VIDEO FOTOGALERIE Crucisatorul USS Monterey a ancorat in portul Constanta. Vezi imagini cu nava americana

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 8 iunie 2011, 1:12 Actualitate | Esenţial


FOTOGALERIE Nava americana USS Monterey
Crucisatorul american USS Monterey a acostat, luni, in Portul Constanta, unde va ramane timp de patru zile, in cadrul unui parteneriat intre Fortele Navale Romane si Fortele Navale Americane. Cu acest prilej, ambasadorul SUA in Romania, Mark H. Gitenstein, ministrul Afacerilor Externe, Teodor Baconschi si presedintele Senatului, Mircea Geoana, au sustinut, marti, cate un discurs la bordul navei americane, potrivit Agerpres. Nava americana este echipata cu sistemul de aparare aeriana AEGIS, dislocarea ei reprezentand prima faza a abordarii adaptative in etape a scutului antiracheta, un element important pentru Romania, tara noastra acceptand sa gazduiasca interceptori in cadrul celei de a doua faze a programului.



''Vizita acestei nave, precum si demonstratia aeriana de maine (miercuri - n.r.) a echipei Thunderbirds la Mihail Kogalniceanu constituie doua exemple vizibile ale colaborarii zilnice care are loc in pregatirea comuna a marinarilor, infanteristilor marini, aviatorilor si soldatilor romani si americani, imbunatatind capacitatile ambelor natiuni si oferind in acelasi timp ocazia de a conlucra cu ceilalti parteneri ai nostri din zona Marii Negre. (...) Monterey indica in aceeasi masura si viitorul relatiei noastre. In septembrie 2009, presedintele Obama a anuntat un nou plan pentru apararea prietenilor si aliatilor nostri si a propriilor noastre forte dislocate in Europa prin intermediul abordarii adaptive in etape a sistemului de aparare antiracheta. Planul anuntat va utiliza tehnologii deja testate pentru a face fata amenintarii crescande a rachetelor balistice cu raza scurta si medie de actiune. A doua etapa a acestui plan va lua forma unei unitati de aparare antiracheta aici in Romania, la baza aeriana de la Deveselu'', a afirmat, intr-o conferinta de presa, ambasadorul Mark H. Gitenstein.

Asculta discursul ambasadorului SUA Mark Gitenstein:



Ministrul Afacerilor Externe, Teodor Baconschi, a precizat ca parteneriatul strategic romano-american se bazeaza pe idealuri, valori si interese comune, el ramanand principalul pilon al politicii externe a Romaniei.Referitor la programul privind scutul antiracheta, Baconschi a declarat ca, pe 4 februarie 2010, Consiliul Suprem de Aparare a tarii a mandatat inceperea negocierilor pentru un acord bilateral in acest sens.

''Negocierile au comportat sapte runde care s-au incheiat la 4 mai, iar ieri (luni - n.r.), la Washington, a fost parafat textul acordului. De acum, vom negocia si detaliile legate de acordurile de implementare si urmeaza ca Parlamentul Romaniei sa ratifice acest important document politico-militar'', a spus ministrul Afacerilor Externe, mentionand ca, in Romania, clasa politica este ''sustinatoare transpartinica'' a acestui program.



Potrivit lui Teodor Baconschi, relatia ''excelenta'' cu SUA permite si dezvoltarea unei politici regionale de la Bucuresti, pe cel putin trei paliere, continuarea procesului de extindere a UE si a NATO, difuzarea valorilor democratice prin parteneriatul estic si securitatea inclusiv energetica a regiunii extinse a Marii Negre.

''Prin urmare, avem toate motivele sa dezvoltam in continuare acest parteneriat privilegiat, care are un impact economic foarte pozitiv, care contribuie la securitatea intregului teritoriu national al Romaniei si care a crescut in mod semnificativ relevanta strategica a tarii noastre in aceasta regiune'', a afirmat ministrul.

