Continuitatea dacica, relevata de o rugaciune in versuri scrisa de un ofiter al Imperiului Roman

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 17 iunie 2011, 18:17 Actualitate | Esenţial


O inscriptie pe o placa din calcar de mari dimensiuni, descoperita in urma cu 20 de ani la Geoagiu si restaurata acum, releva, pentru prima oara, sub forma unui text scris, continuitatea elementelor de spiritualitate dacica pe teritoriul Daciei Romane, a declarat, la Deva, profesorul Ioan Piso, de la Muzeul National de Istorie a Transilvaniei, citat de Agerpres.

Prezent la sesiunea anuala de comunicari stiintifice organizata, joi si vineri, de Muzeul Civilizatiei Dacice si Romane din Deva, profesorul Piso a mentionat ca placa pe care se afla inscriptia a fost gasita in zona izvoarelor cu apa termala din antica Germisara, textul fiind o rugaciune in versuri scrisa de un ofiter roman la adresa unei divinitati dacice.

"Este vorba de o rugaciune in versuri scrisa in limbile latina si greaca. Este un text foarte lung si complicat din care am putut descifra, pana acum, cateva pasaje. Avem de-a face cu niste izvoare dacice create, se zice in rugaciune, de o nimfa divina. (...) Creatorul rugaciunii este un militar, C. Sentius Iustinus, comandantul trupei de la Cigmau, in imediata apropiere de Geoagiu'', a explicat profesorul Ioan Piso.

El a aratat ca in inscriptie mai apare un pasaj in care cel care a creat rugaciunea face referire la Odrista, in interpretarea cunoscutului arheolog fiind vorba de o divinitate aparatoare a padurii care adaposteste izvoarele de apa termala, numele fiind derivat din vechiul cuvant dacic care desemna stejarul.

De asemenea, in text este inclus un pasaj in care este mentionat numele Vitus Comati, despre care profesorul Ioan Piso afirma ca este cel al unui preot dac de la Germisara.

"Este pentru prima oara cand intalnim asa ceva intr-o inscriptie. Or, in Dacia Romana, avem peste 5.000 de inscriptii. (...) Pentru prima oara avem un element clar de continuitate dacica in Epoca Romana, dovedit cu un document foarte clar. Pana acum am citit cam 20% din inscriptie, probabil ca si restul acesteia ne va rezerva surprize", a precizat reputatul arheolog.

Inscriptia descoperita la Germisara de arheologii Adriana si Eugen Pescaru are o suprafata de aproape un metru patrat, suportul fiind o placa din calcar. Deoarece se afla in imediata apropiere a izvoarelor cu apa termala, placa a fost puternic afectata de alte depuneri calcaroase.

Potrivit profesorului Ioan Piso, sanctuarul in care a fost gasita placa reprezinta unul dintre monumentele 'remarcabile' din Dacia Romana si ar trebui acoperit cu sticla.

















9745 vizualizari

  • -14 (20 voturi)    
    Dovada (Vineri, 17 iunie 2011, 18:29)

    banat [anonim]

    Asta e dovada continuitatii Daco-Romane??? 800 de ani nimeni nu a auzit de ei, si odata au coborat din munti... In loc sa ne cautam adevaratii stramosi ne amagim cu legende sf... O natiune fara radacina reala nu-si va gasi niciodata drumul, sa ne acceptam originile reale oricare ar fi ele.
    • +7 (11 voturi)    
      continuarea continuitatii (Vineri, 17 iunie 2011, 20:04)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui banat

      Sa nu-ti fie cu banat...
      In articol e vorba de continuitatea dacica sub ocupatie romana (adica inainte de retragerea aureliana).
      Nu se pomeneste nici unde despre continuitatea daco-romana dupa anul 273.
      • 0 (0 voturi)    
        Pe ce vorbim? (Joi, 11 august 2011, 14:42)

