Vintu si Cezar, la un pas de a fi eliberati

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 mai 2011, 17:52 Actualitate | Esenţial

Judecatoria sectorului 1 Bucuresti a decis ca Sorin Ovidiu Vintu si Ion Ilie Cezar sa fie judecati in stare de libertate, insa cei doi raman in arest intrucat Parchetul a declarat recurs, care va fi solutionat de Tribunalul Capitalei, scrie Mediafax.

Luni, Sorin Ovidiu Vintu si Ion Ilie Cezar au fost trimisi in judecata, in stare de arest preventiv, pentru santajarea managerului Realitatea TV Sebastian Ghita, iar Judecatoria sectorului 1 Bucuresti a fost sesizata sa se pronunte cu privire la legalitatea masurii preventive, care urma sa expire vineri, astfel ca marti a decis revocarea acesteia.

Procesul celor doi incepe in 10 iunie la Judecatoria sectorului 1 Bucuresti.

Procurori ai Sectiei de urmarire penala si criminalistica din cadrul Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie au dispus, luni, trimiterea in judecata, in stare de arest preventiv, a inculpatilor Sorin Ovidiu Vintu si Ion Ilie Cezar, pentru santaj.

Potrivit acuzarii, in perioada martie - aprilie 2011, inculpatii Sorin Ovidiu Vintu si Ion Ilie Cezar l-au constrans, prin amenintare, pe Sebastian Ghita, parte vatamata in dosar, sa le remita suma de 150.000 de euro ori sa accepte denuntarea unui contract cu scopul obtinerii injuste, in folosul lor de beneficii materiale cu consecinta prejudicierii partii vatamate.

Concret, constrangerea a fost realizata de catre inculpati, prin amenintarea cu uciderea partii vatamate, a familiei sale, respectiv compromiterea imaginii publice. Mijloacele intrebuintate, datorita succesiunii presiunilor exercitate, au fost de natura sa creeze temere partii vatamate, astfel incat aceasta a remis suma de 150.000 de euro. Prin intermediul inculpatului Ion Ilie suma de bani urma sa ajunga la inculpatul Vintu in scopul obtinerii unor foloase materiale injuste, fiind urmarit de ambii inculpati, care ar fi beneficiat de acest avantaj ilicit.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1862 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Rezultatul (Marţi, 24 mai 2011, 16:50)

    Vizitiul [utilizator]

    Discutiilor in secret.

    Bagati!
  • +17 (17 voturi)    
    la judecatoria sector 1 au ajuns banii ! (Marţi, 24 mai 2011, 17:05)

    Eneas [anonim]

    sa vedem daca ajung si la Tribunalul Capitalei....
  • +11 (13 voturi)    
    ochii pe declaratia de avere! (Marţi, 24 mai 2011, 17:12)

    curios [anonim]

    cine a judecat? cu cat a devenit mai bogat? ANI , ochii pe ei: noi terenuri, ceva vile, vreun BMW nou????
  • -13 (13 voturi)    
    hmm (Marţi, 24 mai 2011, 17:33)

    cosminrs [utilizator]

    nu mi se pare corect daca o instanta sa te puna in libertate sa trebuiasca sa mai stai in arest deoarece procuratura a declarat recurs. Dreptul la libertate trebuie sa fie mai presus de orice.
    Nu conteaza cine si de ce. Asa e normal.
    • +1 (1 vot)    
      ... cum nu e normal (Miercuri, 25 mai 2011, 12:38)

      ionionut [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

      ... sa stai in libertate dupa ce o instanta te-a condamnat pana cand o alta instanta rezolva recursul (sau recursul recursului).

      Eu cred insa ca a fost o greseala la elaborarea legii care trebuie rapid corectata pentru ca infractorul trebuie sa beneficieze de toate drepturile posibile. Si o data ce se corecteaza aceasta grava eroare de judecata, trebuie introduse musai si niste termene de prescriere mai omenesti... pai e posibil ca fapta sa se prescrie in 10 ani? 2 ani eu zic ca ar mai mult decat suficient... vorba aia, hotul deprins e negustor cinstit!

