VIDEO Traian Basescu pierde procesul cu Mugurel Surupaceanu

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 30 mai 2011, 15:07 Actualitate | Esenţial

Judecatorii Sectorului 5 au respins luni ca neintemeiata actiunea formata de presedintele Traian Basescu prin care cerea daune morale deputatului Mugurel Surupaceanu pentru afirmatiile facute de acesta privind tolerarea de droguri usoare, anunta Agerpres.

"Am castigat, intr-adevar, ma bucur ca justitia a fost corecta. Apreciez curajul pe care l-a avut aceasta tanara judecatoare, un semnal foarte bun, arata ca in Romania mai exista o farama de democratie, de justitie. (...) Multumesc in mod deosebit si presei, pentru modul incare a aratat ca Traian Basescu are o problema", a declarat jurnalistilor deputatul Mugurel Surupaceanu, la finalul procesului.

"Presedintele Romaniei a ales, din pacate, sa fie de cealalta parte a baricadei, in loc sa fie alaturi de cei care lupta impotriva drogurilor si a altor tare a le societatii, cum ar fi prostitutia. Institutia prezidentiala a aparat, nu de putine ori, e adevarat, in mod subtil, aceasta afacere murdara", a sustinut deputatul PSD.

"Sper din tot sufletul ca azi e inceputul unei noi lupte impotriva drogurilor. Sper ca jertfele tinerilor si ale celor care au avut de suferit din cauza drogurilor nu au fost in zadar", a mai spus Surupaceanu. El a facut referire la "sutele de tone de droguri care au intrat in vamile care nu sunt securizate", sustinand ca asemenea lucruri - traficul de droguri, prostitutia - ar trebui interzise cu desavarsire.



Hotararea poate fi atacata cu apel in zece zile, precizeaza Mediafax.

Basescu l-a chemat in judecata pe Surupaceanu pentru afirmatiile pe care acesta le-a facut in legatura cu un raport intocmit de o comisie numita de Administratia Prezidentiala in care apareau referiri la dezincriminarea consumului de droguri usoare.

La termenul din 18 mai, s-au prezentat atat Traian Basescu, cat si Mugurel Surupaceanu.

Presedintele a spus in fata instantei Judecatoriei Sectorului 5 ca Presedintia a numit corpul de experti care a realizat acel document si a explicat de ce a refuzat sa promulge un proiect de lege initiat de Surupaceanu, care propunea o abordare mult mai drastica fata de consumul de droguri usoare si etnobotanice.

Basescu a explicat ca a refuzat promulgarea intrucat, cu o luna inainte ca proiectul de lege sa ajunga pe masa sefului statului, Guvernul elaborase o ordonanta de urgenta prin care stabilea masurile ce ar trebui luate impotriva celor care comercializeaza etnobotanice.

Pe de alta parte, acesta a declarat ca ordonanta Guvernului si legea propusa de Surupaceanu aveau in unele aspecte prevederi contradictorii, demonstrand acest lucru prin raportul de retrimitere a proiectului legii in Parlament, document pe care Basescu l-a si depus la instanta.

La randul sau, deputatul social-democrat Mugurel Surupaceanu a declarat ca-si mentine afirmatiile considerate calomnioase de catre presedinte, dar a precizat ca ele au vizat Administratia Prezidentiala, nu persoana sefului statului.


Citeste mai multe despre   






















8651 vizualizari

  • +36 (56 voturi)    
    Sila (Luni, 30 mai 2011, 14:19)

    zeedan [utilizator]

    Nu mai inteleg nimic. Pe cale de consecinta logica, eu sa inteleg ca afirmatiile lui Surupaceanu sunt adevarate? Mi-e sila, in tara asta oricine poate sa spuna orice fara sa sa dea socoteala.
    • -22 (42 voturi)    
      ce zici de o schimbare (Luni, 30 mai 2011, 15:30)