        Giurgiu Crisan [anonim] i-a raspuns lui Socrates

        A găsit o lungă inscripţie din care ar fi descifrat ceva. Ce a descifrat? Unde e inscripţia? Unde sînt pozele? Adică ce este mai interesant nu este arătat. Atunci pe ce vorbim? Pe spusele unuia?
        Nici măcar cum se numeşte, unde se află în prezent această inscripţie nu ni se spune. E un articol scris aşa de slab încît te întrebi unde sînt jurnaliştii.
    • +1 (1 vot)    
      Serios? (Vineri, 17 iunie 2011, 22:23)

      suki [anonim] i-a raspuns lui banat

      Si dupa parerea ta, cam care ar fi adevaratii stramosi?
      • -5 (9 voturi)    
        Cumanii? (Vineri, 17 iunie 2011, 23:10)

        AlinN [utilizator] i-a raspuns lui suki

        Din ceea ce spune istoricul Neagu Djuvara stramosii nostri sunt cumanii, un popor asiatic din neamul turcilor-kîpceak.
        • +1 (3 voturi)    
          mi-e teama ca interpretezi (Vineri, 17 iunie 2011, 23:23)

          serios? [anonim] i-a raspuns lui AlinN

          cum vrei tu ceea ce spune Djuvara...ia vezi istoria Romanilor pt cei tineri si apoi mai vorbim...
          • -2 (2 voturi)    
            asculta aici (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 11:28)

            ciolanos [utilizator] i-a raspuns lui serios?

            http://www.trilulilu.ro/Brudescu/a3fbc44385b1ee
        • +7 (7 voturi)    
          cam nu... (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 5:03)

          David [anonim] i-a raspuns lui AlinN

          Djuvara zice ca primii domnitori din Tara Romaneasca si o parte din nobilimea locala sunt de factura cumana. Cealalta parte a nobilimii sunt slavi si o parte foarte mica romani, Iar in ceea ce priveste omul de rand, acesta in mare parte era roman si in mai mica parte slav.

          Clar ca nu suntem "rasa pura" dar nici migratori nu suntem, ce dracu! :D
          • +4 (4 voturi)    
            Domnitorii... (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 11:21)

            ciolanos [utilizator] i-a raspuns lui David

            Basarab I ,supranumit în epoca modernă Basarab Întemeietorul, este considerat fondatorul Țării Românești si era cuman , dar asta nu inseamna ca noi ne tragem din tatari.....Oare cand romanul va citi barem istoria sa cu atentie????
            • 0 (0 voturi)    
              Zici tu? (Duminică, 19 iunie 2011, 23:01)

              Cu Man [anonim] i-a raspuns lui ciolanos

              Cumani, tatari, dar ce facem cu limba, care a ramas singura din zona cu radacini latine? Nu prea sta in picioare teoria ta, nu?
              • 0 (0 voturi)    
                ... (Luni, 20 iunie 2011, 3:36)

                David [anonim] i-a raspuns lui Cu Man

                Omul tocmai asta a zis, ca intemeietorul STATULUI Tara Romaneasca era cuman. Dar asta nu inseamna ca populatia era cumana. De multe ori conducatorii unei populatii erau de alta etnie:
                Franta - popor latin conducatori germanici (francii)
                Spania - popor latin conducatori germanici (vizigotii)
                Italia - popor latin conducatori germanici (ostrogotii)
                Rusia Kieveana - popor slav conducatori germanici (varegii)
                Turcia - amestec de popoare conducatori turci
                Ungaria - amested de popoare conducatori maghiari

                Chiar si astazi casa regala a marii britanii nu are radacini engleze ci germane si olandeze.

                Deci un conducator de alt neam nu inseamna ca populatia este de acelasi neam si nici ca va schimba limba sau religia. In plus, romanii asimileaza foarte usor orice populatia alogena, cu alte cuvinte i-am asimilat foarte usor si pe cumani si pe slavi.

                Iar cu limba - tocmai asta e ideea: masa mare a populatiei a fortat pe nou veniti sa invete limba. Altfel cum isi mai colectau tributul?
  • +9 (15 voturi)    
    fain (Vineri, 17 iunie 2011, 18:38)

    Catalin [anonim]

    Ce bine ca inscriptia nu era in limba maghiara .......... Altfel ar fi inclus si Hunedoara in tinutul secuiesc .....
  • +4 (4 voturi)    
    vreo poza? (Vineri, 17 iunie 2011, 19:04)

    mara [anonim]

    Si unde se poate vedea? Exista vreun link la vreo poza? Se poate vizita?
  • +6 (10 voturi)    
    Germisara (Vineri, 17 iunie 2011, 19:32)

