Cornel Nistorescu, trimis in judecata in dosarul privind accidentul pe care l-a provocat in 2008

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 20 aprilie 2011, 18:12 Actualitate | Esenţial

Jurnalistul Cornel Nistorescu a fost trimis in judecata in dosarul privind accidentul pe care l-a provocat in decembrie 2008, in urma caruia au fost raniti grav doi tineri, au declarat, miercuri pentru Mediafax, surse judiciare.

Jurnalistul Cornel Nistorescu a fost implicat, in 6 decembrie 2008, intr-un accident rutier in urma caruia doi tineri au fost raniti grav, dupa ce au intrat cu motocicleta in masina condusa de ziarist, pe care acesta a intors-o intr-un scuar, patrunzand apoi pe celalalt sens de mers.

Cornel Nistorescu se afla, in sambata de 6 decembrie, in jurul orei 21.00, la volanul unui BMW pe Bulevardul Lascar Catargiu, in sensul de mers dinspre Piata Victoriei spre Piata Romana, iar la intersectia cu strada Gheorghe Manu a intors masina intr-un scuar si a patruns apoi pe sensul celalalt de mers, de unde venea o motocicleta Honda pe care se aflau doi tineri - un baiat si o fata.

Soferul motocicletei, Tiberiu Florescu (34 de ani), nu a mai putut evita impactul cu masina condusa de jurnalist, atat el, cat si tanara care il insotea, fiind raniti grav si transportati la spital.

Lui Cornel Nistorescu i-a fost suspendat permisul de conducere si i s-a intocmit dosar penal, fiind, totodata, testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind zero.

Cei doi tineri acrosati de autoturismul lui Nistorescu au avut nevoie de spitalizare, fata fiind cel mai grav ranita.

Astfel, Nistorescu va fi judecat pentru vamatare corporala grava din culpa, Judecatoria sectorului 1 Bucuresti urmand sa decida in acest caz.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3333 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    Doar din 2008? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 18:22)

    cristi767 [utilizator]

    Deontologul dracului... Normal ca-l inteleg cand critica statul roman (la fel ca Vantu), pentru imperfectiunile pe care le are.
    Intr-un stat normal el nu isi tinea dosarul 2 ani jumate la politie, ci era judecat (si poate condamnat) de mult...
  • +23 (23 voturi)    
    cercetarea serioasa! (Miercuri, 20 aprilie 2011, 18:27)

    stefan [anonim]

    3 ani de cercetare pentru un "banal" accident de circulatie?
    Nitel cam mult.
    Oare cind se prescrie? Ca acum incepe nebunia cu aminarile: ba ca n-au studiat dosarul, ba ca e bolnav, ba nu stiu ce anticonstitutional...
  • +16 (18 voturi)    
    daca lepra nu face puscarie,trebuie luat cu pietre (Miercuri, 20 aprilie 2011, 18:50)

    Vox populi [anonim]

    a fost o tentativa de omucidere
  • +20 (20 voturi)    
    Alt "dosar politic"... (Miercuri, 20 aprilie 2011, 18:55)

    Costica [anonim]

    Parca ii si aud !
    • +11 (13 voturi)    
      evident (Miercuri, 20 aprilie 2011, 19:22)

      uuu [anonim] i-a raspuns lui Costica

      nu fi naiv
  • +24 (24 voturi)    
    Informatie un pic eronata, (Miercuri, 20 aprilie 2011, 19:28)

    Tavi [anonim]

    Bivolul a intors peste un scuar, peste spatiul verde care separa cele 2 sensuri de drum.
    Pacat ca in locul motocicletei nu a fost o Tatra d'aia care remorcheaza autobuze.
  • -7 (11 voturi)    
    ...nu va bucurati...! (Miercuri, 20 aprilie 2011, 19:32)

    bm [anonim]

    ...la toti va vine randul ...!
    • +11 (11 voturi)    
      adica? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 20:06)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui bm

      sa lovim motociclisti?
      sau sa ne trimita in lagare de munca procurorul ponta? :)

      din cauza celor ca tine sunt unii care nu mai suporta sa ramana in Romania. Din cauza unora ca tine ne pierdem mandria de a fi roman.

      te bucuri?
      • +2 (2 voturi)    
        Asa este sucaa (Miercuri, 20 aprilie 2011, 21:31)

        NeluPribeagu [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        au plecat si vor mai pleca multi din Romania din cauza multora ca el si ai celor ce au condus si conduc tara asta de peste 20 de ani .
        Eu sper ca intr-o zi astia multi de au plecat pe coclauri straine, alungati de HOTII si reprezentantii acestora, sa se uneasca odata... intr-o miscare...intr-un ceva, fie partid, ong, legionari... sa se reintoarca acasa si sa isi ia Romania inapoi.
        TREBUIE SA CREDEM CA INTR-O ZI O SA NE LUAM ROMANIA INAPOI DIN MAINILE HOTILOR!
  • +3 (3 voturi)    
    hopa ... (Miercuri, 20 aprilie 2011, 22:34)

    dorel [anonim]

    acum intelegem de ce este asa virulent la iRealitateaTV in fiecare seara :)
  • +3 (3 voturi)    
    asa repede nemernicilor? (Miercuri, 20 aprilie 2011, 22:34)

    kalu [anonim]

    pai orice alt muritor de rand era demult la inchisoare, coruptilor !!!
  • +5 (5 voturi)    
    Celebrul Orban asteapta de mai de mult! (Miercuri, 20 aprilie 2011, 23:14)

    martin [anonim]

    Acum dat fiind ca fostul ziarist Nistorescu, va fi judecat, desi condamnare nu cred sa ia, caci va fi ajutat de Viorica Costiniu conform proverbului romanesc cu corbii, poate ar fi bine sa fie deranjat si cantaretul Orban al carui accident "inexistent " a fost raportat la politie doar dupa 24 ore, cand a trecut efectul diverselor alcooluri, din care desigur Orban,nici nu consuma cica niciodata !
  • +1 (1 vot)    
    Justitia cea legata la ochi (Joi, 21 aprilie 2011, 9:13)

    Dr Marutza [anonim]

    Duce-s-ar si nu s-ar mai intoarce! Latra de ani buni, spurca dupa cum ii canta lui interesele, calca in picioare deontologia de jurnalist si se plimba liber cand altul in locul lui infunda demult puscaria!
    Pana cand??!!