ANI a solicitat confiscarea sumei de 45.355 euro din averea unui politist de frontiera de la Moravita

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 30 mai 2011, 10:31 Actualitate | Esenţial

Agentia Nationala de Integritate a cerut confiscarea sumei de 190.491,2  lei (45.355 euro) din averea politistului de frontiera Liviu Danut Butta, dupa ce ancheta ANI a constatat ca acesta a acumulat, impreuna cu familia, o avere ce depaseste veniturile realizate.

Liviu Danut Butta a fost agent operativ in cadrul Inspectoratului Judetean al Politiei de Frontiera Timis - Sectorul Politiei de Frontiera Moravita in perioada 1 iunie 2000 - 31 decembrie 2010. Ancheta ANI a vizat si averea sotiei acestuia, Liana-Maria Butta.

In urma evaluarii declaratiilor de avere, a datelor si a informatiilor privind averea existenta, s-a constatat ca Liviu Danut si Liana-Maria Butta detin urmatoarele bunuri:
  • un apartament de trei camere in Orasul Deta (achizitionat in anul 1997),
  • un apartament in Municipiul Timisoara (achizitionat in anul 2009, cu suma de 67.000 Euro)
  • un imobil de 1.439 mp, situat in Comuna Denta (achizitionat in anul 2003, cu suma de 100.000.000 Lei)
  • 4 terenuri in extravilanul Comunelor Brestea si Denta, avand suprafetele de: 21.300 mp (achizitionat in anul 2004, cu suma de 10.650.000 Lei), 11.500 mp (achizitionat in anul 2004, cu suma de 15.000.000 Lei),  4.400 mp (achizitionat in anul 2009, cu suma de 1.400 Lei) si de 7.000 mp (achizitionat in anul 2009, cu suma de 3.800 Lei)
  • un autoturism marca "Ford Mondeo" inmatriculat la data de 7.10.2003
  • un autoturism marca "Audi A4" achizitionat in anul 2006.
ANI sustine ca exista o diferenta semnificativa, de de 190.491,2  lei (45.355 euro), intre averea dobandita si veniturile realizate in exercitarea functiei publice de agent operativ.

In perioada 2000 - 2010, veniturile de natura salariala realizate de cei doi au fost de 149.971 lei. Veniturile totale obtinute in perioada 2000 - 2010 au fost de 225.071 lei.

"Averea detinuta si pentru care au fost identificate parti de natura nejustificata de catre domnul Butta Liviu Danut, impreuna cu sotia sa, doamna Butta Liana-Maria, conform datelor inscrise in evidentele fiscale, este de 415.562,2 lei", precizeaza ANI, intr-un comunicat de presa.

Agentia a sesizat Comisia de Cercetare a Averilor de pe langa Curtea de Apel Timisoara, in vederea initierii procedurilor de confiscare a sumelor de bani cu caracter nejustificat, dobandite in perioada exercitarii functiei publice.

Totodata, ANI a constatat starea de incompatibilitate a lui Liviu Danut Butta.


Citeste mai multe despre   






















2084 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Ma bufneste rasul (Luni, 30 mai 2011, 10:09)

    Vlad [anonim]

    Adica ala nu a mancat, nu ca cumparat haine, nu a mers in concediu si nu a platit gaza/curent/apa ...etc.
    Hai sictir si la parnaie cu el.
    Nu mai zic ca valoarea de achizitie a terenurilor si imobileleor poate sa fie subevaluata.
    Banuiesc ca nici masina nu avea si mergea pe jos pana la munca.
    • +1 (1 vot)    
      7.000 de lei = 4 ha de teren arabil !!! (Luni, 30 mai 2011, 12:30)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      Mai sa fie, dar ce preturi de dumping sunt in Timis la terenurile extravilane.... Parca ar fi donatii, nu vanzare-cumparare.
    • 0 (0 voturi)    
      45.355 euro? (Luni, 30 mai 2011, 15:07)

      Ali Star [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Si cu ce ramane, saracu'?
      Cata nesimtire in cei care reprezinta statul! Functia publica presupune corectitudine.