    Chirivila Constantin [anonim]

    Foarte tare !..... Inca un motiv de mandrie nationala ! Cat ma bucur ca sunt Roman din Dacia
    • -3 (5 voturi)    
      Yes, we are ză ducks coming from ză trucks (Vineri, 17 iunie 2011, 21:46)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui Chirivila Constantin

      si navigam de mii de ani pe sulaina cianăl, Iaca șa! Sâc sâc!
    • 0 (0 voturi)    
      Romanul (Marţi, 21 iunie 2011, 17:05)

      Ioan Bacila [anonim] i-a raspuns lui Chirivila Constantin

      Intr-adevar un bun motiv de mandrie nationala!
      Avem o tara plina de frumuseti istorice ce asteapta sa fie descoperite.

      Foarte putin se prezinta in mass-media despre tot ceea ce tine de istoria si arheologia din tara.

      Felicitari pentru articol!
  • -3 (3 voturi)    
    unde e Geoagiu? (Vineri, 17 iunie 2011, 19:48)

    Eugenn [utilizator]

    in ce judet de exemplu?
    • +5 (5 voturi)    
      Hunedoara (Vineri, 17 iunie 2011, 19:55)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Eugenn

      In judetul Hunedoara.
    • +3 (3 voturi)    
      sau.. (Vineri, 17 iunie 2011, 21:40)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Eugenn

      sau in judetul Tinutul Sasilor..... Nah!... sa aiba si ei nu doar Secuii. :))
  • +3 (5 voturi)    
    Marki Bella (Vineri, 17 iunie 2011, 21:31)

    Flavius [anonim]

    Sa ii tot dai in cap lu Marko cu tablita asta ... Poate intr-un final vede si el ca avem dovezi PALPABILE ale continuitatii ...
    • 0 (0 voturi)    
      jurnalul continuitatii (Joi, 29 septembrie 2011, 21:10)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui Flavius

      Da Flavius,te cred mai ales ca te cheama Flavius si esti urmas direct al acelui roman si tu tii de atunci jurnalul zilnic al acestuia care s-a maritat cu o dacoaica.Ce daca pietroiu respectiv voroveste de prezentul acela cind mai erau romani.Dar cum acesta a lasat urmasi norm,al ca tu ai tinut jurnalul zilnic dupa cum am mai zis.RUSINE CELOR CARE NU TE CRED. Trimite repede lui Marko dovada,nu te lasa.Ardei pe necredinciosi.
  • +5 (5 voturi)    
    Românii sunt D'aci! (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 9:23)

    Marian [anonim]

    Analizele genetice arata continuitatea populatiei din spatiul Balcanic de peste 10.000 ani, fara inlocuiri de populatii ci numai migratii si amestecuri in proportii relativ scazute (0.1-5% pentru fiecare val migrator).

    Djuvara spune povesti. Analizele genetice pe osemintele domnilor moldovei arata ca ei sunt 100% localnici Daco-Români, nicidecum slavi sau cumani.
    In curind se vor realiza analize si pentru ceilalti domnitori.
    http://www.basarabeni.ro/stiri/stiinta/alexander-rodewald-elementele--91/
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 12:02)

      David [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Nu era vorba de domnitorii Moldovei ci de cei ai Tarii Romanesti. Domnitorii Moldovei atat Dragosestii cat si Bogdanestii sunt atestati ca fiind romani din Maramures.

      In cazul TR lucrurile stau putin altfel.

      Acum insa nu vad rostul cautarii puritatii genetice (!!!) in cazul poporului roman. Avem o identitate bazata pe cultura comuna si mai ales pe LIMBA COMUNA. Hai sa nu o dam in nazism.
      Vecinii nostrii bulgari (fratii nostrii dpdv genetic) care vorbesc o limba slava (influentata in formarea ei de limba romana - articol post-pus si alte cateva chestii) se mandresc nevoie mare cu stramosii lor bulgari (atentie - e vorba de tribul turcic venit dinspre volga unde se mai gasesc si astazi bulgari turcici).
      Mai noi macedonenii (slavi) se mandresc cu Alexandru cel Mare care era de etnie elena macedonenii fiind greci dorici (inruditi cu spartanii) insa mai putin civilizati ca fratii lor sudici.

