Taxa de bariera din statiunea Mamaia a fost suspendata

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 30 mai 2011, 14:55 Actualitate | Esenţial

Turistii care vor veni in Mamaia in acest sezon estival si anul viitor nu vor mai achita taxa de acces in statiune dupa consilierii locali au decis luni, intr-o sedinta extraordinara, suspendarea acesteia, pe motiv ca primaria nu mai are suficienti angajati pentru a se ocupa de bariere, informeaza Mediafax.

Primarul municipiului Constanta, Radu Mazare, a afirmat, dupa sedinta Consiliului Local, ca masura a fost luata deoarece Primaria nu mai are suficienti angajati pentru a se ocupa de barierele din Mamaia si pentru ca daca ar fi fost angajata o firma sa colecteze taxa de acces in statiune atunci aceasta ar fi luat trei sferturi din suma incasata.

"Avand in vedere ca nu mai putem colecta aceasta taxa cu angajatii Primariei pentru ca am fost obligati sa-i dam afara, asa cum bine stiti, din cauza restructurarilor promovate de domnul Boc, nu puteam sa colectam aceasta taxa decat cu o firma din exterior. Ori avand in vedere ca nu am mai majorat aceasta taxa de patru ani si nici nu aveam de gand sa o majoram, costurile colectarii acestei taxe erau aproximativ trei sferturi din valoarea ei, ca atare nu se mai justifica. Astfel, fie cresteam pretul, fie o scoteam de tot si am apreciat ca in conditiile in care oricum Boc ia pielea de pe toti, in conditiile in care oricum turismul merge prost, e mai bine sa o scoatem pana cand si-o mai reveni tarisoara asta", a explicat Radu Mazare.

El a precizat banii colectati de Primarie din taxa de bariera erau folositi pentru organizarea de evenimente in statiunea Mamaia.

"Banii pe care ii luam din taxe ii foloseam in tot ceea ce face Primaria in statiunea Mamaia, in special in evenimente, cursele de Formula 1 de barci, spectacolele pe care le dadeam gratuit pentru turisti, aducerea lui Schumacher cu Formula 1, spectacolele de curse de avioane. Aceste spectacole nu le vor mai avea, vor avea spectacole cu Boc si cu madam Udrea", a spus primarul Constantei.

El a mai afirmat ca taxa a fost suspendata atat pentru 2011, cat si pentru anul 2012 si ar putea fi reintrodusa atunci cand reprezentantii municipalitatii vor fi lasati sa faca turism in Mamaia asa cum cred de cuviinta.

"Pana cand vom fi lasati in pace sa facem turism in statiunea Mamaia asa cum credem noi de cuviinta, pana cand vom fi lasati in pace sa construim marine, pana cand vom fi lasati in pace sa contruim blocuri inalte, pana cand vom fi lasati in pace sa facem cluburi si divertisment, pana cand vor putea veni turisti din Rusia fara sa astepte o luna de zile viza pentru Romania", a mai precizat Mazare.

Taxa de acces in statiunea Mamaia a fost introdusa in 2003 si a functionat pana in 2005.

Prefectura Constanta a atacat in contencios-administrativ taxa respectiva, iar instanta a anulat-o in 2006, an in care turistii au putut intra in statiune fara sa plateasca. Apoi, primarul Radu Mazare a facut recurs la decizia instantei, in 2007 a castigat procesul si a reintrodus taxa de acces in Mamaia in 2008, aceasta functionand pana in 2010, inclusiv.

Valoarea taxei nu mai fusese modificata in ultimii patru ani. Astfel, fiecare intrare in statiune costa trei lei, un abonament pentru 24 de ore - 4 lei, unul pentru sapte zile - 25 de lei, iar pentru intreg sezonul estival abonamentul ajungea la 250 de lei.


Citeste mai multe despre   






















3834 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    CL de nesimtiti (Luni, 30 mai 2011, 14:18)

    sandu [anonim]

    O motivatie ca asta, ca nu au personal sa incaseze bani indreptateste locuitorii din Constanta sa ceara demisia in bloc a consiliului. Sa ii scuteasca de oboseala de a isi ridica salariile
  • +3 (7 voturi)    
    spectacole (Luni, 30 mai 2011, 14:22)

    Cristi [anonim]

    Dar pe noi, cei care plateam taxa, ne intreba cineva daca vrem concursuri cu barci sau cu avioane? Sau, plateam taxa, dar concursul avea loc dupa ce plecam eu(si oricum nu ma interesa). Era o aberatie taxa aia, o tampenie, asa ca daca din cauza lui Boc si a lui Udrea ai scos-o, atunci traiasca Boc si Udrea (PS: spuneam si traiasca Iliescu, daca spuneai ca el te-a pus sa o scoti)
  • +3 (5 voturi)    
    la prima vedere (Luni, 30 mai 2011, 15:13)

    adma [anonim]

