VIDEO Botosani: Toti cainii aflati in adaposturile Primariei, gasiti morti miercuri dimineata. Viceprimarul Botosaniului: Animalele erau grav bolnave si au fost eutanasiate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 11 mai 2011, 11:49 Actualitate | Esenţial

Cainii eutanasiati din Botosani
Foto: Stiri.botosani.ro
Peste 200 de caini aflati in ingrijirea Primariei municipiului Botosani au fost gasiti morti in padocuri miercuri dimineata de catre membrii Asociatiei de protectie a animalelor, ADOR:

"E greu sa descriu in cuvinte ce vad aici, sute de caini morti, omorati intr-o ora. Ieri (marti - n.r.), membrii ADOR au fost si i-au hranit, in baza unui protocol cu Primaria. Erau sanatosi. Erau 230 de catei", a afirmat Eugen Nistor, reprezentant ADOR, citat de Agerpres.



Cativa politisti au fost trimisi la fata locului, pentru cercetari. Angajatii care se ocupa de ingijirea cainilor au fost agresivi la aparitia presei, dar si a Politiei, incercand sa-i indeparteze pe ziaristi deschizand furtunurile de apa si indreptandu-le asupra lor si aruncand cu caramizi, potrivit Mediafax.

Florin Gheorghita, viceprimarul Botosaniului, a declarat, la Realitatea Tv, ca animalele au fost eutanasiate, din cauza ca erau grav bolnave.

"Nu este vorba despre rabie, ci un focar de jigodie, boala care se transmite foarte rapid de la un caine la altul. La inceputul lunii aprilie a fost epidemie de jigodie, 61 de caini au murit, in 5 zile din mai alte peste 30 de exemplare au murit. Directia Sanitar-Veterinara a transmis rezultatul analizelor, am fost obligati de lege sa dam o dispozitie de eutanasiere, altfel riscam o epidemie in tot orasul", a declarat Florin Gheorghita, la Antena 3.

Lidia Nistor, voluntar la Asociatia ADOR Botosani, il contrazice insa pe viceprimar: "Jigodia este de cand ma stiu eu, de cand tin padocurile in observatie. Nu are cum sa fie altfel, animalele nu sunt despartite de animalele sanatoase. Nu sunt hranite la timp. Ca orice om normal, daca nu sunt ingrijite, se declara focare de orice, nu numai de jigodie. Noi am scos animale de acolo, sunt la stapani in Botosani, nu au nicio boala. Un focar de jigodie nu este atat de periculos, animalele pot fi tratate",  a declarat aceasta, citata de Stiri.botosani.ro.



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

11514 vizualizari

  • +42 (96 voturi)    
    bravo (Miercuri, 11 mai 2011, 11:59)

    zzippo [anonim]

    si acum urmatoarea runda...mai umpleti-le inca odata si asa in cateva luni scapati de toti maidanezii....cine nu este deacord sa-i ia acasa...
    • +22 (64 voturi)    
      bravo de 2 ori (Miercuri, 11 mai 2011, 13:16)

      Daniela [anonim] i-a raspuns lui zzippo

      ......si eu sunt de acord cu tine........sa vina dom'le si in Bucuresti sa eutanasieze toate potaile de pe strazi! In sfarsit se mai fac si lucruri utile in tara! BRAVO!!!!
      • -6 (52 voturi)    
        lucruri utile? (Miercuri, 11 mai 2011, 14:03)

        bo [anonim] i-a raspuns lui Daniela

        sa inteleg ca tu atunci cand nu poti rezolva o problema iti tragi un glont in cap?..asta chiar ca ar fi util...
      • +1 (43 voturi)    
        Observ ca (Miercuri, 11 mai 2011, 14:32)

        ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Daniela

        majoritatea "iubitorilor de caini" ne doreste moartea noua, celor care suntem de acord cu eutanasierea.
        Repet, nu moartea celor care au fost implicati, ci moartea noastra a celor care comentam.
        Nu-i aasa ca e interesant punctul lor de vedere?
        :)
        • +1 (23 voturi)    
          nu este nimic interesant (Miercuri, 11 mai 2011, 15:21)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui ciupi 2

          cainele care latra nu musca... la fel si 'iubitorii' astia care abereaza in anonimitate, dar nu sunt in stare de ani de zile sa-si protejeze animalele.

          sunt prea putini cei carora le pasa cu adevarat si fac ceva sa rezolve problema. sa nu facem confuzie intre acestia si anonimii revoltati.
          • +6 (28 voturi)    
            logica simpla (Miercuri, 11 mai 2011, 15:53)

            Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            cainii care latra nu musca
            toti cainii latra (mai putin cei care miauna si se numesc pisici)
            rezulta ca toti cainii musca. mai devreme sau mai tarziu.

            In aceasta logica rugam toate asociatiile de protectie a cainilor vagabonzi din orase sa construiasca si sa intretina adaposturi pentru aceste animale din banii asociatiilor dumnealor.

            Eu nu sunt obligat sa intretin nicio potaie vagaboanda de pe strada.

            Eu am cainele meu, pe care il tin in casa, pe care il scot la plimbare, caruia ii strang rahatul de pe unde il face, caruia ii dau de mancare si caruia ii fac analizele. Toate din banii mei.

            Scurt si simplu.
            • -3 (15 voturi)    
              Il compatimesc pe cainele tau (Miercuri, 11 mai 2011, 19:15)

              mark35 [utilizator] i-a raspuns lui Gauloise

              Ca are un stapin ca tine care nu vede mai departe de gardul casei sale si este de acord cu uciderea unor animale nevinovate. Iar saracia din tara asta nu scuza in nici un fel prostia si ignoranta. Cit despre grija ta pt banii tai , pe care ti i-ar consuma animalele din ghetourile primariilor, fii linistit , se deturneaza sume imense de primarii prin tot soiul de licitatii trucate si alte potlogarii si ai imbogatit deja pe bogatii Romaniei de 21 ani fara sa realizezi si sa comentezi.Asa ca stai linistit pe banii tai si fi de acord cu toate aberatiile , ilegalitatile si hotiile unei societati bolnave care nu o sa intre niciodata in lumea civilizata a Europei
              • +1 (13 voturi)    
                sincer? (Miercuri, 11 mai 2011, 19:33)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui mark35

                il compatimesti sincer? crezi ca este un caine nefericit? crezi ca daca primarul fura bani ar trebui sa fie sarbatoare cand sunt irositi pe altceva?
                intr-adevar este o societate bolnava, dar boala se numeste ipocrizie cronica. pt ca in 'lumea civilizata' sunt sute de mii de iubitori de animale care adopta caini si se practica eutanasierea pentru cei care nu-si gasesc un stapan.
                cum sa nu ai primar iresponsabil cand o parte semnificativa a populatiei hraneste haite de caini vagabonzi, dar nu vrea sa raspunda de ei atunci cand fac mizerie, imprastie boli, musca si uneori chiar omoara oameni.
              • +3 (15 voturi)    
                Mai bine te-ai compătimi pe tine, dragul meu. (Miercuri, 11 mai 2011, 19:37)

                Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui mark35

                Domnul meu, mai ușor ... nu te inflama așa. Societatea bolnavă despre care vorbești este chiar cea în care bătrânii și copii mor de foame în timp ce unii își găsesc timp să militeze în numele meu pentru protecția, hrana și grija unor câini vagabonzi.

                Și explică-mi te rog de ce îl compătimești tu pe câinele meu. Chiar m-ai facut curios. :)

                Ah... și explică logica prin care este ok sa se cheltuiască din banul public pentru a face inutilul lucru X atâta timp cât oricum se face ilegal lucrul Y tot din banul public.

                Ah, din nou.... explică-mi te rog și ce înseamnă pentru tine "o lume civilizată".
                • +2 (4 voturi)    
                  De ce asa multe vorbe? (Joi, 12 mai 2011, 8:22)

                  Stef [anonim] i-a raspuns lui Gauloise

                  Sa ii omoare pe toti, apoi discutam despre principii si legea animalelor. Cand va fi liber pe strazi sa dea legi si amenzi (sau puscarie daca nu le poti plati) pentru cei care au animale si le dau drumu in strada. Scurt si la obiect.
                • -1 (1 vot)    
                  Da , sa te lamuresc (Joi, 12 mai 2011, 16:34)

                  mark35 [utilizator] i-a raspuns lui Gauloise

                  Nu ma inflamez deloc si o iau asa cum este , un fapt consumat in spiritul si traditia noastra romaneasca. Si daca si tu recunosti ca mor batrinii si copiii de foame ,lipsa de ingrijire medicala , de educatie etc in tara noastra ai raspunsul la punctul 3 cel cu lumea civilizata in care e greu daca nu imposibil sa se intimple asa ceva. Cit despre compatimirea cainelui tau nu se refera la lipsa ingrijirii sau conditiilor in care traieste , pe care poate chiar i le asiguri ci la afectiunea pe care o poti oferi de vreme ce consimti si aprobi asemenea masuri barbare , sub limita daca nu a legii (care exista totusi si la animale) atunci a omeniei din fiecare din noi.Iar de militat in numele tau pt protectia, hrana si grija fata de caiinii vagabonzi cred ca nu a fost cazul fiecare militeaza in numele sau personal , asa cum o fac si eu si am voie sa nu fiu de acord cu ce tu esti de acord, din pacate nici parerea ta si nici a mea nu conteaza pt cei care conduc aceasta tara si au adus-o acolo unde este acum. Cit despre logica cheltuirii banului public pot sa iti spun ca la cit s-a cheltuit in acesti ultimi 21 de ani fara nici o logica ,picatura asta cu animalele chiar nu mai conteaza, si paradoxul este ca nu se inflameaza nimeni cum spui tu, ca toti politicienii acestei tari sint superbogati au averi colosale si cu toate astea noi , oamenii de rind o ducem din ce in ce ,ai prost. Poate ca urmeaza sa fim si noi eutanasiati intr-un viitor apropiat . Si cu asta sa incheiem discutia asta care nu ne aduce nici o schimbare in mai bine , nici mie si nici tie. Sanatate
              • +1 (1 vot)    
                eu il compatimesc pe Gauloise (Joi, 12 mai 2011, 15:08)

                bellea [anonim] i-a raspuns lui mark35

                Iti bati capul de pomana Mark pt ca nu intelege nimic....ai perfecta dreptate in ceea ce zici
                • -1 (1 vot)    
                  Nu imi mai bat (Joi, 12 mai 2011, 16:51)

                  mark35 [utilizator] i-a raspuns lui bellea

                  Nici capul si nici gura de pomana, nu vezi ca toti sar ca arsi daca ai alta parere decit macelarirea cainilor si citestichestii de genul ,,Sa ii omoare pe toti, apoi discutam despre principii si legea animalelor. " Nu am nimic cu Gauloise , el vine cu parerea lui, ce m-a mirat a fost faptul ca spune ca are si el un caine si se presupune ca daca il are si tine la el si daca tine la el tine si la ceilalti ciini care nu au avut norocul sa aiba un stapin. Si ma mira si inversunarea atitor comenturi de aici care aproba si sustin cu tarie o masura ilegala si imorala, in timp ce legi si ordonante vitale pt toti oamenii acestei tari (ca aceea de desfiintare a spitalelor de ex. unde au murit si o sa mai moara oameni ) nu genereaza atitea reactii si pareri unanime ca asta cu macelarirea unor animale .
        • +1 (23 voturi)    
          eutanasiere...? (Miercuri, 11 mai 2011, 16:13)

          bo [anonim] i-a raspuns lui ciupi 2

          pare mie ca a aceasta actiune nu este tocmai legala...nu este vorba de eutanasiere...ci este un fel romanesc de a rezolva problemele...si nu e primul in tara...de acest gen...daca tie iti pare util sa omori asa...ca ti-a spus consilierul nush care...treaba ta...pe nush unde trageau cu pusca din masini...tot asa...super legal...si altii ca si voi si atunci au spus bravo...in sfarsit cineva face ceva...nush de-mi intelegi mahnirea...si dak tot sunteti pro eutanasie macar taceti si nu scoateti mortul afara sa va laudati cu el
          • +4 (18 voturi)    
            cine se lauda? (Miercuri, 11 mai 2011, 16:59)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui bo

            deci in aprilie au murit 61 de caini la adapostul ala, in primele 10 zile din mai 30 de caini, iar madam aia de la asociatia ADOR declara senina ca totul se putea rezolva si nu era nimic periculos!?
            mor 100 de caini in 40 de zile si o asociatie pentru protectia animalelor considera ca e ceva normal!? cred ca le-ar fi mai bine cainilor daca nu-i protejeaza nimeni.
          • -3 (3 voturi)    
            tu ai citit (Miercuri, 11 mai 2011, 17:20)

            ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui bo

            ce-am scris eu?
          • 0 (8 voturi)    
            priveste (Miercuri, 11 mai 2011, 18:02)

            unul [anonim] i-a raspuns lui bo

            doar ca sa intelegi ce b.o.u esti: http://www.adevarul.ro/locale/arad/O_fetita_de_patru_ani_a_ajuns_in_stare_grava_la_spital_dupa_ce_a_fost_muscata_de_un_caine_0_478752479.html
      • -2 (20 voturi)    
        zzippo (Miercuri, 11 mai 2011, 16:15)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui Daniela

        toti cei care sunt de acord cu astfel de fapte, sunt niste idioti. sper sa se infiinteze si la noi politia animalelor, pentru a fi pedepsiti corespunzator astfel de ratati. e inadmisibil in 2011 sa se intample asa ceva...230 de caini sa fie omorati si sa nu pateasca nimeni nimic??? iar??? ....Romania se indreapta cu pasi mari catre excluderea din UE si totodata catre lumea a 3-a...drum bun dragii mei...odihniti-va in pace...
        • 0 (14 voturi)    
          ... (Miercuri, 11 mai 2011, 16:46)

          daniel_hnatec [anonim] i-a raspuns lui andrei

          Domnule "zzippo", daca sunteti un sustinator al animalelor de pe strada care pot provoca diverse (au fost multe cazuri in care persoane au murit pe strada din cauza cainilor vagabonzi), atunci de ce nu va afiliati unei organizatii care protejeaza animalele si sa puneti bani impreuna pentru adaposturi sau ce este necesar ca sa se tina in frau numarul crescand al animalelor????? Am caine acasa pe care sincer il iubesc, am avut multi caini pana in momentul de fata, inclusiv pisici, pasari, etc... imi plac foarte mult animalele, dar este o mare diferenta intre problema majora de pe strada (caini ce se inmultesc foarte mult, sunt agresivi si purtatori de boli, ca sa nu mai spun mizerie) si faptul ca iubim animalele.
          Politia animalelor exista si la noi, dar sa nu avem pretentia sa fie ca in alte tari.......nu exista bani pentru adaposturi si intretinere, si oricat de mult am tine la aceste animale pe strada sunt multe prioritati: copii bolnavi in spitale catre care se pot indrepta banii alocati.
          In concluzie: oare cati din cei care sunt sustinatorii animalelor pe strada au luat un caine acasa dintr-un adapost sau de pe strada? Cati au facut o donatie pentru a se infiinta un adapost?

          Majoritatea vorbiti ca sa nu adormiti sau doar sa palavragiti aiurea.
      • -1 (1 vot)    
        asta vreti? (Joi, 12 mai 2011, 7:36)

        Geo [anonim] i-a raspuns lui Daniela

        Imi e rusine ca traiesc in tara asta. Devine tot mai clar ca e o tara bananiera cu practici bananiere , cu oameni fara inima, incapabili de a rezolva in mod civilizat in fond o problema creeata tot de ei.
        Si atunci iau parul si "rezolva problema".

