VIDEO Patriarhia Romana, renegata de Sfantul Sinod de la Ierusalim. BOR considera decizia unilaterala

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 11 mai 2011, 12:50 Actualitate | Esenţial

Patriarhia Ierusalimului a anuntat ruptura comuniunii cu Biserica Ortodoxa Romana intr-un comunicat postat la 9 mai pe site-ul sau oficial, in care se explica motivele care au stat la baza acestei decizii si arata ca dialogul continua, relateaza Agerpres.

Construirea asezamantului romanesc la Ierihon fara incuviintare canonica de la Ierusalim este cauza intreruperii comuniunii dintre biserica "orasului sfant" si cea romana.

Dupa o examinare detaliata a acestei probleme, Sfantul Sinod a hotarat 'in unanimitate si cu parere de rau' intreruperea pomenirii patriarhului Romaniei, Daniel, si caterisirea reprezentantului Patriarhiei Romane la Ierusalim, arhimandritul Ieronim Cretu.

"Patriarhia din Ierusalim a fost pusa astfel intr-o situatie dificila. Atributiile sale canonice, confirmate de conciliile ecumenice si locale, au fost astfel amenintate in mod deschis si arbitrar. Patriarhia Ierusalimului i-a explicat Patriarhiei Romaniei ca daca ar fi fost acceptat argumentul acesteia conform caruia aceasta biserica a fost ridicata pentru pelerinii romani din Tara Sfanta, acest lucru ar fi insemnat ca jurisdictia Patriarhiei Ierusalimului sa se transforme intr-un camp liber pentru ca toate bisericile ortodoxe, unele formuland deja o astfel de cerere, sa-si cladeasca biserici", se afirma in comunicatul Patriarhiei din Ierusalim.

"Dat fiind ca, in pofida acestei situatii, Patriarhia din Romania nu a manifestat deloc disponibilitatea ecleziastica care se impunea, Patriarhia din Ierusalim l-a caterisit pe arhimandritul Ieronim Cretu, reprezentantul Patriarhiei Romane in Tara Sfanta, care a fost autorul acestei initiative. De asemenea, in dorinta de a gasi o solutie pentru aceasta problema, patriarhul Ierusalimului, Theofil, i-a trimis o scrisoare patriarhului Romaniei, Daniel, in care sunt expuse in detaliu toate datele problemei si pozitia Patriarhiei Ierusalimului", potrivit comunicatului.

Patriarhia Romana considera unilaterala decizia Patriarhiei Ierusalimului.

"Desi in urma vizitei la Patriarhia Ierusalimului a Preasfintitului Parinte Ciprian Campineanul, Episcop vicar patriarhal, din ziua de 15 aprilie 2011, s-a convenit initierea unui dialog bilateral fratesc intre cele doua Patriarhii pentru identificarea unei solutii privind existenta Asezamantului romanesc de la Ierihon, Patriarhia Romana constata cu surprindere si regret ca Patriarhia Ierusalimului a luat o decizie unilaterala', precizeaza biroul de presa al Patriarhiei Romane, conform agentiei de presa Basilica a aceleiasi institutii.

"Problema atitudinii Patriarhiei Ierusalimului fata de Asezamantul romanesc de la Ierihon, camin pentru pelerinii romani care viziteaza Tara Sfanta, precum si relatiile Patriarhiei Romane cu Patriarhia Ierusalimului vor fi discutate in sedinta de lucru a Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane din zilele de 19-20 mai 2011", potrivit aceleiasi surse.



Guvernul roman a suplimentat in luna aprilie cu un milion de lei bugetul Secretariatului de Stat pentru Culte, pentru construirea Asezamantului romanesc de la Ierihon, Israel.

Banii provin din Fondul de rezerva la dispozitia Guvernului, potrivit documentului care a fost publicat in Monitorul Oficial in aceeasi zi.

In luna martie, Guvernul a decis suplimentarea cu 25 de milioane de lei a bugetului Secretariatului de Stat pentru Culte, fondurile urmand a fi utilizate pentru continuarea lucrarilor de constructii la unele biserici, pentru repararea si reabilitarea unor lacasuri de cult, dar si pentru sustinerea activitatii unor asezaminte sociale administrate de biserici.

"Eu cred ca si bisericile trebuie sprijinite in Romania. Fara credinta in Dumnezeu, cred ca nici dumneavoastra si nimeni din tara aceasta nu poate face nimic. Este o prioritate la fel cum sunt prioritatile pentru investitii", a spus Emil Boc, saptamana trecuta.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

15412 vizualizari

  • +35 (61 voturi)    
    Marsh ma Boc!!!! (Miercuri, 11 mai 2011, 12:57)

    vlad [anonim]

    ce-mi trebuie mie biserica la Ierihon? ce-mi trebuie mie biserica mantuirii neamului?

    Si inca ceva, FARA MUNCA NU SE FACE NIMIC. Ca vorba aia, Dumnezeu iti da, dar nu-ti baga in traista.

    Pupati popii-n ... sutana sa mai mirositi niste voturi. Valabil pentru toate partidele, nu ca e Boc mai special.
    • +25 (37 voturi)    
      sa nu-l consideram singur responsabil (Miercuri, 11 mai 2011, 13:12)

      elena [anonim] i-a raspuns lui vlad

      pentru asa rusine doar pe Boc. Boc a dat banii, probabil considerand ca in tara totul merge bine, dar initiativa intelg ca a apartinut mafiotului de patriarh Daniel. Acest om distruge tot ceea ce inseamna apropiere de biserica, incredere. De cand a devenit capu BOR, nu face decat sa-si desfasoare linistit afacerile.
      • -15 (29 voturi)    
        @vlad @elena (Miercuri, 11 mai 2011, 14:52)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui elena

        @ vlad - Ba iti baga si in traista !

        @ elena - Ce altă ”afacere” a mai facut Daniel ?
        ”Biserică romaneasca la Ierihon” e o afacere ?
        E un loc unde se cuvine sa faci o biserica pentru ca sunt o multime de intamplari biblice in legatura cu Ierihonul:
        - prabusirea zidurilor Ierihonului fara nici un efort din partea asediatorilor israeliti care se limitau sa se roage si sa inconjure cetetea...ai priceput vlad...le-a bagat si-n traista...fara munca...doar cu rugaciune...Pentru ca locuitorii lui s-au opus lui Dumnezeu e un oras damnat - spune Vechiul Testament - cautati cu Goagal, daca va e greu sa cititi Biblia
        - expresia ”bun amaritean” are la origine
        fapta unui locuitor din Samaria - dispretuit de
        evrei pentru ca desi impartasea aceasi credinta nu era ”pur sange”, dar care, singur, a sarit in ajutorul unuia talharit in timp ce se deplasa de la Jerusalim spre... Ierihon.
        Ca de obicei Noul Testament ridica blestemul,
        inclusiv cel care apasa Ierihonul - devenit in parabola citata un geaman al Jerusalimului.
        *
        In plus dintre localitatile din Isarel- Ierihonul
        are cele mai mari sanse
        de a fi recunoscut
        drept capitala administrativa a Palestinei, in masura in care se va reusi proclamarea independentei unui stat arab cu acest nume.
        Evreii nu-l prea doresc pentru ca ei il considera in continuare damnat.

        PS. Referitor la nerespectarea regulilor...vezi, sunt si locuri pe pamant unde astfel de abuzuri sunt considerate chiar abuzuri - iar nu ”reforme”
        • +9 (21 voturi)    
          catre Mhai 2 (Miercuri, 11 mai 2011, 15:43)

          roman_roz [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI 2

          Inca mai exista oameni care sa creada povestile astea????
        • -7 (11 voturi)    
          samarinean (Miercuri, 11 mai 2011, 17:38)

          mgc [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

          Nu e problema ca samarinenii nu erau pur sange ci samarinenii nu au vrut sa ajute la reconstructia templului atunci cand s-au intors din robia babilonica, luandu-i pe iudei si ceilalti in ras. Iudeii&co dupa ce au reconstruit templul nu le dadea voie sa se roge acolo considerandu-i.... Din aceasta cauza erau priviti cum erau. Hristos de aceea foloseste samarineanul in pilda.
          In alte comentarii legate de renegare...haideti sa nu ne bagam
          • +6 (6 voturi)    
            pentru mgc (Miercuri, 11 mai 2011, 23:08)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui mgc

            Problema e putin mai complicata. In primul rand se zice samaritean, iar provincia se cheama Samaria.Si e adevarat ,acolo erau si asirieni adusi dupa cucerirtea Ierusalimului si ducerea in robie a evreilor. Si se rugau la zei pagani , dar si la Dumnezeu.Deci erau sincretici.Din acest motiv evreii ii considerau spurcati si evitau contactul cu ei. Ocoleau chiar acest tinut cand calatoreau..
            Cu pilda samariteanului e si mai complicat. Ma opresc, nu mai explic si acesta pilda.
      • 0 (0 voturi)    
        Concurenta in imobiliare (Joi, 12 mai 2011, 9:56)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui elena

        Si prea fericitii isi fac concurenta in dezvoltarea imobiliara, mai ales cea cu spatii de cazare. Da' de ce dati vina pe Boc, nu era "mot d'ordre" sa-l faceti vinovat de toate pe Basescu?
    • +22 (46 voturi)    
      Corect (Miercuri, 11 mai 2011, 14:34)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui vlad

      Romania este stat laic, adica biserica ar face bine sa-si ia liber cu sfintisorii si popii ei cu tot.

