VIDEO Inca un militar roman a murit marti in misiune in Afganistan

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 10 mai 2011, 9:30 Actualitate | Esenţial

Caporalul Catalin-Ionel Marinescu, din Batalionul 26 Infanterie "Neagoe Basarab", a cazut la datorie marti, 10 mai, in jurul orei 06.00, in Provincia Zabul, Afganistan, informeaza un comunicat al Ministerului Apararii Nationale.

In timpul desfasurarii unei misiuni de patrulare pe autostrada A1, militarul executa cercetarea terestra a unui obiectiv, conform procedurilor. In urma unui atac cu un dispozitiv exploziv improvizat, caporalul a fost grav ranit, fiind transportat de urgenta cu un elicopter echipat MEDEVAC la Spitalul Militar din baza Lagman pentru ingrijiri medicale.

Cu toate eforturile depuse de personalul medical pentru salvarea vietii sale, caporalul Marinescu a decedat.

Militarul, in varsta de 28 de ani, era necasatorit.

Ministrul apararii nationale Gabriel Oprea a semnat ordinul de avansare la gradul de sublocotenent post-mortem a caporalului Catalin-Ionel Marinescu, care si-a sacrificat viata sub culorile Drapelului national, savarsind acte de devotament exceptional in timpul executarii misiunii in teatrul de operatii din Afganistan.

De asemenea, ministrul apararii nationale a inaintat Presedintelui Romaniei propunerea de decorare a sublocotenentului post-mortem Catalin-Ionel Marinescu cu Ordinul National "Steaua Romaniei" in grad de Cavaler, pentru militari, cu insemn de razboi.

Miercuri, 11 mai, la ora 08.00, in toate unitatile militare din tara si in cele dislocate in afara teritoriului national, vor fi organizate ceremonii militare si religioase, in semn de recunostinta, pretuire si deplin respect pentru eroul Catalin-Ionel Marinescu.

Ministrul apararii nationale Gabriel Oprea si conducerea armatei isi exprima profundul regret pentru pierderea vietii sublocotenentului (p.m.) Catalin-Ionel Marinescu si sunt alaturi de familia greu incercata.



Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

4788 vizualizari

  • -4 (26 voturi)    
    intrebarea este: (Marţi, 10 mai 2011, 9:40)

    ministerul apararii [anonim]

    Ce cauta romanii prin Afghanistan ?
    • +12 (18 voturi)    
      ... (Marţi, 10 mai 2011, 10:17)

      yo [utilizator] i-a raspuns lui ministerul apararii

      cauta resurse pentru un trai mai bun prietene... numai ca pretul e un pic cam mare...
      • 0 (2 voturi)    
        Intr-un razboi (Marţi, 10 mai 2011, 15:20)

        luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui yo

        care nu ar trebui sa ne priveasca. Nu a luptat pentru Romania. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace !
        Totusi a luptat ca mercenar... Pacat.
        • +4 (6 voturi)    
          cultura (Marţi, 10 mai 2011, 16:30)

          ioan [anonim] i-a raspuns lui luxdesign28

          1. Prietene cerceteaza DEX-ul ca sa intelegi ce insemna 'mercenar."
          2. Romanii sunt acolo pentru ca fac parte dintr-o alianta, iar o alianta insemana participare reciproca. Crezi ca americanul sau neamtul va ridica un deget pentru Romania in caz de belea, daca nu este ineplinita condita de reciprocitate?
          Mai bine ati spune Dumnezeu sa-i ierte pe acei militari cazuti.
          Si datorita lor dumneata ai posibilitate sa spui tampenii pe net.
          • +1 (5 voturi)    
            Sincer (Marţi, 10 mai 2011, 18:30)

            moucha [anonim] i-a raspuns lui ioan

            Si desi aveti perfect dreptate, sint aproape sigur ca americanu' sau neamtu' no vor ridica nimic in caz de belea daca pe aici nu va trece nici un gazoduct sau nu vor exista niste interese de aparat.
    • +8 (26 voturi)    
      Cateva idei (Marţi, 10 mai 2011, 10:19)

      Moucha [anonim] i-a raspuns lui ministerul apararii

      A. Sa se antreneze. Asa cum un alergator la maraton se pregateste ani, desi nu e maraton in fiecare zi si exact asa cum si peste el poate da o masina si muri antrenandu-se.