      Ideea e ca nu mai e cazul sa ne cautam puritatea de neam pentru ca la cate migratii au fost nu mai exista asa ceva de mult. De fapt nu a existat niciodata.

      Peste daci au venit la un moment dat celtii, apoi dacii au fost in contact cu scitii/sarmatii, cu grecii, cu tracii, apoi cu colonistii romani adusi din tot imperiul, apoi popoarele germanice: gotii, apoi slavii, apoi triburi turcice - bulgari, cumani, pecenegi, sa nu uitam de avari, gepizi, huni, maghiari, printre ultimii numarandu-se tatarii mongoli. A! Si sa nu uitam emigratiile vestice in Romania nou formata in sec al XIX-lea.

      Identitatea noastra nu se bazeaza pe puritate etnica ci pe limba si cultura.
      • +2 (2 voturi)    
        arheologie prin meandrele concretului (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 16:32)

        Socrates [anonim] i-a raspuns lui David

        De acord cu tine, ceea ce defineste un popor e identitatea culturala, nu amprenta genetica.
        Dar studiul DNA e la fel de util ca si cercetarile arheologice si ofera un set suplimentar de informatii. Vezi de exemplu:

        https://genographic.nationalgeographic.com/genographic/index.html

        Studiul DNA e stiinta pura, daca se limiteaza sa prezinte faptele. Nazismul e doar o ideologie bazata pe stiinta falsificata (superioritatea unei anumite rase etc), nu are nimic cu stiinta.
        Sa nu le confundam.

        Dar nu e nevoie de studii DNA ca sa deosebesti migratorii de localnici - o analiza dentara ajunge. Fiecare rau si parau din lume are o anumita compozitie de izotopi de oxigen, calciu etc si aceeasi compozitie se regaseste si in smaltul dintilor, care e foarte durabil.
  • +4 (4 voturi)    
    comentariu (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 10:37)

    Andrei [anonim]

    Curiozitatea m-a facut sa citesc articolul, apoi, pentru ca raman multe nelamuriri, am citit comentariile.
    Concluzie: articolele de acest gen trebuie redactate cu atentie, nu fushereala, mai multa atentie la expunerea stiintifica a contextului pentru a fi o stire inchegata. Desigur, nu cred ca oricine poate scrie astfel de articole. Altfel, e chiar de dragul la "hai sa scriem si noi ceva, sa ne facem curiosi".
    Comentariile, sunt in parte justificate, in parte nu. Ceea ce releva, este ca noi nu avem cultura istoriei proprii, nici nu intereseaza istoricii sa puna cap la cap informatiile, datele, dovezile.
    Nu conteaza atat din cine ne tragem, ci mai ales respectul sfant fata de adevar, de istorie REALA. Numai astfel nu vom lasa nici o urma de indoiala si posibilitati de interpretare rauvoitoare.
    Suntem tineri, hai sa invatam si sa suplinim ce nu ne ofera istoricii indoctrinati! Dar, repet, istoria reala.
    Cu tot respectul, am citit ce au scris istorici straini care ne ofera parti din trecutul nostru istoric fundamentat si aprofundat, ceea ce ai nostri, platiti din banii nostri, o viata intreaga, n-au facut! De fapt, asta ne doare.Tot respectul pentru cei care mai fac azi ceva in acest sens.
    Mai am o intrebare la voi: cati ati vazut o harta a Daciei, cu obiective, localitati, inainte de ocuparea romana, apoi in timpul si dupa? Nu spun ca nu ati vrut, ci doar ca nu sunt, nu avem de unde sa le vedem. Muzeele ofera cateva, mai sunt in scrierile catorva istorici de pana la al doilea razboi mondial si cam atat.
    Mergeti, vizitati, umblati, documentati-va, cititi, interesati-va. Noi suntem pentru o scurta perioada pe pamant, vestigiile au rezistat mii de ani. Merita vazute si intelese! Calculatorul nu ne ofera decat o parte din informatii. La batranete, vom constata ca mai bine ne cheltuiam timpul eficient, calatorind, vazand, 3D, natural, simtind istoria. Iarna putem sta in fata calculatorului si cautam alte noi posibile excursii pentru vara viitoare!
    • +2 (2 voturi)    
      In sfirsit, (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 12:44)