      Kapo [utilizator] i-a raspuns lui zeedan

      ce zici de o schimbare in logica ta: in loc de ' in tara asta orine poate sa spuna orice.....' ar fi mai logic "in tara asta oricine poate sa spuna ADEVARUL fara sa dea socoteala" . Ar fi un prim semn de normalitate!
      • +1 (15 voturi)    
        zici de bine (Luni, 30 mai 2011, 15:10)

        dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Kapo

        Deci sa inteleg ca functioneaza justitia pusa la punct de guvernul Boc?
      • +17 (23 voturi)    
        nu zgandarii viespii... (Luni, 30 mai 2011, 15:14)

        dodu [anonim] i-a raspuns lui Kapo

        Ce este ADEVARUL?
        Cel prezentat seara de seara la Antene ? Cum poate fii numit ADEVAR o informatie prelucrata prin fie prin omisiune, fie prin minimizare sau fie prin generalizare?...
      • +18 (20 voturi)    
        Daca adevarul este (Luni, 30 mai 2011, 16:35)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Kapo

        ala din lagar (KAPO), atunci imi dau seama cum gandesti!
        Si poi, cat ADEVAR exista in tara asta!
        ilici nu a impuscat pe nimeni, ilici nu a dat nici uhn ordin de represiune, nu a chemat minerii, nu le/a multumit...
        Toate astea sunt ADEVARURI?
        Omule, tu chiar gandesti cu sosetele?
    • -14 (32 voturi)    
      nici nu ma mir ca nu intelegi nimic (Luni, 30 mai 2011, 15:37)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui zeedan

      L-ai votat pe Basescu sa nu iasa comunistii, securistii, asa-i???
      Dar ti se pare normal sa fie acuzat cineva care a exprimat o pozitie, dura dar libera, la adresa unor declaratii oficiale despre droguri considerate nepotrivite ale unei comisii prezidentiale (sau chiar la adresa fiicei presedintelui care s-a facut remarcata - a fost o gafa, in fine - prin incurajarea consumului legal de Marijuana) ?!?! Pai inteleg ca totusi iti place sa traiesti intr-o societate in care n-ai voie sa-ti exprimi o parere impotriva smecherilor zilei...
      Asadar ori e vorba de ipocrizie ori poate nu e vina ta, ci pur si simplu nu intelegi nimic...
      • +28 (34 voturi)    
        Nu stiu ce-a zis Surupaceanu (Luni, 30 mai 2011, 15:46)

        io [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Dar mi se pare normal ca afirmatiile calomnioase (daca este cazul) sa fie sanctionate. Chiar era o vorba care spunea ca "libertatea ta se termina acolo unde incepe a mea"
        • -11 (15 voturi)    
          se pare ca nu a fost calomnioasa, ci reala.... (Luni, 30 mai 2011, 15:35)

          Mistretzu' [anonim] i-a raspuns lui io

          ce zici de treaba asta? asadar citeste cu atentie ce anume a afirmat nenea Surupaceanu, apoi comenteaza...
          • +4 (12 voturi)    
            "Se pare ca..."? (Luni, 30 mai 2011, 16:55)

            Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui Mistretzu'

            Asa crezi ca functioneaza Justitia? Cu probabilitati/impresii de moment, si nicide cum cu certitudini, cu dovezi irefutabile?
      • +4 (10 voturi)    
        Adevarata miza piata neagra. (Luni, 30 mai 2011, 18:34)

        Vaidenoi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Basescu are perfecta dreptate, drogurile usoare sau etnobotanicele cum vreti sa le numiti trebuie sa fie legale. Scoaterea lor in afara legii nu diminuaza consumul in schimb infloreste piata neagra, inzeceste pretul si sporeste coruptia. Nu intamplator in Tarile de Jos se vand la liber de foarte multa vreme fara sa afecteze sanatatea populatiei a carei speranta de viata este cu 15 ani mai mare ca a romanasilor.
        • 0 (2 voturi)    
          plata (Marţi, 31 mai 2011, 9:27)

          ioan [anonim] i-a raspuns lui Vaidenoi

          Si de ce ar trebuii sa plateasca toti contribuabilii pentru cei spitalizati din cauza consumului de droguri? De ce ar trebuii sa asiste social societatea, "relicvele" umane rezultate de pe urma consumului de droguri? Nu ne ajung betivii si fumatorii?! Tinerii care se drogheaza ce vor ajunge?
    • -14 (20 voturi)    
      ... (Luni, 30 mai 2011, 15:51)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui zeedan

      varianta ca ar avea dreptatea nea cutare asta, ai luat-o in calcul?...cat a cheltuit basescu( si nu numai el) in campanie?...si de unde?.
      • +3 (5 voturi)    
        Stii care e partea interesantă, Mihai? (Luni, 30 mai 2011, 22:39)