        Rog publicare si nu sustinerea acestor rusini neomenesti
    • -1 (19 voturi)    
      metoda? (Miercuri, 11 mai 2011, 13:20)

      tto [anonim] i-a raspuns lui zzippo

      Care o fi fost metoda de eutanasiere?
    • +6 (24 voturi)    
      . (Miercuri, 11 mai 2011, 13:50)

      maria [anonim] i-a raspuns lui zzippo

      sa trimita si la Craiova cativa caini bolnavi sa scapam si noi de haitele maidaneze!!!!
    • +14 (34 voturi)    
      bv bv (Miercuri, 11 mai 2011, 14:13)

      corect [anonim] i-a raspuns lui zzippo

      Mesaj pentru asociatiile care se ocupa de protectia animalelor:

      In fata abatoarelor de porci si bovine nu va vad protestand. Dar pentru cainii care sunt ca o boala a edificiului urban va tot jucati de-a drepturile animalelor. Bravo celor de la Botosani, desi nu cred ca au gandit ce au facut, dar au facut bine.
      • -2 (10 voturi)    
        Felicitari! Subscriu. (Miercuri, 11 mai 2011, 17:00)

        marc aldea [anonim] i-a raspuns lui corect

        felicitari pentru raspunsul oferit celor care se ocupa cu protectia cainilor vagabonzi!! spun asta pentru ca nu putem sa ii creditam cu protectia animalelor in general.
        poate voi fi la fel de dur ca si cainii fara stapan care sfasie oameni nevinovati pe strada, dar in cazul acesta consider ca scopul scuza mijloacele!
      • +4 (6 voturi)    
        Cainii sunt o boala a edificiului urban?! (Miercuri, 11 mai 2011, 19:22)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui corect

        Boala este mentalitatea romanilor de dupa revolutie.
    • -2 (2 voturi)    
      limitat esti ma (Joi, 12 mai 2011, 0:30)

      io [anonim] i-a raspuns lui zzippo

      ce as vrea eu sa ma lase cineva vreo 15 min cu tine intr-o camera :)) sa te fragezesc nitel la minte
    • 0 (0 voturi)    
      CORECT (Joi, 12 mai 2011, 19:34)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui zzippo

      ai dreptate, zippo, exact asa ar trebui facut in toata tara, caci NU SE MAI POATE! toti tipa, nimeni nu face ceva eficient, iar cand se gaseste in sfarsit cineva sa-si asume raspunderea, primeste pietre in cap. deci - azi la Botosani, maine-n toata tara!
  • -27 (67 voturi)    
    primitivism (Miercuri, 11 mai 2011, 11:59)

    traiang [utilizator]

    Nu suntem in stare sa gestionam rational o problema de civilizatie si o trecem intr-un primitivism barbar care exacerbeaza violenta.Vina o poarta in egala masura si primariile dar si ONG nenumarate care ascund si profitori Sunt curios pur si simplu, fiind o lege a protectiei animalelor care vor fi vinovatii !!!!
    • 0 (20 voturi)    
      here we go again... (Miercuri, 11 mai 2011, 13:11)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui traiang

      deal with it.

      oricum fara un program strict de sterilizare nu rezolvam nimic pe termen lung.
      • +5 (7 voturi)    
        Ce program (Miercuri, 11 mai 2011, 19:25)

        mark35 [utilizator] i-a raspuns lui cristi

        Despre ce program vorbim intr-o tara in care nu sintem in stare sa reglam 3 semafoare. Si spune-mi un domeniu in care sa fim si noi in rindul tarilor civilizate ca in cele importante ca educatie, sanatate, infrastructura, nu sint sanse in urmatorii 100 de ani.Iar paradoxul este ca sintem poporul cel mai sarac cu conducatorii cei mai bogati .
    • +4 (32 voturi)    
      civilizatie? (Miercuri, 11 mai 2011, 14:09)

      me [anonim] i-a raspuns lui traiang

      vorbesti de oameni? sa-ti reaminstesc cateva nume: stalin, hittler, hiroshima, auschvitz etc etc etc
      de fiintele alea civilizate vorbim nu?

      exterminam specimene intregi de animale, ne poluam planeta, ne omoram intre noi, ne lasam semenii sa moara... dar suntem civilizati... in shicmb suntem barbari cand omoram niste caini care ne fac rau noua si isi fac rau si lor (sa nu crezi ca la -10 grade morti de foame o duc regeste)...
      tare frumoasa logica...
      • +10 (18 voturi)    
        "exterminam specimene intregi?" (Miercuri, 11 mai 2011, 15:13)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui me

        te-ai uitat in DEX? :))
        • -6 (8 voturi)    
          m-am grabit :P (Miercuri, 11 mai 2011, 15:39)

          me [anonim] i-a raspuns lui Luk

          de fapt cred ca asta e problema: nu exterminam "specimenele" ;)
      • +2 (4 voturi)    
        hmmm (Miercuri, 11 mai 2011, 17:34)

        Emil [anonim] i-a raspuns lui me

        Ca doar nu o sa-i ciopartim inainte de a-i eutanasia. Si da, consider ca mai sunt si alte specimene, chiar si pe 2 picioare, care ar merita sa li se intample acelasi lucru.
        • +1 (7 voturi)    
          raspunsul tau (Miercuri, 11 mai 2011, 20:15)

          xy [anonim] i-a raspuns lui Emil

          e cea mai buna dovada ca "civilizatii" care se revolta ca dam banii pe caini in loc sa-i dam pe oameni sunt de fapt tare ipocriti. cine nu pune pret pe viata animalelor nu pune pret nici pe viata oamenilor.
          iar astia care pretind pe aici ca "iubesc animalele" fiindca ei au un caine, dar in rest isi doresc sa moara toate "javrele", sunt la fel ca oamenii care isi iubesc familia, dar ar da in cap oricui altcuiva care nu e parte din familia lui.
    • +2 (2 voturi)    
      civilizatie (Joi, 12 mai 2011, 2:50)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      Asa e, ar trebui sa facem ce fac tarile civilizate din vest: cainii nerevendicati sau agresivi sa fie eutanasiati fara drept de apel. Sa vezi atunci ce repede scapam de orice problema.

      Abordarea ar fi logica si foarte rationala, irational ar fi sa-i tinem in fel si fel de adaposturi. Sa vina fel si fel de ong-uri, sa-i ia din adaposturi si sa le dea drumul pe strada nu e nici macar irational. E o dovada de cretinism
      • 0 (0 voturi)    
        mda (Joi, 12 mai 2011, 12:08)

        z [anonim] i-a raspuns lui mvr

        Dar ar trebui sa fe obligati si bunii cetateni sa isi sterilizeze animalele, iar cei cele care au diverse probleme de sanatate, agresive si cele fara drept de monta, cu prioritate. Cu atat mai mult cu cat nu doar animalele de pe strada se reproduc. Si alta obligatie, este aceea de a fi inscrisi la un medic veterinar si sa aiba vaccinurile si deparazitarile la zi-suntem in fond responsabili pentru acele animale ca si pentru comportamentul lor. Si sa aiba cip/tatuaj sau orice ala forma care sa impiedice abandonarea animalelor.
        Iar eutanasierea sa fie facuta in mod civilizat si responsabil, nu cum a fost cel mai probabil facuta la Botosani. Doar nu e primul caz, desi sper sa fie ultimul, iar cel cu trasul cu arma din masini, chiar sper sa fie singular.
        Cat despre ONG-uri, sa fie si ele controlate de organe abilitate, pentru a putea separa cele fantoma de cele reale. Iar cele care raman sa gestioneze adaposturi de animale, sprijinite de donatori/finantatori si basta.
  • +41 (69 voturi)    
    câinii fără stăpân (Miercuri, 11 mai 2011, 12:00)

    Alex [anonim]

    Foarte bine.
    Acești câini se aflau în îngrijirea Primăriei.
    Nu erau la asociații. Așa numitele asociații să își facă locuri de unde să țină acești câini și să suporte ei toate cheltuielile.
    Sistemul american este bun - 5 zile și apoi eutanasiați.
    Toate aceste asociații trebuie să înțeleagă că orice fel de animale fără stăpân (și nu mă refer numai la câinii fără stăpân) nu au ce căuta pe strazi. Dacă nu sunt convinși să se uite și în alte țări să observe că pe străzi nu există nici un fel de animal fără stăpân.
    • -33 (53 voturi)    
      vorbim din prostie (Miercuri, 11 mai 2011, 12:56)

      Adriana [anonim] i-a raspuns lui Alex

      habar nu ai ce se intampla in America. esti atat de indoctrinat. e bine nu ca sunt ucisi in chinuri. iti doresc la fel sa traiesti, in chinuri ca moartea ar fi prea blanda pt tine
      • +21 (39 voturi)    
        Tu te auzi? (Miercuri, 11 mai 2011, 13:19)

        ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Adriana

        Ii doresi chinuri pentru o opinie?
        TU esti om?
        • +2 (20 voturi)    
          nu (Miercuri, 11 mai 2011, 15:56)

          Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui ciupi 2

          nu este OM. este o femeie care nu are cu ce altceva sa-si ocupe timpul. O femeie care isi concentreaza toata afectiunea si iubirea catre niste animale. Si asta pentru ca asupra ei nu este indreptata niciun fel de dragoste si iubire. Nu o poti condamna ca este grasa si urata si nu poate avea copii. Dar sa nu isi exprime frustrarile si nerealizarile in moduri care ne afecteaza pe noi ceilalti. C'est la vie. "Unii poate altii nu. Unii traieste, altii moare"
      • +25 (37 voturi)    
        grav (Miercuri, 11 mai 2011, 13:21)

        neutrino [anonim] i-a raspuns lui Adriana

        cand se pune vita unui caine mai presus decat vbiata unui om..
        Tu cati caini ai luat acasa???
        • -8 (22 voturi)    
          viata unui caine mai presus de cea aunui om... (Miercuri, 11 mai 2011, 13:42)

          kiki [anonim] i-a raspuns lui neutrino

          E tampenia cea mai des auzita. Cine va pune sa comparati cele doua? Fiecare are locul lui sub soare, trebuie doar creat mediul corespunzator lor, astfel incat sa nu se suprapuna si sa intre in conflict. Extrapolind comparatia si in cadrul oamenilor ajungem sa constatam ca sunt unii mai oameni decat restul oamenilor ... si uite asa se ajunge la faptul ca magistratii sunt mai oameni decat restul prostimii si au salarii si pensii nemodificate, ca directorii sunt mai oameni decat muncitorii sau portarii, ca doctorii sunt si mai oameni si au dreptul, aproape obligatia, de a fi remunerati si prin spagi...
          • +13 (29 voturi)    
            kiki, cand se pune problema ca (Miercuri, 11 mai 2011, 14:34)

            neutrino [anonim] i-a raspuns lui kiki

            sa nu mai merg la 10 noaptea pe strada de frica cainilor...se pune problema supravietuirii: ori ei ori eu.
            Fiecare are locul lui sub soare dar cu siguranta locul cainilor nu sunt airea pe strazi.

            Sa nu vii si tu cu scuza-umbla cu o bucata de paine la tine si nu te va ataca.
          • +1 (11 voturi)    
            doamna (Miercuri, 11 mai 2011, 15:57)

            Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui kiki

            hai ca aberezi.
            • +1 (7 voturi)    
              prefer cateii hotilor (Miercuri, 11 mai 2011, 20:24)

              kiki [anonim] i-a raspuns lui Gauloise

              Eu una, am fost aparata de o catelusa contra unei tiganci care-mi ochise buzunarul. in momentul in care am chemat-o la mine, tiganca, care era in spatele meu si ma urmarea, a facut stinga-n prejur, asa ca voi sustine intotdeauna cauza lor si nu pe cea a leprelor care maninca banii statului = banii nostri. E o mare diferenta intre cele doua extreme si eu zic in continuare ca este loc pentru toti, cu conditia sa si facem ceva, nu sa stam si sa asteptam, sa comentam, sa injuram, etc., adica ceea ce facem de 20 de ani.
      • +12 (24 voturi)    
        aha... (Miercuri, 11 mai 2011, 14:13)

        me [anonim] i-a raspuns lui Adriana

        in america se EUTANASIAZA CAINII !!! uitete pe animal planet... sau la tine in ghetou nu se prinde?

        pe langa asta, d c vrei sa nu eutanasieze cainii? ca e barbar nu? in schimb e perfect normal sa ii doresti unui om tot ce e mai rau...
        sa stii ca tratamentul psihiatric e gratuit! ti-l recomand cu caldura!

        PS: a vrea sa scapi de niste animale care iti ffac rau, prin eutanasiere e normal (eutanasierea e o metoda legala si civilizata, uneori aplicata si la oameni). sa iti doresti sa moara un om in chinuri nu este normal ... si aici revine in actualitate psihiatrul ala de care ziceam mai devreme!
        • -4 (6 voturi)    
          tot aia (Miercuri, 11 mai 2011, 16:50)

          Muma [anonim] i-a raspuns lui me

          Pai normal ca se eutanasiaza. se eutanasiaza si cei care au stapani si musca sau sunt agresivi cu alte persoane.
          pentru americani e absolut normal sa "put down" cainele atunci cand este agresiv sau nu poate fi adoptat.

          Eu m-am saturat ca noi sa reactionam doar cand auzim "EUTANASIE". Parca am fi cainele lui Pavlov care saliva. ONG-urile aud eutanasie si vin si latra. ATAT. Solutii, solutii, nu proteste.
    • +6 (6 voturi)    
      nu cred ca orice animal (Miercuri, 11 mai 2011, 13:30)

      rico [anonim] i-a raspuns lui Alex

      în franta sunt destule pisici fara stapân (comunitare) si sunt oameni care le dau sa manânce lânga bloc, în schimb e adevarat ca nu gasesti câini
      • +3 (11 voturi)    
        dar (Miercuri, 11 mai 2011, 16:02)

        Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui rico

        Eu nu am auzit pisici care sa atace oamenii.
        Nu am auzit ca cineva sa moara atacat pe strada de 7 pisici.
        Si in niciun caz nu am auzit nicio haita de hamsteri care sa urle in mijlocul strazii la 3 dimineata, sau un stol de perusi sa se bata cu schelalaieturi in parcul de vis-a-vis.
    • -2 (14 voturi)    
      ai dreptate alex... doar cele cu 2 picioare!!! (Miercuri, 11 mai 2011, 13:37)

      Kiki [anonim] i-a raspuns lui Alex

      M-am saturat sa tot aud ca-n strainatate e asa, e atfel, e cel mai cel. Hai sa nu-i mai ridicam in slavi ca au si ei bubele lor... Si, la urma urmelor, niu nici nu avem soselele lor, nici cladirile lor, nici curatenia in orasele lor, nici salariile lor, nici respectul pentru cultura, invatamant, sanatate pe care il au eu. Asa ca, ce sa ne mai buricam atata ca vrem sa ajungem la egal cu ei??? Nu aveti ceva mai bun de facut???
      • -1 (9 voturi)    
        Kiki, go to psiho (Miercuri, 11 mai 2011, 16:04)

        Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui Kiki

        ne intrebi pe noi "daca avem ceva mai bun de facut"????? Pai avem ceva mai bun de facut. Dar vad ca tu nu ai ce face cu timpul.

        In plus esti inconstanta si inconsecventa. Citeste-ti comentariile de mai sus. Pe rand :)
    • 0 (0 voturi)    
      Esti tare in comparatii... (Joi, 12 mai 2011, 0:22)

      Anatol [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Bine ca ai comparat Botosaniul cu America. Esti tare! Daca tot esti fan, afla ca acolo se omoara si violatorii de babe si criminalii care aici zburda liberi, sau iau 5 ani... Tot acolo, astia care au facut masacrul respectiv si le-a placut, ar face cam 7 ani de inchisoare + amenzi de zeci de mii de dolari...Dar aici, ei dau cu caramizi in politisti, ca nu? - n-au facut nimic ilegal... si nu sunt nici macar acuzati de ultraj.
      Tantarii au facut in Romania anul trecut de zece ori mai multe victime decat cainii si n-am auzit pe nimeni sa se infoaie de indignare ca o mare parte a prezentilor...
      Fumatul - 20.000 de victime, dar nu se manifesta decat foarte palid pentru interzicerea fumatului...Asta este lasitatea si ipocrizia tipica despre care vorbea cineva mai devreme !
  • +23 (53 voturi)    
    Normalitate (Miercuri, 11 mai 2011, 12:00)

    JoJo [anonim]

    BRAVO!
    In sfarsit ati gasit solutia!

