Campania - Curăță Romania. Pune si autoritatile la treaba

Cum au ajuns gropile de gunoi din Bucuresti la Comisia Europeana: Suntem supusi in Capitala europeana Bucuresti bolilor, gunoaielor, mizeriei, ca intr-un stat african

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 20 aprilie 2011, 17:44 Actualitate | Esenţial


"Ne-am saturat de gropile de gunoi din Soseaua Bucuresti - Magurele. De 2 ani ne chinuim sa desfiintam gropile de gunoi din oras, dar efectiv nu reusim. Ne lovim de indiferenta autoritatilor. Avem teancuri de raspunsuri, memorii, petitii, se paseaza totul de la unul la altul. Am ajuns in final la Comisia Europeana unde speram sa obtinem ajutor". Mesajul a fost trimis de o cititoare HotNews.ro, care si-a facut publica povestea in cadrul campaniei "Curăță Romania. Pune si autoritatile la treaba". Vezi in articol cum s-au plimbat petitiile de la o institutie la alta, pentru ca ultima speranta sa stea in Comisia Europeana.
  • Semnaleaza-ne cazul din localitatea ta, sesizeaza autoritatile locale, trimite-ne fotografii si filmulete si le vom publica in cadrul campaniei
  • Cea mai buna contributie va fi premiata la sfarsitul campaniei cu o bicicleta
Cititoarea HotNews.ro a sesizat Garda de Mediu, Agentia de Protectie a Mediului, Primaria Sectorului 5 si Primaria Capitalei. Dupa doi ani de strans "teancuri de raspunsuri, memorii si petitii", acesta sustine ca a ajuns in final la Comisia Europeana.

Iata comentariul integral si fotografiile trimise la redactia HotNews.ro de cititoarea Maria Enescu:

"Ne-am saturat de gropile de gunoi din Sos. Bucuresti Magurele. De 2 ani ne chinuim sa desfiintam gropile de gunoi din oras, dar efectiv nu reusim. Ne lovim de indiferenta autoritatilor. Avem teancuri de raspunsuri, memorii, petitii, se paseaza totul de la unul la altul. Am ajuns in final la Comisia Europeana unde speram sa obtinem ajutor.

Este inimaginabil cum suntem supusi in Capitala europeana Bucuresti bolilor, gunoaielor, mizeriei, ca intr-un stat african sau chiar mai rau.



Cata nesimtire poate sa incapa in pielea functionarilor si conducatorilor unor institutii cum sunt Garda de mediu, Agentia de protectie a mediului, Primaria sectorului 5 care e absolut inexistenta in orice, Primaria capitalei care intr-adevar a incheiat contract de salubrizare pentru locuitorii sectorului 5, mai putin pentru zona noastra, ministerul mediului, autoritatea de reglementare in servicii comunitare etc.

Chiar si in centrul Bucurestiului ar fi la fel, chiar si in Paris ar fi la fel, daca cateva zile nu ar interveni serviciile de salubritate. Inchipuiti-va ca pe soseaua Magurele, in sectorul 5, nu trec cu anii, puteti veni sa vedeti... Suntem pentru desfiintarea gropilor din oras. Nu putem fi noi condamnati pentru nesimtirea altora, a celor care arunca gunoaie pe camp si la marginea drumului si care nu au contracte individuale de salubritate. Va rugam sa ne sprijiniti. Si noi platim taxe. Multumim".



Comentariul si fotografiile au fost urcate aici.

Dupa publicarea cazului in cadrul campaniei "Curăță Romania. Pune si autoritatile la treaba", HotNews.ro a contactat din nou autoritatile abilitate.

Agentia pentru Protectie a Mediului sustine ca institutia nu are competente si atributii in solutionarea acestei probleme. Iata raspunsul trimis de Agentia Nationala pentru Protectia Mediului la solicitarea HotNews.ro:
 
ANPM

HotNews.ro a trimis solicitari de pozitie catre Primaria Municipiului Bucuresti, Primaria Sectorului 5, Garda de Mediu - Comisariatul Municipiului Bucuresti, de la care asteapta un raspuns in ce priveste demersul cititorului HotNews.ro.  

Vezi si primele doua episoade ale campaniei
Campania HotNews.ro

HotNews.ro a demarat campania "Curăță Romania. Pune si autoritatile la treaba". Gunoaiele care sufoca Romania (pungi, PET-uri, resturi menajere) incep sa devina o problema majora. Vinovati sunt cei care arunca, dar in egala masura si autoritatile care, desi au parghii legale, nu-si fac treaba. Pot sa-i sanctioneze atat pe cei care arunca gunoaiele pe strada sau pe proprietatile altora, dar la fel de bine i-ar putea determina si pe proprietari sa-si curete pamanturile sufocate de pungi si PET-uri.

