De ce boicoteaza Traian Basescu intilnirea cu Barack Obama: "entitatea" Kosovo nu este recunoscuta de Romania

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 25 mai 2011, 15:26 Actualitate | Esenţial

Presedintia Romaniei a confirmat miercuri ca Traian Basescu nu va participa la Summit-ul tarilor Central si Sud-Est europene din Varsovia, pe 27 si 28 mai, motivul fiind decizia gazdelor reuniunii de a invita o "entitate" care nu este recunoscuta ca stat de tara noastra. Este vorba despre invitarea Kosovo, tara nerecunoscuta de Romania. Boicotarea summit-ului de la Varsovia inseamna si neparticiparea presedintelui Basescu la intilnirea cu presedintele SUA, Barack Obama.

'In perioada 27-28 mai, la Varsovia, va avea loc cea de a 17-a Reuniune a sefilor de stat din Europa Centrala si de Est. Avand in vedere ca gazdele reuniunii din acest an au decis invitarea unei entitati care nu este recunoscuta ca stat de catre tara noastra, Presedintele Romaniei, domnul Traian Basescu, nu va participa la acest eveniment', afirma purtatorul de cuvant al presedintelui, Valeriu Turcan, intr-o precizare transmisa, miercuri, AGERPRES.

Presa poloneza a scris marti ca Polonia, convinsa de Statele Unite, l-a invitat si pe presedintele kosovar, Atifete Jahjaga, stat care nu este recunoscut de Serbia, Slovacia si Romania.

Reamimtim ca precedenta intilnire Basescu - Obama a avut loc in 2010, tot la un dineu de lucru in Praga oferit de presedintele american sefilor de stat din Europa Centrala. La acel dineu nu a fost insa invitat nici un oficial din Kosovo.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

13033 vizualizari

  • -69 (83 voturi)    
    nici o pagubă (Miercuri, 25 mai 2011, 14:37)

    periscop [utilizator]

    Şi-aşa nu-l bagă nimeni în seamă...
    • +65 (75 voturi)    
      ignorance is bliss (Miercuri, 25 mai 2011, 16:01)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      In conditiile in care Romania gazduieste elemente din scutul american, decizie a CSAT condus de Basescu, esti sigur ca nu-l baga nimeni in seama?
      • -17 (35 voturi)    
        suntem membri NATO!!! (Miercuri, 25 mai 2011, 15:11)

        val [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Suntem membri NATO din 2003 cand nu era BASESCU !!! Iar din toate tarile vizate pentru scut-Cehia, Polonia,Romania,-am fost singurii ce am acceptat !!! PUNCT !!!! Interesul e al lor !!!! Iar Kosovo a fost tot interesul lor !!! Dupa aceea Albania a intrat in NATO !!!
        • +17 (21 voturi)    
          da, suntem singurii (Miercuri, 25 mai 2011, 16:36)

          sasadsa [anonim] i-a raspuns lui val

          suntem singurii.
          dar nu mai suntem singurii, ca acum ar vrea si bulgarii. dar s-ar putea sa se fi termiat scutul intre timp, sa fie de-ajuns asta de la noi.
          avantaj .. NOI, c-asa-i in tenis
          • +20 (22 voturi)    
            El, care este (Miercuri, 25 mai 2011, 17:27)

            ics [anonim] i-a raspuns lui sasadsa

            Las' ca merge Vanghele. El e omu' de legatura cu Americanii'. Se stie!
            • +25 (33 voturi)    
              De-am avea toti politicienii ca Traian Basescu! (Miercuri, 25 mai 2011, 18:21)

              Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui ics

              Ne dovedeste zi de zi, ca nu exista decat un singur om politic in Romania: Traian Basescu. Restul sunt decor.
              Felicitari domnule Presedinte!!!
              • +12 (16 voturi)    
                Jos palaria intradevar (Miercuri, 25 mai 2011, 20:15)

                AAA [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

                adevarat, jos palaria pentru domnul Basescu, singurul politician care are curajul sa puna punctul pe i si sa spuna adevaru in fata, pacat ca toti ipocritii in Romania sunt ademeniti de politicieni care le dau mici si bere in campanie electorala si dupaia nu le mai dau nimic...
                • -4 (8 voturi)    
                  intrebare (Joi, 26 mai 2011, 9:20)

                  Alex [anonim] i-a raspuns lui AAA

                  Eu nu inteleg. De acum inainte vom lipsi de peste tot unde este invitat Kosovo? Si daca va fi invitat de tarile UE cu statut de observator ce vom face? Ne retragem din UE? Adica, merge la o petrecere cineva care nu ne place si decidem sa nu ne mai ducem deloc. Mi se pare exagerat. Daca mergea acolo nu insemna ca recunoaste Kosovo dar putea obtine o intalnire cu Obama...
                  • +2 (4 voturi)    
                    UE (Joi, 26 mai 2011, 8:55)

                    Algernon [anonim] i-a raspuns lui Alex

                    ... o sa invite/recunoasca poimarti Kosovo :-) Franta, Spania, Grecia si chiar Belgia au probleme ...
                  • -1 (1 vot)    
                    RASPUNS (Joi, 26 mai 2011, 12:46)

                    munteanuGH [anonim] i-a raspuns lui Alex

                    De va merge la intalnire -> maine vor fi invitati presedintii regiunilor independente Harghita si Covasna. UNITATE !!!
        • +6 (8 voturi)    
          pentru val (Miercuri, 25 mai 2011, 21:50)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui val

          Ai idee ce tari acopera scutul? Ce crezi ,Romania va fi si ea protejata su nu? Ce inseamna pentru tine " interesul e a lor"? Cine sunt acestia, care au interes, in opinia ta?
      • +30 (40 voturi)    
        Ai dreptate! (Miercuri, 25 mai 2011, 16:17)

        Gogle [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Ce legatura e intre scut si nerecunoasterea Kosovo??? Cumva cand s-a luat decizia amplasarii scutului in Romania, eram pentru recunoasterea Kosovo???
        • +18 (18 voturi)    
          traducere (Miercuri, 25 mai 2011, 15:30)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Gogle

          pehash spune ca pozitia Romaniei nu poate sa nu fie luata in seama.