    Poate ar trebui sa importati si "javrele" din Bucuresti, va spunem noi ca toate sunt bolnave.

    Politia sa investigheze coruptia si criminalitatea politica!
    ONGurile sa se ocupe de copii cu potential (nu de actiuni oligofrene)!
    Statul sa dea bani pentru scoala si cercetare!
  • +22 (50 voturi)    
    bravooo (Miercuri, 11 mai 2011, 12:01)

    egene [anonim]

    perfect, super...asa moldoveni destepti! toata Moldova curatata de vagabonzi!
  • -16 (42 voturi)    
    caini (Miercuri, 11 mai 2011, 12:02)

    Coriolan Nepriceputeanu [anonim]

    jigodii sunt nesimtitii aia de la primarie in frunte cu domn primar si cu aia care arunca cu caramizi in presa. jigodiilor!
    • +6 (14 voturi)    
      totusi... (Miercuri, 11 mai 2011, 14:14)

      me [anonim] i-a raspuns lui Coriolan Nepriceputeanu

      ideea cu eutanasierea cainilor nu a fost rae deloc...
      daca ONGurile nustiu decat sa-i trimita inapoi pe strazi, trebuie cineva sa ne scape de ei...
      in rest, cu caramizile, daca e adevarat, sunt de acord cu tine
  • +28 (54 voturi)    
    jos palaria! (Miercuri, 11 mai 2011, 12:02)

    lola [anonim]

    in sfarsit un primar cu sange in instalatie, bravo lui! Oprescule unde esti?
  • +26 (48 voturi)    
    bravo (Miercuri, 11 mai 2011, 12:03)

    akhsx [anonim]

    foarte bine sa ii omoare sa faca loc pentru alti caini care stau pe strada si omoara oameni. castratul nu face cainele mai putin agresiv. nu mi se pare normal sa hranim caini cand avem batrani care mor de foame sau nu au bani de medicamente
    • -23 (45 voturi)    
      cine ucide un caine, va ucide un om (Miercuri, 11 mai 2011, 12:57)

      Adriana [anonim] i-a raspuns lui akhsx

      tu cati batrani ai ajutat, cati copii ai adoptat? dupa ce vor termina cu cainii, vor trece la ucis oameni. de fapt au si inceput.
      • +13 (23 voturi)    
        lolz (Miercuri, 11 mai 2011, 13:18)

        Daniela [anonim] i-a raspuns lui Adriana

        .........si cand te-ai trezit era dimineata.......nu-i asa?
        • +7 (15 voturi)    
          nu ai dreptate (Miercuri, 11 mai 2011, 13:52)

          io [anonim] i-a raspuns lui Daniela

          cand s-a trezit, era mahmur
      • +8 (16 voturi)    
        dar... (Miercuri, 11 mai 2011, 14:17)

        me [anonim] i-a raspuns lui Adriana

        cand un caine ucide un om, sau il mutileaza cum e?
        pe langa asta catelu ala caruia ii dau o felie de paine uscata langa bloc, are nevoie de un camin nu de o mangaiere ca sa crezi ca ai facut o fapta buna pe ziua respectiva!
        cainii vagabonzi au un iad, nu o viata! am vazut caini in toate ipostazele posibile (mutilati de masini, omorati de masini, si "live" si dupa, orbi, schiopi etc) si eu nu ies destul de rar din casa... viata aia o doreste pentru animale? asa mult ii "iubesti"?!
      • -2 (6 voturi)    
        dar tu (Miercuri, 11 mai 2011, 16:06)

        Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui Adriana

        Adriana, cati copii ai adoptat? Cati batrani ai ajutat? De cate ori ai fost la un orfelinat, la o casa de batrani?

        Raspunde tu prima la intrebarile astea.
    • -3 (3 voturi)    
      poate ca (Miercuri, 11 mai 2011, 16:41)

      fvb [anonim] i-a raspuns lui akhsx

      nu ar trebui sa ne grabim sa scapam de 100% din caini. doar asa vreo 90%...

      daca sunt ceva caini, nu sunt sobolani, deci ceva util mai fac si ei.

      de fapt, daca sunt sobolani e mai acceptabil. e o chestie lucrativa, de acolo fac bani niste firme, nu ar fi nimeni contra omararii sobolanilor.

      problema e pana sa scapam de caini. cu sobolanii e mai usor deci.
    • -3 (3 voturi)    
      Si te pomenesti ca tu hranesti batrinii? (Miercuri, 11 mai 2011, 19:37)

      mark35 [utilizator] i-a raspuns lui akhsx

      Si ce mai e normal in tara asta, in afara de hotie si prostie? De ultima dai si tu dovada, daca am fi ca tine miine , poimiine am spune foarte bine , sa te eutanasiem si pe tine. Dar are grija de asta sistemul nostru medical care e pe drumul ,,bun "
  • -15 (29 voturi)    
    analogii (Miercuri, 11 mai 2011, 12:05)

    Clujeanul [anonim]

    Interesant dublul sens al cuvantului jigodie (boala a sarmanilor caini si o boala grava de comportament la om).
  • +25 (49 voturi)    
    foarte bine (Miercuri, 11 mai 2011, 12:05)

    Anonim [anonim]

    Tratarea si ingrijirea cainilor costa, iar statul nu cred ca isi permite sa ia de la pensionari si sa dea la maidanezi. Personal m-am saturat de agresivitatea lor si de excrementele de pe trotuare.
    • -12 (30 voturi)    
      Ce Costa Statul? (Miercuri, 11 mai 2011, 12:53)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      Da bai, costa statul foarte mult, ce sa spun. Ca vile apar, impozite platim, TVA se mareste, bani imprumut cerem, si unde-s rezultatele?

      Omoram niste caini, ca sa nu facem gaura in buget. Suntem o civilizatie deosebit de avansata. In frunte cu voi toti astia care sustineti ideea si spuneti BRAVO!
      • +5 (11 voturi)    
        mda... (Miercuri, 11 mai 2011, 14:19)

        me [anonim] i-a raspuns lui Demigod

        cu prima parte sunt de acord...
        in schimb cainii trebuie sa dispara depe strazi... cum se intampla asta nu ma intereseaza sincer.

        suntem mai "deosebit de avansata" cu caini pe strada sa stii!
  • -21 (39 voturi)    
    Pasul urmator (Miercuri, 11 mai 2011, 12:06)

    sile [anonim]

    Autopsii si raspunderea legala. Simplu (daca am trai in civilizatie).
    • +12 (28 voturi)    
      ok (Miercuri, 11 mai 2011, 12:56)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui sile

      de acord ,dar pe banii tai ! ce zici ?
    • +12 (32 voturi)    
      Apoi inmormantare cu popa si tot tacamul (Miercuri, 11 mai 2011, 13:00)

      Westbam [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Bineinteles, apoi inmormantare cu popa si tot tacamul la cimitirul din oras, parastase...exact ca o fiinta umana.
  • +22 (42 voturi)    
    Nu-i bai. (Miercuri, 11 mai 2011, 12:06)

    HP [utilizator]

    Asteptam cu interes alte masuri asemanatoare.
  • +18 (36 voturi)    
    Obicei (Miercuri, 11 mai 2011, 12:07)

    Sinoda [utilizator]

    Doamne ajuta, sa le tina Dumnezeu obiceiul si poate au acest obicei se ia precum rabia si la alti primari. Poate reusim astfel sa imbunatatim conditiile de igiena si securitate personala pe strazile din orasele noastre.
    • +7 (15 voturi)    
      subscriu (Miercuri, 11 mai 2011, 13:35)

      Daniela [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

      Sunt de acord cu tine!!!! Bravo Botosani!!!!!
    • -10 (14 voturi)    
      securitate personala? (Miercuri, 11 mai 2011, 14:19)

      bo [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

      cred ca ar trebnui sa va vacinam pe toti cu arsenic pt ca nu ma simt in siguranta langa oameni fara suflet si raspundere...sa te vad pe tine ca omori un caine si apoi mai morbim...ai glas pt ca esti departe de fapte...dar dak ai fi langa o gramada de lesuri de caine poate te-ai mai domoli...cu toate ca ...gena asta de macelar ce rezolva probleme este tot mai prezenta in caracterul tinerilor romani...si te rog ceva...nu-l baga pe dumnezeu in asta...el nu incurajeaza macelul...crima...si ingnoranta...sa te ajute altcineva in a sustine crima...
      • +1 (7 voturi)    
        mancare (Miercuri, 11 mai 2011, 14:47)

        Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui bo

        Pacat de cateii din fata blocului meu, din pacate nu mai pot spune nimic dupa ce mancare le-am dat.
        Cred ca era buna pentru ei, am luat-o de la un magazin, era un sobolan pe punga...........
        • 0 (4 voturi)    
          ????? (Miercuri, 11 mai 2011, 16:17)

          bo [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

          esti cu toate acasa?
          • 0 (6 voturi)    
            tantari (Miercuri, 11 mai 2011, 16:42)

            Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui bo

            In fiecare seara pun pastile de țânțari, prafuri pentru gândaci (mai rar), si cea mai deosebita chestie pe care o fac este ca ma spăl zi de zi pentru a înlătura bacteriile de la axila si de pe picioare. Cred ca sunt cam dus cu pluta ........
            • 0 (0 voturi)    
              am inteles... (Miercuri, 11 mai 2011, 16:53)

              bo [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

              good luck with all that..!
      • +1 (5 voturi)    
        securitate mentala. (Miercuri, 11 mai 2011, 16:09)

        Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui bo

        Bo, tu nu prea ai fost iubit in copilarie, nu?
        • -2 (6 voturi)    
          oooo... (Miercuri, 11 mai 2011, 16:36)

          bo [anonim] i-a raspuns lui Gauloise

          se pare ca beeficiez de o consultanta gratis...dar te rog...cum ti-ai dat seama...? poti sa-mi spui mai multe?...ar fi bine...merci...te pup
          • -1 (3 voturi)    
            multumesc, (Miercuri, 11 mai 2011, 19:44)

            Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui bo

            multumesc, dar nu este nevoie să mă pupi, dragul meu Bo.

            În schimb am să-mi las fetița de 5 ani să îți povestească cum a stat în spital 4 luni pentru refacerea degetelor de la mana dreapta după ce a fost atacată de un "cățeluș" maidanez din parc. În timp ce se juca în zona pentru copii.//
            (editat de HotNews.ro)
    • +1 (3 voturi)    
      VAI DE CAPUL TAU DUMNEZEU INSEAMNA IUBIRE NU CRIMA (Miercuri, 11 mai 2011, 21:57)

      Serban [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

      Crestin este cel cu suflet curat, cel ce nu simte ura si nu doreste raul, cel care condamna crima, cel care vrea pace si liniste.
      Nu poti fi uman, ucigand fiinte ce nu se pot apara.
      Gandul bun si sufletul curat nu pot diferentia faptul de a ucide, el refuza crima atat impotriva unui om cai si impotriva unui caine credincios omului.

      Tu nu esti nici crestin, nici uman, esti egoist si cu dorinte aprige pentru ucidere!
  • -28 (42 voturi)    
    inceperea urmaririi penale (Miercuri, 11 mai 2011, 12:08)

    avocat [anonim]

    pentru cei responsabili
    • +5 (13 voturi)    
      wow... (Miercuri, 11 mai 2011, 14:21)

      me [anonim] i-a raspuns lui avocat

      cand au murit oameni omorati de alti oameni in 2-3 zile toti uitau si isi vedeau de treaba...
      cand e vorba de omorarea uner caini va luptati de parca ar fi copii vostrii!
      • +4 (10 voturi)    
        pai de... (Miercuri, 11 mai 2011, 15:26)

        Filip [anonim] i-a raspuns lui me

        "e si ei niste sufletele" ca sa citez baba nebuna de la parter care iese cu oala de ciorba pentru maidanezi.

        solutia nu e eutanasierea cainilor cat e controlul psihiatric al populatiei.
  • +23 (39 voturi)    
    singurii care plang (Miercuri, 11 mai 2011, 12:09)

    Filip [anonim]

    sunt cabinetele veterinare ale ONG-urilor pro-animale... si probabil vreo 3 babe nebune.
  • +25 (35 voturi)    
    sincer... (Miercuri, 11 mai 2011, 12:13)

    me [anonim]

    bine au facut!

    civilizat ar fi sa eutanasiezi cainii bolnavi, rest 2 saptamani in adoptie si apoi eutanasiat (cum fac SUA, cei de la PETA etc)
    dar avand in vedere ca protectia animalelor face tot posibilul ca sa nu omori cainii (ca doar ei din caini vagabonzi primesc bani, nu de la caini cu stapani), trebuie sa scapi repede de ei, sau vine un brigitte bardo (la care se mai uita numai cainii), sau ii adopta si apoi ii elibereaza pe strazi.
    ceea ce se intampla este si vina protectiei animalelor, care vor cat mai multi caini pe strada ca sa ia bani! daca ar fi civilizati, primariile nu ar fi nevoite sa-i eutanasieze in felul asta!
    "iubitorii" de animale nu vor eutanasiati nici cainii care merg in 2 labe, care au 1-2 ochi scosi etc etc etc petnru ei si aia sunt sanatosi!
    m-am saturat de razboiul asta cretin! trebuie actionat pentru a disparea cainii de pe strazi, daca asta inseamna eutanasierea lor... fie. sterlizarea NU e o solutie. se tot incearca de 8 ani si rezultatele sunt aproape de 0. pe langa asta sterlizarea rezolva problema cainilor peste 5-10 ani, nu acum. nici pentru caini nu e o solutie serlizaarea, ca frigul, foamea sau masinile nu o sa-i ocoleasca pentru ca sunt sterlizati!

    inca odata nu sunt incantat de cum a actionat primaria, dar in conditiile actuale nu aveau ce altceva sa faca!
  • -11 (27 voturi)    
    De ce nu... (Miercuri, 11 mai 2011, 12:22)

    Coco [anonim]

    Oare nu se imbolnavesc si politicienii nostri de vreo boala sa ii eutanasiem si pe ei?
  • +19 (33 voturi)    
    felicitari (Miercuri, 11 mai 2011, 12:26)

    as [anonim]

    Celelalte primarii ar trebui sa urmeze exemplu.
  • -25 (39 voturi)    
    Opriti masacrul animaleleor (Miercuri, 11 mai 2011, 12:28)

    Ana [anonim]

    Este foarte trist ceea ce se intampla. Se pare ca nimeni nu ii poate opri pe acesti oameni :((((( Prea multa minciuna si rautate!!!!!!!
    • +3 (9 voturi)    
      lol (Miercuri, 11 mai 2011, 14:22)

      me [anonim] i-a raspuns lui Ana

      e eutanasiere, nu masacrare! eutanasierea e o moarte usoara care se practica si la oemni in unele tari... si aici nu ma refer numai la puscariasi!

      deci e eutanasiere nu masacru, pentru ca nu i-a taiat cu barda!

      pe langa asta, da pe cainii care omoara si mutileaza mii de oameni anual, cine-i opreste?!
  • +20 (34 voturi)    
    FELICITARI VICEPRIMARULUI!! (Miercuri, 11 mai 2011, 12:31)

    moldoveanu [anonim]

    eutanasiera ciinilor este un rau necesar!!!
    • -7 (11 voturi)    
      Ce felicitari, pentru asta merita puscaria! (Miercuri, 11 mai 2011, 13:51)

      sg [anonim] i-a raspuns lui moldoveanu

      Jigodia au luat-o de la analfabetul asta care mai si declara ca e o necesitate.
      Se cheama crima in masa, organizata.