    1. veste buna pentru turisti - poate dar nu neaparat: taxa oricum era modica iar veniturile - ce mai ramanea dupa ce intrau prin buzunare la primarie - erau folosite in folosul turistilor
    2. decizie proasta a alesilor locali: chiar daca se apela la o firma privata si le revenea doar un sfert din venituri, tot e mai bine decat nimic, iar in plus si firma aia poate crea locuri de munca si platea taxe
    3. tentativa penibila de a defaima in continuare actuala putere: se apropie alegerile, iar desigur ca Boc e devina ca cetatenii nu vor mai avea parte de spectacolele grandioase ale lui Mazare, care crede ca tot omul are nevoie sa-l vada pe Schumacher cand n-are ce pune pe masa
    • +3 (3 voturi)    
      Taxa modica ? (Luni, 30 mai 2011, 15:44)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui adma

      1. Daca in 11 zile de concediu intru de 25 de ori in Mamaia venind din Constanta, taxa nu prea mai e modica, face vreo 50 de lei.

      2. Daca vreau sa fac plaja la Navodari, de ce ar trebui sa platesc pentru a tranzita Mamaia ?! E un drum PUBLIC cu 3 benzi pe sens, nu o amarata de alee care se strecoara printre hoteluri.

      3. Organizand "evenimente" dupa bunul plac, Mazare isi promoveaza imaginea pe banii turistilor.

      4. Cine vrea sa vada spectacole, isi alege unul pe plac din cele disponibile si plateste biletul, nu astepata "pomana" lui Mazare din bani luati cu japca, la drumul mare...
    • +2 (2 voturi)    
      Halal gandire. (Luni, 30 mai 2011, 15:52)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui adma

      Deci iti faci o firma privata ,creezi locuri de munca jumulind tutistul de niste bani.Pai atunci hai sa ne instalam fiecare cate o bariera si sa incasam bani de la cei care trec pe acolo.Creem locuri de munca si devenim "oameni de afaceri".Mai ai si alte idei de genul acesta?Cand se vor gandi edilii Constantei in frunte cu Mazare(care se rupe in figuri prin baruri) sa igienizeze Constanta ,ca pute de mizerie.Sa nu spuna ca nu au fonduri,pentru-ca au cteva mii de persoane care primesc ajutor social si sunt obligate sa presteze in folosul comunitatii.Daca ar fi pusi la munca ,Constanta ar trebui sa fie foarte curata si fara capace de canal furate.
      • +1 (1 vot)    
        Taxa pentru constanteni (Luni, 30 mai 2011, 16:05)

        zet [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        Taxa era neconstitutionala pentru ca era discriminatorie (nu poti pune taxe numai pe numere care nu incep cu CT, ori pui pt toata lumea ori nu pui deloc). Ce ar fi zis domnii din CL Constanta daca in fiecare judet/oras/comuna din Romania s-ar fi montat cate o bariera in care sa se taxeze DOAR masinile de Constanta?! Imi spune ceva ca CL si Mazare ar fi zburat la primele alegeri locale de parca ar fi avut rachete in cur.
  • +3 (3 voturi)    
    Motivatia este penibila (Luni, 30 mai 2011, 15:16)

    sdadasd [anonim]

    Cea mai penibilia motivatie pe care am auzit-o vreodata. Taxa respectiva oricum era o prostie si ma bucur ca s-a renuntat la ea insa motivatia este de-a dreptul penibila!

    Chiar daca presupunem prin absurd ca ar fi atat de mari costurile cu colectarea (3/4 din suma colectata), atunci ar fi putut sa instaleze niste automate ca in orice tara civilizata care si-ar fi amortizat costul in 1 luna de sezon.
  • +2 (2 voturi)    
    taxa era oricum o prostie (Luni, 30 mai 2011, 15:43)

    vindicomvs [utilizator]

    In afara de aglomeratia care se crea la bariere (mai ales pe sensul iesire caci erai fortat sa faci dreapta) erau si total discriminatorii.
    In locul acestor bariere primaria ar trebui sa impuna taxe de parcare. Practic sa nu existe loc de parcare gratuit. Hotelurile ar avea un nr de locuri de parcare rezervate contra cost. Si fara parcagii ci doar cu masini automate la fel ca in orice tara civilizata din europa.
    • 0 (0 voturi)    
      /// (Luni, 30 mai 2011, 16:37)

      nelu [anonim] i-a raspuns lui vindicomvs

      asa ca, hai sa punem taxa in alta parte, sa jumulim cat se poate de tare pe bietul turist. el, turistul, nu vrea sa se umple de nervi cand merge in concediu la mare, nu.i asa? uite, de asta, eu, nu imi permit sa merg impreuna cu familia mea la mare in Romania. o sa merg in Bulgaria, unde - ce rau imi pare sa spun asta - e mult mai ieftin si mai bine decat in tara mea.
      • 0 (0 voturi)    
        du-te sanatos (Luni, 30 mai 2011, 18:14)

        vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui nelu

        am fost si eu in bulgaria vreo 3 zile, in afara de kitch maxim si plictiseala cat cuprinde n-am vazut nimic interesant. Apropo, acolo unde parchezi? Nu de alta dar daca parchezi gratuit s-ar putea sa nu-ti mai gasesti masina.

