Medicii din Neamt si Iasi refuza sa faca avorturi in Saptamana Mare

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 19 aprilie 2011, 13:21 Actualitate | Esenţial

Medicii Spitalului Judetean de Urgenta Neamt au hotarat ca in Saptamana Patimilor sa nu efectueze nicio intrerupere de sarcina la cerere.
 
Doctorul ginecolog Florica Munteanu, din cadrul maternitatii spitalului, a declarat ca vor fi efectuate doar intreruperile de sarcina care pun in pericol viata gravidelor.

"In fiecare an s-a procedat asa pentru ca intreruperea de sarcina este un pacat", a declarat doctorul ginecolog Florica Munteanu, relateaza Agerpres.

Potrivit unei statistici intocmite de Autoritatea de Sanatate Publica Neamt, in primele trei luni ale anului au fost inregistrate circa 230 de intreruperi de sarcina la cerere. Pe parcursul anului 2010, numarul avorturilor a fost de 1.158.

Luni, si medicii de la spitalele iesene au luat o decizie similara.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1532 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    niste ipocriti (Marţi, 19 aprilie 2011, 13:37)

    Vlad [anonim]

    Deci e pacat, dar e pacat mai mare in Saptamana Mare. Pai, e pacat sau nu? Si daca e, de ce il fac in restul anului? Cum isi aduc aminte astia ca sunt crestini dupa cum bate vantul, si asta intr-un stat "laic".

    Daca i-ar interesa intr-adevar problema asta, s-ar coaliza pentru introducerea educatiei sexuale in scoli, pentru ca medicii sunt o breasla destul de puternica pentru a reusi asta. Dar, de ce sa incerci sa faci ceva efectiv, cand poti sa refuzi sa faci avorturi timp de o saptamana, si sa te crezi "mantuit".
    • +1 (5 voturi)    
      Intrebarea corecta e : (Marţi, 19 aprilie 2011, 13:43)

      misha [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      De ce sa incerci sa faci ceva efectiv, cand poti sa refuzi sa faci avorturi timp de o saptamana, iar in restul anului sa te umpli de bani din asta?
    • +6 (12 voturi)    
      e un pacat? (Marţi, 19 aprilie 2011, 13:49)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      adica medicii aia isi aleg pacientii in fuctine de sarbatorile religioase? sper sa-i dea cineva in judecata si sa castige o gramada de bani.
      • +1 (1 vot)    
        tzara de fanatici religiosi (Marţi, 19 aprilie 2011, 18:01)

        abc [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Intelegeam de la niste babe de la tzara sa aiba asa mentalitate. Dar de la niste persoane cu studii superioare nu ma asteptam la asa ceva.

        Si apoi daca chiar ar fi sa gandesti in spiritul religiei, nu esti iertat daca comitzi pacate 51 din 52 de saptamani.
        • 0 (0 voturi)    
          mda... (Marţi, 19 aprilie 2011, 21:33)

          unu [anonim] i-a raspuns lui abc

          asa ar fi zis si Karl Marx sau Lenin...
    • +2 (2 voturi)    
      !!! (Marţi, 19 aprilie 2011, 14:53)

      teea [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Asta-i buna, acum medicii sunt responsabili si de educatia sexuala in scoli!
      • +1 (1 vot)    
        Responsabili? (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:25)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui teea

        Nu am zis ca sunt responsabili, dar daca problema avorturilor i-ar preocupa cu adevarat, ar face ceva. Si o initiativa legata de educatie sexuala in scoli venita din partea medicilor ar avea un anume impact, si ar rezolva macar o parte din problema.

