Lumina Sfanta de la Ierusalim, adusa la Bucuresti de o delegatie a Patriarhiei

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 10:43 Actualitate | Esenţial

Lumina Sfanta ajunge la Bucuresti
Foto: Agerpres
O delegatie a Patriarhiei Romane condusa de PS Varsanufie Prahoveanul, episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucurestilor, va aduce, sambata, Lumina Sfanta de la biserica Sfantului Mormant din Ierusalim, cu un avion special, cu binecuvantarea patriarhului Bisericii Ortodoxe Romane (BOR), PF Daniel, informeaza Biroul de Presa ale Patriarhiei Romane, relateaza Agerpres.

Lumina Sfanta va fi oferita clerului si credinciosilor prezenti la Catedrala patriarhala la slujba de Inviere (ora 24,00), de catre patriarhul Daniel.

Potrivit Patriarhiei, protoieriile Arhiepiscopiei Bucurestilor si alte eparhii din tara ale Patriarhiei Romane sunt invitate sa trimita delegati la Aeroportul International ''Henri Coanda'' - Salonul Oficial - Corp C, sambata, in jurul orei 18,00, pentru a primi Lumina Sfanta de la Ierusalim si a o oferi preotilor si credinciosilor ortodocsi din alte regiuni ale tarii.

Lumina Sfanta este considerata un miracol al Ortodoxiei, care se intampla in fiecare an, de Paste, la Ierusalim, cand in timpul Vecerniei Mari din Sambata Mare, intre orele 12,30 si 14,30, deasupra Sfantului Mormant se aprinde un foc, pe care in primele minute, daca il atingi, nu te arde.

Lumina este adusa credinciosilor de patriarhul Ierusalimului. Diodorus, fost patriarh al Ierusalimului intre anii 1981 si 2000, marturisea ca, de obicei, minunea se intampla imediat dupa ce termina de spus rugaciunile.

"Din mijlocul pietrei pe care a fost culcat Iisus Hristos se revarsa, precum ceata care se ridica de pe un lac, o lumina nedefinita, de culoare albastrie, care nu arde", afirma el.

Lucrurile se petrec dupa un "scenariu" indelung verificat. Sfantul Mormant este inspectat inca din Vinerea Mare, imediat dupa prohod. Cei care fac aceasta verificare - pentru a nu exista nicio banuiala de inscenare - sunt politisti civili care nu sunt crestini. De obicei, acestia sunt trei: un arab, un turc si un reprezentant al Statului Israel.

Rolul lor este de a inspecta incaperea Sfantului Mormant pentru a nu exista vreo sursa de foc. De asemenea, ii controleaza corporal pe cei care vor patrunde acolo in momentul ceremoniei religioase. Apoi, la momentul potrivit, luminile se sting, usa se sigileaza, iar la intrare raman doar gardienii.

Dupa desfasurarea slujbei, patriarhul Ierusalimului se dezbraca, ramanand doar cu un stihar alb, cu epitrahil si brau, si se indreapta spre Sfantul Mormant. La intrare, patriarhul este controlat de politisti in prezenta martorilor care apartin tuturor confesiunilor - romano-catolici, ortodocsi, armeni.

Patriarhul desigileaza intrarea in Mormant si patrunde in prima incapere, in 'Capela Ingerului', insotit - conform traditiei - numai de un arab de religie islamica. Mai departe, patriarhul intra singur in incaperea propriu-zisa a Mormantului si ingenuncheaza in fata lespedei.

Dupa rugaciune, cei prezenti in biserica au adesea prilejul sa observe o lumina precum un fulger care vine prin cupola aflata deasupra Capelei Sfantului Mormant. Pelerinii compara aceasta lumina cu un glob care se imprastie in mici bucati. Aceasta lumina ajunge pana la lespedea Sfantului Mormant, aprinzand astfel vata presarata deasupra.

Rolul patriarhului este de a prelua cu mainile aceasta vata aprinsa, o aseaza in doua cupe de aur si se intoarce in Capela Ingerului. Ulterior, patriarhul aprinde doua manunchiuri de cate 33 de lumanari fiecare, apoi iese si imparte lumina credinciosilor. Potrivit marturiilor credinciosilor, cei prezenti nu se ard cu aceasta lumina.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

3253 vizualizari

  • -7 (7 voturi)    
    lumina (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 11:03)

    bro [anonim]

    ce minciuni, cititi Biblia ca tare va mai rataciti
  • +10 (18 voturi)    
    Yeah (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 11:07)

    Dan Samoila [anonim]

    Yeah... lumina vine direct de Sus... sure. Si intr-o manastire de pe-acolo aveau ca moaste trei cranii ale lui Isus, unul de cand era copil, al doilea de cand era adolescent si al treilea dupa ce l-au rastignit. I mean, common people, you could have said something like.. allegedly or something.
    • +5 (7 voturi)    
      a (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 13:06)

      a [anonim] i-a raspuns lui Dan Samoila

      "A hierodeacon who penetrated into the shrine of the Tomb at the time when, as everyone believes, the holy fire descends, saw with horror that the fire is ignited from a mere icon-lamp which never goes out, and thus the holy fire isn't a miracle. He himself told me about this today" (Kniga bytija moego, vol. 1 (years 1841-1844), p. 671).

      dar cum sa deschizi ochii unui care nu vrea sa vada? nu e orbire mai mare decat aceasta.

      omul gaseste o stare de admiratie, se gaseste special, ca a gasit ceva ce numai el stie... chiar daca ceea ce stie e o idiotenie.

      e ca si cum noi ne-am crede speciali pentru ca auzim sunete pe care nimeni in afara de noi nu le poate percepe: si aceasta se intampla foarte des. este vorba de... tiuitul urechilor.
      • -1 (7 voturi)    
        prea multa rautate (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 17:00)

        alex [anonim] i-a raspuns lui a

        Cred ca ar fi timpul sa se hotarasca odata ateii inversunati asupra versiunii oficiale a acestui "truc ieftin": ba ca e vorba de un fitil cu fosfor (element chimic izolat cam dupa atestarea istorica minunii), ba ca era o candela ascunsa dupa o icoana care, dupa atatea cercetari arheologice, chiar nu s-a aflat?

        In definitiv, atata timp cat nu este demonstrata stiintific frauda, fiecare poate crede orice vrea despre minunea de la Ierusalim. Eu de pilda cred in aceasta, insa nu reprezinta motorul sau fundamentul credintei mele crestine.

        Atata virulenta gratuita impotriva crestinilor mai rar intalnesti. Lasati-ne va rog in "prostia" si "ignoranta" noastra sa ne sarbatorim Pastile! Multumesc anticipat pentru injurii! Sarbatori binecuvantate!
        • +2 (2 voturi)    
          miracole si vrajitorii (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 19:17)

          MihaiG [utilizator] i-a raspuns lui alex

          Alex, singurul motiv pentru care acest "miracol" nu a fost defiintat odata pentru totdeauna este ca nu se permite accesul unor sceptici cu pregatire stiintifica pentru ca analiza ce se intampla acolo.

