Evaluarea Nationala 2011 s-a incheiat cu proba de matematica

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 22 iunie 2011, 16:51 Actualitate | Esenţial

Elevii din clasa a VIII-a au sustinut, miercuri, proba de matematica, ultima din cadrul examenului de evaluare nationala. Varianta de subiect care a fost extrasa a fost cea cu numarul 8, relateaza Mediafax.
  • Vezi subiectele si baremul in documentele atasate
Evaluarea nationala s-a desfasurat normal, iar faptul ca in mass-media nu au aparut informatii negative arata ca lucrurile se desfasoara firesc, asa cum ar fi fost cazul sa se desfasoare intotdeauna, a declarat, miercuri, ministrul Educatiei Daniel Funeriu.

"Din punctul meu de vedere suntem intr-o situatie de normalitate, lucrurile s-au desfasurat firesc, multumesc echipei ministerului si inspectoratelor scolare pentru corectitudine. Faptul ca aceasta evaluare nationala nu a fost subiect negativ de presa arata ca lucrurile se desfasoara firesc asa cum ar fi fost cazul sa se desfasoare", a adaugat ministru.

El a mai spus ca asteapta rezultatele pe care le vor analiza cu multa atentie.

De asemenea, ministrul Educatiei a mai spus ca spera ca si bacalaureatul sa se desfasoare in continuare pe "coordonatele firescului".

"Sper ca si ultimele probe ale examenului de bacalaureat sa se desfasoare pe coordonatele firescului. Le urez elevilor succes", a adaugat Funeriu.

Evaluarea nationala s-a incheiat miercuri cu proba la matematica. In 2011 evaluarea nationala la clasa a 8-a s-a desfasurat in perioada 20-22 iunie, la test fiind inscrisi peste 220.000 de elevi.

Afisarea primelor rezultate este programata vineri, 24 iunie, pana la ora 14.00. In aceeasi zi, intre orele 14.00 si 18.00, pot fi depuse contestatiile, care vor fi solutionate in 25 si 26 iunie. Afisarea rezultatelor finale, dupa contestatii, va avea loc in data de 27 iunie.


Citeste mai multe despre   











12404 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    multi spun ca a fost greu ... (Miercuri, 22 iunie 2011, 18:30)

    ov [anonim]

    Am aproape 9 ani de cand am terminat liceul si tot atat de cand nu am mai pus mana pe matematica si am facut subiectele de 9. Notiunea de usor nu stiu, pentru ca nu stiu ce se preda acum ... dar greu sigur nu a fost.
  • 0 (0 voturi)    
    TESTARE LA MATE (Miercuri, 22 iunie 2011, 19:58)

    Gaitan Paul [anonim]

    Da a fost foarte greu !! ..... Sper sa fi facut testul de nota 8 !!!!!!!!!! .....pt. un elev mediu e foarte greu ...si nu cred ca sunt singurul care o spune ..
  • 0 (0 voturi)    
    Eu am terminat scoala generala... (Miercuri, 22 iunie 2011, 23:25)

    Andrei [anonim]

    ...in 1998 si pot sa va spun ca subiectele mi se par penibil de usoare. Nici macar de nivel de teza la matematica - trimestrul III clasa a 8a - pentru perioada respectiva. Imi pare rau ca nu am cum sa obtin subiectele de admitere in liceu din 1998 dar cred ca pentru un elev care a lucrat putina matematica (vreo 10 probleme pe zi din culegerea aia albastra - Probleme pentru gimnaziu si celelate culegeri, ca sa nu mai spun de Gazeta matematica) intr-o ora nu are ce sa rezolve. Eu nu am mai facut probleme de matematica din 1997 de cind am terminat anul 1 de facultate. Mi-a luat 25 de minute sa le rezolv. Slab. Foarte slab. Mi-e mila de ce ne asteapta. Doamne ajuta!
    • 0 (0 voturi)    
      AHA si? (Joi, 23 iunie 2011, 11:17)

      G [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Da ce draga ai vrea sa am capul plin de matematica?!A fost ok subiectul pot spune chiar usor daca erai atent si nu te pierdeai...asta a fost materia nu chiar usoara,am avut noroc ca s-a dat acest subiect.Asa ca nu stiu ce te freaca pe tine ce subiecte se dau roaga-te ca copilul tau sa stie mai multe ca mine pt ca crede-ma generatiile urmatoare sunt si mai esuate..e vai de capul lor :)))) fitze,arfe,telefoane nu mai asta stiu deci nu mai judeca tu cand nu stii cat am invatat sau cat timp am pierdut pt tampenia asta de examen.Incepi sa ai fix mentalitatea aia de om batran gen vai cand eram eu , faceam eu si cui ii pasa erau alte vremuri asta este..
      • 0 (0 voturi)    
        hm (Joi, 23 iunie 2011, 20:55)

        obosita [utilizator] i-a raspuns lui G

        G, poate reusesti sa te convingi singur ca esti absolvent de gimnaziu 2011, pe noi nu ai reusit sa ne fraieresti! Tatic ceva?
  • 0 (0 voturi)    
    /// (Joi, 23 iunie 2011, 13:00)

    ana [anonim]

    Subiectele au fost mai grele dacat la romana. Adica...sa fim sinceri. Mai toti ne asteptam ca la geometrie sa fie cv mai usor, nu stiu piramida sau paralelipipedul. Adica vreau sa zic ca noi la scoala pe astea ne-am bazat. Ma rog ..sper sa iau 9.
    As vrea sa va mai pun o intrebare: Daca din greseala am scris Pentru: Evaloare nationala si apoi am corectat un pic acel o, scriind usor un u are ceva? Va rog, daca imi puteti spune....(editat de HotNews.ro)
    • 0 (0 voturi)    
      evaluare (Vineri, 24 iunie 2011, 8:02)

      VLAD [anonim] i-a raspuns lui ana

      nu are nimic doar daca ai mai multe stersaturi
  • 0 (0 voturi)