        Matrix-4 [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        Că de fapt nu a cheltuit cu nimic mai mult decât Geoană şi ai lui......
    • -1 (1 vot)    
      da se numeste libertatea de exprimare (Marţi, 31 mai 2011, 10:53)

      klaudyuxxx [anonim] i-a raspuns lui zeedan

      Ti-e dor de Ceausescu?
  • +18 (24 voturi)    
    Pierde sau l-a pierdut? (Luni, 30 mai 2011, 15:01)

    Andradda [utilizator]

    Aveti si voi niste formulari...sa va traiasca.

    Oricum, e mai bine-asa.
    Ca altfel era deja toata sleahta USL la TV sa urle ca disperatii ca judecatorul lui Basescu l-a condamnat pe Surupaceanu.
    Pana la urma tot Basescu a castigat pt ca l-a facut pe Surupaceanu sa declare public si in fata instantei ca acuzatiile sale s-au referit strict la Agentia Prezidentiala nu la persoana sefului statului.
    Asta l-a interesat de fapt pe Basescu, nicidecum altceva.
    Surupaceanu a infrant!
    • -10 (14 voturi)    
      tovarasi... (Luni, 30 mai 2011, 17:01)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      tovarasul X nu doarme.. el gandeste pentru binele natiunii... cam asta vad eu de ceva vreme ca exista in Modrogani
    • -8 (12 voturi)    
      alo, tanti (Luni, 30 mai 2011, 17:29)

      lulu [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      du-te la bucatarie ca nu intelegi faptul ca Basescu atata timp cat este presedinte este o institutie, nu un om, marinar etc. El reprezinta Romania, romanii si in consecinta nu mai are drepturile unui om obisnuit. Basescu nu face nicio afirmatie in nume propriu cat timp este presedinte, el este presedinte si cand doarme, asta nu intelegi nici tu, dar nici el. El nu are dreptul la "parerea mea este ca...", automat o astfel de parere este o pozitie oficiala, a presedintelui.
      • +12 (14 voturi)    
        Tolomacule... (Luni, 30 mai 2011, 18:33)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui lulu

        Adica daca tu urlii toata ziua ca Basescu e betiv, chor si curvar, inseamna ca Agentia prezidentiala este betiva, chioara si curvara?
        Sau atunci nu se pune?
        Cine ti-a citit tie, din ce biblie ruseasca, ca presedintele nu are dreptul la opinii personale?
        Esti dus cu pluta amice!
        Viseszi la comunism mai ceva ca teroristii la fete mari!
        • -4 (6 voturi)    
          nu am fost si nu sunt (Luni, 30 mai 2011, 22:00)

          lulu [anonim] i-a raspuns lui Andradda

          comunist, sper ca nu am sa fiu. Nu am afirmat niciodata ca Basescu este betiv, mi-ar fi rusine de mine pentru ca este presedintele meu. Agentia prezidentiala nu este ceva abstract, aste alcatuita din oameni care slujesc presedintele, Romania si romanii.
          Indiferent cine este presedinte, orice afirmatie a sa trebuie sa fie a institutiei prezidentiale, daca este publica, restul afirmatiilor, parerile personale le exprima in familie, in cercul de prieteni etc. Dar parerile sale personale nu au ce cauta in spatiul public. Presedintele este presedinte 24 de ore din 24.
          Biblia stiu ca este una singura, nu exista ruseasca, dar nu prea sunt eu cu credinta asa ca nu se pune.
          Iar despre terorism, mai citeste ca habar nu ai ce inseamna, in consecinta - tot la bucatarie este locul tau
          • +3 (3 voturi)    
            Draga Lulu! (Marţi, 31 mai 2011, 8:31)

            Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui lulu

            Ai doar camasa verde, inima ti-e rosie ca si fundalul trandafirilor PSD-isti. Nu trebuie neaparat sa ai carnet sau sa declari ca nu esti comunist. Vorbele ce iti ies pe gura si faptele tale pot indica suficient de bine exact contrariul.
  • +12 (12 voturi)    
    A pierdut, nu a pierdut presedintele... (Luni, 30 mai 2011, 15:02)

    Ali Star [anonim]

    e mai putin important.
    Ingrijorator este faptul ca acea ceata de oameni corecti care vad toate relele prin T Basescu, au disparut.
    Halal caractere! Obsedatii au luat ...pe loc repaus.
  • +18 (22 voturi)    
    surupaceanu/basescu (Luni, 30 mai 2011, 15:13)

    csc [anonim]

    Sunt interesat de motivatie, se pare ca media nu a relatat toate elementele semnificative din pdv juridic
    • -4 (14 voturi)    
      motivatia cui ? (Luni, 30 mai 2011, 15:29)

      Profu' [anonim] i-a raspuns lui csc

      nici tu nu ai prezentat toate detaliile dpdv logic
    • +15 (15 voturi)    
      Cui foloseste? (Luni, 30 mai 2011, 15:48)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui csc

      O anumita parte a mediei are interesul ca adevarul sa fie cunoscut doar intr-o anumita masura. Restul (din adevar) se poate arunca la "Recycle Bin". "Pretenarii" stiu de ce!
  • +11 (23 voturi)    
    justitia romana (Luni, 30 mai 2011, 15:16)

    mariana [anonim]

    Cam asa sta treaba cu Justitia din Romania... Poate sa zica cineva verzi si uscate despre Presidentia Statului Roman, fara nicio baza reala.... E mai rau decat in Vestul salbatic de acum o suta si de ani...
    • -12 (18 voturi)    
      hello, trezeste-te (Luni, 30 mai 2011, 15:30)

      Profu' [anonim] i-a raspuns lui mariana

      Mai rau n-are cum sa fie. Tocmai traiesti in Estul Salbatic. Unde te credeai ?
    • -14 (18 voturi)    
      bun... (Luni, 30 mai 2011, 15:42)

      me [anonim] i-a raspuns lui mariana

      dar cand presedintele tarii zice "verzi si uscate" despre alti oameni si "fara nicio baza reala" nu ar trebui sa pateasca si el ceva?

      e vorba ca justitia romana e incompetenta si punct, nu ca e impotriva presedintelui!
    • -12 (20 voturi)    
      Impresionant (Luni, 30 mai 2011, 15:44)

      TomaN [anonim] i-a raspuns lui mariana

      Eu cred ca ar trebui bagati la inchisoare ca pe vremea lui Ceausescu sau trimisi la Canal. Cum de indraznesc sa aiba sa aiba o parere despre Presidentia Statului Roman!!! Sa-si bage mintile-n cap! Iar judecatoarea aceea ... afara cu ea.
    • -11 (11 voturi)    
      mareano, (Luni, 30 mai 2011, 16:05)

      ipse [anonim] i-a raspuns lui mariana

      io zic ca tu esti chiar basescu.
      ca el zice presidentie...
      • +10 (10 voturi)    
        Asa e! (Luni, 30 mai 2011, 16:37)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui ipse

        ilici spunea PROLEMA nu problema, CONSTUTIE nu constitutie, ...
        Si eu cred ca tu esti ilici!
  • +12 (16 voturi)    
    declaratii politice ... e (inca) democatie (Luni, 30 mai 2011, 15:23)

    Bogdan [anonim]

    Previzibil. Daca eu spun ca presedintia face jocul politic al PDL-ului sau ca baga tara-n criza sau nu stiu ce declaratie politica, ar trebui sa fiu dat in judecata ?!?! Dar e greu cu democratia asta... :P
    P.S.
    Uitati-va la ce declaratii face Vadim Tudor, care ar trebui sa stea mai mult in inchisoare decat in libertate ! :))
    • -12 (14 voturi)    
      da normal (Luni, 30 mai 2011, 15:31)