          Asta-i tot ce zice omul, ce n-ati inteles?!
    • +16 (20 voturi)    
      crezi? (Miercuri, 25 mai 2011, 17:23)

      iancu jianu [anonim] i-a raspuns lui periscop

      La "summit" nu a fost invitat cetateanul Traian Basescu ci Presedintele Romaniei. E mai mult decit o diferenta de nuanta. Si boicotul la acest nivel are alta valoare, in privinta canoanelor diplomatice, ca sa zic asa. Eu unul apreciez asta, ca sa nu le dea apa la moara nici //lor.(editat de HotNews.ro)
    • +19 (19 voturi)    
      Asa e! (Miercuri, 25 mai 2011, 17:39)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      Il baga in... pe goagal!
      Frumos titlu "Vanghelie si/a luat zborul spre Washington"!
      Papagalul negru si/a cumparat invitatie cu 300 dolari si se da invitat!
      Pacalici!
      Si el si tu!
    • 0 (0 voturi)    
      Ce vrei sa spui? (Duminică, 29 mai 2011, 11:54)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      A, da, am inteles...Corect, Tantalaul si Gogomanul ar fi fost bagati in seama... Slugarnicii Ponta si Antonescu erau mai buni!
  • +51 (61 voturi)    
    ! (Miercuri, 25 mai 2011, 14:45)

    catalin_mattei [utilizator]

    FELICITARI!!!.. si sunt felicitari de la un anti_basist
    • +28 (34 voturi)    
      ma alatur (Miercuri, 25 mai 2011, 15:39)

      panfilache [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      bravo base !

      unde'i chiulangiul sef, porumbacu, sa mai tzina un discurs, la tribuna dormitorului national, cum ca sefu' lui base e orban !?
    • +17 (31 voturi)    
      Si eu... (Miercuri, 25 mai 2011, 16:52)

      Mih. [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      ...ma alatur. Si NU sunt un anti-Basescu! :)))
    • 0 (0 voturi)    
      ma tem ca nu e suficient ... (Joi, 26 mai 2011, 10:51)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Bun, apreciez faptul ca un adorator al lui Ilici este capabil sa anlizeze punctual faptele concrete si sa zica "iata o miscare buna, chiar daca a facut-o marinarul".
      Dar nu este suficient, gestul de a NU participa la un summit unde este invitat "kossovo" este un gest de minima normalitate!
      Trebuie sa fiu recunoscator cuiva ca ma lasa sa respir?
  • +45 (59 voturi)    
    Aici Basel (Miercuri, 25 mai 2011, 14:47)

    HESS [anonim]

    Nota 10 cu felicitari.Sustinerea unui stat precum Kosovo poate fi un precedent pt ce viseaza Bellllo,Tokes Hunor si compania.Furtul Ardealului.
    Mai nou Hunor nu mai incape nici de NICOLAE IORGA.
    • -1 (29 voturi)    
      o! da! (Miercuri, 25 mai 2011, 16:15)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui HESS

      ce frumos ar fi sa na trezim intr-o zi cu totii un pic mai educati si fara frici si uri aberante. dar, deh! daca noi nu am trecut de la stadiul in care credem ca o sa plece un ungur cu bacati din pamantul tarisoarei noastre in spate...
      • +10 (12 voturi)    
        nu de drob e vorba (Miercuri, 25 mai 2011, 17:28)

        iancu jianu [anonim] i-a raspuns lui andrei

        Ca nu le interzice nimeni sa se urce pe cai si sa se duca la Budapesta sau sa vina incoace, dar prea multa zizanie produc prin Ardeal : vezi cu Tinutul Secuiesc, drapelul ungar pe la primarii, predarea in maghiara pe teritoriul romanesc, placutele bilingve in zonele de bastina (de parca nu ar cunoaste orasul, mai degraba le-ar trebui prin Bucuresti, Constantapentru orientare) si multe altele.
      • +7 (9 voturi)    
        Pai ar trebui sa-i (Miercuri, 25 mai 2011, 21:09)

        HESS [anonim] i-a raspuns lui andrei

        Spui asta lui Csibi BARNA , sau celui care a ars drapelul ROMANIEi,celor care fac spume la gura de ziua NATIONALA a ROMANIEI inclusiv Belo ,Tokes.Mai nou lui Hunor care este deranjat si de IORGA .Ai dreptul sa lasi pe cine vrei tu sa isi bata joc de tine EU NU.
      • 0 (0 voturi)    
        Te faci ca nu vezi adanca framantare maghiara. (Duminică, 29 mai 2011, 12:04)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        Adevarul este clar : politicienii maghiari au ales cea mai usoara cale : revendicari obsesive, fantome istorice, ca si cum romanii i-ar chinui pe etnicii secui...E mana rusilor , ei speculeaza maniera obsedanta a ungurilor, modul inutil de a intoarce spatele viitorului...speculatie a unui subiect tabu al maghiarilor.Din pacate , aceste framantari ii transforma, pe zi ce trece , pe etnicii secui in bieti apatrizi.Incet, dar sigur, secui vor acumula dispretul atat al romanilor cat si plictisul ungurilor de rand.Apelul la onoare medievala s-ar putea spulbera , precum la , bietul Sobi Czech...
    • +15 (23 voturi)    
      wrong (Miercuri, 25 mai 2011, 16:22)

      v [anonim] i-a raspuns lui HESS

      ardealul nu o sa accepte niciodata o 'alipire' ungariei fiindca maghiarii sunt minoritari si s-ar isca un scandal mai mare ca la Kosovo

      iar aici e vorba de autonomie (motivul pentru care nu s-a dus - creare precedent) un lucru total diferit, pe cand Hunor, Bella nu au treaba cu autonomia ei vor alipire fuziune :)

      incurci lucrurile
      • +3 (7 voturi)    
        Nu le incurc. (Miercuri, 25 mai 2011, 21:14)

        HESS [anonim] i-a raspuns lui v

        Sant parsivi mai marii lor.Trec de la un partid la altul stiind ca Romanii sant gata sa-si vanda si mortii(majoritatea politicieniilor)doar sa stea la ciolan.Iar IUDE-meristi sefii duc politica pasiilor inceti .Prima data autonomie dupa care alipirea la Ungaria mama.Ce dracu e asa de greu de vazut de unii.
  • +42 (50 voturi)    
    Foarte bine! (Miercuri, 25 mai 2011, 14:49)

    admus [utilizator]

    Felicitati pentru hotarirea luata si pentru consecventa fata de aceasta problema!
  • +9 (29 voturi)    
    . (Miercuri, 25 mai 2011, 14:52)

    Ivanu [utilizator]

    Polonii nu stiu ce sa mai faca pt a se da bine pe langa SUA si intr-o zi dualitatea lor (cu.ve cu 2 fete) ii vor costa scump iar rusii abia asteapta sa le-o mai traga inca o data.
  • +35 (43 voturi)    
    bun (Miercuri, 25 mai 2011, 14:57)

    un roman [anonim]

    De data asta a luat o decizie buna.
    • +19 (27 voturi)    
      "Si" (Miercuri, 25 mai 2011, 16:55)

      Mih. [utilizator] i-a raspuns lui un roman

      Din partea mea, SI de data asta a luat o decizie buna.
  • -16 (24 voturi)    
    Imperialismul sârbesc (Miercuri, 25 mai 2011, 15:09)

    Omics [utilizator]

    Chiar nu înțeleg la ce ne ajută să susținem dominația sârbilor peste altă nație, peste albanezi? Există cum impresia că și românii domină alte nații?

