Dosarul vamilor

VIDEO UPDATE Perchezitii la Constanta si Bucuresti intr-un dosar de contrabanda si evaziune fiscala. Senatorul PDL Mircea Banias a fost dus la DNA

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Luni, 23 mai 2011, 7:30 Actualitate | Esenţial

50 de perchezitii au loc, luni dimineata, la Constanta si in Capitala, intr-un dosar de contrabanda si evaziune fiscala. Este vorba de o ampla operatiune declansata de DNA si coordonata, de la Bucuresti, de DIICOT. Este vizata casa senatorului PDL, Mircea Banias, fost director al Administratiei Porturilor Constanta.

Potrivit Realitatea TV, au loc perchezitii si la locuinta secretarului general al MAI, Laurentiu Mironescu. Cei doi au fost asociati ai unei firme, cu sediul la Constanta.

De asemenea, sunt vizati si sefii vamilor din Bucuresti si Constanta. Se pare ca ar fi vorba de TIR-uri cu marfa din China care intrau in tara, prin Constanta, fara control si ajungeau in Capitala.

Aceasta este o actiune mai larga a DNA, o continuare a anchetei privind evaziune fiscala uriasa pe care ar fi facut-o mai multi directori de la Uzina Resita, impreuna cu un un om de afaceri, trimis in judecata de catre procurorii anticoruptie, Said Baaklini.

Senatorul Mircea Banias s-a prezentat, luni, la sediul DNA, unde procurorii l-au instiintat ca este urmarit penal pentru favorizarea infractorului, intr-un dosar de returnare ilegala de tva, in valoare de 60 de milioane de euro. Potrivit unor surse judiciare, parlamentarul a negat ca l-ar cunoaste pe Said Baaklini.

Totodata, senatorul Banias a negat ca locuinta sa de la Constanta a fost perchezitionata. "'La mine acasa nu s-a prezentat nimeni cu niciun mandat de perchezitie nici in dosarul returnarilor de TVA, nici in alta cauza. Pot doar sa va spun ca am primit o citatie pentru luni, la sediul DNA Bucuresti" - a declarat el.

Procurorii au descoperit in timpul anchetei ca legatura dintre senatorul Mircea Banias si secretarul general al MAI, Laurentiu Mironescu ar reprezenta interesele in vama. Ar fi vorba de relatii de tipul unei structuri de crima organizata care ar fi functionat.

Intr-o declaratie pentru Agerpres, Laurentiu Mironescu, a confirmat ca o echipa de investigatori ai DNA Bucuresti s-a prezentat luni dimineata, la ora 6,30 cu mandat de perchezitie, la resedinta sa. "Nu comentez nimic mai mult" - a mai spus Mironescu.

Stirea a fost preluata de agentia France Presse, care aminteste ca Romania a fost admisa in 2007 in Uniunea Europeana iar autoritatile de la Bucuresti au sperat ca tara va adera la spatiul Schengen in luna martie. "Mai multe state precum Finlanda, Germania si Franta s-au opus, cerand progrese in lupta impotriva coruptiei", relateaza agentia franceza de stiri.

























3859 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    la mai mare!!! (Luni, 23 mai 2011, 6:34)

    nicolae [anonim]

    Succes la arestari!
    • -9 (9 voturi)    
      chiar ca au nevoie de succes! (Luni, 23 mai 2011, 8:24)

      radu [anonim] i-a raspuns lui nicolae

      Chiar ca au nevoie de succes!
      sau succesuri?!
      din aceasta dilema (veche) ....
      • +6 (6 voturi)    
        Pe vremea lui bombo, (Luni, 23 mai 2011, 10:23)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui radu

        nu aveai astfel de stiri!
        Tov. amariei, nu se dadea la pesedei!
        Doar tu esti opac si nu vezi ca sunt corupti peste tot! Esti spalat pe creier si vezi doar portocaliu.
        Ros-galben-albastru nu ai in campul vizual?
        Sau nu ti/au fost implantate informatiile genetice necesare? Sau esti produs goagal, unineuronal sau mai rau a-neuronal?
        • -2 (4 voturi)    
          pe vremea lui nutzi... (Luni, 23 mai 2011, 10:17)

          omo [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          nici portocalele nu sunt chemate la DNA decat daca le plac mai mult buldogii decat blondele! Banias, corupt pana-n maduva oaselor!, a fost lasat in pace pana cand au aparut zvonuri privind faptul ca ar fi dispus sa ajute la schimbarea echilibrului in Senat Sunt cazuri foarte clare de portocalii (Ridzi, Falca, Blejnar, Buda si multi, multi altii) care-s cel putin la fel de manjiti, dar sunt tinuti la pastrare pana dau si ei semne ca nu le mai place corabia Zeusului! Oricum, ne asteapta vremuri interesante!
          • +2 (2 voturi)    
            cine ii tine la pastrare? (Luni, 23 mai 2011, 10:51)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui omo

            tu? 'cel putin la fel de manjiti'? ai dovezi? de ce nu le faci publice? sau esti complice?