      Profu' [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Cum poti sa spui ca presedentia baga tara in criza ? N-ar face ea niciodata asa ceva. La judecata cu tine
  • +19 (21 voturi)    
    cetăţenii nu sunt egali în faţa legii (Luni, 30 mai 2011, 15:28)

    ro [anonim]

    pentru că sunt unii - politicieni - care au dreptul să spună orice sub titlul de "declaraţie politică" fără să fie traşi la răspundere pentru afirmaţiile lor

    aşa spune Justiţia zilelor noastre

    în schimb, dacă eu aş spune că judecătorul care a dat această sentinţă e un dobitoc, afirmaţia mea ar fi considerată o insultă, nu o "declaraţie politică"
    • -6 (14 voturi)    
      greu cu democratia... (Luni, 30 mai 2011, 15:50)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui ro

      Of, e dificila democratia asta prieteni...mai usor era in comunism :P
      Ex. : pe oricine faci dobitoc in tara asta te poate da in judecata, ceea ce e valabil si pentru politicieni, se numeste insluta. Daca tu insa nu-l faci dobitoc pe judecator ci spui ca in opinia ta decizia lui e gresita, nu te poate da nimeni in judecata. Pentru ca nu e nici insulta nici calomnie (calomnie era daca ziceai ca X ia-a dat bani sa ia decizia), ai inteles ??
      Cat despre politicieni, da, au alte drepturi, dar si alte obligatii. De exemplu tu poti fotografia un politician pe spatiu public, dar daca ma fotogtafiezi pe mine si publici poza fara acordul meu te dau in judecata si castig sigur.
      Cat despre declaratii e firesc ca politicienii sa aibe mai multa libertate in zona asta, ca altfel n-ar mai zice nimic daca la orice idee i-ar da in judecata vreo 2 mil de cetateni care nu-i impartasesc ideea :P
      Nu stiu daca am reusit sa te luminez , dar sfatul meu e sa pui mana pe lege si sa iesi din comunismul de la tine din cap, ca d-aia tara asta e in asa hal, ca nu ne folosim creierul...
      • +8 (8 voturi)    
        Legea bunului simt (Luni, 30 mai 2011, 16:12)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        Mai presus decit toate legile, drepte sau nedrepte, care au existat vreodata in lume, sint legile bunului simt. De exemplu pozele facute in spatiul public pot fi publicate oriunde fara aprobari, si asta tine de bun simt.

        Iar daca ne pui cu mina pe legi, scuza-ne, dar n-avem timp. Mai bine legile sa fie apropiate de bunul simt. Si mai ales sa fie putine, concise, clare, aplicabile si aplicate.
  • -6 (10 voturi)    
    poftim? (Luni, 30 mai 2011, 15:31)

    uatlefuc [anonim]

    Traian a pierdut?
    Traian Basescu?!
    PS: Cine-i Supuraceanu, ca suna purulent rau? :D
  • +10 (16 voturi)    
    Independenta (Luni, 30 mai 2011, 15:33)

    Daniels22026 [utilizator]

    Pe 14 Februarie 2010, domnul Surupaceanu a declarat: "Practic se demonstreaza inca o data ca grupuri de interese din PDL, care in acest moment controleaza Guvernul Boc, sunt legate in mod direct de aceasta afacere a drogurilor usoare. (...) Probabil ca sunt adevarate informatiile care spun ca din afacerea drogurilor usoare s-au finantat anumite cheltuieli de campanie electorala ale PDL si ale lui Traian Basescu."

    Judecatorii sectorului 5 au considerat ca presedintele nu este indreptatit sa primeasca daune morale pentru declaratia domnului Surupaceanu.

    Nu sint sigur daca domnul Surupaceanu are dreptate. Dar faptul ca presedentia pierde procese e un semn bun al independentei justitiei in Romania.
    • -9 (9 voturi)    
      eu o sa zic (Luni, 30 mai 2011, 16:09)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      ...ca o sa fie un semn bun cand oamenii n-au sa mai confunde persoana cu functia si invers.
      Nu Presedintia a pierdut procesul....ci Traian Basescu.
      • -1 (5 voturi)    
        Confuzie (Luni, 30 mai 2011, 17:58)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui dan

        Am observat si eu asta. De citiva ani fac confuzia asta. Cind e vorba de presedentia Romaniei, ma gindesc prima data la Traian Basescu. Nici eu nu-mi explic de ce.
  • +14 (16 voturi)    
    ipocrizie (Luni, 30 mai 2011, 15:42)

    wolf72 [anonim]

