Sorin Oprescu: Peste 1.000 de strazi si pistele de biciclete intra in reabilitare din 1 iunie

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 26 mai 2011, 16:37 Actualitate | Esenţial

Peste 1.000 de strazi din Capitala, precum si pistele pentru biciclete vor intra in reabilitare, incepand din 1 iunie, a declarat, joi, primarul general Sorin Oprescu, citat de Mediafax.

Primarul general al Capitalei a anuntat ca refacerea pistelor pentru biciclete va incepe in cateva zile, cand va fi demarata si actiunea de reparare a peste 1.000 de strazi, urmand sa fie turnate covoare asfaltice si sa fie refacute urcarile si coborarile de pe trotuar.

"Incep lucrarile de reabilitare a strazilor Capitalei. Speram sa ne miscam repede, iar sfarsitul verii sa ne prinda cu o circulatie putin mai buna si mai normala", a declarat Oprescu.

Primarul a mai spus ca autoritatile incearca sa actioneze mai serios pentru a desfiinta depozitele de gunoi aparute la periferia Bucurestiului, in special in sectoarele 2 si 5, dar si pentru a spala sistematic trotuarele si rigolele, aratand ca acolo se aduna cel mai mult praf.

"Vom actiona pe portiuni de cate 1,5 kilometri pe marile bulevarde, pentru a putea face curat in mod constant la rigole si a ridica praful de acolo", a explicat edilul Capitalei.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

857 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Excelent domn general (Joi, 26 mai 2011, 16:31)

    All Gaarf [anonim]

    Uite o veste minunata,dar atentie va rog pe strada
    Dantelei din sectorul 5 care este mandria domnului Vanghelie-alaturi de altele asemenea-aici nu este nevoie de borduri ptr suit/coborat nefiind trotuare,iar daca doriti sa spalati sa fiti atenti sa nu se imoaie asfaltul de pamant din secolul trecut.Sau nu va bagati
    pe teritoriul primarului care este ".Spor la treaba.
    • 0 (0 voturi)    
      Poate fi... (Joi, 26 mai 2011, 21:10)

      redscorpion [utilizator] i-a raspuns lui All Gaarf

      si strada VIGONIEI din sectorul 5 intre aceste 1000 de strazi? E o chestie ciudata: o strada mica din sect 5 figureaza la Primaria Capitalei (am vz prinsa in bugetul pe 2011). Nu tu RATB, nu tu acces spre alt cartier...Ciudat. Si mai ciudat faptul ca PS5 s-a angajat sa o reabiliteze (bine, au trecut 3 luni de atunci, doar vorbe). Totusi, speranta moare ultima.
  • +3 (3 voturi)    
    iar nemernicilor ? (Joi, 26 mai 2011, 17:21)

    Jerome [anonim]

    pentru ce mai faceti piste de biciclete, daca nici nu le faceti cum trebuie, apoi taiati asfaltul si le stricati, plus ca dupa ce le faceti, parcheaza toti babuinii direct pe trotuar peste piste, peste tot ? Are vreun shmeker de la voi din claca nevoie de un contract cu Primaria ?
  • +3 (3 voturi)    
    ONG-urile trebuie sa se sesizeze... (Joi, 26 mai 2011, 17:37)

    Bucur [anonim]

    ...pentru ca vor fi deranjati cainii vagabonzi de pe strazi!
    • 0 (0 voturi)    
      LMAO :)) (Joi, 26 mai 2011, 19:01)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Bucur

      +1
  • 0 (0 voturi)    
    Piste (Joi, 26 mai 2011, 17:40)

    Popescu [anonim]

    Asta e tare :)))). Care piste pentru biciclete domnule? Se reabiliteaza ca sa se poata parca mai bine pe ele?... Eventual sa se construiasca rampe de acces sa nu-ti mai rupi masina incercand sa urci bordura...
    Una era functionala...pe soseaua Petricani pana cand geniile s-au gandit sa monteze aspersoare pt gazon. Acum e impracticabila pt ca este uda mai tot timpul...
  • +3 (3 voturi)    
    lol (Joi, 26 mai 2011, 17:53)

    cicir [anonim]