Asculta aici discursul ministrului de externe Teodor Baconschi:



Presedintele Senatului, Mircea Geoana, a declarat ca Romania este un aliat pe termen lung al SUA.''Despre parteneriatul strategic dintre Romania si Statele Unite ale Americii pot sa spun cu incredere ca fundatia acestui parteneriat este stabilita pentru urmatoarele generatii si pentru urmatoarele decenii, fara niciun fel de probleme. Suntem un aliat al Americii pe termen lung. Dar, pentru ca acest parteneriat sa-si dea intregul potential, va trebui sa construim pe fundatia construita intre armatele noastre si intre serviciile noastre de informatii, construind mai multa democratie, mai multa prosperitate, mai multe oportunitati pentru cetatenii Romaniei'', a spus Geoana.

Asculta aici discursul sustinul de Viceamiralul Hary Harris:



Crucisatorul USS Monterey, apartinand Fortelor Navale Americane, va descarca in portul Constanta opt containere incarcate cu rechizite pentru scoala, echipament sportiv si truse medicale in valoare de 12.000 de dolari si care vor fi distribuite catre orfelinate, gradinite si clinici din judetele Constanta si Tulcea, informeaza un comunicat de presa difuzat marti de Ambasada SUA la Bucuresti.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7450 vizualizari

  • +11 (25 voturi)    
    Sunt bineveniti (Miercuri, 8 iunie 2011, 1:28)

    Vlad-I [utilizator]

    America o tara care a mentinut ordinea in lume cateva decenii, poate ca in viitorul apropiat cand foarte multe tari vor deveni democrate, conflictele vor fi mai rare, guvernele vor fi mai putin nationalist radicale. Poate ca si ridicarea nivelului de cultura a pamantenilor va contribui sa ne scada violenta instinctiva. Daca daca China si mai multe tari arabe vor deveni democrate, probabil lumea va trece la alta etapa. Pacat ca imultirea populatiei globului ne pune in fata unor grave porbleme de resurse care pot genera conflicte.
    • +17 (17 voturi)    
      de acord cu tine (Miercuri, 8 iunie 2011, 2:24)

      Uncle Sam [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      Insa vor trebui sa inceapa cu Romania. Avem inca multe lichele pe acolo pe sus care nu stiu nici dupa 20 de ani de la Revolutie ce inseamna democratia. Pentru ei democratia inseamna trecerea de la furtul din fabricile si intreprinderile comuniste, la furtul din bugetul de Stat, si trecerea de la bataile si inchisorile comuniste, la coruptia de la nivel inalt, grupuri si cercuri de interese, nedreptati in justitie, etc... Cand vor reusi sa inteleaga ca democratia inseamna cu mult mai mult decat ce fac ei, abia atunci vor cunoaste si romanii de rand ce e aia democratie.
      • -12 (18 voturi)    
        WELLCOME, USA !!! (Miercuri, 8 iunie 2011, 7:41)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Uncle Sam

        Un eveniment de mare semnificatie !
        *
        E usor de imaginat ce debandada
        ar fi in lume in lipsa maiestuaselor nave militare americane.
        *
        Asesea ma gandesc cu strangere de inima ca
        marinarii americani de azi vor imbatrani
        intr-o zi...cine le va lua locul ?

        Cine va mai salva democratiile cu drone si rachete tomahawk ?

        Cine va conduce măretzul crucisator aproape de zonele in care alegatori iresponsabili tind sa voteze invers decat exit pool urile ?

        Aflu cu tristete ca datorita obezitatii cronice
        tinerii americani care vin din urma trebuie sa-si refuze visul marinaresc - chiar si paramele din fibra de sticla se rup de la 150 kg in plus.
        *
        Exista insa o solutie.
        Cu putina vointza politica ordonantza de urgentza privind exporturile de copii , pe care o tot cere Agentia B&S (aum&tein),
        ar putea fi emisa imediat astfel incat la plecare USS Monterey sa preia deja macar cateva sute de viitori spahii.
        • +6 (6 voturi)    
          Mai Mihai (Miercuri, 8 iunie 2011, 15:48)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI 2

          de ce nu te duci tu putin pana in R Moldova unde par sa castige ai tai?

