ANSVSA: Romania nu a primit loturi de castraveti din Spania

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Duminică, 29 mai 2011, 22:45 Actualitate | Esenţial

Autoritatea Nationala Sanitara Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor (ANSVSA) a anuntat, duminica, ca  Romania nu a primit loturi de castraveti din Spania, mentionand ca infectarea a aproape 200 de persoane din Germania cu bacteria Escherichia coli a fost posibila din cauza faptului ca respectivele persoane nu au respectat normele minime de igiena.

"Mentionam ca tara noastra, in cadrul comertului intracomunitar, nu a primit loturi din acest tip de leguma", a precizat sursa citata.

Conducerea ANSVSA a dispus tuturor Directiilor Sanitare Veterinare si pentru Siguranta Alimentelor (DSVSA) judetene sa monitorizeze in continuare lanturile de magazine, in special legumele bio, crescute cu ingrasamant natural, cele de la care pot aparea infectiile cu E.coli, se arata intr-un comunicat de presa al institutiei.

"Pentru a lamuri si mai bine populatia Romaniei, trebuie sa spunem ca, practic, in acest caz nu este vorba de o problema de siguranta a alimentelor propriu-zisa ci de o problema in respectarea unor norme minime de igiena in cadrul manipularii si consumarii acestor legume crescute bio, cum sunt spalarea lor sub jet de apa, spalarea mainilor si a eventualelor ustensile dupa manipularea acestui tip de legume etc. Lucruri normale, pe care le invatam de mici in familie si la scoala, dar pe care uneori le uitam!" a declarat presedintele ANSVSA, dr. Radu Roatis-Chetan.

"De aceea reamintim ca, mai ales in aceasta perioada cand consumam multe legume proaspete, trebuie sa le spalam sub jet de apa inainte de a le consuma si trebuie sa ne spalam pe maini, mai ales in cazul copiilor, batranilor si persoanele bolnave, cu imunitatea mai scazuta, deoarece mai ales in cazurile lor bacteria Escherichia coli poate produce forme grave de boala!", a mai spus presedintele ANSVSA.

Una dintre sursele infectiei cu bacteria E.coli enterohemoragica ar putea fi castravetii importati din Spania, scrie Reuters. Infectia cu E. coli, care provoaca diaree acuta, a afectat peste o suta de persoane din Germania, cel putin una dintre acestea decedand in urma bolii.

Castraveti spanioli contaminati cu bacteria intestinala EHEC, care a facut cel putin doi morti in Germania, au fost importati in Republica Ceha, a indicat agentia de presa CTK, citand autoritatile sanitare ale tarii.

Bacteria EHEC /E. coli enterohemoragic/ provoaca hemoragii in sistemul digestiv si este potential mortala.

Autoritatile sanitare germane au anuntat in ultimele zile alte 60 de cazuri de boala transmisa prin castraveti, ridicand bilantul la 276 de persoane afectate. Numarul de decese atribuite bacteriei a urcat la 10 sambata, dar numai doua dintre ele erau confirmate oficial in asteptarea rezultatelor analizelor. Au fost identificate de asemenea cazuri in Suedia, Danemarca, Marea Britanie, Olanda, Austria si in Elvetia.

Autoritatile germane au declarat ca sursa contaminarii legumelor nu a fost inca identificata, relateaza AFP.

"Atat timp cat expertii din Germania si Spania nu sunt capabili sa identifice cu certitudine originea agentului patogen, alarma generala ramane valabila", a declarat duminica ministrul german pentru alimentatie, Agricultura si Protectia Consumatorilor, Ilse Aiger, intr-un interviu pentru ziarul Bild am Sonntag.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

1720 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    dar din Germania? (Duminică, 29 mai 2011, 21:54)

    neutrino [anonim]

    pentru ca problema pare sa fie la nemti si nu la spanioli
  • 0 (4 voturi)    
    pai (Duminică, 29 mai 2011, 22:07)

    y [anonim]

