Romania ofera Japoniei apa plata in valoare de 50.000 de lei; transportul costa 383.000 de lei

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 16 iunie 2011, 15:21 Actualitate | Esenţial

Decizia Guvernului
Foto: Captura Monitorul Oficial
Romania ofera Japoniei un ajutor umanitar constand in apa plata in limita sumei de 50.000 de lei, insa pentru chetuielile cu transportul pe ruta Bucuresti-Tokyo s-au alocat 383.000 de lei, potrivit unei hotarari de guvern publicate joi in Monitorul Oficial, relateaza Agerpres.

Conform HG adoptate pe 1 iunie, cei 30.000 de litri de apa sunt dislocati de la Rezervele de Stat iar pentru transportul pe ruta Bucuresti-Tokyo a fost suplimentat, cu suma mentionata, bugetul Ministerului Afacerilor Externe pe anul 2011, in sarcina caruia intra aceasta operatiune.

Japonia a fost lovita de un cutremur devastator, de 9 grade, pe 11 martie.


Citeste mai multe despre   























[P] Acces gratuit la ultimul targ de nunti al sezonului, daca vii insotit!

Cel mai important targ de nunti al anului incepe vineri, 31 martie, la Palatul Parlamentului. Dupa o editie record in Februarie, Mariage Fest pregateste editia cu numarul 23, ultimul targ de nunti al sezonului, in perioada 31 martie – 1 – 2 aprilie

8353 vizualizari

  • +11 (23 voturi)    
    Uite, asta este problema la noi! (Joi, 16 iunie 2011, 15:43)

    AlinN [utilizator]

    Astea sunt rezultatele birocratiei! De-aia vom ajunge ca Grecia! Tot birocratia a reusit sa ne negocieze intrarea in UE in conditiile in care renuntam la taxe pentru produsele UE dar ei nu renunta la restrictii pe piata muncii pentru noi. Dar situatia de aici este rupta din Kafka. Adica in loc sa dea apa in valoare de 400.000RON si sa gaseasca o solutie sa trimita ieftin pe 30.000RON acea apa ... Cine a ajuns sa semneze asta ar trebui sa-si dea DEMISA! Nu avem nevoie de voi!
    • -13 (19 voturi)    
      istetule, (Joi, 16 iunie 2011, 16:43)

      Tudor Bugetar [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Aline, ei is prosti, tu destept. Ca atare astept de la tine, pe langa alegatiile paralele cu subiectul sa ofei solutia transportului ieftin.
      • +18 (18 voturi)    
        o idee (Joi, 16 iunie 2011, 17:38)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui Tudor Bugetar

        Puteam sa cumparam apa de la chinezi sau sud-coreeni si sa o transportam la japonezi. Ma gandesc ca faceam mai multe decat atat in felul asta.

        O alta idee este sa oferi materie mai usor transportabila (mai usoara/putin voluminoasa) sau mai scumpa (medicamente/mancare/corturi etc...).

        Problema principala este daca japonezii chiar mai au nevoie de apa acum la aproape 3 luni dupa dezastru. Cam toata lumea, inclusiv vecinii nostri au trimis ajutoarele atunci.

        Chiar am fost curios sa vad daca noi am trimis ceva si tot ce am gasit au fost cateva "intentii". Aaaa... am gasit si asta, la cateva zile dupa cutremur http://www.ziare.com/stiri/spitale/japonia-doneaza-70-de-mii-de-euro-spitalului-din-sibiu-1081797

        Nenea ala zicea ca o sa ne dea banii astia indiferent de ce se intampla in tara lor. Mai mare jena...
        • -2 (2 voturi)    
          Asa crezi ? (Vineri, 17 iunie 2011, 8:26)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui justin

          Pai ce au ajuns alde nea caisa de la noi sa detina fabrici de imbuteliere apa chioara in china sau coreea ?!?