    Nu stiu daca individul ala a citit raportul cu pricina. Acolo se vorbeste de dezincriminarea consumului de droguri usoare folosite in scopuri medicale. Pentru bolovanul ala i-as aminti ca sunt cel putin 4 state din europa care permit folosirea marihuanei in scopuri medicale. Sunt compusi medicinali care au substanta activa compusi ai opiumuluii. Cum ar fi daca politia ar intra acum in spitale si ar cauta medicamentele care ar putea sa fie considerate droguri usoare ca elementele active sunt si la drogurile usoare?
    Punerea in aceeasi categorie a etnobotaniocelor dovedeste inca o data ca omul ala e un bou. Un mare bou. Marihuana are calitati deosebite pentru tratarea glaucomului, ajuta bolnavii cu boli incurabile in stadii terminale. Ipocrizie cat cuprinde..
    • -7 (15 voturi)    
      Fa-ti o iarba (Luni, 30 mai 2011, 15:07)

      iou [anonim] i-a raspuns lui wolf72

      Lasa glaucomul, ca nu te-a intrebat nimeni. Tu tragi ca esti narcoman, nu ca esti bolnav in stare terminala. ;)
      • +8 (8 voturi)    
        Selectia naturala. (Luni, 30 mai 2011, 16:29)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui iou

        Cea mai buna combatere a consumului de droguri ar fi legalizarea totala a acestora (eu nu sint consumator de droguri). Cei inteligenti ar incerca, s-ar distra si si-ar vedea cuminti de viata lor mai departe. Cei prosti ar cadea in viciu. Viciul asta si efectele lui ar putea ocupa o buna parte din timpul idiotilor, ceea ce e bine pentru restul societatii. Selectia naturala ar lucra mai repede in directia corecta. In 50 de ani majoritatea magazinelor de droguri s-ar inchide treptat, din lipsa de clienti.
        • +1 (5 voturi)    
          dar ce te faci (Luni, 30 mai 2011, 19:13)

          nelu [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

          cand consumatorul de droguri , in lipsa de bani , ii da in cap la ne-consumator pentru a-si putea cumpara in continuare droguri.Oare de parte cui va fi selectia naturala??
          • +4 (4 voturi)    
            daniels are dreptate (Marţi, 31 mai 2011, 0:13)

            daniel [anonim] i-a raspuns lui nelu

            Din cate stiu eu daca se legalizeaza drogurile ”usoare”, consumul lor nu creste, ci scade ( a se vedea Olanda) pe partea cu datul in cap, am avut ocazia sa stau de vorba cu multi consumatori de droguri si, din ce am vazut eu, intr-o lupta de strada sunt primii care fug sau, in caz ca ataca ei, pierd, deoarece drogurile le ”mananca” o mare parte din dezvoltarea lor fizica
            • 0 (2 voturi)    
              daniels vorbea (Marţi, 31 mai 2011, 9:31)

              nelu [anonim] i-a raspuns lui daniel

              de legalizarea toturor drogurilor , nu doar a celor usoare. Si ma indoiesc ca un dependent de coca care nu si-a mai luat doza de cateva zile o sa dea inapoi cand va avea ocazia sa faca rost de ceva bani pt. o noua doza.Cat despre Olanda , bagi tu mana in foc ca a scazut consumul de marii si ioane?Mai stii, poate chiar a scazut dar in schimb a crescut cel de droguri mult mai grele.
    • -8 (10 voturi)    
      esti tu mai destept decat restul (Luni, 30 mai 2011, 15:50)

      marius [anonim] i-a raspuns lui wolf72

      dar de ce se intampla asta NUMAI in 4 state din Europa? Guvernele celorlalte state sunt si ele alcatuite tot din boi???
      • +8 (8 voturi)    
        ptr. marius (Luni, 30 mai 2011, 16:04)

        wolf72 [anonim] i-a raspuns lui marius

        Vezi ca esti destept.
    • -7 (11 voturi)    
      scopuri medicale??? Ha ha ha!! (Luni, 30 mai 2011, 15:59)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui wolf72

