Sorin Oprescu candideaza la functia de presedinte al Crucii Rosii impotriva Mihaelei Geoana

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 15 aprilie 2011, 15:13 Actualitate | Esenţial

Sorin Oprescu
Foto: Agerpres
Primarul Capitalei, Sorin Oprescu, va candida la functia de presedinte al Societatii Nationale Crucea Rosie Romania (SNCRR), impotriva actualului presedinte al societatii, Mihaela Geoana, sotia presedintelui Senatului, Mircea Geoana. Informatia a fost confirmata pentru HotNews.ro de catre reprezentantii Crucea Rosie care au precizat ca Oprescu, membru Crucea Rosie Filiala Sector 5 Bucuresti, si-a depus candidatura miercuri, 13 aprilie, si ca alegerile se vor tine pe data de 29 aprilie in Bucuresti.

"Alegerile pentru functia de presedinte vor fi organizate pe 29 aprilie in Bucuresti. Pana in acest moment si-au depus candidatura doi membri. Doamna Mihaela Geoana si domnul Sorin Oprescu. Candidatii trebuie sa fie membri ai SNCRR", au precizat pentru HotNews.ro reprezentantii Crucea Rosie, mentionand ca Sorin Oprescu este membru la Filiala Crucea Rosie Sector 5 Bucuresti.

"Sorin Oprescu este din 2003 coordonator pe educatie pe sanatate in cadrul Filialei Sector 5 Bucuresti a Crucii Rosii", ne-a declarat directorul Filialei Sector 5 Crucea Rosie, Ana Ungureanu.

Potrivit Statutului Crucea Rosie, articolul 43 spune ca "Presedintele este personalitatea reprezentativa a Societatii Nationale de Cruce Rosie din Romania. Reprezinta SNCRR in raporturile cu orice alta institutie si organizatie din tara, precum si in relatiile internationale. El raspunde, impreuna cu Comitetul de Directie, in fata Adunarii Generale de modul in care SNCRR isi indeplineste obiectivele stabilite".

Statulul mai stipuleaza ca "functia de presedinte este functie onorifica" si ca "mandatul presedintelui este de 4 ani", iar o persoana nu poate detine functia de presedinte decat pentru cel mult doua mandate care pot fi si succesive.

Mihaela Geoana a fost aleasa in aprilie 2007 de Adunarea Generala a Societatii Nationale de Cruce Rosie, care s-a desfasurat atunci la Brasov. Mihaela Geoana a candidat din partea filialei de Cruce Rosie Brasov si a obtinut 88 de voturi din cele 113 valabil exprimate, in timp ce contracandidatul sau, Toma Dumitru, propus de filiala Constanta, a intrunit doar 25 de voturi. Inainte de vot, Mihaela Geoana a declarat ca, in urma cu trei ani, a inceput colaborarea cu filiala Brasov a Crucii Rosii, care a constat in informarea si diagnosticarea precoce a cancerului de san in randul femeilor cu venit redus din judet. Sursa.

In 2009, Asociatia Academica de Administratie Publica "EUROPA" a acuzat-o pe Mihaela Geoana ca ar fi implicat Societatea Nationala a Crucii Rosii Romania in campania prezidentiala a sotului sau Mircea Geoana. Aosciatia aminteste ca la 21 octombrie 2009 "doamna Geoana facea urmatoarea declaratie, urmata apoi de fapte pe masura: <<Voi sustine campania sotului meu, voi fi alaturi de el cu tot ce am facut eu pana acum si cu tot ce voi face de acum incolo. Ma voi intalni cu femei, cu sustinatori, cu voluntari, voi imparti fluturasi, voi incerca sa conving cat mai multi oameni sa voteze cu Mircea Geoana>>". Asociatia Europa mai acuza ca site-ul www.b-red.ro al Crucii Rosii era prea asemanator cu site-ul de campanie al PSD-ului de atunci www.BeRedBeCool.ro . Detalii aici.

