Un maior SRI, Einan Aifer, a fost trimis in judecata pentru trafic de influenta, dupa ce a primit mita 6.100 de euro

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 12 mai 2011, 12:51 Actualitate | Esenţial

Un maior SRI, Einan Aifer, a fost trimis in judecata sub acuzatia de trafic de influenta in forma continuata, dupa ce aceasta a cerut si a primit de la un denuntator 6.100 de euro, in schimbul promisiunii ca il va angaja pe acesta in cadrul Serviciului Roman de Informatii, anunta procurorii Directiei Nationale Anticoruptie, intr-un comunicat de presa.

Ea a promis, de asemenea, ca o va angaja pe sotia denuntatorului in Parlamentul Romaniei.

"In cursul anilor 2009 si 2010, inculpata Einan Aifer, ofiter in cadrul S.R.I. Bucuresti, a pretins si primit de la un denuntator suma totala de 6.100 de euro, afirmand ca, prin relatiile pe care le are la nivelul conducerii Serviciului Roman de Informatii si in cadrul Parlamentului Romaniei, poate rezolva angajarea denuntatorului in cadrul unei unitati S.R.I. din Bucuresti cat si angajarea sotiei denuntatorului in Parlamentul Romaniei", se arata in comunicatul DNA.

Dosarul a fost inaintat spre judecare la Tribunalul Bucuresti.


Citeste mai multe despre   






















1929 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    dupa nume... (Joi, 12 mai 2011, 13:10)

    Vendetta [anonim]

    pare romanca "vero-vero"... Parca una dintre conditiile intrarii in SRI este sa fi cetatean roman (adica sa ai parintii cetateni romani si nu romanizat)
    • +2 (2 voturi)    
      dupa nume... (Joi, 12 mai 2011, 13:50)

      mariusb1979 [utilizator] i-a raspuns lui Vendetta

      Pai ea cum crezi ca a intrat in SRI......nu cred ca prin concurs ci tot pe relatii.
      • +2 (2 voturi)    
        Ovreii se ajuta intre ei. (Joi, 12 mai 2011, 14:56)

        Ițic Ștrul [anonim] i-a raspuns lui mariusb1979

        Cum crezi ca a intrat in SRI, o fi dat mita in natura sau poate a ajutatao Nati Meir ca si el e ovrei si ovreii se ajuta intre ei. Poate o fi vorba de șperț si nu de mita. In ebraica la mita se zice șperț. Stie cineva?
    • +1 (1 vot)    
      Are un nume foarte sexy... (Joi, 12 mai 2011, 18:34)

      don giovanni [anonim] i-a raspuns lui Vendetta

      ..., suna foarte exotic, de sub palmieri, vrem o poza gen Can-Can sau Click, ceva gen "Einan, te-au prins gaborii cu chiloteii in vine"
  • +2 (2 voturi)    
    Si la SRI? Nu se poate. E institutie serioasa. (Joi, 12 mai 2011, 13:37)

    Ali Star [anonim]

    Ofiter spertar?
    Onoare, domnilor onoare de ofiter. Si a Romaniei.
  • +3 (3 voturi)    
    Semne bune pentru actul de justitie in Romania (Joi, 12 mai 2011, 13:45)

    Lupta impotriva coruptiei si evaziunii fiscale [anonim]

    Vad ca procurorii si agentii sub acoperire, cei din DNA sau DIICOT, isi fac foarte bine treaba, nu exista zi sa nu fie puse catuse la niste indivizi care se credeau de neatins.

    Alt punct foarte pozitiv e ca pentru prima oara in 20 de ani se pare ca nu mai conteaza ca esti frate cu un senator, director la finante, vames, politist, primar sau ofiter SRI ! Chiar si ministrii sunt dati afara si anchetati de DNA!

    Sper sa continue actiunile astea, la scara din ce in ce mai mare si in toata Romania (ca deocamdata exista niste zone foarte ciudate, gen Constanta sau Harghita-Covasna, unde nu se intampla nimic impotriva crimei organizate locale..).