      siska [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Un comentariu bun si moderat ! Tot respectul pentru cei care isi doresc si ii intereseaza istoria locurilor in care traiesc, fara implicatii politice si teritoriale ! Recomand celor care pot ajunge in Vatican Camera Hartilor unde vor gasi citeva harti ale Dacie inainte si in timpul ocupatiei imperiului roman. Si asi ma recomanda si o carte (nu stiu de unde s-ar putea procura in Romania, eu o am si am citit-o in Italia, in italiana ) intitulata "IMPERO", scrisa de un arheolog italian, Alberto Angela, in care este un mic capitol f. interesant, referitor la Dacia si la motivele cuceririi ei de catre romani. Oricum, toata stima mea pentru cei care, in conditiile si cu dificultatile actuale de la noi, isi mai dau inca interesul pentru astfel de cercetari ! Chiar avem mare nevoie !
      • +2 (2 voturi)    
        Si-al lui David e la fel de bun (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 14:35)

        Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui siska

        Din pacate, pentru imensa majoritate -- de fapt, sa reformulez: pentru imensa majoritate a acelei minoritati care e interesata de astfel de lucruri -- cunoasterea directa, nemijlocita e practic imposibila.
        Din motive de timp, de resurse si nu in ultimul rand de cunostinte, istoria n-o poti invata decat in mod intermediat, in esenta citind ce au scris altii.
        Si, intrucat trustul de rescriere a istoriei a la Orwell functioneaza ca uns, esti adesea nedumerit, nu stii ce sa mai crezi...
        Oricum, de acord cu tine si cu preopinentii -- cunoasterea e o valoare si o satisfactie in sine, pacat ca tot mai putini oameni o pretuiesc.
        • +3 (3 voturi)    
          Ideea era (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 18:08)

          zit [anonim] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

          Nu de a cauta/atesta sau nu "puritatea etnica", cum spune David, ci remarcam simplul fapt ca nevoia de cercetare in domeniul istoriei este din ce in ce mai acuta, in momentul in care, pe de-o parte, dorim sa devenim o mare familie europeana, dar vrem sa stim cine sintem si de unde venim, iar pe de alta parte, in ultimul timp, o minoritate contesta o majoritate, bazindu-se pe nepasarea noastra (din pacate) in domeniu. Intr-adevar, cum spui, istoria o aflam din ceea ce au scris altii ; dar SA CITIM ce au scris altii si nu SA SELECTAM ceea ce ne convine din ce au scris altii ! Ca de aia, cum spui tu, rescrierea a' la Orwell functioneaza ! Nu sintem noi, fereasca Dumnezeu, rasa ariana, dar nici stinsi de pe drumuri sau popor migrator nu cred ca sintem ! Faptul ca s-au petrecut incrucisari de rase, nu se poate contesta, dar vorba lui Caragiale : "tradare, tradare, da' sa stim si noi...". Cind vine cineva si spune ca esti migrator la tine acasa, repet, tot respectul pentru cei care incearca sa demonstreze contrariul (care sint, din pacate, cel putin la noi, din ce in ce mai putini...).
          • +1 (1 vot)    
            Sigur... (Duminică, 19 iunie 2011, 14:34)

            Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui zit

            ... insa eu voiam sa spun ceva usor diferit, poate nu m-am exprimat suficient de clar.
            Pentru cineva ca mine -- interesat de subiect (istorie, adica), dar nu din cale-afara de priceput -- e o placere sa citesc astfel de comentarii. Chiar daca emitentii nu par neaparat sa fie de acord intre ei, faptul ca sunt mult mai stiutori decat mine si isi sustin punctele de vedere cu argumente, calm si in mod civilizat, inseamna ca e rost de invatat cate ceva de la fiecare.
            Din pacate, de cele mai multe ori astfel de discutii in contradictoriu esueaza foarte rapid in agresivitate si insulte dintre cele mai urate; acest thread e o exceptie binevenita.
            Cat despre subiectul propriu-zis -- studii de genetica vs. limba si cultura -- nu mi se pare ca neaparat s-ar exclude reciproc. Mai degraba par complementare, fatete diferite ale aceleiasi realitati, care cu siguranta pot fireconciliate intr-un fel sau altul.
            • 0 (0 voturi)    
              ... (Duminică, 19 iunie 2011, 15:34)

              siska [utilizator] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

              Corect si pertinent .
            • 0 (0 voturi)    
              ... (Luni, 20 iunie 2011, 3:44)

              David [anonim] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

              Nu se explud reciproc insa in cazul unei educatii precare nu fac decat sa aprinda flacara extremismului. Iti dai seama ce ar insemna sa rezulte dintr-un studiu (si sa se dea publicitatii intr-un fel iresponsabil) ca romanii (sau bulgarii sau sarbii sau grecii sau albanezii) ar fi mai putin "corciti" cu alte natii.

