VIDEO Emil Boc: Fostul Guvern din 2008 a lasat un deficit bugetar foarte mare, a privatizat BCR si apoi a cheltuit banii. Noi am facut o reforma sanatoasa

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 mai 2011, 10:49 Actualitate | Esenţial

Premierul Emil Boc a criticat, sambata, greselile fostului Guvern din 2008, care a lasat un deficit bugetar foarte mare, a privatizat BCR si apoi a cheltuit banii. transmite Agerpres. Seful Executivului participa, la Baile Felix, la o intalnire cu prefectii. Boc a spus ca scopul reuniunii este de a prezenta problemele cu care se confrunta Romania.

Premierul a afirmat ca fostul Guvern, condus de Calin Popescu-Tariceanu, "a umflat aparatul bugetar, fara sustine financiara, dincolo de limita suportabilitatii, cu efect asupra deficitului bugetar".

"Romania ajungea in colaps economic cu politicile guvernului Tariceanu", a declarat Emil Boc.

Boc a vorbit despre masurile anti-criza luate in ultimii ani, afirmand ca "o tara care are reformele facute cum am facut noi isi permite sa ia imprumuturi de la Uniunea Europeana, pentru ca este credibila".

"Ceea ce este important acum este ca avem stabilitate macroeconomica si am plecat pe alt drum. Am realizat reforme structurale ale Statului si am luat masuri de reforma economica. Am reusit diminuarea deficitului si am facut o reforma sanatoasa", le-a spus Boc prefectilor.





Citeste mai multe despre   






















1865 vizualizari

  • -15 (23 voturi)    
    Boc (Sâmbătă, 28 mai 2011, 10:12)

    rtrt [anonim]

    vrei sa spui ca ati impartitbanii...
  • -15 (23 voturi)    
    ducetiva sanatosi (Sâmbătă, 28 mai 2011, 11:18)

    alina [anonim]

    nu mai vreau sa vorbesc despre jaful patronat si de voi ci doar sa reamintesc cum ati facut din constitutie si curtea constitutionala presul vostru la intrare. asa ca duceti-va cu reforma voastra sanatoasa
    • +15 (23 voturi)    
      Preferi hotia USL? (Sâmbătă, 28 mai 2011, 11:43)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui alina

      Dupa felul cum te exprimi ,iti sunt tare simpatici hotii,criminalii si boschetarii.Spun astapentru-ca reforma pe acestia ia afectat in primul rand.Spre necazul tau nu se vor duce,pentru-ca sunt mai multi care sunt de acord cu masurile guvernului Boc.
      • -6 (8 voturi)    
        oricine, mai putin voi! (Sâmbătă, 28 mai 2011, 14:08)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        asta sa fie clar.
        • +7 (11 voturi)    
          Care voi? (Sâmbătă, 28 mai 2011, 13:58)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui srpc

          Spre stiinta ta am fost liberal,dar prostia lui Antonescu ma facut sa-i abandonez.Deci care voi?
          • -2 (2 voturi)    
            care voi? (Duminică, 29 mai 2011, 9:58)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui mircea

            obraznica si violenta mafie pedelista, cine altcineva?
      • -3 (9 voturi)    
        Oricine (Sâmbătă, 28 mai 2011, 14:58)

        HESS [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Nu agreaza portocala trebuie sa fie neaparat USL-ist PSD-ist ,PN-list?Parca a-ti fi o placa de patefon zgariata.Un furt e un furt indiferent de culoarea ceklui care-l infaptuieste.Daca tu esti multumita sa fi furata de portocalii e problema ta.Iar BOC nu a facut nici o reforma.
        Afara de a fura munca unora si atat.De a inchide spitale si alte magarii.Reforma acest cuvant implica alte lucruri decat a facut Bocul asta.Justitie,Politie,SRI ,DNA ,ANAF AICI AR TREBUI FACUTE REFORME LA sange.Dar cea mai reformata ar trebui sa fie INJUSTITIA .Sa tai si sa arunci oameni pe drumuri nu e reforma.
        • +3 (3 voturi)    
          corect (Duminică, 29 mai 2011, 1:39)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui HESS

          acesti oameni care au fost angajati JUST de pnl-psd in guvernul tariceanu 2 si ulterior au primit salarii cu 50-100% mai mari JUST, ca deh, li se dublase productivitatea peste noapte, au suferit o mare INJUSTITIE cand a venit boc si le-a redus posturile si salariile la nivelul veniturilor bugetului de stat.
          deci iti scade salariul de la 100 de lei la 80 si tu aveai deja cheltuieli lunare de 110 lei ca vandusei terenul mostenit, dar acum esti cu contul pe zero... cum faci reforma? 80vs110. de unde tai? ce investesti? mergi la moscova si ceri ajutor?
        • +2 (2 voturi)    
          Mai documentat (Duminică, 29 mai 2011, 10:57)

          Gogu [anonim] i-a raspuns lui HESS

          Particularii ce au facut: au redus posturile si au micsorat salariile. Criza nu a adus-o Boc.
          Pe crestere economica cu cel mai mare deficit, in 2008, ti se pare normal? Matematica nu a tinut cont de politica.
          Iar bcr-ul a fost dat de pomana! Devalorizat si super provizionat.
          Uita-te pe cifrele lor din statisticile publice.
    • +1 (1 vot)    
      Si tie drum bun (Duminică, 29 mai 2011, 10:49)

      Comentator [anonim] i-a raspuns lui alina

      Poate te simti mai bine in Irlanda, Grecia, Portugalia, Spania,Italia...dar nu in calitate de turist! Ca doar stii ce bine au trait pe credit dar acum le-a venit scadenta.
      Cat despre Curtea Constitutionala, nu stiu vreun stat civilizat in care sa se amestece in politica sau in executiv.
  • +2 (2 voturi)    
    Vorba aia... (Sâmbătă, 28 mai 2011, 11:36)

    Amad [anonim]

