Silvio Berlusconi: Imi place Romania. Si romanii!

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 31 mai 2011, 15:10 Actualitate | Esenţial

Premierul italian Silvio Berlusconi a vizitat, marti, biserica situata in curtea Palatului Cotroceni, insotit de catre presedintele Traian Basescu, dupa care s-a oprit in fata jurnalistilor pentru a face o fotografie cu seful statului roman, relateaza Mediafax.

"Imi place Romania. Si romanii!", a spus razand Silvio Berlusconi, dupa ce a iesit din biserica, fiind intrebat de jurnalisti daca ii place Romania.

Anterior, premierul Italiei a avut convorbiri tete-a-tete cu presedintele Traian Basescu. Discutia dintre premierul italian si seful statului roman a durat circa o ora, dupa care Silvio Berlusconi a participat la un dejun oferit de catre presedintele Basescu.

Intalnirea cu Traian Basescu a fost in incheierea vizitei de doua zile pe care Silvio Berlusconi a facut-o in Romania.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2888 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    a uitat (Marţi, 31 mai 2011, 15:13)

    tyty [anonim]

    si romancele, sau doar astea, ca romania si romanii sunt neinteresanti
  • 0 (8 voturi)    
    Cata ipocrizie (Marţi, 31 mai 2011, 15:22)

    Cocolina [utilizator]

    aici nu mai e vb despre diplomatie,uneori se vb doar de dragul de a vorbi....
    • +5 (7 voturi)    
      ba da.... (Marţi, 31 mai 2011, 14:44)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Cocolina

      este diplomatie!
      premierul a fost intrebat daca ii place Romania. Ce ai fi vrut sa zica?
      Tu cand te duci in vizita la cineva acasa...te grabesti sa ii spui ca atat casa cat si locuitorii casei sunt de cacao??

      Eu cred ca oricum ar fi zis... s-ar fi gasit unii sa carcoteasca.
  • +1 (3 voturi)    
    Si noi (Marţi, 31 mai 2011, 15:33)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Se pare ca ne place Italia si italienii :))

    Luand in considerare cei 1mil de romani deja acolo, cel putin pe langa Vatican si de fapt tot centrul Romei si imprejurimile auzi vorbindu-se 50-50 italiana cu romana, cum vezi la Bucuresti studenti, asa vezi acolo romancele noastre frumoase si muncitorii nostri. Nah...trageti tare domnu Berlusconi ca poate va dam noi voturile in Lazio ;)
    Daca nu, justitia va papa cu totul
  • +1 (3 voturi)    
    Cand isi folosea media (TV si ziare) (Marţi, 31 mai 2011, 15:41)

    Chiar Eu [utilizator]

    la fabricarea si umflarea scandalul la adresa romanilor, de dupa crima lui Mailat, nu ne mai iubea. Vorbe goale!
  • +1 (3 voturi)    
    Sangele apa nu se face (Marţi, 31 mai 2011, 16:31)

    Latinul [anonim]

    Sa stiti ca italienii sunt asemanatori cu ramanii in multe feluri. Si e normal sa fie satui de tiganie si mizerie...de fapt si in Romania ne plangem de aceleasi metehne... Cand mergi in Italia te simti ca acasa. Asta nu poate sa o nege nimeni chiar daca si in familie mai apar cateodata scandaluri, sangele latin - apa nu se face.
    • +2 (2 voturi)    
      or fi la felu 1 (Marţi, 31 mai 2011, 18:47)

      adg [anonim] i-a raspuns lui Latinul

      ca la paste nu ne semanam. si nici la prajituri.
  • +1 (3 voturi)    
    Ce rahat (Marţi, 31 mai 2011, 16:46)

    Gaby [anonim]

    Italieni nu sunt la fel ca romanii, nu mai vorbi prostii.
  • 0 (2 voturi)    
    credeti-ma (Marţi, 31 mai 2011, 21:10)

    UnClujean [anonim]

    este una dintre cele mai tampite intrebari pe care le pun romanii strainilor. Intrebare a unui complex de inferioritate pt a ne putea spala sufletul de rahatul gandirii in care ne aflam. Sincer: de ce tot intrebati asta de la straini? De Ce? De Ce?
  • 0 (0 voturi)    
    yeah right! (Miercuri, 1 iunie 2011, 16:12)

    snowburglar [anonim]

    ce a spus Berlusconi e o vorba goala spusa din "politete". ce era sa spuna: nu imi plac romanii? ar fi facut ziarele un scandal....faptele, intamplarile din Italia spun exact contrariul: italienii nu le plac romanii prea mult...dimpotriva. dealtfel nici mie nu imi place de Berlusconi, si nici italienii, si nu ma simt flatat ca el a zis ca ii plac romanii. e bullshit ce a zis.