Romania si Bulgaria nu sunt pregatite sa adere la Schengen - ministrul de externe francez

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 14 aprilie 2011, 17:54 Actualitate | Esenţial

Bulgaria si Romania inca nu sunt pregatite sa adere la spatiul Schengen, considera ministrii de externe ai Germaniei si Frantei, potrivit Novinite. "Franta sustine aderarea celor doua tari in Acord, dar pana acum nu au reusit sa faca fata criteriilor necesare", a declarat Alain Juppe, ministrul de externe francez, in urma unei intalniri cu omologul sau german la Berlin, Guido Westerwelle.

Westerwelle a declarat ca sustine declaratia colegului sau, potrivit Deutsche Welle.

Romania si Bulgaria au indeplinit deja criteriile tehnice pentru aderarea la Schengen, insa trebuie sa depaseasca obiectiile politice din partea Frantei, Germaniei si altor state europene.

La sfarsitul lui 2010, Franta a criticat intrarea Romaniei si Bulgariei la Schengen in martie 2011, din cauza unor probleme nerezolvate privind coruptia si crima organizata. Germania, Austria, Olanda, Norvegia si Finlanda si-au exprimat, de asemenea, retinerea cu privire la aderarea celor doua tari.

Parlamentul European urmeaza sa voteze in privinta aderarii Bulgariei si Romaniei la Schengen la 4 iulie, a anuntat luni raportorul portughez Carlos Coelho.

Potrivit raportului intocmit de acesta, Romania si Bulgaria au demonstrat ca sunt suficient de pregatite pentru aplicarea tuturor prevederilor acquis-ului Schengen intr-o maniera satisfacatoare.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

2120 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Criteriile politice (Joi, 14 aprilie 2011, 18:10)

    Radio33 [anonim]

    Criteriile politice se vor îndeplini după alegerile prezidențiale din Franța.
    • -1 (5 voturi)    
      mai, nu mai fiti rai (Joi, 14 aprilie 2011, 19:53)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Radio33

      normal ca totul se decide economic, daca nu-i economic e politic si daca nu-i politic e militar. asa a mers jucaria din comuna primitiva, trebuie sa fii ciumpalac sa crezi ca nivel mare exista si alte criterii.
    • -6 (8 voturi)    
      Gresit, dupa alegerile prezidentiale din Romania. (Joi, 14 aprilie 2011, 20:55)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui Radio33

      Deci stai linistit, nu vom intra in Schengen pana in 2015 (in zona Euro cu atat mai putin).
    • -1 (1 vot)    
      nu ma mir ,alain juppe a facut si puscarie (Joi, 14 aprilie 2011, 22:27)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Radio33

      la ora actuala Franta e condusa de un grup filosemit in frunte cu evreo-maghiarul Sarkozy ,grup care are o singura sarcina =sa nu piarda partida cu Frontul National ,pentru ca la stanga este pregatita o alta hahalera pentru presedentie ,DSK cel bogat casatorit cu Sinclair -o superbogata ,amandoi evrei practicanti!
  • +2 (2 voturi)    
    am castigat? (Joi, 14 aprilie 2011, 18:20)

    ngi [anonim]

    asta inseamna ca se fac cele doua companii mamut romanesti?
  • +1 (5 voturi)    
    ? (Joi, 14 aprilie 2011, 18:27)

    ghitza [anonim]

    Daca trimitem trupe in Libia ne primeste sarcozy in shengen ?
  • +3 (7 voturi)    
    acest comunicat (Joi, 14 aprilie 2011, 19:24)

    ploiesteanu [utilizator]

    trebuie tradus din limbajul plitico-diplomatic in limbajul obisnui prin : mai dati si voi ceva ? Amintiti-va ca intrarea Romaniei in UE cu indeplinirea/neindeplinirea acelor etape s-a soldat cu vanzarea Petrom , BCR, cumpararea fregatei, a avioanelor pentru inzestrarea armatei, si multe altele. Tinta actuala: ENERGIA. Pana cand Romania nu cedeaza afacerile, care aduc in prezent un profit mare Statului Roman, nu veti avea Schengen.
    • 0 (0 voturi)    
      Ha ha (Joi, 14 aprilie 2011, 22:32)

      vlads [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Ce sa dea dupa ce ca tocmai au dat afara din Romania Colasul unul din sponsorii lui sarkozy. De unde o sa aibe bani de campanie electorala. SI alegeriile vin si la ei..
  • +3 (7 voturi)    
    ceva despre povestile din vamile romanesti (Joi, 14 aprilie 2011, 19:25)