      In cot ma doare pe mine de "Domnul" si de "asezamintele" lor de trogloditi spalati de creier si afurisiti.

      Mie sa nu-mi mai vina primul ministru cu teorii din astea bagate din top á la "icoane pe peretii scolilor" si "introducerea religiei ca disciplina obligatorie".

      N-avem nevoie de mincinosii astia si de inchipuirile lor demne de incadrat la glosarul bolilor mentale extrem de severe si daunoase.
      • -2 (12 voturi)    
        io credeam ca romania (Miercuri, 11 mai 2011, 17:04)

        enorias [anonim] i-a raspuns lui HP

        este si un stat democratic, iar eu, ca credincios si cetatean roman, as avea aceleasi drepturi.
        bine, ceausel, ramaneti voi in tzarisoara....
        sayonara.
        • +2 (2 voturi)    
          Ce credeai (Joi, 12 mai 2011, 8:57)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui enorias

          Ce credeai tu e total irelevant. Una e sa ai drepturi egale cu altii, alta e sa beneficiezi de avantaje imense.

          Biserica e peste tot. Gura mica, din bun simt macar.
      • -3 (17 voturi)    
        vai de capu tau (Miercuri, 11 mai 2011, 19:15)

        cristy [anonim] i-a raspuns lui HP

        vorbesti asa de usor despre Dumnezeu si zici ca nu crezi in El dar nu uita ca El ti-a dat viata, dar stai linistit ca o sa vina momentu in care sa ii ceri ajutoru si atunci va fi vai de tine
        • +6 (8 voturi)    
          esti cam incrancenat (Joi, 12 mai 2011, 3:23)

          mvr [utilizator] i-a raspuns lui cristy

          esti cam incrancenat in credinta ta in niste povestioare din epoca bronzului in sprijinul carora nu exista absolut nicio dovada reala

          nu e de mirare ca nu prea merge nimic in tara cand majoritatea oamenilor sunt dependenti de astfel de povesti
        • +3 (7 voturi)    
          Poftim ? (Joi, 12 mai 2011, 8:58)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui cristy

          Mie mi-au dat viata parintii, nu zeitatile tale antropomorfe.

          Du-te la medic, nu la biserica, esti profund confuz.
      • +9 (9 voturi)    
        pentru HP (Miercuri, 11 mai 2011, 23:16)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Poti fi ateu , asa cum eu sunt crestin. Nu e nici o suparare. Dar cred ca mai important decat sa punem sau nu icoane in scoli ar trebui sa discutam altceva. E normal sau nu ca statul sa dea bani la biserica? E normal sau nu ca preotii sa fie considerati angajati la stat( bugetari ) si sa primeasca salariu de la stat? E normal ca din impozitul meu si a tau, prin intermediul statului , care are o contributie substantiala ,sa se construiasca faraonica biserica numita pompos Catedrala Mantuirii Neamului? ?
        • +4 (4 voturi)    
          Nu (Joi, 12 mai 2011, 8:59)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Nu e normal, evident. Asta e si ideea comentariilor.
        • 0 (0 voturi)    
          catedrala asa-zisa a neamului (Duminică, 13 mai 2012, 10:54)

          Antonia-Ivana [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

          Ce mai poate fi considerat normal,intr-o lume atit de..nebuna?Off! catedrala asta,pe multi oameni-de-bine ii duce in inselare...mai abitir da "bogatul" obolul sau ,catedralei ,decit sa miluiasca un batrin neputincios sau unui om ramas fara job,care nu mai are cu ce-si hrani pruncii...asta-i clar,catedrala megalomanului daniel ,nu a neamului.El ne-a "subtilizat" multime de techini,din vistieria statului,ca sa-si implineasca poftele..Saci de bani s-au "scurs" catre megalomanul proiect...unii dintre voi ,sigur, nu stiti ca preotii simpli,sint haituiti si "mulsi' pina la ultimul techin,pt aceasta "misiune",si ca daca nu se supun ,si care cumva "tainuiesc" vreun leut,sint supusi oprobiului si amenintati cu ..caterisirea.Preotii ar trebui sa se hraneasca de la Altar(asa spune SCRIPTURA),din ceea ce duc credinciosii,ca Slava Domnului!,sfintii sint generosi...dar..daniel vrea totul,drept pt care,si-a adus si inscaunat numai si numai oamenii lui,a numit noi parohi,in locul celor vechi,a scos la pensie pe altii...nu stiu ce se vor face acesti "doctori docenti" cind daniel nu va mai fi..patriarh!...care incotr-o isi vor varsa lacrimile si-si vor linge ranile,ca nu va mai fi loc pt ei ,c-au mincat piinea fratilor lor,acceptind numiri ,in locuri unde nu era de ei.Propun sa ne adunam ,sa formam o Asociatie si sa solicitam AUDIT,sa ni se raspunda ce s-a facut cu atita banet,varsat de la Buget,catre BOR SRL...va suride?Contact me! sa fie limpede pt catiri,nu sintem impotriva Bisericii lui Hristos,ci impotriva "Fariseilor si carturarilor "care "nici pe ei nu se mintuiesc,nici pe altii nu-i lasa sa se mintuiasca"..Sint multe de spus dar..cine sa auda?...si mai ales cine poate lupta cu acesti MONSTRI ?Noi sintem infometati si asupriti pe zi ce trece,iar ei ,mai-marii Statului si Bisericii,se lafaie in lux si-n imbuibare.Unde mai pui ca Biserica e STAT in STAT,si se conduce dupa propriile legi ,ba mai obliga si pe altii sa li se supuna,printr-o lege aberanta,prin care pun monopol pe...
          • 0 (0 voturi)    
            pentru Antonia (Duminică, 13 mai 2012, 20:09)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Antonia-Ivana

            Ai dreptate. In tot ce ai scris.Si ideea cu solicitarea unui AUDIT e fezabila. Dar nu are rost sa peirdem timp si energie pentru a forma o Asociatie care sa aiba acest unic scop. Putem sa solicitam unei organizatii existente acest lucru.
            Sorin Ionita , de exemplu, se ocupa de chestii de genul acesta: bugete, bani scursi in"gauri negre", evaziuni, etc.
            In ce O.N.G. activeaza ?
            • 0 (0 voturi)    
              lui adrian88000 (Luni, 14 mai 2012, 12:43)

              Antonia-Ivana [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

              Multam' fain,amice! Habar n-am cine-i Sorin Ionita...ziceam si eu asa ,ca o Asociatie,eu oricum nu am incredere in ele..
              Ideea e ca nu prea sta-n puterea muritorului de rind ,sa-i invinga pe-astia dar ..asa nitelus sa-i infrunte nu-i chiar imposibil..iti zic asta din proprie experienta,m-am duelat cu ei,asa ca ,stiu ce spun.Apoi,nu ar fi doar acesta unicul scop,sint mult mai multe chestiuni care ar trebui reglementate ,in ceea ce-i priveste pe acesti "Carturari si Farisei",care pun pe umerii altora(ai supusilor:preoti si credinciosi ortodocsi) sarcini pe care ei insisi nu le-ar putea implini..si abureste 'prostimea" cu mastodontu' ala ,"catedrala neamului"(in nici un caz al neamului meu!).
              Omul e las din fire,sau ..din nestiinta crede cam tot ce i se spune,ingurgitind ,cu nesat,gogosile emanate din Deal(al Patriarhiei),si considerindu-i pe Fariseii astia ,niste sfinti..."fac ascultare".Io-s mai tare la cerbice ,si daca ceva nu-mi suna bine la auz,ma incrincenez
              Voiam sa intru pe un site al lor sa-i infrunt,prin cuvint,la ei acasa,dar,intimplarea a fk sa intru aici...si oricum pe site-ul lor daca intri si opinezi,de-ndata sar trepadusii,si te scot, pe motiv de PERSONA-NONGRATA,caci nu le place critica ,din care-ar putea sa-si insuseasca si ei,cite ceva,ca niste reali slujitori ai Evangheliei lui Hristos.
              In fine..
              Sa ai Lumina-n suflet!Antonia-Ivana
    • -1 (25 voturi)    
      Nu/i iau apararea lui Boc, (Miercuri, 11 mai 2011, 14:34)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui vlad

      dar nu ti se pare ca "fata aia bisericeasca" de preafericit, trebuie sa fie tina atacurilor tale?
      Mie mi se pare ca afaceristul ala de patriarh a gresit enorm! Apropo, de ce nu/l sudui pe unul care si/a dat afara fratele din casa parinteasca, ala fiind daniel?
      Tu cand auzi Boc, Basescu... vezi rosu in fata ochilor?
      (Bine... portocaliu!!!)
      Tu nu gandesti?
      Sau cand este de dat cu pietre, ratiunea ta e dusa cu sorcova?!
      Biserica iti trebuie, amaratule!
      Doar Dumnezeu ti/a ai ramas! Intru El ai fost botezat, la judecata Lui te vei duce!
      Unde ai vrea sa te rogi, in... club?!
      Pe latrine, oublika tv, otv...?
      Calmeaza/te si gandeste!
      • +6 (30 voturi)    
        Altul (Miercuri, 11 mai 2011, 14:44)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Te rog frumos sa incetezi cu propaganda pentru sarlatanie si spalare pe creier.