          Un jurnalist cu cap ar fi cautat si ne-ar fi spus pana acum ce firma "experta" trimite apa chioara cu avionul cu ajutorul unei ditai hotarari de guvern.
      • +9 (11 voturi)    
        concluzie (Joi, 16 iunie 2011, 17:58)

        teem 5 [anonim] i-a raspuns lui Tudor Bugetar

        Băgaţi banii în Educaţie. Avem nevoie, Zici că suntem retarzi.
      • +4 (4 voturi)    
        transport (Joi, 16 iunie 2011, 18:20)

        Milicicius [anonim] i-a raspuns lui Tudor Bugetar

        Cu vaporul. Punct.
        • -2 (2 voturi)    
          .. (Joi, 16 iunie 2011, 23:51)

          anca [anonim] i-a raspuns lui Milicicius

          :)))))) nu m-as mira daca ar expira pana ar ajunge cu vaporul
      • +4 (4 voturi)    
        Tudor draga (Joi, 16 iunie 2011, 23:40)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Tudor Bugetar

        Chestia asta numai un bugetar o poate intelege.
        Daca ai iesi din aparatul de stat pentru un an, ceea ce ai citi aici te-ar scoate din sarite!
    • -2 (6 voturi)    
      vezi ca faci confuzii (Joi, 16 iunie 2011, 16:53)

      ana [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      personal cred ca faci o confuzie privind tipurile de negocieri. UE-ul nu ne-ar fi primit fara acele restrictii pe piata muncii pt ca stiau ca o sa emigram masiv dupa aderare. renunatarea la taxe este un sine qua non a aderarii asa ca nu se punea problema conditionarii in vreun fel de acest capitol. In sfarsit, nici eu nu cred ca a fost prea inspirat HG-ul...chiar ma intreb cum se face ca a fost semnat in ciuda faptului ca si precizeaza si e clara absurditatea dintre ajutorul efectiv si transporul acestuia!
    • +7 (9 voturi)    
      o fi "apa grea" (Joi, 16 iunie 2011, 18:22)

      AG [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      pentru reactoarele nucleare distruse de cutremur, altfel e ca in Pacala care urca nucile in pod, cu furca.
    • +2 (2 voturi)    
      nu e rezultatul birocratiei ci a votului vostru! (Vineri, 17 iunie 2011, 13:58)

      ana [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Voi nu stiti ca nu birocratii iau decizii ci alesii?
    • 0 (0 voturi)    
      apa (Vineri, 17 iunie 2011, 16:28)

      NicuG [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Ieftin insemna cu un convoi de carute! Sau poate 6 luni pe ocean....
  • +13 (15 voturi)    
    nonsens (Joi, 16 iunie 2011, 15:45)

    din Japonia [anonim]

    Pe langa faptul ca e pur si simplu ridicol faptul ca transportul costa de 7 ori mai mult, japonezilor nici nu le trebuie apa. Apa e primul lucru ce trimite tot restul Japoniei, armata americana si cam toata lumea (pe langa hartie igienica), deci refigiatii au chiar mai mult decat le trebuie. Era si un articol in presa locala (Asahi Shimbun) acum cateva saptamani ("Trimiteti generatoare, nu apa.")
    Cine a decis ca de apa e cea mai mare nevoie?
    • -3 (9 voturi)    
      de unde stii tu ca nu au nevoie de apa? (Joi, 16 iunie 2011, 17:00)

      ana [anonim] i-a raspuns lui din Japonia

      Nu sunt prea convinsa ca au stat birocratii si s-au gandit asa si au zic ca mai bine decat mancare, corturi, etc, sa le trimita apa...in sfarsit, apa e consumabil. Si daca era in abundenta acum 2 saptamani nu garanteaza nimeni ca mai au acum...