    costica [anonim]

    mai auzim, mai vedem sau povestea s-a incheiat?!!!!!! Sa-i fi convins pe aia de la Brusselles ca e OK prin vamile Romaniei dupa acele imagini sau mai rau le-am confirmat temerile justificate evident, adica stiau la fel ca noi ca e jale p-acolo!!! Si ce-i mai blagoslovea cu vorbe grele dl Basescu cum ca trateaza Romania altfel!! Pai, Romania e altfel, dle Basescu, adica NU e asa cum TREBUIE sa fie, adica locul ei nu e alaturi de cei din Schengen... NU merita cu asemenea conducatori carora nici nu le pasa nici nu sunt in stare sa schimbe lucrurile. Pai, cum sa aiba incredere aia de la Paris si Berlin cand ei vad incompetenta ce domneste peste tot pe plaiurile mioritice, de exemplu citeam azi ca dupa vizita Dnei Udrea de zilele trecute la Brusselles aia de-acolo au hotarat sa ne trimita experti care sa ne invete cum sa absorbim si sa cheltuim banii aia multi ce ne sunt alocati ca nu suntem in stare deloc sa-i cheltuim !!! Culmea incompetentei mioritice !!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ca sa inteleg! (Vineri, 15 aprilie 2011, 10:12)

      curios [anonim] i-a raspuns lui costica

      deci costica, conducatorii tarii te-au pus sa cumperi tigari de contrabanda? si tot ei au incarcat cu tigari sacosele varului tau din Ucraina? tot ei ti-au interzis sa ceri bon fiscal la carciuma sau la service auto? si tot ei te pun sa mergi fara bilet de tren?
  • +1 (3 voturi)    
    spatiu s (Joi, 14 aprilie 2011, 20:09)

    maria [anonim]

    pentru astia o sa fim vreodata pregatiti?
  • +2 (4 voturi)    
    dar... (Joi, 14 aprilie 2011, 21:01)

    perla verde [anonim]

    ...arabetzii fara numar din N Africii intra pe la noi sau pe la ei in Europa?are o cit de mica importantza ca e razboi acolo, sau nu, pentru faptul ca mii de persoane straine de EU intra prin Italia si sigur prin alte locuri si dintre ei pot fi si persoane ''strecurate'' cu rea intentie?si atunci noi de ce nu putem accede la Schengen,de vreme ce pe la noi nu trec astfel de populatii devenite brusc migratoare?avem si noi migratorii coloratzi,e drept,dar oricum o iei,sint cetatzeni europeni;deci,cred ca alte cauze stau la baza refuzului actual.
  • 0 (0 voturi)    
    importanta (Vineri, 15 aprilie 2011, 2:04)

    Clujeanul [anonim]

    Eu vad costuri foarte mare pentru aderarea la Schengen si beneficii foarte mici.

    Adica, pe langa o mare responsabilitate, costuri ridicate de securitate la granita, castigam cateva minute la trecerea frontierei.

    In ultimul timp, cand trec terestru in afara Romaniei (eu trec doar in Ungaria, mergand mai departe), nu imi ia mai mult de 3-10 minute sa traversez vama, care se face si intr-un singur punct cu vamesii romani si unguri.

    La avion, tot de cateva minute ar fi vorba in plus.

    Nu inteleg stresul asta al omului de rand sa intre in Schengen.
    Politicienii stiu de ce vor, sa treaca in "realizari" asta, desi nu mi se pare mare scofala.
  • 0 (0 voturi)    
    Parere (Vineri, 15 aprilie 2011, 15:08)

    ionica [anonim]

    Cred ca nu securitatea frontierelor impotriva celor dinafara e problema ci securitatea frontierelor impotriva a ceea ce poate veni de la noi si de la bulgari. Daca azi mi pot expulza tigani si controla la frontiera, odata in Schengen, adio. Sarko nu va avea destui bani pentru cate traversari zilnice vor face ai nostri bravi "turisti" profesionisti.
  • 0 (0 voturi)    
    Spatiu schengen cu bulgarii , ungurii si grecii (Vineri, 15 aprilie 2011, 21:10)

    danut [anonim]

    Pe mine nu ma intereseaza spatiul schengen , eu zic sa aranjam cu bulgarii , grecii , sarbii , turcii , ungurii si ucrainenii sa desfiintam granitele intre noi , pentru ca trenurile stau si cate doua ore aiurea intre frontierele acestor tari si cum autostrazi nu avem , ar fi cel mai mare castig .

    .