarea textului dramatic" etc. De data asta, vina nu apartine nicidecum ministerului, ci, in egala masura, profesorilor de romana incompetenti si dezinteresati, pe de o parte, si elevilor care nu mai citesc nimic in afara de cele cateva romane anacronice din programa. Orice disciplina are un vocabular functional, pe care elevul trebuie sa si-l insuseasca. Daca subiectul de la chimie ar fi facut referire la "arene aromatice", oare ar fi fost normal ca raspunsurile sa se refere la stadioane parfumate?
    • +1 (1 vot)    
      e aberant (Miercuri, 29 iunie 2011, 10:27)

      adriana [anonim] i-a raspuns lui M

      Minunat spus! mai ales stadioanele aromate....parca ati fi profesor de romana!!! Oricum, ii sfatuiesc pe actuaii si viitorii absoventi are dau in sus si in jos cu lipsa de profesionalism a dascalilor, sa fie mai atenti si data viitoare sa citeasca cerinta pana la capat. Pe ultimul rand al cerintei scia clar, in paranteza, la ce trebuie sa faca referire: "indicatii scenice, tehnici specifice". Ei bine, dragii mei, primele din aceasta serie se pot regasi doar intr-un text apartinad genului dramatic. Asa ca...de ce nu ati scris despre Iona, ca a fost studiata recent...sau despre Matca, pe care unii ati studiat-o in cls. a IXa. In ceea ce priveste Jocul Ielelor, daca stimabilii colegi de la catedra l-au considerat prea dificil pentru capacitatea voastra de intelegere si au abordat un text mai usor, nu inseamna ca nu este in programa. Personal, l-am studiat in cls. a XI si in cls. a Xa cu elevii de la un Gr. Sc. tehnologic. Deci...nu este in afara programei. Doar ca programa iti permite sa alegi ceea ce studiezi, oferindu-ti o plaja destul de larga de optiuni.
  • -2 (2 voturi)    
    oxford (Miercuri, 29 iunie 2011, 0:39)

    marius [anonim]

    Buna seara...nu ma pot abtine sa nu intervin.toti profesorii si cei care se cred tari,si le stiu pe toate...va rog,sa treceti cu vedere peste urmatoarele aspecte.CULTURA pe care o promovati este urmatoarea : porcarul (lica samadau) , psihopata innebunita dupa bani (mara si odraslele) , sado-masochistul ( lapusneanu ) , inteligentul traumatizat (stefan) betivanul notoriu (cetateanul turmentat) asta e mandria noastra si asta e ceea ce promovam...si ne asteptam la civilizatie.. NICIODATA
    am facut aceasi demers ca toti care au ales ultima noapte de dragoste...si nu ma simt cu nimic inferior mai ales ca am stiu ce sa scriu...tocmai,de aceea sustin punctarea pentru ca nu e corect sa fii la fel de prost cotat ca unul care nu a scris nimic. si nu mai interveniti cu tot felul de chesti legate de ortografie...pentru ca e subiectiv.
    am fost ales sa plec afara..si sunt fericit pentru asta...doar ca nu trebuie lasat asa....si trebuie actionat...si sa ramanem pe pozitii...si sper sa fie afisat pe site :P
  • -1 (1 vot)    
    oxford (Miercuri, 29 iunie 2011, 1:15)

    marius [anonim]

    plus ca nu e ca si cum ai scrie eminescu pentru ca l-ai tocit si il scri pe ala pentru ca nu stii altceva...
    pana la urma ai scris despre un autor care era trecut in cerinta si care are ca opere ultima noapte de dragoste si patul lui proust...deci nu vad care-i tragedia...jocul ielelor nu e in programa,dragii mei
    deci,daca nu ne da punctele...trebuie actionat...anihilat.
    SA FIM PE POZITI SI SA NU CEDAM COMENTARIILOR STUPIDE... scrise de oameni care nu au ratiune
    • 0 (0 voturi)    
      oxford (Miercuri, 29 iunie 2011, 1:48)

      marius [anonim] i-a raspuns lui marius

      rectific...patul lui procust
  • -2 (2 voturi)    
    Despre examenul de limba romana (Miercuri, 29 iunie 2011, 9:39)

    adria [anonim]