Crucea Rosie a replicat printr-un comunicat in care sustine ca Mihaela Geoana, presedintele societatii, nu a implicat niciodata Crucea Rosie in vreo controversa de natura politica, religioasa, rasiala sau de alt tip, drept raspuns la acuzatiile aduse public de catre Asociatia "Europa", condusa de Bogdan Draghici si specifica faptul ca legea permite ca in conducerea Crucii Rosii sa se afle membri ai partidelor politice. Comunicatul mai spunea ca site-ul b-red.ro este o paltforma de comunicare a voluntarilor si membrilor Crucii Rosii din Romania, fiind activa inca din anul 2008., iar conceptul B-red este utilizat in cadrul Miscarii Internationale de Cruce Rosie. Detalii aici.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

6681 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    posturi si iar posturi (Vineri, 15 aprilie 2011, 15:17)

    bnnd [anonim]

    Dl Mircea Geoana si Dl Oprescu nu au cumva alte ocupatii ?
    • +13 (15 voturi)    
      mihaela (Vineri, 15 aprilie 2011, 16:54)

      mihaela [anonim] i-a raspuns lui bnnd

      mihaela geoana ar fi trebuit sa candideze crucea violeta.
  • +1 (3 voturi)    
    Si Priamar si ...bate la ochi! (Vineri, 15 aprilie 2011, 15:31)

    Hook [anonim]

    Ia ghiciti, cine cu cine isi da mana, asa tacit! Intrebarile pentru referendum s-au aranjat, m-au invins....etc
  • +8 (10 voturi)    
    domnule..la asta l-as vota si eu (Vineri, 15 aprilie 2011, 15:40)

    neutrino [utilizator]

    desi nu il suport...mai bine la crucea rosie decat ca primar
    Oricum, e mai bun decat Geoana (mihaela dragostea mea).. Cat priveste primaria...oricum stiam ce ii "poate" capul :)
  • +8 (10 voturi)    
    simplu (Vineri, 15 aprilie 2011, 15:48)

    referend [anonim]

    si sigla lui va fi o cruce rosie deasupra bucurestiului...
    sa propuna inca o intrebare pt referendum: cine credeti ca va salva bucurestiul : arhitectii -politicienii- sau crucea rosie.
    si ca ps: unde doriti sa vedeti mai des politicienii a) la Canal b) la targoviste c) la Uagadugu
  • +9 (11 voturi)    
    DOUA NULITATI SMECHERE !!! (Vineri, 15 aprilie 2011, 15:52)

    bizonul [anonim]

    zau, asa, un om onest, corect si neimplicat politic nu se gaseste sa candideze? nu ma intereseaza nulitatile perverse doritoare de inca un ciolanas.
  • +7 (9 voturi)    
    dom'profesor oprescu (Vineri, 15 aprilie 2011, 16:06)

    rex [anonim]

    mai bine sef pe felia unde stii meseria decat primaras la oras unde s-a vazut ca te iau toti pe faras. succes in alegeri!
  • +7 (9 voturi)    
    Gargaragiu (Vineri, 15 aprilie 2011, 16:27)

    Vizitiul [utilizator]

    Ca om politic este un gargaragiu. Ca doctor, nu stiu.
    • +1 (1 vot)    
      ca doctor (Vineri, 15 aprilie 2011, 21:53)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      ca doctor... hai sa spunem ca aveai ghinion daca nimereai la el. La municipal a fost bun manager, nu doctor.
  • +4 (4 voturi)    
    Oprescu, membru Crucea Rosie Filiala Sector 5 Bucu (Vineri, 15 aprilie 2011, 18:50)

    cititor [anonim]

    "madam geoana nai nicio sansa.date la oparte"
    degeaba e doi candidati oprescu e garantat vanghelie deci nare probleme este ca si ales.
    nu credeti?"
  • -1 (1 vot)    
    Succes, doctore! (Vineri, 15 aprilie 2011, 21:51)

    franz [utilizator]