    Ar trebui să susținem Serbia în problema sârbilor din Bosnia și Croația.
    • +15 (23 voturi)    
      De ce nu invers? (Miercuri, 25 mai 2011, 17:33)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Omics

      De ce sa nu vedem lucrurile invers? Invazia albanezilor pe teritorii care nu le-au apartinut? Ce-ai zice daca maine tiganii (sau alta natie) din Romania s-ar aduna intr-o zona si si-ar declara independenta pe motiv ca in zona respectiva sunt majoritari?
      • +3 (9 voturi)    
        UIte de ce (Miercuri, 25 mai 2011, 18:25)

        2mai [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        Am auzit teorii de genul "invazia majoritarilor" si in Transilvania, le aud acum si in ceea ce priveste Kosovo. Ori tu crezi ca romanii, desi sunt majoritari in Transilvania, sunt de fapt niste cotropitori? Prietene, daca nu poti face diferenta intre albanezi si tigani, sau daca nu ai idee in ce secol au aparut slavii in zona asta, ori n'ai habar care sunt cele trei limbi care s'au pastrat in Balcani din antichitate pana in zilele noastre, atunci nu pe net e locul tau, ci la gimnaziu.
  • -36 (52 voturi)    
    eheh.. (Miercuri, 25 mai 2011, 15:33)

    Badea Gheo' [anonim]

    Daca ii spune Obama ca-si muta scutul antiracheta in Kosovo, sa-l vezi pe Base cum se duce la Summit pana la Varsovia, pe jos ca badea Cartzan
    • +28 (36 voturi)    
      Badeo! (Miercuri, 25 mai 2011, 16:15)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Badea Gheo'

      E pentru prima data cand romanul isi joaca asa cum crede cartile!
      Daca era ilici, nu pupai tu baze militare!
      • +18 (18 voturi)    
        Esti putin in eroare... (Miercuri, 25 mai 2011, 17:46)

        Deutz Schmutz [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Aveai baze militare, doar ca se vorbea rusa! Si evident limba oficiala era rusa! Iar creditele le-ai fi luat in ruble! Roaza perspectiva!
      • -4 (10 voturi)    
        bla bala (Miercuri, 25 mai 2011, 18:23)

        aa [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        daca se supara americanii te bombardeaza de la tine din tara!
        • +5 (5 voturi)    
          Pacalici! (Miercuri, 25 mai 2011, 21:02)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui aa

          Bla, bla...
          Exista cuvinte care pot sa exprime ceea ce tu nu esti in stare! Numai ca neuronu' e in vacanta perpetua! Si il mai ai si in leasing!
      • -1 (5 voturi)    
        romanul nu joaca cum crede, stai linistit (Joi, 26 mai 2011, 0:00)

        Badea Gheo' [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Ce spui tu e o mare aberatie. Romanul nu si-a jucat niciodata cartile. In primele doua razboaie, a dat-o dupa al mai tare, pentru ca era la mijloc, intai cu nemtii apoi cu rusii. La fel face si acum. Baga la cap. Romania nu a facut niciodata, nu face si nu va face niciodata parte din Marile Puteri. Cartile in Romania se joaca in alta parte. Pana acum s-au jucat la Moscova, de acum se joaca la Casa Alba. Ai baze militare ? Atat timp cat americanul baga bani in ele, stai linistit ca nu-s bazele tale, si n-o sa lase americanul pe mana ta, baze in care baga sute de milioane de dolari. Dar eu te-as mai intreba pe tine mai SchmutzenDutzen, asta cu nume bizar, ce nota ai avut la istorie ? Ai fost corigent ? Daca ai fost corigent , iti recomand sa citesti mai mult despre imperiul Roman, si apoi vei vedea ce statut avem noi aici acum.
        P.S. - Nu uita, bazele militare, nu sunt ale tale. Americanii au baze militare in toata lumea, atat pe uscat cat si pe mare, nu doar in Romania.

        Cu drag,
        Badea Gheo'
        • +1 (1 vot)    
          uhh (Joi, 26 mai 2011, 14:33)

          catalin [anonim] i-a raspuns lui Badea Gheo'

          bai gheo, da' tu cat aveai la istorie?! romania si-a jucat nu o data, ci de mai multe ori cartile, ca de-aia vietuim si astazi, iar tu poti sa te plimbi linistit prin transilvania fara viza! ca suntem o natiune mica se-ntelege-totusi nu cred ca gresesc prea mult cand spun ca daca nu izbucnea al doilea razboi mondial, iar asupra noastra nu cadea comunismul, romania era azi una dintre marile tari ale europei si nu numai. sfatul meu e sa mai citesti tu de prin cartile de istorie, iar apoi sa-ti petreci timpul pe forumuri
          • -1 (1 vot)    
            n-are legatura al doi-lea razboi cu hotia din RO (Joi, 26 mai 2011, 16:34)

            Badea Gheo' [anonim] i-a raspuns lui catalin

            Era o lae. Cataline, nu razboiul si comunismul au distrus Romania. Sa stii si tu. Comunismul a cladit. Ce-ar fi facut romanul fara comunism si fara al doi-lea razboi mondial ? GHICI ! Ar fi furat ca in codru, precum face de 20 de ani incoace. Romanul si-a vandut de fiecare data tara, precum a facut-o si in ultimii 21 de ani. De ce te plimbi liber prin Transilvania azi ? Nu pentru ca Romania isi joaca singura cartile. Romania era mult mai mare daca si-ar fi jucat singura cartile, a pierdut Cadrilaterul, a pierdut Basarabia, si era cat pe ce sa piarda si Ardealul, s-a luptat secole pentru Moldova, si Tara Romaneasca, a platit tribut la turci, resurse la nemti, rusi, cam toti au ciupit cate ceva din tara asta de fiecare data cand au trecut, insa de fiecare data cand se gasea cate un viteaz sa lupte, se mai gaseau si cateva lichele care sa-l mazileasca, si sa vanda tara. Nu ti se par cunoscute faptele astea? Ce s-a intamplat in ultimii 20 de ani cu tine bade Catalin, nu te-a lasat comunismul si al 2-lea razboi mondial sa te dezvoliti ? AIUREA ! Nu te-a lasat lenea, hotia, escrocheria, si shmekeria. Ca munca cinstita si patriotismul te-ar fi lasat. Acum vorbesc la modul general, pentru ca lucrurile astea s-au intamplat la nivel inalt, n-o lua personal. Acum ce faci in tara ta bade Cataline, mai ai ceva romanesc ? NU ! Totul are capital strain, de la banci, agricultura, industrie, pana la aurul din Rosia Montana, totul a fost strans, si vandut pe shpagi. Acum simti ca Romania joaca vreo carte cand te duci si cumperi rosii turcesti de la hipermarketul german /grec /turc /frantuzesc ? Vorbesti in necunostinta de cauza tinere. Apoi afla ca am fost cel mai bun din clasa (cel putin) la istorie, n-am avut 10 pe linie, pentru ca aveam un profesor sever, dar am fost cel mai bun, nu se dadeau teste grila si nu era inca balacareala care e acum in invatamant.