          Atata tot. Si eu pot intra intr-o incapere, ies cu o flacara si zic ca mi-a venit de la Dumnezeu; daca mai am cateva milioane care cred din principiu in tot ce le zic am rezolvat problema.

          Vezi, nu e nici o injurie. Sanatate
        • +1 (1 vot)    
          nimeni (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 19:50)

          nimeni [anonim] i-a raspuns lui alex

          nimeni nu critica virulent crestinii. ci minciunile care s-au aciuiat pe credinta acestora, minciuni decare profita te miri cine.

          spune-mi si mie, ce scuza, ce justificare pentru asemenea minciuna? in cele 10 porunci propovaduim una, in realitae faem alta...

          vorbim de minciunarespectiva acum, de Pasti, pentru ca acum se faceatata caz de aceasta minciuna, acum ne e prezentata ca un adevar.

          in ine, frauda a evoluat de-a lungul timpului: lainceput a fost candela aceea ascunsa, acm ese fosforul etc. doar nu crezi ca popii nu se pricep sa schimbe minciuna? macar la atata ii duce capul.
        • 0 (0 voturi)    
          si cine nu (ne) te lasa? (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 19:59)

          taranistu [utilizator] i-a raspuns lui alex

          Pastele nu sunt pe Hot news. Nu cred ca te impiedica nimeni sa le sarbatoresti.
        • +1 (1 vot)    
          Pai sunt zeci de feluri . (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 20:30)

          Gamma [anonim] i-a raspuns lui alex

          Flacara originala apare in fata unei singure persoane (patriarhul ) intr-un spatiu inchis unde nu se permite accesul cu aparate de inregistrat asa ca POATE fi multe : flacara intarziata , bricheta , chibrit , aprinzator aragaz , frecat bete , autoaprindere, un laser de buzunar mai puternic . Mai bine ne ajutati voi cu o filmare buna in interior si o analiza chimica a continutului fumului ca m-ati converti garantat .Din pacate am studiat problema si se para ca focul asta nu vine decat la patriarhi greci . Aia rusi sau de alte neamuri chit ca erau ortodoxi nu au atras lumina . Se pare ca focul grecesc face furori si in mileniul 3 . No offence , e realitatea . Luati-l ca simbol si nu o sa aveti deziluzii caci e o traditie frumoasa , un pic cam periculoasa dar nimic nu e perfect .
        • 0 (0 voturi)    
          evolutie (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 21:56)

          Demigod [utilizator] i-a raspuns lui alex

          Odata cu tehnologia evolueaza si vrajeala.

          Doar credinta oarba ramane la fel de imbecila ca acum cateva mii de ani.
        • 0 (0 voturi)    
          prea multa rautate (Duminică, 24 aprilie 2011, 7:42)

          moneymaker [utilizator] i-a raspuns lui alex

          Chiar nu inteleg de ce oare cei care nu au credinta "noastra" incearca cu toate puterile sa ne desfiinteze. Poate din invidie?
          Lasati-ne sa ne rugam pentru mantuirea sufletului nostru si vedeti-va de altele ca sunt destule
          Cristos a inviat!
  • +14 (20 voturi)    
    hoax. (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 11:44)

    Demigod [utilizator]

    S-a stabilit demult ca asa-zisa lumina sfanta e un Hoax.
    Un truc ieftin mostenit de la bizantini. Dar o sa mai treaca multe sute de ani pana se vor lumina toti credinciosii ca Dumnezeu nu se joaca de-a micul vrajitor ca sa se mire credulii.
    • -9 (13 voturi)    
      xaoh (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 12:46)

      Tzutzunea [utilizator] i-a raspuns lui Demigod

      Si daca este asa de ieftin de ce nu-l practica si altii, de exemplu tu ?
      • +10 (16 voturi)    
        e (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 12:58)

        e [anonim] i-a raspuns lui Tzutzunea

        e plina orice sala de chimie de substante care se aprind singure cu un anumit timp de intarziere. mare minune sa faci o festila din asa ceva si, dupa 5 minute de tinut festila deasupra capului... se aprinde singura.
        dar daca au fost atatia prosti incat sa faca temenele unui vitel, de ce nu ar fi la fel de multi care sa faca temenele unei festile? care e diferenta, apropo?
        in fine, ce sa ne mai miram ca sunt multi prosti care voteaza cu tot feluld e politicieni demagofi care doar... promit. religiile promit si ele, si inca de mii de ani.
        opiumul popoarelor, bine a zis-o cine a zis-o (de altfel, e si singurul lucru bun pe care l-a zis).
        credinta nu are de-a face cu religia. religia e o mascarada omeneasca (si, in plus, organizata) ce se foloseste de prima drept pretext. la fel cum tot felul de reclame de sfantul valentin sau de craciun se folosesc de dragoste si de... credinta.
      • +6 (8 voturi)    
        poti si tu (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 12:58)

        MihaiG [utilizator] i-a raspuns lui Tzutzunea

        Pai il cam practicam toti, cand ne aprindem o tigara, aprindem aragazul etc.
      • 0 (0 voturi)    
        de ce nu? (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 21:58)

        Demigod [utilizator] i-a raspuns lui Tzutzunea

        Pentru ca eu n-am interes sa vrajesc si sa prostesc un mare procent de populatie, doar ca sa fie mai convinsi ca Isus e mult mai tare si mai oncret decat Buddha, Profetul lui Allah, sau alti 480 de mii de zei hindusi, ori orice alta credinta in perfect antagonism cu ceilalti si realitatea concreta care nu se vindeca cu rugaciuni.
  • +11 (17 voturi)    
    bricheta (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 11:48)

    serban [anonim]

    sa inteleg ca patriarhia a cumparat brichete ?
    sau altfel spus ... cine plateste deplasarea .... tot din buget ?
    • +4 (6 voturi)    
      .. (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 12:04)

      florinelul [utilizator] i-a raspuns lui serban

      e acelasi avion cu care a venit si Popa. au prins o promotie: un devalizator fonduri de investitii + un transport lumina sfanta la acelasi pret.
  • -3 (5 voturi)    
    Asa si ? (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 11:59)

    drak latinu [utilizator]

    ?
  • -7 (11 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 12:07)

    gigi [anonim]

    prefer sa vad lumea la biserica cum pupa oase decat s-o vad pe stadion
  • +1 (9 voturi)    
    Paste fericit, (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 12:14)

    Mih. [utilizator]

    cu bucurie si liniste in case si in suflete!
  • +7 (15 voturi)    
    s. (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 12:16)

    julien [anonim]

    ar fi interesant de stiut cat costa statul roman aceasta mascarada religioasa,mai ales pentru cei care nu au ce pune pe masa de pasti.
  • +9 (11 voturi)    
    Pentru documentare. (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 12:26)

    A.Corneliu [utilizator]

    Cititi va rog si in sursele de mai jos si vedeti bine ce e scris in capitolul de critici.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Holy_Fire

    http://ro.wikipedia.org/wiki/Lumina_Sf%C3%A2nt%C4%83

    UN PASTE FERICIT!
  • +4 (10 voturi)    
    Ce-ar fi daca... (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 12:26)