Vrei sa sesizezi autoritatile si nu stii cui sa te adresezi? Trimite sesizarea catre:
  • Strada ta este plina de hartii si de gunoaie?
  • Treci zilnic pe langa gropi de deseuri care nu dispar?
  • Ai facut sesizari la Garda de Mediu si la Primarie si nimeni nu ti-a raspuns?
  • Semnaleaza-ne cazul din localitatea ta, sesizeaza autoritatile locale, trimite-ne  fotografii si filmulete si le vom publica in cadrul campaniei.
  • Folositi formularul de la finalul articolului pentru a urca fotografii si filmulete





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

2535 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Europeu (Miercuri, 20 aprilie 2011, 17:47)

    Analfabet [anonim]

    Da, nebunilor...si noi n-avem nici pe dreacu.

    Rasfatati si europenii astia.
  • +9 (9 voturi)    
    Solutia (Miercuri, 20 aprilie 2011, 18:34)

    samu [anonim]

    Solutia este ar fi unul sigur:
    Cei care sunt prinsi (ca arunca gunoi) sa nu fie amendati dar sa aiba obligatia de a aduna gunoiul aruncat de pe domeniul public sub supravegherea politistilor comunitar.
    Aceasta este singura solutie.
    • -1 (1 vot)    
      pentru samu (Joi, 21 aprilie 2011, 10:36)

      adrian88000 [anonim] i-a raspuns lui samu

      Ai postat o idee buna . Mai sunt si altele , nu e singura. Dar de ce siluiesti limba romana?
      Cum adica":Solutia este ar fi unul sigur:"
      De ce contorsionezi limbajul?
    • 0 (0 voturi)    
      si cine o sa stea de paza? (Joi, 21 aprilie 2011, 12:35)

      pr. ilarie [anonim] i-a raspuns lui samu

      şi cine crezi tu ca o sa stea la pândă la groapa de gunoi? poliţiştii, jandarmii? păi, o să mai dea afară din ei, că trebuiesc reduşi bugetarii... aşa că o să stea de pază acolo un echipaj de poliţie, şi vouă o să vă dea în cap pe stradă, că n-o să aibă cine să intervină la apelurile 112...
  • +4 (4 voturi)    
    gunoaiele (Miercuri, 20 aprilie 2011, 19:55)

    savonarola [anonim]

    Frumusete de groapa de gunoi semnalam in buricul bucurestiului,str aurel vlaicu nr 55,sect.2.A aparut acum cca 2 ani si de atunci creste si creste,n-are nimeni nici o treaba,e desastru ce e acolo...
  • +7 (7 voturi)    
    NORMAL (Miercuri, 20 aprilie 2011, 20:55)

    Algernon [anonim]

    doar avem primar un MEDIC
  • +5 (5 voturi)    
    Gunoaie Calea Vacaresti (Miercuri, 20 aprilie 2011, 22:44)

    claudiu [anonim]

    Din pacate, vad ca subiectul nu rezoneaza in randul cititorilor atat cat isi doresc, probabil, initiatorii acestui proiect. Problema nu sunt gunoaiele in sine cat faptul ca acestea par sa nu mai deranjeze pe prea multa lume. Vezi doar cat de putine comentarii sunt la acest articol.... Maine o sa trimit niste frumoase fotografii facute de la fereastra apartamentului in care locuiesc, fotografii in care o sa puteti vedea cum se lafaie tonele de moloz si gunoaie pe "teritoriul" cuprins intre SunPlaza si AsmitaGardens. Teritoriu revendicat/retrocedat/in litigiu, cine mai poate sti. Ceea ce e sigur e ca Primaria nu are pe cine amenda in multe cazuri, iar cei care ar trebui invinovatiti nu sunt persoanele de etnie rroma care recupereaza si arunca pentru cativa lei sacii cu moloz si alte gunoaie. Nu, din nefericire, sunt chiar minunatii nostri vecini, care, din lene, ignoranta sau stupizenie, prefera sa dea mai departe problema carutasilor cu pricina. De ce sa le puta lor la nas gunoiul, daca poate fi dus de cineva la cateva sute de metri mai departe. Doar ca cei care sunt la cateva blocuri distanta gandesc la fel, astfel incat distribuirea gunoiului se face cu maxima generozitate in ambele sensuri, sa fie pentru toata lumea.
    Pana la a (re)educa poporul e cale lunga, desigur. Primariile trebuie insa sa-si asume pe cat posibil aceste actiuni civice pana la urma.
    Domnule Piedone, intre parcul Vacaresti, de care aveti atat grija, si lacul Vacaresti - incarcat de munti de gunoaie, nu este decat un bulevard, ambele fiind in gestiunea Primariei pe care o conduceti. In Parcul vacaesti patruleaza zeci de Agenti ( de care o fi ei)...pe Calea Vacaresti nu putem pune niste oameni care sa-i impiedice pe cei care arunca gunoaie? Imi vine greu sa cred ca nu faceti asta doar pentru ca terenurile sunt in proprietatea ( si de cele mai multe ori nu si in posesia...) privata.
  • +1 (1 vot)    
    cum luam legatura cu Maria Enescu (Joi, 21 aprilie 2011, 0:01)

    trecator disperat prin zona bucuresti magurele [anonim]