        Du-te tu "boteaza-ti" odraslele ca acum 3000 de ani, lipsindu-i de luarea unei decizii proprii educate si informate asupra functionarii universului din jur.
        • +4 (10 voturi)    
          genial raspuns (Miercuri, 11 mai 2011, 18:01)

          SlowBoz [utilizator] i-a raspuns lui HP

          va felicit :) m-am amuzat.
        • -7 (11 voturi)    
          haha (Miercuri, 11 mai 2011, 18:36)

          aaaa [anonim] i-a raspuns lui HP

          ce gluma buna!

          "Lipsindu-i de luarea unei decizii proprii educate"

          Altul nu are voie sa ii spuna ca exista Dumnezeu, dar tu il educi ca nu exista ca asa vrea muschiul tau.

          Asa ca decizia lui (copilului) este decizia ta (ca tata). Ca asa ai hotarat tu.

          "Lipsindu-i de luarea unei decizii proprii educate"

          Este copilul liber sa aleaga daca exista Dumnezeu sau nu?.

          Nu, cel putin nu la inceput..

          Asa ca mai lasati aceasta gargara cu "luarea unei decizii proprii educate".
          • +2 (4 voturi)    
            Nu (Joi, 12 mai 2011, 9:02)

            HP [utilizator] i-a raspuns lui aaaa

            Eu nu iau decizii pentru copiii mei. Copiii mei pot trai bine-mersi fara indoctrinare si povesti á la Mos Craciun, ca sa devina niste maturi idioti si obtuzi.

            Nu ii educ in spiritul ateu, nici in cel al credintei oarbe. Doar oamenii slabi si prosti aleg caile radicale.

            Agnosticismul ar trebui sa fie decizia universala.
      • +1 (13 voturi)    
        NU!!! (Miercuri, 11 mai 2011, 16:17)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Eu nu traiesc in Republica Crestina Romania sa am dreptul sa trag la raspundere preotii sau sa-i pot vota. E treaba lor ce fac cu banii bisericii, nu-mi pasa ca se cearta cu fratii lor din Israel.

        Pe mine ma deranjeaza ca Boc (si toata clasa politica) le aloca bani pentru proiecte absolut neinteresante. Pe mine ma deranjeaza ca din bugetul de stat li se dau bani, ca nu li se ia impozit, ca orice porcarie inaugurata are parte de slujba de sfintire. In rest, fiecare e liber sa faca ce vrea cu banii lui. Dar sa fie ai lui, nu sa fie luati de la mine.
        • 0 (0 voturi)    
          de acord (Joi, 12 mai 2011, 11:06)

          kayros [anonim] i-a raspuns lui vlad

          Sunt perfect de acord dar ce ne facem, 80% din populatia unei tari e formata din oligofreni. De aceea democratia un sistem prost de conducere.

          Daca la prosti se mai adauga si credinta, un sistem de gandire extrem de confortabil care "rezolva" totul prin subordonarea la o forta divina, obtinem ipochimenii care scriu replici turbate pe Hotnews....
          • 0 (0 voturi)    
            ai dreptate si gresesti in acelasi timp... (Joi, 12 mai 2011, 14:06)

            Vendetta [anonim] i-a raspuns lui kayros

            80% din populatia unei tari este formata din oameni cu capacitati limitate de discernamant si biserica ca si institutie statala contribuie la acest lucru... Ideea de subordonare, de acceptare a propriei sorti si de a astepta "justitia Divina" au fost gandite de "biserici" cu multa vreme in urma pt a putea controla masele (vezi biserica Catolica in Evul Mediu, islamul si Ortodoxismul in perioada actuala precum si numeroase alte culte si cultulete care produc doar "enoriasi spalati pe creier" si "preoti" bogati si influenti). In esenta, raul este cauzat tot de fiinta umana iar biserica este condusa de... oameni...

            Credinta, in schimb, nu are nici o legatura cu toate astea...
      • -2 (12 voturi)    
        nu in club (Miercuri, 11 mai 2011, 16:25)

        pateu [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        ci la scoala. dar din cauza trogloditilor care spera la mantuire, banii de la buget se duc pe casoaiele mantuirii, nu pe cercetare. si mantuitii astia voteaza.
      • +1 (1 vot)    
        off Doamne! (Joi, 12 mai 2011, 13:54)

        Vendetta [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Nu inteleg de ce se pune mereu egalitate intre Dumnezeu si biserica, caci eu unul nu vad nici o egalitate. Eu cred in Dumnezeu, pt ca Dumnezeu in sufletul omului, in tot ce este bun si decent in lumea asta...iar biserica este o institutie corupta, perfida, care a uitat demult (de cel putin 1700 de ani) de mesajul lui Hristos... Consider ca nu este corect ca toti oamenii (inclusiv cei care nu cred in cele Sfinte) sa plateasca pt ceva de care nu beneficiaza... Nu consider necesara tarii asteia o catedrala cat "o zi de post" si nu cred ca BOR ar trebui "sponsorizata" din bugetul de stat... Bisericile ar trebui organizate ca institutii non-profit si finantate prin sponsorizari de la cei care chiar cred in asta si in nici un caz de la bugetul de stat.... Da, toti avem nevoie de Dumnezeu, dar nu Il poti baga cu forta in casele oamenilor, caci daca am face asta nu am fi cu nimic mai "grozavi" decat spalatii pe creier care se "arunca in aer" in numele lui Allah... Asa ca tu ar trebui sa te relaxezi si sa te gandesti, inainte de la lua apararea unor oameni care nu au nimic in comun cu Dragostea pt Dumnezeu si singura ratiune pt care "fac pe placul" bisericii este ca sa castige ceva voturi de la unii ca tine...
    • +5 (5 voturi)    
      Bravo! (Miercuri, 11 mai 2011, 23:01)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui vlad

      "Pupati popii-n ... sutana sa mai mirositi niste voturi. Valabil pentru toate partidele, nu ca e Boc mai special..."

      Bravo, pertinent comentariu, multumesc!
    • -6 (6 voturi)    
      Re: (Joi, 12 mai 2011, 8:50)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui vlad

      Prietene, poate ca nu iti trebuie tie Catedrala Mantuirii Neamului, dar nu esti singur in tara asta.
      • +1 (3 voturi)    
        re re re (Joi, 12 mai 2011, 10:09)

        KMS [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        Da' tie la ce iti e utila? de exemplu
  • -12 (18 voturi)    
    Biserica VS Dumnezeu (Miercuri, 11 mai 2011, 13:08)

    ciudat [anonim]

    Cum adica? Deci biserica de la Ierusalim nu ne mai are la suflet ca nu si-a luat spagi pentru acordul pe care trebuia sa-l dea? Adica cei de la Ierusalim au intaietate in fata lui Dumnezeu fata de noi? Sau cum vine asta? De cand decid niste oameni in fata Domnului?
    • 0 (12 voturi)    
      Raspuns: (Miercuri, 11 mai 2011, 15:50)

      yahve 2.0 [anonim] i-a raspuns lui ciudat

      De cand oamenii l-au inventat pe dumnezeu.
  • +31 (43 voturi)    
    o palma bine meritata (Miercuri, 11 mai 2011, 13:19)

    alley [anonim]

    Patriarhul Ierusalimului a facut ceea ce trebuia! Oare preafericitul daniel (cu d mic) ce ar zice daca sa zicem patriarhatul Rusiei ar construi manastire in Bucuresti sau la Iasi pentru pelerinii rusi fara acordul BOR? Oricum partea care ma enerveaza cel mai mult este sa aflu ca in aceste vremuri grele guvernul a platit acel milion din....fondul de rezerva?! Pentru sinistrati nu sunt bani dar sunt pentru constructii BOR in Israel????? Nu v-au ajuns sutele de biserici ce le faceti in tara nesimtitilor????? Va permiteti si sa faceci export de ortohotie? Rusine...
    • -1 (5 voturi)    
      ce zici domle? (Miercuri, 11 mai 2011, 14:49)