        Atitudinea lor, prin care isi aduc aminte ca avorturile sunt o problema doar in Saptamana Marein nu inseamna nimic altceva decat ca nu isi asuma nici o responsabilitate.
        • 0 (0 voturi)    
          din pacate... (Marţi, 19 aprilie 2011, 19:09)

          teea [anonim] i-a raspuns lui Vlad

          ...initiativa nu inseamna nimic fara fonduri! Poate fi un medic oricat de bine intentionat, daca nu sunt bani nu are cum sa isi puna ideile in practica. Dar mai bine ar fi sa ii lasam sa se ocupe de elevi pe cei responsabili sa faca asta, ca medicii au oricum destule pe cap, chiar daca nu va vine a crede.
          Cat despre responsabilitatea pe care trebuie sa si-o asume medicii in privinta avorturilor- sunt absolut siderata de idee, ce-ar fi sa si-o asume cei care concep acel copil, la asta de ce nu se gandeste nimeni?
    • -2 (4 voturi)    
      Corect! (Marţi, 19 aprilie 2011, 15:32)

      laur [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Corect! Isi aduc aminte ca sunt crestini dupa cum bate vantul?
      Ar trebui sa nu faca avorturi deloc!
    • +1 (1 vot)    
      tot ipocrizie (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:34)

      novarom [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      s-ar putea chema si......da spaga iau in saptamana mare? sau doar spaga cea mai mare....
  • 0 (4 voturi)    
    Le e teama ca ii trazneste Dumnezo ? (Marţi, 19 aprilie 2011, 13:41)

    geo [anonim]

    Sa renunte si la spagi, injuraturi, fumat, baut, sex etc .... Sa se pocaiasca !!!!
  • +4 (10 voturi)    
    pur si simplu (Marţi, 19 aprilie 2011, 13:46)

    ngi [anonim]

    halucinant
  • +7 (11 voturi)    
    Pauze de post (Marţi, 19 aprilie 2011, 13:54)

    Micky S [anonim]

    Dar oare la spaga in forma perpetua si continua , fara pauze , 24 h din 24 , 7 zile din 7 , 365 zile din 365 , de ce nu se tine post , in general vorbind ? Ca ar fi vreo peste 100 zile cele 4 posturi mari , iar daca adaugam miecurile si vinerile de peste an ar fi peste 200 si ceva de zile ...........
  • +8 (12 voturi)    
    Spaga se ia in saptamana mare? (Marţi, 19 aprilie 2011, 13:57)

    Un pacient curios [anonim]

    ...?
  • +1 (5 voturi)    
    . (Marţi, 19 aprilie 2011, 14:16)

    Ivanu [utilizator]

    Medicul are dreptul sa refuze avortul din considerente religioase si cui nu ii convine sa se duca sa il faca in alt judet.
    • -1 (3 voturi)    
      In calitate de cre... stin (Marţi, 19 aprilie 2011, 14:52)

      Alceva doare mai tare [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      Are dreptul sau obligatia sa refuze plicul cu spaga?
    • +1 (1 vot)    
      are dreptul... da! (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:23)

      milu [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      dar asta inseamna, ca eu, medicul Popescu, nu fac niciodata avorturi, ca nu-mi permite religia. daca tu, pacienta mea, vrei avort, te trimit sa il faci in bune conditiuni, adica si cit mai curind posibil, la colegul Ionescu.
      Dar ca mie medicul Popescu nu-mi permite constiinta in Saptamina Mare, dar in restul anului imi permite, ca n-ar fi rentabil sa refuz... mai mare ipocrizie nu se poate.
      Iar aici nu e vorba de un medic, ci de un spital, care trebuie sa presteze servicii medicale.

      dar moldova e prima la habotnicie

      jalnic si cred ca si destul de ilegal. sper ca ONG-urile alea cu secularismul sa ia nota si sa reactioneze.
    • +1 (1 vot)    
      considerente religioase (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:27)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

      Aha. Si considerentele alea religioase apar luni si dispar fara urma in lunea urmatoare.

      Puternic argument.
      • -1 (1 vot)    
        Bravo crestini ! (Marţi, 19 aprilie 2011, 22:11)