    Hotnews, va rog sa ne ajutati sa ne putem contacta intre noi, unde-s multi puterea creste, nu ne putem lasa invinsi de birocrati si nesimtiti. Va rog sa ma ajutati sa iau legatura cu Maria Enescu, Dna care a postat comentariul si pozele pentru Sos Bucuresti Magurele. Cred ca daca am lucra impreuna ar creste sansele de reusita. Multumesc
  • +3 (3 voturi)    
    implicare (Joi, 21 aprilie 2011, 0:45)

    stefan [anonim]

    Dar oare daca s-ar strange 100 de persoane si ar incerca sa stranga tot gunoiul ala... stiu ca platim toti taxe... hai sa facem ceva.
    Salut HOTNEWS pentru initiativa, va multumesc pentru ce faceti. In localitatea Turda s-a reusit asa ceva, s-a curatat malul Ariesului din oras cu elevi si voluntari !! IMPLICATI-VA TOTI !
    • +1 (1 vot)    
      Bravo voua! (Joi, 21 aprilie 2011, 12:48)

      shuly [utilizator] i-a raspuns lui stefan

      Am o intrebare .Dupa ce ati facut curat a ramas curat?
      Eu unul m-am saturat sa strang mizeria pe care o fac altii.
      Ei fac bani aducand gunoi si noi facem curat.Crezi ca vei putea educa p cineva in felul acesta?Crezi ca daca autoritatile statului nu se implica vei avea sanse sa educi concetatenii nostrii dragi?
  • +1 (1 vot)    
    Gunoaie Pipera - padure (Joi, 21 aprilie 2011, 0:52)

    Roxana [anonim]

    Latura padurii dintre cartierul Domus si Pipera este plina de gunoaie. Pentru ca oamenii arunca acolo este posibil sa nu aiba unde, primaria ar putea sa instaleze niste pubele mari si sa le ridice periodic. Prea multa lipsa de interes, edilii nostri parca locuiesc pe alta planeta. Nu ii deranjeaza nimic din ce este si in jurul lor.
  • +2 (2 voturi)    
    vai de cozonacul nostru ! (Joi, 21 aprilie 2011, 8:21)

    periscop [utilizator]

    Am mai văzut asemenea imagini, în... Japonia. Dar DUPĂ CUTREMUTUR ŞI TSUNAMI. Asta şi este diferenţa dintre noi şi japonezi...
  • +2 (2 voturi)    
    mai responsabili (Joi, 21 aprilie 2011, 8:54)

    dumil [utilizator]

    pe Calea Vacaresti pe partea cu lacul cat vezi cu ochii este o MARE de gunuaie intinsa pe cateva zeci de hectare, ceva inimaginabil in mijlocul orasului.
    Anii trecuti faceau un hei rup si ridicau totul odata pe an, se pare ca anul asta au uitat.

    Oricum problema reala este la noi stimabililor, care atunci cand ne amenajam casele, in loc sa inchiriem un container de la rebu preferam sa vorbim cu niste indivizi la colt de strada sa ne care gunoiul.
    Ghiciti unde ajunge acel gunoi?

    Asta nu inseamna ca primaria nu ar trebui sa-si faca treaba: ori sa-l care, ori sa pazeasca zona, ori sa dea autorizatii de constructii pe acele zone.
    • +2 (2 voturi)    
      Medicul Oprescu se lauda cu curatenia! (Joi, 21 aprilie 2011, 12:51)

      shuly [utilizator] i-a raspuns lui dumil

      Mai deunazi l-am văzut pe Oprescu cum se lauda ca Bucureștiul este mai curat decât Paris!!
      Are mult tupeu domnul ''vorbesc mult nu fac nimic"
  • 0 (0 voturi)    
    CRED CA NU INTELEGETI... (Joi, 21 aprilie 2011, 11:18)

    FLORIN [anonim]

    Daca taxa de poluare ar fi fost de 10.000 EUR, nu ar mai fi existat gunoaie! Dar voi romanilor ma cantati pe la BXL! Nu-i nimic ca bag autoturisme electrice pe linia 330 si 331 si va invat eu minte!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e de mirare! (Joi, 21 aprilie 2011, 14:23)

    Stepanida [utilizator]

    Soseaua Magurele e in sectorul lui Almanahe,deci nu e de mirare!Vanghelie are treburi mai importante decat salubrizarea sectorului:se plimba prin SUA,viseaza la Primaria Generala.Nu are timp nici macar sa verifice daca firma de curatenie,platita de Oprescu din banii municipalitatii,isi face treaba!
  • 0 (0 voturi)    
    asa e.... (Vineri, 22 aprilie 2011, 9:50)

    Catalina [anonim]

    Putem confirma situatia din Bucuresti Magurele, aici nu numai ca sunt muntii de gunoaie pe o parte si alta a soselei, culmea circulata de mii de masini zilnic, dar nu se matura niciodata trotuarele, firma de salubritate ROMPREST desi ar trebui sa acopere tot sectorul 5, este mai selectiva , vine doar unde e mai usor de munca. In Cotroceni, sunt acolo zilnic, pe Magurele, mai la finalul soselei, nu trec niciodata pt ca e mai mult de munca....cu toate ca toti platim aceleasi taxe, fara diferenta de zona....