      Sau acest hot imi impune numai mie sa fiu corect?
  • +4 (4 voturi)    
    Normalitate? (Luni, 30 mai 2011, 10:18)

    florin [anonim]

    La prima vedere s-ar spune ca intram in normalitate.
    Aplaud astfel de decizii, dar tare imi e teama ca este doar un exercitiu de imagine.
    Nu cred sa existe vreun reprezentant al puterii sau opozitiei la nivel local sau la nivel central care sa isi poata justifica averea.
    Ca de obicei, acarul Paun este cel tras la raspundere.
    • +5 (5 voturi)    
      Chiar si asa sa fie... (Luni, 30 mai 2011, 11:38)

      Roxana [anonim] i-a raspuns lui florin

      Chiar si exercitiu de imagine sa fie si tot e bine ca a inceput sa functioneze. Inceputul e mai greu. O sa urmeze si altii...
      Cate solicitari de genul asta au fost facute pe timpul PSD? Zero.
      Macar si de imagine si sperie cativa din astia care nu-si pot justifica averile.
  • +6 (6 voturi)    
    Cum asa? (Luni, 30 mai 2011, 10:55)

    AlinN [utilizator]

    Adica omul a muncit o zi degeaba?
    • +5 (5 voturi)    
      nuuuuu (Luni, 30 mai 2011, 11:11)

      sellerman [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      o juma de zi , atat, imi e si mila de el saracul ....
  • 0 (0 voturi)    
    ACESTE (Luni, 30 mai 2011, 12:00)

    Ana [anonim]

    comisii functioneaza legal si isi exerciteaza drepturi?

    Comisia de Cercetare a Averilor de pe langa Curtea de Apel


    deoarece cunosc pe una care are 4 case furate si este bine merci ! Cine o controleaza pe aceasta individa care fura casele batranilor si face crime..plateste doctori pentru a ii da moarte patologica? si cum legea spune contract de vanzare -cumparare si cu clauza de intretinere, dar ce intretinere ca dupa 2 zile ii omoara ca sa nu deschida reziliere contract!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ce mai astepti? (Luni, 30 mai 2011, 12:26)

      johnny [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Nu mai sta pe ganduri si depune o reclamatie, daca tot nu se sesizeaza nimeni.
      • 0 (0 voturi)    
        si ma aperi tu? (Luni, 30 mai 2011, 12:35)

        Ana [anonim] i-a raspuns lui johnny

        reclamatie unde? cand este ”protejata” si nu sunt instrumentate corect dosarele? l-au luat pe un batran, l-au sedat, i-au luat semnaturi, i-au taiat in casa telefonul in 2 locuri ( pentru a nu scapa sa isi contacteze rudele) i-au furat cheile de rezerva ...si l-au scapat oameni cinstiti si i-au scos sedativele cu lapte...daaaaaaaar iau furat si banii de la CEC ( 23.000 dolari ) si cu acesti bani mituiesc stanga si dreapta ...si .......procurorul da NUP. si pe batran il ameninta ca ii da foc in casa si NOTARUL ”isi cere scuze” pentru ce i-a facut...deci...pe acesti oameni cine ii protejeaza? i-a bagat in groapa pe 4 deja!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu inteleg (Luni, 30 mai 2011, 12:21)

    Vizitiul [utilizator]

    Confiscarea si atat?
    • 0 (0 voturi)    
      Pai (Luni, 30 mai 2011, 11:36)

      cristi767 [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      ANI doar confisca. Probabil el are pe rol si procesul celalalt in caree acuzat impreuna cu tot lotul de mita si ce capete de acuzare s-a mai pus pe ei.
      • +2 (2 voturi)    
        Sper (Luni, 30 mai 2011, 12:19)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui cristi767

        Sper sa fie asa cum spuneti dvs. ca altfel a pierde ceva ce oricum nu ai avut, nu e chiar o pierdere si nu rezolva nimic in final. Nu ca Romania nu ar fi recunoscuta pentru invartit in jurul cozii, dar zic.