Sorin Ovidiu Vintu cere instantei sa fie eliberat provizoriu sub control judiciar

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 4 mai 2011, 16:43 Actualitate | Esenţial

Sorin Ovidiu Vintu
Foto: Hotnews
Avocatul lui Sorin Ovidiu Vintu - arestat in 29 aprilie de Tribunalul Bucuresti - a depus o cerere de eliberare provizorie sub control judiciar a clientului sau, actiunea inregistrata la Judecatoria sectorului 5 urmand a fi luata in discutie in 10 mai, informeaza Mediafax.

In 21 aprilie, Sorin Ovidiu Vintu, alaturi de Ion Ilie Cezar, a fost retinut, pentru santaj de procurorii Parchetului instantei supreme, pentru ca a pretins lui Sebastian Ghita 150.000 de euro lunar, actiunea survenind unei plangeri din 4 aprilie a managerului Realitatea Media. Lui Ghita i s-au cerut 200.000 de euro, insa managerul Realitatea a spus ca da doar 150.000 de euro.

Banii au fost ceruti pentru ca Ghita sa "sa fie lasat in pace" de Vintu si sa ramana managerul Realitatea, dupa ce patronul Asesoft a platit datoriile postului TV si a facut investitii, suma ridicandu-se la zece milioane de euro.

Ca garantie ca Ghita va face ce i se cere, Vintu l-a trimis pe Ion Ilie Cezar, zis Nelu Legionaru, sa fie "umbra" managerului Realitatea TV, a sustinut Parchetul, situatie confirmata de interceptarile realizate de anchetatori.

In momentul in care Ion Ilie a fost prins de anchetatori cu suma de 150.000 de euro, la sediul Realitatea TV, acesta a spus ca reprezinta rata de leasing pentru un elicopter, insa, potrivit contractului, aceasta rata este de 13.000 de euro, mai spun procurorii.

Judecatoria sectorului 5 Bucuresti a respins propunerea procurorilor, iar acuzarea a facut recurs.

In 29 aprilie, dupa judecarea contestatiei procurorilor, Tribunalul Capitalei s-a pronuntat pentru arestarea lui Vintu si Cezar, emitand in acest sens un mandat pentru 29 de zile.


Citeste mai multe despre   






















1588 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    acolo (Miercuri, 4 mai 2011, 16:56)

    cristi767 [utilizator]

    Acolo sa putrezesti, pe veci!
  • +21 (21 voturi)    
    Avem di tăti (Miercuri, 4 mai 2011, 17:05)

    CezarN [utilizator]

    Vrea control judiciar? Mutati-l in celula cu Costiniu! Sa-l controleze el.

    Vrea medici? Bagati-i unde trebuie pe Bradisteanu sau Ciomu.

    Vrea fetite? Dați-i-o pe Ridzi!

    Vrea baietei? Ia-l pe Bombonel!

    Vrea oameni de afaceri? Ia-l pe Locic!

    Vrea turnatori? Dati-i-l pe Felix!

    Vrea ciobani? Becali!

    Vrea si oi? Luati turma lui Antonescu - PNL-ul

    Vrea un politician cinstit? Ne pare rau, dar nu putem fi perfecti!
  • +11 (11 voturi)    
    surpriza de luni (Miercuri, 4 mai 2011, 17:09)

    mishu [anonim]

    I-a promis lui Baselu' ca-i pregateste o surpriza...care o fi fost aia? Puscarea lui Ladenu'? Sau i-o fi pus un peste mort in portbagajul masinii?
    • -5 (5 voturi)    
      Corect ! (Miercuri, 4 mai 2011, 17:58)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui mishu

      De fapt americanii de aia au luat cadavrul lui Bin Laden, sa-l ingrape in dealurile Moldovei. :))
  • +11 (11 voturi)    
    ... (Miercuri, 4 mai 2011, 17:19)

    dragonfly [utilizator]

    vantu nu are nici un motiv sa ceara aceasta eliberare, sper sa nu fie eliberat ci sa ramana definitiv acolo unde ii este locul, adica dupa gratii!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Sa fiim seriosi! (Miercuri, 4 mai 2011, 17:59)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    E destul vant pe afara!
    Sa mai stea si la racoare!
    Ne e bine cu el acolo!
  • +6 (6 voturi)    
    Ciocu` mic! (Miercuri, 4 mai 2011, 18:07)

    Ion_Roaita [anonim]

    Sa iesi de acolo cand am sa te chem eu, pramatie de om! Sa te manance viermii de viu, din scaunul ala de bolnav inchipuit!
  • +8 (8 voturi)    
    Intai (Miercuri, 4 mai 2011, 19:07)

    HESS [anonim]

    Batut la talpi si pus curent pe coaie.Taiat cu lama si presarat sare.Pana spune si ii da in gat pe cei implicati si responsabili de marea teapa FNI.Apoi executat la marginea santului fara mila.Sa-l manace cainii vagabonzi.Asa toti care au falimentat Romania de la politicieni la tepari .Apoi clanuriile de interlopi.Tancuriile in strada .Ordine disciplina si o spaima care sa-i transforme pe Romani in cei mai cinstiti si respectuosi oameni din lume.Curatite institutiile statului
  • +7 (7 voturi)    
    Asta are un fix... (Miercuri, 4 mai 2011, 19:37)

    Ion B [utilizator]

    cu lasati-ma afara ca's bolnav!
    Nu'i decat un borfas ordinar, adus pe valul securistilor.