Scutul antiracheta: Rusia insista sa obtina garantii scrise, dar tonul declaratiilor pare sa scada in intensitate

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 mai 2011, 16:30 Actualitate | Esenţial

Rusia a insistat sambata asupra necesitatii de a obtine garantii scrise care sa stipuleze ca proiectul de scut antiracheta american din Europa de Est nu este indreptat impotriva Moscovei, a statelor europene sau a NATO, relateaza AFP.

Negocierile cu Statele Unite si NATO "continua, dar lent", a declarat ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, intr-o conferinta de presa sustinuta alaturi de omologii sai germani, Guido Westerswelle, si polonez, Radoslaw Sikorski, la Kaliningrad, enclava ruseasca la granita cu Polonia si Lituania.

"Una dintre probleme este ca noi cerem sa prevedem in scris ca scutul antiracheta nu va fi indreptat impotriva niciunei tari care participa la acest sistem, respectiv nici NATO, nici Rusia si nici alte state europene", a adaugat el, potrivit imaginilor transmise de televiziunile din Rusia.

"Ni s-a spus ca nu este necesar sa prevedem in scris acest lucru deoarece sistemul antiracheta nu este indreptat impotriva Rusiei. Dar daca nu este indreptat impotriva Rusiei, de ce sa nu prevedem in scris ca nu vizeaza nicio tara care participa la negocieri?, s-a intrebat el.

Aceste afirmatii aduc o nuanta de ton care pare sa atenueze tensiunile dintre Rusia si Statele Unite, cu cateva zile inainte de summitul G8 de la Deauville (Franta), in perioada 26 - 27 mai.

Dupa avertismentul lansat miercuri de presedintele Rusiei, Dmitri Medvedev, legat de riscul unei noi curse a inarmarii, similara celei din perioada Razboilui Rece, daca SUA nu tin cont de cerintele Rusiei, Lavrov a subliniat ca Moscova doreste pur si simplu un acord asupra "unui concept si a unei arhitecturi comune in privinta viitorului sistem european de aparare antiracheta".

"Speram ca vom ajunge sa rezolvam aceste probleme, cel putin la nivel de experti", a explicat el.

Moscova doreste sa fie membru cu drepturi depline in sistemul de aparare antiracheta din Europa si refuza ideea unui scut aflat doar sub control occidental, care sa acopere o parte a teritoriului rusesc.

Washingtonul a reafirmat ca acest scut nu este indreptat catusi de putin impotriva Rusiei.

Presedintele Romaniei, Traian Basescu, s-a intrebat si el, in urma cu trei zile, in replica la afirmatiile liderului de la Kremlin, daca Romania are vreo garantie juridica potrivit careia "nici o racheta care exista acum pe teritoriul Federatiei Ruse nu va atinge vreodata teritoriul Romaniei".

"Ceea ce inseamna ca domnului presedinte Medvedev, la momentul potrivit, va trebui sa-i dam confortul ca aceste instrumente militare nu vizeaza lovituri impotriva Federatiei Ruse si mai ales ca - n-am niciun dubiu - domnul Medvedev este gata sa dea si dansul Romaniei garantii ca nicio racheta care exista acum pe teritoriul Federatiei Ruse nu va atinge vreodata teritoriul Romaniei," spusese Traian Basescu, joi seara, intr-un interviu acordat TVR1.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2771 vizualizari

  • -19 (21 voturi)    
    roata se intoarce (Sâmbătă, 21 mai 2011, 17:24)

    serban [anonim]

    cind i-am dat afara pe rusi ne-am bucurat ... pe americani i-am adus de buna voie . vom avea sansa sa ne bucuram ca raminem fara trupe straine pe teritoriul national ? sau nu mai avem nici teritoriu national ?
    • +8 (10 voturi)    
      Rușilor s-au speriat de Deveselu. (Sâmbătă, 21 mai 2011, 18:30)

      florin [anonim] i-a raspuns lui serban

      Diferența este că rușii nu ne-au întrebat ,au lăsat scutul roșu cu tot cu consilieri și au plecat dar au rămas consilierii roșii,americanii ne-au nu ne-au obligat.
    • +6 (10 voturi)    
      eu (Sâmbătă, 21 mai 2011, 20:56)

      eu [anonim] i-a raspuns lui serban

      eu unul prefer sa fiu sclavul americanilor decat "egalul" rusilor.
    • +1 (1 vot)    
      bun asa (Duminică, 22 mai 2011, 12:12)