    Geo777 [utilizator]

    lumina de la Ierusalim, platita gros din banii poporului religios ar aduce SCHIMBARE autentica in randul romanilor? Ce-ar fi daca ar aduce URA fata de coruptie si ce ar fi daca judecatorii ar judeca cinstit si fara frica faptele de coruptie? Ce-ar fi daca politicienii nu ar mai lua mita si nu ar mai face legi doar pentru cuibul lor de interese? Ce ar fi daca banii publici ar fi investiti in sosele ca sa nu ne mai rupem masinile? Ce ar fi daca taxele ar fi justificate transparent si ar fi micsorate? Ce ar fi daca romanii nu ar mai permite unui grup oligarhic sa ii suga de toate resursele si sa i ii fure? Daca lunima de la Ierusalim nu schimba caracterul romanilor, la ce foloseste?
    • +1 (1 vot)    
      Ce ar fi ? (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 13:02)

      Tzutzunea [utilizator] i-a raspuns lui Geo777

      Chiar , tu personal ce ai facut pentru asta ?
    • +4 (6 voturi)    
      barabas, tu esti? (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 13:24)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Geo777

      scopul schimbarii nu e material. lumina e credinta si vine in urma Cuvantului. scopul luminii nu e ridicarea nivelului de trai prin eliminarea coruptiei si construirea de drumuri mai bune, asa cum regatul lui Cristos nu e in lumea asta asa cum credea barabas. credinta poate aduce o morala curata care ajuta la eliminarea coruptiei si la incetarea nelegiuirilor, dar scopul final e altul. caracterul primilor crestini s-a schimbat, dar asta nu inseamna ca i-a determinat sa se revolte impotriva cezarului, asa cum a crezut barabas. dimpotriva. taxele, drumurile, judecatorii.... banii... sunt ai cezarului. ce vreau eu, n-are nici o legatura cu lumea materiala. lumina mea vine de la Ierusalim, dar e inauntru si nu poate fi stinsa si nici evaluata in bani.
      • +1 (3 voturi)    
        tot (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 16:33)

        tot [anonim] i-a raspuns lui ion

        tot nu am priceput de ce este nevoie de o minciuna (cea cu aprinsul lumanarilor) in toata pledoaria asta pentru credinta... neprihanita.
      • 0 (0 voturi)    
        In zadar... (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 16:42)

        dana [anonim] i-a raspuns lui ion

        ei, asta asa... ca sa para zadarnic totul, nu-i asa ?
        Ce-ar fi daca insistenta asidua pentru o lume morala AICI, lipsita de minciuna, hotie, coruptie, ne-ar ajuta sa percepem lumina speciala, sacra, de dincolo ? Ce-ar fi daca religiile astea ar fi periate putin (mai mult) ?
      • 0 (0 voturi)    
        deci religia e nepractica (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 22:01)

        Demigod [utilizator] i-a raspuns lui ion

        In aczul asta, credinta e nepractica. Deoarece ne invata sa fim docili, si ne minte ca totul e ok in lumea asta oricat ar fi de rau, deoarece cealalta conteaza.

        In acelasi timp, cativa oameni fac ce vor cu noi in lumea asta, si noua ni se pare ok, deoarece suferinta e o virtute.

        Deci lumina de care vorbesti tu e un impediment in calea BINELUI.
  • +13 (19 voturi)    
    Romania (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 12:31)

    Vizitiul [utilizator]

    Tara plina de ipocriti. Pardon, am vrut sa spun credinciosi :)
    • +1 (7 voturi)    
      Asa e ! (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 13:01)

      Tzutzunea [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Si tu unul dintre ei.
      • -1 (3 voturi)    
        poate (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 15:10)

        poate [anonim] i-a raspuns lui Tzutzunea

        poate, dar unii din noi ne asumam... ipocrizia.

        paradoxal, asta ne face... neipocriti.
  • +1 (3 voturi)    
    Probleme de logistica si produse autentice (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 13:08)

    TS București [anonim]

    Am o dilema: Care este logistica pe care BOR o va folosi pentru a distribui Lumina Sfânta in toată tara in câteva ore? Înțeleg ca se cheltuie atatia bani pt a ni se aduce "The real thing", Lumina "produsă" local nefiind autentica.
    Prin urmare noua astora de mai departe, la care nu va ajunge in mod sigur Lumina originala, poate ne explica BOR ce vom duce acasa la noapte.
  • 0 (6 voturi)    
    Credinta (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 13:44)

    marian [anonim]

    .... acum exista doua situatii posibile , una, existenta reala a minunii luminii sfinte de la Ierusalim sau varianta 2 "asa zisa frauda" . Acum depinde de fiecare in ce crede.. ori in minunile pe care ni le mai arata Dumnezeu (desi nu meritam) sau in informatiile gasite pe internet.
    Asa cum multi zic ca cele prezentate sunt o mascarada, asa pot si eu spune ca ce scrie en.wikipedia.org.. sunt minciuni scormonite de unul oarecare.

    Fie ca Invierea Domnului sa va aduca tuturor lumina in suflete.
    • +3 (5 voturi)    
      minuni (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 15:31)

      MihaiG [utilizator] i-a raspuns lui marian

      Ce minuni ti-a aratat tie dumnezeu?

      Si daca se tot tine de minuni de ce nu apare de exemplu intr-o zi in fata tuturor oamenilor de pe planeta asta amarata? Ca doar e atotputernic.

      Asa ca sa stie toti cine este si sa nu se mai omoare intre ei ca idiotii. Dar nah, asta ar fi prea 'practic', el prefera sa aprinda candele o data pe an.
    • 0 (2 voturi)    
      nu (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 16:24)

      nu [anonim] i-a raspuns lui marian

      nu degeaba se spune ca "prostii sunt fericiti"...
  • +4 (6 voturi)    
    B.O.R. există?! (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 13:52)

    felis_tigris [utilizator]

    Aştept ca B.O.R. (Biserica Ortodoxă Romană) să devină cu adevărat aplecată şi spre nevoile enoriaşilor săi!
    • 0 (2 voturi)    
      hmmm... (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 17:28)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

      se pare ca inca nu s-a inventat lumina aia...
    • 0 (0 voturi)    
      despre B.O.R. (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 22:06)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui felis_tigris

      Bor este o corporatie care face trafic cu credinta.
      Tot angrenajul ei e construit pe baza asta.
  • +6 (8 voturi)    
    comic (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 14:39)

    Paul [anonim]

    Cand citesti despre lumina asta sfanta, ai impresia ca-i vorba despre o legenda. Nu-mi vine sa cred ca sunt oameni care cred asa ceva...un miracol al ortodoxiei..uau
    • 0 (0 voturi)    
      Iti place (Duminică, 24 aprilie 2011, 6:27)

      Avogardo [anonim] i-a raspuns lui Paul

      sa-ti anagramezi numele?
  • +2 (4 voturi)    
    gandesc, deci exist... (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 14:46)

    SNK [anonim]