          Inca n-ai inteles ca in Romania nu se mai poate?

          P.S. In loc sa ne plictisesti cu criticarea SUA, n-ai putea sa ne lauzi Rusia? Ce mai fac prietenii tai?
        • +3 (3 voturi)    
          Prietene (Miercuri, 8 iunie 2011, 18:30)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

          Uite niste exemple simple, Corea de Sud vs Corea de Nord. Germania de Vest vs Germania de Est. Eu sincer, prefer sa vina americanii sa-mi ia tot si sa-si puna ei conducator, macar atunci o sa traiesc si eu decent.
    • -4 (24 voturi)    
      SA nu (Miercuri, 8 iunie 2011, 7:18)

      xolv [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      Sa nu confundam "democratizarea" cu globalizarea. Cine nu se aliniaza, pateste ca Libia. Sa lasam deoparte utopiile astea ambalate frumos cu democratia. Democratia azi inseamna pierderea caracterului national si gasirea de piete de desfacere pentru a perpetua bonusurile unor lipitori de pe Wall Street.
      • +5 (9 voturi)    
        Las-o mai moale; Gadafi trebuia debarcat mai (Miercuri, 8 iunie 2011, 8:14)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui xolv

        demult, cam de cand s-a demonstrat implicarea sa in atentatul de la Lockerbie. Din pacate nici acum nu s-au hotarat inca si vad ca tot o lungesc aparent fara nici un rost desi ar fi mai multe motive sa o faca decat in cazul lui Sadam.
      • 0 (10 voturi)    
        deja am patit-o (Miercuri, 8 iunie 2011, 8:37)

        altul [anonim] i-a raspuns lui xolv

        Noi deja am patit-o în decembrie 89. Atunci am început sa ne aliniem. Libia a urmat mult mai târziu. Dar la urma urmei s-ar putea sa nu fie asa de rau. Însa nici ideal nu e.
    • -4 (10 voturi)    
      "binefaceri" americane (Miercuri, 8 iunie 2011, 11:47)

      Viorel1 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Coreea,Vietnam, Irak,Afganistan,Serbia,...mai nou Africa de Nord :razboi,moarte,dezastru;noi am scapat usor,ne-au "cucerit"cu vreo trei vapoare cu curcani congelati expirati cu care ne-au falimentat intreprinderile avicole si acum concuram pentru obtinerea postului de "catel loial" in speranta ca ni se va arunca vreun oscior din cand in cand;poate n-ar fi rau daca aceste "sperante"n-ar supara alti dulai care,dupa cum vedem ,de o vreme ,aproape ca-l imbrancesc pe cel ce ne "reprezinta"ca presedinte.
    • -4 (6 voturi)    
      NU sunteti bineveniti!! (Miercuri, 8 iunie 2011, 18:11)

      Americanu' [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      Esti manipulat rau de tot. Stii macar ce datorie are USA? 14.285.213.500.231 de dolari. Adica cam PIB-ul lor si ceva in plus. Datoria este in crestere.
      Pe langa asta, forma de guvernamant in US este o pseudo-democratie, si nici macar atat..

      Ps: In locul tau m-as apuca sa invat chineza, sincer.
      • +4 (4 voturi)    
        3 intrebari (Miercuri, 8 iunie 2011, 18:51)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Americanu'

        1. care-i cea mai mare piata pentur produsele chinezesti?
        2. ce s-ar intampla cu daca n-ar mai avea chinezii piata de desfacere?
        3. ce s-ar intampla daca americanii ar refuza sa-si plateasca datoriile?

        Nu-i mai plange pe americani si nu-i mai considera chiar pe marginea prapastiei, ok? Ei au facut regula (cu mana lui Keynes), ei o vor schimba.

        Chinezii au invatat doar sa faca mai mult, mai repede, mai ieftin. Sistemul in care produc, moneda pe care o crediteaza nu-i a lor, e limpede?

