VIDEO UPDATE Traian Basescu s-a prezentat la audieri in procesul cu deputatul Mugurel Surupaceanu

de A. Biro, I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 18 mai 2011, 13:10 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu s-a prezentat miercuri la Judecatoria Sectorului 5 pentru a fi audiat in procesul pe care l-a intentat deputatului PSD Mugurel Surupaceanu pentru acuzatiile de favorizare a consumului de droguri usoare aduse de acesta Presedintiei.

In sala de judecata presedintele a raspuns unui scurt interogatoriu compus din 14 intrebari, formulate de Muguerl Surupaceanu si avocatii sai.

Majoritatea intrebarilor s-au referit la un raport intocmit de o comisie de specialitate numite de administratia prezidentiala, raport care analiza efectele drogurilor.

In final, presedintele a declarat in fata instantei urmatoarele: "Cred ca spatiul public a ajuns poluat de declaratii fara responsabilitate. Va marturisesc ca in faza initiala nu am dat atentie afirmatiilor facute de domnul Surupaceanu. Marturisesc ca nu sunt un cititor al afirmatiilor facute de domnul Surupaceanu, dar atunci cand am vazut pe televiziuni si in presa ca se spune 'Basescu si-a finantat campania din droguri' am constatat consecintele acestor afirmatii. Am considerat ca trebuie sa reactionez."

La iesirea din sala de judecata s-a intalnit cu batranica care i-a spus ca se judeca de ani de zile pentru o proprietate. Basescu i-a transmis "Sa ai noroc!"



UPDATE - La iesirea de la Judecatorie, Mugurel Surupaceanu a declarat ca presedintele ar fi dat dovada ca nu stie ce este scris in raport, care propunea dezincriminarea consumului de droguri usoare.

"Imi mentin toate afirmatiile facute, pe care le-am probat", a declarat deputatul. Acest a adaugat ca seful statului "a dat putin inapoi" dupa ce presa a "facut scandal mare" legat de solutiile propuse in raport, iar acestea nu au fost puse in practica.

La sosirea la Judecatorie, intrebat de ziaristi ce va spune, seful statului a raspuns: "Depinde ce ma intreaba."

"Cuvantul rostit de politicieni a ajuns asa lipsit de responsabilitate, incat justitia trebuie sa faca ceva. In primul rand ma intereseaza prestigiul institutiei si al meu, si pe urma banii," a declarat Basescu, la sosirea la Judecatoria Sectorului 5.

In urma cu aproximativ un an, presedintele Traian Basescu l-a dat in judecata pe deputatul PSD Mugurel Surupaceanu si i-a cerut daune simbolice de un leu, pentru ca a declarat, intr-o conferinta de presa, ca Guvernul si Presedintia favorizeaza si sustin consumul de droguri usoare.

Intrebat daca este "suparat" pe Surupaceanu, seful statului a raspuns: "Nu sunt suparat, de ce sa fiu suparat?"

Se actualizeaza



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2716 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    Daca vrem responsabilitate... (Miercuri, 18 mai 2011, 12:14)

    Claude [anonim]

    .....ar trebui sa-i fi cerut daune de 1 miliard, sa-l linisteasca.....
    • -15 (17 voturi)    
      martor (Miercuri, 18 mai 2011, 13:38)

      omo [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Daca eu aduc martor/martori ca "el lider maximo" a tras pe nas extractul unei plante din America de Sud, in Sinaia, as putea sa-i cer Surupaceanului o parte din banii obtinuti dupa proces?
      PS: chiar sunt curios daca-mi apare comentariul!
      PPS: chiar am martori!!!
      • +1 (3 voturi)    
        Tot piticii (Miercuri, 18 mai 2011, 16:07)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui omo

        aia rosii galbeni si albastrii?!
        Serios, amice, iti lipseste o rotita la... curcubeu!
    • -15 (17 voturi)    
      Nu este nevoie! (Miercuri, 18 mai 2011, 14:06)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Nu este nevoie sa-i ceara 1 miliard! Presedintele Traian Basescu, Conducatorul nostru Neobosit, a spus deja ca justitia trebuie sa faca ceva, iar justitia a inteles indicatia si il va condamna pe Mugurel Surupaceanu!
      • +14 (16 voturi)    
        Dovezi (Miercuri, 18 mai 2011, 13:20)