    Sunt profesor de limba romana si doresc sa spun si eu cateva pareri despre acest examen.Subiectele formulate de comisia de evaluare trebuie totdeauna sa fie clare, sa nu lase loc de interpretari sau de confuzii.In acest an cineva a gresit si ar trebui sa-si asume aceasta greseala.Subiectul al III-lea in cerinta trebuia sa cuprinda specificatia " un text apartinand genului dramatic"; scrisul cursiv al cuvantului " dramatic" mai rau a dus elevul in eroare. De ce domnilor va jucati cu destinele si sufletele (poate chiar cu vietile) unor oameni care acum isi incep drumul in viata? Asumati-va greselile , ba cereti si scuze pentru gafe ! Rusine ca in fruntea unui for atat de
    important se afla asemenea oameni ! Reparati ce se mai poate repara , cat nu e prea tarziu! cava zeci de mii de tineri , profesori si parinti asteapta un semn de decenta din partea dumneavoastra.
    Multumesc celor care cred inca in copii! Nu-i mai considerati inamicii scolii! Iubiti-i si va vor respecta!
    • +2 (2 voturi)    
      mai cred in copii (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:05)

      Luke [anonim] i-a raspuns lui adria

      dar nu cred ca esti profesoara de romana daca spui ca text dramatic nu este clar.
      De ce in sintagma "text dramatic" cineva s-ar concentra pe cuvantul "text" si nu pe "dramatic" eu nu pot sa pricep, decat eventual din vina felului cum i s-a predat la clasa, in nici un caz din vina celor care au alcatuit subiectele.
  • 0 (2 voturi)    
    uite aici: (Miercuri, 29 iunie 2011, 11:15)

    Luke [anonim]

    http://www.google.ro/search?q=text+dramatic&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a#q=text+dramatic&hl=ro&client=firefox-a&hs=eMB&rls=org.mozilla:en-US:official&tbs=cdr:1,cd_max:25.12.2010,lr:lang_1ro&prmd=ivnsu&source=lnt&lr=lang_ro&sa=X&ei=qdwKTszzK87A8QPd2L2PAg&ved=0CAoQpwUoAQ&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=8df64cf0031afa99&biw=1476&bih=790

    Sper ca s-a transmis complet linkul. Daca nu, cautati pe google "text dramatic", pagini in limba romana si selectati interval personalizat "Oricând–25 dec. 2010" asta ca sa nu fim influentati de articolele aparute cu ocazia bacalaureatului de anu asta.
    Veti vedea utilizarea frecventa a sintagmei inclusiv pe site-uri ca didactic.ro, wikipedia, infobac (referitor la anii trecuti), chiar si e-referate.ro
    Bonus din 2008 tot in urma cautarii respective: http://forum.ebacalaureat.ro/viewtopic.php?f=17&t=296&p=1254#p1254
    Asta ar trebui sa inchida gura oricui care da vina pe minister si pe cei ce au facut subiectele ca de ce au sris text si nu gen.
  • -1 (1 vot)    
    bataie de joc (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:04)

    Kiki092 [anonim]

    in primul rand mi-as dori sa vad si eu daca cei din ministerul invatzamantului stiu sa rezolve subiectele de la bac, in al 2-lea rand cred ca toti am fi curiosi daca domnii ministrii si-ar fi dat seama de "farsa" din subiectul de la romana scris si ar fi scris corect....
    Daca ne ajutam putin de DEX vom gasi semnificatia cuvantului "text" : __TEXT, texte, s. n. 1. Ceea ce este exprimat în scris; cuprinsul unei OPERE LITERARE sau STIINTIFICE, al unui discurs, al unei legi etc. ♦ Fragment, parte dintr-o scriere. 2. Cuvintele unei compoziții muzicale. 3. Literă de tipar cu un corp de 20 de puncte tipografice. – __ iar cuvantul "dramatic" __DRAMÁTIC adj. v. impresionant, zguduitor.__ in aceste conditii TEXT DRAMATIC ar trebuii sa insemne CUPRINSUL UNEI OPERE LITERARE (pt ca la asta se face referinta) ZGUDUITOR/ SUPARATOR/ IMPRESIONANT etc. in aceasta situatie eu zic ca toti elevii care la partea a- III-a au scris "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" opera literara a lui Camil Petrescu ar trebuii punctati!! DACA CEI CE AU TIPARIT SUBIECTELE AU GRESIT NU E VINA NOASTRA!!
    • +1 (1 vot)    
      . (Miercuri, 29 iunie 2011, 14:57)

