VIDEO Boc ii raspunde lui Basescu: Curtea Constitutionala ne-a obligat sa majoram TVA, noi am vrut sa reducem pensiile cu 15%

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Joi, 19 mai 2011, 20:49 Actualitate | Esenţial

Emil Boc
Foto: AGERPRES
Guvernul a intentionat anul trecut sa reduca pensiile si a promovat masura in Parlament, dar a fost obligat sa recurga la majorarea TVA dupa ce Curtea Constitutionala (CC) a respins aceasta propunere, a declarat, joi seara, premierul Emil Boc.

"Decizia Curtii Constitutionale, din nefericire, ne-a adus in situatia sa recurgem la a doua solutie. Noi am mers in paralel cu reducerea cu 15% a pensiilor, dar decizia Curtii Constitutionale ne-a obligat sa luam o alta decizie", a spus Boc, intrebat de jurnalisti cum comenteaza declaratiile presedintelui Traian Basescu privind majorarea TVA.

Presedintele Traian Basescu a declarat, joi, la o conferinta organizata de "Ziarul Financiar", ca marirea TVA-ului la 24% a fost o eroare politica, sustinuta inclusiv de "marii barbati care s-au duelat la Conventia PDL", care a intarziat iesirea din recesiune cu cel putin sase luni.

"Le-am propus partidelor impozitarea temporara a pensiilor, a tuturor pensiilor cu 10%. Partidele s-au intalnit in sedinta de Guvern si au marit TVA. Toate au fost impotriva, inclusiv PDL. Pensionarii atunci le-au multumit partidelor. Ii rog sa vada ACUM cat au pierdut in realitate prin cresterea TVA", a spus Basescu.

"Marirea TVA ne va face sa ne taraim inca 2-3 ani de acum inainte. A fost o greseala pe care o vom plati inca cativa ani", a mai spus presedintele.



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1529 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    va faceti ca uitati (Joi, 19 mai 2011, 20:23)

    ploiesteanu [anonim]

    c-ati mai luat pe langa majorarea TVA-ului si CAS-ul la pensionari ?
  • 0 (6 voturi)    
    Basescu are dreptate (Joi, 19 mai 2011, 20:49)

    judex [anonim]

    TB a zis bine ca eroarea a apartinut politicienilor, adica Parlamentului. Sigur ca boicotarea economiei nationale a fost (si este in continuare) scopul PSD+PNL care au atacat legea pensiilor la CCR. In acelasi timp,i PDL are partea lui de vina ca a lalait aplicarea referendumului, care ar fi eliminat din Parlament grosul sabotorilor, cam aceiasi care au pus presiune pe CCR. Chiar si azi, insanatosirea clasei politice trece prin aplicarea referendumului, iar acum, cand are majoritatea in Parlament, PDL este principalul raspunzator pentru supravietuirea bagatorilor de bete-n roate in Parlament.
  • +1 (9 voturi)    
    exclus (Joi, 19 mai 2011, 21:03)

    titea [anonim]

    nu Curtea v-a obligat, ci LEGEA!!! Curtea doar a atras atentia ca erati in afara Legii!! ce-o fi atat de greu de inteles? sau ne facem ca nu intelegem ca sa aruncam pisica in Curtea Constitutionala!?
    • 0 (2 voturi)    
      exclus (Vineri, 20 mai 2011, 10:32)

      rocitizen [utilizator] i-a raspuns lui titea

      legea zice ca ai drept la pensie nu zice cat trebuie sa fie cuantumul pensiei. Curtea Constitutionala a fost vinovata la faza asta. Punct. De masura de care zice Basescu eu acum aud prima data. N-am auzit in presa la vremea respectiva sa fi propus Basescu "impozitarea temporara a pensiilor, a tuturor pensiilor cu 10%".Si daca a fost asa cum zice el, trebuia sa se bata mai mult pentru a pune presiune pe Guvern sa ia acea masura. Sa le spuna la PDL in particular sa ia o anumita masura ii egal cu zero. Nici PDL nu ia masuri nepopulare decat daca e fortzat si nu are incotro.
  • -1 (1 vot)    
    sa numaram (Joi, 19 mai 2011, 21:03)

    pacalici de servici [anonim]

    Sunt turmentat. Sa numaram deci (alfabetic):
    -Curtea Constitutionala
    -Guvernul
    -Parlamentul
    -Presedintele
    -or mai fai si altele ?

    De fapt, cine conduce? Cu datoram RAUL sau BINELE ?
  • +6 (10 voturi)    
    ce-ati zice sa furati mai putin? (Joi, 19 mai 2011, 21:07)

    win [anonim]

    chiar nu se poate? macar cu 10%, ca sa nu mai fi fost nevoie de reducerea pensiilor sau salariilor. de alte masuri chiar nu sunteti in stare, decat sa taiati? nimic? nu va duce capu? pai si io de ce tre' sa va platesc? furt, incompetenta, pretentii si nesimtire. pt asta platim noi!!
  • +2 (6 voturi)    
    SACII IN CARUTA (Joi, 19 mai 2011, 21:21)

    El Condor [anonim]

    Deci dupa ce domnii conducatori si-au vazut sacii in caruta ( alesi ca sefi de partide etc. ) dau inapoi, uitand de tot ceea ce au afirmat. Noroc ca toata mascarada a fost doar pentru prinderea unui ciolan in partide si nu si a unei functii in tara. Cat despre OSUL TARII ...
  • 0 (4 voturi)    
    Replica demna de Alinuta sadica (Joi, 19 mai 2011, 22:15)