      Kokartzeu Parfumie [anonim] i-a raspuns lui alley

      Da oare lipovenii nu au biserici, sau rusii nu aveau bisercile lor (pana la a le ceda bolsevicii), ori bulgarii si grecii si sarbii? Sau Tara Sfanta e sub jurisdictia totala a grecilor? care oricum au avut un sfert din teritoriul Principatelor, cu mitocuri, manastiri si alte pasmanogluri date de fanarioti, de-au pus colesterol pe ei cat porcu in noiembrie. Daniel e chh iar Urineu, predecesoru lui teofilaleke ierusalimiteanu o avea aripi de gasca arhengheleasca, dupa ce-a manglit vreo cinci milioane de euro.
    • +2 (12 voturi)    
      TOTAL DEACORD (Miercuri, 11 mai 2011, 16:14)

      Ralu [anonim] i-a raspuns lui alley

      In tara se construiesc biserici peste biserici, la toate colturile...probabil se vrea o intrare in Cartea Recordurilor cu titlul "tara cu cele mai multe biserici"! Si EXTRA, din Fondul de rezerva al Guvernului (ceea ce mi se pare si mie scandalos), Romania isi construieste biserica in Israel!!! Culmea nesimtirii!!! Sunt atatea familii care mor de foame in Romania, atat de multi romani care cred cu tot sufletul lor in Dumnezeu dar nu si-ai permis o excursie la Locurile Sfinte, atatia copii bolnavi pentru care nu sunt spitale dotate (pentru ca nu sunt fonduri), dar bani pentru biserici avem...fara numar, chiar si in afara granitelor Romaniei!!! Ma intreb : oare care e limita???
    • -4 (4 voturi)    
      oare? (Joi, 12 mai 2011, 0:40)

      atol [anonim] i-a raspuns lui alley

      1.Cear trebui sa faca Daniel? Sa treaca la celedarul vechi ca si rusii si grecii? Sa nu mai construiasca biserici? Sa nu mai trimita preoti in Occident? Sa accepte tutela ruseasca sau greaca? Sa renunte la afacerile Bisericii Ortodoxe Romane si sa se caciuleasca la rusi sau la greci?
      2. Cu ce a gresit Daniel fata de ortodoxismul romanesc? Dar fata de credinciosii romani? A gresit Daniel fata de romani ca avand relatii excelante cu statul Vatican a reusit sa obtina multe biserici catolice spre uzul romanilor?
      3. Eu cred ca BOR deranjeaza in primul rand Rusia. O biserica romanesca puternica ii incurca in strategiile lor de influenta si multi care comenteaza decizia grecilor ,de fapt sunt agenti de influenta rusi. BOR deranjeaza minoritatea maghiara pentru ca a reusit sa fie o prezenta romaneasca puternica in secuime.
      4. Consider ca BOR trebuie si are dreptul de a se impune ca un important vector a intereselor romanitatii in lume.
      Sunt convins ca datorita relatiilor pe care Daniel l-ea cultivat , ca si Teoctist de alfel, cu celelate culte crestine si in special cu lumea catolica, va intari influenta spirituala , materiala si politica a BOR depasind-o pe cea a grecilor si barand-o pe cea a rusilor.
    • +1 (1 vot)    
      ROMANIA TREZESTE-TE! (Joi, 12 mai 2011, 9:08)

      viorel [anonim] i-a raspuns lui alley

      milionul ala e nimic.....pe langa suplimentarea fondului secretariatului de stat pentru culte cu 25 de milioane. suplimentarea.....
      deci fondul probabil e de alte sute de milioane....
      guvernantii nosti au taiat fondurile de la sanatate....(zeci de spitale inchise)......au redus pensiile si salariile cu 25%......dar.....AU SUPLIMENTAT FONDUL SECRETARIATULUI DE STAT PENTRU CULTE!
  • +27 (31 voturi)    
    Cum adica "unilaterala"?? (Miercuri, 11 mai 2011, 13:22)

    Claude [anonim]

    Era nevoie si de acceptul BOR? :))

    Pai cind spun cuiva ca nu vreau sa mai am de-a face cu el imi trebuie neaparat si acceptul lui?
    • +3 (15 voturi)    
      eeeee (Miercuri, 11 mai 2011, 13:57)

      me [anonim] i-a raspuns lui Claude

      s-a suparat bor... daca voi nu ne recunoaste-ti si noi facem la fel... replica de 2 lei care dovedeste inca odata, ca popoii de la noi nu sunt decat niste paraziti, niste lipitori care nu ii intereseaza biblia si divinitatea ce o reprezinta, decat in masura in care ii aduc bani. nu dau popii astia 2 parale pe dumnezeu. ceea ce conteaza e ca traiesc de pe urma fraierilor care cred cu adevarat.
      • -3 (7 voturi)    
        Eu stiam ca la Securitate.... (Miercuri, 11 mai 2011, 14:44)

        Claude [anonim] i-a raspuns lui me

        ....se mai invata si ceva carte...
        • +5 (5 voturi)    
          Si (Miercuri, 11 mai 2011, 15:51)

          nick [anonim] i-a raspuns lui Claude

          iti lasa impresia PF Daniel ca nu prea a invatat ? Sau ce ?
          • +3 (3 voturi)    
            Genial (Miercuri, 11 mai 2011, 18:00)

            ov1d1u [utilizator] i-a raspuns lui nick

            Bravo, genial răspuns! :))
  • +26 (34 voturi)    
    bani din fondul de urgenta?? (Miercuri, 11 mai 2011, 13:32)

    Radu [anonim]

    Intr-o tara in care se desfiinteaza spitale din motive economice se dau bani din fondul de urgenta pentru biserici si popi? Si unde, tocmai in Israel? Pentru niste paraziti care iau bani si de la vii si de la morti cu egala lacomie? Ar trebui sa puna placi pe biserici: "Aici sunt banii dumneavoastra". BOR este o institutie anacronica, corupta si putreda pana in maduva oaselor, in care se pompeaza bani ca intr-o gaura la fel de neagra ca sutana popilor.
    • +5 (5 voturi)    
      foarte de acord cu Radu (Miercuri, 11 mai 2011, 22:44)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Supercomentariu, bravo!
  • +11 (17 voturi)    
    :) (Miercuri, 11 mai 2011, 13:37)

    ion voicu [anonim]

    romania este stat LAIC!
    guvernul nu are ce sa finanteze investiiile bor.
    ba chiar ar fi legal sa TAXEZE incasarile bor. nu e normal ca biserica ortodoxa sa incaseze bani care nu pot fi urmariti legal si impozitati!
    • +11 (11 voturi)    
      teoretic da (Miercuri, 11 mai 2011, 14:37)

      I [utilizator] i-a raspuns lui ion voicu

      practic nu. Diverse institutii si-au dat mana ca sa ne calareasca impreuna.
    • 0 (0 voturi)    
      Simplu: cei care dau banii cer in schimb voturi de (Joi, 12 mai 2011, 9:09)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui ion voicu

      la enoriasi. Practic boc plateste niste agenti electorali.
      Daca-ti amintesti, si profesorii au fost agenti electorali portocalii, doar ca lor le-au dat doar promisiunea de marire a salariilor cu 50% (dupa care le-a luat aproape tot atat cat le promisese ca le da, ca in bancurile de la radio Erevan).
  • +11 (19 voturi)    
    bine le-au facut... (Miercuri, 11 mai 2011, 13:53)

    me [anonim]

    bor este un parazit care traieste de pe spinarea statului. stat care ii da bani in schimbul voturilor!
    bine ca se concediaza oameni, se inchid spitale, se amana mariri salariale, se ingheaza si micsoreaza salarii... DAR se suplimenteaza (PE TIMO DE CRIZA) banii pt biserici!!!
    RUSINOS!!!
    acesti oameni nu sunt isi reprezinta divinitatea (reala sau nu asta e alta discutie) ci NUMAI si numai interesele proprii: sa ia cat mai multi bani de la fraieri
    inca odata rusine bor!
  • +8 (14 voturi)    
    Pfffff... (Miercuri, 11 mai 2011, 13:56)

    Cosmin [anonim]

    Isteti domnii aia! E o evidenta ca biserica isi pierde din interes pe agenda prioritatilor oamenilor (mai ales cei tineri). C-o fi bine sau rau, asta conteaza mai putin. Asa ca frecusurile astea nu vin decat sa arate fata urata (adeverarta?) a institutiilor bisericesti de rang inalt, minate de orgolii lumesti.
  • +7 (13 voturi)    
    ... (Miercuri, 11 mai 2011, 14:02)

    x [anonim]

    amin. nu ar putea sa fie renegata BOR si de enoriasi?
    • +4 (10 voturi)    
      ba da. (Miercuri, 11 mai 2011, 14:27)

      soso [anonim] i-a raspuns lui x

      si nu sunt singurul.......
      • +1 (5 voturi)    
        eu is dupa voi (Miercuri, 11 mai 2011, 16:36)

        ion [anonim] i-a raspuns lui soso

        desi sant credincios la biserica nu ma duc din cauza lor,a preotilor !
        multa lume si-a schimbat credinta numa sa nu mai auda de preotii ortodocsi !
        in loc sa atraga credinciosi , mai tare-i inlatura !
    • 0 (0 voturi)    
      renegarea ..BOR? (Duminică, 13 mai 2012, 11:21)