      Procuratura, nimic?????
      • +1 (7 voturi)    
        ia bre un Rudotel (Miercuri, 11 mai 2011, 15:23)

        Filip [anonim] i-a raspuns lui sg

        si linisteste-te!
        nu stiu cum se face ca numai animalele dragute au parte de lobby.

        ia mai protejati si sobolanii! ca la sobolani nu tipa nimeni de crima in masa.
        • -1 (5 voturi)    
          muste si tantari (Miercuri, 11 mai 2011, 16:02)

          bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui Filip

          Aoleu, ca bine le zici! Nici cand se stropeste cu solutie (otrava) pentru muste si tantari nu se mai plange nimeni...
  • +18 (32 voturi)    
    Oprescule, invata de la Gheorghita (Miercuri, 11 mai 2011, 12:31)

    daniel [anonim]

    Uimitor cum asociatiile canine plang dupa catei, catelusi, catelandri, dar nu iau nicio masura sa stranga in adaposturi potaile periculoase care desfigureaza copii. Daca se pun pe treaba pot strange 100 de jigodii zilnic, nu raman fara paine.
  • +19 (33 voturi)    
    ha (Miercuri, 11 mai 2011, 12:33)

    gigel [anonim]

    "Animalele pot fi tratate"... buna asta. Pe ce bani ? Donezi tu? Sau iei din pensii si salarii ? Decizia corecta a fost luata. Felicitari.
  • +26 (38 voturi)    
    Eutanasiere (Miercuri, 11 mai 2011, 12:35)

    vlad [anonim]

    Deci cei de la ADOR stiau de jigodie. Ce jigodii!
    Toti cainii bolnavi ar trebui eutanasiati pe loc.
  • -26 (36 voturi)    
    cine sunt jigodiile? (Miercuri, 11 mai 2011, 12:36)

    Mazeta [utilizator]

    stiu ca pe hotnews exista o gramada de viteji care si-au gasit un scop in viata in a cere uciderea cainilor; sper ca pt moment setea lor de sange a fost potolita.. sau nu?
    • +23 (37 voturi)    
      . (Miercuri, 11 mai 2011, 12:37)

      AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cu 200 caini nu se face primavara.
      • +14 (20 voturi)    
        NU se face primvara ci se imputineaza ciinii (Miercuri, 11 mai 2011, 12:44)

        Moldoveanu [anonim] i-a raspuns lui AdiSun

        si se diminua cheltuielile de intretinere.....
    • +3 (7 voturi)    
      lol (Miercuri, 11 mai 2011, 14:23)

      me [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      sange?
      nu are nimeni sete de sange, daca ii duce-ti pe maidanezi in hawai nu avem nici o problema! ideea e sa nu mai fie pe strazi! ACUM!

      pe langa asta la eutanasiere nu curge sange... confunzi siringa cu barosu!
  • +7 (27 voturi)    
    ce mi se pare inadmisibil (Miercuri, 11 mai 2011, 12:37)

    vlad [anonim]

    este ca au fost omorati intr-un mod care n-a fost anuntat. Aceasta tacere ma face sa pariez ca au fost destul de barbare metodele si asta daca se demonstreaza as vrea ca cei vinovati sa fie pedepsiti.

    In rest, cu parere de rau pentru cei care nu cred asta, cainii vagabonzi trebuie scosi de pe strada. Daca singura solutie este eutanasiera, n-am nimic impotriva, dar sa fie facuta decent.
    • 0 (10 voturi)    
      plus de la mine (Miercuri, 11 mai 2011, 12:51)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui vlad

      ti-ai luat minus.. nu stiu de ce.. ai zis un lucru de bun simt pana la urma... sa fie eutanasiati nu otraviti... aici e clar ca au fost omorati barbar...
    • +1 (5 voturi)    
      Al Jazira (Miercuri, 11 mai 2011, 14:01)

      Mistretzuu' [anonim] i-a raspuns lui vlad

      pai cum vroiai sa-i eutanasieze?
      cu transmisiune in direct la ora de maxima auidenta? eventual in piata publica, ca sa vada si ailalti ce-i asteapta?

      PS: grea boala jigodia asta, se ia si la animale, auzi tu tantzo...
      • +2 (2 voturi)    
        Ai inteles gresit (Miercuri, 11 mai 2011, 16:32)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui Mistretzuu'

        nu vroiam sa fie transmisa in direct. vroiam sa fiu sigur ca nu i-au otravit, ca nu i-au lasat sa se omoare intre ei, ca nu i-au lovit in cam cu parul pana sa moara etc.

        In al doilea rand sa fie o decizie asumata: umeaza sa eutanasiem x caini. Nu sa fie o fapta facuta in ascuns.
  • -16 (26 voturi)    
    tzara de kkt (Miercuri, 11 mai 2011, 12:45)

    ash [anonim]

    cei care au facut asta sau si-au dat acordul sa faca puscarie! se numeste crima cu premeditare.
    • +4 (8 voturi)    
      se numeste... (Miercuri, 11 mai 2011, 14:24)

      me [anonim] i-a raspuns lui ash

      in cel mai rau caz maltratarea animalelor
      crima cu premeditare se aplica la oameni

      btw cainele ala care a omorat un japones e bine merci in jermania... justitia asta...
  • -6 (10 voturi)    
    stati pe 2 punti (Miercuri, 11 mai 2011, 12:51)

    Stai pe 2 punti [anonim]

    Pai daca citesc articolele precedente hotnews + "constiinta hotnews" (comentariile cititorilor fideli) dupaia sunt complet confuz cand citesc articolul asta.
  • -8 (22 voturi)    
    Criminali! (Miercuri, 11 mai 2011, 13:00)

    w0land [anonim]

    Doar atat am de spus...
  • -11 (33 voturi)    
    o tara de moldoveni, condusa de hoti (Miercuri, 11 mai 2011, 13:02)

    oana [anonim]

    nu stiu de ce toata lumea lauda actiunea de "eutanasie" cand aici a fost vorba de crima! Eutanasia inseamna (pentru cei cu o mai slaba pregatire) o injectie cu serum letal. Crima inseamna omorarea cu bestialitate a unor animale ce nu au avut nici o sansa.

    Daca sunteti de acord si incurajati astfel de actiuni, ganditi-va ca cei care stau langa voi sunt oameni capabili sa omoare fara nici un regret.

    Sunteti atat de primitivi si indobitociti incat credeti ca banii "folositi" pe caini vor ajunge la batrani sau copii ?Cat de naivi puteti fi? Prostilor, ajung tot in buzunarele lor!

    Sper doar ca atunci cand se vor termina cainii si vor incepe batranii, voi deja sa fiti rupti de foame si bolnavi, fara posibilitate de tratare.

    Mi-e rusine ca apartin unui astfel de popor ce se indreapta mereu, cu pasi repezi, spre nicaieri.

    Aaa si cei care se bucura, va rog sa-mi spuneti daca luna asta veti primi mai multi bani la pensie sau la salariu...
    • -12 (20 voturi)    
      rusine!!!!!! (Miercuri, 11 mai 2011, 13:15)

      cri_m68 [anonim] i-a raspuns lui oana

      am ajuns sa NE folosim crima asupra unor animale nevinovate (ajunse pe strada din vina noastra, a OAMENILOR) ca sa ne explicam neputinta si incompetenta, si sa ne asiguram un somn linistit!

      ANIMALS are BETTER than humans !
    • +9 (13 voturi)    
      Eutanasie? (Miercuri, 11 mai 2011, 13:20)

      duda [anonim] i-a raspuns lui oana

      Eutanasia inseamna sa omori fara durere o persoana foarte bolnava. Nu spune nicaieri prin ce mijloace. Daca tot e vorba de slaba pregatire.
      In rest ai argumente slabe oricum.
    • +12 (22 voturi)    
      oana, oamenii sunt omorati de caini (Miercuri, 11 mai 2011, 13:24)

      neutrino [anonim] i-a raspuns lui oana

      nu-ti convine de acest popor..du-te in alta parte...oriunde in Europa se procedeaza exact la fel..
      Poate in Congo sau India ar fi bine pentru tine, acolo vezi caini peste tot si tifos, malarie...asemenea.
    • +12 (22 voturi)    
      pai pleaca (Miercuri, 11 mai 2011, 13:27)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui oana

      pai pleaca fratele meu, nu te tine nimeni in tara. si nu te grabi sa-i categorisesti pe toti prosti. eu unul nu sunt de acord ca din banul public, fiecare primarie din tara sa aloce sume importante pentru ingrijirea acestor potai. nu draga, se se ocupe exclusiv asociatiile care se lauda ca iubesc animalele. sa caute ei finantari pentru a ingriji cainii, sa construiasca ei padocuri, sa aloce ei bani pentru hrana si medicamente. asa ca scuteste-ne.
      • -9 (15 voturi)    
        n-ai cu cine (Miercuri, 11 mai 2011, 13:33)

        oana [anonim] i-a raspuns lui gogu

        oricum n-ai cu cine, iar voi, daca sunteti asa de amarati incat sa va bucurati la 5 lei si o galeata data de cei din partid... ce sa mai zic.

        te intreb inca o data... chiar crezi ca banii alocati "potailor" ajung la potai????

        in ce lume traiesti?

        si da, ai dreptate, plecatul din tara este singura solutie
        • +8 (10 voturi)    
          :)) (Miercuri, 11 mai 2011, 13:43)

          Bulan [utilizator] i-a raspuns lui oana

          Hai pa si cale batuta!Sa ne scrii din Congo!
        • +6 (10 voturi)    
          inca esti aici? (Miercuri, 11 mai 2011, 13:55)

          Jagged Fel [utilizator] i-a raspuns lui oana

          de ce stai in fata calculatorului in loc sa pleci?! ia-t ipapornita si fuguta la granita cu Grivei dupa tine!
    • -7 (11 voturi)    
      o tara de moldoveni, condusa de hoti (Miercuri, 11 mai 2011, 13:37)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui oana

      comentariul Oanei inchide acest subiect. Nu se putea da un raspuns mai bun.
      Felicitari Oana
    • +3 (7 voturi)    
      e au spus... (Miercuri, 11 mai 2011, 14:26)

      me [anonim] i-a raspuns lui oana

      ca i-au eutanasiat... pana la proba contrarie, sa presupunem ca e adevarat!

      oricum ma indoiesc ca i-au omorat cu bestialitate ca nu am vazut sange in filmulet
  • +4 (12 voturi)    
    de acord (Miercuri, 11 mai 2011, 13:11)

    alley [anonim]

    In sfarsit se face ceva si nu doar dume....asa ar trebui peste tot unde exista problema cainilor vagabonzi!!!
  • +10 (20 voturi)    
    azi in botosani, maine in toata tara (Miercuri, 11 mai 2011, 13:15)

    adrian [anonim]

    BRAVOOOOOOO, in sfarsit s-a creat un precedent pt toti primarii din toata tara, doar sa aiba sange in instalatie sa aplice aceleasi reguli. Pendiuc unde esti tata ai luat aminte, ca m-am saturat sa merg prin centrul Pitestiului in care ai bagat milioane de euro si sa fiu cu ochii ca cepele dupa maidanezi. baga-ti injectia in ei si trimitetii in "raiul cateilor" vorba filmului de animatie, poate jigodiile vor fi mai fericite acolo, sigur eu voi fi
    • -6 (8 voturi)    
      ce de oameni tristi (Miercuri, 11 mai 2011, 13:37)

      oana [anonim] i-a raspuns lui adrian

      se vede ce ne bucura pe noi romanii... moartea. In rest am rezolvat toate celelalte probleme.

      sunteti o mana de oameni tristi, care nu pot sa-si depaseasca limitele.

      Dar na, fara voi...cum s-ar mai dezvolta tara, nu?

      vai de capul vostru
      • 0 (2 voturi)    
        moartea cainilor (Miercuri, 11 mai 2011, 20:32)

        xy [anonim] i-a raspuns lui oana

        este moartea cuiva mai slab, de aia se bucura. vitejii de tastatura de aici se simt depasiti de o multime de lucruri pe care nu le pot controla - impozite, subdezvoltarea tarii, bani putini, sefi rai, politicieni hoti etc. si atunci isi revarsa furia si ura pe singurele fiinte pe care le pot ucide fara sa fie trasi la raspundere. ura se descarca, iar ei se simt mai bine.
  • -5 (15 voturi)    
    craca? (Miercuri, 11 mai 2011, 13:20)

    Ce urmeaza? [anonim]

    Nu pot sa inteleg de unde toata aceasta abordare in care cineva tot timpul trebuie sa plateasca/sufere (in acest caz cainii)? Poate pentru ca marea masa a cetatenilor sunt atat de indobitociti, ne-educati si frustrati ca se bucura de moartea oricarei capre din curtea oricarui vecin?

    Dar sigur, totul cu frica de Dumnezeu, ca asa e la noi, crestini inainte sa fim romani!
    • -3 (11 voturi)    
      eutanasiere (Miercuri, 11 mai 2011, 13:36)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui Ce urmeaza?

      Ma bucur ca mai sunt si oameni cu suflet....
    • +7 (11 voturi)    
      urmeaza alte eutanasii (Miercuri, 11 mai 2011, 14:20)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Ce urmeaza?

      Esti naiv/a.
      Nu se bucura nimeni de moartea cainilor( sau poate sunt cateva exceptii). Lumea in general se bucura de ceea ce poate aduce eutanasia cainilor: poti sa iti lasi copilul in spatele blocului fara a mai avea si grija cainilor, poti sa mergi cu bicileta.

      PS: Ai fost tu acolo sa si ca au suferit?
      Si din cauza naivilor ca tine avem atatia caini pe strazi, i-ai hranit in spatele blocului, le-ai ingrijit puii si tot pe strazi i-ai lasat.
    • +7 (9 voturi)    
      gresesti (Miercuri, 11 mai 2011, 14:28)

      me [anonim] i-a raspuns lui Ce urmeaza?

      nimeni nu se bucura de moartea nimaniu.
      lumea se bucura ca mai dispar cainii de pe strazi.
      daca i-ar duce pe toti in caraibe am fi la fel de fericiti!

      nimeni nu doreste moartea cainilor. dorim numai o solutie sa dispaca acestia de pe strazi! atentie sterlizarea nu e o solutie pentru ca noi vrem sa dispara in 3 luni nu in 10 ani!!! pe langa asta sterlizarae se tot practica de vreo 8 ani in bucuresti si rezultatele "se vad"...
  • +4 (12 voturi)    
    Oprescule invata!!!!!!!!!!!! (Miercuri, 11 mai 2011, 13:34)

    Azorel [anonim]

    Felicitari pt curajul de a rezolva aceasta situatie!!!!!!
    Iar ONG-urile si catorva babe nebune .. MARS!!!
    • +1 (1 vot)    
      sociopat dement! (Miercuri, 11 mai 2011, 21:54)

      Anadrei [anonim] i-a raspuns lui Azorel

      INIMA TA ESTE PREA SARACA PENTRU A SIMITI MILA SI DRAGOSTE, EDUCATIA TA ESTE PREA SARACA PENTRU A SPUNE NU CRIMEI, CREIERUL TAU ESTE PREA SARACA PENTRU A DISTINGE BINELE DE RAU.
      EXISTANTA TA ESTE PREA SARACA PENTRU A PUTEA FI CATALOGAT "OM".
  • +8 (14 voturi)    
    @Oana si tara de moldoveni (Miercuri, 11 mai 2011, 13:35)

    Bilderberg [anonim]

    Draga Oana,

    Cu 56 de ani in urma s-a consolidat o sleahta care printre scopurile ei are inclusiv spalarea ta pe creier.

    E suficient sa vezi ce iti transmite natura ca sa-ti dai seama ca oamenii actioneaza contra-naturii.

