Anca Boagiu: Cine isi imagineaza ca in Romania se poate face haiducie la drumuri isi imagineaza prost

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 21 aprilie 2011, 20:35 Actualitate | Esenţial

Ministrul Transporturilor si Infrastructurii, Anca Boagiu, a declarat, joi, la Galati, ca ministerul a aplicat deja penalitati de circa 40 milioane euro pentru constructorii care nu au respectat contractele pentru autostrazi, relateaza Agerpres.

In plus, a precizat Boagiu, in afara de rezilierea contractului pe tronsonul de autostrada Cernavoda-Medgidia, au fost trimise notificari fata de constructorul de pe segmentul Arad - Oradea, care, potrivit acesteia, nu a facut nimic de doi ani, dar si la constructorul care a parasit santierul de pe tronsonul cuprins intre Bucuresti - Moara Vlasiei.

Anca Boagiu a mentionat ca statul nu isi permite sa piarda bani cu constructorii care nu isi respecta contractele si s-a referit si la rezilierea contractului de constructie a autostrazii pe segmentul Cernavoda - Medgidia, spunand ca pana in luna august ar trebui sa fie desemnat noul constructor care va avea 12 luni ca termen de executie.

Aceasta a reiterat ideea potrivit careia constructorii care nu respecta contractele si care solicita suplimentari de bani nu vor avea castig de cauza, fiind liberi sa plece din Romania, iar pentru contractele nerespectate, statul roman va aplica penalitati. In context, Anca Boagiu a precizat ca deja s-au aplicat penalitati de 40 milioane de euro.

''M-am intors in minister de parca as fi plecat ieri. (...) Daca cineva isi imagineaza ca Romania este tara in care se poate face haiducie la drumuri isi imagineaza prost, sau cel putin asa s-a crezut pana acum. Eu i-am informat pe toti ca avem un terminal nou la aeroportul de la Otopeni si functioneaza foarte bine. Biletele de avion le platim noi. Cine vrea sa lucreze in Romania este binevenit. Cine vrea sa nu lucreze in Romania si crede ca lucreaza doar facand cereri suplimentare de bani si de extensie de timp este bine plecat. Pe noi nu ne costa decat un bilet de avion. Bineinteles, apar si penalitatile care trebuie aplicate. Avem deja penalitati aplicate de circa 40 milioane euro. Si vom continua. Si ca sa-l citez pe primul-ministru: suntem in curatenia de primavara'', a spus Boagiu.

Ministrul a mai aratat ca la Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale (CNADNR) au inceput restructurarile si reorganizarile.

''Si la CNADNR curatenia de primavara a inceput. Este in plin proces de restructurare. Au fost deja angajati primii 30 de drumari tineri, urmeaza sa semnam un protocol cu toate facultatile si universitatile de constructii din tara, astfel incat resursa umana calificata si necesara in domeniu sa existe'', a afirmat Boagiu.

Ministrul Transporturilor si Infrastructurii, Anca Boagiu, s-a aflat, joi, la Galati, alaturi de Melanie Schultz van Haegen, ministrul Infrastructurii si Mediului din Olanda, care a fost nasa navei de patrulare ''Groningen'', destinata Marinei Militare Olandeze, construita in Santierul Naval Damen Galati.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

2004 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    felicitari! (Joi, 21 aprilie 2011, 20:45)

    un roman [anonim]

    Bravo doamna. Va stimez pentru pozitiie transante pe care le aveti in politica romaneasca. Sper sa deveniti o Margaret Thatcher a politicii romanesti. Sunteti tanara, o prezenta placuta si discreta, cu multa experienta. Lasati-i gentile Vuiton si pantofii deocheati doamnei Udrea. Va sta mai bine decat dumneaiei chiar si cu piciorul in ghips.
    Un Paste fericit alaturi de cei dragi.
  • +10 (14 voturi)    
    succes, Dna Boagiu.... (Joi, 21 aprilie 2011, 21:00)

    costica [anonim]

