Tribunalul Bucuresti a anulat PUZ-ul care sta la baza construirii diametralei Buzesti-Berzei-Uranus. Decizia nu este definitiva

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 14 aprilie 2011, 14:28 Actualitate | Esenţial

Cum arata acum Bulevardul Buzesti
Foto: Hotnews
Tribunalul Bucuresti a anulat marti planul urbanistic zonal care sta la baza construirii diametralei Buzesti-Berzei-Uranus, dupa ce PUZ-ul a fost atacat in instanta de Asociatia Salvati Bucurestiul. Primaria capitalei poate face recurs in termen de 15 zile de la motivarea deciziei.

Nicusor Dan, presedintele Asociaitiei Salvati Bucurestiul, spune ca a sesizat instantei urmatoare ilegalitati:
  • lipsa unui aviz de la Ministerul Culturii
  • lipsa unui aviz de la Ministerul Mediului
  • lipsa unui aviz de la Ministerul Dezvoltarii
  • planul urbanistic zonal era incomplet
  • nu a fost consultata populatia
Nicusor Dan afirma ca, o data anulat acest PUZ, toate celelalte acte sunt ilegale: demolarile, expropierile, autorizatiile de construire.

ONG-urile afirma ca l-au avertizat pe primarul general inainte de inceperea lucrarilor ca acest PUZ e ilegal si mai au pe rol un proces prin care cer sistarea lucrarilor pana la pronuntarea sentintei in cazul recursului, daca acesta va fi inaintat.

Impotriva primarului general, Sorin Oprescu, mai sunt depuse la Parchet doua plangeri penale in instanta, una pentru demolarea hotelului Marna si cealalta pentru devastarea Halei Matache.

In perioada urmatoare, ONG-istii vor mai depune inca cinci plangeri penale, una referitoare la demolarea imobilului din Strada Berzei 34/Stirbei 89, fals in acte, abuz in serviciu comis de arhitectul sef al Capitalei, Gheorghe Patrascu, si impotriva expertului care a expertizat imobilele demolate de pe Buzesti-Berzei.

ONG-ul "Platforma pentru Bucuresti" va organiza o dezbatere publica referitoare la necesitatea axei Buzesti-Berzei.

Construirea diametralei Buzesti-Berzei-Uranus a fost aprobata de Consiliul General al Municipiului Bucuresti prin hotararea numarul 151/2006 iar lucrarile au inceput in octombrie 2010.

Pentru a face loc drumului au fost demolate peste 70 de imobile, dintre care patru erau monumente istorice si, potrivit ONG-urilor, au fost evacuati 1.000 de oameni.

ONG considera in acest moment ca primarul general si ministrul Culturii ar trebui sa-si dea de urgenta demisia.

Primaria capitalei precizeaza, intr-un comunicat remis HotNews, ca "hotararea pronuntata in prima instanta poate fi atacata cu recurs, in termen de 15 zile de la comunicare", iar "recursul suspenda executarea si se judeca de urgenta". PMB nu precizeaza insa daca va si face recurs la decizia instantei.

Potrivit sursei citate, avand in vedere ca Asociatia Salvati Bucurestiul cere anularea unui act administrativ, "actiunea ar fi trebuit indreptata exclusiv impotriva Consiliului General si nu si impotriva primarului Capitalei".

"Totodata, precizam ca prin HCGMB 51/2010 s-a solicitat catre guvernul Romaniei emiterea unei hotarari privind aprobarea pocedurii de expropriere pentru imobilele ramase de expropriat, precum si suma globala estimata a despagubirilor in vederea continuarii si finalizarii lucrarii de interes public local mentionate".

Primaria Generala sustine, intr-un comunicat de presa, ca procedura de expropriere a fost finalizata prin emiterea HG 590/2010, prin care s-a aprobat declansarea procedurilor de expropriere pentru cauze de utilitate publica a imobilelor proprietate privata situate pe amplasamentul lucrarii de interes public local "Dublarea diametralei Nord-Sud-Buzesti-Berzei-Uranus", drept pentru care exproprierile pentru proiectul mentionat au fost realizate in baza acestei Hotarari de Guvern si nu in baza HCGMB 262/2006.