              Pai ar sari imediat o gramada de extremisti de-ai lor sa "isi ceara drepturile".

              Acuma, dupa 150 de ani de "teoria latinitatii pure" in manualele de istorie este foarte greu pentru oameni sa accepte ca printre stramosii nostri s-au aflat si slavi si popoare turcice.

              Genetic, de exemplu cei mai apropiati ne-ar fi bulgarii, la fel poate si cultural, insa ca limba nu avem nici o legatura.

              Cat despre agresivitate... ea inlocuieste argumentele. Cand nu ai argumente urlii si dai cu pumnul.
    • +2 (2 voturi)    
      Felicitări (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 16:19)

      Mitcă [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Frumos comentariu. Subscriu 110% la ce ai spus.
  • +2 (2 voturi)    
    EGO MITICVS MAXIVS RROMANVS SUNT (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 16:15)

    Mitică [anonim]

    Tuturor celor care au dubii că am fi latini, le propun următorul exerciţiu - căutaţi în DEX originea cuvintelor româneşti care denumesc părţile corpului şi rudele. Aşa veţi afla originea poporului român...

    Apoi, ar veni şi al doile exerciţiu - citiţi, citiţi, citiţi....

    Şi o ultimă notă - nu mereu conducătorii sunt din acelaşi neam cu cei pe care îi conduc, apropo de conducătorii străini, din neamuri migratoare, care au domnit peste urmaşii daco-romanilor.
    • -1 (1 vot)    
      DEX (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 20:02)

      Giovanni il romeno [anonim] i-a raspuns lui Mitică

      ... dicţionarele au fost întocmite „la repezeală” şi de multe ori de persoane... părtinitoare. Europa avea o limbă ORIGINARĂ din care s-au diferenţiat în timp, cele existente, printr-o evoluţie constantă, ce s-a accelerat numai după adoptarea scrisului şi creşterea ... mobilităţii. În Dex sunt mii de exemple de ATRIBUIRI greşite; vezi cercetările unor lingvişti maghiari care atribuie peste 6000 de cuvinte maghiare limbii... româneşti. Acelaşi lucru se poate spune despre părţile corpului, sau rude, deci... nu trageţi concluzii pripite. Tracii erau POPORUL CEL MAINUMEROS şi sigur bulgarii, maghiarii şi slavii sud-dunăreni sunt mai traci decât îşi pot imagina, deoarece ... ar fi ilogic altfel ! Cel mai numeros popor european după cel al inzilor este ultimul, care ar fi putut dispare !!!
      • 0 (0 voturi)    
        Sincer, mă îndoiesc.... (Duminică, 19 iunie 2011, 11:22)

        Mitică [anonim] i-a raspuns lui Giovanni il romeno

        V-aţi uitat la colectivul DEX-ului? Vi se pare o chestie făcută "la repezeală" sau părtinitoare, mie nu. Evident, poate că mai sunt scăpări, dar în mare este o lucrare serioasă.

        Apoi, cuvinte precum ochi, ureche, deget, mână, unchi, frate, soră, unghie, genunchi, sună destul de asemănător în mai toate limbile romanice. Cum explicaţi asta? Ţineţi cont că noi nu am avut frontiere cu vreun alt neam romanic. Deci, oricât ai trage de ele, tot din latină vin.

        Specişitii unguri sunt renumiţi pentru imaginaţia bogată... Dacă interesele le-ar cere-o, s-ar face ei înşişi latini, iar pe noi ugro-finici, veniţi de pe muntele Everest, după al doilea război mondial.
  • 0 (0 voturi)    
    INVIT (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 22:09)

    pointless man [utilizator]

    pe toti cei ce au comentat stirea cu bun simt la paulvasiliu_ro@yahoo.com de unde le voi trimite anumite materiale in acelasi spirit (ca si comantariile). Referitoare insa la o perioada mult mai apropiata si mult mai sensibila.