    Au murit de sanatosi ce erau.
    • -2 (18 voturi)    
      Boc, cifrele te contrazic! (Sâmbătă, 28 mai 2011, 11:46)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      In 2008, deficitul bugetar a fost de 4,8%(24 mld lei), dar Romania a avut datorii guvernamentale foarte mici, doar 13,6% din PIB, adica locul 3 in Europa, dupa Estonia si Luxemburg. Comparaam cu 2010: deficit bugetar 6,8% din PIB, adica 33 mld lei, iar datoria guvernamentala, 35,2% din PIB.
      Cum explicati asta domnule prim-ministru?
      Rog PDL-isti sa nu-mi dea minusuri, nu sunt partizan politic, ba chiar am votat cu Basescu in 2004, ci sa-mi explice decent de ce nu as avea dreptate.
      • +8 (10 voturi)    
        Explicatie (Sâmbătă, 28 mai 2011, 13:27)

        Gamma [anonim] i-a raspuns lui minos

        2008 a fost an de crestere economica pana in q4 cand a lovit criza . De acolo apare diferenta . Daca ai extrapola ce s-a intamplat in perioada octombrie - decembrie cu romania sub Tariceanu in 2009 ai observa un dezastru asemanator (de altfel muuult mai rau ) dar nu e cinstit pt mine sa aplic dezmatul electoral la 2009 - ca nici ei nu ar fi continuat cu risipa odata aflati cu sacii in caruta .
        • -1 (3 voturi)    
          UDMR: "dezastruos" sau "reformist"? (Sâmbătă, 28 mai 2011, 16:41)

          Istvan [anonim] i-a raspuns lui Gamma

          Din fostul guvern al lui Tariceanu din 2008 nu cumva facea parte si UDMR? Daca (spune Boc) acel guvern (PNL-UDMR) a lasat mostenire "un dezastru" si "a cheltuit banii ca la cazinou" (citat tot din Boc), atunci DE CE acelasi Boc i-a mai luat din nou la guvernare pe "dezastruosii" UDMR-isti (impreuna cu care acum se impauneaza ca face "o reforma sanatoasa")?

          Pe aceeasi "logica", ne putem astepta ca peste un timp (atunci cand ii vor servi interesele) acelasi Boc sa arunce peste bord un UDMR redevenit "dezastruos" si sa se alieze din nou cu un PNL "reformist" ("re-evaluat" dupa modelul Gabriel Oprea: cand "seful mafiei personale a lui Adrian Nastase, cand martial aparator al "interesului national" si vajnic "reformist")...
          • +2 (2 voturi)    
            vino tu cu o solutie mai buna (Sâmbătă, 28 mai 2011, 21:10)

            anonim [anonim] i-a raspuns lui Istvan

            I-au luat pt ca nu aveau majoritate altfel.

            Pana una alta UDMR a votat reformele guvernului Boc.
      • +6 (8 voturi)    
        nu zici bine (Sâmbătă, 28 mai 2011, 13:43)

        cressty [utilizator] i-a raspuns lui minos

        oricine in afara de tine poate sa isi dea seama ca daca erau datorii in 2008 pe vremea lui Tariceanu ca prim minstru pe atunci nefiind criza... e logic ca acuma pe criza aceste datorii sa creasca. (de la mine ai minus )
        • -2 (8 voturi)    
          pt cressty (Sâmbătă, 28 mai 2011, 14:52)

          minos [utilizator] i-a raspuns lui cressty

          In primul rand minus nu se da pentru o parere contrara ci pe un comentariu care nu are legatura cu subiectul, nu spune nimic, este injurios, ceva de genul asta. Eu nu dau niciodata minus daca cel care problematizeaza are o coerenta in gandire.
          Se pare ca nu este cazul tau.

          Nu prea am ce sa comentez la ce ai spus tu, cifrele vorbesc singure. Sub guvernul Boc deficitul a fost mai mare, in ciuda scaderilor salariale si ale pensiiilor, maririi TVA-ului si a contributiilor sociale. Nici macar cresterea gradului de indatorare nu a reusit sa salveze cat de cat situatia. Criza nu este un motiv care sa sustina ce spui tu. In plus, un alt cititor a explicat mai jos cum sta treaba cu bugetul, acest este anual, deci nu l-ar incurca pe Boc sa obtina rezultate mai bune fara sa fie influentat de mostenirea lasata de Tariceanu.
          • +1 (1 vot)    
            @minos (Sâmbătă, 28 mai 2011, 16:00)

            cressty [utilizator] i-a raspuns lui minos

            zici ca nu comentezi la ce am zis eu, pe motiv ca cifrele vorbesc da? dar ciferele alea vorbesc si ele din anumite cauze, printre care si ce ai zis tu cu scaderi salariale, pensii, cresteri tva dar trebuie sa recunosti ca, criza a fost factorul care a dus aceste cifre ce reprezinta datorii uriase. insa de stiut este si ca banii care au intrat in tara in primul trimestru 2011 este la nivelul primului trimestru din 2005, si este clar ca s-a consumat mai putin si multe firme cu datorii catre stat au falimentat, si astfel datoriile au fost preluate de stat... prin urmare sunt multi factori care pe vremea lui tariceanu nu erau.
          • 0 (0 voturi)    
            trebuie sa mai si gandesti.. (Duminică, 29 mai 2011, 11:38)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui minos

            cifrele nu vorbesc singure.
            tariceanu a crescut cheltuielie lunar in 2008 de s-a ajuns ca in punctul culminant, decembrie 2008, bugetul statului sa aiba cheltuieli cat tot anul 2007. acest trend a fost impus pe 2009 si de majorarirle de salarii si pensii care nu mai puteau fi date inapoi.
            pe de alta parte tariceanu a folosit banii obtinuti din vanzarea de active (bcr) pentru a sustine aceste cheltuieli. deci boc, in an de criza financiara, cu venituri mai mici la buget, ar fi trebuit sa continue sa vanda toata tara bucata cu bucata ca sa dea salarii si pensii?
            macar daca ar fi fost justificate.. dar nici dupa scaderea cu 25% din 2010 media salariilor bugetarilor nu a ajuns la media privata.. desi stim cu totii cine e mai productiv.
      • +5 (7 voturi)    
        ce cred eu (Sâmbătă, 28 mai 2011, 14:29)