        P.S. Invata chineza si gandeste ca un american de pe portavion. :))
  • +14 (14 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 8 iunie 2011, 2:38)

    florinelul [anonim]

  • -9 (15 voturi)    
    muhahahaaaaaaaa... da' de cine ne apara pe noi ? (Miercuri, 8 iunie 2011, 7:53)

    noah [anonim]

    ca sa intelegeti importanta scutului, va recomand sa studiati ultimele stiri din AfPak. China a inaintat ultimatum USA (da ultimatum...!!!) legat de angajarea in atacuri asupra teritoriului statului national suveran Pakistan de catre trupe SUA, in 21 mai. Nimeni din presa "libera" occidentala si americana nu a suflat o vorba, doar presa indiana, direct interesata (vezi relatia india-pakistan). Orice interventie asupra Pakistanului va fi considerata de China atac asupra teritoriului propriu... ups!!! interceptoarele de la Deveselu si ce avem acum in Constanta ne transforma intr-o tinta in cazul unei escaladari... sa nu zic ca suntem slugi la stapani prin slugarnicia conducatorilor nostri. pentru cine stie despre ce vb, altii decat baietii cu sarcini de serviciu de p-aicea, pe care nu este pre greu sa-i recunosti, va spun aruncati un oki peste:
    http://www.freedomforceinternational.com,
    http://globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=25137.
    Pace!
    • +6 (8 voturi)    
      Ultimatum ?... (Miercuri, 8 iunie 2011, 10:13)

      Marse [anonim] i-a raspuns lui noah

      ... poate in visele antiamericanilor viscerali .China e prea legata de USA ca sa se certe pentru un pion, ce-i drept important, precum Pakistanul . Si inca nu vad nici China in stare sa-si permita sa se joace dea ultimatumul cu USA ... ar fi pushi in genunchi mai repede decat iti imaginezi iar Rusia si India ar aplauda cu entuiziasm din tribune .
    • +3 (7 voturi)    
      muhaha (Miercuri, 8 iunie 2011, 10:22)

      LEVI [anonim] i-a raspuns lui noah

      prostia nu are limite,dovezi ai?
      Studiaza un pic istoria si afla ce inseamna Status Quo!
    • +3 (5 voturi)    
      Dezonorant (Miercuri, 8 iunie 2011, 14:52)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui noah

      Am studiat putin articolul Dr. Paul Craig Roberts.

      Intr-o pagina, acesta face scenarii pentru urmatorii 50 de ani. Desi intelege ceva din politica internationala, totusi n-are talent sa zugraveasca o imagine de ansamblu, nu intelege suficient si analiza lui, desi e scurta, nu e credibila, nici macar nu e aproape.

      Cui i-e frica de prieteni puternici, nu merita sa-i aiba. Iar sluga la stapin e considerata de exemplu si Marea Britanie, de catre multi englezi. Intreaga Europa e acuzata uneori ca e o sluga la stapin. Fiecare dintre noi poate inlocui argumentele cu acuzatii vagi si dezonorante.
    • +2 (2 voturi)    
      amenintarea asiaticelor (Miercuri, 8 iunie 2011, 17:11)

      ni-ha [anonim] i-a raspuns lui noah

      lasa, sa ne atace cu niste nurse de tratamente naturiste de-ale lor.
  • -4 (8 voturi)    
    stiu ca sunt multe secrete (Miercuri, 8 iunie 2011, 8:47)

    nicolae [anonim]

    la bordu acestei nave americane,secrete care nu pot fi dezvaluite asa in prostie,insa nu cred ca fetili aliniate de-a lungu navei reprezinta un secret militar,deci de ce nu se arata in aceste micute videouri si grupu de fete care a intampinat vaporasu asta american?
  • -6 (14 voturi)    
    Nava va descarca (Miercuri, 8 iunie 2011, 9:29)

    sef de trib [anonim]

    8 containere cu margele frumos colorate, oglinzi, cutite boante si alte nimicuri. Bastinasii vor fi super incantati. Peste 200 de ani probabil nu vor mai exista nativi. Manelele si cocalarii vor fi protejati si vor trai in rezervatii. La intrarea in rezervatii vor fi panouri unde grupurile de turisti vor afla ca maneaua este o forma de muzica specifica locuitorilor disparuti ai Romaniei, cocalarii.
  • -6 (6 voturi)    
    analiza (Miercuri, 8 iunie 2011, 11:18)

    zaharia [anonim]

    Este inceputul de a fi foarte bine.
    Cine platesc romanii?
    Daca platesc numai romanii mai bine sa se retraga Romania din NATO .
    • +5 (5 voturi)    
      Pentru "zaharia"... (Miercuri, 8 iunie 2011, 13:55)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui zaharia

      Cum este posibil sa te exprimi in HALUL asta???

