Politia Rutiera sustine ca Genica Boerica a lovit cu masina un barbat aflat in scaun cu rotile, pe trecerea de pietoni

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 mai 2011, 13:08 Actualitate | Esenţial

Genica Boerica (2007)
Foto: Agerpres
Controversatul om de afaceri Genica Boerica a fost cel care a lovit cu masina un barbat aflat in scaun cu rotile, pe trecerea de pietoni, dupa care a fugit de la locul accidentului, transmit televiziunile de stiri. Accidentul a avut loc joi dupa-amiaza, pe Calea Dorobanti din Bucuresti, la intersectia cu strada Muzeul Zambaccian Boerica este acuzat de vatamare corporala si fuga de la locul accidentului, victima sa fiind un tanar informatician in varsta de 32 de ani.

Iulian C. a fost accidentat in timp ce traversa strada pe culoarea verde a semaforului.

Genica Boerica a fost identificat de politistii rutieri. Agerpres il citeaza pe purtatorul de cuvant al Brigazii de Politie Rutiera, Ioana Preda, care a spus ca autorul accidentului a fost depistat, citat si audiat si ca si-a recunoscut fapta.

Boerica este un om de afaceri extrem de controversat. In decembrie 2005, Tribunalul Bucuresti l-a condamnat pe Boerica la opt ani de inchisoare. Atunci, el a fost acuzat de complicitate la evaziune fiscala, spalare de bani si fals in declaratii. Impreuna cu alte doua persoane, el a fost acuzat de o rambursare ilegala de TVA, in valoare de 1,12 milioane de RON, de care ar fi beneficiat in 2004 (citeste aici despre arestarea lui Boerica, relatata de Cotidianul).

In 2006, Curtea de Apel Bucuresti a hotarat sa rejudece dosarul si sa il puna pe Boerica in libertate, cu interdictia de a parasi localitatea.

Pe 14 iunie 2007, Tribunalul Dolj a emis din nou mandatul de arestare pentru 30 de zile, insa Boerica s-a predat politistilor doar dupa doua zile. El a fost eliberat de Curtea de Apel Craiova din cauza viciilor de procedura (sursa aici).

In 2006, in timp ce se afla in arest, Boerica ar fi facut un denunt impotriva fostului premier Adrian Nastase, in care spunea ca aceasta i-ar fi promis lui Ioan Melinescu numirea in calitate de presedintel al Oficiului National de Prevenire si Combatere a Spalarii Banilor in schimbul accesului la un dosar. Omul de afaceri craiovean a facut atunci  mai multe denunturi impotriva unor oameni politici din PSD, printre acestia numarandu-se Nastase si Ristea Priboi. (citeste aici mai multe despre dosarul "Matusa Tamara").

In 2006, ziarul Gandul scria ca Boerica si concubina sa Niculina Stoican, cunoscuta interpreta de muzica populara, au fost acuzati de doi cetateni belgieni ca au furat mai multe bijuterii pe care intentionau sa le vanda in Romania (citeste mai multe aici).

In august 2006, Romania libera sustinea ca se afla in posesia unor casete care demonstreaza legatura de prietenie intre presedintele PSD, Mircea Geoana, si Genica Boerica, "campionul rambursarilor ilegale de TVA din Craiova".

In decembrie 2009, el a fost trimis in judecata pentru vanzare de utilaje fictive (sursa aici).

Citeste mai multe despre Genica Boerica si intr-un material cu titlul "Faceti curatenie in orasul mafiei!", publicat de Evenimentul Zilei in februarie 2009.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3777 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    re: (Sâmbătă, 28 mai 2011, 12:45)

    sandoval [utilizator]

    Culita Tarata...Genica Boerica...Simpatice nume pentru niste mafioti.
  • +5 (5 voturi)    
    PARIU (Sâmbătă, 28 mai 2011, 13:11)

    grasutu din poplaca [anonim]

    Facem un pariu asa repede ca nu pateste nimic?
    • +3 (3 voturi)    
      Glumesti... (Sâmbătă, 28 mai 2011, 17:07)

      slabutu [anonim] i-a raspuns lui grasutu din poplaca

      Pai asta e pariu la sigur, castigi fara probleme. Hai sa facem pariu pe ce suma primeste Boerica despagubire ca a fost julit de un individ violent aflat in scaunul cu rotile. Agresivii astia paralizati ar trebui pusi in lanturi de politie nu lasati in libertate sa atace mafiotii pasnici si civilizati. Ar trebui sa le taie spaga la politisti ca au permis ca nea tiganu sa fie umilit in halul asta.
    • +2 (2 voturi)    
      Au bani (Sâmbătă, 28 mai 2011, 20:01)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui grasutu din poplaca

      Relatii si fac ce vor considerandu-se invincibili.Clar ca nu va pati nimic cu gluma numita ,,JUSTITIE,, in Romania.O boala aparuta subit,claustrofobie,un carucior ,amanari peste amanari.Si la final cu suspendare.
  • +5 (5 voturi)    
    Astept episodul urmator (Sâmbătă, 28 mai 2011, 13:15)

    x [anonim]