        nicu [anonim] i-a raspuns lui Vlad

        Nu de educatie sexuala e nevoie ci de educatie religioasa. Orice om minim educat intelege ca a lua o alta viata este un mare pacat. Daca nu va place cuvantul "pacat" inlocuiti-l cu "nu-i frumos". In mod normal nimic si nimeni nu-ti da dreptul sa ei o alta viata. Semnificatia Saptamanii Mari o cunoaste oricine. Multi oameni postesc, multi oameni se roaga pentru sanatate si mantuire. Nu cred ca niste oameni cat de cat educati pot in aceasta saptamana sa ia vieti dupa vieti. Cine crede ca are drept de viata si de moarte asupra nenascutului se inseala grav. Este ca si cum cineva si-ar ucide copilul. Crede cineva ca mama ce-si ucide copilul e nevinovata? E o face insa indirect cu mana medicului si se considera nevinovata. Culme e ca mai si injura medicul dupa cum se vede. Nu ea a ucis ci medicul. Uite ca medicul nu mai vrea in Saptamana Mare sa ucida chipurile "medical". Cine are ceva de zis? Fatul este o fiinta ce are drepturi ca orisicare dintre noi. Crede cineva ca e corect sa ucizi un om cu buna stiinta in Sapatamana Mare? Probabil ca cei ce comenteaza aici iritati de decizia medicilor se indoapa de Paste cu pasca si oua rosii. Tipic romanesc : matu' gros si mintea subtire. De ce oare atat de des trebuie sa ne rusinam ca suntem romani?
  • +1 (5 voturi)    
    cre(s)tini (Marţi, 19 aprilie 2011, 14:21)

    Andrei [anonim]

    Propun ca duminica sa fie inchise toate spitalele, stiti voi de ce.
  • 0 (4 voturi)    
    Mda (Marţi, 19 aprilie 2011, 14:28)

    ion [anonim]

    Asa ceva numai la noi se poate intampla. Ar trebuie concediati pur si simplu fara sa se stea mai mult la povesti si ridicat dreptul de practica. Medic si in timpul postului si cand nu este post. Convingerile tale religioase nu sunt in concordanta cu meseria. Ori schimbi una ori cealalta.
    • 0 (4 voturi)    
      Mai incet cu pianul pe scari (Marţi, 19 aprilie 2011, 14:46)

      Semiramidul [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Ca sunt ipocriti si ca se tin de voodoo in loc de stiinta e una... Ca nicaieri in bilie nu scrie despre avort, ba e cica un pasaj in care una pe-acolo avorteaza si g.o.d. e ok cu asta e a doua.
      Dar daca ei atat pot, atat sa faca, e dreptul lor prin Constitutie.
      Stilul romanesc - la negociere.
      IPOCRITI: nu respecta dreptul celuilalt la decizie.
  • +1 (3 voturi)    
    Adicatelea, (Marţi, 19 aprilie 2011, 14:44)

    trei.culori [utilizator]

    femeile insarcinate din Neamt si din Iasi care n-au cu ce sa-si tina copiii in lumea asta, daca au nesansa sa vrea avort acum, n-au decat sa ii aduca pe lume si sa ii condamne la o viata de chinuri.

    Buna treaba! Dar cata vreme "god" este multumit...

    Ce bine ca suntem un popor profund credincios cu o interpretare atat de originala a poruncilor "sfinte"!
  • +1 (5 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 19 aprilie 2011, 15:06)

    Claude [anonim]

    Tin post si de la spaga?
  • +1 (1 vot)    
    wow (Marţi, 19 aprilie 2011, 18:22)

    doro [anonim]

    in ce tara traim oO
    suntem cumva in sec 15 si nu-mi dau eu seama? :)
  • +1 (1 vot)    
    legatura? (Marţi, 19 aprilie 2011, 20:16)

    MirceaA [utilizator]

    ce legatura are medicina cu religia? Esti medic si vrei sa tii post, ok, dar nu refuza interventii medicale LEGALE, ca intri in rahat.
  • 0 (0 voturi)    
    astia nu sunt fanatici ? (Marţi, 19 aprilie 2011, 23:01)

    danarad [anonim]

    ..si ne mai miram de musulmani...
    si medici pe deasupra...
  • -1 (1 vot)    
    NU UCIDETI!!!! (Joi, 21 aprilie 2011, 0:08)

    mariana [anonim]

    Fetelor, care faceti avort !!!Nu va este teama de Dumnezeu sa curmati vieti de copiii ??????Dumnezeu da viata si EL este singurul care decide cand ea se va termina nu voi !!!Opriti masacrul ,sunt metode la indemana voastra in asa fel incat sa nu ucideti .Incalcati una dintre cele 10 porunci si e ffff GRAV !!!aVETI GRIJE !!!