Basescu primarului din Deveselu: "Te-a luat presa in tarbaca"

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 4 mai 2011, 17:04 Actualitate | Esenţial

Primarul localitatii Deveselu (Olt), Gheorghe Beciu, afirma ca a fost sunat, miercuri dimineata, de catre presedintele Traian Basescu, iar acesta i-a cerut sa ii informeze pe localnici cu privire la scutul antiracheta si a glumit cu el, spunandu-i ca "l-a luat presa in tarbaca", scrie Mediafax.

Primarul comunei Deveselu a declarat, miercuri, pentru Mediafax, ca a fost sunat de seful statului, Traian Basescu, pentru a-i cere sa informeze oamenii cu privire la amplasarea scutului antiracheta la fosta unitate militara din localitate.

"Azi de dimineata (miercuri - n. r.) m-a sunat domnul presedinte. Am vorbit despre sistemul antiracheta si mi-a spus, ceea ce vorbisem si luni seara cu dumnealui, sa informam lumea si sa spunem ca acest scut nu ii va afecta cu nimic. Nu va afecta nici populatia si nici activitatea pe care o desfasoara ei", a declarat Gheorghe Beciu.

Primarul din Deveselu spune ca seful statului a glumit cu el, spunandu-i: "Am vazut ca te-a luat lumea in tarbaca. Adica presa".

Beciu mai spune ca a glumit si el cu seful statului si ca i-ar fi spus ca, indiferent de culoarea politica a unuia sau altuia, este vorba "despre interesul national si siguranta nationala, nu de siguranta locala".

Presedintele Traian Basescu a anuntat marti decizia luata de CSAT privind amplasarea sistemului american antiracheta in fosta baza aeriana de la Deveselu din judetul Olt, seful statului mentionand ca baza ramane sub comanda romaneasca.

Secretarul de stat in MAE Bogdan Aurescu si subsecretarul de stat al SUA Ellen Tauscher, care conduc delegatiile Romaniei si SUA ce negociaza Acordul privind amplasarea, in Romania, a unor elemente ale sistemului american antiracheta au mers, marti, in Olt, pentru a discuta cu autoritatile locale implicatiile deciziei de amplasare a acestui sistem in fosta baza aeriana de la Deveselu.

Secretarul de stat in MAE Bogdan Aurescu a declarat, la Slatina, ca SUA vor instala in orizontul anului 2015 la Deveselu un sistem strict defensiv de interceptari care nu va avea niciun fel de efecte negative asupra populatiei, mediului si culturilor agricole.

El a spus ca amplasarea acestui sistem implica instalarea in fosta baza aeriana a unui numar redus de persoane, respectiv 150-200, numar care va putea creste in anumite situatii.

Secretarul de stat in MAE a mai afirmat ca sistemul a fost construit astfel incat sa nu aiba niciun fel de efecte negative asupra populatiei si sa nu ii afecteze pe oameni, care "vor putea sa munceasca si sa traiasca normal" in acea zona.

"In relatia cu SUA aceasta participare a Romaniei va contribui la consolidarea relatiilor bilaterale", a spus secretarul de stat in MAE, care a precizat ca acest sistem este unul "strict defensiv".


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3372 vizualizari

  • -19 (19 voturi)    
    respect (Miercuri, 4 mai 2011, 17:33)

    El Condor [anonim]

    Mult respect pentru dumneata DOMNULE PRIMAR pentru ca ai avut curajul sa spui ce cineva " luat in tabarca " de americani, a incercat sa te faca sa ascunzi adevarul. De fapt lasa-l in pace , ca nu-si da seama ca nu mai face parte din nici un tabel.
    • +8 (8 voturi)    
      ce-ai vrut sa spui, conashule? (Miercuri, 4 mai 2011, 18:17)

      bizonul [anonim] i-a raspuns lui El Condor

      ca nu se intelege deloc.
      • +2 (2 voturi)    
        eh, nu (Miercuri, 4 mai 2011, 19:29)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui bizonul

        E vorba, cum zicea Toma Caragiu, despre demitizare introspectiv-caducă şi incongruenţă fenomenologică. Ura şi la spaţioport!
  • +14 (14 voturi)    
    Scutul antiracheta (Miercuri, 4 mai 2011, 18:16)

    costel [anonim]

