VIDEO Printul Charles, uimit si deranjat de numarul mare de jurnalisti prezenti la Presedintie si Guvern

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 20 mai 2011, 13:46 Actualitate | Esenţial

Printul Charles la Palatul Victoria
Foto: Agerpres
Printul Charles al Marii Britanii s-a aratat uimit de numarul mare de ziaristi prezenti, vineri, la intalnirea sa cu premierul Emil Boc, intrebandu-l daca sunt aceiasi cu cei de la Palatul Cotroceni, si i-a atras acestuia atentia ca jurnalistii incearca sa inregistreze si conversatia lor neoficiala, relateaza Mediafax.

Charles i-a explicat lui Boc inca de pe treptele Guvernului faptul ca numarul mare de camere video nu este pe placul lui, explicandu-i prin gesturi ca acestea sunt focalizate permanent asupra sa.

Mostenitorul tronului Marii Britanii chiar l-a intrebat pe premierul Boc daca este vorba de aceiasi jurnalisti care au asistat cu o ora in urma la intalnirea sa cu presedintele Basescu.

"Nu, nu sunt aceiasi jurnalisti, nu sunt cei de la Presedintie", i-a raspuns premierul.

La poza oficiala, Charles i-a atras atentia primului-ministru ca ziaristii chiar incearca sa inregistreze si conversatia lor neoficiala.

"Au indreptat microfoanele spre noi", l-a atentionat Printul Charles pe premierul Emil Boc.

Protocolul de la Palatul Victoria a incercat sa tina presa cat mai departe de cei doi, jurnalistii asistand la inceputul discutiei oficiale din spatele unui cordon amplasat la cativa metri, fara sa poata auzi dialogul dintre Charels si Emil Boc.



Cu o ora inainte sa ajunga la sediul Guvernului, printul Charles a fost primit la Palatul Cotroceni, unde presedintele Traian Basescu i-a spus, razand, ca toata lumea ar vrea sa-l intrebe de printul William.

El i-a aratat mostenitorului coroanei britanice, amuzat, "cat de multi jurnalisti" sunt prezenti.

Printul Charles se afla, de duminica, intr-o vizita privata in Romania.



Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

9815 vizualizari

  • -36 (38 voturi)    
    De pe Thames pe Dambovita (Vineri, 20 mai 2011, 13:06)

    sg [anonim]

    Wellcome Mr. Charles!
    Did you notice how many reporters want to ask you about your new dauther in law? Not bad at all her sister, Pippa. Oh, yes, they can hear us, but it doesn't matter, I wiil take care of everything!
    When do you think that your mother will call for me? Trust me, is so nice to be number One, I laugh every of how stupid people can be.
    Ha, ha, ha, relax and have fun!
    • +13 (15 voturi)    
      Huh?! :| (Vineri, 20 mai 2011, 13:48)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui sg

      was that ment to be funny?
      • -14 (20 voturi)    
        It's not funny... (Vineri, 20 mai 2011, 14:15)

        sg [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

        ...because It is real!
        In traducere , Basescu a facut glume cu Majestatea Sa, probbail ca s-a abtinut de la remarcile marinaresti.
        Ce prostii imaginati cu pozitia corpului? sigur, ca si clipitul a insemnat o crestere a numerelor firmelor britanice, carora Printul le va da un raport favorabil despre Romania si Presedintele ei.
        Aferim!
        • +11 (13 voturi)    
          Cred ca nu ai beneficiat (Vineri, 20 mai 2011, 17:48)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui sg

          de un control psihiatric, psihologic, psi... de care vrea muschiul tau, niciodata!
          Amice, nu esti dus cu pluta!
          Pana si aia a plecat inainte!
        • +4 (4 voturi)    
          "Majestatea Sa" (Vineri, 20 mai 2011, 18:07)

          marian [anonim] i-a raspuns lui sg

          Numai Alteta ajunge
        • +1 (1 vot)    
          na beleaua (Sâmbătă, 21 mai 2011, 10:59)

          the [utilizator] i-a raspuns lui sg

          pâna si româneste vorbesti prost ... de ce sa ma mir de engleza matale ???
    • +3 (3 voturi)    
      sg (anonim) (Sâmbătă, 21 mai 2011, 10:58)

      the [utilizator] i-a raspuns lui sg

      Wellcome se scrie cu un singur l
      dauther se scrie daughter
      wiil cu un singur i
      a.s.o.
      eu personal, nu laugh "every of how" stupid people can be,
      dar sper sa iei macar o nota de trecere la sfârsitul anului, la engleza ...
      up yours, poliglotule !
      In ce priveste mitocania cu "Mr. Charles" si aluziile penibile din restul mesajului, probabil sunt o problema atavica la matale ... no comment.
      • +2 (2 voturi)    
        LMAO (Sâmbătă, 21 mai 2011, 14:21)

        Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui the

        bravo, +1
  • +22 (24 voturi)    
    Strangerea de mana (Vineri, 20 mai 2011, 13:29)

    Vizitiul [utilizator]

    Din limbajul corpului observ strangerea de mana a Printului Charles ca fiind foarte cordiala. Posibil ca are Romania la suflet mai mult de cat multi dintre români.