      PS: armata americana nu trimite ajutor ca americanii au agentie specializata care se ocupa cu asta.
    • +4 (10 voturi)    
      apa (Joi, 16 iunie 2011, 17:05)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui din Japonia

      un litru de apa minerala la sursa este de cativa bani. Ajunge in comert la 1.5 lei sa zicem.
      Cam de 30-50 ori mai mult. O buna parte din diferenta o reprezinta transportul. Cred ca e normal ca transportului unui litru de apa sa coste mult mai mult decat litrul de apa.
  • +1 (19 voturi)    
    PUSCARIE!!! (Joi, 16 iunie 2011, 15:45)

    Just me [anonim]

    Cei care au aprobat ar trebui sa faca puscarie si cei care au dat apa.
    Ati facut un calcul sa vedeti ca iese 11,5 lei / litru de apa???
    Ce apa e aceea care costa 11,5 lei???
    DNA-ul ce face???
    Nu zic nimic despre faptul ca se poate face transportul in conditii bune si cu maxim jumate din acei bani.
    • +4 (4 voturi)    
      DNA (Joi, 16 iunie 2011, 16:45)

      Tudor Bugetar [anonim] i-a raspuns lui Just me

      DNA e ocupata: Pasat, Ritzi, Vantu, Voicu, vamesi, politisti, judecatori, primari etc etc
    • -2 (10 voturi)    
      ??? Iar toti prostii au net ! (Joi, 16 iunie 2011, 16:45)

      Costica [anonim] i-a raspuns lui Just me

      Ba , tu cand faci calcule, nu le verifici? Daca 50.000/30.000 da la tine 11,5...atunci sa platesti tu transportul, ca tot ai tu firma de transport ce "face transportul in conditii bune si cu maxim jumate din acei bani"...!
    • -2 (6 voturi)    
      asa ? (Joi, 16 iunie 2011, 16:46)

      Tudor Bugetar [anonim] i-a raspuns lui Just me

      PS asiguri tu transferul apei la juma de pret ?
  • +9 (9 voturi)    
    ajutor (Joi, 16 iunie 2011, 15:46)

    teapa [anonim]

    ce bataie de joc. 2 containere cu apa costa maxim 6000 de dolari pana la tokyo, dar poate le trimit cu avionul :)
    • +2 (4 voturi)    
      poate are careva treaba privata pe acolo (Joi, 16 iunie 2011, 16:46)

      misescu [utilizator] i-a raspuns lui teapa

      si si-a gasit pretext sa plece intr-acolo pe bani publici
  • +4 (6 voturi)    
    scuze (Joi, 16 iunie 2011, 15:47)

    just me [anonim]

    scuze , am gresit eu 1.667 lei/ litru
    am calculat gresit
    • +7 (7 voturi)    
      tot mult este (Joi, 16 iunie 2011, 16:28)

      DanDa [utilizator] i-a raspuns lui just me

      Si fara transport tot scum este. Pretul apei minerale plate este 50000/30000=1.67 lei/litru??? In hypermarket costa cam la jumatate. Cine incaseaza diferenta?
      • -4 (6 voturi)    
        de unde ti-a dat tie pretul asta? (Joi, 16 iunie 2011, 17:03)

        Tatiana [anonim] i-a raspuns lui DanDa

        Vezi ca nu ai citit bine HG-ul. Nu ca apar decizia dar nu acuza fara sa intelegi ca e f usor sa vezi paiul...in sfarsit...ai o atitudine tipic romaneasca la drept vb..
        • +6 (6 voturi)    
          Atitudine (Joi, 16 iunie 2011, 17:21)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui Tatiana

          Omului i se pare scump 1.67 lei/litru. De unde si pana unde e atitudine romaneasca?

          Altceva interesant n-ai gasit sa scrii nu?
          • 0 (0 voturi)    
            nici tu nu ai citit? (Vineri, 17 iunie 2011, 14:51)

            Tatiana [anonim] i-a raspuns lui Alex

            Pai atitudinea romaneasca este sa condamni fara sa citesti. Nu zice nimeni ca e atat pe litru si daca ati binevoi sa cititi textul ati vedea ca e o limita maximala in care sa se incadreze pretul pt apa nu ca acela e pretul dat!!!! Daca sunteti incapabili sa cititi macar, de ce comentati?

