Lovitura de proportii a vamii germane asupra traficului de tigari din Romania

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Duminică, 8 mai 2011, 16:10 Actualitate | Esenţial

Procuratura din Nürnberg-Fürth a dispus retinerea a noua persoane implicate in trafic organizat de tigari din Romania si evaziune fiscala. Joi noaptea, vamesii germani au efectuat descinderi la 20 de locuinte si sedii de firme din Nürnberg, Memmingen si Reutlingen. Vama a confiscat dintr-un camion „1,5 milioane de tigari de marca ascunse sub incarcatura cu piese de masini din Romania“, comunica agentia de presa germana DAPD.

La razia din 5 mai au luat parte 135 de vamesi, iar in actiune au fost implicati patru procurori. Cu varste cuprinse intre 31 si 57 de ani, suspectii ar fi traficat de mai multa vreme tigari in Germania, vanzandu-le cu profit, unei clientele fixe, scrie ziarul local Reutlinger General Anzeiger (GEA).

Transporturile de tigari ar fi avut loc de mai multe ori spatamanal, fiind acoperite de „masini insotitoare“, al caror rol ar fi fost nu doar sa depisteze din timp eventualele controale, ci si sa devieze asupra lor, atentia vamesilor de pe traseu.

Intr-un interval de 5 luni, intre noiembrie 2010 si martie 2011, vamesii germani au adunat dovezi pentru 300 de actiuni din cadrul traficului ilegal de tigari. Suspectii sunt acuzati de a fi adus cca 40.000 de cartuse de tigari in Germania, fara sa plateasca taxe vamale. Marfa era temporar depozitata la Nürnberg si Fürth, de unde era apoi trimisa la distribuitori din Memmingen, Reutlingen si Heidenheim.

Paguba creata prin introducerea marfii neimpozitate in Germania este evaluata la 1,2 milioane de euro. In timpul raziei, au fost confiscati 225.000 de euro bani gheata si doua masini aproape noi. 120.000 de euro au fost gasiti intr-un seif bancar si 20.000 de euro intr-o bara de agatat perdele, mai scrie GEA.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

12581 vizualizari

  • +36 (46 voturi)    
    diferenta germania-rromania (Duminică, 8 mai 2011, 16:23)

    asia [anonim]

    cea mai mare diferenta intre ce se intampla in rromania si germania,e ca la noi sunt cercetati vamesii,la ei,vamesii sunt cei ce cerceteaza
    • +24 (30 voturi)    
      tigari (Duminică, 8 mai 2011, 16:45)

      dorina [anonim] i-a raspuns lui asia

      cea mai mare diferenta intre germani si noi,este ca vamesii nostri sunt ,,spagari,,dovediti,de la mic la mare,al lor..nu
    • +21 (29 voturi)    
      ai dreptate... (Duminică, 8 mai 2011, 16:51)

      gerula [anonim] i-a raspuns lui asia

      numai ca in Germania vamesii (mai bine platiti ce-i drept) isi vad de meserie nu iau spaga ca sa-si faca vile, sa-si cumpere limuzine, sa-si intretina amantele in lux, etc...
      • +7 (15 voturi)    
        Gerula din partea mea : 10 cu felicitari. (Duminică, 8 mai 2011, 18:59)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui gerula

        Asa este!!!
      • 0 (4 voturi)    
        n-ai dreptate (Luni, 9 mai 2011, 15:05)

        Meleaca [utilizator] i-a raspuns lui gerula

        salariile vamesilor si in germania si in romania sunt corelate cu ale celorlalti.
    • -3 (9 voturi)    
      corrrect (Duminică, 8 mai 2011, 17:31)

      Murphy [anonim] i-a raspuns lui asia

      Pasul Tihuta face legatura intre Myanmar si Paraguay! bravo, Patratzel, zece cu scatoalce!
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Duminică, 8 mai 2011, 17:35)

      Red.Scarlet [utilizator] i-a raspuns lui asia

      =)))))
    • +12 (16 voturi)    
      Chiar daca ai dreptate. (Duminică, 8 mai 2011, 18:22)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui asia

      Nu se justifica cu nimic sa fii nesimtit.Scrie corect Romania si termina cu prostiile.Injura-l pe Iliescu care a botezat tiganii romi pentru batjocorirea natiei romane.Nu toti romanii sunt hoti.
      • +3 (5 voturi)    
        Nu e de la rromi, ci de la Caragiale (Duminică, 8 mai 2011, 22:28)

        fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        Rromanul, rromanca, astea toate vin de la un ROMAN scriitor, pe care rromanii nu l-aumai suportat, si a mers sa moara in... Germania.
        http://ro.wikisource.org/wiki/Moftangii
        • -1 (1 vot)    
          Oooops - ”nesimtitul” de Cargiale ! (Luni, 9 mai 2011, 15:40)

          MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui fLoreign

          ...ca doar n-o sa lăsăm pe Bulgaria să ne-o ia inainte...:):)
  • +2 (8 voturi)    
    foarte bine (Duminică, 8 mai 2011, 16:39)

    Adrian [anonim]

    asta ar trebuie sa readuca putin atentia publica asupra arestarilor si proceselor intentata dupa contralele din vami.