    Prieteni, ma bucur ca in Romania mai sunt oameni care gandesc.
    Vom trai ziua cand bor si altii ca ei isi cor cere scuze pt ca au indobitocit semenii si concetatenii nostrii...
    • +3 (5 voturi)    
      nu (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 15:10)

      nu [anonim] i-a raspuns lui SNK

      nu, fii linistit, niciodata nu se va intampla asta. au sa gaseasca o justificare pentru care au mintit: vor spune ca au facut-o pentru ceilalti, pentru bine etc.

      dara devarul este ca au mintit ca sa isi apere donatiile grase, orgoliile magulite de temenelele enoriasilor si, mai cu seama, pentru ca le-a lipsit curajul de a-si asuma adevarul.

      pacat, de la niste oameni care pretind ca vorbesc in numele... Vietii si Adevarului ("Eu sunt Calea...")
  • +2 (6 voturi)    
    Suntem in secolul IV (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 14:59)

    jemiol [anonim]

    Va dati seama ce prosti suntem? Eu i-as fi asteptat pe impostorii astia cu maciuca la aeroport.
    Vai de capul nostru! Ne meritam soarta.
    • +1 (5 voturi)    
      fara violenta (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 15:42)

      MihaiG [utilizator] i-a raspuns lui jemiol

      De ce cu maciuca? Ironia si aratarea adevarului cred ca sunt 'arme' mai eficiente.
      • +1 (3 voturi)    
        De acord (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 16:38)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui MihaiG

        Dar dpdv al eficientei maciuca ocupa un loc aparte :)
      • -1 (1 vot)    
        da (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 16:42)

        da [anonim] i-a raspuns lui MihaiG

        da, dar numai in fata celor care *vor* sa vada si sa priceapa. in fata celorlalti...
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate!! (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 22:54)

      bgf [anonim] i-a raspuns lui jemiol

      dar tu esti in epoca de piatra!! inca mai folosesti maciuca!!
  • -2 (8 voturi)    
    notforall@yahoo.com (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 15:54)

    Gheorghe [anonim]

    Am si eu citeva intrebari "rationale" pentru toti astia care traiesc si nu l-au cautat/simtit niciodata pe Dumnezeu in inima lor, care trec prin viata fara sa inteleaga nimic din ceea ce li se intimpla si care vor muri tot crezind ca noi venim de nicaieri si ne ducem spre nicaieri :
    De ce luminarile se aprind din senin si unor pelerini care participa la eveniment? Sint atitea marturii ale unor persoane care au vazut asta cu ochii lor. Bun, preotii sint sarlatani, e o facatura inauntru, dar cum de lumina care apare e uneori vazuta de atitia mii de pelerini care asista la eveniment? Uneori o vad si cei care asista de afara, ca un fulger care trece prin cupola. Cum de lumina nu arde in primele secunde? As mai putea sa va intreb de fulgerul care a lovit in 1579, in zi de Paste, in timpul ocupatiei otomane, cind crestinii nu au fost lasati sa intre inauntru, coloana de la intrarea din biserica; urma e vizibila pe coloana si azi.. cautati pe google si o sa gasiti imaginea ei ... Va scrie unul care a fost acolo de Pasti, unul care cindva in viata lui a stat alaturi si a auzit ce spune un posedat (o femeie hulind simultan pe mai multe voci barbatesti). Dupa o astfel de experienta, credeti-ma, nu mai poti ramine necredincios !!!! Nu va scriu ca sa va conving, nu o pot face, experinta ramine ceva netrasmisibil. Scriu pentru cei care, ca si mine, cred, au simtit si au vazut. Scriu pentru cei care napaditi de atitia "rationali", au indoieli si caderi. Si am sa va mai spun ceva: "cealalta parte din mine, rationalul", are un doctorat in matematica facut in occident. Un Paste fericit TUTUROR!
    • +1 (3 voturi)    
      ca (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 16:10)

      ca [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      ca sa nu te mai trimit la wikipedia:

      In 2005 in a live demonstration on Greek television, Michael Kalopoulos, author and historian of religion, dipped three candles in white phosphorus. The candles spontaneously ignited after approximately 20 minutes due to the self-ignition properties of white phosphorus when in contact with air. According to Kalopoulos' website:

      If phosphorus is dissolved in an appropriate organic solvent, self-ignition is delayed until the solvent has almost completely evaporated. Repeated experiments showed that the ignition can be delayed for half an hour or more, depending on the density of the solution and the solvent employed.

      de fosfor ai auzit? stii ca se aprinde "din senin" in aer?

      si, pana la urma, ce are de-a face "Dumnezeu in inima lor" cu lumanarile din fosfor? te pomenesti ca tot Dumnezeu isi manifesta puterea si traznind pe Touchdown Jesus? http://en.wikipedia.org/wiki/King_of_Kings_(statue)

      cu ce scop? ca asta mi-a scapat... daca era sa trazneasca vreo statuie pagana, vreun monument hindus etc., mai pricepeam...
    • 0 (0 voturi)    
      de (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 16:16)

      de [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      de parca Goebbels asasinul nu avea doctoratul... sau tantalaul criminal de Trotki nu era cult? sau criminalul violonist Reinhard Heydrich?

      de cand si pana cand studiile (si, in treacat spus, inteligenta) sunt vreo garantie pentru caracter?

      te mai si lauzi: nu iti ajung aplauzele, te maia plauzi si singur?
    • 0 (2 voturi)    
      poate (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 16:19)

      poate [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      poate ti-ar mai trebui si un doctorat in chimie, ca sa citesti si despre fosor, domcule doctor...
    • 0 (2 voturi)    
      iar (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 16:26)

      iar [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      iar la capitolul "marturii", nu mai devreme decat acum cativa ani, se marturiseau sub juramant cele mai idioate minciuni in timpul proceselor staliniste...

      c'mon man, pacat de mintea pe care (nu) o ai...
    • +1 (3 voturi)    
      as vrea sa vad treaba asta (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 16:36)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      Ai cumva si filmulete cu trebuirle astea? Pune-le pe youtube! :)
      M-am saturat sa tot aud ca "trebuie" sa cred. Inainte sa cred, as vrea sa vad!
    • +1 (5 voturi)    
      Expert la integrale =/= exp.anatomie si fiziologie (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 17:26)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe

      "Va scrie unul care a fost acolo de Pasti, unul care cindva in viata lui a stat alaturi si a auzit ce spune un posedat (o femeie hulind simultan pe mai multe voci barbatesti)"

      Spuse matematicianul.

      Oare un doctor ar pune acelasi diagnostic ("posedare de demoni") ca si tine? Cred ca nu.

      Din pacate, religiosii inca mai trimit astfel de persoane bolnave la exorcist si nu la doctor cum ar fi normal.
    • +1 (3 voturi)    
      doctorat (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 17:56)

      Valentin [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      Cred ca un doctorat in science (biologia, geologia, astronomia, fizica, chimia...au demontat cam tot ce spune biserica) ar fi ajutat mult mai mult in ceea ce priveste "rationalul" in privinta bisericii; si eu obisnuiam sa gandesc exact la fel, dar dupa un doctorat in science (geologie) in occident, am inceput sa citesc si istorie si filozofie si totul s-a dus in cateva luni cand mi-am dat seama ca toate lucrurile astea sunt mituri/povesti...sunt ateu cam 99.99% acum si nu am nici un regret, cu exceptia faptului ca nimeni nu m-a avertizat inainte de make-believe stories.
    • 0 (4 voturi)    
      justforstupids@yahoo.com (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 18:10)

      Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe

      si doctoratul ala crezi ca este o garantie a credintei tale?

