Traian Basescu: "Fanus Neagu a fost simbolul unei generatii"

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 24 mai 2011, 12:21 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a transmis un mesaj de condoleante familiei scriitorului Fanus Neagu, care a decedat marti dimineata, la varsta de 79 de ani. "A fost simbolul unei generatii care a asumat literatura ca expresie a libertatii si a valorii," a afirmat seful statului.

Mesajul presedintelui:

"Am primit cu tristete vestea plecarii dintre noi a scriitorului Fanus Neagu. Personalitate insemnata a culturii romane, Fanus Neagu ne-a daruit, prin intreaga sa activitate de peste 50 de ani, o opera valoroasa prin maiestria sa artistica si prin forta metaforei cu care a surprins perioada pe care a traversat-o. A fost simbolul unei generatii care a asumat literatura ca expresie a libertatii si a valorii.

Fanus Neagu va ramane in amintirea noastra pentru devotamentul cu care s-a dedicat vocatiei sale remarcabile de scriitor.

Sincere condoleante familiei, prietenilor si tuturor celor care i-au ramas alaturi in suferinta. Dumnezeu sa-l odihneasca!"

Scriitorul si dramaturgul Fanus Neagu a murit, marti dimineata, la Spitalul Elias din Capitala, la varsta de 79 de ani. Suferea de cancer de prostata in faza terminala.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

937 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    adevar graieste (Marţi, 24 mai 2011, 12:28)

    diddlyjo [utilizator]

    dar mai bine n-ar fi grait nimic despre simbolul acestei generatii. fanus neagu a fost din acelasi aluat cu adrian paunescu. faptul ca acestia doi au fost simboluri ale unei generatii spune multe despre nivelul de cunoastere si de intelegere al acelei generatii, despre calitatea cetateneasca a generatiei respective si despre starea actuala a societatii noastre.
    • -1 (7 voturi)    
      ai citit? (Marţi, 24 mai 2011, 12:03)

      Angelique [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

      Sunt curioasa, ai citi ceva de Fanus Neagu?
      Multi vorbesc de el, dar putini l-au citit. A fost extraordinar.
      Dumnezeu sa-l odihneasca!
      • +1 (5 voturi)    
        sa nu te las curioasa (Marţi, 24 mai 2011, 12:50)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Angelique

        la moartea lui paunescu multi au vorbit despre el ca despre un mare poet. de ce? PENTRU CA in afara de poezia lui paunescu nu au mai citit decât eventual pe ceilalti poeti din manualele de româna.

        cu cât citesti mai putin, cu atat sunt sanse mai mari ca lucrurile caldute pe care le citesti sa ti se para fierbinti.

        acum in privinta lui FN: am spus ce-am spus despre el nu doar pentru ca l-am citit, ci pentru ca cunosc si altceva.

        am si eu o nedumerire: care sunt cei multi care vorbesc de el? microbistii ligii lui mitica?
    • +1 (5 voturi)    
      Fănuș: cele 5 calități ale vinului (Marţi, 24 mai 2011, 12:19)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

      Să fie
      - alb
      - sec
      - rece
      - mult și
      - gratis !
      *
      Dupa Revolutie
      FN a fost redactorul sef al publicatiei Țara.

      Acolo s-a difuzat pentru prima oara ”dezvaluirea”
      conform căreia in noiembrie-decembrie 1989 in Ro au pătruns oficial sute de masini Lada din URSS in care se aflau cate doi pasageri tunsi scurt cu aspect atletic.
      O poveste din care rezulta:
      - ca sub Ceausescu se putea trece granita de voie
      - ca militia si securitatea erau varza, cam ca Funes in Jandarmi... si nu băgau de seama nimic ...
      - ca rusii sunt cam cretini cand e vorba sa se infiltreze discret.
      *
      In pofida acestor ”mici” impedimente logice
      povestea a aut un enorm succes deoarece
      da satisfactie mai multor grupuri
      care altfel sunt pe contra:
      - armata, securitatea , militia si activistii de partid
      sunt multumiti pentru ca ...nu-i asa ...se cheama ca atunci cand au macelarit lumea erau de fapt eroi luptand cu agresiunea Rusiei
      - revolutionarii pentru ca gasesc o scuza faptului ca s-au blegit si i-au lasat puterea lui Ilescu
      desi cu un pic de zvik suplimentar din partea lor Nea Nelu se pierdea in decor
      - pedelistii si basescienii pentru ca au motiv sa zica ca adevarata Revoltie a venit abia in 2005 cand a castigat Taticu
      *
      Iata un motiv care justifica vorba romaneasca.
      ”Dumnezeu sa/l ierte , pe Fănuș !”
    • -1 (1 vot)    
      simbolul generatiei PCR-isto-FSN-iste (Marţi, 24 mai 2011, 22:28)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

      Nimic mai mult. Despre calitati... sa-l lasam pe D-zeu sa-l judece si sa-l odihneasca, nu merita osteneala noastra.
  • -2 (2 voturi)    
    surprize/surprize (Marţi, 24 mai 2011, 15:06)

    cornel19 [utilizator]

    Seful statului in mesajul de condoleante adresat familiei, degaja o pertinenta cunoastere a culturii si implicit literaturi ro., ,,dovedeste,, ca nu sa oprit numai in zona de cronica sportiva, o singura carte si/sau jocul de carti. Pe acest domeniu, redactorul/consilierul pe domeniu a imprimat semnaturi prezidentiale de pe mesaj o nota pozitiva. Pacat ca pe multe alte domeni la fel de importante, basescu nu e consiliat corespunzator, sau dezvolta pct. de vedere eronate in stilul caracteristic.
    • -1 (3 voturi)    
      cap ai, minte ce-ti mai trebuie! (Marţi, 24 mai 2011, 16:37)

      Dr Marutza [anonim] i-a raspuns lui cornel19

      Esti agramat , incalcit in exprimare (deci forma si fond=0), dar iti dai cu presupusul! Cum nu ti-o fi oarecum jena sa te apuci a critica, cand tu insuti esti la genunchiul broastei cu cunostintele?! Da' prostu' nu e prost destul, daca nu e si fudul!