    Vrem rezultate!
  • +6 (20 voturi)    
    poza...redactiei (Duminică, 8 mai 2011, 16:40)

    iancu jianu [anonim]

    Daca nu puteati arata "criminalii" atunci macar o imagine cu bravii vamesi germani, nu citeva snagoave aruncate pe masa.
  • +2 (4 voturi)    
    asta e cel mai important (Duminică, 8 mai 2011, 17:02)

    1dpstrada [anonim]

    asta-i cel mai important..fotografiile,nu faptul in sine...apucaturi de mahalagioi romani..astat se stie..barfa si seminte....
  • +8 (8 voturi)    
    Prejudiciu (Duminică, 8 mai 2011, 17:07)

    aura [anonim]

    De 1, 2 milioane de euro - aproape cit 2 vile Blejnar.
  • 0 (6 voturi)    
    Ia sa faca vreunul control amanuntit, il si schimb (Duminică, 8 mai 2011, 17:32)

    vames batran [anonim]

    Daca se ia vreunul de asemenea TIRURI, sa vedeti um cer sefii din capitala de la vama schimbarea lui din functie...
  • +3 (5 voturi)    
    să+i trimită în România (Duminică, 8 mai 2011, 17:34)

    ampersand [utilizator]

    ca să poată fi judecaţi în stare de libertate şi sî primească 6 ani cu suspendare.
  • +4 (6 voturi)    
    hop si noi... (Duminică, 8 mai 2011, 17:36)

    alex [anonim]

    Poate acum inteleg toti postacii (de teapa lui iancu jianu) de ce nu ne vrea nimeni in spatiul Schengen.
  • +9 (15 voturi)    
    praf in ochi (Duminică, 8 mai 2011, 17:53)

    toto [anonim]

    1, 5 mil tigari inseamna 75mii pachete tigari, adica consumul pe o zi dintr-un oras ca Sibiu, de exemplu. Asta nu ineamna o mare lovitura data traficului cu tigari ci o captura mai mare decat de obicei. Fenomenul este urias in toata Uniunea Europeana, nu specific doar Romaniei. Chiar si vamesii nostri corupti confisca tigari aproape zilnic. Nr pachetelor sunt de oridinul miilor, de exemplu 10mii pachete confiscate la Timisoara acum vreo 2 zile, dar imi amintesc si de cantitati asemanatoare cu cele din Germania. Ori este o stire aparuta in contextul problemei intrarii Romaniei in Schengen, ori una oarecare pescuita de hotnews. Atat timp cat vor exista taxe si accize uriase,acest fenmen de evaziune nu va disparea, nici macar in cele mai civilizate tari. De exemplu, Suedia are 25% din economie la negru. Scriu asta, nu pentru a spune ca ai nostri sunt ingeri, dar sa nu ne mai punem cenusa in cap ca suntem doar noi cei mai rai din Europa si sa nu mai avem o asemenea greata fata de tot ce inseamna tara asta.
    • -2 (2 voturi)    
      singurul comentariu de bun simt (Marţi, 10 mai 2011, 2:15)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui toto

      adevarul este ca intotdeauna si fara exceptie taxele mari nasc contrabanda si asa va fi in vecii vecilor, amin.
      Restul sint comentarii ale unor posesori de bmw sau passat, posesie se pare mai mult virtuala decit efectiva.. Complexati si frustrati care isi viseaza loganul drept mertan. Deocamdata loganul e mai bun ca mertanul, e drept ca doar pentru cine e capabil sa priceapa asa ceva.
      Plus cu felicitari.
  • -1 (5 voturi)    
    read my lips (Duminică, 8 mai 2011, 18:24)

    g.bus sr [anonim]

    anul asta intram, precis !
    cum unde ?
    in schengen !
  • -3 (9 voturi)    
    d (Duminică, 8 mai 2011, 18:34)

    j [anonim]

    vorbiti prostii! traficantii erau ofiteri sub acoperire,care faceau parte dintr-o misiune secreta(de schimb de experienta) de care nici statul german nu stia, in care se urmarea vigilenta vamesilor germani.TRAISCA IUBITUL NOSTRU CONDUCATOR!!!!! LA CIT MAI MULTE MANDATE!!! ROMANI ,AJUTATI-L SI PE EL SA CISTIGE ALEGERILE!
    • +5 (9 voturi)    
      hmmm? (Duminică, 8 mai 2011, 21:10)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui j