      Eu sunt doctor in matematica avansata, chimie, fizica, biologie si literatura universala. Si nu cred o iota in Dumnezeu, biblie si cele adiacente.

      Deci doctoratele mele si necredinta mea anuleaza doctoratul tau si credinta ta. :) Acum ce ai sa faci? Iti mai faci 5 doctorate sa te asiguri ca exista Dumnezeu? :))
      • 0 (0 voturi)    
        nu.. (Duminică, 24 aprilie 2011, 6:40)

        Rafael Che Guevara [anonim] i-a raspuns lui Gauloise

        doctoratele si necredinta ta se anuleaza pe ele.

        Sa-ti fie rusine Spiru Haret!

        Se vede clar ca hotnews are mereu postaci pe invers. Adevarul ca pe voi se bazeaza modernizarea Romaniei, si mai mult a credintei si a ce o sa mai apara.

        Si daca am fost neclar, tin sa-ti zic ca eu agreez comentariul lui Gheorghe si resping ura si inversunarea cu care i s-a raspuns. Multa lume necajita si pe forumul asta...
    • 0 (2 voturi)    
      Religia este cea mai mare... (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 18:39)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      ...insalaciune din istoria omenirii.
      Cine crede CU ADEVARAT in Dumnezeu nu are nevoie sa creada in excrocheriile religiilor.
      A tuturor religiilor!
      Vom fi mult mai ferititi atunci cind acest blestem(religia) va disparea.
      Din pacate cred ca va mai trece mult imp pina atunci.
      Domnule Gheorghe ziceti ca:
      " Dupa o astfel de experienta, credeti-ma, nu mai poti ramine necredincios "
      Pate ca asa e dar sti cine zice:
      „Veniţi la MINE, toţi cei trudiţi şi împovăraţi şi EU vă voi da..."
      De ce nu te trimite la religie, la "sfinti" , la orcine vrei, si te cheama DIRECT la EL

      Sa fiti sanatosi!

      Un om "ne-religios"
    • 0 (0 voturi)    
      posedati, fulgere si alte vrajeli (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 22:15)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe

      Anumite dezechilibre din creier pot crea caracterul unui posedat. Chiar se poate vorbi cu mai multe voci, atata vreme cat muschii o permit. E doar chestie de impulsuri electrice. Chestiile astea trebuie studiate de oameni de stiinta, nu de barbosi cu aghiazma. Nu zic ca nu functioneaza ritul, dar sa nu exageram.
      Mai aberant se poarta cei ce trateaza cu misticism chestii uneori medicale. De exemplu cand o rastignit-o barbosii pe aia de au omorat-o ca sa scoata ghiavolu' din ea.

      A dar cu fulgerul de paste in unu din cei 2000 de ani de crestinism? Extraordinar, sigur e semn divin!

      Exista reactii care produc lumina si devin exotermice doar dupa o vreme. Nu e cine stie ce vrajeala. Fosforul arde si sub apa, asta tocmai pentru ca nu e dependent de caldura. Pune mana pe carte, si lasa biblia celor vizati sa o citeasca. Daca n-ar citi biblia toti idiotii, n-ar fi vreo 20.000 de secte crestine.

      Si daca n-ar fi biserica asa de inversunata, sunt sigur ca ar fi mai multi oameni care ar respecta religia. BOR indeparteaza omul dar atrage prostul. Pentru ca prostul plateste! Aia e!
  • 0 (0 voturi)    
    Omisiune. (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 16:44)

    Daniil Sihastrul [anonim]

    Dar ce se intampla anula acesta , nu mai aduce lumina Flutur Gheorghe de la Suceava? O fi uitat.
    O sa-i aduc aminte.
  • +1 (3 voturi)    
    Experienta (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 17:07)

    jemiol [anonim]

    Data viitoare inregistreaza pe cam si pentru noi. Tu esti ori preot, ori unul care traieste dupa urma bisericii.
  • 0 (4 voturi)    
    miracole (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 17:29)

    Denis [anonim]

    E o problemă de cultură elementară să ştii că în toate religiile cunoscute (mai ales în creştinism) se produc fenomene miraculoase, adică efecte fizice produse ca urmare a acţiunii unor "forţe" care nu sunt de ordin fizic, ci sunt influenţe influenţe spirituale (har sau energii dumnezeieşti în ortodoxie). "Vieţile sfinţilor" oferă nenumărate exemple de cum anumite persoane pot pune în acţiune "energiile" spirituale, într-un mod cât se poate de concret, de "pozitiv". Iar după moartea lor, trupurile rămân în continuare un vehicul al influenţelor spirituale (moaşte), ceea ce dovedeşte caracterul "pozitiv" al acestor "forţe". La fel, există obiecte (relicvele) care devin un suport al influenţelor spirituale (ca un fel de "condensatori" ai acestor "energii"), care se întâlnesc şi în prezent în hinduism, ca şi în extremul orient.
    Nu e vorba aici despre credinţă, ci despre cunoaşterea legilor după care acţionează energiile spirituale, cunoaştere care permite "captarea" acestora şi punerea lor în acţiune. Orice religie veritabilă are la bază o astfel de cunoaştere. Riturile săvârşite în cadrul bisericilor ortodoxe şi bisercii catolice (sfintele taine sau sacramentele) sunt punerea în operă a unei astfel de cunoaşteri. Chiar dacă bisericile au pierdut această cunoaştere, riturile săvârşite produc în continuare efectele pentru care au fost create. Chiar dacă preoţii nu mai realizează caracterul foarte "pozitiv" al forţelor pe care le manevrează, aceasta nu împiedică aceste forţe să acţioneze efectiv.
    Deci să nu negăm existenţa energiilor dumnezeieşti şi nici posibilitatea ca ele să acţioneze efectiv, concret, "pozitiv". Este aici nu numai o problemă de credinţă, ci mai ales de cunoaştere. Comentariile de aici dovedesc însă ignoranţa cititorilor hotnews. Chiar o lipsă de cultură destul de elementară. Ascultaţi-l sau citiţi-l pe Dan Puric sau pe Pleşu, ca să înţelegeţi că adevărata intelectualitate nu ignoră religia, ci se întemeiază pe ea.
    • 0 (0 voturi)    
      cunoastere (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 19:13)

      MihaiG [utilizator] i-a raspuns lui Denis

      Cum poti vorbi de cunoastere cand tu esti dovada lipsei ei acute?

      Nici unul din asa zisele miracole ale religiilor voastre nu a fost validat de stiinta. Majoritatea constau in inchipuirile unora sau in sarlataniile altora.

