Traian Basescu a semnat decretele de rechemare in tara a 17 ambasadori

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 13 mai 2011, 14:13 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a semnat, vineri, decretele de rechemare in tara a 17 ambasadori, anunta Administratia Prezidentiala, intr-un comunicat. Printre cei rechemati se numara ambasadorii in Finlanda si Estonia, Cipru, Serbia, Macedonia, Danemarca, Islanda, Norvegia, Ungaria, Turcia sau Luxemburg.

Ambasadorii rechemati in tara prin decretul semnat de Traian Basescu sunt:

  • Lucian Fatu, ambasador extraordinar si plenipotentiar al Romaniei in Republica Finlanda si in Republica Estonia.
  • Andreea Pastarnac, ambasador extraordinar si plenipotentiar al Romaniei in Republica Cipru.
  • Ion Macovei, ambasador extraordinar si plenipotentiar al Romaniei in Republica Serbia.
  • Adrian Stefan Constantinescu, ambasador extraordinar si plenipotentiar al Romaniei in Republica Macedonia.
  • Simona Corlan-Ioan, ambasador extraordinar si plenipotentiar al Romaniei in Republica Senegal, Republica Islamica Mauritania, Republica Mali, Republica Guineea, respectiv in Statul Burkina Faso.
  • Nicolae Ureche, ambasador extraordinar si plenipotentiar al Romaniei in Republica Azerbaidjan.
  • Alexandru Victor Micula, ambasador extraordinar si plenipotentiar al Romaniei in Regatul Danemarcei si in Republica Islanda.
  • Cristian Istrate, ambasador extraordinar si plenipotentiar al Romaniei in Regatul Norvegiei.
  • Ireny Comaroschi, ambasador extraordinar si plenipotentiar al Romaniei in Republica Ungara.
  • Vasile Gheorghe Popovici, ambasador extraordinar si plenipotentiar al Romaniei in Regatul Maroc.
  • Vlad Alexandrescu, de ambasador extraordinar si plenipotentiar al Romaniei in Marele Ducat de Luxemburg.
  • Daniel Banu, ambasador extraordinar si plenipotentiar al Romaniei in Bosnia si Hertegovina.
  • Manuela Vulpe, ambasador extraordinar si plenipotentiar al Romaniei in Statele Unite Mexicane, Republica Costa Rica, Republica Guatemala, Republica Honduras, Republica Nicaragua si Republica El Salvador.
  • Constantin Volodea Nistor, ambasador extraordinar si plenipotentiar al Romaniei in Statul Kuwait.
  • Ionel Nicu Sava, ambasador extraordinar si plenipotentiar al Romaniei in Confederatia Elvetiana si in Principatul Liechtenstein.
  • Radu Onofrei, ambasador extraordinar si plenipotentiar al Romaniei in Regatul Hasemit al Iordaniei.
  • Ion Pascu, ambasador extraordinar si plenipotentiar al Romaniei in Republica Turcia.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

6094 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Romania se schimba la fata ? (Vineri, 13 mai 2011, 14:23)

    vamaiot [anonim]

    Cat de folositori au fost acestia cetatenilor romani ?
  • +13 (13 voturi)    
    de ce? (Vineri, 13 mai 2011, 14:29)

    Eugenn [utilizator]

    OK, dar care sunt motivele?
    • +14 (16 voturi)    
      e coada mare . (Vineri, 13 mai 2011, 14:47)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Eugenn

      probabil ca motivul e foarte simplu ...
      mai sunt alti care asteapta la coada , si le-a venit randu ...
      • -1 (1 vot)    
        Ceva este ciudat ... (Vineri, 13 mai 2011, 16:28)

        AlinN [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        In mod normal la astfel de comentarii apareau minusuri imediat. Prin urmare estimez ca motivul real va fi atat de altruist si corect incat cei care au comentat in acest fel (precum si cel cu comentariul - pentru pdl-izare) vor fi inundati cu minusuri dupa un update al articolului. Ce-ar putea sa fie? Pai sa zicem ca au colaborat cu Securitatea si au sarcina de la UE sa-i zvarle din MAE. Oricum ma indoiesc ca vom declara razboi tuturor acelor state. Desi Islanda ar merita.
  • +17 (17 voturi)    
    Sa-l cheme si pe cel din UAE (Vineri, 13 mai 2011, 14:55)

    bibicu [anonim]

    Suntem printre putinele tari din UE care nu putem calatori in Dubai fara a avaea viza aprobata in prealabil.Avem ambasada UAE la Bucuresti, avem Ambasada la Abu Dhabi si Consulat in Dubai. De ce ii platim pe romanii astia ? Sa stam la coada cu Botwana sau Bangladesh in timp ce europenii trec in doua minute la ghiseul special dedicat ? Criterii de evaluare si performanta are tarisoara noastra sau ne trmitem cuscrii si verisorii pe posturi caldute de diplomati ?
  • +3 (17 voturi)    
    De ce oare? (Vineri, 13 mai 2011, 15:19)

    haiducul [anonim]