    Astept episodul urmator.
    • +7 (7 voturi)    
      Sa speram (Sâmbătă, 28 mai 2011, 14:01)

      w [anonim] i-a raspuns lui x

      Ca tanarul nostru sa aiba destui bani cat sa isi doreasca un singur lucru: sa vada lepra aia schelalaind dupa gratii.
      E o satisfactie pe care nici banii nu o pot aduce. Sau, daca ar putea, cui as putea da spaga ca justitia sa inceapa sa isi faca treaba?
    • +6 (6 voturi)    
      eu astept sentinta (Sâmbătă, 28 mai 2011, 14:17)

      lulu [anonim] i-a raspuns lui x

      Sa lovesti un om pe trecerea de pietoni este culmea nenorocirii pentru orice sofer din lume, nu din Romania numai, dar probabil ca nu se va intampla nimic mai departe
  • +11 (11 voturi)    
    "copii ai timpului lor" intr-un timp caricatural (Sâmbătă, 28 mai 2011, 13:26)

    ? [anonim]

    de unde naiba apar toti dubiosii astia?
    sunt si eu din sud, cunosc oameni si din Oltenia, am lucrat in Bucuresti, dar niciodata nu am intalnit oameni cu asemenea nume. e vreun dos specializat in eliberarea unor asemenea indivizi cu asemenea nume partaitoare?

    dani otil, codin maticiuc... irinel............... acum genica......

    dupa revolutie stiu ca aparusera "trita fanita" si "culita tarata".
    eu zic sa facem un bestiar cu mostrele conservate in formol :D (ca la-nchisoare sigur n-ajung)
    • +2 (2 voturi)    
      hahahah bestiar ! (Sâmbătă, 28 mai 2011, 15:43)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui ?

      excelent !!
  • +10 (10 voturi)    
    Vedeti voi... (Sâmbătă, 28 mai 2011, 14:36)

    daniel [anonim]

    ...de ce pleaca toti tinerii capabili?? Un tzigan in super masina si un tanar informatician in scaun cu rotile lovit de acest tzigan. Asta a ajuns Romania, o mare gropa a lui Ouatu! Domane ce soarta napraznica pe tara noastra...
  • +6 (6 voturi)    
    De unde rezulta... (Sâmbătă, 28 mai 2011, 14:55)

    eugen [anonim]

    ca oricate eforturi se fac pentru unii viata, soarta, karma sau cum se numeste ii aseaza la locul pentru care sunt facuti.
    La fel cu SOV, toate milioanele nu reusesc sa-i schimbe conditia, periodic se intalneste cu locul care ii este destinat, asta nu de acum.
  • +7 (7 voturi)    
    De data asta... (Sâmbătă, 28 mai 2011, 15:46)

    , [utilizator]

    ...a incurcat-o rau,il paste o pedeapsa cu suspendare...
  • +4 (4 voturi)    
    n-ar fi exclus (Sâmbătă, 28 mai 2011, 19:07)

    ampersand [utilizator]

    N-ar fi exclus ca minunata justiţie românească să decidă brusc că scaunele cu rotile intră la categoria "vehicole", în consecinţă tânărul dovedindu-se vinovat de conducerea unui vehicol neînmatriculat pe drumurile publice, lipsa permisului de conducere, conducerea vehicolului pe trecerea de pietoni, lipsa centurii de siguranţă şi a luminilor semnalizatoare.
  • -3 (5 voturi)    
    a fost depistat, citat si audiat si ca si-a recuno (Sâmbătă, 28 mai 2011, 19:32)

    cititor [anonim]

    ei si ce. Ce l-a omarat? Nu. Sa fie lasat liber si eventual judecat ca vorbea la telefon. Deci vreo 200 lei amenda si vreo doua-trei puncte penalizare.
    Uni zic ca "risca " inchisoare. Ma fac sa rad. Au omara unii cate doi trei si nu s-au ales decat cu ceva ani cu suspendare ca doar erau sotii de senatori sau ma rog macar deputati sau oameni importanti de afaceri.
    Lasati justitia sa lucreze nu o influentati. Dreptatea e in mainile ei.Genica fi tare justitia e de partea ta.Traiasca justitia Romana.
  • +1 (1 vot)    
    boerica fara frica (Duminică, 29 mai 2011, 7:53)

    panfilica [anonim]

    boerica, boerica
    n'are frica
    de nimica !

    cu atatea bube'n cap, in loc sa fi fost undeva, la pastrare, se da cu porshu' pe dorobanti, si mai loveste si handicapati in intersectie.
    numai in ro !
  • +1 (1 vot)    
    controversat? (Duminică, 29 mai 2011, 9:34)

    catelu [utilizator]

    Ce naiba o fi controversat la omul asta? Adica sunt unii care spun ca e corect si cinstit?! Sau care e controversa?
    • 0 (0 voturi)    
      Adica sunt unii care spun ca e corect si cinstit?! (Duminică, 29 mai 2011, 15:23)

      panfilache [anonim] i-a raspuns lui catelu

      "justitia" cea oarba, cu mana intinsa....