    Alui [anonim]

    "Noi doar am vrut sa batem cuie in talpile pensionarilor, dar..."
  • +3 (5 voturi)    
    Adevaruri (Joi, 19 mai 2011, 22:52)

    Emil [anonim]

    trimestrul ii 2010 crestere economica
    urmeaza, asa cum spune si Boc, interventia CC (la plangerea cui oare?) si in loc sa se taie (!) din pensii 15% (cum s-a taiat din salarii cu 25%), se creste TVA la 25%.
    Urmarea ? pai in loc sa avem crestere economica si in trimestrul III , ceea ce insemna iesirea din recesiune,am avut scadere.
    La fel ca in toamna lui 2009 (cand ne incadram si noi in durata europeana a recesiunii, dupa trimestrl II de crestere a urmat demiterea guvernului BOC (si tradarea PSD) si iar scadere economica.
    Emil
    PS "taiat" e in ghilimele pentru ca in realitate a fost doar o intoarcere GLOBALA mai aproape de posibilitatile economice ale tarii. Dar asa (ca mai sus) se scrie istoria!
    • 0 (0 voturi)    
      Adevaruri complete (Vineri, 20 mai 2011, 7:41)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui Emil

      Taiere arbitrara a unor drepturi dobandite e ilegala, lucru stiut de toti in afara de incompetenti. Daca stii asta, si tot o faci, inseamna ca comiti un abuz in functie cu buna stiinta.
      In afara de cresterea TVA, o alta solutie legala era reducerea aparatului de stat (cu 800.000 de bugetari in plus).
      • +1 (1 vot)    
        pai ... asta e o mare problema... (Vineri, 20 mai 2011, 9:40)

        Vendetta [anonim] i-a raspuns lui Alui

        Profesorii sunt (de multe ori) putini si oricum prost platiti... la fel doctorii, pompierii si armata
        ... ar ramane, deci, politia, justitia si administratia...

        Restructurarea MAI ar putea incepe cu eliminarea "politiilor locale/comunitare" care oricum sunt inutile din punct de vedere al statutului...

        Restructurarea justitiei ar incepe prin introducerea sistemului de asigurarea "malpraxis" si prin fortarea magistratiilor sa plateasca pt "erorile judiciare"...

        Dar... problema cea mai mare este in administratie, unde (mai toti) angajatii sunt "fiul lui X si nepoata lui Y", unde X si Y au functii politice iar "protejatii lor" de cele mai multe ori nu au nici o competenta reala... Adevarata restructurare a sistemului bugetar ar incepe cu reducerea bicrocratiei astfel incat sa nu fie nevoie de 3 stampile si 4 ghisee pt a obtine o adeverinta de salariat, iar reducerea birocratiei nu se poate face decat prin depolitizarea sistemului....

        PS. Toti acesti "pasi" s-ar putea face intr-o tara civilizata, dar nu in romania... asa ca pdl-ul nu avea cum sa ia o masura "desteapta"
  • 0 (2 voturi)    
    CC si PSD (Vineri, 20 mai 2011, 7:09)

    lzrd [utilizator]

    Raul a fost facut de CC la cererea PSD;
    CC a facut ca scaderea puterii de cumparare prin majorarea TVA sa fie de cca 30%,cu mult mai mult decat daca se scadeau pensiile,dar nu le-a convenit d-lor magistrati de la CC sa le fie scazute pensiile nesimtite.A primat interesul lor personal nu interesul celor care ii platesc cu salarii grase.
    Acum ar trebui ca acei membri CC sa plateasca!
    Asa fac si cu taxa auto,CE le spune ca nu este bine si ei declara HG constitutional.
  • 0 (2 voturi)    
    Boc se face (sper!) (Vineri, 20 mai 2011, 8:12)

    Audit [utilizator]

    ca nu intelege: Presedintele a spus de impozitarea suplimentara a pensiilor prin OUG.
  • 0 (4 voturi)    
    Mergeti la teatru... (Vineri, 20 mai 2011, 9:00)

    Cetentereseaza [anonim]

    ... in oras... se joaca "Blonda, Chioru si Piticu" !.... Cin'sa fie ?.... Cin'sa fie ?....
  • +1 (1 vot)    
    Profesor de drept?!?! (Vineri, 20 mai 2011, 9:59)

    marian [anonim]

    pt un profesor de drept, probabil si avocat, afirmatia lui Boc e jalnica (nu mai mira pe nimeni). Sa spui ca CC te-a obligat sa maresti TVA ca a declarat neconstitutionala taierea pensiilor e o prostie. Pai daca l-a obligat inseamna ca era unica optiune, ori Boc mai avea cel putin alta alegere: sa-si dea demisia!
  • 0 (2 voturi)    
    Sforile Opozitiei.... (Vineri, 20 mai 2011, 12:00)

    istorie recenta [anonim]

    .... a facut ca proiectul Guvernului, de a scadea TVA... sa cada si Gov. s-a supus hotararii acestei inalte, prea inalte instante.... opozitia a lucrat impotriva poporului pe care se lauda ca-l apara... a fost doar o manevra ca sa-l faca pe TB vulnerabil in fata maselor... si-au reusit: dar cu ce pret ...
    sa se modifice legea electorala sau un referendum in care sa se supuna votului popular agreerea/ dezagreerea unui partid politic; asa se va sti clar cum judeca poporul si nu televizoru
  • +1 (1 vot)