Un investitor chinez deschide o fabrica in Dambovita, peste o mie de persoane vor sa se angajeze

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 mai 2011, 11:03 Actualitate | Esenţial

Peste o mie de persoane s-au inghesuit, vineri, in comuna damboviteana Darmanesti la bursa locurilor de munca organizata ad-hoc dupa ce un investitor chinez a hotarat sa construiasca pana la sfarsitul anului o fabrica de produse electronice in zona, relateaza Mediafax.

Bursa locurilor de munca s-a desfasurat in caminul cultural din localitate, iar la un moment dat oamenii au inceput sa se imbranceasca, fiind necesara interventia jandarmilor.

Potrivit reprezentantilor Agentiei Judetene de Ocupare a Fortei de Munca (AJOFM) Dambovita, patronul fabricii a cerut sprijinul Agentiei si al primariei din localitate pentru a-l ajuta in recrutarea angajatilor, astfel ca pentru o zi bursa locurilor de munca a functionat ad-hoc la Darmanesti.

Autoritatile locale spun ca investitia va aduce o crestere a nivelului de trai al locuitorilor din judetele Dambovita si Prahova, comuna fiind situata la limita dintre cele doua judete.

"Este o prima actiune a acestui investitor. Este o investitie mare, se vor fabrica electronice, produse finite si componente. Un numar de 141 de persoane vor fi angatate in acest an, celelalte, pana la 2.250, pe tot parcursul anului viitor. Acum este o recrutare, urmeaza sa se stabileasca de catre angajator cati au calificarea necesara unor asemenea meserii, iar actiunile vor continua" a declarat directorul AJOFM Dambovita, Catalin Niculae.

Reprezentantii Agentiei pentru Ocuparea Fortei de Munca Dambovita si cei ai investitorului spun ca aceasta fabrica va atrage forta de munca din toate localitatile din imprejurimi, numarul total al angajatilor urmand sa fie de 2.250.

Productia, destinata exportului in proportie de 90%, va incepe anul viitor, la Darmanesti urmand sa se fabrice televizoare, LCD-uri, calculatoare si laptopuri. Investitia se ridica la 180 de milioane de euro.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4745 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    sper sa nu angajeze chinezi (Sâmbătă, 7 mai 2011, 12:10)

    mike [anonim]

    sper ca individul sa nu aduca chinezi si sa-i angajeze acolo in locul romanasilor ca oricum sunt mai ieftini si fara pretentii , doamne fereste de expansiunea chinezeasca !
  • +1 (1 vot)    
    Ce bine (Sâmbătă, 7 mai 2011, 12:32)

    daniel [anonim]

    In sfarsit o veste buna pt. acest judet. Dambovita este la pamant, unele sate si comune arata jalnic...poate asa se mai curata putin din noroiul vesnic si din betivii care sprijina gardul primariilor pt. ajutorul social!
  • +1 (1 vot)    
    iluzii! (Sâmbătă, 7 mai 2011, 12:50)

    bula [anonim]

    cine isi inchipuie ca la chinezi se va munci altfel decat la chinezi va avea o mare surpriza ! ciupeala, sueta, chiulul si intarzierile nu sunt tolerate.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo (Sâmbătă, 7 mai 2011, 18:27)

    drak latinu [utilizator]

    Pt investitie
  • -1 (3 voturi)    
    d (Duminică, 8 mai 2011, 8:38)

    l [anonim]

    toata lumea face afaceri in china si asta o fi patriot de-si face afacere in romania? adica in china unde costurile sint mici nu e rentabil sa ai afacere,dar in romania unde costurile sint mai mari se poate. de ce nu a ales alta tara cu costuri mai mici? vrajile cu evitarea taxelor europene nu tine ca se rezolva cu un birou intr-un apartament. totusi eu cred ca e un om milos, care a vazut ca romanilor le este greu si a venit sa ajute la iesirea din criza ,a unora din gunoaiele care ne conduc. bravo, cineva care se gindeste la romania si la romani. ar trebui sa-l alegem PRESEDINTE!!!
    • +2 (2 voturi)    
      E (Duminică, 8 mai 2011, 10:26)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui l

      cu afacerea in interiorul Ue si are avantaje la vanzare...Altfel ...putea sa faca asta in Belgia sa zicem..dar acolo costa 200 de euro munca?|...salariul.Nu!?
  • +2 (2 voturi)    
    Nu exista cost al muncii de 200 euro (Duminică, 8 mai 2011, 11:58)

    denvarel [utilizator]

    Ca sa ia 200 euro net muncitorul, firma cheltuie 380. Restul se duc in impozitele si cas-uri si somaje si alte alea.
    Guvernul trebuie sa nu mai supraimpoziteze munca. Sa taie cheltuielile sociale si asa vom avea si oameni care muncesc si bani de investitii.
    Sa inceteze odata sistemul asta de plati pentru sprijinit gardurile.
    • 0 (0 voturi)    
      foarte corect! (Luni, 9 mai 2011, 8:03)

      pragmatic [anonim] i-a raspuns lui denvarel

      dar gaura ANUALA de 3 miliarde de euro la pensii trebuie acoperita de undeva. La sanaate contribuie 4,5 mil de salariati (in medie cu 100 ron lunar) si 1 mil. pensionari cu 50 ron lunar. Beneficiaza 20 mil.romani. Cine acopera diferenta?
  • 0 (0 voturi)    
    corect (Duminică, 8 mai 2011, 16:51)

    bnnm [anonim]

    UNDE SE POT DEPUNE CV-urile?
  • 0 (0 voturi)    
    cv (Joi, 26 mai 2011, 11:24)

    daniel [anonim]

    stie cineva unde se poate depune cv?
    multumesc