            Numai bine iti doreste badea Gheo'.
            • 0 (0 voturi)    
              eii (Joi, 26 mai 2011, 17:56)

              catalin [anonim] i-a raspuns lui Badea Gheo'

              oare cine ne-a facut cartile pe 19 si 24 in 1859? de acord cu tine despre felul romanului de-a fi, miorita aspus-o cel mai bine! pe mine m-a deranjat remarca referitoare la faptul ca romania nu-si joaca singura cartile, ceea ce nu este intocmai adevarat! e regretabil ce se intampla acum cu spagile de care amintesti si cu toate cele...de fapt regretabil e putin spus!
              apropo, cadrilaterul nu e pamant romanesc-si da, "romania" s-a luptat secole pentru bucatile astea de pamant pentru ca niste ludovici erau prea preocupati de serbari si banchete

              numai bine si tie
    • +26 (30 voturi)    
      Nu ar pune scut in Kosovo... (Miercuri, 25 mai 2011, 16:18)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Badea Gheo'

      Si americanii stiu ca daca ajung cu scutul in Kosovo in 24 de ore raman fara el, il fura aia cu tot cu baza militara... Apoi il vand pe piata neagra pe componente...
      • -7 (15 voturi)    
        Poantă nereușită (Miercuri, 25 mai 2011, 17:15)

        Omics [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        Eu știam că demult e plin de americani în Kosovo. Și nu au fost furați de tot. Nu cred că ți-a reușit poanta.
      • -1 (3 voturi)    
        mai degraba la noi s-ar intampla ce zici tu (Joi, 26 mai 2011, 0:03)

        Badea Gheo' [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        La cati bruneti avem in tara, mai degraba la noi le-ar fura bazele si ar vinde totul la fier vechi. Ai uitat mai Andrei in ce tara traiesti ? Aaaaaa, tu traiesti in Tara lui Andrei. Scuze.... Numai bine !
  • +33 (43 voturi)    
    foarte bine (Miercuri, 25 mai 2011, 15:34)

    un om [anonim]

    Este o politica corecta si consecventa.
  • +31 (45 voturi)    
    Romania MARE (Miercuri, 25 mai 2011, 15:37)

    cristian [anonim]

    Pai si bine face.Aceasi problema o avem si noi cu Moldova si cea din urma cu Transnistria.Bravo BASE
  • +18 (24 voturi)    
    Felicitari presedintelui! (Miercuri, 25 mai 2011, 15:38)

    FAQ Romania [utilizator]

    Cum de nenumarate ori am evidentiat imbecilitatea acestui regim, in cazul de fata felicit si sunt mandru de atitudinea celor care ne reprezinta. Cu speranta ca nu se au in vedere alte scopuri, cu speranta ca nu vom recunoaste kosovo indiferent de presiuni, targuri sau, de ce nu, sume de bani (mascate ca investitii ofc), sustin pozitia Romaniei in aceasta problema si sper ca intr-o zi kosovo sa revina Serbiei, acolo unde ii este locul.
    • +2 (2 voturi)    
      Lasa ca o recunoaste (pe Kosovo) Ponta si Crin (Joi, 26 mai 2011, 7:07)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui FAQ Romania

      ...ca sa faca si ei ceva...
  • +34 (40 voturi)    
    de ce? (Miercuri, 25 mai 2011, 15:39)

    v [anonim]

    fiindca daca ar participa ar recunoaste autonomia Kosovo si astfel s-ar crea un precedent.
    si in cazul asta ce ii impiedica pe cei din tinutul secuiesc sa faca la fel? si altii dupa ei...ca intentii sunt
  • +25 (39 voturi)    
    oo (Miercuri, 25 mai 2011, 15:39)

    gustav [anonim]

    De data aceasta, felicitari! Este printre putinele ocazii cand presedintele isi foloseste oole in conformitate cu optiunea majoritatii romanilor. Desi... s-ar putea supara licuriciul...
    • +24 (26 voturi)    
      :) (Miercuri, 25 mai 2011, 15:01)

      alex [anonim] i-a raspuns lui gustav

      Se supara...ii trece.
  • +42 (48 voturi)    
    Cred ca raspunsul este simplu (Miercuri, 25 mai 2011, 15:43)

    Andradda [utilizator]

    Din moment ce Romania nu recunoaste statutul Kosovo, presedintele este obligat, tocmai prin pozitia Romaniei sa nu participe la acea intrunire.

    Intrunirea are o definitie foarte clara. "Reuniunea sefilor de stat din Europa Centrala si de Est"
    or, de vreme ce Romania nu recunoaste statul Kosovo, nu are cum sa poarte discutii cu Prtesedintele statului Kosovo.
    Este vorba de o reactie logica si obligatorie totodata, chiar daca personal, Basescu nu are absolut nimic impotriva "presedintelui Kosovo" el nu poate acum sa accepte o discutie, de löa egal la egal, cu presedintele unui stat pe care Romania nu-l accepta ca atare.
    • +1 (5 voturi)    
      Da, asa cred si eu. (Miercuri, 25 mai 2011, 21:52)

      WolfyTM [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      Si daca ar vrea, din moment ce noi nu recunoastem Kosovo, nu ar putea participa, din cauza jocului politic. Ar putea fi oricare dintre presedintii Romaniei, nicunul nu s-ar duce. Acesta este unul din putinele cazuri in care presedintele chiar are obligatia de-a sta deoparte pentru a nu incurca linia politicii externe a Romaniei.
  • +30 (34 voturi)    
    asa (Miercuri, 25 mai 2011, 15:43)

    anton [anonim]

    macar un pic de onoare sa mai avem.
  • +26 (32 voturi)    
    salut decizia (Miercuri, 25 mai 2011, 15:47)

    TAIFUN [utilizator]

    presedintelui .
  • +31 (37 voturi)    
    Iar chestia cu Obama este trasa de par. (Miercuri, 25 mai 2011, 15:48)

    Andradda [utilizator]

    Cu sau fara Obama, Basescu oricum nu s-ar fi dus.
    Nu vad ce importanta are numele lui Obama in acest context mai ales ca insasi intalnirea respectiva este foarte clar definita:
    "'In perioada 27-28 mai, la Varsovia, va avea loc cea de a 17-a Reuniune a sefilor de stat din Europa Centrala si de Est"
    Ca e pe-acolo si Obama, asta este irelevant. El este doar un fel de invitat special pt ca nu cred ca Obama este presedintele vreunui stat din Europa Centrala sau de Est.
    Daca ar fi fost vorba de o invitatie din partea lui Obama, atunci Basescu s-ar fi dus, pt ca nu e treaba lui pe cine invita Obama la discutii.
    Dar in cazul de fata, asa cum am spus, prin pozitia Romaniei fata de Kosovo, Basescu nu are cum sa se prezinte la acea intrunire.
    • +22 (24 voturi)    
      corect (Miercuri, 25 mai 2011, 15:27)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      Ai explicat foarte bine.
  • -26 (32 voturi)    
    Noi şi sârbii (Miercuri, 25 mai 2011, 15:54)

    aqualung [utilizator]

    Ar trebui ca noi să-i tragem pe sârbi după noi, nu să ne ducem după ei înapoi peşteră. Mi se pare că acum, nerecunoscând Kosovo, stat recunoscut de zeci de ţări din lumea civilizată, noi contribuim la perpetuarea conflictului.
    • +29 (33 voturi)    
      uite aici (Miercuri, 25 mai 2011, 16:12)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