      Alina [anonim] i-a raspuns lui Kiki092

      Nu e nicio bataie de joc! Voi ati fost puerili si neatenti! Asa cum voi ati avut emotii, nu v-ati putut concentra si ati interpretat gresit cerinta, asa puteam sa facem si noi. Nu a fost absolut nicio farsa.
      Cerinta a fost cat se poate de CLARA!, ba chiar foarte usoara pentru ca am avut de ales intre 3 opere, nu una singura. Ceva mai usor de atat nici ca se putea.
      Nu e corect ca voua sa va dea puncte, pentru ca asa si eu stiam cel mai bine caracterizarea lui Gheorghidiu si sa o scriu sa iau 10 si ziceam „ Ah, dar vai am incurcat oalele!”.
      NU! Ati fost stupizi! Intr-o cerinta nu se folosesc metafore si formulari de genul „ caracterizati un personaj dintr-o opera zguduitoare dpdv emotional”.
      Domne, daca scria dramatic pai e vorba de dramaturgie!! Era asa de greu???
      Adica vine Florica cu buzele roz de un metru, a stat in club tot anu, invata o opera, se duce la bac emotionata ca.cata pe ea si scrie. Si pe urma da vina pe sistem. Nu, Florico, e vina ta ca ai fost proasta. Nici macar o cerinta nu esti in stare sa citesti.
      NICIUN PUNCT PENTRU VOI! Cum noi am fost capabili sa scriem exact ce a trebuit in conditiile in care eram la fel de emotionati ca voi pentru ca si noi am dat bacul, nu numai voi astia care ati gresit, asa noi trebuie sa ne primim punctajul pentru simplul fapt ca stim sa intelegem o cerinta ( ma rog, nu era mare lucru de inteles, era mura in gura). Daca tu nu stii ce inseamna text dramatic in literatura romana, inseamna ca tu nu aveai ce cauta la bac. Trebuia sa te duci la muls de vaci.
      Dramatic in contextul unui domeniu avizat, cum e literatura, nu inseamna ce ai dat tu exemplu din text. DOAMNE CE OAMENI CRETINI!
      • 0 (0 voturi)    
        emotii! (Miercuri, 29 iunie 2011, 16:43)

        rau [anonim] i-a raspuns lui Alina

        Nota pe care o vei lua la proba de limba romana posteaz-o aici, fetita acida !! stai linistita ca nu iti va lua nimeni din puncte, daca tot considerati ca nu merita sa primeasca ceva puncte cei ce au gresit...fiti bucurosi ca veti avea pe plan national note mai mici la disciplinele respective si va maresc voua sansa sa intrati pe baza de dosar la examenul ptr. facultate.
        • 0 (0 voturi)    
          Dramatic (Joi, 30 iunie 2011, 0:58)

          Alina [anonim] i-a raspuns lui rau

          Nu stiu de unde si pana unde ne tragem de sireturi cu „fetita acida”. Ce voiam sa punctez e ca nu ma revolt pentru medie pentru ca eu sustin examene de admitere. Ideea e ca ma revolt pentru dreptate. In aceleasi conditii de stres ca si voi, si noi puteam gresi. Dar voi nu suportati adevarul ca, in sfarsit, s-a facut o departajare.
          Si sa te corectez, admiterea are doua forme - concurs de dosare si examen, nu „pe baza de dosar la examenul ptr. facultate”. Sau si acum ai avut emotii?
  • 0 (0 voturi)    
    bac romana (Miercuri, 29 iunie 2011, 17:11)

    elevabac2011 [anonim]

    Eu nu inteleg ce atata tam-tam legat de bac la romana.Cica capcana...Ce capcana e aia cand ti-o face cu lucruri esentiale ce trebuiau invatate ca ti-o preda profesorul sau nu.Noua NU ne-a predat profesoara noastra text dramatic de C.Petrescu.Ne-a spus ca este si daca chiar dorim putem face eseu pe el si-l verificam ca sa nu facem numai Iona sau O scrisoare pierduta.
    Apropo..va plangeti unii de Caragiale?Am auzit de unii zicand ca de ce au primit teme de clasa a8a cand au vazut Caragiale....Bine ma,daca e de a8a de ce a-ti facut Ultima noapte...Eu am verificat site-uri culegeri si sa-mi arate mie careva ca Ultima noapte...e text dramatic semnez si eu petitia naibii ca va trebuia voua"desteptilor" puncte la bac pt ROMANUL,TEXTUL NARATIV a lui Camil Petrescu.Aici nu e vina profesorilor,nici a ministerului ca nu ei dau bac-ul ,ca noi...macar recunoasteti ca voi a-ti gresit...asa e in fiecare an cu S3 la bac..nu sunteti diferiti..asta..treaba voastra daca vi-l punteaza pana la urma.Celor care aveti nevoie poate aveti noroc,dar oricum S3 e doar 30 de pct...dar la S1 si 2 nu va plangeti???
  • -1 (1 vot)    
    romana (Joi, 30 iunie 2011, 1:10)

    eleva [anonim]

    http://www.petitieonline.ro/petitie-p49148053.html