DIICOT cerceteaza cetateni romani si straini "implicati in actiuni cu potential de radicalizare si prozelitism islamic radical"

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 20 aprilie 2011, 17:17 Actualitate | Esenţial

DIICOT cerceteaza mai multi cetateni romani si straini "implicati in actiuni cu potential de radicalizare si prozelitism islamic radical, respectiv in sustinerea unor canale de finantare a acestor activitati", precizeaza Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism, intr-un comunicat publicat miercuri.

"Persoanele cercetate sunt cetateni romani si straini, domiciliati pe teritoriul Romaniei, care isi desfasoara activitatea in cadrul unor asociatii si fundatii care au ca obiect de activitate promovarea si perpetuarea culturii si religiei islamice in mediile comunitatii musulmane din Romania", potrivit sursei citate.

Procurorii DIICOT au declansat cercetarile urmare a  unei cereri de asistenta judiciara internationala formulata de catre autoritatile din Germania, privind un cetatean german de origine egipteana care s-a aflat pe teritoriul Romaniei, condamnat in Egipt, in lipsa, la o pedeapsa de 10 ani inchisoare pentru spalare de bani in folosul unei entitati teroriste de sorginte islamica.

Joi, 14 aprilie si marti, 19 aprilie, procurorii au efectuat 21 de perchezitii domiciliare in Bucuresti si in judetele Constanta, Gorj, Mehedinti si Cluj, "ocazie cu care au fost ridicate diferite inscrisuri si medii de stocare a datelor, care pot constitui mijloace de proba sau pot prezenta interes operativ".

Procurorii DIICOT au beneficiat de sprijinul de specialitate tehnic si informativ al Serviciului Roman de Informatii.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

1004 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    In sfarsit (Miercuri, 20 aprilie 2011, 17:53)

    Fier vechi [anonim]

    Arabii de toate neamurile sau turcii pot fi si oameni buni si oameni rai.Cei care fac afaceri in Romania din 1990 sunt si oameni buni si oameni rai.Evazionisti si neevazionisti.Finantatori teroristi sau nu.Membrii ai serviciilor secrete respective sau nu.Totul depinde de procent.Cati sunt buni si platitori de taxe si impozite si cati nu.Catzi au venit in scopuri rele sau bune.Din ce s-a vazut pana acum procentul inclina mult pentru cei rai.Turcul din colt care vinde saorma si nu da bon are angajati la negru poate fi rau.Dar mult mai rau sunt aia care au cumparat industria pe 2 lei si o vand de 20 de ani la fier vechi.Cu incasare offshore.Astia sunt rai.Problema este cine i-a lasat sa finanteze radicalismul islamist din propiul nostru fier vechi?
    • -2 (4 voturi)    
      SRI si DIICOT trebuie sa-si justifice salariile (Miercuri, 20 aprilie 2011, 23:06)

      GW Bush [anonim] i-a raspuns lui Fier vechi

      si pentru asta fac actiuni de genul asta in care se cheltuie bani de la buget , actiuni ce nu au nici o finalitate.

      Se face tevatura pentru un egiptean cu cetatenie germana care a spalat bani dar ceilalti arabi care au shawurmarii oare sunt toti la fel? Haideti sa nu exageram creand sterotipuri ca americanii pe timpul atacurilor de la WTC, care se stie a fost un inside job.
      • 0 (2 voturi)    
        "Se stie"???? Impresionant "argument". (Joi, 21 aprilie 2011, 0:06)

        George [anonim] i-a raspuns lui GW Bush

        Cine "se stie"???? Esti paranoic baietel. Poate ai si dovezi si argumente in ceea ce priveste certitudinea ta prinvind un asa zis "inside job"...

        P.S. Pesemne ca si Elvis inca traieste... Ne poti spune si unde?
      • +1 (3 voturi)    
        ??? (Joi, 21 aprilie 2011, 0:11)

        Sandu [anonim] i-a raspuns lui GW Bush

        Tu pe cine incerci sa justifici "amice"?
  • +5 (5 voturi)    
    E vorba de asociatii islamice 'culturale' (Miercuri, 20 aprilie 2011, 18:03)

    Felicitari SRI/DIICOT [anonim]

    Romania nu e un stat in care poti face ce vrei fara consecinte, nu conteaza ca esti ministru, vames, primar, senator sau asa-zis 'student' arab.

    Cei implicati sunt lideri a doua asociatii 'culturale' islamice din Romania, straini veniti din Pakistan, Somalia, tari arabe.
    Sefii comunitatii musulmane turco-tatare din tara noastra, traditional moderati, atrasesera atentia ca s-au infiintat tot felul de organizatii musulmane dubioase care pretextau ca se ocupa doar de chestiuni de 'cooperare culturala', dar in realitate faceau propaganda pro-islamica agresiva, incercand sa stranga si bani pentru 'jihad'.