      B. Sa mai spele din petele de pe onoare din timpul WW2 cand ca sa mai avem pe harta o Romanie a fost nevoie sa ne facem ca nu stim cine sunt nemtii.

      C. Sa rascumpere faptul ca azi pe harta Romaniei sta lipita eticheta Made in NATO.

      D. Cel mai important: va cauta pe dvs care aveti bucuria sa stati confortabil pe scaun si sa scrieti la comp.
      • -4 (16 voturi)    
        idei scoase din putul gandirii: (Marţi, 10 mai 2011, 11:03)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Moucha

        A1. maratonistul nu alearga gol, descult, flamand -- adica decat sa trimiti 2000 de soldati prost echipati, carne de tun, mai bine trimiti 100 bine echipati (sa te intreb cati soldati trimit tari MUUUUULT mai potente financiar decat noi?)

        A2. daca vrei sa bati recordul de viteza, nu alergi la maraton.
        Soldatii romani trebuie sa se antreneze pentru a apara ROMANIA, nu sa pazeasca latrinele soldatilor SUA.
        De cine ne e frica noua? De Rusia.
        Pai fratica, ar trebui sa ne antrenam pe un scenariu in care avem oponenti foarte bine inzestrati, mult mai numerosi decat noi, nu contra unor pastori afghani.

        B. Deci daca ne ducem in Afganistan si impuscam civili/talibani care-si apara tara spalam rusinea din WW2?
        Copilasule, tu stii de ce am patit noi in WW2 ce am patit?
        1) pentru ca ne-am bazat pe aliati (SUA, UK, Franta) care ne-au dat un mare sut in fund
        2) pentru ca armata romana era FOARTE PROST inzestrata din cauza CORUPTIEI

        Suna cunoscut?

        C) Toate tarile NATO au trimis trupe in Afganistan? E participarea proportionala?

        D) Eu stateam pe scaun confortabil si inainte sa moara soldati romani in Afganistan, deci care e argumentul tau?
        • +3 (11 voturi)    
          hmmm (Marţi, 10 mai 2011, 11:14)

          ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

          Aici lipseste o clarificare - armata noastra e pe baza de voluntariat sau e serviciu militar obligatoriu?
          • +4 (6 voturi)    
            voluntariat! (Marţi, 10 mai 2011, 11:55)

            un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

            armata nu mai e obligatorie si cadrele care pleaca sunt alese pe baza de voluntariat!
            • -1 (3 voturi)    
              gresit (Marţi, 10 mai 2011, 15:49)

              ca [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

              Mai citeste prietene
              • 0 (2 voturi)    
                ... (Marţi, 10 mai 2011, 17:09)

                Vendetta [anonim] i-a raspuns lui ca

                1) atat timp cat Romania participa cu trupe pe teatrele de operatiuni, orice soldat mort este UN EROU caci pe umarul sau erau atasate simboluri militare romanesti, nu altceva...
                2) Soldatii romani care se duc in Afganistan sunt toti voluntari... si mai mult,, toti depun eforturi substantiale ca sa prinda un loc in acele unitati... Motivele care ii indeamna sa faca asta pot varia de la: nevoia suplimentarii veniturilor si terminand cu nevoia de adrenalina... Oricare ar fi aceste motive, dezonodamantul nu se schimba cu nimic, acesti oameni sunt eroi...
            • 0 (4 voturi)    
              voluntriat?! (Marţi, 10 mai 2011, 16:37)

              ioan [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

              Va tot dati cu parerea aiurea. Citii Legea 53/2011 care modifica Legea 80/1995 Statutul Cadrelor Militare. Va veti da sema ca va dati cu parerea in necunostinta de cauza.
              Un popor (conducator) care isi blameaza armata in scurt timp nu va mai fi popor (conducator!)
              Cu unii indivizii aiurea chiar din armata este altceva daca avem elemente concrete.
              E bine sa reflectati la acest lucru!
          • -2 (4 voturi)    
            pana acum aveai o scuza, acuma? (Marţi, 10 mai 2011, 13:13)

            oli [anonim] i-a raspuns lui ampersand

            53/2011
            2. La articolul 8, dupa alineatul 1 se introduc doua noi alineate, alineatele 2 si 3, cu urmatorul cuprins:

            „Cadrele militare in activitate au obligatia sa participe la misiuni in afara teritoriului statului roman, in functie de cerintele Ministerului Apararii Nationale, pentru indeplinirea obligatiilor asumate de Romania prin conventii si tratate internationale.
            • +1 (1 vot)    
              ce scuză? (Marţi, 10 mai 2011, 21:50)

              ampersand [utilizator] i-a raspuns lui oli

              Am făcut armata în anii 80. Înrolarea era obligatorie. Deci, eram obligat să fac armata. Odată ce eşti în armată, trebuie să respecţi ordinele primite de la superiori, period.