        Mara [anonim] i-a raspuns lui minos

        N-am verificat datele pe care le-ai prezentat dar sa nu uitam de criza economica mondiala(nimeni nu avea cu ce sa cumpere produsele romanesti-nici intern nici extern),de arieratele bugetare (obligatii de plata catre diversi furnizori, interni si exrterni,pentru produse si servicii executate si neachitate pana la finele lui 2008),de cresterea pensiilor si salariilor din perioada guivernarii Tariceanu(pensii si salarii care trebuiau achitate si dupa 2008,chiar daca economia era in descrestere),de ratele scadente pentru imprumuturi si dobanzi aferente,contractate anterior, si multi alti factori care cred ca-ti vor clarifica dilemele daca vei gandi fara patima.
        • -4 (6 voturi)    
          draga mara (Sâmbătă, 28 mai 2011, 15:39)

          minos [utilizator] i-a raspuns lui Mara

          In primul rand nu vorbesc cu patima, pt ca nu am de ce, nu sunt partizanul niciuneui partid.
          In al 2-lea rand nu am facut decat sa arata ca Boc minte in ceea ce priveste deficitul bugetar. Uite-te mai sus ce zice:
          "Am reusit diminuarea deficitului si am facut o reforma sanatoasa",
          Nu trebuie sa-i gasesti scuze lui Boc pt esecul sau. El minte pt ca nu stie ce sa mai zica.
      • +2 (2 voturi)    
        Cam minti prietene petro-liberal! (Sâmbătă, 28 mai 2011, 14:46)

        Marian [anonim] i-a raspuns lui minos

        In 2008 deficitul a fost de 5,6% la o crestere de 8%!!! Cum traduci tu asta? S-au strand bani multi la buget datorita basicii imobiliare si a creditelor cu buletinul si tot nu au ajuns pentru a acoperi cheltuielile electoarale ale lui Tariceanu si Geoana. Plus cele 3,7 miliarde din privatizarea BCR care s-au volatizat in mita electoala, fara proiecte, fara nici un km de autostrada cat a fost Ludovic Orban!!!
        Guvernul Boc a platiti cu tot cu toate arieratele lasate de devalizarea liberalo-pesedista vreo 11 miliarde si a fost obligat, in ultima instanta sa apeleze la FMI, caci pensiile si salariile fusesera majorate electoral.
        Deci in concluzie, minti ca la Antena 3 si Realitatea TV!
        Mi-e sila!
        • -2 (2 voturi)    
          ce sa zic? (Sâmbătă, 28 mai 2011, 18:56)

          minos [utilizator] i-a raspuns lui Marian

          daca nu sunt cu voi postacii pdl-isti sunt petro-liberal? Apropo, Patricu tine cu Basescu acum :), dar mie mie atat de sila si de Pdl-isti si de uslisti.
          Tu amesteci lucrurile, eu am vorbit strict de deficitul bugetar, desi nu am auzit de nici o crestere de 8%(care e sursa ta). Chiar daca e vorba de 5,6% si nu de 5,8% cum am zis eu, Boc tot minte: deficitul pe 2010 este mai mare decat pe 2008. Sila ar trebui sa-ti fie de tine si de ceilalti colegi postaci tineri pdl-isti penibili.
          • 0 (0 voturi)    
            Studiaza mai atent (Duminică, 29 mai 2011, 11:16)

            Gogu [anonim] i-a raspuns lui minos

            Nu numai ca deficitul a fost de 8% oficial dar guvernul a avut de platit si multe arierate. Daca stabileau pe bune deficitul, sarea de 10% iar U.E. nu ar fi tolerat asa ceva.
            Ai uitat de plata la medicamente care era foarte intarziata, ai uitat de numeroase lucrari publice care nu erau platite... In primele 3, 4 luni din 2009 s-au tot platit datoriile lui motocicleanu.
            Nu discutam preferinte politice, discutam cifre
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns @minos (Duminică, 29 mai 2011, 10:09)

        torna_fratre [anonim] i-a raspuns lui minos

        Incerc sa-ti raspund...
        In 2008 cresterea economica a fost de aprox 7%(7 mld Euro),datoria guvernamentala(aprox 13 mld euro),deficit 4,8 (aprox 5 mld euro).

        in 2010 crestere economica pe minus,datoria guvernamenta(la care se adauga imprumut FMI;BM de 19 mld euro,adica peste 20% PIB+13% ramas din anii anetiori rezulta un 33-35% datorie guvernamentala).
        Cat priveste deficitul...pai gandestete ca daca cheltui mai mult in anii cand ai crestere atunci in anii cand nu ai crestere este normal sa-ti creasca deficitul,pentru ca teoretic cheltuielile iti raman la fel insa veniturile la buget scad.
        Intrebarea trebuia sa o formulez asa:De ce guvernul din 2008 a avut deficit in crestere economica?

        sunt simple chesti de matematica si economie simpla.
        Oare tu cum reusesti sa-ti gestionezi veniturile?ca vad ca nu prea stii simple notiuni de economie si matematica.
      • 0 (0 voturi)    
        o bucatica de explicatie (Duminică, 29 mai 2011, 10:20)

        simplicius [anonim] i-a raspuns lui minos

        A> banii din FND (adica de la vanzarea BCR) vreo trei miliarde au fost folositi pt. reducerea deficitului bugetar (declaratie Vosganian Tariceanu), chestie care nu se va mai putea repeta vreodata. B. Imprumutul TOTAL de la FMI se calculeaza la deficit, desi partea care i-a revenit BNR se va rambursa din BNR (resurse proprii). C. Deficitul la pensii creste si creste, a ajuns la 3 mld. euro in 2010 si continua sa creasca. Pt. a achita pensii sunt necesare noi imprumuturi. Pe termen mediu nu exista solutie la pensii.
      • 0 (0 voturi)    
        Simplu (Duminică, 29 mai 2011, 11:05)

        micu [anonim] i-a raspuns lui minos

        Pe ce s-a bazat cresterea nivelului pensiilor? Matematic nu politic si nu populist. Bugetul contributiilor nu putea plati si au trecut la plata din bugetul de stat. Cand nu ai banii in buzunar ce faci ca sa iti platesti datoriile?
        Pentru ca statul nu a mai avut bani de pensii s-a imprumutat. A vrut sa micsoreze putin pensiile, a sarit Curtea Constitutionala si ca sa nu se mai imprumute prea mult, a marit TVA.
      • 0 (0 voturi)    
        Simate domn,... (Duminică, 29 mai 2011, 15:21)

        Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui minos

        am sa-ti ofer eu explicatia principala. Cifrele dvs. sunt corecte dar nu ajuta cu nimic si, mai ales, nu au ajutat in 2009. Omiteti cifrele esentiale. Guvernul Boc a inceput guvernarea fara bani in visterie dar cu o gramada de datorii. A facut cel mai inteligent lucru posibil. In loc sa ia bani cu imprumut de la bancile interne cu dobanzi de 12% - 14% a luat de la FMI-BM-UE cu numai 3.5%. Este adevarat ca in conditii foarte dure, dar, gata, am reusit sa iesim din recesiune. Daca se va continua o politica precauta, vom iesi si din criza simplu. Nu cu baliverne si masuri populiste si fantasmagorice, ca alea propuse de PSD si PNL.
  • -2 (10 voturi)    
    Corect minos (Sâmbătă, 28 mai 2011, 12:11)

    Stelian [anonim]

    Te sustin minos.argumente solide dar trebuia sa adaugi si scaderea economica si a veniturilor! Ca sa fie tabloul complet. Deci Bok se imbata cu apa chioara.
  • +3 (9 voturi)    
    plan-paralel cu economia (Sâmbătă, 28 mai 2011, 12:12)

    corzo [anonim]

    emilut, (fiindca nu pot sa te apelez prin "domnule"...), incearca dupa atitia ani sa intelegi ca bugetul este anual, deci deficitul la fel. Chiar daca Tariceanu ar fi facut un deficit de -50% in 2008, acesta nu afecta bugetul din 2009. Evident, sunt interdependente datorita investitiilor, a cheltuielilor, dar ar fi prea complicat sa explic tot, daca nu se intelege elementul de baza: nici Tariceanu, nici Crin, nici Geoana, nici Ponta, nici Dumnezeu n-au produs deficit in 2009-2011.
    Iar in ceea ce priveste bcr-ul, legati-i dracului pe Tariceanu si Vosganian daca au minarit ceva. Am inteles ca ati acoperit lipsa acelei sume de 3.7 miliarde cu imprumuturi de peste 20 miliarde euro plus taierile de salarii, pensii, servicii de sanatate, invatamint, etc., dar nu-i lasati pe hoti sa fuga daca au furat banii!
    • +6 (6 voturi)    
      ba (Sâmbătă, 28 mai 2011, 13:40)

      ba [anonim] i-a raspuns lui corzo

      ba da. nu se lasa "mostenire" doar datoriile si o casierie goala, ci si obligatiile de plati: dobanzile la creditele contractate, salariile la cei angajati etc.
      e ca si cum cineva s-ar imprumuta bani gramada in numele tau si apoi fuge, lasandu-te sa platesti ratele la credit in urma sa.
      • -1 (5 voturi)    
        obligatii vs deficit (Sâmbătă, 28 mai 2011, 13:30)

        corzo [utilizator] i-a raspuns lui ba

        Foarte corect. Deci boc ne lasa datorii. Adica rate si dobinzi.
        Insa repet, deficitul este anual. Tariceanu NU a lasat deficit bugetar ;). Asta am spus si mai sus, cu observatia ca este lectia a II-a. Prima lectie se refera la perioada pentru care se face un buget.

        PS: bugetul fiecarui an mosteneste obligatii de plati aferente cheltuielilor, contractelor si imprumuturilor facute in anii anteriori. Si lasa si in urma sa obligatii. Dar niciodata nu mosteneste si nu lasa deficite.
        • +2 (2 voturi)    
          ce (Sâmbătă, 28 mai 2011, 19:59)

          ce [anonim] i-a raspuns lui corzo

          ce lipsa de logica:
          1. guvernul tariceanu ne-a lasat cheltuielile pe cap, respectiv dobanzi si returnari de credite facute "pe sparte" cand era bula imobiliara
          2. respectivele cheltuieli facute atunci sunt astazi cele care provoaca deficitul.

          e ca si cum tu, in vremea in care ai primi un salariu de 1000 de euro te-ai duce la banca si ai subscrie un credit pe 30 de ani, cu rata de 700 de euro lunar. iar dupa 2 luni ramai in somaj (sau mori) iar urmasii tai raman cu o cheltuiala lunara de 700 de euro. daca ei nu castiga decat 500 de euro lunar, asta le provoaca un deficit de 200 de euro lunar.

          si nu, nu poti vinde casa respectiva. pentru ca guvernul tariceanu a garantat cu tara si pe asta e mai greu sa o vindem. cumparatori s-ar gasi, dar noi unde ne ducem?
    • 0 (0 voturi)    
      macar citeaza cifre corecte! (Duminică, 29 mai 2011, 10:27)

      bula [anonim] i-a raspuns lui corzo

      numai deficitul bugetar este anual. Datoria publica creste cu FIECARE deficit anual. Daca lasi datorii neplatite (la tine acasa) din anul trecut, nu intra la cheltuieli in anul acesta? Daca lasi de oparte arieratele, cheltuielile bugetare au scazut. Ei si? deficitul la pensii creste an de an, iar dupa parerea ta nu influenteaza deficitul bugetar??? Imprumutul a fost de 17 mld, din care 9 la BNR care-l ramburseaza din surse proprii. Sustii ca s-au furat banii din imprumutul FMI?
  • +5 (5 voturi)    
    economia subterana (Sâmbătă, 28 mai 2011, 12:12)

    otto [anonim]