      Antonia-Ivana [anonim] i-a raspuns lui x

      Nu Biserica ,in sine,ar trebui renegata ci acesti serpi veninosi si vulturi hulpavi,in frunte cu domnul si stapinul lor-daniel(cu d mic)-,care s-au inscaunat,cum-necum ,in Deal,care au devenit Stat in Stat,si fac Legi,pe care guvernantii nostri le aproba ,orbeste,si le publica in Monitor,si de care BOR,se prevaleaza ,ca sa asupreasca si sa domine.E limpede ca daniel,nu are nimic comun cu Dumnezeu,si nimic comun cu MORALA CRESTINA.
      Enoriasii,unii dintre ei,nu cerceteaza dincolo de "cuvintarile" lu' daniel,si a sus-pusilor lui,de la Amvon...si sint indusi in eroare de "dulcegariile" lor,necercetind ce spune Hristos ,cum ca SATAN si ai lui,stiu BIBLIA pe de rost,si amgesc cu vorbele lor frumoase.
  • +11 (19 voturi)    
    Tipic BOR (Miercuri, 11 mai 2011, 14:29)

    misha [anonim]

    Intai facem biserica si dupa aia obtinem aprobarea.
    Asa au parazitat toata tara.
    Vad ca ies si este granita fara nici o jena si fara sa se intereseze macar care sunt regulile locului - doar asa fac peste tot in RO.
  • +5 (11 voturi)    
    Nu e deturnare de fonduri? (Miercuri, 11 mai 2011, 14:35)

    Alui [anonim]

    Acordarea de bani din fondurile de rezerva(pentru situatii de urgenta) in alte scopuri?
    Poate cineva sa-mi dea date mai concrete(decizie/OG/OGU, data, suma)? Vreau sa intreb la DNA despre asta.
    • +2 (4 voturi)    
      banii publici (Miercuri, 11 mai 2011, 18:48)

      Mari [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Cred ca cel mai corect ar fi sa se faca o cerere in baza legii 544/2001 - accesul la informatie cu caracter public - catre Guvern (pt justificarea deciziei si cum s-a ajuns la acel milion) si catre BOR in acelasi timp cu o intrebare REF cum s-au cheltuit acei bani exact... DNA vine dupa, sper!
    • 0 (0 voturi)    
      provestea cu fondul de rezerva e cronica (Joi, 12 mai 2011, 10:31)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui Alui

      an de an sume considerabile (la nivel de milioane de euro) se duc din fondul de rezerva al Guvernului catre constructia de biserici. Nu Boc a inventat sitemul, ci doar il continua. Evident ca si alti bani, din bugetul alocat secretariatului pentru culte de la Ministerul culturii, se duc an de an in aceeasi directie (vedeti la ei pe site situatia). Si se duc si bani de la bugetele locale. Unii cetateni redirectioneaza 2% din impozitul catre stat catre asociatii ale Bisericii. Alti cetateni contribuie direct, prin donatii, la constructia acelorasi biserici. Placa "aici sunt banii dumneavoastra" propusa de cineva mai sus ar trebui pusa de vreo 4-5 ori ca sa acopere toate sursele din care banii cetatenilor (indiferent ca vor sau nu vor, ca sunt ortodocsi, catolici, musulmani sau atei) se duc la constructia de biserici ortodoxe in Romania si aiurea si plata personalului (popi + personal laic).

      Pe vremea cand Romania era o tara mult mai ortodoxa (din perspectiva populatiei) si mai dusa pe la biserica, bisericile se construiau din banii enorasilor. Iar Patriarhia incuviinta infiintarea unei noi parohii (cu biserica si popa aferenti) numai daca existau suficienti enoriasi pentru viitoare parohie, ca sa o poata sustine financiar. Acum ca lumea nu mai e asa interesata sa dea la biserica, a gasit Biserica modalitati sa ne bage mana in buzunar pe alte cai.
    • 0 (0 voturi)    
      deturnare de fonduri?DNA? (Duminică, 13 mai 2012, 11:32)

      Antonia-Ivana [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Buna idee,amice!ce stii tu despre aceasta institutie a Statului DNA?,dar,mai ales ce stii tu despre INSTITUTIA BOR?
      Eu,iti pot spune ca nu prea stiu ce-i DNA-ul ,in afar de faptul ca face prea mult zgomot si in rest mai nimic...si iti pot spune ca BOR e STAT in Stat..iar daniel(cu d mic) e foarte MARE,si ..puternic.Si ,atunci cind vrea ceva,si obtine.A se vedea ,obtinerea Scaunului Patriarhal,cu tot laptele si mierea ce decurg...cine-i va sta in cale,acesti Gingis Han?Preotii lui Hristos se tem de el ca ..dracu de tamiie,iar lingaii abia asteapta sa-l aserveasca...
      Noi doi,eu si tu(poate se mai gaseste careva...) i-am putea cere AUDIT.Ce zici? Batem palma?
  • +6 (14 voturi)    
    Israel nu e Romania. (Miercuri, 11 mai 2011, 14:40)

    Dragoch [utilizator]

    Preafericitul asta a uitat ca in locurile civilizate intai intrebi si pe urma construiesti, nu ca in Romanica...
    • -5 (7 voturi)    
      Asa e (Miercuri, 11 mai 2011, 15:01)

      Parfumie [anonim] i-a raspuns lui Dragoch

      numa ca principala treaba e a palestinezilor, israelienii au privit intotdeauna ortodoxia de pe-acolo o coloana a 5a a palestinezilor. Statul Israel n-am bagat de seama sa aiba ceva impotriva cata vreme guvernoratul Jerihonului e la autoritatea palestiniana :) nu la telaviva
    • +3 (3 voturi)    
      Preafericitul? (Miercuri, 11 mai 2011, 23:30)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Dragoch

      Excesivdefericitul!
  • +6 (12 voturi)    
    Cred ca alocarea de bani bisericilor e ilegala (Miercuri, 11 mai 2011, 14:57)

    Alui [anonim]

    Iata de ce:
    legea 500/2002
    Art. 30 Fonduri la dispozitia Guvernului
    (1) In bugetul de stat se includ Fondul de rezerva bugetara la dispozitia Guvernului si Fondul de interventie la dispozitia Guvernului.
    (2) Fondul de rezerva bugetara la dispozitia Guvernului se repartizeaza unor ORDONATORI PRINCIPALI DE CREDITE AI BUGETULUI DE STAT SI AI BUGETELOR LOCALE, pe baza de hotarari ale Guvernului, pentru finantarea unor CHELTUIELI URGENTE SAU NEMPREVAZUTE aparute in timpul exercitiului bugetar.
    .....

    Intrebarea 1:
    Este BOR un ordonator principal de credite al bugetului de stat sau al bugetelor locale?
    Intrebarea 2:
    Este constructia (fara autorizatie) unei biserici (in strainatate) o cheltuiala URGENTA sau NEPREVAZUTA?

    Cred ca dau copy/paste la asta in scrisoarea catre DNA.
    • +3 (7 voturi)    
      Am trimis-o la DNA. Doamane-ajuta:)! (Miercuri, 11 mai 2011, 15:30)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Nu doresc raul la nimeni, dar daca gresesti trebuie sa platesti.
      • 0 (4 voturi)    
        Doamne-ajuta! :) (Miercuri, 11 mai 2011, 15:46)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Bafta! Candva, cumva, un efect tot o sa aiba ;)
      • +2 (2 voturi)    
        pentru Alui (Miercuri, 11 mai 2011, 23:32)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Foarte bine ai facut! Sa ne spui ce iti va raspunde DNA!
      • 0 (0 voturi)    
        "am trimis-o la DNA.doamne ajuta!" (Duminică, 13 mai 2012, 11:49)

        Antonia-Ivana [anonim] i-a raspuns lui Alui

        Fie noua -tuturor- dupa credinta ta!,dar nu uita ca nici DNA-ul si nici cei din BOR ,nici guvernantii care i-au dat si ii dau ,cu generozitate,banii nostri ,lu' excesiv-de-fericitu' daniel,nu sint slujitorii lui Dumnezeu ,pe care IL invoci.
        "Nu mai este niciunul care sa faca dreptate.Toti s-au abatut,impreuna ,netrebnici s-au facut,nu mai este pina la unu...",spune psalmistul.
  • +3 (11 voturi)    
    obsesia (Miercuri, 11 mai 2011, 15:21)

    ken [anonim]

    popii nostri au o obsesie cu constructia bisericilor. In cartierul meu, sunt mai multe biserici decat scoli .....
  • 0 (6 voturi)    
    LOL (Miercuri, 11 mai 2011, 15:24)

    Codruta N [utilizator]

    Da' CAND a cerut BOR aprobare pentru ceva?
    Uitati-va numai ce fac in arii protejate, cum desfiinteaza parcuri si spatii verzi samd...