              Întrebarea mea nu se referea la faptul dacă repectarea ordinelor primite de la superiori a devenit din obligatorie facultativă, ci dacă înrolarea a rămas obligatorie sau a devenit facultativă.
        • -2 (4 voturi)    
          Raspunsuri (Marţi, 10 mai 2011, 12:01)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

          A . 1. romanii acolo beneficiaza de echipament NATO. Nu sunt desculti flamanzi si prost echipati, dopar cei de acasa sunt prost (auto)informati!
          A. 2. tocmai ca suntem membrii NATO ne garanteaza integritatea teritoriala inclusiv in fata Rusiei! Asta e pretul pentru a fi membru al unei aliante militare! servesti intereselor grupului nu doar cele individuale!

          B. Invata un pic de istorie! Aliatii nostrii nemti ne-au impartit teritoriile de 2 ori. O data cu URSS , vezi Basarabia, si o data cu Ungaria, vezi NV Transilvaniei! Halal aliati.... au primit ce au meirtat...au fost tratati asa cum ne-au tratat si pe noi!!!

          [..........]
          • +2 (6 voturi)    
            Inventii: (Marţi, 10 mai 2011, 14:18)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

            A1. romanii de acolo beneficiaza de aceleasi echipamente NATO si protectie ca si soldatii SUA de exemplu?
            Daca e asa, de ce mai e nevoie de 200 de milioane de euro anual de la buget sa participe in Afganistan?

            A2. Singura garantie e cand te poti apara singur. Fiind membri NATO cumparam echipamente antice de care nu avem nevoie (fregate si alte prostii).

            B. Romania a fost abandonata in fata Germaniei de aliatii cu care a castigat Primul Razboi Mondial.
            Urmatorii "aliati" -- nemtii, ne-au tras-o si ei asa cum bine spui tu.
            Polonia a fost si ea tradata de Marea Britanie si de Franta, iar DUPA WW2, DESI 250.000 de polonezi au luptat de partea aliatilor chiar si dupa impartirea Poloniei; Polonia fost data pe mana Rusiei.

            Daca ai sti macar un gram de istorie ai sti ca NU EXISTA GARANTIA SECURITATII, nici chiar atunci cand esti o super-putere iar atunci cand te mai si bazezi pe ALTII sa te apere, ai TOATE SANSELE SA FII TRAS IN PIEPT.

            Istoria ne arata ca suntem doar niste pioni si marile puteri nu au prieteni ci doar interese.
            Faptul ca murim ca prostii in Afganistan nu va conta nici macar o secunda intr-un scenariu in care Romania va avea nevoie REALA de protectie.
            • -1 (1 vot)    
              Sunt de acord (Marţi, 10 mai 2011, 15:22)

              luxdesign28 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

              ce ceea ce ai spus. ii inteleg pe romani ca vor sa castige un ban. Dar tot mercenari sunt.
            • +1 (1 vot)    
              ... (Marţi, 10 mai 2011, 17:19)

              Vendetta [anonim] i-a raspuns lui Anonim

              R A1) Echipamentul baietilor nostrii este similar ca performante cu cel al USMC, este adevarat nu se compara cu echipamentul alora de la SEAL(de ex) dar si bugetul US Navy Special Operations Command este considerabil mai mare decat bugetul alocat de guvernul roman catre armata... La capitolul echipament si pregatire stam bine, asa ca stai fara griji aici...
              R A2) Corect. Chiar daca trupele trimise in Afganistan si Irak sunt echipate rezonabil, restul armatei este "praf pulbere fina": aviatie de vanatoare practic nu avem, marina militara ar putea cel mult apara lacul Techirghiol, T-75-urile chiar daca au suferit niste mici upgraduri sunt mult in spatele tancurilor moderne, cat despre anticul Ak-47 sau absolut inutilul AG7 nici nu are sens sa mentionez...
              R B) Total de acord (fara alte comentarii)
        • +1 (1 vot)    
          Raspusuri: (Marţi, 10 mai 2011, 13:36)