    Oameni buni,de toate culorile politice, banii adevarati sunt in economia subterana...Daca s-ar umbla pe acolo...nu ar mai fi nevoie de taieri de unde oricum nu e...Este o adevarata caracatita...nimeni nu are interes insa sa o destrame...Ganditi-va ca ce vedeti pe la TV cu mafia din portul Constanta e o parte minuscula din ce bani sre invartesc acolo...
    • 0 (0 voturi)    
      esti unul din 10 milioane? (Duminică, 29 mai 2011, 10:30)

      bula [anonim] i-a raspuns lui otto

      daca 10 mil. romani cumpara zilnic de 10 ron fara bon fiscal,anual se strang 36 miliarde la negru din care 8 mld numai la TVA? esi deci evazionist Otto? Iei bon fiscal la bar/cafenea/restaurant? dar la buticul din colt? dar la service-auto? dar la coafor/frizer? cand il chemi pe zugrav acasa cum il platesti? sau intotdeauna esti expert la ce trebuie sa faca altii?
  • +3 (5 voturi)    
    paiul din ochil altuia (Sâmbătă, 28 mai 2011, 12:19)

    anghel gheorghe [anonim]

    Domnul Boc poate deveni mult mai credibil daca alaturi de acuzele indreptate impotriva fostului guvern ar recunoaste si greselile propiului guvern si masurile necesar pentr indepartarea efectelor acelor grseli.
  • 0 (10 voturi)    
    nu sunt PSD, PNL, PCR, PDL etc (Sâmbătă, 28 mai 2011, 12:39)

    lulu [anonim]

    - din 2008 au trecut 5 ani, ce s-a facut pentru recuperarea banilor cheltuiti aiurea?
    - care sunt masurile anti-criza? taierile masive din veniturile populatiei? BUN, altceva va rog ca aceste masuri exista, nu le contesta nimeni, se simt
    - cum justifica d. BOC furtul masiv in care sunt implicati lideri sau membri PDL si pe care ii apara cu dintii (cat timp poate, dupa aceea gata, ii lasa in voia DNA)
    - ce masuri s-au luat pentru combaterea evaziunii fiscale, a economiei subterane, a furtului general? La ce sume se ridica toate potlogariile, nu ar ajunge pentru a iesi din criza? Eu cred ca recuperand aceste sume am achita o mare parte din imprumuturile facute
    Este foarte usor sa arunci vina pe cei care au fost inaintea ta, pentru a ascunde faptul ca faci parte din aceeasi categorie cu ei : HOTI
    • +3 (3 voturi)    
      chiar (Sâmbătă, 28 mai 2011, 12:00)

      chiar [anonim] i-a raspuns lui lulu

      chiar cinci ani?
      • 0 (0 voturi)    
        corect (Sâmbătă, 28 mai 2011, 13:41)

        lulu [anonim] i-a raspuns lui chiar

        3, graba la tastare
    • +5 (11 voturi)    
      ??????? (Sâmbătă, 28 mai 2011, 12:59)

      ... [anonim] i-a raspuns lui lulu

      masuri anticriza:impozitele au ramas la nivelul precedent, TVA-ul a crescut din cauza ca hoti de la CC au interzis taierea pensiilor, astea sunt masuri anticriza, masuri anticriza de sprijinire a firmelor si-au permis state ca germania , franta , sua, dar noi NU pt ca a avut grija guvernul tericeanua sa cheltuie mult mai mult decat produceam.
      -ca fura cei de la PDL de acord, te intreb ai auzit pe timpul PSD-ului sau pe timpul PSD+PNL cineva din politicieni sa fie anchetat de DNA??Eu nu, asta e un mare castig chiar dc unora nu le place sa recunoasca
      -combaterea evaziuni fiscale, noul cod al munci ce prevede posibila inchisoare pt cei care au mai mult de 5 angajati si nu ii declara, deocamdata exista aproximativ 300000 de noi contracte de munca noi in 2 luni ceea ce arata ca deja isi face efectul.
      2.In vami s-au facut arestari peste tot , si acum se pare ca a urmat portul constanta, oricum e clar ca de acum inainte multi se mai gandesc dc o sa mai i-a spaga sau nu, dovada .Taxele din accize au crescut cu 60% in plus in luna aprilie anul asta fata de aprilie anul trecut, ceea ce arata ca nu au fost zadarnice acele controale.
      -Este f usor de criticat, dar cei care critica de ce nu merg sa conduca ei??De ce nu candidezi d-le dc tu zici ca nu ai fura si ai face bine pt restu??E simplu sa stai pe banca si sa iti dai cu parerea .Concluzie, si la PDL sunt destui hoti dar mult mai putini cati sunt la PNL cat si la PSD
      • 0 (6 voturi)    
        nu ma intereseaza (Sâmbătă, 28 mai 2011, 13:39)

        lulu [anonim] i-a raspuns lui ...

        unde sunt mai multi hoti, eu vreau sa nu mai fie niciunul. Da, sunt convins ca cel putin in domeniul meu de specializare as face mai multa treaba decat cel care este acum la varf. Ca mine sunt foarte multi romani, dar nici eu, nici ei nu dispunem de banii necesari sa ne platim candidatura. In plus, si eu si ei, daca nu acceptam mersul lucrurilor am fi maziliti in max 24 de ore. Asa ca multumesc, astept sa se termine hotia, inselatoria si minciuna
      • -1 (5 voturi)    
        refuz (Sâmbătă, 28 mai 2011, 13:46)

        lulu [anonim] i-a raspuns lui ...

        refuz sa accept ca taierea pensiilor este o masura, ce sa mai tai la o pensie de 620 de lei cum are mama mea de exemplu si are 70 de ani. Da, sunt de acord cu o plafonare a pensiilor, ex 3000 de lei, super suficient. Una este sa tai la pensia de 100 milioane si alta la pensia de 620 (daca tai acelasi procent).
      • -5 (7 voturi)    
        ARGUMENTE DE DOI BANI....... (Sâmbătă, 28 mai 2011, 14:09)

        STEFAN M [anonim] i-a raspuns lui ...