      "Din 192 de state ale Organizației Națiunilor Unite, doar 65 au recunoscut independenţa, în timp ce restul consideră Kosovo-ul în continuare drept parte integrantă a Serbiei."
      • -2 (14 voturi)    
        "Doar" (Miercuri, 25 mai 2011, 17:21)

        aqualung [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        65 nu este "doar". Aşa nici Cehia sau Slovacia nu sunt state recunoscute universal.
    • +17 (27 voturi)    
      Ignoranta (Miercuri, 25 mai 2011, 16:17)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

      Kosovo e Serbia si mai ales in sufletul tuturor asa va ramane, pana la revenirea starii normale de fapt.
      • -10 (12 voturi)    
        Povestea cu „pământul sfânt” al sârbilor (Miercuri, 25 mai 2011, 17:21)

        Omics [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Se zice că albanezii au ajuns majoritari prin abuz. Atunci unde erau sârbii? Acuma s-a dus baba cu colacii. Trebuie să respecte milioanele ălea de oameni care locuiesc în Kosovo.
        • +5 (9 voturi)    
          Ce? (Miercuri, 25 mai 2011, 17:35)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Omics

          Dupa ce or sa te bombardeze si pe tine americanii cred ca nu o sa mai conteze unde erai. Ma rog, unii au memorie scurta.
          • -7 (11 voturi)    
            Să respectăm ordinea evenimentelor (Miercuri, 25 mai 2011, 17:47)

            Omics [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

            Americanii i-au bombardat pe sârbi, la mulți ani, chiar sute, după ce albanezii erau majoritari în Kosovo.
  • -25 (39 voturi)    
    Pro Kosovo (Miercuri, 25 mai 2011, 15:59)

    Andrei [anonim]

    Eu, ca cetatean roman, NU sunt de acord si nu ma simt reprezentat de aceasta decizie. Noi care invatam pe bancile scolii ani intregi despre cum romanii cautau sa-si afirme nationalitatea si au profitat de principile autodeterminarii popoarelor, ar trebui sa-i intelegem pe kosovari care si ei doresc sa aiba propriul stat.
    • +5 (23 voturi)    
      ce kosovari taica (Miercuri, 25 mai 2011, 15:12)

      smen [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      nu exista kosovari,exista doar albanezi care au furat pamanturile sfinte al Serbiei cu girul obezilor care i-au bombardat miseleste in ziua Pastelui si scriau pe bombe happy easter,singurul motiv pentru care exista kosovo este baza americana din mijlocul balcanilor,un mic orasel numit Bondsteel
      • +6 (6 voturi)    
        care-i smenu? (Miercuri, 25 mai 2011, 19:51)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui smen

        Ia zi-ne tu care-i smenu cu obezii plini de votca care si-au dat girul pentru existenta Osetiei si Abhaziei?

        Dar poate ne spui care-i smenu cu obezii ce put a votca care isi dau girul pentru existenta Transnistriei?
        • +4 (4 voturi)    
          pentru stefan2008 (Miercuri, 25 mai 2011, 22:04)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

          Corect! Cu o completare. In Transnistria put a vodca Smirnoff.In Osetia si Abhazia a votca Stalinskaya.
    • +2 (12 voturi)    
      Oare? (Miercuri, 25 mai 2011, 15:21)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Daca din punct de vedere istoric lucrurile stau sau nu asa nu stiu.
      SDar ce parere ai daca o comuna cu tigani (este fortata comparatia, nu vreau sa spun ca cei din cosovo ar fi tigani, putem spune... tatari daca preferi), mai nou infiintata... si-ar cere recunoasterea identitatii nationale ????
      Sau vreo 10.000-20.000 romani din Toronta, s-ar muta intr-un cartier, compact, sa fie majoritari.... si ar cere acelasi lucru????
      Daca istoria demonstreaza ca lucrurile stau cum spuneti... este altceva! Daca nu... este altfel!
    • +15 (19 voturi)    
      hooo (Miercuri, 25 mai 2011, 16:16)

      gustav [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Dragul meu Andras, nu uita ca cei care au promovat purificarea etnica in Kosovo sunt chiar "autodeterminatii" aflati in minoritate pana pe la mijlocul secolului XX. Sa fim de acord deci si cu autodeterminarea in HAR-COV? Dupa capul tau, conditiile ar fi cel putin asemanatoare. Noroc ca pe la noi, in regiunea cu pricina, nu prea sunt atatea resurse minerale ca in Kosovo...
    • +17 (23 voturi)    
      Popor? (Miercuri, 25 mai 2011, 16:17)

      Tracu [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Kosovari? Ce-i aia? Aia sint albanezi toata ziua! Ce autodeterminare a unei minoritati, cu o bucata din tara in care traiesc? Sigur nu ai fi de acord sa se autodetermine unfurii cu o parte din Ardeal.
    • -7 (13 voturi)    
      hmmm (Miercuri, 25 mai 2011, 16:18)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Pai, da, asta invatam, Dar am mai invatat si fabula cu cainele si catelul. Si acum ne placem sa ne credem caini crezand ca asta e bine.
    • +11 (15 voturi)    
      Andrei (Miercuri, 25 mai 2011, 16:19)

      Nulu [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      pare-se ca esti tanar.Fara a-ti indica prea mult,sunt convins ca poti si tu sa afli si sa vezi cum se traieste in Kosovo. Nu cred ca-ti doresti asa ceva.Daca ai fi invatat asa de mult cum zici,nu aveai aceasta opinie (parerea mea).
      Bafta mai departe!
    • +16 (22 voturi)    
      prietene.... (Miercuri, 25 mai 2011, 16:21)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Nu exista popor kosovar... Kosovo este o zona geografica initial ocupata de sarbi, iar in timpul dominatiei otomane a fost (re)populata fortzat cu predecesorii albanezilor de azi... Deci, acolo sunt sarbi ai albanezi, nu kosovari...
    • +16 (24 voturi)    
      Etnii virtuale-'tigani', bozggori' sau 'kosovari' (Miercuri, 25 mai 2011, 16:24)

      Marcu Belu si Victor Orban [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Se stie ca nu exista tigani sau bozgori, doar rromi, maghiari si secui (care nu stiu nici ei ce sunt dar au fost deja asimilati mental la maghiarime).
      Asa ca putem discuta liber despre niste etnii complet virtuale, care tin de imaginar, de bestiariul Istoriei, precum pecenegii, cumanii, trogloditii sau omul cavernelor.

      Nu exista 'popor kosovar', nici o asemenea etnie, e o simpla inventie diplomatica pt a usura aparitia unui stat-marioneta intr-o zona strategica a Europei.

      Albanezii din sudul Serbiei au cerut mai intai autonomie, acordata de imbecilii socialisti, dupa care au cerut separatie si atunci socialistii lui Milosevici si-au dat seama ca au fost tampiti cand i-au crezut pe albanezi ca vor doar autonomie.

      Romania nu are cum, nu poate recunoaste o regiune separatista, e o pozitie serioasa si consecventa, in acord cu dreptul international. Si alte state UE (Grecia, Slovacia, Spania) nu recunosc etnia/statul kosovarilor, iar in lume 70% din state nu recunosc Kosovo.

      Obama si USA au relatii excelente cu Romania lui Basescu, nu e nevoie ca presedintele sa mearga la Varsovia unde sa ii ranjeasca in nas o politista corupta ajunsa presedinta dupa ce fostul 'presedinte' albanez din Kosovo s-a dovedit a fi implicat in activitati criminale !

