Traian Basescu: Vom avea o crestere economica putin mai mare decat cea estimata

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 mai 2011, 13:15 Actualitate | Esenţial

Traian Basescu
Foto: Agerpres
Presedintele Trian Basescu a declarat, sambata, la Conmventia Nationala a PDL, ca anul acesta "vm avea o crestere economica putin mai mare decat cea estimata, de 1,5%". Institutul National de Statistica a anuntat vineri ca Produsul intern brut in trimestrul I 2011 a fost, in termeni reali, mai mare cu 0,6% comparativ cu trimestrul IV 2010 (date ajustate sezonier). Fata de trimestrul corespunzator din anul 2010, Produsul intern brut a inregistrat o crestere cu 1,6% pe seria bruta si cu 0,3% pe seria ajustata sezonier.

Basescu a spus ca "ma uitam cu cata durere in suflet si cu cata negare era ieri toata lumea suparata ca cifrele arata ca am fi iesit din recesiune. Era o disperare..."

Presedintele a spus ca iesirea din recesiune reprezina "un succes al romanilor", deoarece populatia "a suportat cele mai grele masuri".

"Ori de cate ori o sa am ocazia, eu o sa le cer scuze romanilor ca am fost nevoiti sa luam aceste masuri", a declarat presedintele Basescu.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

946 vizualizari

  • -1 (17 voturi)    
    Felicitări PDL! (Sâmbătă, 14 mai 2011, 13:35)

    felis_tigris [utilizator]

    Felicitări şi domnului preşedinte Băsescu, a reuşit, în sfârşit, cu PD alături, că ne place sau nu, să reformeze statul român. Amin!
    • +2 (14 voturi)    
      Amin! (Sâmbătă, 14 mai 2011, 15:15)

      MihaiDanBaiaMare [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

      Bravo Boc!!! Bravo Basescu!! Bravo PDL!!!

      Mor dusmanii Romaniei de ciuda ca suntem pe plus.
      • +3 (11 voturi)    
        Chiar ca amin (Sâmbătă, 14 mai 2011, 15:23)

        hahaha [anonim] i-a raspuns lui MihaiDanBaiaMare

        A mai fost o crestere economica de pe 1 pe 4 decembrie 2009 si cresteau salariile profesorilor cu 50% si era lapte si miere pana pe 7 decembrie iar apoi s-a dat drumul la criza.
        Poate se vor produce mai multe fulare, galeti, sacose, pufoaice, tricouri, pachete de alimente dar doar pana la alegeri.
        Pe urma hop ca revine criza si vor urma alte taieri.
        Vezi ca am invatat lectia ! Stiu ce urmeaza.
    • +1 (9 voturi)    
      Ati reformat pe dracu! (Sâmbătă, 14 mai 2011, 16:12)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui felis_tigris

      Votez PDL si Basescu ca sa nu iasa PSD au PNL. Nu ati facut mai nimic.
  • +3 (15 voturi)    
    Minciuni minciuni (Sâmbătă, 14 mai 2011, 14:00)

    HESS [utilizator]

    Pai nenea consilier al BNR zice ca ramanem in criza.Care minte dintre cei doi.Ah se aproprie alegeriile.
    • +6 (6 voturi)    
      recesiune vs criza (Sâmbătă, 14 mai 2011, 15:23)

      viorel [anonim] i-a raspuns lui HESS

      am iesit din recesiune din punct de vedere tehnic (cresterea reala a PIB 2 trimestre consecutive), iar criza se refera la ceva mai general, inclusiv cresterea veniturilor populatiei.
  • +3 (11 voturi)    
    Aveti voi grija sa ajunga acolo unde trebuie ! (Sâmbătă, 14 mai 2011, 14:37)

    hahaha [anonim]