        Faci parte din gruparea portocalie, dupa cum gandesti, si postezi, ca sa manipulezi. In mintea ta si a altora ca tine , daca au furat cei dinaintea PDL trebuie sa fure si ai vostri. Mentalitate primitiva.Nimeni nu neaga masurile luate de guvernul Boc, total anapoda , cu efecte dezastruoase, dar pana la urma acceptate. Grav este ca aceste masuri sunt insuficiente , dictate de FMI. Fenomenele grave persista. Coruptia generalizata, incompetenta, furtul institutionalizat, politizarea excesiva, etc, etc
        • +4 (4 voturi)    
          ??? (Sâmbătă, 28 mai 2011, 15:47)

          ...... [anonim] i-a raspuns lui STEFAN M

          Dc tie iti place sa te minti frumos si sa vezi o lume perfecta fara furt f bine , dar lumea nu e in alb si negru dupa cum vrei tu sa fie.Furtul si hotia nu va disparea prea curand, iar din punctul de vedere al furtului facut de PSD, PNL, PDL , PDl-ul fura cel mai putin.Poate imi explici si mie de ce OMV plateste cea mai mica redeventa din lume pt exploatarea resurselor de nici 5% , prejudiciind statul cu peste 500 mil de euro in fiecare an???Sau poate imi explici de ce platim cea mai scumpa autostrada din lume la Behtel pt ca a avut grija PSD-ul pt asta.Sau afacerea sterling prin care Tericeanu concesiona resursele din marea neagra pe nimic unei firme canadiene prejudiciind statul cu inca cateva sute de milioane de euro in fiecare an.Eu am de votat intre raul cel mai mic si raul cel mai mare nu intre perfectiune si hotie dar se pare ca tu traiesti paralel cu lumea.
    • +6 (6 voturi)    
      Chiar nu pricepi? (Sâmbătă, 28 mai 2011, 14:08)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui lulu

      Atunci laso balta.Lasa-i pe cei care pricep sa comenteze.Tu pari mai degraba rauvoitor.Treba ta,dar nu-i frumos.Un singur lucru iti spun:daca nu se faceau reducerile de salarii si de pensii aveam o inflatie de cel putin 100% si 7 lei/euro.Sufeream toti mult mai rau si nu ieseam din criza nici in 2020.Daca si sistemul de incasare a taxelor si impozitelor ar fi mers mai bine,relansarea se producea cu cel putin 6 luni mai devreme.In MFP sunt multe bube.Asta-i parerea mea.Nu-i normal sa se incaseze numai 35% din taxe si impozite si sa le dai salariul intreg,ba si prime.Inca nu sa gasit ministrul de finante care sa faca ordinre acolo.
      • -2 (2 voturi)    
        nu sunt rauvoitor (Sâmbătă, 28 mai 2011, 17:03)

        lulu [anonim] i-a raspuns lui mircea

        dar acceptam taierea de salarii si pensii dupa recuperarea tuturor furturilor si solutionarea evaziunii fiscale, a problemelor legate de economia subterana. Dupa solutionarea acestora, banii recuperati la buget ar fi ajuns pentru a trece cu bine criza. In caz contrar, atunci eram de acord cu taierea pensiilor si a salariilor
        • 0 (0 voturi)    
          ba (Duminică, 29 mai 2011, 1:09)

          ba [anonim] i-a raspuns lui lulu

          ba esti. tu nu intelegi ca boc nu a taiat salariile si pensiile pentru ca a vrut el, ci pentru ca am vrut *noi*. noi, astia multi care muncim si din a caror munca se iau impozitele ca sa fie platite pensii speciale unor militari si securisti care au impuscat tinerii la revolutie, unii din rautate si altii din prostie; pensii unor cap-isti carora li se "punea trei zile intr-una" pentru doua ore "muncite" la camp; celor care stau la birt si beau in timp ce soldatii le scot apa din casele inundate; si altele asemenea.
          pe noi ne reprezinta masurile de reducere luate de guvern.
          injura-te cu noi. guvernul este acolo datorita voturilor noastre. si e doar o conducta care ia de la noi ca sa va dea voua. ne-am saturat sa fim jumuliti de niste, cum bine ii numea cineva, "atarnatori". mergeti in coreea de nord si cereti sa va dea kim jong il, acolo este comunism. tare imi este ca are sa va dea "gloante, nu medicamente" (citat din monstrul cu chip de om alexandru draghici)
          • 0 (0 voturi)    
            si eu muncesc (Duminică, 29 mai 2011, 10:58)

            lulu [anonim] i-a raspuns lui ba

            noi astia multi care muncim se pare ca nu ma include si pe mine si din pacate media este de 12 ore pe zi. Asa ca nu-mi da mie lectii de munca.
            Cei care au impuscat tineri la lovitura de stat trebuiau judecati si apoi sa le fie luate pensiile, sunt de acord.
            Celor care au lucrat la CAP li s-a facut o pomana cu pensia minina, de acord, dar nu se rezolva problema afectand masa mare a populatiei.
            Pe cei care beau in birt i-am vazut cu ochii mei la inundatie cand m-am deplasat in Moldova cu ajutoare. Nu le-as da nimic ajutor celor care nu presteaza o munca in folosul comunitatii. A fost prima si ultima data cand am facut asa ceva.
            Deci, nu vad care este motivul pentru care am beneficiat de limbajul dvs. V-a deranjat faptul ca militaz pentru judecarea hotilor si atragerea la buget a banilor furati, deturnati etc si abia apoi pentru taiarea veniturilor salariale??? Chiar nu vad unde am gresit. Poate in faptul ca mai sper ca societatea romaneasca poate scapa de hoti si sarlatani.
            • 0 (0 voturi)    
              toate (Duminică, 29 mai 2011, 18:27)