      Pune tu mana pe cateva carti si stiinta inainte de a-i trimite pe altii la reeducare.
      • 0 (0 voturi)    
        cunoaştere (Duminică, 24 aprilie 2011, 4:40)

        Denis [anonim] i-a raspuns lui MihaiG

        Prietene, ştiinţa de care vorbeşti se ocupă de studiul forţelor fizice, de studiul lumii corporale. "Forţele" care produc miracolele nu sunt fizice, nu aparţin lumii corporale. Ca atare, ştiinţa modernă nu are cum să le valideze pentru că nu aparţin domeniului ei. Dar asta nu înseamnă că aceste "forţe" de ordin spiritual nu există şi nu sunt guvernate de legi. Ca atare, există şi o ştiinţă cu privire la ele, ştiinţă care aparţine de domeniul religiei. De exemplu, regulile după care se întemeiază un centru spiritual (cum ar fi templul lui Solomon) respectă legile după care acţionează în lumea noastră influenţele spirituale. Repet, aici este vorba despre ştiinţă şi despre cunoaştere. Faptul că tu nu cunoşti aceste lucruri şi că reduci religia la sentimentalism, religiozitate, moralism, credinţă oarbă etc. este o problemă de ignoranţă, de care poţi scăpa prin lecturi potrivite. Poate.
        • 0 (0 voturi)    
          tu te auzi.. (Marţi, 26 aprilie 2011, 11:38)

          hash [anonim] i-a raspuns lui Denis

          ce spui?

          daca ai scos o notiune din sfera observabilului, a analizei critice, ce obtii?

          un mare concept cu care nu poti opera nicicum.

          "fortele" tale nu sunt nici macar forte. nu sunt nicicum, pentru ca nu poti sa le califici.

          ce inseamna pentru tine "exista" ? defineste termenul, caci se pare ca ai mari probleme cu proprietatea lui.
      • 0 (0 voturi)    
        defineste-ti corect stiinta, (Duminică, 24 aprilie 2011, 6:46)

        Rafael Che Guevara [anonim] i-a raspuns lui MihaiG

        si o sa vezi de ce!
    • 0 (0 voturi)    
      cunoastere (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 19:27)

      Valentin [anonim] i-a raspuns lui Denis

      Va spun sigur ca nu este nici o problema de cunoastere, am fost crescut intr-o casa religioasa, tinut fiecare post, dus la biserica samd...Stiu aproape tot ce invata biserica ortodoxa, dar cand am inceput sa ma gandesc serios la multe lucruri (candva cand am fost 23-24 de ani), am inceput sa imi dau seama ca totul este un mare balon de sapun care s-a spart cand am ajuns la studii doctorale in stiinta. Totusi partea care a ajutat cel mai mult sa fiu ateu a fost cititul evangheliei sau bibliei incluzand si vechiul testament; si istorie, bineinteles. Este ironic ca eram scientist dar mi-a trebuit sa citesc miturile ca sa devin ateu...
      Miracole, asa este, extremul orient si hinduismul, tocmai de acolo s-au inspirat cei din Asia mijlocie, crestinii. In plus, multe din ritualurile crestine sunt bazate si pe ritualurile pagane. I bet you did know that, didn't you? Cum este cu lipsa de cultura?

      Moastele nu sunt decat cadavre imbalsamate cu mir (se stie ca mirul era unul din ingredientele importante la egipteni pt imbalsamarea cadavrelor cu mult inainte de crestini.
      • 0 (0 voturi)    
        ritualuri (Duminică, 24 aprilie 2011, 5:22)

        Denis [anonim] i-a raspuns lui Valentin

        Valentin, vorbeşti ca unul care, aflând că mai există şi alţi sori în afară de soarele nostru, începe să creadă că soarele nostru nu este un soare adevărat. Dar rolul şi funcţiile soarelui nostru sunt similare cu acelea ale celorlalţi sori în raportul lor cu planetele din acele sisteme solare. Şi asta nu însemană că soarele nostru nu este autentic şi "original".
        Tot aşa, riturile aparţinând diferitelor forme tradiţionale prezintă asemănări pentru că au un rol şi funcţii asemănătoare. Şi anume, rolul de a vehicula aceleaşi ordin al influenţelor spirituale în raport cu un receptacul diferit (diverse populaţii diferenţiate în funcţie de spaţiu şi timp). Deci nu e vorba de împrumuturi exterioare. Învăţătura ta ortodoxă pare destul de superficială. Ai putea să abordezi tratatul Sf. Dionisie Areopagitul "Despre ierarhia bisericească" şi ai să vezi că riturile creştine (sfintele taine, sacramentele) sunt revelate apostolilor direct, nemijlocit de Duhul Sfânt. Nu e niciun merit să te proclami ateu. Dimpotrivă, e o dovadă indubitabilă de ignoranţă. Dar e dreptul tău să gândeşti ca Marx, Lenin, Stalin, Ceauşescu şi Iliescu.
        • 0 (0 voturi)    
          manipulare (Luni, 25 aprilie 2011, 8:43)

          Valentin [anonim] i-a raspuns lui Denis

          Asemanarea cu Marx, Lenin samd este o manipulare grosolana. Asta inseamna ateism:

          An atheist loves himself and his fellow man instead of a god. An atheist accepts that heaven is something for which we should work now – here on earth – for all men together to enjoy. An atheist accepts that he can get no help through prayer, but that he must find in himself the inner conviction and strength to meet life, to grapple with it, to subdue it and to enjoy it. An atheist accepts that only in a knowledge of himself and a knowledge of his fellow man can he find the understanding that will help lead to a life of fulfillment. Plus eu donez bani pt cercetare in cancer sau alte boli incurabile, nu dau bani la biserica.

          Si apoi de sa nu gandesc ca 80-85% din suedezi, islandezi, danezi... care nu au nici o religie?

          Analagia cu soarele este cam fortata, am fost socat sa realizez ca intamplarile din biblie sunt make believe stories.
          • 0 (0 voturi)    
            contra ateismului (Luni, 25 aprilie 2011, 17:22)

            denis [anonim] i-a raspuns lui Valentin

            Valentin, să recunoşti un Dumnezeu făcător al tuturor, care e nefăcut, care nu e nimic din cele făcute, ţine de normalitatea gândirii, de normalitatea omenirii în general. Nu este neapărat o problemă religioasă. Aristotel (care a fost filozof, nu teolog) spunea că în mod necesar "motorul mişcării este imobil", adică principiul schimbării (lumii) este obligatoriu imuabil, nesupus schimbării (legilor lumii). Ca atare, ateismul, ca ignorare a Principiului acestei lumi, este o eroare din simplul punct de vedere logic, filozofic, până să luăm în discuţie punctul de vedere religios.
            Religia este însă cu mult mai mult decât filozofia. Dacă filozofia îl cunoaşte pe Dumnezeu prin analogie din cunoaşterea făpturilor, prin puterile de cunoaştere naturale ale omului, în religie este vorba despre o altă cunoaştere, mai presus de fire, de cele ce sunt, o cunoaştere directă a celor dumnezeieşti prin cele dumnezeieşti. Sfinţii nu au numai puterile de cunoaştere naturale (senzoriale şi inteligibile), ci se împărtăşesc de harul dumnezeiesc, necreat, care este mai presus de minte, şi astfel îl cunosc pe Dumnezeu duhovniceşte, ca pe unul ce este Duh. Această cunoaştere directă a lui Dumnezeu este „viaţa veşnică”. Căci cel care îl cunoaşte pe Dumnezeu duhovniceşte (mai presus de minte), prin unirea cu energiile Sale necreate, este prin aceasta îndumnezeit. Despre aceştia se spune "drepţii vor străluci în slava Tatălui lor, Hristos, ca soarele" (Matei XIII, 43).
            Deci dacă din punct de vedere filozofic ateismul este o eroare, din punct de vedere religios este ceva mult mai grav, pentru că îl poate lipsi pe om de mântuire, de „viaţa veşnică”.
            Ateismul a fost promovat de radicalii socialişti din Germania prin sec. 19, e direct înrudit cu ideile socialiste şi comuniste şi a devenit „dogmă” în „materialismul ştiinţific”. Aceşti mari „gânditori” nu spun că sunt atei, ci folosesc o formulă mai elegantă, aceea de „liberi-cugetători”. Iliescu aşa se defineşte pe sine, ca „liber-cugetător”.
            • 0 (0 voturi)    
              ateism (Luni, 25 aprilie 2011, 20:23)