    Nu este o crima sa omori un animal, fie pentru mancare fie pentru a te pazi. O crima este aparitia falselor valori si a gornacilor acestora. Urmatorul pas va fi ca tuturor Oanelor din lume sa li se interzica sa mai ucida sarmanii tantari, amaratele muste verzi, prapaditii de paduchi si nu in ultimul rand sa mai pui gura pe orice fel de carne! Ca deh e crima sa omori animalele! Care nu au suflet ... conform tuturor religiilor nu doar celei crestine!
    Si in cazul in care nu stiai exista teorii conform carora acel grup de care ti-am zis eu mai sus s-ar inchina satanei ... Bilderberg.

    Ideologii de protectia animalelor (ca oamenii nu merita protectie), psiholgi si psihologii de crestere a copiilor anapoda ... in fapt nici nu mai are sens sa le enumar ... deja am pierdut!

    Iti urez sa traiesti pana la urmatoarea foamete globala sa te vad atunci cum o sa papi tu nu numai catei si pisici si sobolani ... ci chiar si pe oamenii de langa tine!

    Success Oana ... esti varful generatiei tale!
    • -5 (7 voturi)    
      solutia nu este crima (Miercuri, 11 mai 2011, 14:50)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui Bilderberg

      Stimate Bilderberg
      Conspiratia mondiala e o idee invechita deja. In conditii extreme orice fiinta cauta sa supravietuiasca prin orice mijloace. Nu suntem in foamete, razboi, calamitate naturala. Suntem fiinte rationale, spunem noi si avem puterea sa discernem. Omorarea cu brutalitate a unor fiinte doar pentru a elibera un buget local denota incompetenta managerului, in speta primarul. Ce va face data viitare cand nu va mai avea bani la buget? Va taia din banii pentru orfelinat, pentru batrani. De ce? Pentru ca aceste potentiale victime nu se pot apara.
      Sunt de acord ca banii sunt putini, ca trebuie sa ii dramuim insa o mai buna implicare inclusiv a celor care carcotesc de pe marginea "monitorului" in viata sociala a orasului poate preveni multe din aceste probleme. Sau sa le usureze. Daca faci un exercitiu de imaginatie ce s-ar intampla daca un stadion de fani in loc sa stea doua ore si sa injure 12 alergatori dupa o minge ar folosi acest timp in a face ceva util pentru orasul lor? O ora pe saptamana din timpul locuitorilor unui oras cu 100.000 de locuitori, sau 30 minute pot schimba major un oras.
      Se pot face multe, de exemplu sa mergi sa repari locul de joaca impreuna cu prietenii, chiar cu o bere langa tine, sa amenajezi gradina din fata blocului, sa vopsesti gardul orfelinatului, sa schimbi un geam sau o clanta. Ti se pare hilar si insignifiant, dar pentru munca asta platesti inzecit pe altcineva si dupa cum stim...nu avem bani!
      Nu e ideologie si nici indoctrinare. Ci doar simtul comunitatii si al datoriei fata de comunitate care "exista dar lipseste cu desavarsire" la noi.
      • 0 (4 voturi)    
        Care crima? (Miercuri, 11 mai 2011, 17:04)

        Jagged Fel [utilizator] i-a raspuns lui Maria

        De cand uciderea unui animal e o crima? Arata-mi tu unde scrie asta in Codul Penal! Voi ati luat-o razna rau de tot! Adica e normal ca o haita de caini sa omoare un om, deoarece saracutii nu au ratiune. Asta nu e crima, pentru ca nu poti judeca niste animale. (Sau poti? In unele tari chiar e posibil.) Dar e o crima daca vrei sa previi astfel de incidente. Cat de lipsita de logica poti fi?! spui ca aceste victime nu se pot apara?! Mi-as dori sa te pun intr-o incapere cu o haita de caini vagabonzi, hamesiti. Sunt curios sa vad cum te-ai apara tu! Sau poate te-ai sacrifica pentru a le potoli foamea?! Daca da, atunci fa-o acum! Ca de gasit caini flamanzi gasesti! Go for it! Ai face lumea mai buna!
      • +1 (1 vot)    
        doamna, (Joi, 12 mai 2011, 1:24)

        hash [anonim] i-a raspuns lui Maria

        imi permit o intrebare: care este ponderea mersului pe jos din totalul deplasarilor dvs?

        daca va deplasati majoritar cu automobilul/autobuzul v-as ruga sa va abtineti.

        emiteti judecati a caror punere in practica poate naste consecinte ce va scapa de sub control.
    • -4 (8 voturi)    
      du-te nene la spital (Miercuri, 11 mai 2011, 15:37)

      pik [anonim] i-a raspuns lui Bilderberg

      si cere sa te trateze de prostie. ce legatura are intre ce spune femeia si prostiile pe care le debitezi tu? ce legatura e intre bilderberg si caini?

      rau e sa fii idiot, nu? si sa mai si suferi de teoria conspiratiei
  • +4 (14 voturi)    
    asa da (Miercuri, 11 mai 2011, 13:39)

    TopCat [utilizator]

    Salut actiunea primarului din Botosani si astept miscari asemanatoare si in Bucuresti.
  • -6 (14 voturi)    
    Omenie....!? (Miercuri, 11 mai 2011, 13:42)

    Mariachi [utilizator]

    Nu pot sa nu constat din comentariile anterioare cat de inumani au devenit romanii....natie de 2 lei, ne meritam soarta....

    Ne bucuram ca au fost masacrate niste animale fara vina si astfel au fost economisiti bani dar suntem impasibili cand altii fac avere pe spinarea noastra si-si etaleaza cu nonsalanta bunurile dobandite din banii si prostia noastra!

    Stire de-acum o saptamana, unde spre deosebire de noi, primeaza civilizatia, nu prostia si primitivismul: http://www.realitatea.net/corpurile-celor-100-de-caini-husky-ucisi-dupa-jocurile-olimpice-exhumate-pentru-investigatii_830949.html
  • +5 (13 voturi)    
    a (Miercuri, 11 mai 2011, 13:51)

    opiu99ro [utilizator]

    Salut adoptarea unor masuri practice cum a fost aceasta in problema cainilor vagabonzi !
  • -2 (12 voturi)    
    Cum va extaziati in fata unui criminal? (Miercuri, 11 mai 2011, 13:56)

    sg [anonim]

    Acum i s-a parut ca erau cainii loviti de jigodie si a ordonat un masacru, ce eutanasiere!
    maine i se vor comunica date despre copiii abandonati, loviti de malarie si subnutritie, are experienta, a avut si succes.. de ce nu? alt rau necesar.
    Rusine cu asemenea primari, care nu sunt oameni, ci jigadii adevarate!
  • +7 (13 voturi)    
    nu pot decat sa ma bucur (Miercuri, 11 mai 2011, 13:56)

    ciomhu [anonim]

    Bine facut!
  • -8 (14 voturi)    
    subiect (Miercuri, 11 mai 2011, 13:57)

    nume [anonim]

    Nu-mi vine sa cred ce oameni primitivi sunt pe acest site, si cum pot fi de acord cu astfel de actiuni. Citesc aici, cum ca, vezi Doamne, ce sume exorbitante s-ar cheltui cu cainii aflati in adaposturi. Atunci cum ramane cu cei din inchisoare, carora li se aloca o suma mai mare decat unui om aflat internat in spital, sau cu tiganii care fac copii pe banda rulanta, doar pentru ajutorul social? Stim doar sa reactionam impotriva unor animale fara aparare. Natie de primitivi!
  • +6 (12 voturi)    
    felicitari pentru initiatiava (Miercuri, 11 mai 2011, 13:58)

    dorel [anonim]

    bravo primarilor respectivi ! niste oameni gospodari si care se gandesc la siguranta cetatenilor !
  • +5 (13 voturi)    
    contributii (Miercuri, 11 mai 2011, 14:00)

    alex [anonim]

    nu sunt de acord sa platesc impozit primariei pentru adaposturile maidanezilor
    adoptia/eutanasierea este singura solutie !
    sunt atatea centre de copii abandonati care au nevoie de ajutorul nostru, iar noi dam bani pentru niste cotete????
    uitam ca suntem oameni...
    • -6 (10 voturi)    
      contributii? (Miercuri, 11 mai 2011, 14:32)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui alex

      Cand ai fost ultima oara intr-un orfelinat? Cand ai donat cu mana ta ceva unui copil in nevoie? cand ai luat un batran dintr-un azil la o plimbare pana in parc?
      Sa emitem "idei sociale" suntem foarte buni dar cati din cei de pe acest site au facut O ZI de voluntariat intr-un centru cu semeni napastuiti de soarta?
      Omenia inseamna altceva decat sa scrii plin de zel ca preferi sa omori decat sa ajuti. Cainii sunt pe strada tot din prostia omeneasca, din lasitatea noastra sau comoditate. Si copiii in orfelinate, si batrani in camine...Si pentru cei ce se vor napusti cu tot felul de idei de genul nu compari omul cu cainele....da nu sufera comparatie caci cainele nu ucide din invidie ci ataca pentru supravietuire. Omul in schimb.....
      • +3 (7 voturi)    
        raspuns (Miercuri, 11 mai 2011, 15:24)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Maria

        eram perfect de acord cu tine pana la ultima fraza ...
        imi pare rau ca iti spun, nu o lua ca pe o jignire , dar tu nu ai ce sa cauti "la oras". ia-ti cainii si mergi cu ei undeva intr-un camp , fa-ti acolo o casa si 1000 de cotete si traieste in armonie cu ei. poate si altii ca tine iti vor urma exemplul , iar noi cei care ne vedem de treaba noastra zi de zi vom scapa in sfarsit de maidanezi
  • -3 (7 voturi)    
    eutanasie DA, moarte violenta NU (Miercuri, 11 mai 2011, 14:01)

    mada [anonim]

    totusi cum au fost omorati acesti catei? au fost eutanasiati sau omorati cu brutalitate?

    ar trebui sa se faca o ancheta ... intradevar nu sunt bani pentru a trata si a creste animale bolnave, insa daca suntem fiinte superioare si civilizate, putem sa le asiguram o moarte blanda si fara chinuri
  • -9 (11 voturi)    
    Credinciosilor, (Miercuri, 11 mai 2011, 14:04)

    Fas [utilizator]

    Il mentionati pe Dumnezeul vostru in aceeasi fraza in care laudati cruzimea. Halal credinciosi.
    Numiti ipocriti iubitorii de animale. Ipocriti sunteti si voi, bestiilor, care strigati in gura mare "Sa se dea banii copiiilor si batranilor!". Dar nu va grabiti sa deveniti asistenti sociali pentru a lua in ingrijre un copil sau sa va dedicati timpul liber voluntariatului, sa petreceti timp cu batranii de prin spitale.
    In mod evident aceste probleme sunt mult mai mari si mai greu de rezolvat cu o solutie unica si magica. Asa este, in mult laudata America, se practiva eutanasierea. Dar numai pe animalele pentru care in prealabil s-a incercat adoptia lor si mai ales indreptarea comportamentului, pentru a fi apti de adoptie. Vreti date? "The HSUS estimates that animal shelters care for 6-8 million dogs and cats every year in the United States, of whom approximately 3-4 million are euthanized.", iar procentul este in continua scadere, pentru ca sunt masuri care s-au luat si care functioneaza.
    Nu totul se rezolva cu bata, mai oameni! Si ca sa inchei, ce s-a intamplat in acest caz este barbarie, nu este eutanasiere.
    Si acum hai! Cu Dumnezeu inainte la dat in cap animalelor. Amin!
    • +1 (3 voturi)    
      deci esti de acord (Miercuri, 11 mai 2011, 17:01)

      marius__ [utilizator] i-a raspuns lui Fas

      deci esti de acord cu eutanasierea animalelor in SUA dar nu si in Romania, pai cum vine asta?
  • +11 (15 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 11 mai 2011, 14:12)

    Andrei [anonim]

    Asa si trebuie facut. Nu cred ca ne putem permite sa ingrjim sute de caini in adaposturi. Cosurile pentru un caine sunt foarte mari desi aparent poate parea o cheltuiala nesemnificativa.
    Nici nu ar trebui sa fie altfel. Orice caine fara stapan, bolnav, trebuie eutanasiat. Propun ONG-urilor sa infinteze adaposturi pentru cainii fara stapan unde sa ii tina pe banii lor si in ce coditii vor daca nu sunt deacord cu ce se intampla.
    Problema e ca activistii ONG-urilor considera ca ceea ce au ei de facut este sa dea de mancare cainilor in spatele blocului si sa faca urle prin presa din cand in cand.
  • +8 (12 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 11 mai 2011, 14:37)

    Ionescu [anonim]

    In sfarsit incep si administratiile sa faca lucruri bune pentru populatie si buget.
    Situatia aceasta nu mai poate continua mult, oameni cad zilnic victime, mizeria cainilor raspandeste boli plus ca acesti caini sunt o povara pentru bugete.

    Deja oamenii au inceput sa rezolve singuri problema cainilor folosind otrava de sobolani sau alte substante.
    ONGistii vor avea de ales intr-e varianta unei eutanasieri corecte, fara dureri si cea a oamenilor normali, cu diverse otravuri.
    Aceste otravuri produc moartea animalului in chinuri dar reprezinta pentru moment sigura solutie pe care o au oamenii pentru problema cainilor de pe strazi.
  • +9 (13 voturi)    
    Felicitari Botosani! (Miercuri, 11 mai 2011, 14:37)

    Stefan [anonim]

    Bucurestiul este un focar de infectie.

    Oprescu, ia exemplu!

    Mai intai Deva, apoi Botosani, cine urmeaza?
  • +6 (12 voturi)    
    bravo! (Miercuri, 11 mai 2011, 14:53)

    airamerica [utilizator]

    Felicitari!
  • +7 (15 voturi)    
    Iubitorii de ciini (Miercuri, 11 mai 2011, 14:58)

    Misu [anonim]

    Dragi iubitori de ciini. Mergeti la padocuri si luati ciinii acasa la voi, ca sa nu se mai imbolnaveasca in padocuri. Nu mai postati pe net ... va rog sa va grabiti pt ca e coada mare de iubitori de ciini si nu o sa mai gasiti decit pe cei eutanasiati...
  • +2 (8 voturi)    
    felicitari (Miercuri, 11 mai 2011, 15:27)

    Ava [anonim]

    200 down, 500000 more to go.. vorbesc de Bucuresti desigur.
    Ma surprinde reluarea aberatiei dintr'o dezbatere mai veche, aceea cu "ce garantie am ca acel ciine sterilizat nu va agresa oamenii?" / "ce garantei am ca dvs. nu veti ucide un om?". Diferenta dintre om si animal este ca (unii dintre) noi am invatat sa ne controlam pornirile primitive - ex. legate de nevoi, teritorialitate etc.- si am inventat conceptul de moralitate/etica/lege. Pacat ca unii nu au reusit sa avanseze si cu logica...
  • +1 (7 voturi)    
    sindromul BRIGITTE BARDOT (Miercuri, 11 mai 2011, 15:33)

    stavross [anonim]

    Ne confruntam cu un sindrom al celor care sunt in stare sa stea cu zece caini in casa si sa-i pupe in bot dupa ce dau limbi la catelele in calduri. In loc sa adopte copii ei alimenteaza caini cu sute de milioane pe an . S
    Stiti ce se putea face cu banii pe care ai cheltuiesc autoritatile ptr cainii si politia animalelor ??? Se dotau spitale intregi , judetene . Nu mai donam noi 2 euro ptr sali de operatii la Marie Curie .
    Hai sa-i omoram pe toti cu carbit bagat in cremwusti !!!!!!!!!!!!!!!
  • -2 (8 voturi)    
    insane (Miercuri, 11 mai 2011, 15:40)

    dragos [anonim]

    datorita prostiei omenesti cainii s au inmultit in asemena hal si tot datorita prostiei omenesti ei sunt liberi pe strazi. iar omul da dovada inca odata de prostie cand nu stie cum sa rezolve problema decat prin macel.
    sunt de acord cu initiativa daca toti cainii erau intradevar bolnavi.. dar nu sunt de acord sa ne jucam de-a Dumnezeu chiar cu absolut orice misca pe planeta asta.
    Cine e rasa superioara pana la urma? Omul? Aparentele inseala.
  • -1 (9 voturi)    
    animale? nuu..romanasi de-ai nostri (Miercuri, 11 mai 2011, 15:41)

    pik [anonim]

    e greu frate sa fii primitiv asa ca voi... bieti amarati primitivi care vor si ei sa omoare pe cineva.

