Manuscrisele lui Cioran au ajuns la Bucuresti

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 mai 2011, 21:00 Actualitate | Esenţial

Permisul de biblioteca al lui Emil Cioran
Foto: RFI
Manuscrisele din fondul Cioran, donate Academiei Romane de omul de afaceri George Brailoiu, au intrat in posesia prestigiosului for de cultura, a declarat sambata Gabriela Dumitrescu, seful Departamentului "Manuscrise Carte Rara" din cadrul Bibliotecii Academiei Romane (BAR), citata de Agerpres. Intreg lotul de documente apartinand lui Emil Cioran, a fost cumparat de compania KDF-Energy ce apartine lui George Brailoiu, un avocat de 42 de ani. Acesta a declarat ca "este un admirator al lui Cioran si ca a vrut ca documentele sa se intoarca acasa si sa faca parte din patrimoniul national".

"Este, iata, o actiune dusa pana la capat, un act patriotic si cultural facut de domnul Brailoiu, care s-a tinut de cuvant, in sensul ca a dat o parte din averea lui pe aceste manuscrise, a promis ca le va aduce in tara si le va dona Academiei Romane si s-a tinut de cuvant", a declarat fostul presedinte al inaltului for, acad. Eugen Simion, care a spus ca "va fi o mica ceremonie".

Simion a spus ca acestea sunt "manuscrise de tinerete" ale lui Emil Cioran.

Academia Romana va organiza miercurea viitoare o conferinta de presa in care va oferi detalii despre donatie.

Dupa achizitionarea documentelor, Brailoiu a declarat ca le-a donat Bibliotecii Academiei Romane: "Am considerat ca Academia Romana, care are menirea de a pastra si cultiva limba si literatura romana, este institutia care trebuie sa aiba grija de manuscrisele Cioran cumparate de mine".

Potrivit acestuia, gestul sau este doar unul simbolic. "Stiu ca doriti sa aflati resorturile gestului meu: luati-l doar ca un gest-simbol, intr-o perioada in care avem nevoie de simboluri", a spus Brailoiu.

George Brailoiu a fost decorat cu Meritul Academic pentru gestul sau.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1548 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Pai noroc cu omul asta (Sâmbătă, 28 mai 2011, 20:07)

    HESS [anonim]

    Ca ministru culturii viseaza la altceva nu la oamenii importanti din cultura Romaneasca.Casa lui Brancus dezastru ,ce sa se implice ministru culturii .Cum se numeste?
    Bine ca are statul bani pt aruncat pe draci beti pe pereti.Distrugi sanatatea ,invatamantul.stergi istoria ...unei natiuni si gata ai terminat cu ea.
  • +5 (5 voturi)    
    Superb... (Sâmbătă, 28 mai 2011, 21:07)

    mike [anonim]

    Superb gest...l-as numi Romanul Anului fara drept de echivoc...
  • -6 (6 voturi)    
    Cumparaturi pe firma (Sâmbătă, 28 mai 2011, 21:34)

    dani [anonim]

    Cumparand pe firma, costurile sunt deductibile si impozitul pe firma scade. Cel putin asa e in Germania, unde cu o deducere de 405.000 de euro, cat a fost pretul de achizitie al manuscriselor, ai un important avantaj fiscal. Insa, in Germania, n-ai putea cumpara asa ceva pe o firma care are cu totul alt profil. Gestul ramane in continuare laudabil, insa daca fiscalitatea romana si cea germana se aseamana, nu mai putem vorbi de un dezinteres material total, al cumparatorului transformat ulterior in donator catre statul roman.
    • +8 (8 voturi)    
      Cand este (Sâmbătă, 28 mai 2011, 22:27)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui dani

      Vorba despre un manuscris al unui Cioran nu mai conteaza ce deductie a avut respectivulDestule deductii au cei care tin echipele de futbool de doi lei in Romania .Prefer deductii pt cei care investesc in CULTURA, SANATATE ,CERCETARE.
    • +2 (2 voturi)    
      Intrebare (Duminică, 29 mai 2011, 3:23)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui dani

      De ce nu le-ati cumparat dvs. daca tot vedeti anumite avantaje. Ce usor e sa vorbesti. Chiar si daca aceste avantaje exista in acest caz, unde este ilegalitatea? In final aceste manuscrise au ajuns in Romania, unde le este locul.

      Vai mama voastra, astia de sariti sa dati in cap aiurea. Faceti parte din categoria de romani naspa. Presupun ca mergeti si la biserica, votati PSD si o dati cu Dumnezeu sa-l ierte cand e, nu?
      • +1 (1 vot)    
        Stiu cine e (Duminică, 29 mai 2011, 11:48)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

        Din comentariul sordid, fara fond si mereu comparativ cu Germania, cred ca e vorba de dna Dani Rockhoff. Majoritatea articolelor dansei sunt doar niste mizerii.
  • +3 (3 voturi)    
    Multumesc. (Sâmbătă, 28 mai 2011, 21:58)

    jack [anonim]

    nc
  • 0 (0 voturi)    
    filosofie (Sâmbătă, 28 mai 2011, 23:00)

    Ari3s [anonim]

    Ma bucur ca experienta si cugetariele uniui Berbec au au ajuns ACASA. Ma voi folosi de acestea!
  • +2 (2 voturi)    
    bravo gigi (Sâmbătă, 28 mai 2011, 23:19)

    iacob serbanescu [anonim]

    un gest frumos pe care nu pot sa nu-l felicit;
  • +1 (1 vot)    
    bravo gigi (Sâmbătă, 28 mai 2011, 23:19)

    iacob serbanescu [anonim]

    un gest frumos pe care nu pot sa nu-l felicit;
  • +2 (2 voturi)    
    Acolo sus,Cioran... (Duminică, 29 mai 2011, 0:22)

    traian [anonim]

    Domnul Brailoiu a facut un gest extraordinar.Felicitari din inima!
    Si totusi,fara rautate, nu pot sa nu ma intreb daca acolo sus Cioran are ceva de comentat la faza asta...
  • +2 (2 voturi)    
    Emil Cioran (Duminică, 29 mai 2011, 6:39)

    San Diego [anonim]

    Va multumesc din suflet stimabile domn Brailoiu. Am 35 de ani si nu am vazut un gest asa de frumos ca acesta. Multumesc in numele Generatiilor viitoare.
  • +2 (2 voturi)    
    bravo ! (Duminică, 29 mai 2011, 11:50)

    mmmarius75 [anonim]

    Felicitari si sincer Bravo pt aceasta actiune demna de bun exemplu pt noi toti !
    Am participat la licitatia de la Paris si am citeva fotografii facute acolo, pt doritori !
    Toata stima dle !
  • 0 (0 voturi)    
    Daca toti (Duminică, 29 mai 2011, 12:34)

    HESS [anonim]

    Politicienii dupa 89 ar fi facut un gest ca asta si poate muuult mai mic Romania era departe .