              Valentin [anonim] i-a raspuns lui denis

              Este manipulare intr-adevar, cand cineva aude de Marx, Lenin, Iliescu samd nu se gandeste decat la imoralitate, nu ati raspuns la definitia ateismului la care subscriu iar ex procentului de 80-85% este sa arat ca cei fara religie nu sunt imorali, criminali ci doar pragmatici. Liberi-cugetatorii nu cei care ii citati au avut poate cele mai mari merite in abolirea sclaviei si drepturile femeilor.

              Un dzeu facator al tuturor s-a nascut din mintile primitive cu mii de ani in urma si este perpetuat din cauza fricii de moarte a oamenilor.

              Sunt si filozofi atei din antichitate: Theodorus, Hippo, Democritus; dar oricum prefer logica stiintei si experimentelor. Si acum sa venim la sfinti, sa zicem (just for the sake of argument) ca venerarea cadavrelor duce la minuni si cei bolnavi se vindeca, cam cate minuni ar face un sfant? 100 in medie? Stim ca Hipocrate a pus bazele medicinii folosind observari, experiente, reasoning. Toate astea au disparut odata cu venerarea sfintilor si a pus o frana imensa progresului, mai mult de 50% din copiii care se nasteau mureau de boli pe care medicina moderna le-a eradicat printr-un simplu vaccin. Stiu ca sfintii mijlocesc calea spre dzeu dar eu ma concentrez aici numai la minunile care sunt cele mai discutate si nu mai dezvolt argumente pe alte minuni.

              Va contraziceti (proştii sunt de obicei mulţi, iar deştepţii puţini), sunt de obicei in segmentul de pop. care gandeste diferit fata de cei multi in multe privinte. Fac parte din cei 1% care a raspuns corect la sondajul asta:

              http://www.gandul.info/news/portretul-unei-tari-multi-romani-cred-ca-soarele-se-invarte-in-jurul-pamantului-ca-pe-vremea-dinozaurilor-traiau-oameni-sau-ca-horoscopul-este-foarte-stiintific-6747523
            • 0 (0 voturi)    
              ignoranta (Luni, 25 aprilie 2011, 21:26)

              Valentin [anonim] i-a raspuns lui denis

              Ateismul nu a aparut cu Marz, Lenin samd; este cunoscut din antichitate (atoes in greaca - fara dzeu) cum am spus mai sus. Mai des a inceput sa fie folosit si in scrieri din sec XVI odata cu Enlightement era.
          • 0 (0 voturi)    
            continuare (Luni, 25 aprilie 2011, 17:23)

            denis [anonim] i-a raspuns lui Valentin

            Deci nu e nicio manipulare. Poate tu ai fost surprins să vezi cu cine împărtăşeşti aceste pseudo-idei. Cantitatea nu poate fi un argument când este vorba despre adevăr (mai ales că proştii sunt de obicei mulţi, iar deştepţii puţini). Acel procent de 80-85 % nu spune nimic în privinţa adevărului.
    • 0 (0 voturi)    
      aceeaşi replica: (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 20:53)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui Denis

      http://scripturamirabilis.wordpress.com/2011/04/23/minuni-si-minunatii-despre-fascinatia-miracolului/
    • 0 (0 voturi)    
      Despre "Minuni". (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 22:23)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui Denis

      Miracole si vrajitorii poate face oricine, nu e neaparat sa fie afiliat la vre-o credinta ori biserica. Exemplele sunt mai multe si mai concrete decat toate vietile sfiintilor, pentru care e dificil sa bagi mana in foc avand in vedere interesul si motivatia cu care biserica a mintit sute de generatii si le-a exploatat superstitiile.

      Intrebarea mea este DE CE se foloseste Biserica de ele, cand rolul ei este cel de a pastra traditia si morala, si de ce nu, de a o adapta inevitabil la noile timpuri?

      De ce se ocupa cu acumularea de bogatie, construieste mastodonti si e disperata dupa enoriasi buni de plata care casca gura la minuni fabricate si ling schelete de oameni morti?

      Sti care-s ultimele minuni facute de Icoana Plangatoare de la manastirea Nicula? Nenumarate lesinuri, multe deshidratari, cateva accidente vasculare si vreo 4 infarturi miocardice. Si asta e statistica de acum cativa ani. De atunci sigur a mai facut ceva scor.
      • 0 (0 voturi)    
        miracole si vrajitorii (Duminică, 24 aprilie 2011, 5:06)

        Denis [anonim] i-a raspuns lui Demigod

        Demigod, faptele sfinţilor şi ale vrăjitorilor par similare atunci când ne limităm la aparenţa exterioară, pentru că şi unele şi altele îşi produc efectul în lumea corporală, au aspect de fenomene. Dar le diferenţiază profund scopul pentru care sunt produse aceste fenomene şi mijloacele puse în acţiune. Pentru că în cazul sfinţilor intră în acţiune "forţele" sau influenţele spirituale. Pe când în cazul magiei sau al vrăjitoriei forţele care intervin nu au nimic spiritual ci sunt de ordin psihic (subtil). Iar câteodată pot fi de un ordin inferior, subversiv, acela pretinde că se opune energiilor spirituale. Sunt acele "puteri, semne şi minuni mincinoase" despre care vorbeşte Ap. Pavel în a 2-a Epistolă către Tesaloniceni.
        Nu uita că miracolele ţin de miezul tradiţiei creştine, fiind săvârşite de Hristos însuşi. Că ele nu se mai pot produce ca în trecut e un "semn al vremurilor", că "urâciunea pustiirii" tinde să se aşeze în "locul cel sfânt". Adică se rupe legătura dintre har şi lume.
    • 0 (0 voturi)    
      Cântece -- George Coşbuc (Duminică, 24 aprilie 2011, 4:19)