    ba neputinciosilor care dati din gura ca se consuma banii pe caini, nasol e ca s-au consumat banii pe voi si uite c-ati crescut si mai si scrieti. si acum aveti si pareri. ati facut o tara de cacat in care stati voi acolo, gata sa omorati pe cine puteti. da omorati-va intre voi, nu ar fi mai misto?

    hai dati-va cu capul de pamant handicapatilor si spumegati :)
    • -2 (8 voturi)    
      ;) (Miercuri, 11 mai 2011, 15:58)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui pik

      Hrana cainilor ar putea fi asigurata fara probleme cu d-astia ca voi pentru care medicina nu are leac, ati putea sa va sacrificati pentru un scop nobil...cum va place voua sa va mintiti ca sa va creasca inima in piept.
  • -2 (12 voturi)    
    :) (Miercuri, 11 mai 2011, 15:45)

    ion voicu [anonim]

    epidemia de jigodie s-a declansat la administratia locala din botosani iar primarul se pare ca e jigodia principala. tratamentul e simplu:
    demisia pentru incompetenta si declansarea procedurilor de urmarire penala. inchisoarea e prea blinda pentru asemenea infractori.
    urez pe aceasta cale primariei botosani in frunte cu puscariabilul ei primar sanatate si insanatosire
  • 0 (10 voturi)    
    da (Miercuri, 11 mai 2011, 15:48)

    gogi [anonim]

    sai eutanasieze pe toti, din toate orasele. cine iubeste animalele sa isi ia acasa vreo 4-5 maidanezi blanzi care nu musca/omoara oameni
  • +2 (12 voturi)    
    voi va ganditi ce spuneti ????? (Miercuri, 11 mai 2011, 15:56)

    alex [anonim]

    Sincer nu-mi vine sa cred ca exista atatia oameni in tara asta care gandesc ca voi. Nu-i de mirare ca suntem asa cum suntem daca va mai inmultiti mult...
    Ce NU stiti voi sau NU VA PASA este ca eutanasierea in sine e destul de scumpa si nicio primarie (nici din Botosani nici din Bucuresti) nu apeleaza la metoda asta.
    Cainii sunt OTRAVITI si mor in chinuri groaznice pentru ca banii ptr eutanasiere pot f usor sa serveasca la construit de vile / cumparat de BMW-uri si excursii prin strainatate. Uneori, cand si otrava pare prea costisitoare, li se injecteaza pur si simplu aer in vene si mor in aceleasi chinuri teribile.
    Nu vreau sa imi imaginez ce fel de oameni tre sa fiti ca sa vorbiti asa si ca sa nu va :miste" niciun pic suferinta unui animal nevinovat.
    Aici nu e vba de "iubitori de animale" contra "ma-doare-n-c*r ishti", e vorba de niste animale care n-au gresit cu nimic ca s-au nascut intr-o tara care nu e in stare sa rezolve problema.
    Eu zic sa va mai ganditi un pic si poate data viitoare cand faceti cozi la biserica si va rugati sa va mearga bine va amintiti ca tot Dumnezeu a creat si animalele astea si nu cred ca EL va indeamna sa va comportati asa cu ele....
    • +2 (8 voturi)    
      despre creatie (Miercuri, 11 mai 2011, 16:48)

      TheFly [anonim] i-a raspuns lui alex

      Auzi, spiritualule, te anunt ca "El" a creat si animalele din a caror carnitza se hranesc catelusii cu care simpatizezi. Ca doar nu sunt ierbivori, nu?

      Te anunt ca "El" a creat si sobolanii, mustele, insectele si toate lighioanele pe care le starpim fara nicio remuscare.

      Ah, te anunt si ca "El" a creat si porcii, vacile, oile, gainile, etc. carora le luam gatul fara nicio problema, doar pentru a le manca. Iar astea nici macar nu te ataca pe strazi, nu umplu trotuarele de rahat, nu latra noaptea si nu te scoala din somn, nu imprastie boli, etc.

      Iti doresc ca "El" sa-ti dea mai multa intelepciune.
    • +2 (8 voturi)    
      Look at all the fucks I give. (Miercuri, 11 mai 2011, 17:00)

      RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Flash news. Nu imi pasa. Si nici tie nu iti pasa, pentru ca daca ti-ar pasa ai lasa pantofii de piele si ai plage pentru fiecare vacuta sacrificata pentru hrana sau imbracaminte. Nu, tu vii induiosat si postezi cu ochi manga pe aici doar pentru ca e un subiect trendy. Intr-o ora ai uitat.
      Asa ca din partea mea sa ii arunce de vii in crematorii daca asta scuteste bani. Pur si simplu nu imi pasa.
      • -1 (3 voturi)    
        superb (Miercuri, 11 mai 2011, 18:31)

        lexutz [utilizator] i-a raspuns lui RockerJegos

        nu-ti pasa... stai sa vezi cand o sa pierzi si alte drepturi si o sa ai obligatia, asa brusc, sa nu mai iesi din casa dupa ora 20.00. pentru ca o autoritate acolo sus iti vrea binele si economisteste banii pentru iluminatul stradal. :)
        • +2 (2 voturi)    
          . (Miercuri, 11 mai 2011, 23:15)

          RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui lexutz

          E ok, oricum nu pot sa ies din casa dupa ora 20 din cauza potailor.
  • -2 (12 voturi)    
    ati innebunit cu totii (Miercuri, 11 mai 2011, 16:07)

    animal [anonim]

    Un animal nu poate face diferenta intre bine si rau fara dresaj in prealabil.Dar noi?Suntem un popor de criminali care se uita la televizor cum isi da unul altuia cu toporul in cap si radem...suntem niste inculti,si incapabili.Mai avem mult pana sa ajungem macar sa intelegem o filozofie de viata simpla.Poti sa te uiti in ochii unui catel si sa-l omori?Inseamna ca poti face asta cu un cal,cu un pisoi si chiar cu un om.De cand ne jucam dea Creatorul?Suntem niste prosti si as ane trateaza restul lumii,cine a fost afara stie.Nimic nu e personal,e doar o constatare,mi0e rusine cu oamenii romani si ne meritam orice!
  • -2 (4 voturi)    
    curiozitate (Miercuri, 11 mai 2011, 16:11)

    Marius [anonim]

    Daca as vrea sa rezolv problema ar trebui sa vad cat costa construirea unor camine pentru toti cainii fara stapan, sterilizarea si intretinerea acestora. Teren, constructie, hrana, reparatii, personal, etc. Subliniez ca trebuie aflata suma la nivelul intregii tari. Dupa ce se face publica suma, se pot gasi diferite surse de finantare (europene, din bani publici, fonduri private)
    Nu trebuie sa uitam ca durata medie de viata a "prietenului omului" este de maxim 15-20 ani.
    Problema trebuie rezolvata pe termen lung nu pompieristic. Cred ca doar prin faptul ca nu mai indepartam turistii se pot recupera banii, sa nu mai vorbim de celelalte aspecte benefice atat pentru catei cat si pentru noi.Motive de a nu realiza un obiectiv se gasesc, este nevoie de dorinta de a rezolva problema, fara sa te gandesti ce beneficii personale ai putea avea. Doamne ajuta ca un factor de decizie sa fie luminat si sa poata rezolva problema asta odata pentru totdeauna. Sanatate si sa auzim de bine!
    • +1 (3 voturi)    
      din pacate e greu sa gandesti (Miercuri, 11 mai 2011, 18:29)

      lexutz [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      si cel mai bine odihneste fiecare creierul si arunca cu piatra. e bine ce s-a intamplat, lumea se bucura, se rade. la urmatoarea foame a guvernantilor nu se va mai taia din castiguri (ca s-a intamplat deja o data asta) si se va trece direct la eutanasierea batranilor si somerilor. si atunci romanii or sa se bucure si tot asa, pana ramane doar elita (a se citi hotii).
      ce nu poate nici un cap sec sa inteleaga acum, e ca se creeaza precedente periculoase si vor fi puse in aplicare la scara mai mare. deci nu faptul in sine ma deranjeaza personal ci modul de actionare, pompieristic, canibalistic, pe fuga si fara premeditare.
  • +4 (10 voturi)    
    Finally (Miercuri, 11 mai 2011, 16:19)

    ANONIM [anonim]

    Va rog sa veniti si pe la mine prin zona ( Buc. intre Timpuri noi - Nerva Traian ) k ma alerga maidanetzi every day cand merg la serv.
    PRO ENUTANASIEREA
    • -1 (1 vot)    
      barbarilor fara eduatie! (Miercuri, 11 mai 2011, 22:06)

      mihaela [anonim] i-a raspuns lui ANONIM

      ginditi ca niste barbari,exact cum suntem vazuti in strainatate,rusine! omoriti toate animalele ,pasarile,ca poate asa o sa traiti mai bine numai voi!Mi-e rusine in strainatate sa spun ca sunt din Romania din cauza unor barbari !Legea sa-si spuna cuvintul ,sa nu se mai musamalizeze asemenea atrocitati! Dumnezeu a lasat pe pamint si oamenii si animalele.Ele nu au cum sa se apere.
      • +1 (1 vot)    
        hmm (Joi, 12 mai 2011, 9:21)

        Bulan [utilizator] i-a raspuns lui mihaela

        De ce mi se pare ca majoritatea iubitorilor sunt si fanatici religiosi?!
  • -4 (8 voturi)    
    bla (Miercuri, 11 mai 2011, 16:26)

    silvia [anonim]

    sunteti d groaza lumii oameni buni... c nas da sa va puneti si voi in locul lor... oamenii fara suflet si fara inima... voua v-ar conveni sa va ia dreptul la viata
    • +3 (9 voturi)    
      !!!!!!!!` (Miercuri, 11 mai 2011, 16:39)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui silvia

      Deja ne-au luat dreptul viata misunand in haite pe strazi si printre blocuri aparati de tot felul de bolnavi psihici ce se numesc 'iubitori de animale'!!!
      Deja ne-au luat dreptul la viata cand au mutilat si ucis oameni!!
      Ei nu au ce cauta pe strada si nici nu sunt banii sa le facem adaposturi,daca vor ONG-urile ii pot tine pe propria loc cheltuiala!!
  • -2 (10 voturi)    
    Urmatorul pas..boschetarii! (Miercuri, 11 mai 2011, 16:37)

    costel [anonim]

    Boschetarii sunt prezenti peste tot in Bucuresti. Ne strica renumele de capitala europeana. Miros urat, ne opresc din drum spre serviciu cersind bani. Se adapostesc in mijloacele de transport in comun si miros urat etc Dupa ce terminam cu cainii vagabonzi trebuie sa luam la rand si homeless-ii spre a fi eutanasiati. Dar nu oricum. Prin inchiderea lor in "adaposturi" si prin vizite cu presa/politia din 2 in 2 saptamani pentru a vedea rezultatele. Saracii nemti incercau sa gaseasca o solutie pentru exterminarea rapida a evreilor cand totul era de fapt atat de simplu! ARBEIT MACHT FREI!
    • +3 (7 voturi)    
      era vorba despre caini (Miercuri, 11 mai 2011, 17:12)

      danpopa [utilizator] i-a raspuns lui costel

      Sa ramanem totusi la discutie.

      Era vorba despre caini. Daca nu-i poti deosebi, mai fa o ora de biologie. Poate ai chiulit in scoala si nu poti sa faci deosebirea intre caine si oameni.
  • +2 (10 voturi)    
    maidanezi (Miercuri, 11 mai 2011, 16:50)

    costel [anonim]

    Sa dea o lege prin care maidanezi sa dati in proprietatea ONG-urilor si sa faca ei ciorba cu eii bravo ar trebui dusi toti la Botosani
    • -1 (3 voturi)    
      Propun sa fie "eutanasiate" la fel fiarele bipede! (Miercuri, 11 mai 2011, 22:05)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui costel

      Propun sa fie omorati (pardon, "eutanasiati"), TOTI CEI CARE GANDESC SI SIMT CA TINE.
      Dupa aceea, va fi pace si armonie.
      Vor ramane iubitorii de animalute - caini, pisici, miei, etc - si animalutele. Nimeni nu va avea vreo nemultumire.
      Si va fi si ecconomic, ai moral, pentru ca acesti...nenorociti (nu-i pot numi oameni; nici animale, le-as jigni), acesti nenorociti consuma hrana planetei DEGEABA; ei nu stiu decat sa urasca si sa omoare ca sa manince sau din rautate.
  • -1 (7 voturi)    
    cei pro-crima.... (Miercuri, 11 mai 2011, 17:17)

    Mariachi [utilizator]

    va dati mari cocosi pe site-uri....daca sunteti atat de oripilati de aceste animale care va deranjeaza si va cheltuie economiile cu existenta lor....desi singura lor vina e ca s-au nascut in tara asta plina de oameni 'inimosi' ca voi, de ce nu puneti mana pe furci si topoare si iesiti sa-i ucideti, ca vad ca sange rece aveti in voi, sau asta e doar in spatele monitorului....unde e cald si bine!? Tara plina de viteji....din gura!
  • -2 (6 voturi)    
    mi-e mila de voi .....voi cei ce comentati ! (Miercuri, 11 mai 2011, 17:32)

    A [anonim]

    Incepand de la primul om care a comentat si este pro eutanasiere si terminand cu ultimul care a comentat si este pro eutanasiere , va doresc sa simtiti pe pielea voastra ce au simtit si saracele animale in momentele alea ! si dupa sa mai vorbiti ! toata cele bune !
    • 0 (4 voturi)    
      ce bine... (Miercuri, 11 mai 2011, 18:08)

      Dorelus [anonim] i-a raspuns lui A

      macar atat iti e mila... dar le doresti chinuri si moarte... te rog sa nu iti mai pese de noi si de nimeni altcineva
  • -1 (7 voturi)    
    Rusine Botosani! (Miercuri, 11 mai 2011, 17:43)

    Ion [anonim]

    Gheorghita criminal local.
    Mai si minti nemernicule!
    Ai facut ceva sa-i tratezi?
  • -1 (5 voturi)    
    Despre câini. (Miercuri, 11 mai 2011, 18:16)

    Adrian [anonim]

    Bine aţi făcut cu eutanasierea!
    Cât despre doamna Lidia Nistor; aş vrea să-i spun că această boală "Jigodia" este o boală foarte virulentă, iar tratarea ei în marea majoritate a cazurilor este ineficientă, mai ales în stadiu de formă nervoasă a bolii, 100% eşec.
    Mai citiţi doamnă şi după aceea daţi-vă cu părerea.
  • 0 (4 voturi)    
    Fara cuvinte (Miercuri, 11 mai 2011, 18:28)

    Miaow [utilizator]

    Incredibil cate complimente si felicitari la adresa acestor criminali. In momente ca astea ma bucur ca am plecat din tara si nu mai traiesc printre voi, fiinte lipsite de orice urma de empatie. Nu va intereseaza decat de voi, de burta voastra, de fundu' vostru, restul lumii poa' sa crape. Mi-e sila de voi.
    • +1 (5 voturi)    
      Dap (Miercuri, 11 mai 2011, 20:27)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui Miaow

      Ma intereseaza in primul rand sa-mi fie bine mie si semenilor mei si dupa aceea ma intereseaza binele animalelor..si cu atat mai putin al potailor de pe strazi care sunt sursa de :boli,mizerie si agresivitate.
      Te invit cu cea mai mare dragoste sa-i cresti tu pe toti din banii TAI sau esti libera sa iei drumul Indiei unde sunt tot la fel de multe potai ca si aici,vei avea activitate continua mirosind cozile maidanezilor.
  • +1 (7 voturi)    
    Ipocrizie (Miercuri, 11 mai 2011, 18:32)

    torna_fratre [anonim]

