VIDEO Emil Boc: Subventia la caldura se va acorda acolo unde venitul pe membru de familie este de pana la 850 de lei. Suma este orientativa, cuantumul exact, la sfarsitul verii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 17 mai 2011, 18:13 Actualitate | Esenţial

Venitul pe membru de familie de până în 850 de lei pentru acordarea subvenţiei la energia termică reprezintă o sumă orientativă, după calcule preliminare, cuantumul exact urmând să se stabilească la sfârşitul verii, a declarat, marti, ministrul interimar al Muncii, Emil Boc, citat de Mediafax.

"Este vorba de perioada noiembrie - martie, când vine ajutorul la căldură şi, în funcţie de veniturile pe care le are omul în acel moment, cei care au venituri pe membru de familie, aşa cum am spus, de 8,5 milioane (de lei vechi, n.r.) vor primi o alocaţie substanţială din partea statului. Cei care sunt persoane singure vor primi un ajutor suplimentar, iar cei cu salariu mai mare vor avea un ajutor mai mic", a spus Emil Boc.

Premierul Emil Boc a subliniat că deocamdată au fost făcute nişte calcule preliminare, suma de 850 de lei fiind orientativă. El a adăugat că abia la sfârşitul verii se va stabili cuantumul exact în cazul acordării subvenţiei la energia termică. Eliminarea subvenţiei la energia termică va impune acordarea ajutorului statului doar pentru familiile cu un venit net pe membru de până la 850 lei, în timp ce persoanele cu venituri mai mari vor fi obligate să suporte o creştere a valorii facturii la încălzire, a declarat premierului Emil Boc, luni seară, la postul public de televiziune.

"Cei care au venituri peste o anumită limită nu vor mai primi subvenţii din partea statului, însă cei care sunt cu venituri mici vor primi un sprijin suplimentar la plata facturii la energie termică. Eu cred, dintr-o primă aproximaţie, în calitate de ministru interimar al Muncii, că familiile care au un venit pe membru între 800 şi 850 lei nu vor suferi la factura la energia termică la iarnă, vor beneficia în continuare de sprijin suplimentar pentru a putea să plătească factura. Probabil ca peste un anumit nivel, mai mare, să crească valoarea facturii", a precizat şeful Guvernului.

Guvernul s-a angajat în negocierile cu Fondul Monetar Internaţional că va elimina subvenţiile la energia termică cel târziu până la sfârşitul lunii august, alocaţiile pentru încălzire urmând să fie orientate exclusiv către persoanele defavorizate, relevă scrisoarea de intenţie convenită cu FMI obţinută de Mediafax. Subvenţia pentru producerea energiei termice este acordată în prezent atât de la bugetul de stat, cât şi de la bugetele locale.

Purtătorul de cuvânt al Executivului, Ioana Muntean, a precizat, la randul sau, că problema subvenţiei la încălzire a fost discutată în şedinţa Guvernului, stabilindu-se ca ministerele Finanţelor, Administraţiei şi Muncii să prezinte, în următoarele săptămâni, variante de lucru privind subvenţiile la energia termică, având în vedere că principiul subvenţionării nu va mai fi aplicat tuturor persoanelor indiferent de venituri.

În prezent, de la nivel central, Guvernul acoperă până la 45% din cheltuielile cu combustibilul ale producătorilor de energie termică, iar preţul de facturare la populaţie diferă mult de la o localitate la alta, în funcţie de preţul de referinţă stabilit de către consiliul local şi subvenţia acordată de fiecare primărie.


























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

735 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    sa primeasca banii toti (Marţi, 17 mai 2011, 17:28)

    sadman [utilizator]

    Toti cei care au venit pe membru de familie mai mic de 850 sa primeasca bani. Si eu vreau finantare la factura mea de gaz la iarna, si bunicul vrea sa-si cumpere lemne. Frectie. Luam practic tot cei care isi declara veniturile. Cine va verifica adeverintele de venit si cine le emite? Harti peste hartii iarasi. Taiem o padure la iarna pentru a face hartie sa aiba sa aibe tot romanul cate o ţâdulă de venit pentru incalzire.
    • +2 (2 voturi)    
      trist, dar adevarat (Marţi, 17 mai 2011, 18:49)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui sadman

      deci cine isi declara corect veniturile plateste si factura la caldura si pentru aia care lucreaza la negru. probabil pragul ala de 850 ron pe membru de familie include trei sferturi din populatia romaniei.
      "fiecare dupa posibilitati, fiecaruia dupa nevoi".. pdl, partidul de dreapta la inceput de mandat si de stanga inainte de alegeri.
  • +2 (2 voturi)    
    PRIORITAR AR FI ALTCEVA (Marţi, 17 mai 2011, 18:45)

    gogu [anonim]