      Cine-i iubitul vostru conducător: crin, ponta sau felix cotoiul?
  • +2 (8 voturi)    
    sistemul nostru ticalosit a iesit afara (Duminică, 8 mai 2011, 19:14)

    buciurila [anonim]

    E aproape sigur ca traficantii aia sint dirijati de "SISTEM" (securitate, politie, etc). Sistemul nostru, ticalosit.
  • +6 (12 voturi)    
    si cine a facut actele de vama din Romania? (Duminică, 8 mai 2011, 19:27)

    danu [anonim]

    Fiind vorba de "un export cu piese de masini" s-au facut niste acte vamale in Romania ... probabil niste cetateni cer rembursare de TVA .... nu urmareste nimeni firul, sa aflam cine s-a ocupat de transport in Romania? :-))
    • +6 (8 voturi)    
      daca nu te pricepi de ce comentezi? (Duminică, 8 mai 2011, 22:02)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui danu

      de cand am intrat in UE, nu se mai fac formalitati de export din Romania catre celelalte tari din UE. Probabil tigarile au fost pur si simplu incarcate si duse in Germania. Provenienta lor poate fi de contrabanda din Serbia, Moldova sau Ucraina sau pur si simplu sunt de la noi, fabricate la negru.
      • +1 (5 voturi)    
        Daca esti pro...stttt taci ca te faci de ras (Luni, 9 mai 2011, 8:30)

        chiti [anonim] i-a raspuns lui gabi

        Ptr export se raporteaza prin intrastat exportul si se cere rambursarea de TVA in baza facturii.
        In Romania probabil umbla tirurile fara acte de insotire dar prin granite nu.
        • +3 (3 voturi)    
          una calda una rece ... (Luni, 9 mai 2011, 12:31)

          unu [anonim] i-a raspuns lui chiti

          bine ca esti tu dastept ...
          smechere , intrastatu' e statistica, declaratia 390 e unde se declara la fisc si nu e nimic de rambursat ca livrarile se fac fara TVA ....
  • 0 (4 voturi)    
    Deh (Duminică, 8 mai 2011, 20:01)

    Borg [anonim]

    Cu ce ne puteam noi remarca....
  • +2 (6 voturi)    
    noroc cu germanii! (Duminică, 8 mai 2011, 20:27)

    Codruta N [utilizator]

    Sau cu maghiarii (care periodic descopera chestii pe care ai nostri "nu le-au observat") - cã, daca ar fi sa asteptam dupa ai nostri... >:
    • +3 (7 voturi)    
      tziganii e de vina (Duminică, 8 mai 2011, 20:48)

      gigi supermondialu [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      haoleeeeooo, ce'ati mai dat vina pa noi, sarcilor care sunteti !
      acu sa vaza si sarcozi ala, sa nu ne mai horopseasca. zau asa ...
  • -1 (7 voturi)    
    tigari si vamesi (Duminică, 8 mai 2011, 20:47)

    mircea [anonim]

    Este o manipulare a presei...Intr-un camion incap aprox 800 bax-uri.daca inmultim cu 50 cartuse= 40.000 cartuse , 400.000 pachete. intr-un pachet sunt 20 tigarete. Concluzie: in total fac 8.000.000 tigarete!! Deci ce au confiscat nemtii este un caca maca. Vamesii romani au confiscat in 2010 o cantitate de aproximativ 48.000.000 tigarete!
    • +4 (4 voturi)    
      yeap (Duminică, 8 mai 2011, 21:04)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      da mai, ai dreptate dar pt nemti este fantastic.
      Eu cred ca am carat vreo 100 de cartuse de tigari in Germania fara sa incalc nici o lege.
      Aveam voie sa car un cartus la fiecare vizita si crede-ma ca nemtii au facut lista de asteptare (tipic nemtesc!) cu cine ii vine randul sa primeasca cartusul.
      Ideea este ca un pachet de tigari in Germania face cat un cartus la noi.
      • -1 (1 vot)    
        degeaba le spui (Marţi, 10 mai 2011, 2:20)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

        matale, ca ei tot asa o tin.
        Chiar in momentul asta cine stie cite pachete de tigari intra ''ilegal'' in Germania. Sau in Austria.
        Si asa si trebuie sa fie.
  • +2 (6 voturi)    
    bani confiscati (Luni, 9 mai 2011, 9:43)

    stefan [anonim]

    vamesii germani au confiscat cateva sute de mii de euro de la o singura retea de contrabandisti.
    la noi au arestat toata vama sau oameni din toate vamile unde se spune ca se faceau milioane de euro insa nici un ban ridicat,doar arestati !!!
    cum vine asta?
    pana la urma e adevarat ca suntem tara cu partid si presedinte mafiot??!!