458 de persoane devin luni cetateni romani

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 mai 2011, 10:54 Actualitate | Esenţial

458 de persoane vor depune, luni, 9 mai, juramantul de credinta fata de Romania, pentru dobandirea cetateniei romane, anunta Autoritatea Nationala pentru Cetatenie (ANC) intr-un comunicat.

ANC precizeaza ca luni, pentru acest eveniment, vor fi consacrate trei ceremonii succesive, incepand cu orele: 08.30, 11.30, respectiv 14.30.

Conform legii, cetatenia romana se dobandeste la data depunerii juramantului de credinta fata de Romania, moment in care se inmaneaza si certificatul de cetatenie romana.

Ulterior dobandirii certificatului de cetatenie, persoana se prezinta la misiunile diplomatice ale Romaniei in strainatate sau la oficiile de stare civila din Romania in vederea transcrierii documentelor de identitate si obtinerii certificatului de nastere, proces care dureaza cateva luni. Competenta pentru eliberarea acestor documente apartine in exclusivitate Ministerului Administratiei si Internelor.

Dupa ce intra in posesia tuturor documentelor de identitate eliberate de autoritatile romane, persoana poate depune cerere pentru obtinerea pasaportului.

Certificatul de cetatenie atesta doar calitatea de cetatean roman, fara a-i conferi solicitantului dreptul la un pasaport sau la o calatorie libera, precizeaza Autoritatea Nationala pentru Cetatenie.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1030 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    simplu (Sâmbătă, 7 mai 2011, 11:41)

    anonim [anonim]

    Cam usor se da cetatenia romana pentru multi care ne fac de ras peste granite ,ascunzand adevarata lor origine......nu confundati cetatenia cu patriotismul voi ce stati pe acele scaune ,luati mita si semnati cetatenia unor parveniti .
  • +1 (1 vot)    
    cetatenie limitata (Sâmbătă, 7 mai 2011, 12:28)

    El Condor [anonim]

    Din ultimul aliniat al articolului sa inteleg ca acesti oameni nu se bucura de aceleasi drepturi ca tot romanul , adaica neavand dreptul la un pasaport sau la o calatorie libera, sunt fortati sa ramana intr-un singur loc ( un fel de domiciliu fortat ? Oare la fel s-a procedat si cu cei 500 000 de..... despre care se spune ca au primit catatenie romana ?
  • +1 (1 vot)    
    romani (Sâmbătă, 7 mai 2011, 15:01)

    dorin valeriu [anonim]

    Am vrea sa cunoastem si originea etnica a noilor romani, capacitatea lor de adaptare-asimilare in Romania. Asta pentru a preveni "multiculturalismul" dovedit falimentar in toata Europa si posibilele tensiuni pe viitor.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 7 mai 2011, 20:01)

    Cristi [anonim]

    Actualitate, esential. Serios?
  • +2 (2 voturi)    
    Spagari nenorociti (Duminică, 8 mai 2011, 5:17)

    Cris07 [utilizator]

    Va spun eu cum sta cu cetatenia. Se da pe spagi la toate nivelele. De peste 7 ani incerc sa obtin cetatenia romana pentru sotia mea si este imposibil atat timp cat nu dai banul. Nu am dat, deci m-am tarat ani de zile cu acte, dosare, vize de familie, cerinte absurde si vizite la domiciliu pentru permis de sedere anual.

    Sotia mea a fost expulzata in 2004 pe motive absurde, desi facusem tot ce ni s-a cerut la oficiul pentru imigrari si eram casatoriti legal... N-am sarit la cap si ni s-a dat la picioare.

    Noroc acum cu cartea de identitate pt membrii de familie. Avem si un copil impreuna si tot caram acte la orice miscare.

    In schimb tot felul de afaceristi ciudati isi scot cetatenia intr-o veselie!
  • 0 (0 voturi)    
    s (Duminică, 8 mai 2011, 8:48)

    k [anonim]

    pai, bai nesimtitilor neperformanti daca at-i plecat din tara,cine vreti sa scoata tara din criza ? trebuiesc forte noi performante care sa primasca ajutor social,cursuri de limba romana,educatie perormanta si apoi sa se tiveasca din tara . ca de muncit pe aici.........in viitor cind romania se va numi STAR TREK si la conducere va fi PICARD sau cum i-o fi zicind aluia.
  • 0 (0 voturi)    
    Recunostinta. (Duminică, 8 mai 2011, 19:26)

    drona [utilizator]

    Cautati in zona noilor romani pe cei care ne-au "ajutat",in duminica orbului si a hotului,sa vedem criza portocalie cu zambetul pe buze.Oricum,cu speranta ca vor veni si zile mai bune,sa va uram:bine ati vent !