            Asa sunt romanii - ne place sa criticam dar cand mergem la vot tot pe aia care au semnat prezentul HG ii alegem, nu?

            E doar vina noastra pt intamplarile de acest gen si e cazul sa ne-o asumam ca a da cu piciorul e simplu dar ceva constructiv nu suntem in stare sa facem!

            Daca tot s-a legat de HG, acesta are o singura mare problema: ca e mai scump transportul decat continutul! Banii pt apa nu sunt mentionati pe litru si mi se pare bine sa se mentioneze o limita maxima ca altfel poate luau apa Evian la 5 lei jumate de litru, nu?

            ia revizuiti-va atitudinea daca tot va dati destepti!
      • +1 (1 vot)    
        Evian (Vineri, 17 iunie 2011, 0:16)

        Mos Craciun [utilizator] i-a raspuns lui DanDa

        le-a trimis Evian, nu d-aia Leader imbuteliata in Ilfov
  • +14 (16 voturi)    
    speechless (Joi, 16 iunie 2011, 15:53)

    karol [anonim]

    Inutil să mai spunem că putea fi cumpărată apa plată de undeva de prin China sau Rusia orientală, mult mai ieftin iar transportul costa la o treime.
    Asta-i bună de bancurile cu proşti.
  • -7 (9 voturi)    
    nu e nici bine, nici rau (Joi, 16 iunie 2011, 15:55)

    asf [anonim]

    e doar normal si corect
  • -1 (5 voturi)    
    Foarte frumos (Joi, 16 iunie 2011, 15:55)

    Ion Coman [anonim]

    Chiar speram sa faca asta. Japonezii nu au nevoie de bani in momentul asta (neaparat), au nevoie de resurse.
  • +13 (15 voturi)    
    asta-i ca-n filmele cu stan si bran... (Joi, 16 iunie 2011, 15:58)

    me [anonim]

    1 - e putin cam tarziu pentru apa plata
    2 - mai bine dati banii
    pare mai degrama o noua modalitate de a mai fura ceva bani decat un ajutor real...
    pacat!
    • +1 (1 vot)    
      Treaba tipic .. romaneasca (Joi, 16 iunie 2011, 23:01)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui me

      Acum nici nu stii daca sa razi sau sa plangi!! Ca mie imi vine mai degraba sa plang. Si inca in hohote.
      Din banii acestia ( costul calatoriei apei) puteau chiar sa ajute cu adevarat niste oameni , aflati la necaz, fie ei romani sau japonezi
      Mai bine o trimiteau ( ma refer la apa) cu vaporul, ca tot a ajuns la mult timp dupa dezastru. Sau o puneau la cala unei curse regulate..
  • +5 (5 voturi)    
    :)) (Joi, 16 iunie 2011, 15:58)

    Marian [anonim]

    :)) :)) Doamne feresteeeeeeeeeeeee
  • +10 (12 voturi)    
    Scump! (Joi, 16 iunie 2011, 15:58)

    alina [anonim]

    Era mai ieftin daca cumparam apa din China si o transportam cu vaporul pana in Japonia. Cine a mai furat din afacerea asta as fi curioasa sa stiu ...
    • +5 (7 voturi)    
      usl , cine altcineva (Joi, 16 iunie 2011, 18:22)

      usl [anonim] i-a raspuns lui alina

      usl, cine altcineva sa fi furat , ca astia de la putere sunt cinstiti
  • +11 (13 voturi)    
    Mai trebuie sa isi faca vreunul vila (Joi, 16 iunie 2011, 15:59)

    dezamagire [anonim]