      Ai VAZUT vreodata o scoala?

      Asa, macar pe dinafara.
      • -2 (2 voturi)    
        o mica observatie (Joi, 9 iunie 2011, 13:35)

        zaharia [anonim] i-a raspuns lui Cadillac

        Din 1991 nu am mai vazut o scoala din interior .
        Am terminat CFDP Facultatea de constructii fostul Institut Politehnic Iasi cu nota 10 . Intentia mea era alta in comentariul anterior. Cand vor veni resursele financiare ? De venit stiu ca vor veni -nu ma indoiesc de acest lucru .
        In criza actuala orice resursa (umana, materiala, valorica /financiara) pentru Romania este bine venita . In tara noastra in prezent sa stiti ca este multa suferinta . Sunt de acord ca Romania face parte din NATO si are aliati puternici
        • +1 (1 vot)    
          Pentru "zaharia" (part deux)... (Vineri, 10 iunie 2011, 7:19)

          Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui zaharia

          Am o veste extrem de proasta pentru tine:

          esti atit de "departe"de limba romina, incit devii penibil !!!

          "Din 1991 nu am mai vazut o scoala DIN interior"
          "Sunt de acord ca Rominia FACE parte din NATO si ARE ALIATI puternici"

          Model de exprimare TIPIC militianului de pe vremea lui Ceausescu...

          N R Militian: Mamifer biped, cu 2 clase mai multe decit tramvaiul si care se inmulteste prin fotosinteza...

          P S Am o nepotica de 4 anisori. Este o adevarata splendoare s-o asculti vorbind.

          Romina si engleza (traim in California)

          Corect si perfect gramatical.

          Sa-ti fie rusine ca ai tupeul sa te "lauzi"cu nota 10 la o "oarecare" absolvire !!!

          Citi curcani si cite damigene de vin te-a costat chestia asta???
          • -1 (1 vot)    
            vezi sa nu te vada academicienii (Duminică, 12 iunie 2011, 17:21)

            stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Cadillac

            ... între timp la noi s-a trecut la â din a.
            • +1 (1 vot)    
              Pentru "stefan2008"... (Marţi, 14 iunie 2011, 2:28)

              Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

              "Daca taceai, "filozof" ramineai"...

              Traiesc in America,iar in "judetul" nostru - California - nu s-au "importat" inca computere cu tastatura in limba romina.

              Asa ca, spre marea ta dezamagire, ceea ce am la dispozitie este un "English Keyboard" (!)

              Sorry.
  • 0 (4 voturi)    
    Observ cu... (Miercuri, 8 iunie 2011, 13:58)

    Pamanteanul [anonim]

    ...cu incantare ca NWO incepe sa aiba succese de nebanuit in Romania.Creiere de romani spalate si apretate, care comenteaza aiurea in tramvai despre geopolitica mondiala.O turma care se lasa condusa de orice cioban, sigurul ei protest fiind niste behaituri, si nici alea in real ci in virtual. Si nu mai visati la razboaie mondiale, ca este doar un vis.Uitati-va doar la discutiile intre sefii de turma de pe planeta cum isi impart turma. Si ingrijeste-te sa nu faci infectie la ureche, de la tabla pusa.
  • 0 (2 voturi)    
    program incarcat la ambasada (Miercuri, 8 iunie 2011, 17:15)

    enola gay [anonim]

    dupa ce i-au vazut pe ai nostri la parada sorcovelor, s-au dus sa-i vada si pe ai lor.