    BINE le-au facut cei de la Ierusalim! Astia credeau ca orinde poti sa-ti faci de cap, ca peste tot sunt moluste care sa treaca cu vederea, precum "autoritatili" noastre... ei, ma bucur ca le-a aratat cineva ca s-au inselat!

    In alta ordine de idei: cei care vor sa reclame la DNA BINE fac! probabil n-or sa-l ancheteze pe Bouc cat e prim-ministru - da' nu mai ramane el mult acolo, vine ea si vremea aia... >:
  • -3 (13 voturi)    
    Constat cu regret ... (Miercuri, 11 mai 2011, 16:12)

    Marse [anonim]

    ... ca acei 0.1% atei din RO au o prezentza extrem de nociva pe forumuri uitand, in orbirea lor, ca imensa majoritate a romanilor este - consemnat prin recensamant - ortodoxa . Acest fapt confera guvernului dreptul de a acorda fonduri Bisericii Ortodoxe Romane, asa cum acorda, proportional, si altor confesiuni . Nu este nimic ilegal, iar caracterizarea Romaniei drept stat laic este inexacta, avand in vedere ca Biserica Ortodoxa ROmana este declarata, in Constitutie, drept biserica nationala .

    Acestea fiind spuse, puteti abera, fara gratzie, in continuare ...
    • +4 (8 voturi)    
      Unde nu-i nici Dumnezeu nu cere. (Miercuri, 11 mai 2011, 16:29)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Marse

      Draga, eu sunt declarat ortodox, dar asta nu inseamna ca trebuie sa inghit toate idioteniile BOR.

      Regretele tale sunt tardive. Poate ai fi vrut sa te nasti in perioada inchizitiei sau a cruciadelor?

      Draga, ce-i aia Biserica Nationala?
      Fiecare este cu biserica/templul/moschea lui...sau cum l-o fi numind pe Marele Arhitect al lumii. Ce-ti pasa tie?

      Apropo, poporul tau mult ortodox l-a votat in '90 pe un "liber cugetator". Iti amintesti?

      Sa fi fost de bine, sa fi fost de rau? Ah, si prin biserici popii ii faceau propaganda. Mai stii? Prin anii '90 iti aduc eu aminte..
      Ce zi, a fost bine?
      • +3 (5 voturi)    
        bor si inchizitia (?) (Miercuri, 11 mai 2011, 17:05)

        radu [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        de ce sunt unii ortodocsi frustati de greselile din biserica catolica?
        pai ce, a facut biserica romana ortodoxa vreo inchizitie, sau vreo cruciada? au iesit ortodocsii romani afara din tara sa omoare catolici ca sa ii reconverteasca? au fost vanatori de vrajitoare cu crime facute de preoti ortodocsi, pe rug?..
        cam nu prea.. aproape deloc.. si deci, ce treaba au inchizitia si cruciadele cu BOR?
        • +2 (2 voturi)    
          pentru radu (Miercuri, 11 mai 2011, 23:37)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui radu

          Dar au facut propaganda pentru Iliescu.Care era comunist si ateu. Cum se explica?
      • +1 (1 vot)    
        bravo! (Miercuri, 11 mai 2011, 22:47)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

        haha, bine zis!
    • +1 (7 voturi)    
      faptu` ca suntem ortodoxi 99,99% (Miercuri, 11 mai 2011, 16:42)

      capatu` satului [anonim] i-a raspuns lui Marse

      nu insemna ca putem fi de acord cu hotia facuta de popi - intre crededinta in Dumnezeu si nepasarea fata de hotia generalizata a clerului este o diferenta majora;

      pe de alta parte, este regretabil ca statu` incurajeaza plata clerului de la bujetu` de stat; ar fi fost preferabil modelu` englez sau cel american - respectiv preotii sunt platiti de comunitatile in care acestia activeaza cu exceptia misionarilor si a celor care lucreaza in proiecte sociale - in multe cazuri in zonele in care colectivitatea s`a saturat de popi bisericile au fost vandute multe fiind transformate in locuinte, spitale, hoteluri, etc;

      asa cum s`a oprit subventia la caldura nu inteleg de ce statu` trebuie sa plateasca preotu`, sa`l plateasca comunitatea, daca comunitatea n`are nici un leu se desfinteaza parohia;
      personal cunosc cazul unui preot roman ortodox in US care si`a mai luat un job pt. ca nu`i ajungea salaru` de preot pe care il ofera comunitatea;
      daca preotu` vrea bani sa puna mana pe lucru, ca tara asta are deja destui asistati;
      io refuz sa cred ca exista preoti ( nu ma refer la cei din manastiri) ce lucreaza in fiecare zi 8 ore si nu au bani garla;
      la noi modelu` american se poate aplica pt. ca la cati fomishti are tara, in zilele de hram la fiecare biserica oamenii se calca in picioare pt. 2 sarmale, o bucata de pasca sau o cana de apa, in timp ce cleru` zambeste cu ingaduinta in loc sa se implice in asigurarea ordinii.
      ce mai incoace incolo, vina acestei situatii apartine exclusiv sinodului, o adunatura de hoti care nu este in stare nici macar sa il coboare pe mitropolitu` dunarii de jos din scaun dupa ce acest a furat inclusiv salariile si contributiile pe care preotii trebuiau sa le plateasca la bujetu de stat;
      un alt vinovat este autoritatea judecatoreasca care a privit cu ingaduinta la toate derapajele unor preoti - vezi cazu tanacu` pt. omor obositii de la iccj i`au dat 7 ani unui preot care trebuia sa primeasca impreuna cu maicutele minim 25 de ani.....
    • +3 (9 voturi)    
      Mai vedem (Miercuri, 11 mai 2011, 16:47)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui Marse

      Stai ca vine acum recensamantul din nou, si mai vedem noi cum mai sunt 99.99% ortodocsi cum pretinzi (oricum asta cu 0.1% e oricum o aberatie).
      Si oricum chiar daca 99% din populatia Romaniei e formata din habotnici tot nu vad de ar trebui sa contribui cu banii mei, mai ales ca 50% din PIB-ul Romaniei e generat de 2% dintre romani, care nu sunt habotnici. Deci daca vreti sa va faceti biserci, sunteti liberi, atata timp cat le faceti pe bani vostrii. Eu as prefera ca de banii mei sa se mai deschida niste spitale in loc sa se inchida.
      Ca orice ati zice voi si cu mister Boc, puteti sa va rugati voi la Dumnezeu pana intepeniti, ca in multe cazuri, pana nu va duceti la doctor, tot bolnavi ramaneti (bine in cazul bolii voastre nu exista leac, asa ca intr-un fel inteleg).
    • +4 (6 voturi)    
      gresesti marse ! (Miercuri, 11 mai 2011, 17:07)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Marse

      asemeni mie toti ortodocsii au fost botezati la cateva luni de la nastere.
      daca botezul s-ar face la o varsta matura,cand ai putere de discernamant iti garantez ca multi,asemeni mie ( desi sant credincios ! ),nu s-ar fi botezat in credinta ortodoxa !
      si asta datorita lor, A PREOTILOR ortodocsi !
      faptul ca sant mai multi ortodocsi nu da dreptul bor sa faca biserici,din banii statului,unde i se scoala !
      basca in israel !
      faca pe banii lor,ai bor !
    • -1 (3 voturi)    
      Deci sintem atei... (Miercuri, 11 mai 2011, 17:56)

      jack al-II-lea [anonim] i-a raspuns lui Marse

      Daca nu gindim ca tine sintem atei, nu? Si doar tu esti credincios. Tu si cu mai cine?

      Foarte frumos, mei. Si voi va numiti crestini? Ptiu, ferita Sfintu'!