            deci e bine sau nu e bine ca dna ancheteaza un caz de coruptie? de fiecare data cand un gigel ajunge pe la dna, se gasesc mii de glasuri care sa deplanga linistea si pacea care domnea prin guvernarile neocomuniste nastase&ilici. daca e pdl e tradator, daca e usl e persecutat, daca e sov sau felix il spalati in direct la tembelizor..
            pe cand o reconversie profesionala?
            • 0 (0 voturi)    
              Da, eu! (Luni, 23 mai 2011, 10:59)

              omo [anonim] i-a raspuns lui pehash

              La o intrebare de Gaga nu-ti pot raspunde altfel! Daca tu nu stii "cine le tine la pastrare" atunci nu-s eu cele care sa-ti spuna raspunsul la "ghici ciuperca ce-i"! Dar, pentru ca nu pot sa cred ca esti tampit, alternativa este sa cred ca doar faci pe prostul!
              PS: WM-ule, am scris ca NU-I tampit si prost, asa ca nu poti considera ca l-am jignit si sa ai motiv sa nu-mi lasi postarea!
            • 0 (0 voturi)    
              usor cu pianu`, pe scari... (Luni, 23 mai 2011, 11:14)

              capatu` satului [anonim] i-a raspuns lui pehash

              nimeni nu contesta ca psd, pnl, pc, udmr si inclusiv pdl ar fi nishte haznale imputite, asa ca mai usor cu linsu` pdl`ului;

              este de necontestat ca psd este mama relelor pt. ca 90% din politicienii de azi de la noi au inceput activitatea in acest partid;
              totusi, de la a afirmatia ca numai psd si pnl fura iar pdl sunt nishte sfinti si pana la realitate este cale lunga;
              are si presedintele republicii un scandal propriu cu o casa din str. Mihaileanu, ceva cu fals uz de fals, foloase necuvenite, etc.;
              pe langa asta este un nepotism prin propulsarea ficei cu tuning bucal direct la parlamentu` european;
              si ajungem la sprijinu` oferit diversilor infractori care au ca merit doar pozitia de parlamentar pdl;

              nastase, hrebe, blaga, udrea, videanu, vadim, becalu`, eba, si restu` parlamentarilor si politicienilor de la noi sunt toti o apa si`un pamant, unii sunt atat de masochisti incat doresc sa ii voteze in continuare tot pe acestia;

              probele le cunoaste toata lumea, important este sa nu citesti cu ochii inchisi.
            • 0 (0 voturi)    
              NU E BINE ! (Luni, 23 mai 2011, 12:16)

              MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui pehash

              Nu pui corect intrebarea.
              *
              E foarte bine cand DNA isi face datoria !
              *
              Nu e insa bine ca in februarie DNA l-a facut scapat . De ce - daca existau probe
              nu l-a trims in judecata cu restul grupului infractional ?
              Pentru solutia din februarie - care acum pare gresita - se taie 10% din vreun salariu de procuror ?
              Ma leshi ?
              *
              Pot admite - la limita - ca DNA a aprofundat analiza si si-a dat seama
              ca in februarie gresise .
              Pot admite ca respectivii procurori
              au avut acum tăria să revina asupra cazului. Ar fi foarte bine daca doar astfel de resorturi mână actiunea in aceasta dimineata.
              *
              Din păcate ea se suprapune peste
              hărmălaia din ultimel zile referitoare la
              o dezertare masiva din PDL - cine e de vină daca in aceste conditii exista suspinciuni rezonabile că actiunea e una de ”pedepire & intimidare” a rebelilor ?
              *
              Si in orice caz NU E BINE ca ne este insultata inteligenta printr-o circoteca
              cu 50 de perchezitii.
              O sa gasesca la verisoarele vamesilor acasa resturi din gandurile ratacite ale lui BANIAS care dovedes ca de fapt era implicat in smenul cu TVA ul? Pentru ca solutia din februarie pe ”gânduri” s-a fundamentat.

              si sa il
          • +2 (2 voturi)    
            Ai o boala, ariel, tata! (Luni, 23 mai 2011, 12:08)

            , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui omo

            Se numeste cecitate!
            Esti oprb la orice, in afara de portocaliu.
            Javre sunt peste tot, dar...
            Avand in vedere ca ros-galben-albastrii sunt cei mai multi (dor asa se lauda in sondaje) e normal ca si numarul coruptilor lor sa fie mai mare!
            Nu tin cu pedeleii, dar nici n/o sa ma vezi murind de dragul tichieie tricolore.
            Sa/ti aduc aminte cum se ducea hoarda pesederista la trebonal pentru bivolaru?
            Sa/ti aduc aminte de branisteanu?
            De vantu?
            De patriciu?!
            Nu mai spun de nastase!
            Numai astia doi-trei inseamna PIB/ul Romaniei pe ani buni!
            Dar, hoti sunt peste tot, fie ca fura un bou, asa ca nu le mai canta in struna goagalilor, mazarelor, caltabosilor, guzganienilor, SEVERINILOR (asta s/a gasit sa fure sus de tot!)
            Nu te/am vazut facand gura cand latraul asta comunist... ingurgita... europeneste!
    • +11 (13 voturi)    
      Felicitari Traian Basescu si PDL! (Luni, 23 mai 2011, 9:33)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui nicolae

