Anca Boagiu: Autostrada Timisoara - Arad va fi finalizata in acest an... Nu se va acorda nicio "suplimentare financiara"

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 mai 2011, 16:18 Actualitate | Esenţial

Ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, a declarat, dupa o vizita pe autostrada Timisoara - Arad, ca ar trebui mai multa "mobilizare si organizare", dar ca este "un lucru bun" ca acest tronson va fi terminat in acest an, urmand ca receptia sa fie facuta in primavara anului viitor.

"Trebuie un pic mai multa mobilizare si organizare pentru ca nu sunt nici o suta de contructori. Dar atata timp cat domnul Lucaci (directorul DRDP Timisoara, Sorin Lucaci - n.r.), directorul Regionalei de Drumuri si Poduri, da asigurari ca va fi terminata lucrarea anul acesta, deci se va putea circula, urmand ca anul viitor, la inceputul primaverii, sa se faca receptia, e un lucru bun", a declarat, sambata, Anca Boagiu, citata de Mediafax.

Boagiu a precizat ca ministerul nu va acorda nicio "suplimentare financiara" in cazul acestui contract.

Ministrul Transporturilor a mentionat ca primeste in fiecare saptamana rapoarte ale unor filmari ale santierului autostrazii Timisoara - Arad facute din avion si daca, in urma cu doua luni, la ultima sa vizita pe acest santier, nu era multumita de stadiul lucrarilor, acum acestea par sa decurga in grafic.

La sfarsitul lunii aprilie, reprezentantii consortiului FCC-Astaldi reclamau prefectului de Timis, Mircea Bacala, ca lucrarile la autostrada Timisoara - Arad sunt ingreunate intrucat, in 2009, Primaria Giarmata a retrocedat 1,5 hectare de teren care se afla chiar pe traseul autostrazii.

Prefectul de Timis a tinut sa precizeze ca lucrarile la autostrada Timisoara - Arad nu sunt oprite, ele continuand fara acceptul proprietarilor.

Potrivit lui Mircea Bacala, "constructorul nu este optimist" ca va termina cei 33 de kilometri ai autostrazii Timisoara - Arad in termenul stabilit, decembrie 2011, predarea lucrarii putand fi amanata pentru luna mai 2012.

Lucrarile la autostrada Timisoara - Arad au inceput in vara anului 2009.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3546 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    ...bine ca s-au trezit...! (Sâmbătă, 28 mai 2011, 17:15)

    bm [anonim]

    ..credeam ca drumurile spre fanar erau mai importante pentru greco bulgarime ...!
  • +4 (10 voturi)    
    succesuri (Sâmbătă, 28 mai 2011, 17:41)

    gica [anonim]

    nu sint un mare fun Base.

    dar, daca fatuca asta se tine de treaba ,o sa votezi gasca PDL cu 5 maini.nu ma intereseaza ca o fac in scop electoral.dar daca o sa avem autostrazi,astia chiar merita votul.

    succesuri
    • +3 (5 voturi)    
      Da (Sâmbătă, 28 mai 2011, 16:51)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui gica

      Bine ar fi sa merite votul si pt altceva. Oricum, cred ca mai bine decat cu astia nu poate fi cu altii, mai ales ca latraii de azi au fost deja la putere si am vazut ce dezastru au facut in tara asta.
    • -2 (6 voturi)    
      Nu prea o sa faca (Sâmbătă, 28 mai 2011, 19:29)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui gica

      Nimic decat multa vorbaraie.Autostraziile se fac de catre politicienii seriosi si firmele serioase.
      Iar cei care nu respecta contractul-termen calitate sant pedepsoti de cei in drept sa o faca si aia oameni seriosi.Avem asa ceva in Romania?NU.
    • +3 (5 voturi)    
      stampila (Sâmbătă, 28 mai 2011, 20:02)

      contribuabilul cinstit [anonim] i-a raspuns lui gica

      daca se va putea circula pe inca 100 de km pana in alegeri pun si eu stampila pe ei
      • -2 (2 voturi)    
        nici mort! (Duminică, 29 mai 2011, 0:52)

        taranistu [utilizator] i-a raspuns lui contribuabilul cinstit

        e prea putin!
        • +4 (4 voturi)    
          pai (Duminică, 29 mai 2011, 12:00)

          pai [anonim] i-a raspuns lui taranistu

          pai da, pe langa cei 5 (cinci) kilometri construiti sub mandatul lui ludovic orban...
    • -1 (1 vot)    
      Aradean (Duminică, 29 mai 2011, 13:16)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui gica

      Nu te supara ca iti spun dar stau in Arad si stiu situatia in care se afla lucrarile. Sunt doar vorbe aruncate ce spune doamna aceasta. Cred ca daca as spune ca e gata in procent de 30-40% as fi optimist.
      Vor doar sa mai prinda niste voturi de la cei care sunt atat de naivi incat sa creada ce spun acesti hoti.
  • +2 (2 voturi)    
    33 de km de autostrada (Duminică, 29 mai 2011, 9:01)

    Alui [anonim]

    Daca nici atata nu-s in stare sa faca (in zona de campie) sa se lase de meserie.
    Propun sa se creeze o lista neagra cu companiile care n-au respectat contractele cu statul, iar cine ajunge pe lista respectiva sa fie exclus 20 de ani de la alte contracte.
    • +2 (2 voturi)    
      Companiile cui (Duminică, 29 mai 2011, 13:18)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Ale cui crezi ca sunt companiile? De ce crezi ca toate firmele straine care participa la licitatii nu castiga?
      Asta e Romania, ar trebui impuscati multi!
    • +2 (2 voturi)    
      din avion sau pe harta... (Duminică, 29 mai 2011, 15:09)

      danarad [anonim] i-a raspuns lui Alui

      pare ,,zona de cimpie'' , te face sa te gindesti la ceva plan,realitatea e alta,ia fa tu un drum Timisoara-Arad, si pe urma, mai comentam.
  • 0 (0 voturi)    
    autostrada (Duminică, 29 mai 2011, 14:56)

    dan [anonim]

    aveti aici autostrada filmata din avion stadiul actual 65% postati clipul
    http://www.youtube.com/watch?v=bH8a_50IE7w