    De asta suntem o tzara de ratati, pentru ca lasam asemnea furturi sa se faca pe fatza. si daca era invers intr-o tzara normala nimeni nu ar fi acceptat sa trimita un ajutor daca transportul ar fi costat sa zicem 1/6 din valoarea ajutorului, asta nu e ajutor e spalare de bani. Nu cumva e firma lui Tiriac responsabila cu transportul? :D:D:D:D
  • +3 (5 voturi)    
    alternativa (Joi, 16 iunie 2011, 16:05)

    if0014 [utilizator]

    N-am putea sa trimitem 400.000EUR in plic, si sa-si cumpere japonezii apa de la rusi? Sunt sigur ca in afara de apa de 10 ori mai multa, le-ar ramane si de-o votca...
  • +6 (8 voturi)    
    only in romania! (Joi, 16 iunie 2011, 16:07)

    cho cho san [anonim]

    nu pot sa cred! cat de idioti pot sa fie... mai bine le transferau banii in loc de apa. or sa si bea japonezii apa din romania...
  • +5 (7 voturi)    
    eficienta romaneasca contra cea japoneza (Joi, 16 iunie 2011, 16:13)

    h2o [anonim]

    incredibil!!! oare nu mai bine le trimiteau banii!? dar asa nu faceau nicio spaga.... mi-e sila de lenea si nesimtirea mioritica. sa va imbuibati pana o sa pocniti!!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Oare nu era mai economic (Joi, 16 iunie 2011, 16:14)

    ioba [anonim]

    sa cumperi apa plata din China sau Rusia care sunt aproape de Japonia? Probabil ca atunci s-ar fi putut cumpara apa plata de 383.000 lei si transportul ar fi constat numai 50.000.

    Probabil ca utilizand eficient acesti bani ai fi putut inneca intreaga Japonie in apa plata.

    Ar trebui vazut ce firme incaseaza acesti bani. Pana la urma e posibil ca si dezastrul abatut asupra Japoniei sa fie un prilej pentru unii baieti destepti de a-si rotunji conturile.

    De asta dezastrele ne ocolesc. Pentru ca are cine sa distruga tara, oamenii si economia noastra. Nu este nevoie de cutremure, explozii nucleare, invaziii de lacuste. Astia sunt mai eficienti.
  • +5 (7 voturi)    
    discrepante (Joi, 16 iunie 2011, 16:14)

    mache [utilizator]

    1. transportul este par avion cumva? 30 de tone de apa pot fi transportati cu mai putini bani...
    2. 30.000 litri cu 50.000 lei ? Cumperi mai ieftin din hipermarket
    3. care este rostul unui astfel de ajutor daca transportul este mai scump ca valoarea ajutorului? Cuvantul eficienta lipseste ?

    PS: felicitari pentru articol!
    • 0 (0 voturi)    
      Transportul e prin DHL (Vineri, 17 iunie 2011, 22:41)

      Baba Ana [anonim] i-a raspuns lui mache

      Ca altfel nu se explica.
  • +4 (6 voturi)    
    Hotie (Joi, 16 iunie 2011, 16:20)

    Alex [anonim]

    Un calcul sumar.
    Socotim 1l de apa la 0.5 lei rezulta 100.000 l de apa, adica 100t adica 2 containere jumatate de apa, hai sa zicem 3.
    Rezulta ca transportul unui container pana in Japonia este de 127.000 lei adica 30.000 Eur. WOW

    Punem vreo 2.000 de containere rezulta ca la un transport un vapor incaseaza 60.000.000 Eur. La 3 drumuri au amortizat vaporul. :)
    • +2 (4 voturi)    
      Calcule (Joi, 16 iunie 2011, 16:31)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Am citit doar titlul, calculul e mai rau.
      30 tone de apa intra intr-un container. 90.000 Eur un container pana in Japonia?
      La pretul asta s-ar mai mporta ceva din China? :)
      • 0 (0 voturi)    
        de fapt se apropie (Vineri, 17 iunie 2011, 12:46)

        Lucian* [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Inchirierea unui container pe un cargobot pe distanta Europa - China este intr-adevar in jur de 100000 de euro.
  • -6 (8 voturi)    
    Poate reusiti sa vedeti si copacii nu doar padurea (Joi, 16 iunie 2011, 16:43)

    Vlad [anonim]

    Mai eu chiar cred ca va prefaceti ca sunteti prosti.
    Transportul cu Tarom va zice ceva?
    Practic statul muta banii dintr-un buzunar in altul si singurul cost a fost cherosemul pentru dus daca avionul a luat ceva marfa pentru intoarcere.