      Am vazut si noi filme americane si stim exact care-i treaba cu "consumul medical" de marijuana...
      Dar poate in felul asta ii ajutam pe medici sa iasa din saracie !!! Ha ha ha! Dom' doctor, imi prescrieti o reteta?? :P
    • +4 (4 voturi)    
      ....in spitale (Luni, 30 mai 2011, 18:22)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui wolf72

      si in farmacii.Medicamentele pot fi definite ca droguri.Banalul meprobamat,de ex.,e un medicament stupefiant.
      Asta nu mai e ipocrizie,ci...ceva specific cireadei romanesti!
  • +4 (8 voturi)    
    Justitia Romana (Luni, 30 mai 2011, 15:52)

    Rosu Claudiu Iulian [anonim]

    marele dictator nu a reusit sa castige un mic proces sau poate zic doar poate pentru ca ti se face pielea de gaina doar gandindu-te ca in romania justitia incepe sa functioneze. poate roamania chiar este pe drumul cel bun, poate emil boc chiar a reusit sa faca ceva, poate poate poate. .....sau poate nu, dar oricum ar fi vremea sa mergem si noi inainte.
  • -2 (4 voturi)    
    curiozitate (Luni, 30 mai 2011, 16:12)

    dan [anonim]

    am o maaare curiozitate: cati dintre cei care comenteaza aici au citit raportul respectiv?
  • -10 (12 voturi)    
    Surupaceanu trebuia arestat! (Luni, 30 mai 2011, 16:23)

    Alin [anonim]

    Este un precedent periculos ce s-a intamplat la acest proces! Acest Mugurel Surupaceanu trebuia arestat pe loc pentru afirmatiile sale si dat exemplu intregii tari! Acum se vor trezi unii care vor incepe sa spuna ca Presedintele Traian Basescu, Conducatorul nostru Intelept, este turnator la Securitate,d esi acest lucru nu a fost dovedit inca. Sau se vor trezi sa spuna ca Presedintele Traian Basescu a furat Flota, desi Domnia-Sa nu este inca condamnat in acel dosar, fiind numai inculpat deocamdata! Sau se vor trezi unii sa spuna ca Presedintele Traian Basescu umbla beat la volan, ca boschetarii, desi acest lucru nu a fost observat decat de doua ori! Si cate si mai cate nu se pot spune...
    • +5 (7 voturi)    
      "cate si mai cate nu se pot spune..." (Luni, 30 mai 2011, 16:21)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Intr-adevar, multe tampenii se pot spune, si tu in mod clar ai potential.
      • -5 (7 voturi)    
        ti-ai ales gresit nick-ul (Luni, 30 mai 2011, 16:45)

        raul [anonim] i-a raspuns lui Socrates

        ...pentru ca ai creierul ala atat de spalat incat simplul fapt ca ai aparut pe lume este o tragedie pentru cei ce inca mai suporta ciuma orange
    • -3 (7 voturi)    
      Inchizitia (Luni, 30 mai 2011, 17:08)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Alin

      eu spun ca trebuie sa cerem reintroducerea pedepsei cu moartea.. sa ducem la streang pe oricine nu este de acord cu tovarasul.. scuze. cu domnul traian basescu... asa nu se mai poate tovarasi.. fortele reactionare isi fac de cap.. vor sa distruga potocala damboviteana si acest lucru nu se poate.. o portocala stricata poate stricxa gentuta tovaraselor lenuta de la pdl prin mirosul pestilential ce va fi degajat.. ura.. noi am vrut , noi am ales - in 2014 tot base reales!!!! ( urale puternice din sala.. blonda sexy de la timisoara si-a aranjat parul cu bani europeni/ boc este mandru de junii pdl-isti si isi aminteste din vremea utc-ului/ scuze a studentiei )
  • +1 (5 voturi)    
    Surupaceanu (Luni, 30 mai 2011, 16:28)

    leopold [anonim]

    nu este cel care a vandut tancuri dezzfectate ale armatei rusesti pe post de tractoare?
  • +6 (8 voturi)    
    /// (Luni, 30 mai 2011, 16:35)

    ciprian [anonim]