    Azi au fost arestari in Iasi, contra unei retele de trafic de persoane, ieri au fost in Bucuresti si Ilfov contra unei retele condusa de 4 iranieni, formata din iranieni, turci, sirieni si cativa romani, retea care facea trafic ilegal cu produse agro-alimentare, peste 1 milion de euro prejudiciu adus statului. Azi in Bucuresti sunt perchezitii la domicilii private si galerii de arta, e vorba de trafic cu tablouri furate. Tot azi, fratele senatorului PDL, care era sef prin Alba, a fost arestat pt 29 de zile.
    • -2 (4 voturi)    
      Vrajeala (Joi, 12 mai 2011, 13:59)

      dfdsfsdq [anonim] i-a raspuns lui Lupta impotriva coruptiei si evaziunii fiscale

      Praf in ochi, doar se pregatesc de alegeri. Cand o saii vedem in puscarie si banii furati la loc la buget, pana atunci, rezultatul e zero - doar babele de la coada la patrunjel se excita la asemenea circ. Poate da si niste paine gratis si e fericit poporu'.
      • +2 (2 voturi)    
        citesc ce aberezi ... si ma uimesc (Joi, 12 mai 2011, 14:46)

        dorel [anonim] i-a raspuns lui dfdsfsdq

        si ce ai vrea ? sa nu laud pe cei care isi fac treaba in prezent si sa ii preaslavesc pe cei care acum in opozitie, anterior la putere au stat si i-au aparat pe infractori ?
        • 0 (2 voturi)    
          cred ca tu aberezi mai tare... (Joi, 12 mai 2011, 22:32)

          Vendetta [anonim] i-a raspuns lui dorel

          1) nu trebui sa lauzi pe nimeni care isi face datoria (adica isi duce la indeplinire sarciniile de serviciu pt care e platit din banii nostrii, ai contribuabililor.... pt laude exista sefi :) )
          2) dacatu crezi ca tipa asta a cerut mita pt prima data in viata ei sau ca sefii ei nu stiau nimic despre asta... te inseli amarnic...
          3) daca tu crezi ca ea e singura din SRI care se ocupa cu chestii de-astea te inseli si mai tare...
          4) In ultimii 6 ani de zile, Base a fost seful (indirect) al SRI-ului... crezi ca nu puteau aparea arestari si pana acum?
          5) Pana cand cazul nu este solutionat de instanta, tot ce apare in presa despre tipa asta, nu este altceva decat "circ mediatic" la fel ca toate cazurile de coruptie care nu au un deznodamand fericit pt poporul roman...
          6) Si daca intra in puscarie pt 100 de ani, sincer ma doare fix undeva de chestia asta... Tipa asta si toti ceilalti ca ea au prejudiciat statul roman, au pus in pericol insasi siguranta nationala, siguranta noastra a tuturor...nu am nici o garantie ca ea sau altii ca ea nu au vandut secrete de stat (economice sau militare) altor state sau chiar organizatii teroriste... Pt ce a facut ea sau ce fac altii din asemenea pozitii, pedeapsa cu puscaria este mult prea blanda... mai ales ca dauna nu o plateste nimeni...
  • -1 (1 vot)    
    De unde (Joi, 12 mai 2011, 15:46)

    drak latinu [utilizator]

    Este persoana respectiva ???
  • -1 (1 vot)    
    sri - sie (Joi, 12 mai 2011, 16:50)

    cornel [anonim]

    Cred ca este un haos si in sri, ca de altfel in intreaga soc. romaneasca. Va amintiti de accidentul de circulatie, in urma cu cativa ani a sefului departamentului de inf./contrainf. din min. ap. Daca nu ma insel era baut, circula nebuneste in o localitate cu mas. de serviciu. Acest tip, cu primirea a 6100 euro, are salariul cu mult peste 1000 euro, cu certitundine a mai facut multe porcarii ptr. bani, ma gandesc simplist ca ptr. cateva mii de euro, tipul ar fi vandut si sediile sri. Sa nu mai vorbim de vinderea de secrete de serviciu si/sau de stat, daca in romanica or mai fi ceva secrete. Fac aici o legatura cu raportul europol priviind spatiul sengen.