              toate [anonim] i-a raspuns lui lulu

              toate minoritatile alea mici adunate (securisti, cap-isti, betivani), adunate, formeaza majoritatea aceea a populatiei care este afectat. nu neaparat toata populatia, dar majoritatea.
              individual, nu recunoaste unul ca arunca pungi sau hartii pe jos. cu toate astea, e plina tara de ele.
              ideea este sa ne uitam la faptele omului, nu la discursul sau. toti se plang, dar toti "se descurca".
              asa si cu asta: "nu e vina aluia; nici celuilalt sa nu ii taie; sa ii dea si celui de-al treilea". pai de la cine?
      • 0 (0 voturi)    
        asa-i ca te-au pacalit si pe tine? (Duminică, 29 mai 2011, 10:41)

        aritmos [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Minciune tipica USL!!! cifra de 32% se refera la procentul din PIB ce reprezinta venit la buget. Nicidecum ca s-ar datora 100% si restul de 65% e evaziune!!! Si aici sun multe erori si confuzii VOITE. Un mic exemplu: marim pensiile cu 16% si le impozitam cu 16%. Creste cu 1,5% gradul de colectare si vreun uslinos se lauda! Dar in buzunar nu vine vreun leu, iar cheltuielile bugetare cresc tot cu 1,5%. Ca sa cresti acel 32% (sub Tanasescu a fost tot atata) trebuie sa aduci mai multe impozite. De ce dzeu nu a facut-o nici PSD, nici PNL, nici PNL+PSD? pt. ca e mult mai usor sa trancani decat sa faci. PS. In Suedia medicii sunt impozitati cu 80%, poti sa o faci in RO, fara sa arunci costul medicinei in aer?
    • +6 (6 voturi)    
      asa cred eu (Sâmbătă, 28 mai 2011, 14:47)

      Mara [anonim] i-a raspuns lui lulu

      Din noiembrie 2008 pana in prezent sunt 2ani si jumatate.Pana in oct 2009 la guvernare a fost si PSD(mare eroare politica a PDL) urmand apoi o perioada de criza politica de aproape patru luni.Furtul masiv si evaziunea fiscala sunt o continuare a retelelor constituite in perioadele anterioare,retele pe care Guvernul Boc inxcearca sa le anihileze,chiar daca din ele fac parte si membri PDL.Evaziunea fiscala a scazut de la 36% la 25-27% conform informatiilor sefului SIE,ca masurilor luate de actuala guvernare,masuri despre care se pot face afirmatii si pozitive si negative. Masurile luate de Guvern produc efecte in timp nu peste noapte.Numai reducerea numarului de agentii guvernamentale si reducerea numarului de bugetari (cu respectare legislatiei in vigoare si a contestatiilor la Curtea Constitutionala),urmand apoi contestatiile in instante ,dureaza cam 2 ani de zile plus plata drepturilor castigate in instante care se intidde inca pe o perioada de circa 3 ani.
    • +3 (3 voturi)    
      Nici eu nu sunt PSD, PNL, PDL, DAR SPUN ADEVARUL! (Sâmbătă, 28 mai 2011, 15:13)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui lulu

      Te dai echidistant dar imediat ai ajuns din nou la ipocrizia cu taierile din veniturile populatiei! Trebuia sa o bagi pe la sfarsit, , asa am realizat imedial ca esti cu USL-asii. Mai incearca, poate pacalesti pe cineva.
      1.Chestia cu 5 ani si de ce nu sunt trasi la raspundere cei care au devalizat tara e pusa in discutie doar ca aburire, stiind toata lumea ca si UDMR era la guvernare atunci si o comisie parlamentara nu s-ar putea constitui acum din lipsa de voturi, nu-i asa?
      2. Tu stii care sunt primele masuri pe care le ia o frima americana, pentru un exemplu concludent? Taieri de bugete si concedieri. Cat despre relansarea economiei, iti trebuie mai intai un echilibru intre venituri si cheltuieli pentru a putea micsora povara fiscala, caci te poti trezi, mai ales in Romania, ca tai impozite si tot nu strangi mai mult. Trebuie sa ai bani mai intai care sa acopere uriasul deficit bugetar cu pensiile si salariile si apoi incet, pe masura ce economia isi revine pe o crestere sanatoasa, fara bule imobiliare, sa ajustezi din taxe si impozite.
      3. PDL e un partid cu zeci, daca nu sute de mii de membrii, iar noi stim bine ca multi vin in politica pentru averi. Ca sa schimbi un partid dintr-o data, e greu, trebuie sa o faci constient ca multi vor dezerta daca vad ca esti anti-coruptie. Problema se pune altfel insa, cum de nu au existat atatea arestari, descinderi, flagrante si inculpari si pe vremea celor pe care ii sustii de fapt, a PSD si PNL? Faptul ca se face dreptate iar PDL nu se implica in actul de Justitie, cum o face PSD si PNL, E DE ADMIRAT SI NU DE BLAMAT!!! BRAVO LOR CA VOR SA FIE ALTFEL!!!
      4. Aici minti ipocrit si iti dau si cifre. Evaziunea fiscala a scazut de la 36% la 24% la nici o luna de la descinderile din vami!!!
      Chestia cu toti sunt hoti, e sloganul Antenei 3 si il folosesti demagogic. Asa cum noi nu suntem la fel, sunt si politicieni bine intentionati si altii mai putin, sunt politicieni hoti si altii cinstiti. Boc e cinstit,de exemplu. Capisci?
      • 0 (0 voturi)    
        ipocrit (Duminică, 29 mai 2011, 11:02)

        lulu [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Ipocrit sunt eu care sustin ca taierile salariale trebuiau sa fie masura doi dupa solutionarea problemelor cu economia subterana, hotia si spaga din Romania sau dvs care afirmati ca Boc este cinstit fiind publice afirmatiile sale cu privire la Blejnar de exemplu??
    • 0 (0 voturi)    
      o singura masura! (Duminică, 29 mai 2011, 10:33)

