VIDEO Biserica Ortodoxa Romana nu renunta la asezamantul de la Ierihon. "Vrem sa rezolvam problema frateste"

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 12 mai 2011, 14:31 Actualitate | Esenţial

Biserica Ortodoxa Romana si-a exprimat speranta ca va putea rezolva problema asezamantului de la Ierihon cu Patriarhia Ierusalimului pe cale amiabila, urmand sa trimita o delegatie de trei ierarhi la Ierusalim pentru dialog, a declarat joi Ciprian Campineanul, secretar al Sfantului Sinod.

Patriarhia Ierusalimului a anuntat ruptura comuniunii cu Biserica Ortodoxa Romana intr-un comunicat postat la 9 mai pe site-ul sau oficial, explicand ca motivul este construirea asezamantului romanesc la Ierihon fara incuviintare canonica de la Ierusalim.

Ierarhul a explicat ca lucrarile la asezamant au inceput in 1998, cu acordul fostului Patriarh, Diodor, si ca la lucrari au participat multi voluntari romani pentru a servi pelerinilor romani.

"Am cautat sa le oferim o casa a noastra cu tarife mult mai mici de la hotel," a explicat  acesta.

In opinia sa, ar fi fost "elegant" ca Patriarhia Ierusalimului sa comunice oficial deciziile sale Patriarhiei Romane, comunicat care este inca asteptat de Patriarhia Romana, potrivit Agerpres. PS Ciprian Campineanul a afimat ca, in cazul neajungerii la nicio solutie, se poate apela la concilierea din partea Patriarhiei ecumenice.

"Nadajduim ca vom ajunge la o intelegere, la o reconciliere si aceasta hotarare a Sfantului Sinod al Ierusalimului va fi schimbata," a mai spus preasfintitul ierarh.



Guvernul roman a suplimentat in luna aprilie cu un milion de lei bugetul Secretariatului de Stat pentru Culte, pentru construirea Asezamantului romanesc de la Ierihon, Israel.

Banii provin din Fondul de rezerva la dispozitia Guvernului, potrivit documentului care a fost publicat in Monitorul Oficial in aceeasi zi.

In luna martie, Guvernul a decis suplimentarea cu 25 de milioane de lei a bugetului Secretariatului de Stat pentru Culte, fondurile urmand a fi utilizate pentru continuarea lucrarilor de constructii la unele biserici, pentru repararea si reabilitarea unor lacasuri de cult, dar si pentru sustinerea activitatii unor asezaminte sociale administrate de biserici.

"Eu cred ca si bisericile trebuie sprijinite in Romania. Fara credinta in Dumnezeu, cred ca nici dumneavoastra si nimeni din tara aceasta nu poate face nimic. Este o prioritate la fel cum sunt prioritatile pentru investitii", a spus Emil Boc, saptamana trecuta.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2381 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Care video? (Joi, 12 mai 2011, 14:40)

    Florin [anonim]

    M-am obisnuit sa vad articolele HN insotite si de video si va multumesc, insa... cu conditia sa si fie clipurile video acolo unde titlul spune ca ar trebui sa fie...
  • +2 (2 voturi)    
    Fondul de rezerva e pentru situatii neprevazute (Joi, 12 mai 2011, 14:43)

    Alui [anonim]

    Cum popii din Ierusalim nu s-au dat acordul, in mod neprevazut, guvernul a alocat un milion de euro pentru asta:). Oare astia trei care se duc acuma sa "negocieze", au schimbat milionul un euro sau dau leii?
    • -2 (2 voturi)    
      Mai gandeste, fa niste eforturi intelectuale (Vineri, 13 mai 2011, 11:12)

      aaa [anonim] i-a raspuns lui Alui

      judeca drept si apoi o sa vezi ca BOR are dreptate si totul e legal. Nici in RO daca biserica ortodoxa greaca sau rusa vrea sa construiasca o biserica nu cere acordul BOR or cu atat mai mult in Ierihon teritoriu palestinian sa avem aprobare de la greci.
      Nu mai spun ca Pat Ierusalimului s-a suparat ca magarul pe sat fara macar sa incerce un dialog.
      Asa ca mai rarut dracilor.
  • +2 (4 voturi)    
    LOL (Joi, 12 mai 2011, 14:44)

    Codruta N [utilizator]

    Da' CE? i-ati vazut, vreodata, dand dovada de bun-simtz si renuntand la ceva ce au facut in mod abuziv? Hoteloiu' de pe Ceahlau (cuibusor de nebunii al barbosului-sef) sta marturie si ACUM, la aproape 10 ani dupa ce au fost dati in judecata!!!