    Cat despre ziaristi, daca ne uitam putin in trecului lui, vom intelege reactia, absolut normala. Oarecum anormal este ca a devenit o stire.
    • -7 (9 voturi)    
      :) (Vineri, 20 mai 2011, 15:02)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Pozitia corpului, mersul, stransul mainii- se invata in scoala. Doar daca vrea sa transmita un mesaj foarte evident ca nu il intereseaza intalnirea- atunci ar avea o strangere de mana mai slaba. Mentalitatea britanica nu este

      Oricum intalnirile din Bucuresti au fost "prea oficiale" pentru o vizita privata.
  • -6 (6 voturi)    
    ???? (Vineri, 20 mai 2011, 14:35)

    Gimilica [anonim]

    Oare cum strange mana Bill Gates?
    Sau macar Jamie Oliver?
  • +18 (20 voturi)    
    Charles vs. Nush (Vineri, 20 mai 2011, 15:06)

    Dady [anonim]

    Pai daca madam Dinu a decis ca sedinta de judecata lui Vantu sa fie secreta, ziaristii "marilor" televiziuni de stiri au pliat batistutele si au zbughit-o la presedintie si guvern. Nu de alta, dar poate prind vreo injuratura scapata printre dinti de Charles, Boc sau Basescu, sa puna de-un Breaking News pe fond galben si sa aiba "si gurile lor ce manca" in seara asta. Astea-s informatii de interes public, nu procesul mafiotului de Nush!
  • +14 (16 voturi)    
    ... (Vineri, 20 mai 2011, 15:28)

    dragos234 [utilizator]

    Ha. Charles nu era obisnuit cu mitocanii nostri.
    • +1 (1 vot)    
      corect, corect (Sâmbătă, 21 mai 2011, 5:51)

      jack spintecatorul [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      Superba observatia, da, Printul Charles nu este obisnuit cu ziarisii nostri chiar daca vine din lumea care a inventat tabloidul. Presupun ca exista si niste valori iar una din acestea este discretia. O vizita privata, este o vizita privata careia orice sef de stiri ii da exact greutatea meritata si aloca resursele pe masura. Cit despre Charles poate chiar a vazut in zona transilvana ceva ce noi nu mai stim sa observam de multa vreme, oricum este o persoana extrem de cultivata.
  • +1 (1 vot)    
    parere (Sâmbătă, 21 mai 2011, 8:24)

    eugen [anonim]

    asa este cand se intalneste o persoana cu mult bun simt cu badarania/nesimtirea romanilor. printul charles cred ca nu a luat contact inca cu prostia romanilor.
  • 0 (0 voturi)    
    asa cultura, asa tara.... (Sâmbătă, 21 mai 2011, 10:46)

    ION [anonim]

    in Romania, de la vladica la opinca, toti dovedim ca suntem departe de cerintele lumii civilizate. Ne meritam soarta, deoarece ne asemanam in comportament cu tiganii, care nu ne reprezinta. Ne supara cand suntem facuti necivilizati sau cand suntem comparati cu tiganii, dar uitati-va la comportamentul reprezentantilor nostii...nu vedeti o asemanare????....ba da, comportament tipic de mojic, nesimtire, tupeu, etc. De ce ne mai mira ca suntem comparati cu tiganii, daca la nivelurile inalte politicieni sunt tigani in comportament?....si scutiti-ma de DISCRIMINAREA tiganilor....
  • 0 (0 voturi)    
    vizite (Sâmbătă, 21 mai 2011, 14:02)

    filotie [anonim]

    cred ca vizitele acestea, destul de dese, ale printului charles in romania ar putea fi fructificate dat fiind faptul ca este printul mostenitor.
    mai multa atentie si discretie!
  • 0 (0 voturi)    
    protocolul (Sâmbătă, 21 mai 2011, 15:25)

    al [anonim]

    Asa v-au sfatuit Dle Boc , domnii de la protocol sa stati cu printul?picior peste picior? sau asa se obisnuieste la noi in Ardeal sa stai cand vine secretarul de la primarie in vizita la o palinca?
    Altfel v-ati prezentat bine. Bravo!