          Michelangelo [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          A1. sunt mai bine echipati decat crezi ( stiu asta de la sursa ).
          A2. in primul rand pastorii afgani i-au batut pe rusi de le-a sunat apa in cap; in al doilea rand nu prea inteleg... vrei cumva sa atacam Armata 14 sau ce ? ...
          B. De acord
          C. Nu toate, dar pentru noi a fost obligatoriu. Repet: obligatoriu!
          D. Chestiunea cu statul in fotoliu e pe langa subiect oricum. Doar nu o sa mergem o tara intreaga la razboi.
          • -1 (1 vot)    
            Mmmm (Marţi, 10 mai 2011, 23:14)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui Michelangelo

            A2 -- nu trebuie sa atacam pe nimeni ca sa fim pregatiti. Te antrenezi pe scenarii similare celor reale.

            Asa e, talibanii le-au dat-o rusilor, nu ATAT de rau precum crezi tu sau pe cat se vede la televizor, dar noi ar trebui sa invatam de la talibani.

            Astazi o tara de dimensiunea Romaniei, dotata INTELIGENT (nu fiare vechi) si care foloseste tactici asimetrice e practic IMPOSIBIL de cucerit militar de orice super-putere.

            Lucrul asta il stiu foarte bine tari precum Finlanda si Elvetia si nu au nevoie de NATO, dar la ei armata e perfect adaptata nevoilor tarii respective.
    • -1 (13 voturi)    
      raspuns (Marţi, 10 mai 2011, 10:30)

      noahh [utilizator] i-a raspuns lui ministerul apararii

      invadarea unei tari care nu a facut rau nimanui niciodata....
      • +3 (11 voturi)    
        Osama a stat 7 ani!!! in Pakistan (Marţi, 10 mai 2011, 11:05)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui noahh

        Care a fost motivul pentru care a fost invadat Afganistanul, mai tineti minte?

        Acum SUA ce-o sa faca, o sa invadeze Pakistanul?

        Pai nu, pentru ca doar in Afganitan s-au descoperit rezerve minerale de UN TRILION DE DOLARI, NU in Pakistan.
    • +1 (11 voturi)    
      afganistan (Marţi, 10 mai 2011, 10:30)

      dan [anonim] i-a raspuns lui ministerul apararii

      Nimeni din Romania nu intelege chestia asta cu Afganistanul. Pana acum ni se spunea ca soldatii nostri mor in Afganistan pentru ca au TAB-uri romanesti. Acum au transportoare elvetiene si americane si tot mor din cauza unor dispozitive improvizate. In felul asta mai inchidem niste locuri de munca si mai platim si bani elvetienilor pentru transportoare mai proaste ca cele romanesti. Militarii mor degeaba in Afganistan !
    • +5 (5 voturi)    
      meserie (Marţi, 10 mai 2011, 11:25)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui ministerul apararii

      este o meserie ca oricare alta, dar mai periculoasa. Deci se duc pentru bani si mai dau si spaga ca sa fie selectati.
  • -2 (12 voturi)    
    Ceea ce nu au in Romania (Marţi, 10 mai 2011, 10:16)

    xavier [anonim]

    Bani , ce sa caute in Afghanistan?
    Daca nu au cu ce sa-si intretina familia in tara, ce vrei sa faca????
    In halul asta ne-au adus astia!
  • 0 (10 voturi)    
    cruciada fără cauză (Marţi, 10 mai 2011, 10:29)

    periscop [utilizator]

    Din păcate, mor din ce în ce mai mulţi români în această pseudocruciadă...
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 10 mai 2011, 10:48)

    sorin [anonim]

    Discutam ieri cu un miliar, bun profesionist, tatal a doi copii mici. Spunea ca vrea sa plece in Afganistan...si ca nu merge acolo pentru bani (are destui, familia e instarita), ci pentru ca are nevoie de asta la CV...De ce mama naibii, daca esti un bun profesionist, trebuie sa ajungi intr-o zona de razboi ca sa fii recunoscut??? Eu chiar nu inteleg...
  • +8 (8 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca! (Marţi, 10 mai 2011, 10:52)

    avedaria [anonim]