      USA inteleg perfect care e jocul in Balcani pt ca sunt implicate de 20 de ani deja si nu intamplator au ales Romania ca aliat strategic si nu Bozg.. Ungaria, Grecia, Bulgaria, Croatia, etc.

      Marile puteri fac jocuri, kosovarii sunt simpli pioni, Romania observa jocul si intra cand e in avantaj!
      Felicitari lui Basescu pt atitudinea demna si pro-romaneasca.

      La Varsovia vor fi in schimb lideri basarabeni ai celui de-al doilea stat romanesc din Europa. Si nu intamplator ieri Natalia Gherman s-a intalnit cu Bogdan Aurescu, iar Baconschi e acum in R.Moldova ! Relatiile cu fratii de la Chisinau sunt excelente !
      • +8 (14 voturi)    
        Asa de virtuali ... (Miercuri, 25 mai 2011, 15:43)

        Marse [anonim] i-a raspuns lui Marcu Belu si Victor Orban

        ... sunt cumanii incat au dat casa domnitoare a Tzarii Romanesti (Basarabii) plus o gramada de toponime (gen Comana, iar Pecineaga se intelege de la ce popor vine). Langa trogloditzi ar fi mers hiperboreenii, de exemplu . Le cam amesteci, forumist vulcanic :)))))
        • +6 (10 voturi)    
          Era ironic, aluzie ca exista unele dintre ele:) (Miercuri, 25 mai 2011, 17:38)

          Marcu Belu si Victor Orban [anonim] i-a raspuns lui Marse

          Cred ca stiu destul de bine cine au fost cumanii, cat au stat prin zona si unde au trecut muntii o parte din ei (vreo 40.000)! Ia du-te pana la Bookfest sa intalnesti scriitorul maghiar Tihamer Csika.. La fel si cu pecenegii..De acord, cu hiperboreenii mergea mult mai bine..
          • +2 (2 voturi)    
            Ok, sa facem pace ... (Miercuri, 25 mai 2011, 21:02)

            Marse [anonim] i-a raspuns lui Marcu Belu si Victor Orban

            ... stiu ca o parte s-au dus in Ungaria de frica tatarilor, o alta parte s-au facut chiar tatari, din acelasi motiv, iar unele famili, deja inrudite cu valahii au ramas pe aici . Da, ma duc la Bookfest, dar pt Neagu Djuvara, de la care am aceste cunostintze :) ...
      • -10 (10 voturi)    
        ihi (Miercuri, 25 mai 2011, 17:18)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui Marcu Belu si Victor Orban

        "USA inteleg perfect care e jocul in Balcani pt ca sunt implicate de 20 de ani deja si nu intamplator au ales Romania ca aliat strategic si nu Bozg.. Ungaria, Grecia, Bulgaria, Croatia, etc."" - sau poate nici una din tarile mentionate de tine nu a pus botul la asa numita "alianta strategica", care probabil in afara dublarii pretului gazelor nu o sa ne aduca nimic. sa vezi atunci cum o sa observam jocul strategic a marilor puteri si cum o sa intram la momentul potrivit - in faliment ;).
  • +7 (11 voturi)    
    ref Kosovo (Miercuri, 25 mai 2011, 16:44)

    laptar [anonim]

    Kosovo e ca spuma pe lapte...astazi e maine nu mai e...acolo a fost si va fi Serbia intotdeauna...
  • -7 (13 voturi)    
    România, Serbia și Spania (Miercuri, 25 mai 2011, 16:51)

    Omics [utilizator]

    România nu era cunoscută, contrar propagandelor de doi bani, ca o țară cu probleme de separatisme, precum Serbia și Spania.

    Se pare că ține neapărat să le atragă atenția americanilor că și în România vor fi probleme separatiste.
  • +3 (11 voturi)    
    Ilirii vs Slavi (Miercuri, 25 mai 2011, 17:17)

    Daniel [anonim]

    Kosovo o sa fie recunoscut mai devreme sau mai tarziu de Romania. Fie ca stat independent, fie dupa unirea lui cu Albania.
    Nu exista nici o similitudine intre Kosovo si Secuime. Prin simplul fapt ca albanezii sunt urmasii tracilor iliri si sunt printre cele mai vechi popoare din Peninsula Balcanica. Migratorii care au ocupat acele teritorii au fost sarbii. Ca intamplator albanezii sunt predominant musulmani este o alta discutie. Sarbii sustin ca Kosovo este leaganul lor de formare ca popor exact cum sustin si ungurii despre Transilvania. Dar faptul ca romanii si albanezii sunt mai vechi in aceasta regiune este o chestie demonstrata istoric, lingvistic si antopologic. Chestiunile despre amestecul ulterior intre etniile balcanice si panonice si cenral europene (traci, greci, slavi, celti) sau despre deplasarea mai spre nord sau mai spre sud a popoarelor vechi tracice (romanii si albanezii) in functie de vitregiile vremurilor, nu fac obiectul acestui adevar istoric.
    • -9 (11 voturi)    
      Unirea Kosovo cu Albania (Miercuri, 25 mai 2011, 17:39)

      Omics [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      Această unirea este absolut normală. Trebuie ca noul stat să nu aibă probleme. România nu face decât să-i șicaneze pe albanezi (care lucrează totuși, fac o autostradă între Kosovo și Marea Adriatică); pe sârbi sigur nu îi ajută.

      Dacă e voie să glumim, cei vechi - grecii, albanezii și românii - se pot așeza unde vor, iar slavii și ungurii - unde mai rămâne.
    • +7 (9 voturi)    
      mda, urmasii tracilor (Miercuri, 25 mai 2011, 19:23)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      si eu incep sa cred din ce in ce mai mult in procentul consistent de "tracitate" din sangele nostru. din toata Europa (macar), care sunt cele mai corupte, mai datatoare cu stangul in dreptul tari? - Romania si nou infiintatul Kosovo (despre Albania nu ma pronunt, pentru ca nu o cunosc, stiu doar ca au probleme serioase cu aplicarea justitiei in mare parte din teritoriul lor, unde inca mai functioneaza vendettele). exista vreun spatiu unde coruptia si mafia sa fie mai serioase decat in Romania? - da, Kosovo :D

      mda, mai exista si mafia italiana, si mafia ruseasca, dar daca stai sa aduni toate aspectele - coruptie, ineficienta la nivel de stat, auto-distrugere etc. nu ne intrec decat proaspetii si surprinzatorii kosovari.
      asa ca nobilitatea noastra de a fi fost "primii" aici (vorba vine, nu suntem un popor exceptional de vechi, avem printre cele mai putine dovezi ale culturii inaintasilor nostri...) ramane unicul nostru atu. cu ce ma incalzeste ca, de pilda, sarbii sunt niste "venetici" cand vad ca in ciuda unei perioade de 10 ani de razboaie Serbia este mult inaintea Romaniei? cu ce ma ajuta ca ungurii s-or fi tragand din hunul Attila cand stiu ca au cerut pe derizoriul lor MOL (a propos, de unde va cumparati benzina/ motorina? :D ) de trei ori mai mult decat am cerut noi pe tot Petromul? cand stiu ca toate industriile romanesti devenisera "nerentabile" inainte de privatizarile pe doi bani pentru simplul motiv ca tot profitul era furat zi de zi si transformat in uriase averi personale?

      aprob atitudinea presedintelui Basescu, e pragmatica si necesara. dar am totusi o intrebare: ar fi avut aceasta atitudine si daca nu am fi avut temerile noastre legate de tinutul secuiesc/ Ardeal?
      Romania de astazi nu mai e, slava Domnului, cea din 1999 - iar sarbii cu siguranta ne vor fi recunoscatori pentru acest gest. dar gustul amar al momentului 1999 ramane.
      Kosovo e un stat ce a inceput prin terorismul UCK si a primit botezul mafiei. unde-i legitimitatea?
      • +2 (6 voturi)    
        Romania vs Serbia (Miercuri, 25 mai 2011, 23:58)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui ...