    VA ASTEPT !
  • -2 (2 voturi)    
    fara date certe (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 23:10)

    Anonim [anonim]

    Din pacate stirea respectiva este extrem de slaba, nu ofera date certe. Chiar si ceea ce spun cercetatorii sunt redate intr-o forma care nu sugereaza o certitudine. Mie personal imi aminteste de acele vremuri cand fiecare vestigiu gasit era catalogat ca fiind o proba de necontestat in favoarea continuitatii. Asta e, din pacate. Daca aceasta placa este intr-adevar ceea ce se poate citi in titlul stirii, atunci de ce nu se prezinta publicului larg dar si cercetatorilor externi, chiar si celor maghiari, pentru a putea fi analizate.
    • 0 (0 voturi)    
      In articol (Duminică, 19 iunie 2011, 15:42)

      siska [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      E specificat destul de clar :"Este un text foarte lung si complicat din care am putut descifra, pana acum, cateva pasaje" si "Pana acum am citit cam 20% din inscriptie, probabil ca si restul acesteia ne va rezerva surprize", Probabil va fi expus public in momentul in care va fi complet tradus si autentificat, asa cum da bine pentru orice descoperire, nu crezi ?
  • 0 (0 voturi)    
    Dacia (Marţi, 21 iunie 2011, 16:41)

    Iustin [anonim]

    Foarte interesanta stire. Era de dorit sa fie prezentate si pasajele descifrate. Avem o istorie deosebita!
  • 0 (0 voturi)    
    Noi (Marţi, 21 iunie 2011, 16:48)

    Miron [anonim]

    Stiiați că în Romania există peste 70 de cetăti dacice și peste 150 de castre și castellum-uri romane?

    Vezi http://bbs.keyhole.com/ubb/showflat.php/Cat/0/Number/1274893/Main/1274893
    • 0 (0 voturi)    
      Continuitatea Dacilor (Miercuri, 22 iunie 2011, 0:49)

      Horst Mariesch [anonim] i-a raspuns lui Miron

      Înainte cu mult de nasterea legendarului Roma, numele ROMULA era frecvent la Geto-Daci. Nu de mult, scriam despre "Cel mai mare imperiu Dacic al erei noastre", mentionând numele a trei împarati romani, geto-daci, ce au stapânit Roma si întreaga lume antica. Primul dintre ei, Galer cel Batrân( Galer, Ler Împarat ca ginere al lui Diocletian)era copilul din flori al Romulei, femeie daca din cetatea Recidava, slujitoare a cultului lui Zalmoxes. Galer cel Batrân desfiinteaza Imperiul Roman în anul 305 d.H., schimbându-i numele în Dacia Mare. Asa ca, în secolul al IV-lea d.H. s-a reînfiintat Imperiul Dacia Mare, Dacii devenind din nou stapânii lumii. Cântecele si colindele populare îl mai omagiaza si azi pe Ler, Împaratul Dacilor.Constantin cel Mare va reconstrui podul de peste Dunare facut initial de strabunul sau Burebista. El muta capitala la Constantinopole, iar prin Edictul de la Milano, din 313 d.H., crestinismul devine obligatoriu, acest fapt bucurând-o mult pe Elena, mama noului împarat. El ridica un arc de triumf la Roma pe care Daco-Ramanii sunt prezenti prin opt statui de peste trei metri înaltime, reprezentând comandanti daci.