        Rammy [utilizator] i-a raspuns lui Alin

        Cum ti se pare titlul ''Presedintele Romaniei si-a finantat campania din droguri''/La asemenea afirmatii foarte grave trebuie sa ai si probe.Daca surupaceanu nu le are,eu cred ca e vinovat.
  • +9 (11 voturi)    
    Reperul moral Surupăceanu.... (Miercuri, 18 mai 2011, 13:14)

    Emil [anonim]

    Nu sunt fan al presedintelui (chiar nu sunt, am şi provocat acum cateva zile un pic de flame aici pe hotnews cu nişte comentarii despre tinichigii şi ospătari), însă la chestia asta chiar nu ai ce reproşez să-i aduci. Sunt curios câţi din cei care îşi dau cu părerea pe tema asta au avut vreodată curiozitatea să citească raportul acela al comisiei prezidenţiale. Şi câţi s-au documentat despre cum se abordează problematica asta în lumea normală, civilizată. Să nu ne lăsăm orbiţi de resentimente. Bleah.
  • -12 (14 voturi)    
    Presedintele Basescu are dreptate! (Miercuri, 18 mai 2011, 14:00)

    Alin [anonim]

    Presedintele Traian Basescu, Conducatorul Nostru Neobosit, are din nou dreptate! Spatiul public este infestat, iar cuvantul politic, in afara de cuvantul Domniei-Sale si al oamenilor apropiati sau reevaluati de Domnia-Sa, este lipsit de responsabilitate! S-a ajuns ca oricine in tara asta sa spuna ca Presedintele Basescu a furat Flota, desi Presedintele este inca doar inculpat in Dosarul furtului Flotei si nu este inca condamnat! Sau, s-a ajuns sa se ceara ca Presedintele Basescu sa-si respecte promisiunile, desi Presedintele Basescu le spune tuturor ca e cazul sa se iasa din retorica de campanie electorala, adica sa inteleaga lumea ca Domnia-Sa a mintit doar ca sa castige Presedintia Romaniei, ca sa se lupte acum cu hotii si cu mogulii, si nu ca sa-si respecte promisiunile legate de salarii, pensii sau trait bine, cand e clar ca nu se poate asa ceva!
    • +6 (8 voturi)    
      Ironie si manipulare de doi lei. (Miercuri, 18 mai 2011, 13:35)

      Rammy [utilizator] i-a raspuns lui Alin

      In dosarul flota, Basescu si-a dat demisia din parlament ptr a fi anchetat.Mai bine intreaba-l pe Vacaroiu(psd) unde este flota.In ceea ce priveste castigarea presedentiei,cu ce a mintit/Eu nu-mi aduc aminte ca apromis in 2009 salarii si pensii mai mari.Mai mult in perioada aia bugetarii au fost obligati sa stea in in concedii fara plata 20 de zile.
    • +8 (10 voturi)    
      E politician.. (Miercuri, 18 mai 2011, 13:48)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Toti politicienii au mintit si o sa minta... Asta din cate stiu eu Dar poate ca tu ai un Antonescu in maneca, alb, curat, frumos, care a respectat intotdeauna ce a zis...

      Succesuri!
      • -3 (5 voturi)    
        Toti mint, dar numai Presedintele Basescu recunoa (Miercuri, 18 mai 2011, 14:14)

        Alin [anonim] i-a raspuns lui Alius

        Da, toti politicienii au mintit, iar Presedintele Traian Basescu, Conducatorul nostru Intelept, le cere tuturor sa iasa din retorica de campanie, cum face si Domnia-Sa cand recunoaste ca a mintit doar ca sa adune voturi si sa castige presedintia ca sa-i scape pe romani de moguli, de bugetari, de oligarhi, de comunisti, de ziaristi, de pensionari, de gaozari, si de ceilalti dusmani ai poporului!
        • +2 (4 voturi)    
          Daca-ti numar postarile (Miercuri, 18 mai 2011, 16:12)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Alin

          bag de seama ca tu esti ala "neobosit" si "Prea-Intelept".

          Get a life!
  • 0 (0 voturi)    
    dupa apus (Miercuri, 18 mai 2011, 17:34)

    un bob si un boc [anonim]

    ne vedem diseara la RTv si A xxx,paratul va demonstra cu probe video si audio ca base este vinovat...aaaaaaa...de incalzirea globala!!!