    Exista si cetateni romani care au fost indoctrinati si manipulati, sub pretext de lupta 'anti-capitalista' si contra 'depravarii occidentale'.

    Pe unii i-ati citit sigur si pe acest forum, insa oricine posteaza un mesaj pro-islamist pe net poate si va fi reperat daca e in legatura cu persoane extremiste.

    Femeile romance ar face bine sa se uite mai atent la 'prietenii' lor musulmani, sunt convins ca majoritatea habar nu au cu cine stau de vorba si viata le va fi in final complet distrusa dupa aflarea adevarului.

    Serviciile romanesti au fost foarte eficiente si au adunat suficient material in luni de urmarire a acestor extremisti ce vroiau sa-si faca loc printre romani.
  • +4 (6 voturi)    
    N-ar fi rau... (Miercuri, 20 aprilie 2011, 18:24)

    George [anonim]

    N-ar fi rau ca aceasta cercetare sa fie extinsa si pe forumurile de discutii de pe net. Pe-aici, cel putin pe hotnews, am intalnit o multime de simpatizanti islamisti cu manifestari explicit antisemite, chiar antiromanesti si antioccidentale. Indivizii ies repede in evidenta poate si din cauza faptului ca sunt de fiecare data atrasi ca de un magnet de subiectele ce sunt legate, intr-un fel sau altul, de islam. Si sunt extrem de agresivi verbal. Foarte trist e ca multi dintre acestia sunt romani.
    • -1 (3 voturi)    
      amalgam (Miercuri, 20 aprilie 2011, 21:58)

      serban [anonim] i-a raspuns lui George

      cred ca amesteci cam multi de anti ....sa incercam sa ne pastram echidistanta fata de acesti trei de anti enuntati in postarea ta . a fi antisemit nu conduce la concluzia ca esti antiroman asa cum si notiunea de antioccidental nu presupune ca esti antisemit
      • 0 (2 voturi)    
        Zau? (Joi, 21 aprilie 2011, 0:09)

        George [anonim] i-a raspuns lui serban

        Tu ai citit cu atentie comentariul meu? Se pare ca nu. Oricum, ai deviat de la subiect. Bagatelizand si sustinand lucruri pe care nu le-am afirmat. De ce faci asta? Nu mi-e foarte clar. Ti se pare deranjant subiectul? pentru ca observ ca eviti sa discuti despre o realitate evidenta. Prezenta fundamentalismului islamic in Romania. Care nue deloc de ignorat asa cum sustin unii... Cine sunt acesti "unii"? Cei ca tine. Care ocolesc esenta problemei ducand discutia intr-o cu totul alta directie.
        • 0 (0 voturi)    
          zau (Vineri, 22 aprilie 2011, 19:34)

          serban [anonim] i-a raspuns lui George

          accept puntul tau de vedere dar nu pot indelege de ce condamni numai fundamentalismul islamic ? intre evreii ultraortodocsi si un fundamentalist islamic am rugamintea de a releva diferente clare .
          depinde de educatie si probabil de experientele de viata avute . personal am prieteni care nu sunt crestini si nu am ce le reprosa .
  • +3 (3 voturi)    
    sa zicema ca... (Miercuri, 20 aprilie 2011, 18:52)

    catalin [anonim]

    la noi prinde mai greu, cel putin la tinerii scoliti, prozelitismul acesta aiurit al islamistilor. Nu vad un tanar roman care sa creada ca, daca se detoneaza langa cat mai multi oameni (cum am citit intr-un reportaj, mai zilele trecute), ajunge in rai.
    Cred insa ca un ghid cu ce ar trebui sa observam noi, oricare, in jur si care poate fi un pericol, nu ar strica. Si sa transmitem aceste informatii, observatii, date etc., unui organism statal care sa pastreze confidentialitatea dar sa le selecteze, verifice, interpreteze si sa le foloseasaca. Ce ar fi rau in asta ? Sigur, s-ar primi si bazaconii dar, sigur, intre acestea vor fi atamai multe semne, reale, ca unii fac prostii.
    • 0 (2 voturi)    
      dar cine crezi matale (Joi, 21 aprilie 2011, 0:29)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui catalin

      ca posteaza mesaje proislam, antiamericane, protigani, anticapitaliste, econaziste, etc., pe forum ? Mos iliescu? Tinerii scoliti, cum bine le zici, ca doar nu cocalarii cu patru clase.