Vizita oficiala a presedintelui Basescu in Marea Britanie a fost stabilita pentru iunie 2011

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Miercuri, 11 mai 2011, 15:48 Actualitate | Esenţial

Teodor Baconschi, ministrul de externe al Romaniei, va fi pe 16 mai la Londra pentru a pregati vizita oficiala a presedintelui Romaniei in Marea Britanie. Traian Basescu va merge Londra in iunie 2011, "vizita Presedintelui fiind deja stabilita", a declarat Teodor Baconschi in exclusivitate pentru HotNews.ro.​

Pe agenda intalnirii de saptamana viitoare dintre ministrii de Externe roman si britanic se vor gasi teme legate de "cooperarea in domeniul justitiei si afacerilor interne, intensificarea schimburilor comerciale dintre Romania si Marea Britanie, cooperarea romano-britanica in domeniul securitatii si in cadrul NATO, evolutiile din Orientul Mijlociu, combaterea terorismului si teme de actualitate aflate pe agenda europeana", declara purtatorul de cuvant al MAE, Doris Mircea.​


Citeste mai multe despre   






















1879 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    daca tot nu mai are voie sa fie presedinte (Miercuri, 11 mai 2011, 16:02)

    Hans Metter [utilizator]

    poate o pun de un aranjament de reinstaurare a monarhiei in romania... si asa se vb mult despre asta in ultima vreme
  • -8 (14 voturi)    
    Ce cauta la Londra? (Miercuri, 11 mai 2011, 16:06)

    paul155 [utilizator]

    Trebuia sa mearga la Moscova.
  • +8 (10 voturi)    
    ... (Miercuri, 11 mai 2011, 16:39)

    dragos234 [utilizator]

    Cum, nu era Basescu izolat si nu il lua nimeni in seama, doar asa mi se spunea? Nu se dadea scena cu Sarkozy in continuu la televizor ca sa vedem noi ca Base e ignorat de Sarko? Acum il plimba britanicii pe Base prin Londra, fi-r-ar sa fie de campanie de presa compromisa. Las ca le aratam noi lor, la acseti englezai perfizi, pudelii americanilor, ii facem de ras la Gadea la tv pana le trece cheful sa il cheme in vizita pe Base.
    • +8 (8 voturi)    
      politica externa (Miercuri, 11 mai 2011, 16:53)

      eu [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      adevarul ca politica externa a fost punctul forte in anii cu Base presedinte :)
    • -6 (6 voturi)    
      ca la fotbal.. (Miercuri, 11 mai 2011, 17:13)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      dupa 10 ani de mandat se va bucura si TB ca l-a bagat si pe el cineva in seama... ura! ura! ura!
    • -3 (3 voturi)    
      Usurel (Miercuri, 11 mai 2011, 18:39)

      ala micu [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      cu entuziasmul asta de spargator de seminte de la peluza. Fiind o vizita de stat, una pe mandat, daca insisti suficient de mult si nu exista probleme majore in relatia bilaterala, nu prea au cum sa te refuze.
      Daca venea englezul aici, puteai sa tragi acele concluzii.
      Ramane de vazut care e agenda dincolo de frazele baconschiene si cate obiective vor fi atinse. Altfel, nea Cameron, cu probleme in coalitie, rezultate indoielnice la alegerile locale, un razboi in Libia, cu cel mai mare deficit dinre tarile dezvoltate, sunt convins ca nu doarme noaptea de ce are Basescu sa-i transmita despre evolutiile din Orientul Mijlociu.
    • -1 (1 vot)    
      autoinvitat (Miercuri, 11 mai 2011, 23:42)

      ion i [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      poate s-a autoinvitat si nu a fost invitat.. se mai plimba si el, ca pe aici oricum nu are ce face
  • -4 (4 voturi)    
    ... (Miercuri, 11 mai 2011, 16:50)

    gigel [anonim]

    il plimba regina cu caleasca ?
    • +1 (1 vot)    
      pentru gigel (Miercuri, 11 mai 2011, 22:48)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui gigel

      Nu! Pe el nu il plimba. pe tine , daca te duci te plimba.Ghici din ce cauza?
  • +4 (4 voturi)    
    gelosilor (Miercuri, 11 mai 2011, 17:23)

    Trecator [anonim]

    Gelosilor ,se duce sa o vada pe Pippa...
  • +4 (4 voturi)    
    Unde-i Iliescu,Nastase si Antonescu ? (Miercuri, 11 mai 2011, 17:33)

    cornel [anonim]

    Astia mancau cuntinuu la TV-urile iRealitatea si A3 ca Basescu e izolat si nu-l mai un vizita nimeni. Bosorog kgbist, prieten al lui Dan Voiculecu- Felix si al liberalilor ( Crin, Tradiceanu, Adriana Saftoiu,si m ulti altii), voi sunteti......ma abtin.
  • -3 (3 voturi)    
    STAPANII LUMII... (Miercuri, 11 mai 2011, 19:06)

    M. Andreianu [anonim]

    Stapanii lumii sunt englezii; americanii sunt doar body-garzii lor. Asta pentru naivii de pe forum. Basescu a fost chemat la Inalta Poarta pentru noi ordine. Sarko no, Winsor yes! Cei cu creierele spalate la tonomate si scrobite la irealitati vor afla in sfarsit realitatea: Basescu conduce Romania si nu Maiestatea Sa Ha Halera de Sus Marine!
  • +2 (2 voturi)    
    Vizita la Londra (Joi, 12 mai 2011, 2:41)

    punctul neutru [anonim]

    O vizita in Marea Britanie , in primul rand nu este acordata pe ochi frumosi. Asta inseamna relatii bilaterale mai mult decat excelente si ca aceste relatii au un viitor cert. Marea Britanie este un membru marcant al comunitatii internationale care isi asuma responsabilitati si care recunoaste partenerii de valoare. PUNCT.