    Ma doare ca tot ce poate face Romania este sa ofere avansari post-mortem.........
  • +6 (6 voturi)    
    Mda, pacat... (Marţi, 10 mai 2011, 10:55)

    Tura de noapte [anonim]

    Sa-i fie tarana usoara.
  • -2 (8 voturi)    
    astept (Marţi, 10 mai 2011, 11:05)

    Mazeta [utilizator]

    ca si basescu sa isi trimita cele doua toante in afganistan, sau nastase ori tariceanu baietii.., numai asa o sa-i cred...
    • -1 (7 voturi)    
      pe vremuri... (Marţi, 10 mai 2011, 11:27)

      costi [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      ...existau principii legate de asta.
      chiar si familiile de nobili isi trimiteau copiii la razboi. era un mare privilegiu sa fii veteran in armata.
      sa ne gandim doar la principele Bibescu care si-a pierdut ambii copii (aviatori) in primul razboi mondial.
      Base, cand o vedem pe eba tanchista in afganistan?
      • +1 (1 vot)    
        In aceste timpuri (Marţi, 10 mai 2011, 22:39)

        Butonel Mufa [utilizator] i-a raspuns lui costi

        Printul Henry a fost in Afghanistan, iar printul William va pleca si el.
    • -1 (1 vot)    
      hmm... nu cred (Marţi, 10 mai 2011, 17:24)

      Vendetta [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      progeniturile alora, vor avea cariere politice "rasunatoare", adica ei vor fi cei care vor "baga" armata romana in alte razboaie mai mult sau mai putin utile pt noi... in care, in mod sigur vor muri, alti soldati romani (poate copii actualilor soldati romani din irak si afganistan)
  • +7 (7 voturi)    
    Forte noi pe front . (Marţi, 10 mai 2011, 11:26)

    STEFAN A. [utilizator]

    Propun sa fie trimisi in "cercetare a obiectivelor terestre " din Afganistan cei peste 380 de generali ai armatei romane . Adica aia care deja sint la pensie . Daca adaugam si numarul celor activi (este secret de stat . Cam alti 300 ? ) fortele pe teren devin coplesitoare .
    Vom rezolva astfel trei probleme arzatoare .
    1- Reducerea "naturala" a supragalonatilor fara merite.
    2- Surplus financiar la bugetul ministerului prin disparitia galonatilor burtosi care fac coada doar la luat salariul .
    3- In baza punctului precedent se vor gasi astfel si banii necesari dotarii militarilor care risca viata cu tehnica militara adecvata .
    Ferm convins ca nu exista dotare tehnica care sa garanteze supravietuirea in oricare situatie , macar vom reduce numarul de morti si invalizi pe viata .
    Sint satul de avioane care cad ca popicele fara nici un responsabil galonat din birouri sau militari care mor pe teren si vin urgent ridicati in grad post mortem sau decorati . E posibil ca nimeni nu face o ancheta serioasa privind responsabilitatea superiorilor in grad sau tot a devenit o afacere cu gindul doar la solda ?
    Pacat de baietii astia care mor pentru gloria unei armate de carton .
    • +1 (1 vot)    
      bai esti nebun... :) (Marţi, 10 mai 2011, 17:30)

      Vendetta [anonim] i-a raspuns lui STEFAN A.

      cum sa ii trimiti pe aia in afganistan...
      1) n-au vazut/tras cu o arma niciodata, bivolul ar fi in stare sa se impuste singur, in picior si atunci sa te tii probleme cu pesii de invaliditate (etc, etc)... Sau mai rau, ar impusca, naibii vre-un american si sa te tii atunci probleme cu aia.... :)))
      2) Eu, i-as face pe toti amirali, le-as da in comanda o barca cu vasle dar nici un vaslas si i-as pune sa apere litoralul romanesc (partea dispre atlanticul de nord sau chiar pacific :)) )
  • -3 (3 voturi)    
    Profesionalism (Marţi, 10 mai 2011, 11:35)

    Rasmus [utilizator]

    "a cazut la datorie marti, 10 mai, in jurul orei 06.00"
    care ora? ora locala, ora Romaniei sau GMT?
    • +3 (3 voturi)    
      Dumnezeu sa-l odihneasca in pace... (Marţi, 10 mai 2011, 12:20)

      apo [anonim] i-a raspuns lui Rasmus

      Conteaza Rasmus????!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Lamurire (Marţi, 10 mai 2011, 14:52)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Rasmus

      Ora Afganistanului. Adica ora 04.30 ora Romaniei.
  • +2 (4 voturi)    
    Sunt de acord sa (Marţi, 10 mai 2011, 13:40)

    Doc [anonim]

    trimitem trupe in Afganistam si sa ne sustinem aliatii si eforturile acestora.

