VIDEO Emil Boc, la CSM: Instantele stabilesc bugetul tarii din nefericire; e nevoie de recurs in interesul legii

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 26 mai 2011, 15:41 Actualitate | Esenţial

Prim-ministrul Emil Boc s-a plans, joi, membrilor Consiliului Superior al Magistraturii ca instantele judecatoresti stabilesc bugetul tarii in locul Guvernului prin deciziile pe care le dau si a cerut ca in aceste situatii sa se faca recurs in interesul legii, potrivit Agerpres.

"Perioada aceasta de criza nu ne-a creat decat probleme uriase din perspectiva bugetului. In conditiile in care instantele administreaza bugetul tarii, sa mai vina cineva sa-si ceara banii. Pentru ca noi facem o prognoza bugetara, raspundem in fata Parlamentului, raspundem in fata oamenilor, dar bugetul tarii este stabilit, din nefericire, de instantele de judecata", a spus Boc, in plenul CSM.

"Aici cred ca ar trebui sa avem o discutie sincera cand apar asemenea probleme si decizii rapide de recurs in interesul legii atunci cand ele merg in aceasta maniera" a adaugat el.

Premierul a criticat "teancurile"de decizi judecatoresti care acorda drepturile salariale solicitate de bugetari in justitie.

"In aceste conditii, degeaba pot eu in strategie sa aloc atatea resurse justitiei, pentru ca vine teancul de sentinte judecatoresti de plata a unor drepturi de tot felul si atunci ce fac? Trebuie sa refac toata strategia si atunci sa spunem ok, nu mai facem nicio politica investitionala nici acolo, nici acolo si ne ocupam doar de drepturi restante. Am mers in fata Parlamentului, ne-am asumat raspunderea, sunt legi in vigoare. Eu nu pot sa inteleg cum este posibil ca in baza legii asumate de Parlament, declarate constitutionala, a hotararii neatacate, totusi sa existe sentinte de alta natura. Sunt jurist si mi-e foarte greu sa inteleg (...) Principalul atribut al Guvernului este de a tine in mana finantele tarii. Or, daca el nu are in mana finantele tarii si altcineva le stabileste, va dati seama ca sutem intr-o situatie greu de descris", a mai afirmat premierul.

In context, Boc a avertizat ca instantele judecatoresti care iau hotarari in contradictie cu deciziile Guvernului pot readuce economia intr-o situatie dificila, iar Executivul nu va mai putea aloca resurse justitiei.

"Am depasit partea aceea grea, s-a dus, e de domeniul trecutului, dar norii mai sunt inca deasupra si daca facem pasi inapoi, iar daca aceasta politica este reversibila, nu vom avea viitor pe nicio componenta: nici posturi in justitie, nici intrarea codurilor noi, nimic, pentru ca de acolo trebuie sa iei resursele si trebuie sa te ocupi de trecut", a spus Boc.

Dupa discutiile din plenul CSM, premierul a negat ca interventia sa ar insemna o ingerinta a Executivului in justitie.

"Este nevoie de o practica unitara a instantelor si Guvernul respecta ceea ce se stabileste de catre instantele de judecata. Guvernul respecta principiul separatiei puterilor in stat, autoritatea judecatoreasca este singura in masura sa decida in sala de judecata cum da o sentinta. De aceea ce avem nevoie in Romania este o practica judecatoreasca unitara si de stabilitate, dar fiecare cu competentele pe care le are", a incheiat seful Executivului.



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1467 vizualizari

  • -7 (9 voturi)    
    pai (Joi, 26 mai 2011, 15:47)

    crees [anonim]

    dati si voi hotarari in conformitate cu constitutia si legislatia europeana si nu veti mai avea probleme in instanta.
    "premierul a negat ca interventia sa ar insemna o ingerinta a Executivului in justitie" - cand soliciti un RIL in calitate de prim ministru suna putin a ingerinta sau poate mi se pare mie...
  • +3 (3 voturi)    
    "separarea puterilor in stat" (Joi, 26 mai 2011, 16:28)

    Razvan_M [utilizator]

    Cam tarziu domnule Boc puneti in discutie public aceste probleme. Este evident ca intr-o situatie ca a noastra (mariri de cheltuieli/pensii neacoperite de venituri) trebuie sa scazi cheltuielile si ca scaderea asta inseamna modificarea sloganului "drept castigat".
    2009-2010 inseamna deja 2 ani. Avem si o aberatie: intantele de judecata judeca intr-un proces in care judecatorii sunt parte si decid ca au dreptate si ca trebuie sa aiba salarii mari!