    desi increderea mea in PDL nu exista, ceva ceva sperante, nu prea mari e-adevarat imi da Dna Boagiu,,,, parca incepe sa se miste ceva la MT dupa ce ruginise si intepenise tot sub Radu Berceanu, vesnicul si ineficientul ministru portocaliu de la MT.....
  • +2 (4 voturi)    
    aiurea (Joi, 21 aprilie 2011, 21:08)

    berenger [utilizator]

    e haiducie: http://www.romanialibera.ro/bani-afaceri/economie/scandalos-nu-au-terminat-autostrada-dar-au-luat-banii-223102.html
  • +1 (3 voturi)    
    Intrebare (Joi, 21 aprilie 2011, 21:13)

    ady [anonim]

    pt d-na Boagiu
    Depinde standardu de viata de productie?si daca da ce productivitate este la constructia de autostrazi?
  • +5 (7 voturi)    
    Politicieni prefacuti indiferent de partid (Joi, 21 aprilie 2011, 21:17)

    ion [anonim]

    De 20 de ani numai asa se construiesc drumurile , asa zisele strazi sau autostrazi , scumpe si proaste , in fiecare an se repara cate ceva a ele. Penibil!
  • -1 (11 voturi)    
    haiducie de stat (Joi, 21 aprilie 2011, 21:35)

    sebastian [anonim]

    " Daca cineva isi imagineaza ca Romania este tara in care se poate face haiducie la drumuri isi imagineaza prost, sau cel putin asa s-a crezut pana acum."
    Serios doamna ministru? Atunci de ce firmei franceze parte a concernului Bouyques care construia autostrada spre Constanta i s-a reziliat contractul cand a refuzat sa dea mita suma care i se ceruse - cam 10-15% din suma totala a contractului? Cum va explcati asta? Mie imi suna a haiducie...comisa de autoritati ale statului! Ce solutii aveti dna ministru? Ca de criticat asa din fata televizorului pot si eu sa fac!
    • +2 (2 voturi)    
      esti cam pe langa (Vineri, 22 aprilie 2011, 0:01)

      dman [anonim] i-a raspuns lui sebastian

      daca lui Colas i s-a cerut mita asta s-a intamplat la castigarea contractului si nu acum. O data castigat contractul mai trebuia si respectat. Nimeni nu oprea pe colas sa lucreze, doar ca ei abia au miscat niste utilaje. daca i se rezilia contractul nedrept ar fi fost mult mai vocali stai linistit, plus ca ar fi dat statul in judecata si ar fi cerut despagubiri cat cuprinde.
    • +2 (2 voturi)    
      chiar nu ai ce face? (Vineri, 22 aprilie 2011, 0:18)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui sebastian

      Asculta sebastiane ,esti un naiv ,acuzi fara probe,ce inseamna cam,15-20% mita .Deci de-la inceput esti nesigur dovada ca esti guraliv vorbesti sa nu taci.Sti ca pentru vorbele tale complect aiurea risti puscaria?Daca tot te dai rotund fa tu o propunere pt acest minister,ca de cite ori incearca cineva sa i-a taurul de coarne se gaseste rapid cite un ciufut ca tine sa denigreze,si sa demonstreze ce?ca esti tu mai cu mot ?halal ginditor
      • 0 (2 voturi)    
        ce zici (Vineri, 22 aprilie 2011, 1:33)

        sellerman [utilizator] i-a raspuns lui tepes

        de un pic de meditatii de limba romana? cred ca te-ar ajuta, sincer, ...
        • -1 (1 vot)    
          zic bine (Vineri, 22 aprilie 2011, 10:20)

          tepes [utilizator] i-a raspuns lui sellerman

          care-i problema ta,dai cumva lectii de gramatica ?sau subiectul nu te intereseaza de loc.Daca mesajul transmis este inteles asta-i important,ca nu ai pus bine o virgula sau semnul intrebarii ce mai conteaza .Problema ta este si problema Romaniei unde toti vor sa fie sefi si sfatosi, dar la munca nimeni.Deci la subiect amice si uitate la birna din ochiul tau.
          • +1 (1 vot)    
            daca (Vineri, 22 aprilie 2011, 10:34)

            sellerman [utilizator] i-a raspuns lui tepes

            daca ai munci tu si alti postaci ca tine cat muncesc eu ar fi extraordinar, dar din pacate nu e deloc asa, nu stau sa-mi pierd timpul aici cu tine pentru ca nu are sens, la cate minciuni indruga doamna asta ministra nu are nici un sens ..... si nu neaparat doamna asta, de fapt toti care au carmuit MT pana acum au facut la fel, adica nimic, dovada este starea deplorabila drumurilor din toata tara, numarul de kilometri de autostrazi pe care ii avem, halul in care a ajuns CFR, si multe altele...... la vorbit se pricep toti, mai ramane sa se si miste ceva..
    • +1 (1 vot)    
      detalii ? (Vineri, 22 aprilie 2011, 4:39)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui sebastian