    In costul estimat de maxim de 380.000 LEI(asta pentru chiorul care vb de euro) sigur este costul maxim, gen salarii echipaj, cat a stat echipajul acolo, ce a baut pilotul, salarii, revizii, taxe, avize, etc.
    Eu cred ca trebuie impuscat ala care a a facut estiararea.

    Dar ce sa mai zic, cum e la noi la nimenea.
    Apropo faptul ca MAE primeste 380.000 nu inseama ca atat costa, factura repreyinta doc care atesta costul nu cat ai prevazut in buget pentru costul respectiv.

    Cat despre celalalt viteaza care a venit cu ideea de a trimite apa cu vaporul, poate ne explici ce fac aia pana ajunge vaporul? Beau apa de mare?
    • +6 (6 voturi)    
      Vapor (Joi, 16 iunie 2011, 17:14)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Te pomenesti ca mor de sete si daca nu ajunge apa in 24h se prapadesc.
      Prietene, au trecut 2 luni de la cutremur, daca n-au murit de sete pana acum cu siguranta nu o vor face nici in continuare.
      Vaporul face in jur de 10 zile.

      Minereul de fier il transporti tot cu avionul? :)

      Cu avionul transporti marfuri usoare care trebuie sa ajunga foarte repede la destinatie. Nu e cazul nostru dar ce sa priceapa unul care incepe sa justifice 100.000 Eur pentru un transport de 30t de apa.
    • +4 (4 voturi)    
      Tu cred ca nu stii.. (Joi, 16 iunie 2011, 17:26)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      Tu cred ca nu stii de ce rade lumea.. e absolut aiuritor sa dai ajutor de 50 mii lei si sa te coste transportul 380 mii lei.. nu are logica..... apropo.. tu ti-ai lua blugi cu 2 milioane lei vechi daca stii ca taxele postale vor fi de 14 milioane?
  • +3 (5 voturi)    
    Amintiri... (Joi, 16 iunie 2011, 16:46)

    catalin_mattei [utilizator]

    Imi amintesc de o gluma pe care o faceam in perioada in care am lucrat in administratie publica... de ce PD-ul ( asa se numea atunci) este cel mai slab partid? Pt ca fura ca ceilalti dar nu au destul cap sa o faca bine, fara urme... ce avem aici e prostie la superlativ... mai rau ca acum nu se poate.. mai bine il roaga pe un interlop sa-i invete cum sa bage in buzunar.. penibili.. penibili
    • +6 (8 voturi)    
      ce semnaturi... (Joi, 16 iunie 2011, 16:59)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      sa vedem cine semneaza prostia:
      Emil Boc - Premier
      Igas - ministru de Interne
      Baconschi - min externe
      un nene mai putin cunoscut ( acarul paun)
      Ialomiteanu - min finantelor...
      Bine va sade bravilor.. demisia!!! Demisia!!! Demisia!!!
  • -5 (5 voturi)    
    si ce daca transportul e mai mult? (Joi, 16 iunie 2011, 17:11)

    Leo [anonim]

    Nu mi se pare nimic aiurea. Pt ruta asta transportul e scump, asta nu inseamna ca obligatoriu ar trebui sa le dam apa in valoare mai mare decat costul tranportului :D Hai ca mi-a placut asta :)
    • +2 (2 voturi)    
      Ruta (Joi, 16 iunie 2011, 17:19)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Leo