    Ce ar mai fi de reprosat guvernului: salariile si cheltuielile inca nesimtite de la stat. Sau cei care au fost reangajati prin decizie judecatoreasca si vin la munca pt. a-si lua concediu sau concediu medical... Sau localitatile pline de handicapati care primesc ajutoare pe frecat menta. Sau alti handicapati care primesc ajutoare pe adeverinte spaguite si muncesc in strainatate.
  • -4 (4 voturi)    
    Cine il asculta pe Boc? (Joi, 26 mai 2011, 16:50)

    sg [anonim]

    Asa, a vorbit si el , le-a zis un pas de-al lui, nu e o ingerinta in justitie, sunt oamenii mai neincrezatori in deciziile Guvernului, care sunt perfecte, cum i-a zis Base ca trebuie sa faca, cum sa fie ele luate in interesul tarii, al oamenilor, al progresului....
    Si ma ziceati de Lazaroiu ca e dus cu Alba ca Zapada. Boc inca sufera dupa Scufita Rosie .
  • +2 (2 voturi)    
    Mai bine la CEDO (Joi, 26 mai 2011, 16:53)

    PASO [anonim]

    Instantele din romania fac oricum cum cred ele.
    Recursul in interesul Legii cu privire la Legiile Propietatii NU sunt aplicate de Magistratii acestei tari; asa ca NICI o astfel de Reglementare NU va fi respectata; De CE ? pentru ca Nici un magistrat NU a platit pentru Neglijenta, Rea Credinta cu privire la solutiile demonstrat ca fiind gresite.
    Dl Boc va sfatuiesc sa va adresati mai bine la CEDO asa cum foarte multi romani au facut-o si continua sa o faca.
    Cumparatorii ( L112/1995) NU va lasati batjocoriti, actionati la CEDO.
  • -1 (1 vot)    
    CSM? (Joi, 26 mai 2011, 19:48)

    Melania [anonim]

    Am aflat doar ce a spus Boc. Nu i-a rapsuns nimeni de la CSM? Nu i-au amintit ca judecatorii apara legea, acea lege 221 pe care Boc nu o respecta? Nu era lege votata in Parlament, promulgata, constitutionala?
  • -2 (2 voturi)    
    "raspundeti " voi"??!! (Joi, 26 mai 2011, 19:58)

    costica [anonim]

    cum raspundeti, ca an de an bugetul e aiurea intocmit, Legea bugetului de stat e nebagata in seama, adica nu functioneaza, nu dati deloc socoteala niciodata, rectificarile bugetare dupa bunul plac al lui Boc se tin lant.... povesti, Boc habar nu are....Boc vorbeste despre raspundere, pai pana acum el trebuia sa fie la parnanie pentru modul dezastruos in care a guvernat Romania din noiembrie 2008 si pana azi.... ipocrizie portocalie, dle Boc suntem azi acolo unde guvernarea Dvs incompetenta ne-a adus! Nu Dumnezeu de sus ne-a adus aici, ci incompetentul Boc.
  • +1 (1 vot)    
    Asa am ajuns? Sa ne conduca Justitia? (Vineri, 27 mai 2011, 0:44)

    Colette [utilizator]

    Din pacate, asa este, instantele de judecata au ajuns ca conduca in unele cazuri Romania, sa hotarasca impotriva unor masuri luate de Guvern. Atunci cum se mai poate spune ca un guvern isi poate face politica, mai ales in aceasta situatie de criza economica cand sunt necesare masuri drastice de dreapta si nu promisiuni populiste. D-nii Nourini si Isarescu nu mai tarziu decat astazi ne-au explicat ce ne asteapta daca Guvernul Boc nu continua ceea ce a inceput, adica o fiscalitate redusa si un aparat birocratic pe masura bugetului actual si nu al clientelismului politic. Madam' Turcu, judecatoarea beata a fost repusa in functie de 'colegii ei' si noi toti ii platim acum 'daune', adica salariul din 2007 pana in prezent! Dosare ale oamenilor politici amanate la 'calendele grecesti'. Asa se explica cum Adrian Nastase si Iliescu au prins glas, ne rad in nas si ne fac morala! Magistratii fac greva cand sunt in pericolul de a-si pierde privilegiile! Halal Justitie! Degeaba facem curatenie in restul administratiei de stat daca Justitia ramane o casta privilegiata care hotaraste pt ea si pt noi toti. Inseamna ca nu mai avem nevoie de Guvern si nici de Parlament, sa ne conduca Justitia cu legi si tot ce tine de guvernarea unei tari! Asa am ajuns?