      Am avut functie de coducere acum 8 ani in RO si m-a socat sa aud intr-o zi ce faceau unii dintre subalternii mei. O secretara care n-a mai suportat sa fie umilita si hartuita in toate directiile, si vazand ca sunt multe scrisori si cereri blocate la directorul adjunct care facea tot felul de "aranjamente" si-a pus demisia pe masa si incet incet am aflat o gramada de magarii de la ea de care habar nu aveam. Eu in locul doamnei Boangiu v-as multumi tuturor celor care postati nereguli fiindca , credeti-ma , n-au cum sa le stie pe toate. Este incredibil ce speriati sunt oamenii corecti si cinstiti sa vorbeasca si ce puteri malefice au astia care vin din vechiul sistem asupra lor. Ca sa-l parafrazez pe Lenin: Reclamati, Reclamati , Reclamati ! Un sambure de adevar tot e undeva, ministrul trebuie sa-l gaseasca
  • +4 (10 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 21 aprilie 2011, 21:49)

    Alex [anonim]

    Felicitari pentru hotarare! Ma intreb totusi cum a putut sa doarma in papuci colegul dumneavoastra de partid ani de zile... sau poate avea alta treaba....
  • -1 (3 voturi)    
    boagiu apara directorii penali (Joi, 21 aprilie 2011, 22:44)

    arthur [anonim]

    ministru boagiu il mentine in functie pe directorul penal al drdp craiova pe nume stefan stoica implicat in afaceri necurate ! sa intelegem ca impart spagile primite de stoica ?
  • -2 (6 voturi)    
    bun bancul (Joi, 21 aprilie 2011, 22:57)

    sellerman [utilizator]

    chiar m-a facut sa rad individa, e haioasa, desi are dreptate doamna, nu e haiducie la MT, e mama haiduciei ..... astia chiar au impresia ca mai prostesc multa lume?
  • 0 (2 voturi)    
    stai asa... (Joi, 21 aprilie 2011, 23:01)

    danzigk [utilizator]

    da' pana acum ce-a fost ? nu a fost haiducie ? gigeii de au incasat malaiu' si au lasat "autostrada" in camp la moara vlasiei ce au facut ? si ce-o sa mai faca (ca au castigat licitatiile pe lte tronsoane a coridorului 4) ? da' pana acum de ce nu a stiut/actionat/contracarat nimeni aceata haiducie perpetua ?
  • -1 (1 vot)    
    LoL! (Joi, 21 aprilie 2011, 23:49)

    Demigod [utilizator]

    Praf in ochii celor ce comenteaza de rau.
    S-au dat amenzi = statul functoineaza! Superb.

    Dar concluzia finala e trista.
    E tot mai bine sa ai masina de teren fiabila. Uneori e preferabil un tanc.
  • 0 (0 voturi)    
    da, dar motivul real este ca.. (Vineri, 22 aprilie 2011, 0:17)

    causius [utilizator]

    cine isi imagineaza doar si n-o face, atunci sigur ca isi imagineaza prost.
    in romania faci (haiducie), nu iti imaginezi.
  • -1 (1 vot)    
    boagiu vs PDL (Vineri, 22 aprilie 2011, 0:29)

    dan [anonim]

    din toata clica de lipitori numita PDL despre d-na boagiu am avut si am o parere buna, dumneaei reusind sa aiba ceva realizari ca si ministru, fara a se manji precum ceilalti portocalii (berecanu, videanu, boc, basescu, etc). sper ca in cazul ei "aschia va sari DEPARTE de trunchi". departe de tot..