      Gh [anonim] i-a raspuns lui Denis

      Cântece
      George Coşbuc

      Era în noaptea Învierii,
      Îngenuncheatului popor
      I se cânta legenda sfântă
      A marelui Mântuitor.
      Nepăsător eu stam de-alături
      Privind modernii cărturari
      O copiliţă-ngenuncheată
      Mă tot privea cu ochii mari.
      Văzând că singur în picioare
      Aşa nepăsător rămân,
      Mi-a zis naiv şi cu mustrare:
      Da ce? matale eşti păgân?
      A fost un fulger mititica
      Şi în genunchi eu am căzut
      Ca un fricos în faţa morţii;
      Şi-n clipa asta am crezut!
  • 0 (0 voturi)    
    miracole (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 19:59)

    denis [anonim]

    E o problemă de cultură elementară să ştii că în toate religiile cunoscute (mai ales în creştinism) se produc fenomene miraculoase, adică efecte fizice produse ca urmare a acţiunii unor "forţe" care nu sunt de ordin fizic, ci sunt influenţe spirituale (har sau energii dumnezeieşti în ortodoxie). "Vieţile sfinţilor" oferă nenumărate exemple de cum anumite persoane pot pune în acţiune "energiile" spirituale, într-un mod cât se poate de concret, de "pozitiv". Iar după moartea lor, trupurile rămân în continuare un vehicul al influenţelor spirituale (moaşte), ceea ce dovedeşte caracterul "pozitiv" al acestor "forţe". La fel, există obiecte (relicvele) care devin un suport al influenţelor spirituale (ca un fel de "condensatori" ai acestor "energii"), care se întâlnesc şi în prezent în hinduism, ca şi în extremul orient.
    Nu e vorba aici despre credinţă, ci despre cunoaşterea legilor după care acţionează energiile spirituale, cunoaştere care permite "captarea" acestora şi punerea lor în acţiune. Orice religie veritabilă are la bază o astfel de cunoaştere. Riturile săvârşite în cadrul bisericilor ortodoxe şi bisercii catolice (sfintele taine sau sacramentele) sunt punerea în operă a unei astfel de cunoaşteri. Chiar dacă bisericile au pierdut această cunoaştere, riturile săvârşite produc în continuare efectele pentru care au fost create. Chiar dacă preoţii nu mai realizează caracterul foarte "pozitiv" al forţelor pe care le manevrează, aceasta nu împiedică aceste forţe să acţioneze efectiv.
    Deci să nu negăm existenţa energiilor dumnezeieşti şi nici posibilitatea ca ele să acţioneze efectiv, concret, "pozitiv". Este aici nu numai o problemă de credinţă, ci mai ales de cunoaştere. Comentariile de aici dovedesc însă ignoranţa cititorilor hotnews. Chiar o lipsă de cultură destul de elementară. Ascultaţi-l sau citiţi-l pe Dan Puric sau pe Pleşu, ca să înţelegeţi că adevărata intelectualitate nu ignoră religia, ci se întemeiază pe ea.
    • 0 (0 voturi)    
      Stiinta exactaa si religia (Duminică, 24 aprilie 2011, 8:26)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui denis

      Istoria artei si teatrul nu se contrazic cu religia.
      Dar ce face un cercetator, savant. Adesea apar conflicte intre stiinta si religie.
      Un cercetator nu face atunci parte din "adevarata" intelectualitate?
      Cum poti sa ai pretentia de la un om nege ceea ce vede, rezultate palpabile si sa creada ce scrie intr-o carte sau ce spune un preot?
      • 0 (0 voturi)    
        religia ca ştiinţă (Duminică, 24 aprilie 2011, 16:10)

        Denis [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Andrei, religia este o ştiinţă, doar că domeniul ei propriu nu îl constituie lumea corporală, forţele fizice, ca în cazul fizicii moderne. Crezi că numai ceea ce studiază domeniul corporal merită denumirea de ştiinţă? Dacă da, atunci te situezi pe terenul materialismului ştiinţific şi nu încap prea multe discuţii, decât despre tagma lui Marx şi Iliescu.
        Religia în primul rând furnizează cunoştinţe cu privire la Dumnezeu, la Principiul lumii noastre şi al tuturor lumilor (domeniul teologiei). În al doilea rând, cu privirea la acţiunea lui Dumnezeu în rapot cu lumea, mai exact cu privire la energiile dumnezeieşti care creează lumea şi o menţin (domeniul iconomiei). În al treilea rând, cu privire la lume şi la om (cosmologia şi antropologia). Toate acestea sunt ştiinţe, ele se adresează cunoaşterii. Şi sunt cele mai exacte ştiinţe pentru că nu sunt create de oameni, ci sunt revelate de Dumnezeu oamenilor, adică sunt certitudini absolute, nefiind posibilă eroarea, ca în cazul omului.
        Un "cercetător", cum spui tu, adică un om de ştiinţă modern, este un om care ignoră aceste domenii de cunoaştere şi al cărui orizont intelectual este limitat la lumea fizică, la lumea umană în general, separată de Principiul ei transcendent. Iar a crede că omul şi lumea îşi sunt lor principiu e ignoranţă pură. Materialism ştiinţific. Comunism mascat.
        • 0 (0 voturi)    
          religie (Marţi, 26 aprilie 2011, 7:31)

          Valentin [anonim] i-a raspuns lui Denis

          Citind toate raspunsurile pe care le scrii vad ca toti care nu sunt de acord cu tine sunt asociati cu marx, iliescu, lenin, samd. Intru in jocul asta si fac si eu niste asemanari dintre anumite persoane cu care impartasesti niste "pseudo-idei" (religie).

          "Sfantul" Constantin (cel din cauza caruia toti crestinii fac cruce) si-a omorat baiatul cel mai mare, nevasta, cumnatul si cati altii (nu vorbesc de razboaie aici) si astea mai mult sau mai putin la indemana unei "sfinte": Elena, maica-sa; asta desigur dupa ce a crestinat imperiul roman. Se spune ca a fost asa de rau incat nimic n-a avut curaj sa se atinga de cadavrul lui timp de o saptamana dupa ce a murit.

          Sf. Teodora: Revolta de la Nikka, anul 532 (a insistat pe langa "sfantul" Iustinian ca revolta sa fie inabusita necrutator: 30000 de oameni omorati). Sf Teodora este o persoana malefica, pusa de istorie pe aceeasi treapta cu Elena Ceausescu. Uite ti-am gasit si tie persoane cu care impartasesti idei. Exemplele astea doua nu sunt deloc inventii si nu poti sa imi aduci cine stie ce scuze in apararea unor criminali.

          De-abia m-am incalzit pot sa continui cu inchizitii, cruciade si sa arat f mult lucruri comune intre voi dar ma opresc aici.
  • 0 (0 voturi)    
    Dracii mei cu coarne (Sâmbătă, 23 aprilie 2011, 21:18)

    aaa [anonim]

    Vedeti ca ati gresit articolul.
    E unul mai jos cu Lady Gaga.
    Daca nu intelegeti, dati o cautare pe google cu 'lady gaga cu coarne' si poate vedeti ce va asteapta daca o tineti tot asa.
    • 0 (0 voturi)    
      o frica.. (Marţi, 26 aprilie 2011, 11:42)

      hash [anonim] i-a raspuns lui aaa

      .. o frica maare vad in ochii tai ..

      :P