      90.000 Eur costa un container pe ruta asta? :)
    • +3 (3 voturi)    
      :)) (Joi, 16 iunie 2011, 17:27)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Leo

      banuiesc ca asculti Guta si Adi Minune.. scuza-ma! nu imi place sa jignesc dar daca tu vezi ceva normal in asta.. nu ma mir de ce o ducem asa rau si ne fura politicienii de 21 ani.. avem conducatorii ce ii meritam
  • +3 (3 voturi)    
    Asta e adevarata criza (Joi, 16 iunie 2011, 17:18)

    aura [anonim]

    Prin care trece Romania: faptul ca nu poate scapa de prostia si de hotia la putere.
    • +1 (1 vot)    
      Scuze, am fost nedreapta (Joi, 16 iunie 2011, 18:59)

      aura [anonim] i-a raspuns lui aura

      ... + de prostia si de hotia celor din opozitie.
  • +6 (6 voturi)    
    tara lui urmuz... (Joi, 16 iunie 2011, 17:30)

    alter_ego [anonim]

    nu trimite si niste pantofi cu toc, madam udrea, pt sinistrati?
  • +4 (4 voturi)    
    Chestia e ca .... (Joi, 16 iunie 2011, 17:37)

    defav [anonim]

    mi se pare un ajutor infim-vreo 4,3 miliarde lei vechi cu tot cu cheltuieli de transport-asta in cazul in care chiar au nevoie de apa si nu de altceva....
    O tara aflata intr-un asemenea impas trebuia ajutata (deci mai de mult ,ahh... birocratia)mai substantial, altfel e frectie la picior de lemn, ne facem de ris, dar guvernantii astia n-au simtul ridicolului...
  • -3 (5 voturi)    
    ingratitutidinea romanilor (Joi, 16 iunie 2011, 17:39)

    buncrestin [utilizator]

    In toata afacerea ajutoarele au mai mult rol simbolic iar Romania a trimis doar ce era atunci nevoie - apa potabila, indiferent cat costa transportul. Japonia a facut in ultimii 20 de ani donatii de zeci de milioane pentru Romania si chiar daca au fost supusi unui dezastru, mandria lor nationala i-a determinat sa nu ceara ajutoare de nicaieri. era de datoria noastra sa contribuim cu orice, ca semn de recunostinta. eu cred ca de banii astia multi pe apa am castigat mult in fata lor in relatia diplomatica cu ei. mai mult, faptul ca le-am trimis APA cu avionul la capatul celalalt al lumii, este cu atat mai puternic dpdv simbolic si constituie un PLUS in fata lor
  • +3 (3 voturi)    
    Proportii (Joi, 16 iunie 2011, 18:17)

    Baba Ana [anonim]

    De aproape OPT ori mai scump transportul decat valoarea ajutorului??? E ilogic.

    Ar putea sa se asocieze, pentru transport, cu alte tari, si sa imparta costurile. Sau sa suplimenteze valoarea donatiei, mai multa apa, alimente, paturi, medicamente, ceva util, ca sa mareasca eficienta.

    Ce risipa...
  • +2 (2 voturi)    
    Imbecilitate... (Joi, 16 iunie 2011, 20:01)

    Geo777 [utilizator]

    ma dispera hotia si imbecilitatea politicienilor romani. nu exista nimic logic aici... sa le oferi apa plata japonezilor si asta dupa 2 luni de la eveniment... sa platesti de opt ori mai mult trasportul pentru marfa trimisa... sa semnezi asa ceva in calitate de prim-ministru sau de ministru... demisia , alegeri anticipate si nimeni din actualii guvernanti sau parlamentari sa nu mai fie votati!!!
  • +2 (2 voturi)    
    sa trimita dom'le, daca vor (Joi, 16 iunie 2011, 20:42)

    jack al-II-lea [anonim]

    Dar de ce nu transporta dom'le cu un Hercules? Ca avem vreo 4 dinalea.