      Iata ca Traian Basescu si PEL se tin de cuvant! Igas face curatenie in vami, inclusiv in Constanta si nu se uita deloc de la ce partid sunt cei vinovati. Senatorul PDL Banias e pe faras si e foarte bine ca se intampla asa, dovedindu-se, inca odata, ca DNA este apolitic iar Traian Basescu si PDL nu se interfereaza in activitatea justitiei!
      Felicitari!!!
      Sa vezi insa spume si clabuci la gura cand vor fi luati si parlamentari de la USL, cand vor spune ca ei sunt nevinovati si totul e razbunare politica a lui Traian Basescu!!
      Iar tembeliziunile Retarditatea TV si Latrina3 vor ocoli adevarul manipuland cum au facut-o la arestarea sefului CJ Nicolescu de la PSD, care a dat fonduri europene nevestei si copiilor lui. Sa vezi roata de USL-asi in jurul oricarui parlamentar din Uniunea Sociopatilor Liberschimbisti!
  • -15 (17 voturi)    
    Foarte bine! (Luni, 23 mai 2011, 6:56)

    Alin [anonim]

    Foarte bine ca se iau masuri din vreme! Toti cei care au de gand sa dezerteze din PDL, Partidul subordonat Presedintelui Traian Basescu, Conducatorul nostru Intelept, trebuie demascati ca fiind niste hoti! Asta le va da o lectie si celor care mai stau inca la indoiala si le mai trece prin cap sa fuga la opozitie, ca sa-si salveze pielea si colegiul parlamentar! Demascare si ciuruire, asta e deviza! sa traim bine!
    • +10 (12 voturi)    
      Intrebare (Luni, 23 mai 2011, 8:30)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Alin

      Sunt curios cum va antreneaza astia, cu biscuiti? :)
    • +16 (16 voturi)    
      Alinutza - om sucit (Luni, 23 mai 2011, 8:31)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Nene, daca era senator PSD urlai ca e politie politica. Daca e senator PDL urli ca e santaj din partea lui Basescu, sa nu fuga nimeni din partid..

      Of, unde sunt vremile linistite ale tovarasului Iliescu, cand se fura in liniste si organizat si nimeni nu era atins nici cu o floare..

      Ca vad ca de astea iti e dor. Sau poate iti e dor de vremurile "de aur", de pe vremea lui Ceasca? Atunci era liniste totala..

      Hai noapte buna! Si nu iti mai lua pastila de Mircea Badea inainte de culcare, ca ia uite ce efecte are. Incearca dimineata, la reluarea de la ora 9..
  • +15 (15 voturi)    
    Bagati! (Luni, 23 mai 2011, 7:06)

    Vizitiul [utilizator]

    Bagati tare pe ei, indiferent de partid!
  • -11 (11 voturi)    
    Apa de ... mare! (Luni, 23 mai 2011, 7:40)

    radu [anonim]

    Binenteles ca o sa fie arestati 3 hamali si 2 portari care au fost gasiti cu tenesi in sacosa....
    • +4 (4 voturi)    
      Merge si/o mazare?! (Luni, 23 mai 2011, 10:24)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui radu

      Asa ca sa iasa o supa buna!
  • +5 (5 voturi)    
    Fara numar (Luni, 23 mai 2011, 7:44)

    drak latinu [utilizator]

    Fara numar.
  • -4 (10 voturi)    
    BULA se facuse comunist la deces (Luni, 23 mai 2011, 9:22)

    MIHAI 2 [anonim]

    Dupa ce i-a indeplinit ultima dorintza - aceea de
    a deveni membru PCR - secretarul l-a intrebat::
    - Dar, tovarase Bula , ce te-a convins pana la urma sa faci marele pas ?
    Iar Bula, cu un horcait, i-a raspuns:
    - M-am gandit ca mai bine sa moara unul de-al vostru....
    *
    Senatorul PDL Banias a fost declarat nevinovat acum 2 - 3 luni desi exista o convorbire telefonica in care Boagiu ii reprosa violent ca e complice cu golanii din Portul Constantza.
    Astazi senatorul PDL Banias a fost trecut la ”vinovati”.
    *
    Maine ar fi fost prea tarziu; Banias face parte din grupul rebelilor care urma sa paraseasca azi PDL ul.
    *
    Se repeta bancul cu Bula ,dar invers:
    mai bine sa trecem ”la interlopi” astazi
    unul ”de-al nostru” si sa subliniem ca DNA ul loveste echidistant (uite, bre cum da si in PDL isti)
    decat sa il inhatam maine cand, fiind deja membru PC , ar zice-o toti pe aia oablă -
    cu politia politica.
    *
    Pentru ca repet
    ca PDList loial Banias fusese declarat nevinovat acum 2 - 3 luni