        Spui ca "Serbia este mult inaintea Romanie". La ce te referi? Avem un PIB pe cap de locuitor mai mare decat Serbia si un ritm prognozat de crestere a acestuia superior Serbiei. E usor sa arunci afirmatii bazandu-te pe faptul ca nimeni nu le verifica. Romania decat sa poarte grija sarbilor mai bine s-ar preocupa de minoritatea romaneasca din Voievodina, care nu are drept la scoli si biserici in limba materna.
        • 0 (0 voturi)    
          ce-are sula cu prefectura? (Joi, 26 mai 2011, 18:26)

          ... [anonim] i-a raspuns lui Daniel

          aici era vorba despre Kosovo si despre sustinerea de catre Romania a bombardamentelor asupra Iugoslaviei la vremea respectiva, respectiv despre atitudinea Romaniei fata de auto-proclamarea Kosovo ca stat independent.
          drepturile romanilor sunt limitate sau inexistente in multe state inconjuratoare - vezi romanii din Bucovina sau din Maramuresul ucrainean, romanii din Ungaria, Bulgaria, ca sa nu mai vorbim de aromanii de prin Grecia. nu stiu sa fi existat masacre ale sarbilor asupra romanilor, in timp ce Romania e plina de sate ale aromanilor (de pilda, cateva sate Tantareni) fugiti in urma masacrelor grecesti. presupun ca in Siberia sunt, de asemenea, suficienti romani (basarabeni - victime atat ale Rusiei bolsevice, cat si ale uitarii Romaniei) ramasi, pentru care nimeni nu-si face griji ca sunt persecutati sau in pericol de a-si pierde cultura - la urma urmei, si-au pierdut ceva mult mai sfant decat cultura, si-au pierdut tara si istoria parintilor lor.
          asadar, din toate aceste cazuri de romani aflati, sa zicem, in situatii "de restriste", de ce se face tam-tam numai pe problema romanilor din Serbia?
          - oare pentru ca, dupa faramitarea Iugoslaviei e loc si pt niscai revizionism romanesc?
          - pentru ca exista miscari nationaliste ale romanilor de acolo suficient de virulente incat sa le numesti "sovine" daca ar fi facute in maghiara de vreun politician ungur?

          uitati-va ce scrie, de pilda, pe acest blog:
          http://aleximreh.wordpress.com/2010/12/19/revista-romanilor-din-timoc-de-ce-ne-urasc-sarbii/
          redau o farama din aberatiile respectivului: "S-ar putea ca această ură medievală împotriva oierilor de sorginte „românovlahă” să-şi aibă explicaţia şi în faptul că, oriunde se aflau ciobanii fie în Timoc, fie în Macedonia, fie în Bosnia, fie în Croaţia toţi erau foarte bogaţi cu sute şi mii de oi fiecare pe când sârbii erau săraci şi nu se prea ocupau cu creşterea animalelor (...)"
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Joi, 26 mai 2011, 18:42)

          ... [anonim] i-a raspuns lui Daniel

          nu exista absolut nici un motiv pentru care revendicari culturale legitime sa fie asociate cu vreo chestionare a granitelor unei tari. orice asemenea atitdudine este criminala.

          sa servesti gogosi despre "ura" ancestrala a sarbilor fata de alte natii, in conditiile in care o cunoastere cat de cat a realitatii contrazice toate aceste aberatii este periculos si grav, mai ales in conditiile in care faci acest lucru intr-o zona insangerata de conflicte etnice oribile in urma cu abia un deceniu.

          sunt destui sarbi/ croati ai caror parinti/ bunici au venit in Romania in perioada interbelica sau chiar inainte. toata zona Banatului si a Mehedintiului este un amestec de populatii - asta constituie farmecul ei. turci, unguri, sarbi, croati, romani. ca unii au avut parte de nenorocirea unei Iugoslavii macinate de razboaie, in timp ce altii au beneficiat de "norocul" unei Romanii sfasiate de hoti - tine probabil de ironia soartei. multi dintre noi au cunoscut si sarbi din Iugoslavia/ Serbia - cum naiba de n-am detectat vreo ura sau vreo superioritate de rasa la toti oamenii aia? numai unii "alesi" sa fie in stare?

          sa fim seriosi: nationalismele extremiste se gasesc pe toate drumurile. ca ele pot fi intalnite si la creiere ratacite de prin valea Timocului, sau la sarbi din Serbia nu e deloc relevant. la fel cum nici un om normal nu da doi bani pe gogosile lui Vadim sau ale lui Tokes, Marko Bela et comp.

          nu sunt atat de indepartate nici masacrele din fosta Iugoslavie, si nici chiar propriile noastre masacre reciproce romani vs. unguri de la 1848. personal, nu am chef de asa ceva. daca va place "actiunea", n-aveti decat sa o cautati pe cont propriu.
  • -12 (16 voturi)    
    Basescu se razbuna pentru ca nu a fost invitat de (Miercuri, 25 mai 2011, 17:29)

    .... [utilizator]

    Obama in vizita oficiala in SUA. Asta-i stilul lui si vrea sa plateasca o polita ca si in cazul lui Sarkozi. Cine-si inchipuie ca-l doare undeva pe Basescu de Kosovo din moment ce ar fi in staresa faca un Kosovo in centrul Romaniei doar ca sa-si mentina slugile la putere?
  • +5 (9 voturi)    
    Acolo este tara mea... (Miercuri, 25 mai 2011, 17:32)

    Gigi Kent [anonim]

    Intrebare: Cine este singurul politician roman care a stat la cativa metri de Barack Obama?
    Raspuns: Marian Vanghelie

    Intrebare: De ce?
    Raspuns: El crede ca numele unui jucator de la Steaua este Kosovo ... ca prea se vorbeste des la stiri despre el.
  • +6 (10 voturi)    
    un citat aproximativ (Miercuri, 25 mai 2011, 17:52)

    LEC [anonim]

    " Deschideti usor usa revizionismului granitelor si
    foarte repede, un vant de neoprit, o va tranti de perete
  • +8 (14 voturi)    
    Serbia (Miercuri, 25 mai 2011, 18:08)

    W. [anonim]

    In final Serbia este vecina noastra, nu America. Am facut o greseala mare politica cand am permis NATO sa survoleze spatiul romanesc in timpul bombardamentelor, dar macar poporul roman a facut ce stie mai bine si a sustinut Serbia in acea perioada prin contrabanda intensa (desigur pe niste castiguri fabuloase). Conducerea de atunci a lins in dos pe americani in timp ce vecinii nostri erau bombardati - si sa nu credeti ca cetatenii sarbi care au suferit aveau o vina directa pentru razboaie/atrocitati.