    Si culmea coincidentei, ala fix 33 de tone poate sa care. Ntz ntz ntz. Oare atit de mult costa o cursa tur-retur romania-japonia cu un singur avion?
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Vineri, 17 iunie 2011, 7:17)

      jack al-II-lea [anonim] i-a raspuns lui jack al-II-lea

      pretul benzinei pina acolo si inapoi cam atit face. toate cele 400 de tone.

      mi se pare un schimb echitabil. platim 400 de tone de benzina pentru 30 de tone de apa.

      logic, nu?
  • +1 (1 vot)    
    hmmm (Joi, 16 iunie 2011, 21:02)

    ampersand [utilizator]

    Ce firmă va face - sau va asigura organizarea pentru - transportul apei? :D
  • +1 (1 vot)    
    no comment :) (Joi, 16 iunie 2011, 21:04)

    myself [anonim]

    cred ca intentia era de 30.000 de tone ...dar s-a gresit:)
  • +2 (2 voturi)    
    marele zid chinezesc s-a construit la fel... (Joi, 16 iunie 2011, 21:18)

    a [anonim]

    ...din 100 de carute cu mancare trimise 99 erau mancate pe drum si una ajungea la destinatie
    pe de alta parte... acum vreo 30 de ani era o poveste ca lira italiana se devalorizase atat de mult incat monedele de 100 de lire au inceput sa fie "exportate" in Japonia unde dupa ce li se facea un filet pe margine erau folosite drept capace de ceas
    iar alta poveste era ca din romania a inceput a fi exportata sticla in Japonia pentru ca cheresteaua care izola sticla era mai ieftina...
    povesti...
    cine stie... poate japonezii au descoperit ca apa minerala este cea mai eficienta la racirea reactoarelor :d
  • +1 (1 vot)    
    last but not least (Joi, 16 iunie 2011, 22:11)

    nouvelobs [anonim]

    stire tvr: rezerva de apa a tarii este cea mai mica din europa. desi chei si facem pe interesantii cu tichie de margaritare si trimitem si noi din saracia noastra cateva picaturi. gestul era de laudat daca era inteligent .solutii au oferit cei care au postat anterior..dar mai intai de toate eu ma gandesc la saracii din romania care nu au "dupa ce bea apa". as atrage atentia concetatenilor mei sa fie pragmatici si din scandalul acesta mic al apei sa traga alte invataminte. romania, tara cu resurse naturale de apa dulce importante, nu este capabila sa gestioneze apa. subiect pentru hotnews: cum am gestiona noi apa daca NU am fi iliescu, specialistul apelor si solutiilor globale?
  • +1 (1 vot)    
    Incredibil dar adevarat (Vineri, 17 iunie 2011, 0:44)

    Alui [anonim]

    Si unii chiar nu vad problema. Oare cati prosti sunt in Romania?
  • +1 (1 vot)    
    japonez (Vineri, 17 iunie 2011, 13:46)

    pirvu ion [anonim]

    in banii astia intra si transportul ministrilor?
    ca atunci n-ar mai fi asa mult
  • -2 (2 voturi)    
    pretex de palavre (Vineri, 17 iunie 2011, 14:27)

    b [anonim]

    E un gest umanitar ...nu vad de ce noi ne criticam pe noi insine ...la inundatii, la noi, cand statea lumea in corturi se trimetea apa, paturi etc. F bine ca au si ei apa dar este un ajutor de la noi care vorba aia nu suntem SUA, Franta sau Germania sa trimitem nspe miliarde de euro sau dolari. Ce ati vrea sa le trimitem un avion plin de iepuri?! E apa din RO ...nu din RO cumparata din china sau rusia.
  • +1 (1 vot)    
    dureros (Vineri, 17 iunie 2011, 15:49)

    Clujeanu' [anonim]

    Azi am avut de rezolvat o problema la primaria din Cluj si am dat de o femeie proasta de-a binelea, nu intelegea ceva elementar, ca si cum era retardata.

    E dureros sa vezi ca intr-o tara plina de corupti mai avem si multi dobitoci in functii publice, pe care nu ii duce capul mai mult.