      Cele doua Arcuri de Triumf, precum si cei trei împarati daci mentionati, glorifica pentru eternitate victoriile dacilor. "Romanii au fost vechii Ramani, ce descindeau din vechea ginta dacica, iar razboaiele dintre Daci si Romani nu au fost nimic altceva decât razboaie fratricide"
    • 0 (0 voturi)    
      cetati dacice si castelum (Joi, 29 septembrie 2011, 21:42)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui Miron

      Stiam ca exista ceea ce nici un istoric maghiar nu contesta[numarul] dar aici discutam continuitatea cetatilor dupa 275 care ezista dar lipsesc cu desavirsire.Pina in sec.X XI nici urma de continuator decit in basmele si povestile ce s-ar dori adevarate de istuoricii romani.Mai nou citesc made Dogaru si Funar de steagul rosu galben si albastru al dacilor si limba lor LATINA si SCRIEREA INVENTATA de daci si furata de secui....
  • 0 (0 voturi)    
    Dacii (Miercuri, 22 iunie 2011, 0:32)

    Horst Mariesch [anonim]

    Pot sa va confirm, ca dacii au fost locuitorii teritoriului Romaniei de azi si nu numai.Incepand de la muntii Ural ,Asia mica, Nordul Egiptului si pana in peninsula Iberica sau descoperit Stane(vatra) si grupuri etnice care vorbesc limba romana veche(latina vulgaris).Toate limbile romanice provin de la latina vulgaris-mamă şi multe cuvinte bazate pe limba latină sunt de găsit în alte limbi moderne ca engleza. Mai mult, în lumea vestică, pentru mai mult de o mie de ani, latina a fost o lingua franca, fiind limba învăţată şi vorbită pentru conducerea treburilor Bisericii Romano-Catolice si soluţionarea problemelor de ordin ştiinţific, cultural şi politico-juridic. Mai târziu a fost înlocuită de franceză în secolul XVIII şi de engleză la sfârşitul secolului XIX. A rămas limba formală a Bisericii Romano-Catolice chiar şi în ziua de astăzi, ceea ce include şi statutul său de limbă oficială a Vaticanului. Mai vezi mari istorici care spun ca limba latina era limba vorbită în regiunea din jurul Romei numită Lazio (Latium), de unde provine si denumirea de "Latina" - limba vorbită în Latium si a câştigat o importanţă majoră ca limbă oficială în Imperiul Roman. Prostii cum un trib de 1000 de suflete sa impuna o limba oficiala?
    Cititi site: http://www.scritube.com/istorie/OLTINA-ALTINA-LATINA-LATIUM43988.php in care se spune; Cu mii de ani înainte de cucerirea a 14% din teritoriul Daciei de catre Romani (sub conducerea "strabunului" Traian) NOI, Carpato-Danubienii, tracii, cucerisem deja peninsula Italica. Vergilius o stia, atunci, de mult, dar noi cei de azi, BA! Urmele lor, ale Carpato-Dunarenilor, au ramas prin locurile pe unde ei au emigrat, din actuala Oltina, tinut din zona Dobrogei de azi. (Altina înseamna "maretie", "fericire" în limba 939i84j geto-dacilor, asa-zisa "latina vulgara").Asa ca noi care suntem aici de peste 8.000 ani, vin alti care au distrus manuscrisele sau le pastreaza si spun ca ei sunt continuatori si vor recunoastere a Tinutului Secuiesc si mai mult?
    • 0 (0 voturi)    
      de acord (Luni, 28 noiembrie 2011, 20:15)

      marius brighenti [anonim] i-a raspuns lui Horst Mariesch

      tot ce spuneti ma gaseste intrutotul de acord.cine sunteti?mai aveti ceva material?
      • 0 (0 voturi)    
        Sunt un SAS din Ardeal (Marţi, 29 noiembrie 2011, 0:32)

        Horst Mariesch [anonim] i-a raspuns lui marius brighenti

        D-le Marius Brighenti,puteti sa ma contactati pe e-mail: horst.mariesch@gmail.com; tot ce am scris este adevarat. Adevarata lectura a istoriei noastre se poate citi la Vatican,unde au dovezi scrise si marturii din acea epoca. Nu vedeti ca mai toti printi si printesele din Marele Occident, isi cauta mai nou legaturi de sange in Dacia, pardon in Romania, oare de ce? Adevarul despre civilizatia noastra, care este temelia culturilor occidentale si nu numai,va iesi la iveala. Uitati-va la broderiile de la costumele nationale, ornamentele de la ceramica , paturi,covoare etc. Acestea reprezinta alfabetul limbilor disparute, moarte si cum le mai numesc specialisti. Fiti mandri ca v-ati nascut pe acest loc mirific de pe pamant si descoperiti-va identitatea nationala, indiferent de etnie. Suntem in primul rand Romani urmasi ai Dacilor.