    Acum de ce ar trebui sa recunoastem Kosovo? Cand tragem linie americanii ne folosesc, in timp ce de bine de rau sarbii ne-au mai ajutat si din punct de vedere politic. Nu uitati ca in vest exista comunitati important de sarbi care surprinzator nu cer alipirea Banatului la Banatul Sarbesc, ci sunt buni cetateni ai Romaniei (de obicei mai buni ca romanii). Trebuie noi sa sustinem o decizie aproape unilaterala a puterilor aliate de a rupe o bucata din teritoriul sarbesc doar pentru a crea inca un stat-papusa in Balcani?
    • +2 (2 voturi)    
      Bai baiatule... (Joi, 26 mai 2011, 7:14)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui W.

      ...dar de ce nu-i considera si sarbii pe romanii din Banatul sarbesc ,buni cetateni...nu sunt buni...?
      Adevarul ca sarbii au fost si sant cei mai buni vecini ai roamnilor.Acesti doi vecini, sarbii si romani au , insa, mari probleme de comportament...dar astea ar trebuii manifestate in afara Cuplului...(aici noi romanii am gresit mai mult).
  • -4 (6 voturi)    
    KOSOVO (Miercuri, 25 mai 2011, 18:47)

    catalin [anonim]

    nu-mi plac, deloc, gainariile lui.
    Dar, hai sa fim, acum, cu EL.
    Merita !
  • -2 (6 voturi)    
    Suntem macar consecventi (Miercuri, 25 mai 2011, 19:32)

    Dana43 [utilizator]

    Kosovo este o enclava musulmana in centrul Euriopei crestine. 1000 de ani de istorie aruncatzi pe apa Sambetei.
  • 0 (8 voturi)    
    tot respectul (Miercuri, 25 mai 2011, 20:04)

    Robert Dobrescu [anonim]

    dl. Presedinte Basescu a adoptat o deciyie de mare tinuta , respect. Acest tip de atiudine denota demnitate. Nu avem cum sa participam la un summit alaturi de niste infractori si uzurpatori.
  • -1 (5 voturi)    
    Sunt de acord.. (Miercuri, 25 mai 2011, 20:05)

    mr hyde [anonim]

    Basescu nu este Presedintele meu , este toxic pentru Romania dar acum sunt de acord cu pozitia lui : acolo e Serbia !
  • 0 (6 voturi)    
    basescu - obama (Miercuri, 25 mai 2011, 22:24)

    filotie [utilizator]

    tinand cont de faptul ca acesta e mersul pana la urma, kosovo va fi recunoscuta ca stat independent, nu prea au rost incordari de genul acesta cu obama.
  • +6 (8 voturi)    
    Povestea asta NU este despre Ardeal (Miercuri, 25 mai 2011, 22:53)

    George [anonim]

    Dragi forumisti, atitudinea lui Traian nu este atat de legata de Serbia, si nici chiar de autonomia secuilor.

    Atitudinea Presedintelui are in vedere statutul juridic al TRANSNISTRIEI, pentru care Kosovo poate fi un precedent.

    Or Transnistria este moneda de schimb a Romaniei si Moldovei in relatia cu Rusia, in scopul UNIRII celor doua Romanii. Doar nu vreti acum ca poporul "transnistrean" sa fie recunoscut de vreo alta tara democratica.
  • +3 (7 voturi)    
    FELICITARI DOMNULE PRESEDINTE ! (Joi, 26 mai 2011, 7:37)

    art [anonim]

    QED ! daca mai era cazul.... demonstratie clara si fara echivoc, a inteligentei romanilor, care au ales ca presedinte singurul care merita pe deplin sa fie in fruntea tarii !
  • -2 (8 voturi)    
    "Entitati" (Joi, 26 mai 2011, 9:29)

    ida1914 [anonim]

    1) "entitatea" Kosovo este o constructie politica a anilor '90, in exact aceeasi masura in care "entitatea" Iugoslavia a fost o constructie politica a anilor '20 - '30;
    2) presedintele Basescu boicoteaza summitul din exact aceleasi motive pt. care nu recunoaste "entitatea" Kosovo: este un personaj primitiv, frustrat si lipsit de educatie, perfect constient de faptul ca reprezinta un popor a carui majoritate este la fel de primitiva, frustrata si needucata ca si el (nu, nu sunt anti-basescu, daca ar mai candida o data l-as vota pt. motivul simplu ca alternativa mi se pare o varianta si mai proasta);
    3) pretentiile si "ingrijorarile" imperialiste ale Romaniei (alta "entitate" politica cu o vechime impresionanta: cca. 150 de ani) erau la fel de ridicole in 1918 cum sunt si in 2011; diferenta consta in faptul ca atunci eram in trendul epocii iar astazi in afara lui; avem asadar o noua ocazie sa experimentam conceptul (ceva mai vechi decat "entitatile" in discutie): prostia si fudulia se platesc.
  • 0 (4 voturi)    
    Bobarnacul SUA (Joi, 26 mai 2011, 11:45)

    Nu va grabiti [anonim]

    SUA si NATO i-au dat un bobarnac actualului presedinte recomandandu-i sa-si comande alti ochelari de vedere pentru a observa Mafia incredibila care a patruns in toate structurile Romaniei (vezi cazul recent- portul Constanta) si de care domnia sa nu pare a fi strain.
    Mafia actioneaza din anii 90, a fost observata astazi cu sprindere maxima, doar la ultimatumul occidentalilor. Cunoastem cu totii povestea cu marionetele, doar am trait sub turci. Doar ca domnitorii nostri erau patrioti si nu patrihoti.
    Mafia transfrontaliera a depasit orice limita rezonabila si afecteaza securitatea globala.
    Iar neparticiparea cu o scuza de doau parale este doar o poza de inducere in eroare, intrucat Romania la ora actuala este atat de slaba militar si economic incat poate fi ocupata si de caii salbatici din Delta.
    Si cu ea si fara ea.Mai bine fara ea...
    • -1 (1 vot)    
      Esti nepotul matusii Tamara...nu? (Joi, 26 mai 2011, 20:01)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Nu va grabiti

      ...vai, mamaie, de cand nu te-am mai auzit...
  • 0 (4 voturi)    
    Subiectul negocierii pentru Romania (Joi, 26 mai 2011, 12:05)

    Larisa [anonim]

    Romania nu are subiect de negociere in privinta Kosovo. In cazul in care Traian Basescu nu a devenit presedintele Serbiei, el nu-si poate justifica pozitia.

    http://ladiesa.wordpress.com/2011/05/26/analiza-arborescenta-a-unei-decizii/