      Comunisti frate, comunisti rau!
    • +2 (4 voturi)    
      nu trebuie sa fii ateu (Miercuri, 11 mai 2011, 18:00)

      xy [anonim] i-a raspuns lui Marse

      ca sa remarci ca alocarea de fonduri pentru o institutie de cult construita fara aprobare in afara tarii NU poate avea caracterul de urgenta presupus de specificul Fondului de rezerva la dispozitia Guvernului.
      era cumva in pericol sa cada o biserica-monument din Romania din lipsa de investitii? nu. sunt romanii aflati in pelerinaj la Ierihon in incapacitatea de a a asista la o slujba ortodoxa cat timp se afla acolo? nu. exista la Ierihon o comunitate numeroasa de romani care au cerut sa li se faca biserica, amenintati fiind ca-si pierd credinta? nu. si atunci de unde caracterul de urgenta?
    • +5 (7 voturi)    
      prietene ... (Miercuri, 11 mai 2011, 18:10)

      SlowBoz [utilizator] i-a raspuns lui Marse

      si pe mine scrie cretin-ortodox, ca am fost botezat cand eram mic. incearca sa gandesti inainte sa interpretezi anumite sondaje/recesaminte. Stii cam asa e : " Zi-mi ce religie ai ? " Pai nu am, sunt ateu. "PAi nu, nu. Cum ai fost botezat cand erai mic? Ortodox, catolic?" Si PAC recensamantul la care faci matale referire. Apropo constitutie ... Romania este stat laic sau nu? Daca da, sa avem cu pardon ...
    • +1 (1 vot)    
      autofinantati-va (Joi, 12 mai 2011, 11:28)

      umoristu [anonim] i-a raspuns lui Marse

      In Constitutie NU scrie ca BOR e biserica nationala.
      Si kiar daca ar scrie, ar trebui modificat.
      Ortodoxi, baptisti, catolici........nu ma intereseaza, poate fi orice religie sau cult..........dar nu pe bani publici.
      Ce e asa greu de inteles?
      E minunat ca ortodoxii sunt majoritari, inseamna ca punind mina de la mina vor intretine DIN FONDURI PROPRII biserica lor. Chiar ma bucur......dar nu vreau sa cotizez via bugetul de stat la care vrind -nevrind platesc TVA, accize, impozite si taxe...
      Rominia ESTE STAT LAIC
  • +5 (11 voturi)    
    manastire (Miercuri, 11 mai 2011, 16:14)

    Pa [anonim]

    Patriarhia Ierusalimului este condusă de greci, care nu văd cu ochi buni nici o inițiativă românească la Locurile Sfinte.
    Să mai spunem că la Muntele Athos, deși românii au cel mai mare număr de călugări, după numărul călugărilor greci, cu toate acestea nu ni se permite să avem nici o mănăstire care să se autoguverneze. Prodromu, asezământul româneasc de la Muntele Athos, are doar rang de schit, fiind subordonat mănăstirii grecești Marea Lavra.
    Toate aceste „demersuri fratesti” ale Patriarhiei Ierusalimului au reminescente istorice. In perioada fanariota, cand Principatele Romane erau conduse de greci, Patriarhia Ierusalimului dispunea de veniturile a numeroase mănăstiri de la noi. Alexandru Iaon Cuza, prin nationalizarea averilor manastiresti, a taiat aceasta sursa de venituri pentru prelatii greci.
    Ori, din fost supus, sa ajungi sa-ti faci manastire care tine de Patriarhia Romana, in fieful grecesc li se pare cam mult si se iau astfel de decizii aberante.
  • -2 (6 voturi)    
    cele sfinte (Miercuri, 11 mai 2011, 16:16)

    florin [anonim]

    Cele sfinte cu cele sfinte, dar mai intai cele lumesti! Cum si-au permis sa-si faca biserica fara incuviintare (adica un fel de taxa de protectie)? Oranduielile spun ca nu se incalca parohiile. Fiecare cu teritoriu ei.
  • +3 (9 voturi)    
    Sugestie (Miercuri, 11 mai 2011, 16:21)

    Pink Panther [anonim]

    Dragi popi din RO,


    Propun sa faceti biserici in:
    - Teheran
    - Mecca
    - Medina
    - Beijing
    - Tokio,....
    Oriunde dar:
    1. nu cu banii nostri
    2. nu in RO
    Nu de alta, dar poate s-or gasi intrebuintari ma corecte si a banilor si a pamantului.
  • -3 (11 voturi)    
    Forum (Miercuri, 11 mai 2011, 16:31)

    Forum [anonim]

    Uitandu-ma la comentariile de pe forum am sesizat un lucru: romani care arunca cu noroi in alti romani, fara ca acestia sa le fi facut vreun rau.
    Nicaieri, la nici o natie de vietuitoare de pe fata pamantului nu am vazut atata dezbinare si ura instinctuala fata de cel din acelasi neam.
    Toate natiunile puternice si-au sprijinit confratii si institutiile, fie ele laice sau religioase, care au incercat sa dezvolte proiecte in afara granitelor tarii. De ce nu s-a luat spre exemplu Patriarhia Ierusalimului de asezamintele rusesti din Tara Sfanta (ca slava Domnului sunt mai multe si mai vechi decat al nostru de la Ierihon)? Pentru ca rusii sunt uniti.
    Numai la noi nu se poate acest lucru.
    In schimb suntem experti la a ne denigra, la a lua de bune orice prostii spuse de altii si la a ne baga bete in roate. Asa cum ne comportam asa ne va fi si viitorul.
    • +1 (7 voturi)    
      Propaganda trista. (Miercuri, 11 mai 2011, 16:44)

      nick [anonim] i-a raspuns lui Forum

      La altceva mai sunteti buni ?
    • +6 (10 voturi)    
      Plimba ursul! (Miercuri, 11 mai 2011, 17:17)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui Forum

      Tot strans uniti in jurul BOR suntem de "2000" de ani(lol) si tot la coada Europei suntem.
      Asta meriti cand ii aperi pe mafioti.
      • -1 (7 voturi)    
        ???!!! (Miercuri, 11 mai 2011, 18:52)

        aaaa [anonim] i-a raspuns lui Alui

        Si ce? Nu te lasa biserica sa muncesti? Nu te lasa biserica sa te dezvolti asa cum vrei? VIne in fiecae zi la usa la tine?

        Si se intampla din cauza exclusiva a bisericii?

        Inseamna ca in politica avem numai genii si biserica ii pune tot timpul sa faca matanii in loc sa se ocupe de economie, etc.
    • -2 (6 voturi)    
      romani care arunca cu noroi (Miercuri, 11 mai 2011, 20:17)

      panfil [anonim] i-a raspuns lui Forum

      majoritatea, nici mavar nu's atei.
      sunt sectanti care si'au facut un tzel din atacul la bor.
      e jenant, pentru fratzi. :-)
      • 0 (2 voturi)    
        Ia te uita! (Joi, 12 mai 2011, 9:59)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui panfil

        A aparut un popa printre noi! Ce-i parinte , ti-e frica de concurenta? Ia adopta matale un comportament apostolic si vei vedea ca biserica iti va fi plina de enoriasi. Si punga de bani la fel. Dar daca vei avea acest comportament banii nu vor fi pentru tine, pentruca nevoile tale materiale vor fi modeste. Vei deschide probabil cu ei o cantima a saracilor.
        • 0 (0 voturi)    
          lui adrian88000 (Luni, 14 mai 2012, 23:28)

          Antonia-Ivana [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

          ...pune,omule,si nota de subsol.Fii explicit.Nu de alta,dar risti ca "docentii" din Bor sa nu inteleaga sensul:comportament apostolic...Astia ,e asa..mai grei de ..cerebel!!!..ca de!,e numa' "doctori docenti" ,prin Deal...de unde atitia ..apostoli,si ,mai ales de unde ..caracter!!!...
          Nu ma refeream la tine,dom' panfil.Habar n-am ce sustii pa-ici,ca-s in picaj.Mai nou-venita ,si nu va stiu opinatiile.Vorbeam la general,asa ca..ma s cu z m'neata,c'oane panfil!..
          ...cit despre Cantina Saracilor,parol!,amice adrian88000,dar asta-i curat ..pleonasm.Da un search pe BOR srl si pe data te vei dumiri cum sta treba si cit de numeroase sint.Ca ciupercile dupa ploaie .Puzderie de Asociatii de Caritate(fiecare cu cantina sa!!!),care mai de care ,cu nume cit mai pompoase...Multa smerenie le mai arata Sfintii si..cita generozitate fata de cei cu initiativa!! ..Cit despre cei "initiati - a se citi :asistati social-",Domnul cu mila!
          "sa traiti bine!"(asta era pt cei asistati)(voi,dormiti ..linistiti!-sub ceru' liber- BOR..."lucreaza" pt dumneavoastra!!!.,asemeni FNI-ului)
  • -2 (8 voturi)    
    patriarhii (Miercuri, 11 mai 2011, 16:42)

    Valentin [anonim]

    Ar fi foarte bine sa se escaladeze conflictul dintre sarlatani (sic, patriarhii), poate asa se afla de "minunea" de inviere si alte nu stiu cate prostii.
    • -1 (5 voturi)    
      nici o legatura (Miercuri, 11 mai 2011, 21:47)

      ? [anonim] i-a raspuns lui Valentin

      cred ca sunteti un argument suficient pentru a dovedi existenta intelectului plat :D
      • -1 (1 vot)    
        multumesc (Joi, 12 mai 2011, 3:06)

        Valent [utilizator] i-a raspuns lui ?