      bula [anonim] i-a raspuns lui lulu

      spune-mi o SINGURA masura care sa nu implice cheltuiala IMEDIATA de la buget!!!! una singura! si care sa aduca GARANTAT in termen scurt bani sa umple macar cheltuiala? O SINGURA MASURA!!!! sau daca nu stii tu, citeaza din programul USL
      • 0 (0 voturi)    
        USL (Duminică, 29 mai 2011, 11:09)

        lulu [anonim] i-a raspuns lui bula

        nu ma intereseaza, eu sunt adeptul unui partid nou, necompromis, alcatuit din oameni care doresc sa faca ceva pentru tara nu pentru ei (exclus DD care din punctul meu de vedere este penibil).
        Recunosc ca nu am dat atentie programului USL pentru ca ce vine din acea parte nu are credibilitate in ochii mei, stanga cu dreapta este ceva contra naturii, deci nu stiu decat din stiri ce contine.
        O masura pe care o vedeam eu imediat ce s-a constat ca s-ar putea sa intram in criza (anterior alegerilor) era de optimizare a proceselor marilor fraude din Romania (termene scurte in primul rand) si confiscarea averilor ce nu pot fi justificate. Dar asa ceva inaintea alegerilor era sinucidere curata, deci de aceea s-a promovat ideea ca pe noi criza ne va ocoli
  • -3 (9 voturi)    
    Exercitii de auto-admiratie penibile (Sâmbătă, 28 mai 2011, 13:26)

    M.aura [utilizator]

    Astea sint toate iesirile publice ale lui Narcis Boc.

    N-ar fi luat nici 10% din aceste masuri cu care se tot lauda, daca nu era criza economica si nu era obligat de organismele financiare internationale.

    Sa ai la indemina zeci de miliarde din evaziunea fiscala dar in schimb sa alegi sa echilibrezi bugetul prin taierea unor amarite de alocatii pentru copii si bolnavi, asta da reforma!
    Nici o reforma nu va reusi atunci cind sugrumi dezvoltarea, sacrificind educatia si sanatatea populatiei pe termen lung.
  • -5 (5 voturi)    
    asteptati (Sâmbătă, 28 mai 2011, 13:39)

    El Condor [anonim]

    Asteptati ca vine 2012 ( 21/12 ) si vi se rezolva toate problemele. Daca scapati de asta, o sa dati de multe altele. Un lucru nu pot sa nu vad : cei care si-au propus sa ne destrame ca sa ne stapaneasca, aproape ca si-au atins scopurile.
  • -6 (6 voturi)    
    placa (Sâmbătă, 28 mai 2011, 13:53)

    Anonim [anonim]

    Bah m-ai schimbati placa ca deja ne secati cu aceleasi tembelisme din 2009 incoace,altceva nu se m-ai stie la pedelisti, numai hotie,coruptie, si povesti de doi bani
  • -4 (8 voturi)    
    ma intreb (Sâmbătă, 28 mai 2011, 14:45)

    dc [anonim]

    daca omul asta va realiza vreodata cat de caraghios si de penibil e...
  • -5 (7 voturi)    
    iar "greaua mostenire"!!!!! (Sâmbătă, 28 mai 2011, 14:49)

    pauker [anonim]

    Dovada ca astia care conduc nu sunt in stare de nimic!

    Parca nu-mi amintesc ca, dupa razboi si foamete, Groza sau Dej sa se fi plans de "greaua mostenire"!
  • -3 (3 voturi)    
    austeritate.,..atat ati facut.... (Sâmbătă, 28 mai 2011, 18:39)

    costica [anonim]

    adica ati taiat si mai aveti de taiat ca ati facut debandada mare in 2009, mai rau ca Tariceanuin 2007 si 2008(macar atunci economia Romaniei era cea mai tare din UE la crestere!!)...ce-ati facut in 2009 cand criza bantuia in lume, ati facut prostioare ca si Tariceanu, nici macar nu ati stiut ca situatia finantelor Romaniei e grava, abia azi ne spune Isarescu ca era sa ne ducem de rapa in 2009 cu dezastrul guvernarii portocalii... nu-i mai ziceti reforma ca nu e, e simpla reducere de cheltuieli atunci cand nu mai ai bani ca ai facut aiureli cu banii.... Roubini a zis la fel, continuati austeritatea, reforma inseamna eficienta, profesionisti, profit.....nici curaj nu aveti sa poronuntati aceste cuvinte, atunci de unde reforma?! Ca e jale in companiile de stat care sunt in responsabiliattea voastra?! JALE !!!! Unde ati facut reforma, ca la astea nici vorba, pierderile sunt uriase iar in sectorul bugetar ati taiat cheltuieli la gramada si ati dat cativa oameni afara, fara nici un criteriu, numai la gramada, adica cu coasa!! Unde-i reforma, ce-ati imbunatatit?! Ati scazut cheltuielile ca nu ati mai avut bani, asa face orice gospodina netitrata la Harvard si nici macar nu-i zice reforma ca Boc!! Daca asta e ceea ce inseamna reforma la Boc, atunci pierdem vremea degeaba, nici o sansa.... Ani pierduti si creste distanta intre Romania si tarile din UE care au economii bazate pe competitivitate(dl Boc nu are curajul sa pronunte cuvinte d-astea, cum i-ar sta??!!), pe eficienta, pe tehnologizare inalta, cu profesionisti de care Romania se lipseste voioasa lasandu-i sa plece in continuare.... Dle Boc lasati-ne si plecati cat mai repede, asta nu e reforma iar dvs nu intelegeti deloc ce inseamna reforma. Luati DEXul si consultati cuvantul REFORMA si revedeti-va ceea ce aveti de facut... Altfel, vorbe goale in care nu mai credem, rezultatele dvs vorbesc mai bine.....iar saraci romanilor e relevanta .....
    • 0 (0 voturi)    
      parca! (Duminică, 29 mai 2011, 10:43)

      bula [anonim] i-a raspuns lui costica

      parca intre tine si Roubini il cred pe el!stii si de ce?