    Si-ar paria directorul ANSVSA toata averea ca nu avem castraveti din aia din Romania ? Am fost acum 2 saptamani in piata si erau multe produse din Spania. De ce n-ar fi si castraveti din aia (daca o fi ceva real in povestea asta) ? Mai ales ca Germania a interzis importul castravetilor din Spania. Unde sa se duca acei castraveti ... ?
    • 0 (0 voturi)    
      declaratii ansvsa (Luni, 30 mai 2011, 9:16)

      diu1so [utilizator] i-a raspuns lui y

      declaratiile de import ansvsa pt importatori sunt ceva declaratii pe proprie raspundere pe care poti sa nici nu le dai, ca oricum nu poti fi declarat decat pe ceea ce tu declari.
      nu declari => nu esti responsabil.
    • 0 (0 voturi)    
      ! (Luni, 30 mai 2011, 11:55)

      td [anonim] i-a raspuns lui y

      Avem castraveti autohtoni crescuti cu balegar si din aia cu nitriti. De care preferati?
  • +4 (4 voturi)    
    Nu Spania e "buba" (Duminică, 29 mai 2011, 23:22)

    neaga1900 [utilizator]

    Castravetii au fost contaminati pe teritoriul Germaniei! Nu mai acuzati Spania! Almeria , mama acelor castraveti , nu doar exporta - au piata de desfacere si in Spania! Cum se face , ca spaniolii nu mor si germanii , da!? Germanii au recunoscut deatfel , ca contaminarea a avut loc dupa ce castravetii au transporatati cu camioanele lor , camioane ce anterior transportasera animale....
    • 0 (2 voturi)    
      nu stiu in Spania cum e, dar in Romania... (Luni, 30 mai 2011, 10:07)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui neaga1900

      Daca din cauza asta in Germania mor 10 de persoane de peste 75 de ani e declarata alerta. In Romania de ce sa anunte ? Doar ajuta bugetul de pensii, raman si mai multi bani de alegeri :). In Romania daca moare cineva peste 75 de ani nu poate fi decat din cauze naturale, nici macar nu e primita persoana respectiva in spital. La noi multe tratamente mai scumpe(gen pt. o hepatita C), nu se acorda decat celor peste 60 de ani (fara gluma). Daca ai 61 de ani esti ca si mort, si nici macar n-ai iesit la pensie :). Iti dai seama ca n-o sa verifice nimeni vreodata daca a fost vreo bacterie, si care a fost aia...
  • +5 (5 voturi)    
    ciudat... (Duminică, 29 mai 2011, 23:52)

    carla [anonim]

    ca nu exista nici un caz in Spania, daca-s castravetii de-acolo; nu pot sa cred ca nici un spaniol n-a fost infectat,, nici macar cei care lucreaza cu ei.
  • -1 (1 vot)    
    Poate ne ajuta harta asta (Luni, 30 mai 2011, 1:46)

    barbidoc [anonim]

    http://hisz.rsoe.hu/alertmap/index2.php
    In Spania n-apare nici un focar. In Germania sunt mai multe.
  • 0 (0 voturi)    
    aha (Luni, 30 mai 2011, 2:00)

    Sakura [utilizator]

    Nu sunt, dar o să vină. Nu din Spania ci din Germania.
  • +5 (5 voturi)    
    Romania (Luni, 30 mai 2011, 3:50)

    Vizitiul [utilizator]

    Romania este cu morcovu', n-are nevoie de castraveti :)
  • +2 (2 voturi)    
    Ar fi interesant de determinat (Luni, 30 mai 2011, 10:25)

    Sile [anonim]

    Daca respectiva suse de E coli e specifica infectiei umane sau animale.Din cite stiu bacteria se afla exclusiv pe suprafata produselor, provine deci din contactul cu solul. O spalare serioasa ar evita deci infectia.Nu as exclude posibilitatea ca sursa sa fie in alta parte. Dar trebuie o minte ca a lui Columbo. O zi buna !
  • +2 (2 voturi)    
    aiurea-n lanul ca castraveti (Luni, 30 mai 2011, 11:53)

    td [anonim]

    Dar n-au castravetii nici o vina, oameni buni, ci aia care nu i-au spalat cum trebuie! N-are importanta de unde provin, ingarsamantul natural e balegarul, stiti ce-i ala, nu? preferati nitritii? Spalati castravetii, rosiile, fructele, cat mai bine si cu cat mai multa apa potabila, spalati-va pe maini si nu mai luati in seama alertele stupide!
  • +3 (3 voturi)    
    HUOOO.. (Luni, 30 mai 2011, 13:35)

    Petrica [anonim]

    Toate acestea se intampla din cauza acestui guvern ...huoo, daca era alianta stanga-dreapta sigur nu eram discriminati... huoo, incompetentii din guvern ne-au lasat in afara Europei, trebuie facute proteste la C.E., trebuie spus clar ca nu acceptam sa nu avem si noi castraveti din Spania.. , huooo, oare antenele si realitatea nu vad ... sa ia imediat atitudine..