        nu era vorba de existenta intelectului (cum sa fie cand vorbim de prieteni imaginari), tocmai asta am vrut sa arat, credeam ca ironia se intelege. point is: cineva (ma refer la biserici, religii) spune am dreptate, altul: nu, eu am drepatate, altu': gresiti...so...cineva trebuie sa greseasca, maybe everybody??
  • +1 (5 voturi)    
    afara e vopsit gardul (Miercuri, 11 mai 2011, 17:02)

    panfil flecaru [anonim]

    sau stiri traznet.
    deci sfantul sinod, dela ierusalem, este de fapt patriarhia ierusalimului, iar excomunicarea, este o ruptura bazata pe o neinteleger temporara.
    pentru cine nu stie, in biserica ortodoxa, patriarhiile sunt egale, autocefale. deci nu se pot ...excomunica, reciproc.
    primus inter pares, adica primul intre egali, este patriarhul de constantinopol.
    problema patriarhiei romane cu cea a ierusalemului, consta inttr'un fel de incalcare de teritorii. adica, daca patriarhia dela ierusalem, punea o bisrica pe teritoriul romanesc, trebuia s'o faca de acord cu patriarhia dela buc.
    much ado for nothing.
    ca numar de enoriasi si importanta, patriarhia romaniei este cu mult mai importanta pentru lumea ortodoxa. faptul ca'si are sediul la ierusalim, nu da patriarhiei lui irineu, parca, superioritate.
    kalimera.
    • -2 (2 voturi)    
      Prestigiul unei Patriarhii e dat si de catre cei (Joi, 12 mai 2011, 8:27)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui panfil flecaru

      din fruntea acesteia. Ti se pare ca Daniel merita respectat? Eu cred ca nu se ridica nici pana la glezna fostului Patriarh Teoctist.
      Mai curand prestigiul BOR e afectat de astfel de ierarhi si desigur si de comportamentul preotilor.
      Nu stiu daca ai observat cat de injurat era Teoctist de catre atei. S-ar prea ca noul Patriarh e pe placul acestora (mai ales daca face si temenele marelui carmaci).
  • +1 (5 voturi)    
    O sugestie (Miercuri, 11 mai 2011, 18:21)

    un_roman [anonim]

    Cereti Sf. Botez pana nu dati ortul popii si va iau dracii la ei in cumunitate.
    • +2 (2 voturi)    
      Numai sa nu te boteze dracii (Joi, 12 mai 2011, 17:21)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui un_roman

      Cum arata dracii? Sunt negrii si cu coarne. De ce se imbraca popii in negru si de ce poarta popii palarii asa inalte?:)
      Cum sunt dracii? Pofticiosi, hotomani, mincinosi.
      Hmm...
  • +5 (7 voturi)    
    excursii la Ierihon prin BOR (Miercuri, 11 mai 2011, 19:11)

    xy [anonim]

    investitia asta de bani publici ar fi trebuit sa fie facuta nu din fondul de rezerva al guvernului, ci din bugetul Ministerului Dezvoltarii si Turismului. serios :)
    la Trinitas TV sunt reclame la excursii turistice la Ierihon, prin agentia Basilica Travel si Centrul Sf.Ap. Pavel, ambele apartinand de Patriarhie. si ca sa vezi, ambele promoveaza Ierihonul ca destinatie, ba chiar explicit "Asezamantul Romanesc de la Ierihon". pret: 670 EUR/pers, excursii in iulie si septembrie. deci statul finanteaza un viitor obiectiv turistic a carui vizitare va aduce bani (neimpozabili) BOR. nu-i dragut?

    http://basilicatravel.ro/index.php/pelerinaj-israel-tara-sfanta/pelerinaj-in-tara-sfanta-asezamantul-romanesc-de-la-ierihon.html
  • +4 (4 voturi)    
    cum au raspopit pe cineva pe care nu au uns preot? (Miercuri, 11 mai 2011, 21:22)

    ? [anonim]

    probabil ca, la fel cum noi avem afacerile noastre 90% la negru, la fel le-or fi avand si ei pe ale lor...

    sa caterisesti pe cineva pentru ca construieste o biserica in ograda ta =))

    mare-i gradina Domnului :D
  • +4 (4 voturi)    
    subiect (Miercuri, 11 mai 2011, 23:40)

    nume [anonim]

    le e frica de concurenta, astia de la noi au dobanzi mai mici la credite :))


    se inchide 1 spiatal, se construieste 1 biserica, se taie o panglica la 10 m de sosea.
  • +2 (2 voturi)    
    s-a dus dracu lumea asta (Joi, 12 mai 2011, 7:03)

    semaca [anonim]

    daca nici popii nu se mai inteleg intre ei.
  • +1 (1 vot)    
    Popa, evaziunea si bugetul (Joi, 12 mai 2011, 7:12)

    Popa Picu [anonim]

    Sa ne aparam biserica :) 2008 ... nunta subsemnatului: nasul plateste 1 400 Ron fara chitanta la cererea preotului SRL, ginerica 150 Ron cu chitanta asta ca sa atingem si legal cele sfinte. Incercati Sa Va inmormantati un aproape atunci cand nu aveti bani. Incercati Sa botezati fara Sa platiti in plus ceva pentru "biserica", DESi prin crestinare nu aduceti Decat un nou contribuabil BOR. Intr-o institutie destinata mantuirii care nu are suflet, doar un rictus mercantil, eu unul nu am cum Sa ma regasesc, desi cred in Dumnezeu. Cert este ca BOR SRL nu plateste impozite, dar le precepe pe cele pentru suflet...
  • 0 (0 voturi)    
    BOR SRL (Joi, 12 mai 2011, 7:22)

    PopaPicu [utilizator]

    Sa ne aparam biserica :) 2008 ... nunta subsemnatului: nasul plateste 1 400 Ron fara chitanta la cererea preotului SRL, ginerica 150 Ron cu chitanta asta ca sa atingem si legal cele sfinte. Incercati Sa Va inmormantati un aproape atunci cand nu aveti bani. Incercati Sa botezati fara Sa platiti in plus ceva pentru "biserica", DESi prin crestinare nu aduceti Decat un nou contribuabil BOR. Intr-o institutie destinata mantuirii care nu are suflet, doar un rictus mercantil, eu unul nu am cum Sa ma regasesc, desi cred in Dumnezeu. Cert este ca BOR SRL nu plateste impozite, dar le precepe pe cele pentru suflet...
  • +1 (1 vot)    
    adevarul e ca (Joi, 12 mai 2011, 8:17)

    fabian [anonim]

    Zidurile vor fi pustii, daca nu-s biserici vii ! (Arsenie Boca)
  • 0 (0 voturi)    
    Un sfat! (Joi, 12 mai 2011, 8:30)

    Perseu [anonim]

    La munca, nu la intins mana, paganilor!
    Dati bisericii ce e al bisericii si tineti pentru voi ce va prisoseste!
    • 0 (0 voturi)    
      Am ras (Joi, 12 mai 2011, 10:06)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui Perseu

      Adica saracii pagani( musulmanii, hindusii, taoistii, etc) sa dea bani bisericii, cat i se cuvine, restul pot sa-l pastreze. Lol, sunt de acord.:)
  • 0 (0 voturi)    
    biserica este una (Joi, 12 mai 2011, 8:50)

    anonim [anonim]

    Patriarhiile sunt mai multe, iar capii lor (patriarhii) sunt ca fratii ( d.p.d.v. al credintei, ma refer).

    Separarea se refera numai la supunere (numita de biserica si ca "ascultare", la fel cum la tine in familie copilul tau face ce-i spui tu, si nu ce-i spune fratele sau prietenul tau, nu-i corect asa ?)

    Deci are dreptate Ierusalimul sa nu permita construirea fara incuviintarea sa, unul fiindca oricum ne rugam toti la acelasi Dumnezeu ( nu este un Dumnezeu al ortodocsilor rusi si unul al grecilor, sau altul al romanilor, nici vorba ). Cu alte cuvinte, lucrarea nevazuta a harului este aceeasi, datorita faptului ca cei ce-l invoca sunt in dreapta credinta, si-atunci harul vine peste toti care intra in biserica aceea. Problema este alta, ca romanii nu inteleg greceste - limba in care probabil ca se slujeste in Israel in biserici, deci de asta o fi fost necesara nu o constructie noua de biserica dar macar cel putin sa fie un preot care sa citeasca in romaneste. Cam asta e. In ce priveste studiile lui Daniel, doctoratul lui din vest, nu e un argument pozitiv - in vest nu aduni dreapta credinta, ci contrariul. La fel cum face si Vadim, care e catolic, si a pastrat din credinta doar stridenta criticii celor care nu sunt corecti prin faptele lor, insa nu are bunul echilibru si ingaduinta celor ortodocsi. Vadim nu are glas sonor tocmai fiindca nu e ortodox - se lauda cu actele lui din partaea papei si cu cat de pregatit este el, dar asta nu-i ajuta la nimic.
    Pace tuturor,