    Oprescu, dragostea mea :))) sa n-o doara pe Mihaela dragostea lui. :))
    Nu te-am votat dar, dupa parerea mea, ai fost un primar OK.
  • +1 (1 vot)    
    dupa ce... (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 3:09)

    cretu [anonim]

    s-a intrecut cu vanghelie care "este" si videanu care "v-a" fi acest super primar o sa ne arate cum cu super mintea de doctor o sa depaseasca inca un monument al inteligentei romanesti pe care probabil il "v-a" ataca cu violet
  • -1 (1 vot)    
    josnic (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 16:44)

    alina [anonim]

    Mi se pare josnic...are el ce are cu Geoana, da' sa se ia de sotie....referitor la citatul mentionat in articol, mi se pare normal sa isi sustina sotul, cu atat mai mult cu cat nu spune ca se va folosi de Crucea Rosie pentru a-si sustine sotul
  • -1 (1 vot)    
    Vorbe in vant!!! (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 22:36)

    Marius [anonim]

    Ar fi fost frumos sa comenteze cineva din interior care ar putea sa spuna ce si cat a facut Mihaela Geoana pentru SNCRR. Nu vorbiti voi cei care habar nu aveti macar cu ce se ocupa Crucea Rosie.
    • +1 (1 vot)    
      ce a facut ? (Duminică, 17 aprilie 2011, 18:12)

      iaca [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Ia spune tu mai marius ce a facut d-na Geoana ? dar te rog sa ne relatezi din interior... de-acolo unde colcaie leprele puturoase, avide de bani, angajate ale CRR.
  • -1 (1 vot)    
    bun (Duminică, 17 aprilie 2011, 7:40)

    srt [utilizator]

    Macar Oprescu nu crede in flacari violete.

    Sper...
  • -1 (1 vot)    
    O functie pur onorifica! (Duminică, 17 aprilie 2011, 8:50)

    Stepanida [utilizator]

    Asta inseamna presedintele la aceasta organizatie!Daca Sorin Oprescu si-a depus candidatura,cred ca a facut-o la insistentele colegilor din organizatie!Nu este Oprescu omul care sa umble dupa titluri si functii!Slava Domnului,are destule!
  • 0 (0 voturi)    
    Geoana si talpasii (Luni, 18 aprilie 2011, 20:41)

    Axinte cel cu minte :) [anonim]

    1. Presa a relatat si se poate citii si mai sus, campania PSD si Geoana a fost sustinuta din pacate din banii SNCRR (care are anual peste 2mil de euro), dovada concreta si platformele si fluturasii din plasele cu alimente.
    2.Ca fost voluntar al SNCRR am obs ca SNCRR este distrusa si de o parte din directorii SNCRR din teritoriu care au facut propriile firme din CRR judeteana neraspunzand in fata nimanui.
    3.Voluntarii sunt priviti ca niste instrumente cu care directorii isi fac treaba si isi iau salarii "nesimtite".
    4. D-na Geoana ca doar e o doamna, face angajari si da contracte ale SNCRR preferential.
    5. Dumnezeu este totusi mare si s-a vazut si la alegeri. Asa se intampla cand transformi un ong de renume mondial intr-o masinarie PSD.
    6. Inainte donam regulat si incurajam prietenii, rude , cunoscutii sa o faca de cand a luat d-na n-am mai donat si nu voi mai dona pana cand nu vad schimbare.
    7. Daca obs bine noul director este un fost PNL-ist fapt ce ma duce cu gandul tot la un aranjament politic din moment ce PNL+PSD = love :).
    8. Oprescu , nu stiu ce potential are dar prin natura meserii se presupune ca este mai avizat decat d-na arhitect, in plus are doar un apartament din cate stiu eu nu n proprietati si afaceri in SUA.
    9. D-na de ce nu plecati in state asa cum aveti planuit ca si asa ne-ati nenorocit destul alturi de domnul si acolitii dupa ciolan.
    10.Ganditi-va ca aveti copii//nu mai sugeti sangele poporului.
    Bafta. Si luati de bune cele 10 porunci.(editat de HotNews.ro)