    Atat omul cat si cainele apartin regnului animal.
    Amandoua speciile sunt mamifere.
    De peste 20.000 de ani omul si cainele au impartit in comun spatiul in care au trait.
    Insa omul prin factorul de inteligenta si constiinta ar trebui sa fie mai intelept decat a ucide animale din te miri ce considerente(medicale,umanitare,stintifice etc).
    Daca,omul, ucide caini "bolnavi" eu zic sa extindem aceasta dovada de "mila"si asupra oamenilor bolnavi de SIDA,cancer,diabet,leucemie fara discriminare ca si omul bolnav consuma resurse medicale fara sa produca.Ce ziceti dragi partizani a uciderii cainilor?Ar fi OK?
    Aveti in familie pe cineva bolnav?Eu zic sa-i curmati suferinta ca si asa sta pe banii celor care platesc CAS.Exact ca si cainii fara stapan.In loc sa mergeti la sursa problemei care este OMULl,caci daca tot taranul de la sat ar fi obligat de lege sa-si sterilizeze animalele din curte nu s-ar mai ajunge aici.
    Insa nu v-am auzit pe nici unul din voi sa criticati acei semeni care abandoneaza animalele pe camp sau la intrarea in orase.
    Problema cea mare este cainele din spatele blocului care mai latra la straini si nu boschetarii sau tziganii care cersesc in intersectii.Apropos pe cei care dorm prin canale cand ii eutanasiem?Ca sunt sigur ca au sifilis,SIDA,TBC si alte boli mult mai grave decat jigodismul.
    Ganditi si cu inima sau nu o mai aveti?
  • 0 (6 voturi)    
    fara subiect (Miercuri, 11 mai 2011, 18:58)

    cata [anonim]

    oamnenii astia nu au omorat caini, mai bine zis cainii acestia au omorat niste suflete nu se face aasa ceva .. dar cum spuneam nu sunt oameni,nu au constinta,nu au remuscari! pana la urma urmei cani ,bolnavi asa cum sunt nu trebuiau omorati .Ar trebui sa va ganditi ca un om daca ii faceti un rau nu va iarta niciodata ,insa un suflet de caine nevinovat acum il bati si apoi daca il mangai a uitat ce i-ai facut ! De ce nu ganditi asa , de ce aveti asa suflete ?Deaia suntem in urma tuturor pentru niste ""oameni"" ca astia!
  • -1 (5 voturi)    
    PT ASTIA DOI CU BRAVO (Miercuri, 11 mai 2011, 19:03)

    mark35 [utilizator]

    Si pe voi ar trebui sa va eutanasieze ca sinteti grav bolnavi sufleteste si moral si ati ajuns sa credeti ca realitatile din tara noastra sint o normalitate.Brucan a fost prea optimist cu cei 20 de ani de eradicare a prostiei, cred ca 200 de ani ar fi o cifra rezonabila sa intram si noi in limitele unei tari si a unui popor civilizat . E mai usor sa omori decit sa ocrotesti viata, sper ca sistemul sanitar care este identic cu cel aplicat cainilor sa va rezolve si pe voi in viitorul apropiat.
  • 0 (6 voturi)    
    Epidemie de Jigodie ? O aberatie !!!! (Miercuri, 11 mai 2011, 20:15)

    Canadian vet [anonim]

    Cea mai mare gogomanie . Ala care a spus asta ar trebui sa-si dea foc la diploma de veterinar. Solutia unei asa-zise epidemie de Jigodie nu este euthanasierea in masa a cainilor bolnavi.
    ca a fost crima sau nu, nu sunt eu in msaura sa judec. Ca nu stiti sa va rezolvati problema cu cinaii vagabonzi in mod civilizat in Romania, iarasi nu stau eu sa judec, din moment ce nu mai vorbim de tara mea de vreo 10 ani de zile.
    Dar ca sa spui ca veterinar ca ai dat acordul sa omori niste caini ca sa nu se propage o epidemie de jigodie asa este o incalcare a juramantului medical ( alooo ! Colegiul Medeicilor Veterinari din Ro ?) si a deontologiei profesionale. asta daca nu e vorba de incompetenta crasa !
    In Canada te-ar baga la puscarie pentru asa ceva.
    • +1 (1 vot)    
      nu cred (Joi, 12 mai 2011, 12:40)

      Gica [anonim] i-a raspuns lui Canadian vet

      In canada au impuscat 100 Husky dupa terminarea sezonului .
      O rusine ANIMALICA identica precum BARBARISMUL celor din BOTOSANi si BARBARISMUL celor care incearca promovarea eutanasierii bietelor animale .
  • +1 (5 voturi)    
    CRIMINALI NENOROCITI! (Miercuri, 11 mai 2011, 20:25)

    Mircea [anonim]

    Cei mai multi lupta pentru o cauza. Fie ca duc ajutoare copiilor din sate sarace, unde nu ajunge nici curentul, nici asa-zisa civilizatie urbana, unde chiar daca vrei sa muncesti nu ai unde, fie ca pleaca din tara in Africa unde copii subnutriti mor de boli care la noi, in Romania asa-zis civilizata, nu mai exista, fie ca ajuta batranii care nu se pot deplasa si le duc o masa calda sau le ofera tratamente la domiciliu, fie ca ajuta oamenii cu dizabilitati carora statul are grija sa le ia si insotitotii, daca au nevoie, pentru ca deh, bani pentru biciclete si ucis cainii sunt, dar pentru insotitorul unei persoane cu grad 1 de handicap, nu mai exista sau pentru un asistent maternal, care se vede nevoit sa-si abandoneze copiii carora le-a oferit cat de cat o educatie si putina afectiune; fie ca salveaza necuvantatori. Toti acesti oameni au in comun nu bunatatea, empatia, dorinta de a ajuta, faptul ca se gandesc ca pot si ei sa ajunga asa sau ca se gandesc ca daca nu aveau sansa sa se nasca intr-o familie buna, acum poate mancau si ei din gunoaie. Nu. Acesti oameni au in comun alegerea pe care au facut-o. AU ALES SA DARUIASCA VIATA! Au ales sa ofere cateva clipe de frumusete sufleteasca si de fericire pentru sufletele defavorizate de soarta. Soarta, ce cuvant mare. Dar daca stai sa te gandesti, nu tu alegi cum te nasti sau cum vei trai viata. Azi poti sa ai totul, maine poti sa nu mai ai nimic. Azi poti sa mergi, maine da o masina peste tine si ajungi in scaunul cu rotile. Azi poti sa auzi si sa vezi perfect, maine, un accident iti ia aceste daruri.Noi toti suntem constienti de darurile divine pe care le-am primit si de binecuvantarea de a fi normali.Dar mai exista o categorie de oameni, incapabila sa aprecieze darurile primite, incapabila sa ajute, incapabila sa-si rupa din timpul lor pentru a se dedica unei cauze nobile. Si atunci, ce fac? Daca pleci in Africa sa ajuti copiii, aceasta categorie de oameni te va acuza ca nu stai in tara ta sa ajuti copiii de aici.
  • -1 (5 voturi)    
    Sangele tot sange nevinovat este ! (Miercuri, 11 mai 2011, 20:29)

    Ana Maria [anonim]

    Observ ca pe strazile tarii noastre domneste prostia si cruzimea in niciun caz cainele nostru comunitar. Ne ducem la vale cu totul, o sa ne huiduie toti strainii cand vom pleca in strainatate. Deja ne urasc toti europenii. Inca o data spun RUSINE celor care se gandesc sa spele strazile patriei cu sange….nu conteaza ca e sange de caine…..sangele tot sange este pana la urma. Intr-adevar, metoda de civilizare a unei natiuni incepe prin a omori niste fiinte care tot de oameni au fost lasate, pe strada, sa moara de foame. Si cand te gandesti ca toti criminalii astia de serviciu vor vota la anul. E clar cine ne va conduce pe viitor!!!
  • -2 (4 voturi)    
    U.E. DA-NE AFARA, SUNTEM UCIGASI ! (Miercuri, 11 mai 2011, 20:34)

    Dan [anonim]

    Draga UE, ai primit o tara de criminali si de corupti, acum sa te speli cu ei pe cap. Ce zici? Nu mai vrei violatori, talhari? Italia este plina de ei? Spania e satula de ei?Franta vrea sa ne indeparteze? Germania este scarbita cand adude de un roman? Canada refuza sa ne mai primeasca? Hai, lasa ca ti-ai facut-o cu mana ta si inca nu stii ce te asteapta! Stai sa creasca generatia de copii educati in spiritul violentei, care considera ca e normal sa ucizi o fiinta aflata in imposibilitatea de a se apara. Cam asa cum sunt copiii, femeile si batranii. Mie imi este groaza de modul in care s-a deteriorat normalitatea in aceasta tara si de valorile inversate pe care cei mai multi le venereaza.
  • -1 (5 voturi)    
    Sila si scarba ca sunt roman !!!! (Miercuri, 11 mai 2011, 20:35)

    Florin Ganea [anonim]

    Inca o data dovedim ca in loc sa evoluam involuam , inca o data dovedim ca suntem de rasul europei si ca inca am ramas inca niste primitivi . Cine ne da dreptul in luarea unei vieti daca nu o putem da inapoi ? Cum v-ar place ca cineva sa hotarasca pentru voi daca mai traiti sau nu ?
  • -3 (3 voturi)    
    Doamne ai mila ! (Miercuri, 11 mai 2011, 20:37)

    Suntem pierduti, suntem barbari !!!!!!!!!!!!!!!!!! [anonim]

    Copiii sau nepotii nostri sunt singurii care pot schimba lumea. Sa ne amintim ca tot ceea ce parintii le ofera copiilor, copiii le ofera parintilor inzecit. Asa incat daca ne invatam copiii sa arunce cu piatra intr-un catel, sa nu ne asteptam sa ne aduca un pahar cu apa la batranete. Sa ne amintim ca daca mergem la biserica si ne spovedim, Dumnezeu nu uita ca am permis sau chiar am torturat si ucis niste suflete nevinovate.

    Sa ne amintim cat de fericiti eram cand, copii fiind, luam un pui de catel sau de pisica in brate si ii ofeream toata iubirea noastra neconditionata.

    Sa ne amintim ce inseamna credinta, iubirea si cum este normal sa ne educam copiii.

    Vei fi parinte sau poate esti deja. Citeste rugaciunea din atasament ( Rugaciunea de multumire a unui copil ), care poate sa fie chiar rugaciunea copilului tau. Asculta-l pe copilul tau, pentru ca el isi doreste sa creasca intr-o tara civilizata, inconjurat de oameni buni si iubitori. Iar iubirea lui Dumnezeu se face simtita si prin oameni si prin animale. Cand esti trist, cand ai probleme si griji si iti iese in cale un caine/o pisica, nu-i da cu piciorul pentru ca Dumnezeu ti-a trimis un dar. Primeste-l in viata ta, iubeste-l si Dumnezeu te va rasplati.
  • -3 (3 voturi)    
    Ne usic de durere si pe noi! (Miercuri, 11 mai 2011, 20:38)

    Ruxandra [anonim]

    Toti aceia care ucid fiinte nevinovate sunt niste frustrati,niste nimicuri!Pe de alta parte ,aceste nimicuri sunt sursa raului:ucid si ne mutileaza noua sufletele.
  • -2 (4 voturi)    
    200 de ani e putin (Miercuri, 11 mai 2011, 20:43)

    kiki [anonim]

    Prostirea si indobitocirea maselor functioneaza perfect de 20 de ani. Rezultatele se vad acum, chiar in comentariile la acest articol. Sa ajungi sa spui bravo unei crime in masa este pur si simplu ABERANT. Daca se tolereaza asa ceva, fara un control real si la sange facut, mesajul transmis este unul foarte dur si negativ: adica se poate orice in tara asta, mai exact orice nu ne convine poate fi rezolvat prin sanctiunea suprema. Pe cand si pedepsirea oamenilor care nu protejeaza si nu au grija cum trebuie de animalele lor??? Macar cu inchisoarea. Eu una, chiar fac ceva in sensul asta, duc femele la sterilizare, dau spre adoptii catei, ii vaccinez, tratez etc. si pot spune ca am vazut inclusiv oameni cu cap, cu facultate si doctorat care, in loc sa puna mana sa ajute si ei, prefera sa abandoneze animalele nesterilizate in alta parte, numai sa nu fie in ograda lor. ASTA este, din pacate, mentalitatea generala si starea reala de fapt. Cu asa oameni nu poti face nimic in tara asta, nici pentru animale, nici pentru oameni.
  • -1 (3 voturi)    
    Azi ucide un caine, maine va ucide un om! (Miercuri, 11 mai 2011, 20:44)

    Vlad [anonim]

    In fiecare zi ma intreb la ce ajuta rautatea. Ii vad pe oameni incrancenati, dornici sa ucida, dornici sa raneasca un suflet. Este ciudat, pentru ca acesti oameni sustin ca iubesc oamenii, copiii si ca tocmai de aceea cainii de pe strada ar trebui ucisi.

    Dar ca un paradox, desi sustin ca iubesc oamenii, tocmai prin aceasta dorinta de a scapa de fiinte inutile lor, sfarsesc prin a rani oamenii normali si mai ales copiii.

    Deci tu criminal de caini (si alte fiinte necuvantatoare) iubesti oamenii, dar oare oamenii care iubesc si respecta animalele nu sunt ranite de faptele tale? Si atunci cum poti sa spui ca iubesti oamenii, cand tu de fapt ii ucizi? A, e o problema de logica. Nu cred ca ai facut asa ceva in scoala. Asa cum nu cred ca ai facut nici religie.
    • +1 (3 voturi)    
      Problema de logica (Joi, 12 mai 2011, 9:12)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      Este urmatoarea:Tu esti om, maidanezii agreseaza sau chiar ucid oameni cum poti sa te declari iubitor si suflet mare cand semenii tai sufera si pui un animal mai presus decat omul?!
  • -1 (5 voturi)    
    Lipsa educatiei naste ucigasi! (Miercuri, 11 mai 2011, 20:45)

    Andreea [anonim]

    Cu cat lupta cu raul se inteteste si oamenii devin mai buni si mai constienti ca animalele au suflet, cu atat raul incearca sa-si infiga coltii mai abitir in sufletul nostru. Am descoperit acest citat in care vreau sa cred pentru a-mi pastra speranta: „Aminteste-ti ca in toata istoria au fost tirani si criminali si pentru o vreme au părut invincibili, dar la sfarsit toti au căzut. Intotdeauna” – Mahatma Gandhi.
  • -1 (5 voturi)    
    rusine !!! (Miercuri, 11 mai 2011, 20:53)

    Elena [anonim]

    Dupa ce ,ca suntem saraci...suntem si saraci la suflet...Rusine!!!!!!!!!
  • -1 (5 voturi)    
    Monstrii cu chip de om ! (Miercuri, 11 mai 2011, 20:54)

    Everest [anonim]

    Monstrii cu chip de om este un cuvant prea bland, pentru cei care comit astfel de crime oribile. Azi un caine, maine un copil, sotia, sau un parinte. Sangele are aceeasi culoare, si crima aceeasi definitie si aceleasi metode, pentru acesti netrebnici care au infaptuit asemenea orori. Ce educatie sa dam copiilor nostri? Educatia crimei, a lasitatii, a sangelui? Iata, de ce lumea civilizata se teme de noi si ne arata acuzator cu degetul, peste tot, in Europa, in lume...Rusine, administratiei botosanene, care a permis asemenea faradelegi!....
  • -1 (3 voturi)    
    Suflet milos ! (Miercuri, 11 mai 2011, 20:59)

    Victor Sandrin [anonim]

    “Mă doare când văd
    Mă doare când văd: cerul gri,
    mamă cu tâmple-argintii,
    copii nedoriţi,
    soldaţi badjocoriţi,
    ţăranii bând apă clocită
    pe arşiţa cumplită.
    Mă doare când văd: suflet hain,
    omul muşcând cu venin,
    câinele bătut,
    pasărea cu penajul rupt,
    minciuna cu multe picioare
    pe mine mă doare
    Nu-mi pasă de proverbul ce-mi cere
    Să fiu tăcută, cu gura de miere!
    Mă doare când văd: flori călcate,
    străzi nemăturate,
    tineri drogaţi,
    bătrâni dezonoraţi,
    acidul in ploaie că vine
    şi Terra că tremură-n
    suspine.
    Nu vreau ca viitorii nepoţi
    Să se nască morţi!