    1. sa se izoleze termic toate blocurile sau macar cu banii luati in plus pe gigacalorie sa se urgenteze aceste lucrari prioritare
    2. sa se elimine pierderile de caldura de pe traseu
    3. sa se retructureze toti producatorii de energie termica
    4. sa se faca un control la acesti producatori pt ca produc la costuri mai mari decat in Germania , Franta, etc si sigur vor gasi ceea ce s-a gasit si la CFR ( licitatii masluite, lucrari umflate, magaziile pline de piese suptaevaluate, etc)

    Dupa rezolvarea problemelor de mai sus sa se mareasca pretul gigacaloriei si sigur ca ar fi ceva suportabil...
  • +2 (2 voturi)    
    intrebare (Marţi, 17 mai 2011, 18:52)

    jijica [anonim]

    eu sunt pfa

    cum se va reglementa pentru cei cu pfa?
    cum voi demonstra lunnar ca obtin venituri sub 850 lei?

    pentru ca am de la inceputul anului acest lucru
    vai de steaua mea..

    cum voi demonstra? sper ca cei "destepti" din guvern sa ia in considerare si pe cei cu pfa cu venituri ,mici.
  • 0 (0 voturi)    
    O masura aparent corecta... (Marţi, 17 mai 2011, 19:07)

    Socrate Toma [anonim]

    Masura , aparent pare a fi corecta. Dar , conform stilului bolavanos al pdl-istilor , trebuia sa fie jigniti cei care au un castig mai mare decat pragul electoral sugerat de premier. Afirmatia ca cei cu bani mai multi sa plateasca mai mult este o idiotenie. Premierul , oare , nu stie ca si subventiile care vor fi acordate celor cu venituri mai mici decat pragul electoral provin tot de la cei cu venituri mai mari ?. Deci acestia sunt obligati sa suporte atat costurile termoficarii cat si costurile ca cei cu venituri mai mici decat pragul electoral pdl-ist sa traiasca identic cu ei , adica ca cei care , prin munca lor si urmare a capacitatilor de care dispun , castiga mai mult. Daca pdl-istul sef vrea sa ia aceasta masura , cred ca ar trebui ca renuntarea la subventia pentru toti beneficiarii termoficarii sa se regaseasca si in veniturile acelora care depasesc ca nivel de castig pragul electoral. Asa ar fi corect deoarece acestia , condamnati fiindca castiga mai mult , sunt supusi la consecintele tuturor majorarilor cheltuielilor sociale.
    • +2 (2 voturi)    
      subventii nesubvenite (Marţi, 17 mai 2011, 18:39)

      Gica [anonim] i-a raspuns lui Socrate Toma

      Probabil aceleasi creiere savante au facut si calculele strambe prin care , dupa ani de cotizatii grase la bugetul de stat, exista situatia (concreta) in care , ca ajutor de somaj (in urma dezastrului economic) se poate incasa 75% din cota numita savant " indicatorului social de referinţă, de 500 lei"

      Faceti si voi un calcul sa vedeti cum cel care a cotizat mult sau putin (nu conteaza) iau aceiasi suma de somaj.
      Doamne ferese sa ajungi acolo.

      Grea e matematica.
  • +1 (1 vot)    
    persoane defavorizate (Marţi, 17 mai 2011, 19:40)

    gigel [anonim]

    Am auzit deseori in ultima vreme sintagma "persoane defavorizate" si ma tot intreb de catre cine sunt defavorizate aceste persoane? De ce unii oameni care muncesc au salarii de mizerie, altii, pensionari la fel, pensii sub limita sunzistentei?! De bine ce drajmuiesc banii astia de sus, nu?! Plus ca unora care muncesc nu li se platesc lefurile luni intregi, dar, fiindca nu formeaza gasti de presiune care sa blocheze drumurile sunt lasati asa. Tovarasul ungur de la mediu stie ceva in sensul asta?...
  • +4 (4 voturi)    
    ??????? (Marţi, 17 mai 2011, 19:40)

    carat [utilizator]

    Cred ca Guvernul ar trebui sa i-a in calcul si persoanele in varsta care sunt singure (vaduve si fara copii). Dintr-o pensie ce depaseste nu cu mult valoarea de 850 lei, o persoana singura are de platit intretinere, lumina, caldura, telefon, hrana, sapun, pasta de dinti, detergenti, MEDICAMENTE etc., doar dintr-o singura pensie (de exemplu de 1200 lei) si nu din 850 x 2 pensii= 1700 lei/luna. Si caldura, si lumina, si telefonul si radio-tv costa la fel indiferent daca in familie este o singura persoana sau doua, dar nu este acelasi lucru cand venitul este al unei singure persoane in loc de doua
    • 0 (0 voturi)    
      da, si Mos Craciun... (Marţi, 17 mai 2011, 20:36)

      Elod [anonim] i-a raspuns lui carat

      nu vrei sa le dea si pom saracilor care stau singuri dar poate au valori plasate in bijuterii, imobiliare sau cine stie pe unde.

      Nu ar trebui data nicio subventie. Cei care au nevoie sa solicite o ancheta sociala la Primaria de care apartin, si acesta, dupa ce a creat un profil complet, sa decida daca se da sau nu ajutor.