      Cenusareasa [anonim] i-a raspuns lui serban

      Tu i-ai dat pe rusi afara ? Sau au plecat de bunavoie ? Ia mai scormoneste un pic in memorie ?
  • +1 (3 voturi)    
    Este normal (Sâmbătă, 21 mai 2011, 17:48)

    El Condor [anonim]

    Este normal sa se ceara macar astfel de garantii, numai ca ar mai trebui adaugat si " in cazul in care organizatia sau statul ( statele ) nu incalca prevederile acordului".
  • +7 (7 voturi)    
    Tezaur (Sâmbătă, 21 mai 2011, 18:24)

    Sandu [anonim]

    Rusia ne cere garantii in ceea ce priveste scutul antiracheta,dar de ce nu ne da in scris cand ne retrocedeaza tezaurul.
    • +2 (2 voturi)    
      Garantii (Duminică, 22 mai 2011, 12:42)

      qaziop [anonim] i-a raspuns lui Sandu

      Din cate am inteles eu, Rusia cere garantii SUA, pe noi nici macar nu ne baga in seama...
  • +13 (15 voturi)    
    Romania (Sâmbătă, 21 mai 2011, 18:27)

    Dan [anonim]

    Romania are sansa unui Presedinte patriot in aceste momente grele!
    Intre Ceausescu si Basescu n-au fost decit : un tradator de neam pe nume Iliescu si un tradator de ideal pe nume Constantinescu.
    Nu-mi place ca trebuie sa-l evoc pe Ceausescu dar acesta este adevarul.
    • +2 (2 voturi)    
      Basescu are dreptate (Duminică, 22 mai 2011, 8:30)

      luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      in ceea ce spune referitor la garantiile pe care le ofera Federatia Rusa, dar nu prea l-as considera nici prea patriot. E politician, si asta este un capital de imagine pentru el si partidul lui.
    • -2 (4 voturi)    
      Ceausescu versus Basescu (Duminică, 22 mai 2011, 10:21)

      valisa [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Cum poti sa ii asemuiesti privind patriotismul?? Te-ai gandit mult la prostia asta?
      Basescu nu face nici cat jegul de sub unghiile lui Ceausescu. Ceausescu ramane cel mai bun presedinte pe care l-a avut vreodata Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      la limita (Duminică, 22 mai 2011, 10:53)

      faby [anonim] i-a raspuns lui Dan

      cred ca ai dreptate !
      ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca atunci, la alegeri, dimineata ar fi fost tot ca seara!
      oricum, daca va fi vreodata sa ne-o plateasca, rusii n-o sa ne ierte, asta e clar !
  • +11 (11 voturi)    
    Declaratie (Sâmbătă, 21 mai 2011, 18:34)

    Daniels22026 [utilizator]

    Subsemnatii,

    NATO si Rusia,

    Mentionam prin prezenta, pe propria raspundere, ca proiectul de scut antiracheta de la Deveselu nu va fi indreptat impotriva Moscovei sau a satelor invecinate. El va fi indreptat in alte directii, ce vor fi comunicate intr-o noua declaratie, ce va fi mentionata ulterior, la o data bine precizata.

    Prezenta s-a eliberat in prezenta primarului comunei Deveselu, care garanteaza pe propria raspundere autenticitatea acestei declaratii si se obliga sa informeze partile interesate in legatura cu orice schimbari privind orientarea proiectului de scut antiracheta.

    Semnat: Indescifrabil
    • +3 (3 voturi)    
      Orientarea... (Sâmbătă, 21 mai 2011, 21:31)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      ... proiectului sau proiectilului de scut antiracheta ? :)
  • +7 (9 voturi)    
    Garantii. (Sâmbătă, 21 mai 2011, 18:50)

    Costin1968 [utilizator]

    Da de ce nu cereti garantii, voi rusii, si chinezilor?!
  • -2 (8 voturi)    
    tot la mana altora suntem.. (Sâmbătă, 21 mai 2011, 20:56)

    dares [anonim]

    nu suntem liberi ..nu avem libertatea scumpa care am vrut-o toti ..suntem la mana celor mari ..
    imediat criticati pusi la coltz daca nu suntem cu unii sau cu altii ..

    cand o sa contam si noi in lumea asta??
    • +8 (10 voturi)    
      atunci (Sâmbătă, 21 mai 2011, 23:21)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui dares