    (Poezia a obţinut premiul II la concursul
    “JEAN BART” al Ligii Navale Române
  • +2 (4 voturi)    
    ... (Miercuri, 11 mai 2011, 21:42)

    Crashtest [anonim]

    Bah fratilor! ONG-urile se bat cu pumnu-n piept pt sustinerea programelor de sterilizare si deparalizare, dar stiti de ce? Chiar sunteti atat de naivi incat sa credeti ca le pasa de potai? Nu!!! Campaniile de sterilizare inseamna BANI GRATIS!!! Bani pt limuzine, case, concedii... Bani pt care nu se plateste impozit, nu se munceste! Acum, cand parlamentul a votat ca ONG-urile sa nu mai aiba drept de gestionare a situatiei animalelor comunitare, proprietarii de ONG tip Capusa fac valuri si instiga la mitinguri, doar doar isi vor recapata dreptul de a primi bani gratis. Nici o organizatie n-a facut ceva notabil! In Bucuresti , ONG-urile din sectorul 2 au strans cateva zeci de potai si le-au dat drumul pe camp, in comuna Afumati (16 km de Bucuresti). O fi bine?
    Ar trebui eutanasiati si posesorii de ONG, odata cu javrele!
  • -1 (3 voturi)    
    creierul prostilor din pacate (Miercuri, 11 mai 2011, 21:44)

    psiholog [anonim]

    nu poate oferii solutii inteligente,tot ce este generat are caracter primitiv,salbatic,violent
  • -1 (3 voturi)    
    Ma doare crima! (Miercuri, 11 mai 2011, 21:53)

    Iuca [anonim]

    “Mă doare când văd
    Mă doare când văd: cerul gri,
    mamă cu tâmple-argintii,
    copii nedoriţi,
    soldaţi badjocoriţi,
    ţăranii bând apă clocită
    pe arşiţa cumplită.
    Mă doare când văd: suflet hain,
    omul muşcând cu venin,
    câinele bătut,
    pasărea cu penajul rupt,
    minciuna cu multe picioare
    pe mine mă doare
    Nu-mi pasă de proverbul ce-mi cere
    Să fiu tăcută, cu gura de miere!
    Mă doare când văd: flori călcate,
    străzi nemăturate,
    tineri drogaţi,
    bătrâni dezonoraţi,
    acidul in ploaie că vine
    şi Terra că tremură-n
    suspine.
    Nu vreau ca viitorii nepoţi
    Să se nască morţi!

    (Poezia a obţinut premiul II la concursul
    “JEAN BART” al Ligii Navale Române.
  • +1 (3 voturi)    
    cainii maidanezi (Miercuri, 11 mai 2011, 22:10)

    sorin [anonim]

    felicitari primarului din Botosani;prin lege primarul este obligat sa asigure sanatatea populatiei pe care o pastoreste;aici intra si asigurarea sanatatii,or, cainii vagabonzi sunt un pericol pt. populatie.ONG-urile care tot prtesteaza ar trebui interzise pt. ca ele se inmultesc odata cu caini vagabonzi.
    Legea domnului M.marinescu e facuta impotriva omului;cainele vagabond creeaza 3 probelme grave:musca chiar si cand nu sunt in haita,pro duc multa murdarie care uscata devine praf purtator de germeni pe care ii inspiram,.Larma pe care ei o produc mai ales noaptea,nu-i ultimul dezagrement.Cine crede ca un maidanez castrat,vaccinat, nu mai este purtator de germeni, se insala;microbii sunt mai destepti decat autorii de legi;se retrag in forme conservante si se depun in nucleul unor celule;cand le vine bine, apar in forme vegetative, se inmultesc si iti dau boala.
    Pana la venirea comunistilor, nu existau maidanezi si asta pt. ca primaria expedia zilnic masina cu hingheri, iti tinea cainele 7 zile, apoi, daca nu-l luai contra unei taxe piparate, il ucidea.Azi se zice elegant, eutanasiere;acelasi lucru e oameni buni.
    Pana una-alta, rog pe autorii legii sa-mi spuna cine curata de pe strazi murdaria lasata de miile de maidanezi sterilizati si lasati in libertate ?
    Lasati primarii sa-si faca treaba.
    Sorin
  • -1 (3 voturi)    
    Dumnezeu este iubire, mila si compasiune! (Miercuri, 11 mai 2011, 22:19)

    Diana E. [anonim]

    Va rog sa nu uitati ca Dumnezeu este iubire, Dumnezeu iubeste toate fiintele pe care le-a creat si pe care le-a inzestrat cu suflet. Si animalele chiar au suflet! Chiar si stiinta a confirmat-o. Si sa nu uitam ca au fost sfinti care s-au pus in slujba iubirii pentru necuvantatoare. Oare asta nu spune nimic? Eu as zice ca spune totul. Voi, ca fii ai lui Dumnezeu, respectati si iubiti toate fiintele si veti fi rasplatiti pe masura.Dumnezeu nu pedepseste, insa toate faptele rele pe care fiecare dintre noi le genereaza se intorc impotriva noastra. Pentru ca Universul nu ne trimite inapoi decat ceea ce noi trimitem catre el. Este ca o oglinda. Si daca uneori avem impresia ca suntem pedepsiti si nu meritam ceea ce ni se intampla, de fapt doar ne privim in oglinda. Daca nu ne place ce reflecta oglinda, vina este doar a noastra.
    Haideti sa fim doar iubire, sa imbratisam cu gandul si cu fapta toate necuvantatoarele si toti cuvantatorii si sa lasam Universul sa ne intoarca iubirea!.
  • 0 (4 voturi)    
    solutie? (Miercuri, 11 mai 2011, 22:24)

    unu din vest [anonim]

    de ce nu incearca oare autoritatile sa exporte maidanezii din romania in coreea de sud unde se consuma ca si hrana?
  • 0 (4 voturi)    
    Iubire si dragoste sentimente nobile! (Miercuri, 11 mai 2011, 23:00)

    Marius @@@ [anonim]

    Iubirea fata de animale reflecta si iubirea fata de oameni , asa cum noi ne purtam cu semenul nostru, asa ne purtam si cu animalele, iar acest lucru ar trebui sa ne dea de gandit
    • +1 (3 voturi)    
      Da.. (Joi, 12 mai 2011, 9:14)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui Marius @@@

      O reflecta cand veti invata sa puneti omul mai presus decat animalul,inapoiatilor!
  • 0 (4 voturi)    
    TOTUL A FOST PREMEDITAT, NU AU FOST BOLNAVI !!!! (Miercuri, 11 mai 2011, 23:21)

    Toader Gabriel [anonim]

    In ianuarie 2011 vice primarul declara IN PRESA ca in 6 luni scapa Botosaniul de " maidanezi...asta a fost ARANJATA...de MULT...
    http://www.adevarul.ro/locale/botosani/Botosani-_Florina_Ghiorghita-_-In_sase_luni_scapam_de_maidanezi_0_406759671.html
  • +2 (4 voturi)    
    mirare humanum est (Joi, 12 mai 2011, 1:05)

    NewLevel [anonim]

    Ma mir de comentariile iubitorilor de animale-ciini.
    (fac o paranteza: chiar acum un ciine urla pe afara de mama focului, probabil isi apara teritoriul: parcarea de la Sala Palatului, din centrul capitalei europene Bucuresti).

    Iubitorii nu vad ciinii vagabonzi ca pe o problema, ceea ce mi se pare uimitor. Nu li se pare o problema sa-i ocoleasca cind stau lungiti la soare, sau ca urla noaptea sau ca au omorit un japonez sau o femeie, sau un copil, nici ca iarna umbla in haite care ar trebui ocolite. Nu. Ei vad numai ochii blinzi, umani si inteligenti si faptul ca ciinele nu ne da noua nici lapte, brinza, blana, carne, oua. Vaca are ochi blinzi dar nu exista ONGuri de aparare a vacilor.
    Sa eutanasiezi un ciine nu inseamna neaparat sa fii crud, inuman si o bestie cu chip uman, cum zicea cineva mai sus. Sa omori o fiinta vie, fie el ciine vagabond, vaca, pui de gaina, sobolan sau copac e un gest responsabil si perfect justificat daca are o alta motivatie decit uciderea din placere. Omori gaina ca sa faci supa; omori sobolanul ca sa nu-ti manince porumbul din pod si ca sa nu te muste cind ajungi acolo. Omori ciinele vagabond ca sa nu te muste.
    Si o intrebare pentru ipocritii de iubitori de ciini vagabonzi: daca ati avea un copil de 5 ani care ar fi ucis de un ciine vagabond in ce fel vi s-ar schimba punctul de vedere asupra acestei probleme? Ar deveni ea o problema?
    • +2 (4 voturi)    
      ma infior (Joi, 12 mai 2011, 7:44)

      gica [anonim] i-a raspuns lui NewLevel

      ma infior cand vad atata animalitate ! la oameni
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Joi, 12 mai 2011, 9:17)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui NewLevel

      Nu ti se pare normal sa vada asa ceva din moment ce psihicul lor este bolnav?!
      Ei si-au pierdut capacitatea de a rationa, sunt condusi doar de niste instincte adanc izvorate din perioada in care oamenii si animalele traiau impreuna, pupandu-se bot in bot.
      • -1 (1 vot)    
        Interesant... (Joi, 12 mai 2011, 16:37)

        Miaow [utilizator] i-a raspuns lui Bulan

        Nu stiu cum sa-ti spun dar "psihicul bolnav" il detineti voi, cei care sarbatoriti cu urale acest masacru, nu noi. Si mai aveti pretentia sa va numiti fiinte superioare?? Fiinte superioare my ass.
  • -1 (3 voturi)    
    o noua rusine (Joi, 12 mai 2011, 8:56)

    Mihai [anonim]

    Aceatsa este o noua rusine. In realitate aceste animale sunt creatia acestei societati incapabile sa rezolve civilizat problemele , asa cum alte societati occidentale au facut-o.
    Daca au fost boli se datoreaza MIZERIEI si infometarii bietelor animale , modului INUMAN in care au fost tratate .
    Exista vaccinuri, exista medicamente . Se cheltuie miliarde din banii publici ce intra in gauri negre, dar bani pentru civilizare nu exista.
    Aceatsa este o noua barbarie , cu regret, vad sustinuta de atatia indivizi care se vor oameni.
    • +1 (3 voturi)    
      exact.. (Joi, 12 mai 2011, 10:08)

      hash [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      acelasi rationament il putem construi si pentru voi, aparatorii cainilor.

      va plac mai mult cainii decat oamenii, ceea ce inseamna ca deveniti, incet-incet, asociali.
      • 0 (2 voturi)    
        si DA (Joi, 12 mai 2011, 12:45)

        the dobermann [anonim] i-a raspuns lui hash

        Da, imi plac mai mult cainii decat ANIMALICII care produc asemenea barbarii !
        As vrea sa va vad cu batele ce ati face nu in fata bietilor nenorociti, ci in fata a cativa dobermanni adevarati.
  • +1 (3 voturi)    
    ....voi fiintze superioare.... (Joi, 12 mai 2011, 15:48)

    bellea [anonim]

    Eu am luat caine de pe strada si l-am crescut 15 ani , am mai dat si niste bani , am mai platit si niste operatii la animale de pe strada , nu conteaza ..... nimeni nu a spus ca doreste sa fie caini pe strada , au spus ca nu sunt deacord cu uciderea lor , este o diferentza. Cainii agresivi de pe strada sunt tot din cauza oamenilor care ii lovesc sau au un comportament isteric , ei trebuie sa supravietuiasca , deci se inraiesc logic. Tu daca ai trai pe strada cum ai fi ? mai bland? mai intelegator ? altruist? ... etc ? .... dar daca ai lua cate un mare pumn in fatza sau un ciomag pe cocoasa .... uite asa ..... ca asa vreau eu .... ca nu te suport .... ca esti urat .... ca esti murdar .... ca esti sarac ..... cum ai proceda? .... asa se comporta multe fiintze superioare cu aceste animale ..... Cainele devine agresiv doar daca este batut sau inrait in mod special de niste stapani senzationali, absolut toti cainii sunt animale domestice indif de rasa , depinde cine le creste si in ce mediu traiesc ... ca si la oameni , aceste minunate fiintze superioare. Nu stiu daca este si cazul tau , insa multi care sustin ca au si ei caini acasa , nu pot sa creasca decat un caine de rasa .... il considera suprior .... calitate superioara fatza de jigodiile de pe strada , aia nu se numeste deloc ca iti plac sau iubesti animalele , tot cretini se numesc. Stiu , este mult mai simplu sa omori .... CINE VA DA ACEST DREPT ??? .... culmea se mai si bucura ...... incredibil ..... cu siguranta ca toti cei care va bucurati pt asta va si vad cum mergeti voi la biserica de Paste si sunteti f credinciosi asa si chiar amici buni cu Dumnezeu si chiar aveti glume impreuna si de simpatici ce sunteti il si rugati sa va dea niste malai niste putere sa va fie viatza mai frumoasa .... jigodia ai de pe strada care poate sa fie si caine dar si om nu se ridica la nivelul vostru .... fiintze superioare nu ? ...... ROATA SE INVARTE FITI CONVINSI
  • +1 (3 voturi)    
    ... gunoaie superioare ... (Joi, 12 mai 2011, 16:39)

    Zattara [anonim]

    Sunt de-acord cu tine bellea , cainii astia au ajuns tot din cauza noastra in strada iar acum salivam de placere ca vor fi ucisi . Ai perfecta dreptate , parca mi-ai citit gandul , voua restul , sa va dea D-zeu sa va chinuiti de 10 ori mai rau ca animalele astea care nu inteleg de ce vrem sa le ucidem !!!
  • -2 (2 voturi)    
    ipocrizie la patrat (Vineri, 13 mai 2011, 10:05)

    pegas [anonim]

    nu pot spune ca s-ar in sus de bucureie cand aflu asemenea stiri dar nici foarte rau nu-mi pare. cel mai mult ma deranjeaza ipocrizia asa zisilor iubitori de animale care au ajuns sa se duca pe la biserici si sa blesteme pe cei care au eutanasiat cainii respectivi si aprind lumanari pentru sufletele lor. As vrea sa-i intreb pe acesti ipocriti:pt sufletele copiilor morti in maternitatea giulesti au aprins vreo lumanare, sau pt victimele copii orfani din somalia care se nasc cu greutate de 1.kg si jumatate si nu traiesc mai mult de o saptamana au aprins vreo lumanare. Ipocritilor!!!, luatii voi acasa si aveti grija de ei, ca nu sunt eu obligat sa traversez strada ca vad haitele de maidanezi care sar pe oameni si pe copii sau sa fac slalom printre rahatii lor. Iar primariile sa puna mana sa-si faca datoria asa cum si-a facut si cea de la Botosani.
  • 0 (0 voturi)    
    pacat de voi.... (Luni, 16 mai 2011, 22:48)

    krmn [anonim]

    se mai trezeste si un destept sa zica sa curatam Moldova de vagabonzi...deja deviati de la subiect...
    si referitor la uciderea lor nu aveti inima nici macar cat un caine...gura nu va doare sa aberati... fiecare cu parerea si sufletul lui...nu va mai aratati rautatea si sa si laudati, pacat ca va numiti oameni
  • 0 (0 voturi)