    Simplu, pentru pedelizare.
  • +3 (7 voturi)    
    Explicatia mi se pare simpla. (Vineri, 13 mai 2011, 16:15)

    mucenic [utilizator]

    Totul se masoara acuma prin productivitate. Nu produci, tragi pe laturi.
  • -1 (15 voturi)    
    Se pregateste incet si sigur ... (Vineri, 13 mai 2011, 16:36)

    Ioan A. [utilizator]

    ... actiunea "votul prin corespondenta", pana la sfarsitul anului sunt schimbate toate "elementele sovaielnice" cu "cadre portocalii" de toata increderea si asa se vor asigura cateva milioane bune de voturi in 2012 !
    Fara sa ne mai intalnim la trei luni cu boborul in Piata Universitatii ori sa mai "sadim" tzepe in Piata Victoriei !
    Dormi USL, MaiChel lucreaza pe termen lung!
    Pregatiti-va sa traiti bine in continuare !
  • +5 (7 voturi)    
    motivele sunt diverse (Vineri, 13 mai 2011, 17:03)

    omu' [anonim]

    In unele cazuri, motivul este perioada lunga a mandatului. De exemplu, pentru ambasadorul jacuzzi, madam Vulpe, aproape sapte ani. Pentru prietena UDMR-istilor, "Irina"-Ireny Comaroschi, sase ani. In alte cazuri, oamenii au fost rechemati inainte de incheirea celor patru ani normali de madat: Micula, Pascu, Banu. Culmea e ca acestia sunt printre cei mai buni, ca si A. Constantinescu, I. Macovei sau I. Sava Iar altii sunt necunoscuti chiar si pentru cei din MAE, pentru ca sunt numiri pe criterii clientelare: il "ascunzi" cat mai departe ca sa uite lumea de el/ea.
    • 0 (0 voturi)    
      Omule! dar de unde le sti tu pe toate! (Duminică, 15 mai 2011, 14:48)

      Bambina [utilizator] i-a raspuns lui omu'

      Sa fim seriosi.PDL se pregate alegerile din 2012. Daca le-a mers, trebuie sa le mearga si mai bine in 2012 !
  • +3 (3 voturi)    
    precizare (Sâmbătă, 14 mai 2011, 11:59)

    catt [anonim]

    ce inseamna rechemare, la termen sau extraordinar?ar trebui precizat ca sa stim si noi daca este o stire sau nu.
    • 0 (0 voturi)    
      Dar de ce crezi ca TREBUIE sa stt mai multe? (Duminică, 15 mai 2011, 14:50)

      Bambina [utilizator] i-a raspuns lui catt

      Catt, prea esti anoni, ca sa trebuiasac sa fi informat! Zau! ce de pretentii la romanii care nu au functii!
  • 0 (0 voturi)    
    Eiii (Duminică, 15 mai 2011, 11:04)

    George D [anonim]

    Eu nu prea am inteles nimic din articol in afara de faptul ca sunt chemati la vatra. De ce? Si vorba cuiva dinainte, majoritatea din cei buni...
  • +1 (1 vot)    
    Dar (Duminică, 15 mai 2011, 14:29)

    kronk [anonim]

    Cind o sa lichideze si gasca de la Viena?Asa banditi nu am mai vazut.Oare sunt mina in mina cu cei de la Bucuresti?O rusine ca reprezinta Romania si mie imi este rusine ca sunt roman.
    • 0 (0 voturi)    
      Pai (Luni, 16 mai 2011, 18:15)

      HESS [utilizator] i-a raspuns lui kronk

      Petec dupa sac si sac dupa petec.Cum e turcul si pistolul.Crezi ca numai in Viena .Pai in Spania sant ca furniciile .Am avut niste experiente cu ei in urma cu vreo 5-6 ani.ca de atunci am jurat in sinea mea ca in veci mai trimit un Euro in tara ca sa fie platiti trantorii astia.Astia au program de bolnavi sau cu norma redusa.Nu se poate veniti la noi singurele vorbe care le-am auzit de la ei.Sa ma deplasez eu care-i ,,plateam,, 1500 km pt o hartie ca ei si aia de la bucale au dureri in dos de Romani.
  • +2 (2 voturi)    
    trash (Luni, 16 mai 2011, 8:56)

    2012 [anonim]

    Motivul este pregatirea alegerilor, apoi diaspora din aceste tari "va vota" masiv pro... Incearca sa mai faca ce au facut, ei sunt morti dar nu au aflat INCA.