      O sa contam militar si politic atunci cand o sa contam economic; ca sa ne putem inzestra armata. Adica o sa contam atunci cand vom munci eficient, cand ne vom plati taxele constiincios, cand ne vom respecta valorile nationale, cand vom alege oameni morali si patrioti in fruntea Tarii etc etc! Semne de schimbare au aparut deja, dar mai e mult de lucru pentru fiecare dintre noi. Oricum, istoria nu se termina niciodata asa ca exista sperante si sanse pentru noi. Va renaste si generatia noastra, la fel cum romanii uniti sub rege, bateau pe turci in 1876 dupa vreo 200 de ani de tacere!
    • +3 (3 voturi)    
      Calea (Duminică, 22 mai 2011, 7:03)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui dares

      Daca dupa 2000 de ani inca vorbim in limba romana, inseamna ca spiritul romanesc e suficient de valoros, iar rautatea noastra suficient de puternica, ca sa mai dainuim inca 2000 de ani.
      Cit despre ce cred altii, ma intereseaza atit cit sa ne facem loc printre ei, si sa ne urmam calea noastra. Faptul ca puterea sta in numere si armate e ceva relativ.
  • +7 (9 voturi)    
    nu rusia (Sâmbătă, 21 mai 2011, 21:50)

    simi [anonim]

    nu merita sa stam nici la masa cu rusia... au fost si sant de 2 lei...
  • +7 (9 voturi)    
    Vor garantia ca scutul nu ne apara de rachete? (Sâmbătă, 21 mai 2011, 21:53)

    zexe [anonim]

    Fratilor, explicati-mi si mie, ca nu mai inteleg nimic. Rusii doresc un acord scris din care sa reiasa ca nu dorim sa folosim scutul, adica sa nu cumva sa ne dorim sa ne aparam de rachetele rusesti? Pai de ce se mai numeste scut, daca nu are menirea sa te apere de agresiuni si cum poti orienta un scut impotriva cuiva?
    • +3 (3 voturi)    
      Strategii evazive (Duminică, 22 mai 2011, 7:29)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui zexe

      Scuturile defensive reprezinta o sintagma care precizeaza intentia posesorului. De fapt tehnologia si rachetele pot lovi ceea ce decide operatorul, intentionat sau eronat. Chiar si intentia utilizarii exclusiv defensive creeaza un dezechilibru in zona.

      Rusilor nu le e frica degeaba de scutul de la Deveselu, care va fi marcat pe harti cu un mic stegulet rosu. De fapt nici macar declaratia scrisa a NATO, n-ar fi atit de importanta pentru rusi. Ei stiu, ca si noi, ce valoare au hirtiile intr-un conflict. Atunci de ce se agita? Pentru asta trebuie sa citim stirile politice viitoare. Speculatiile prezentului au valoare scazuta, intrucit strategiile de negociere nu urmaresc tinte precise decit in ultimul moment, momentul unei negocieri importante.
  • +4 (6 voturi)    
    Despre relatia cu Rusia (Duminică, 22 mai 2011, 7:13)

    Florin [anonim]

    Poate ca inca nici pana in momentul de fata Medvedev nu a inteles sau nu vrea sa inteleaga ca Romania este membru NATO si nu mai face niciun fel de concesii Rusiei. Vine momentul sa avem independenta energetica, avem resursele necesare sa nu mai depindem in vreun fel de rusi. Ca fost presedinte al Gazprom, presedintele Rusiei Medvedev, inca isi impune punctul de vedere referitor la pretul gazelor in Europa cu influente majore in economiile statelor UE si nu vrea sa dea din mana "vecinatatea apropiata" care aduce multe beneficii Rusiei. Politica rusilor nu tine de decat de reminiscentele imperialiste cand niciun stat nu avea voie sa se afirme fara acceptul lor. Odata cu amplasarea scutului antiracheta la Deveselu devenim jucatori importanti in politica de securitate europeana, un punct de stabilitate pe harta lumii. Va trebui sa treaca mult timp pana ca unii dintre noi sa inteleaga ca trebuie sa mergem catre vest, sa ne afirmam ca stat, ca natiune si sa fim mandri ca suntem romani. Nu trebuie decat sa muncim, sa ii lasam pe altii sa latre si noi sa ne vedem de drumul nostru pe care am ales sa il urmam - Uniunea Europeana si NATO.