        Cand o sa ajungi prin tari mai civilizate o sa intelegi ca locul de parcare este un serviciu ptr care platesti.
        • 0 (0 voturi)    
          Kitsch maxim in zonele pline de romani. (Marţi, 31 mai 2011, 10:06)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

          Evident ca la Varna, Albena sau Balcic, unde este plin de romani, e si multa marlanie... Mergi mai la sud, in Nessebar sau la Burgas si vei vedea turism adevarat, cu niste conditii cum nu avem, inca, in Romania...

          Ia uita-te aici...
          http://www.booking.com/hotel/bg/emerald-beach-resort-spa.ro.html?sid=7c449eeee62dc624840baa65987d8ae9;checkin=2011-07-22;checkout=2011-07-29;srfid=4350573fb3654dd4d41bd5d5d4bb33a7X8
  • +1 (1 vot)    
    TAXA ERA ABERANTA!!! (Luni, 30 mai 2011, 15:50)

    gaspar [anonim]

    Vorba celui de mai sus, daca Boc e cauza, macar un lucru bun pe care l-a facut si boc!
    Chiar si fara voie, stiinta etc...
    Taxa, care modica fiind cum zicea boul de mazare, era enervanta prin discriminarea pe care o facea, daca platea toata lumea intelegem, era ca la club/discoteca, intrii daca ai bani. Insa cei cu numere de CT nu plateau.
    Cretinul de mazare a facut ca lumea sa fuga de Mamaia si sa faca o asociere a ei cu prostul gust si curvasareala. Mazarica a reusit ca romanul sa fuga la bulgari, care nu percet taxa de statiune si nici manifestari idioate. In Mamaia venind doar in weekend cei din orasul Constanta si Bucuresti. Halal primar, sa il votati si la anul voi cei din Constanta!!!
  • +1 (1 vot)    
    Oricum taxa era sursa de spaga (Luni, 30 mai 2011, 16:06)

    gg [anonim]

    Oricum taxa era sursa de spaga, din 10 intrari daca primeam 2 bonuri - si asta daca asteptai insinuant. Parca veneam in vizita acasa la personajul din ghereta.
    Asta insemna ca taxatorul "investise" in functia lui si se simtea obligat sa-si recupereze investitia de la fraieri.
  • 0 (0 voturi)    
    despre taxe (Luni, 30 mai 2011, 18:01)

    anonim [anonim]

    1.Orice taxa care se strange la purtator lasa loc de spaga.
    2.Orice taxa cu plata direct in cash lasa loc de spaga.
    3.Este curios ca a fost scoasa pe motivul ca nu mai au angajati.Asta inseamna ca:
    - ori aia acolo sunt toti academicieni si nu mai e nimeni in stare sa presteze munca de taxator.
    - ori plata lor nu poate fi acoperita din incasari(ceea ce ar fi de-a dreptul ciudat).
    - amindoua variantele de mai sus si neputinta de a opri o posibila frauda.

    :)
  • 0 (0 voturi)    
    abuz (Luni, 30 mai 2011, 19:20)

    gigel [anonim]

    Taxa aia era un abuz, au hotarat o data si instantele, dar cum la noi se umbla cu masuri diferite ala caror dedesubturi ne scapa uneori, unele instante au dat hais, altele cea. Consider ca nu e normal ca fiecare individ, indiferent de pozitie, sa inventeze taxe si sa bage mana in buzunarele oamenilor.
  • 0 (0 voturi)    
    taxa Mamaia=furt (Marţi, 31 mai 2011, 10:59)

    Olivia [anonim]

    Aceasta taxa a fost intotdeauna o aberatie. In ce alta tara mai exista asa ceva ?
    Mamaia este oricum "animata" de decibelii pe care nu-i stapineste nimeni.
    Deci NU taxei inutile a lui Mazare. Care, decit sa puna taxe pe Mamaia, mai bine s-ar ocupa sa refaca putin Constanta care, in ultimii 20 de ani, a ajuns o ruina : un oras de rusine, neingrijit, lasat in paragina. Nu e nevoie de taxe pentru asta : ar putea s-o faca din averea personala (de exemplu). Caci, care e oare provenienta averii sale personale ? Ce om normal poate face o asemenea avere din economii de salariu ? Sau chiar si din "afaceri" corecte ? O constanteanca