      Sper din tot sufletul ca macar la tribunal sa mai fie unii cu capul pe umeri care sa i-a o decizie corecta si sa-l tina pe expertul asta in economie la zdup pana i-or putrezi oasele acolo! Sa nu uitam ca nenea asta a fost condamnat deja definitiv la inchisoare o data dar nu a mai facut nici o zi de parnaia doar pentru ca i se prescripsese fapta!
  • +14 (14 voturi)    
    aveati vreun dubiu !? (Marţi, 24 mai 2011, 17:33)

    george [anonim]

    eu NU, e pe fata oameni buni ce vreti mai clar de atat,

    Judecatoare precedenta a fost inlaturata pe motiv ca mergea procesul prea repede, termenele erau date la interval foarte scurt, ba chiar judecatoarea cu pricina se si interesa de doctorii aia care ii punea stimabilului Vantu diagnostice care nu aveau nicio treaba cu specialitatea lor.

    Acum procesul e la secret.

    Pot paria undeva ca Vantu va scapa basma curata ? Accept orice cota oricat de nefavorabila ar fi :)
    • +3 (3 voturi)    
      Pai era de asteptat (Marţi, 24 mai 2011, 22:06)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui george

      Romania unde justitia a tinut de SASE celor care 21 de ani au dezvalidat tara.Sa putrezeasca in temnita mosii si babele care isi muta si stramuta tarusul.Salvarea Romaniei numai o dictatura si streangul.Romania este cangrenata in institutiile cele mai importante ale unei tariJustitie,Politia ,Fiscul,Parlament,SRI,DNA. si mai toate institutiile statului.Cangrena se elimina cu bisturiul adica TAIAT.Nu merge cu pai car ca mar
  • +9 (9 voturi)    
    Judecatorii sunt toti corupti! (Marţi, 24 mai 2011, 17:42)

    Marian [anonim]

    Au schimbat judecatoarea pana s-a ajuns la una al carei sot avusese 10000 de euro pe luna anul trecut. Omul e pensionar securist. Acum are doar vreo 700 de euro caci i-a taiat-o Boc!
    Asta-i justitie?
    Sa iesim in strada si sa-i facem praf pe magistrati!
  • +1 (3 voturi)    
    Ce tampenie... (Marţi, 24 mai 2011, 17:50)

    Andradda [utilizator]

    La un pas de eliberare dar ei sunt in arest!
    de ce?
    ca la Buc sect. 1 s-a hotarat ce?????
  • +6 (6 voturi)    
    Tinetii acolo (Marţi, 24 mai 2011, 18:23)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    E asa de bine in tara fara ca ei sa fie liberi
  • +8 (8 voturi)    
    Chinezul nu e criminal ... (Marţi, 24 mai 2011, 18:39)

    it_s__not_news [utilizator]

    ... era evident din start. Nu-i asa ? Uitati-va ce fata are! Pai cu fata asta putea el sa transeze un om ? Ntttt.
  • +4 (4 voturi)    
    lupta pe viata si pe moarte (Marţi, 24 mai 2011, 19:15)

    aschie [anonim]

    asta este lupta din insasi inima justitiei. Partea sanatoasa incearca sa-si faca datoria iar cea putreda care a partcipat din plin la distrugerea tarii (salvand toti mafiotii cu cravata) se opune. Suntem pe drumul cel bun, astea sunt ultimele zvarcoliri ale justitiei mafiote-comunisto-securiste. Vantu si multi mafioti vor ajunge la zdup.
    • +3 (3 voturi)    
      Sa fie intr-un ceas bun! (Marţi, 24 mai 2011, 21:39)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui aschie

      Sper sa iasa asa cum zici tu.
    • -3 (3 voturi)    
      Iarasi unul (Marţi, 24 mai 2011, 22:08)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui aschie

      Care o da in sus si jos cu comunistii si securistii fara habar.Ia spune cine l-a infundad la puscarie pe Vantu.?Comunistii sau ,,democratii,, astia.