    INSA! De ce nu ni se spune clar care este situatia pe front? Este adevarat ca militarii romani sunt trimisi inainte convoailor pentru verificarea IED-urilor?

    Sunt de acrd sa-i sustinem pe americani. Dar nu vreau nici ca soldatii nostri sa fie carne de tun acolo. Vietilor lor sunt la fel de pretioase ca si a celorlati soldati NATO.
    • +4 (6 voturi)    
      CLARIFICARE (Marţi, 10 mai 2011, 15:10)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Doc

      Misiunile din Afganistan au un anumit specific. Nu poti sa stai in varful masinii sau sa te uiti pe geam. Din cand in cand exista si locuri unde te dai jos din masina si faci cercetarea pe jos adica pe picioarele tale. Daca te prinde atunci esti victima.
      Soldatii nostri nu sunt carne de tun. Dar nici nu sunt niste rasfatati ai sortii. Sunt militari profesionisti. Multa lume nu intelege acest lucru. Ei au aceasta profesie care este intr-un fel ca toate celelalte profesii. Multa lume ii numeste MERCENARI. Este profund nedrept. In schimb apreciaza manelisti si smecheri care se plimba cu masini scumpe dasi nu fac nimic. Daca vreti sa stiti realitatea, ei si-au ales aceasta meserie, ca multa lume de altfel, pentru a asigura copiilor si familiilor lor ceva de mancare pe masa si un acoperis deasupra capului. Va asigur ca 99% dintre ei duc o viata modesta.
      Credeam pana cum ca toata lumea se pricepe la fotbal. Mai nou suntem specialisti si in problema militarilor romani din Afganistan. Cu respect va spun ca 90% din ceea ce am citit in aceste comentarii este total nefondat. De asemenea va pot spune ca adevarata realitate probabil o cunoaste foarta multa lume. De ce? Pentru ca chiar daca cineva care a fost acolo v-a povestit cate ceva acelel lucruri au fost doar franturi de adevar, adica ceea ce se poate spune.
      Va multumesc si va adresez respectuoasa rugaminte sa incercati sa va impartasiti parerile acolo unde sunteti avizati, macar in semn de respect pentru cei care isi risca viata in fiecare zi in Afganistan sau in alte parti ale lumii.
      Dumnezeu sa il odihneasca in pace pe militarul NOSTRU.
      • +1 (1 vot)    
        de acord!!!! (Marţi, 10 mai 2011, 17:31)

        Vendetta [anonim] i-a raspuns lui Dan

        ...
      • 0 (0 voturi)    
        Parerile mi le impartasesc (Miercuri, 11 mai 2011, 14:40)

        Doc [anonim] i-a raspuns lui Dan

        acolo unde consider eu ca trebuie si nu unde doriti dumneavoastra.

        Acei soldati lupta acolo in numele Romaniei iar romanii merita sa fie informati cu acuratete despre situatia de acolo. Asta a fost tot ce am cerut eu: o comunicare cat mai clara.

        V-ati gasit pe cine sa apostrofati pe tot forumul asta...
        • 0 (0 voturi)    
          Aveti dreptate (Miercuri, 11 mai 2011, 18:47)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui Doc

          1. Adevarat: aveti dreptul legal sa va exprimati orice parere. Nu si moral.
          2. Nu v-am apostrofat pe Dvs. in mod exceptional. Era o parere generala la adresa a ceea ce se posteaza pe forum.
          3. Nu ati inteles, poate nu m-am exprimat clar: cei care vin de acolo nu au dreaptul sa va spuna tot ce se intampla. Altfel ....
          4. In orice democratie cei care ne conduc sunt reprezentanti ai poporului, alesi de noi toti. Armata, de asemenea, este un instrument al politicului. Ca atare, logic, pe cei care sunt acolo, in Afganistan, i-am trimis NOI.
          5. Sa auzim numai de bine.