    Sper sa se tina tari, cei din Patriarhia ierusalimului, nu ca molustele noastre, zise "autoritati"! Si mai sper ca cineva din Guvern s-o ia in barba de la DNA, pentru finantarea ILEGALA pe care le-au dat-o ca sa-si faca mendrele!!!
  • +4 (4 voturi)    
    dar nu ati vrea.. (Joi, 12 mai 2011, 14:56)

    umoristu [anonim]

    sa restituiti bugetului TOTI banii primiti pt catedrale, biserici, salariile popilor, deplasarile voastre cucernic-externe
    sa incepeti sa platiti TAXE si IMPOZITE ca noi ceilalti toti? pt venituri, terenuri, masini si afaceri?
    sa incepeti sa platiti catre buget valoarea de piata a terenurilor primite ca donatie de la stat pe care ati construit mii de locasuri de cult si hoteluri si afaceri?
    ce ziceti de asa o "rezolvare frateasca"?????
    si de la 1 ianuarie 2012 incolo sa va AUTOFINANTATI?
    • -2 (2 voturi)    
      Mai usor dracusorule (Vineri, 13 mai 2011, 11:18)

      aaa [anonim] i-a raspuns lui umoristu

      Ca biserica Ortodoxa nu a primit terenuri donatie de la stat ci au fost restituiri si acestea incomplecte.
      Ba din contra au fost confiscari ale averilor manastiresti in RO in mai multe randuri si pentru cateva din ele statul se angaja sa plateasca salarii monahilor ceea ce se face la un nivel foarte de jos.
  • +4 (4 voturi)    
    biserica ortodoxa (Joi, 12 mai 2011, 15:07)

    marius [anonim]

    mai bine jumi-juma decat frateste. haha.
    mama lor de sugative si de hoti
  • +2 (2 voturi)    
    verba volant (Joi, 12 mai 2011, 15:13)

    El Condor [anonim]

    va bateti gura de pomana ( pomana electorala; pomana crestina tipic ro ) si riscati sa fiti anatemizati si de unii si de altii. si apoi, .... cine na mai baga in seama dupa alegeri ........ si botez ? nu vreti sa platiti impozitele ? la zeghe cu voi !!!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Ha! Ha! (Joi, 12 mai 2011, 15:31)

    ana [anonim]

    Pai ce si-au zis ei! E ca in Romanica, azi construiesc casa fara autorizatii, acorduri, avize, etc. si daca ma prind, ma-nteleg "frateste" cu Inspectia in Constructii si urbanistul de la primarie. Na, ca evreul e mai... altfel!
    • +4 (4 voturi)    
      Ierihon (Joi, 12 mai 2011, 16:52)

      old man [utilizator] i-a raspuns lui ana

      Ierihonul este situat in Palestina, nu in Israel, iar Patriarhia de Ierusalim este tinuta de greci. Nu este vorba aici de autorizatii, ci de nerespectarea jurisdictiei canonice.

      Din punct de vedere legal, totul este OK. Grecii sunt suparati ca in Tara Sfanta (numita generic asa, ea cuprinzand si Palestina si Muntele Sinai din Egipt si o parte din Iordania...), calugarii romani incep sa fie mai multi decat cei greci. Rusii cred ca i-au depasit, dar de rusi n-au curaj sa se ia.
  • +2 (2 voturi)    
    increderein preoti? (Vineri, 13 mai 2011, 6:31)

    gigi n [anonim]

    Sub conducerea colonelului daniel,BOR si-a dat inca o data cu stangul in dreptul.As recomanda celor ce tot fac sondaje privind increderea in biserica,armata,psd,etc.etc. sa formuleze intrebarea astfel:Cata incredere aveti in BOR și in preoti?Rezultatele vor uimi pe multi.
  • +1 (1 vot)    
    De ce tocmai acum (Vineri, 13 mai 2011, 10:44)

    Dumitru [anonim]

    De ce tocmai acum cand asezamantul romanesc de la Ierihon este finalizat, s-au trezit si cei de la Patriarhia Ierusalimului ca cica nu ar fi canonic?
    Se stie ca lucrarile de constructie au inceput in anul 1998, in urma intelegerii dintre patriarhul Diodor al Ierusalimului si patriarhul Teoctist al Romaniei. In tot acest timp nimeni nu a avut de obiectat nimic. Cu atat mai mult cu cat terenul pe care s-a construit asezamantul romanesc a fost donat de un roman, iar statul Israel a emis toate autorizatiile necesare construirii.
    Jurisdictia canonica a Patriarhiei Ierusalimului peste Locurile Sfinte ale crestinismului (Ierusalim, Ierihon, Betleem, Nazaret etc.) nu inseamna ca devin proprietari peste bisericele si manastirile de acolo.
    Cred si eu ca le-ar surade acestor preoti greci care conduc acum Patriarhia Ierusalimului sa se faca proprietari pe un asa ansamblu construit pe banii romanilor. Dar acest lucru nu este posibil.
    Si daca tot e vorba de canonicitate, de ce grecii nu dau dreptul creștinilor de origine arabă să conduică Patriarhia Ierusalimului, așa cum a fost de la inceputuri? Primul episcop al Ierusalimului a fost sf. Iacov „ruda Domnului”, unul din cei 70 de ucenici ai Mantuitorului. Cu timpul la conducerea Patriarhiei Ierusalimului au urmat creștini de origine arabă. Grecii nu au facut altceva decat sa-si aroge un fel de intaietate ca sa puna mana pe averile Patriarhiei de Ierusalim, cum au facut mai apoi si in Tarile Romane unde si-au numit egumeni greci la conducerea manastirlor pentru a trimite in Grecia banii starnsi aici.