    piste de biciclete in bucuresti LOL..adica alea care is pe trotuarul pt pietoni si encalcam pe picioare pietoni si biclisti asta prin cele 5% din trotuare care nu sunt ocupate de masini..LOL..asta Oprescu isi bate joc de voi (noi) fraierilor...ca 100%% afost prin cel putin 20 de capitale de prin lumea asta sau mai multe din lumea civil;izata si pe nicaieri nu a vazut asha ceva...piste de bicilclete pe trotuare si cat trotuarul in multe locuri..si trotuare pline de nasini....dar vine aici si zice ca face curatenie..cand de fapt el sta si bea seara un wiskey sis e bate pe burta zicand ..fraieri mai sunt si amaratii astia ...brava baieti:D ... nu am vazut nici cea mai mica inecrcare din partea lui ca ar incerca sa introduca aceasta logica a PRIORITATII pietonul afata de orice alt mod de tranmsport (lege nescrisa a civilizatiei precum apa caldura etc) ..nici maca r sa inceapa cu un mkic cartier apoi cu unca cateva strazi etc....din parti ...wiskey FTW
  • +2 (2 voturi)    
    Care piste de biciclete? (Joi, 26 mai 2011, 18:10)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Alea sunt piste?
    Bordurile sunt inalte de o sa imi opturez roata daca nu ma dau jos,
    Sunt pline de santuri dupa ce au cautat aia lana de aur, Sunt guri de canal descoperite pe ele,
    Sunt masini parcate pe ele,
    Sunt babe isterice,
    Sunt caini vagabonzi......
    D`le primar, sunteti pe alta planeta?
  • +3 (3 voturi)    
    Piste (Joi, 26 mai 2011, 18:31)

    Claudiu [anonim]

    Poate sa faca cate piste de bicicleta vrea el. Atat timp cat masinile parcheaza pe ele sunt banii aruncati pe fereastra. La fel si cu urcarile sau coborarile pe/de pe trotuar. Intotdeauna va fi o masina parcata in dreptul lor. Pe Stefan cel Mare s-au pus stalpi si au fost scosi de catre cei care isi parcheaza masinile pe trotuar. Sunt chiara asa greu de gasit vinovatii din moment ce masinile lor stau parcate frumos pe pista de biciclete iar singurul acces se face prin distrugerea stalpisorilor de protectie?
  • +1 (3 voturi)    
    Are dreptate primarul! (Joi, 26 mai 2011, 20:33)

    Alin [anonim]

    Sunteti niste babe clevetitoare, care nu intelegeti nimic din planurile grandioase ale Primarului General Profesor Universitar Doctor Sorin Oprescu! Nu vreti sa vedeti in ce hal au ajuns sutele de km de piste pentru biciclete din acest oras minunat, in care fluturii vagabonzi polenizeaza milioanele de flori plantate la tot pasul. Numai datorita unor inconstienti, care si-au luat biciclete 4 x 4 dotate cu anvelope de monster trucks, aceste piste au ajuns in ultimul hal, unele dintre ele (mai ales prin sectorul 5) ajungand aruncate peste cele marcate cu pasii cosmici ale civilizatilor locuitori ai urbei. Cum va puteti plange ca bordurile sunt prea inalte, atunci cand ele sunt cu usurinta depasite de apa depusa si de o ploicica de sub 5 l/mp? Domnule Primar General si fiu de general si poate tata de general (sa dea domnii!... de la putere), nu va lasati pana nu puneti pancarte pe care sa scrie mare "Pista pentru care trebuie sa-i multumiti Primarului General Profesor Universitar Doctor Chirurg Fost Director La Aproape Toate Spitalele Mai Cu Motz din Bucuresti Unde Ma Voi Intoarce Cand Imi Voi Face Sumele si Mendrele la Primarie"! Sa moara dusmanii Dumneavoastra!
    • 0 (2 voturi)    
      +1 (Joi, 26 mai 2011, 22:20)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Alin

      BRAVO
  • +2 (2 voturi)    
    Ha (Joi, 26 mai 2011, 22:45)

    iulian_c [anonim]

    absolut corecte comentariile de deasupra,
    +
    Daca se refac la fel , adica 1 MP de pista biciclisti approx = 1MP autostrada la ses ......atunci nu multumesc .
  • 0 (0 voturi)    
    Sectorul 5, (Sâmbătă, 28 mai 2011, 7:31)

    Stepanida [utilizator]

    este,in continuare ,in "top"!In topul gunoaielor,desigur!Vanghelie se da Primar General prin SUA,iar in sector,gunoiul e cat casa.Ce a facut Vanghelie cu banii pentru salubrizare,pe care i-a primit de la Oprescu si Consiliul General?Aud?