    Aveti voi grija sa ajunga acolo unde trebuie !
    Oricum poporul de jos nu va avea parte de ea decat poate cateva zile inainte de alegeri , apoi gata cu cresterea - veti zice ca a fost o eroare.
    Eu voi crede ca este crestere atunci cand toti au parte de ea , cand datoriile statului fata de cetateni sunt platite. Pai suma cu care se lauta ca este crestere reprezinta drepturile neplatite din invatamant si alte sectoare
    • 0 (6 voturi)    
      esti.... (Sâmbătă, 14 mai 2011, 15:28)

      horia1962 [utilizator] i-a raspuns lui hahaha

      toma necredinciosu`cumva????toata lumea spune ca e crestere numai tu ca nu e.....
      • +2 (6 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 14 mai 2011, 18:00)

        pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui horia1962

        cu un salariu poti sa cumperi mai multe oua ca anul trecut?! nu cred...
      • -3 (3 voturi)    
        Ce ? La tine a crescut ceva ? (Sâmbătă, 14 mai 2011, 18:09)

        vhvfhvvhv [anonim] i-a raspuns lui horia1962

        La mine au crescut doar datoriile, poate ca la voi cresc beneficiile guvernarii.
  • -1 (7 voturi)    
    Texte (Sâmbătă, 14 mai 2011, 16:17)

    Anonim [anonim]

    texte,povesti si baliverne care merg la congresul PCR aaaa scuze PDL.......
  • -3 (3 voturi)    
    Pai parca (Sâmbătă, 14 mai 2011, 16:54)

    HESS [utilizator]

    Au mai fost prinsi cu o MINCIUNA de catre nu stiu ce comisie Europeana.Va mai amintiti.La care ei .,ah da trebuie sa revizuim.
  • -1 (1 vot)    
    daca v-ar pasa cu adevarat... (Duminică, 15 mai 2011, 17:18)

    danista [anonim]

    A crescut PB-ul cu o valoare nesemnificativa, si se trambita asta ca si cand s-ar fi schimbat ceva in bine!
    Daca s-ar fi facut lucrurile cum trebuie si contractele cu "investitorii" straini incheiate in termeni decenti, atunci PB-ul ar fi crescut cu valori reale.V-au dat 3 lei inapoi din 100 ce vi i-au furat,si voi priviti asta ca ceva bun?!Chiar asa prosti au ajuns romanii?
    S-au mai vandut 10.000 Ha de padure din zone muntoase unei firme straine...
    Minereurile,resursele lemnoase si multe altele,sunt
    PROPRIETATE a firmelor straine.Da' nu e prost cine ia,ci cel care da in felul asta.
    S-a gandit cineva ca defrisarea in zone muntoase influenteaza drastic si in mod nedorit modelul climateric?Iar aceasta poate degrada si mai mult starea deja groaznica a agriculturii Romaniei?
    Consider ca romanii mai au doar o singura sansa, sa devina "japonezii" si "evreii" Europei, sa aleaga un Presedinte si un Guvern capabil de a repara actiunile sinucigase facute pana acum,carora sa nu le fie teama sa tina piept Uniunii Europene,si oricarui Stat din lumea asta,sau institutiilor financiare "internationale";un presedinte intelept si diplomat care sa aibe curajul si stiinta de a opri toate contractele deja bine puse la punct de "dirijorii" de la UE prin care resursele Romaniei sunt furate cu acte in regula.Dar asta inseamna ca populatia serioasa a tarii sa stea ferm de partea unui astfel de presedinte,sa devina costienta de adancimea inspaimantatoare a prapastiei spre care a fost Romania dirijata,o populatie care sa aleaga ce e drept si necesar,cu toate piedicile care va incerca UE sa ni le puna in acest caz.Plus ca e nevoie de inca o puscarie imensa,ptr majoritatea membrilor guvernelor de pana acum!Dar cu egoisti si prost crescuti nu poti scoate un popor din prapastie.Stramosii nostri s-au jertfit in zadar aparand pamantul Romaniei in fata unor puteri straine,puteri care acum primesc pe tava si cu complimente tot ce vor de la noi,inclusiv controlul asupra viitorului nostru.