    oricine poate spune orice , ca nu pateste nimic.
    asta nu e justitie.
    mai ales in romania , o tara in care toata lumea e obisnuita sa spuna orice fara sa-si asume responsabilitatea , ar trebui ca justitia sa sanctioneze aceasta trancaneala perpetua, ma refer la cea nefondata.
    am parerea ca justitia romana arata mai rau decat poporul roman in ansamblu.
    nici nu e clar daca art 205 si 206 din codul penal vizand insulta si calomnia mai sunt functionale , unii zic da , altii nu.
    in civil trebuie sa te judeci ani de zile ca sa demonstrezi ca ai fost calomniat.
    parca cristoiu a platit 400 de milioane dupa un proces de 4 ani pt. calomnie , alt caz n-am mai auzit.
  • -6 (8 voturi)    
    adevarul potocalei (Luni, 30 mai 2011, 17:00)

    catalin_mattei [utilizator]

    daca portocala castiga.. justitia este curata, este de nivel european.. daca pierde.. este aservita nu stiu caror cercuri de interese.. cam ciudata stare pt portocala... dupa cetateanul turmentat o exista si portocala turmentata?
  • -2 (4 voturi)    
    nici nu pierde si nici nu castiga (Luni, 30 mai 2011, 17:04)

    catalin_mattei [utilizator]

    TBasescu nu a pierdut procesul dar nici nu a castigat.. s-a constatat ca nu exista destule probe care sa faca din plangerea formulata de presedinte un proces... inflacaratii portocalii dar si usl-isti se lupta in declaratii in timp ce adevarul e pe undeva intre ei... mare este gradina lui Dumnezeu.. si incapem cu totii in ea
  • +6 (6 voturi)    
    simboluri (Luni, 30 mai 2011, 20:16)

    ioan [anonim]

    faptul ca psd-ul cistiga din nou procese e grav .
    faptul ca un simbol ( administratia prezidentiala ) pierde un proces e si mai grav .
    faptul ca un judecator poate sa judece si sa inculpe un simbol ( presedentia ) este strigator la cer .
    noua oamenilor de rind ce ne mai ramine...
    presedentia si presedintele trebuie sa lamureasca in instanta aceasta controversa . pentru binele tuturor romanilor .
    daca instanta a gresit , atunci de aceasta data trebuie sa plateasca .
    altfel toti vor trebui sa fugim din tara . pentru ca un judecator tip zeu va putea sa faca ce vrea cu vietile noastre!
    daca presedintele a gresit si el trebuie sa plateasca .
    • 0 (2 voturi)    
      IOAN, gandesti dupa sabloane ale trecutului (Luni, 30 mai 2011, 20:48)

      PRODAN I [anonim] i-a raspuns lui ioan

      Faptul ca d-l presedinte Basescu a pierdut un proces, demonstreaza ca in Romania separatia puterilor in stat si democratia functioneaza la parametri normali. Este posibil ca si presedintele sa greseasca si dansul este om, si deci supus greselii.Un gest de mare normalitate ar fi ca presedintele sa recunoasca hotararea judecatoreasca , sa-l cheme pe D-l Surupaceanu la Cotroceni , sau in direct la o televiziune , sa-i stranga mana si sa accepte divesitatea de pareri.
      Ar fi un semnal deosebit de incurajator pentru democratia din Romania si-o crestere de imagine pentru presedinte .
      • +6 (6 voturi)    
        Trecutul si prezentul (Luni, 30 mai 2011, 20:43)

        Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui PRODAN I

        A face recurs la o sentinta data, tine tot de normalitate. Doar in urma deciziei finale si definitive "un gest de mare normalitate" se poate produce prin recunoasterea hotararii judecatoresti.

        Surupaceanu este si el om: errare humanum est, sed perseverare diabolicum est.
  • +5 (5 voturi)    
    cind se pierde un proces (Luni, 30 mai 2011, 23:29)

    axxion [anonim]

    titlul pare pus de gadea!
    Sa nu fi aflat VM de prima instanta?
  • 0 (0 voturi)    
    dovada (Marţi, 31 mai 2011, 22:26)

    as [anonim]

    Asta e o dovada de netagaduit ca nu e cum zic jurnalist-activistii ca Basescu se implica in justitie si aresteaza oameni "nevinovati" ca Vantu. A pierdut la propriul proces!