    Ma felicit inca odata ca l-am votat pe Traian Basescu pentru functia de sef al statului si PDL la parlamentare.Seful statului si PDL vor sa traim din munca si nu din pomeni.Daca USL ar cistiga alegerile asa cum au declarat Antonescu si Ponta vor abroga legislatia emisa in acesti ani si vor da salarii si pensii nejustificate care vor ruina Romania.
    • -7 (7 voturi)    
      dublu-strat sau triplu-strat? (Miercuri, 4 mai 2011, 18:56)

      marius [anonim] i-a raspuns lui costel

      iti recomand Zewa triplu-strat cu miros de levantica.
      colegii tai zic atingerea delicata te face sa uiti de gust.
  • +5 (5 voturi)    
    nu stiu pentru ce era "tarbaca" (Miercuri, 4 mai 2011, 18:44)

    xy [anonim]

    dar dupa declaratia badaraneasca pe care umflatul a scos-o cu aerul ca glumeste, merita cu prisosinta sa fie luat in tarbaca. asta e ce gaseste sa spuna un primar dintr-o tara NATO unor militari americani, ca Romania = sex ieftin?
    http://www.evz.ro/detalii/stiri/primarul-din-deveselu-speram-ca-prezenta-militarilor-straini-sa-influenteze-in-bine-mersul.html
  • -7 (7 voturi)    
    cool (Miercuri, 4 mai 2011, 19:01)

    un [anonim]

    Un dialog intelectual intre fostul si viitorul presedinte al Romaniei.
    Nu stiu si nici nu ma intereseaza ce inseamna tarbaca, dar e clar.Basescu si-a gasit un partener de discutii foarte elevat.
    • +3 (3 voturi)    
      Vezi intelectualule, (Miercuri, 4 mai 2011, 19:54)

      aaa [anonim] i-a raspuns lui un

      Cuvantul tarbaca exista in DEX, dar cool nu.
      • -3 (3 voturi)    
        o sa doara (Miercuri, 4 mai 2011, 20:10)

        un [anonim] i-a raspuns lui aaa

        Eu nu stiu ce e DEX mamica mea nu m-a crescut roman.
        Dar stiu inca o zicala de-a lu' basescu:
        Vinul e bun dar whiskey-ul e mai rapid.
        Stii la ce ma refer, broner?
  • +8 (8 voturi)    
    un presedinte de nota 10! (Miercuri, 4 mai 2011, 19:01)

    nostradamus [anonim]

    Va felicit domnule presedinte! V-am fost intotdeauna alaturi, chiar si atunci cand colegii ma blamau ca sunt portocaliu. Majoritatea va detesta pentru ca nu le place munca si pentru ca nu au cel de al doilea neuron ca sa inteleaga ca delatiunea si minciuna nu pot fi pilonii statului. Am incredere in dumneavoastra si in premierul Boc. Amandoi sunteti echipa de politicieni de care Romania are nevoie acum, poate mai mult ca oricand. Incercati sa-i convingeti si pe cei din tabara Blaga ca mergand pe principiile lui Videanu si Berceanu, din punct de vedere al sanselor pe mai departe ale Romaniei, biciuesc o camila moarta. Am reprezentat intotdeuna cu cinste Romania, si in tara si in strainatate si stiu sa pretuiesc valorile nationale, inainte de orice miza pe care mi-ar oferi-o cineva. Respectul meu de cetatean platitor de taxe! Daca imi permitea statutul ma implicam mult mai mult in constientizarea celor din jurul meu vis-a-vis de nevoia de reforma reala a statului roman.
  • 0 (2 voturi)    
    welcome americans ! (Miercuri, 4 mai 2011, 19:36)

    marin juvete [anonim]

    veniti la noi ca va iubim.
    avem praz, avem si alte legume, cacalau.
    la noi nu muriti de foame !
    suntem langa vestitul caracal, ala cu carul.
    cand vreti sa va destindeti, vizitati muzeul partidului dela scornicesti.
    numa la muierili noastre sa nu va dati, ca e de rau cu oltenii. va taie cu scutu vostru cu tot !
    ii ziceam vetii, sa invatam si noi niscai americaneste.
    what'z up bro !
    hello, dude !
    pan' veniti voi, mai ainvatzam o tz^ra.
    schimbam si numele satului, ii zicem merrytown.
    merry go round.
    o sa va simtiti mai bine, ca acasa.
  • +1 (1 vot)    
    Ti-ai luat pastilele ? (Miercuri, 4 mai 2011, 19:44)

    qwerty [anonim]

    Pe bune ca are si denumire ceea ce iti provoaca suferintza.