"Mai mult, HG 590/2010 a fost contestata de Asociatia Salvati Bucurestiul in dosarul 10409/2/2010, cerere ce a fost respinsa ca fiind neintemeiata", afirma Primaria, in comunicatul remis HotNews.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

3812 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    mda (Joi, 14 aprilie 2011, 14:39)

    TopCat [utilizator]

    romanism curat.
    o mana incurca pe alta. vai de capul nostru, cu asa "binevoitori" o sa stam in jeg multa vreme de acum in colo. halal
  • 0 (10 voturi)    
    Diametrala Buzesti-Berzei-Uranus (Joi, 14 aprilie 2011, 14:46)

    Mitica (Palarierul) [anonim]

    Dl. Nicusor Dan, presedintele Asociaitiei Salvati Bucurestiul - se agita pentru "interesul" Bucurestiului, insa in spate sunt interese pecuniare care nu au nimic de-a face cu confortul, sistematizarea, traficul, sau modernizarea orasului.

    Evident ca demolarile si restructurarea urbana provoaca mari emotii, iar cei care intra in categoria "copiilor demolati" din centrul Capitalei stiu acest lucru foarte bine.

    Din pacate pentru interesele obscure ale d-lui Nicusor Dan, zis pe viitor "Sandu Napoila" - finalizarea lucrarilor este necesara pentru urbanismul bucurestean.

    Mai mult - trebuie realizata si strapungerea Stribey Voda - Mihai Eminescu - Romana - o artera perpendiculara pe transversala Buzesti-Berzei-Uranus in zona intersectiei Berzei-Stirbey Voda.

    Ambele proiecte sunt in arhiva primariei generale de mai multe decenii (de peste 70 de ani). Utilitatea lor poate fi contesta de multi neaveniti, nostalgici sau de cei dornici de ciupeala, insa acesta nu inseamna ca proiectele acestea nu se vor realiza.

    Amintim tuturora ca bucurestenii nu sunt tagma celor care cauta sa speculeze chilipiruri in acest oras, chilipirgii fiind in majoritate asezati aici cel mult la a doua generatie.

    Tinand seama de "putinatatea" urletelor si zbieretelor Asociatiei Salvati Bucurestiul in raport cu populatia orasului, deduc ca bucurestenii sprijina initiativele Primariei.

    "Patria si Dreptul Meu!"

    .
    • +3 (7 voturi)    
      respectul legii (Joi, 14 aprilie 2011, 15:34)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

      Din punctul meu de vedere, nu au decat sa faca proiectul, dar legal.

      Daca legea spune ca trebuie sa declasifici un monument inainte sa obtii aprobarea de a-l darama, atunci asa trebuie sa faci.
      • +1 (3 voturi)    
        corect (Joi, 14 aprilie 2011, 17:01)

        Cineva [anonim] i-a raspuns lui un_om_de_cal

        Felicitari pentru raspuns. Aveti dreptate intru totul, jos palaria in fata dumneavoastra.
    • 0 (2 voturi)    
      in buc sunt doar masini? (Joi, 14 aprilie 2011, 22:36)

      bedexe [utilizator] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

      asta lasam copiilor mostenire?
      bulevarde largi, asfalt , betoane, praf, poluare ?

      alte tari demoleaza autostrazi suspendate si le inlocuie cu spatii verzi cu pomi
  • -5 (9 voturi)    
    nu pot sa cred ! (Joi, 14 aprilie 2011, 14:47)

    Test [anonim]

    Bucurestiul se sufoca cu milioane de masini si strazi inguste.
    E un lucru bun sa se largeasca unele artere.
    Cei demolati primesc despagubiri.
    Oprescu a spus in emisiune la Turcescu ca a fist despagubita o persoana ce avea un teren in zona podului Basarab cu 8000 Euro/mp !!! Valoare stabilita de instanta !
    • +6 (6 voturi)    
      simplu (Joi, 14 aprilie 2011, 15:37)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Test

      pai daca Bucurestiul se sufoca cu milioane de masini, de ce sa nu reducem numarul masinilor? ce e cu logica asta de vacanta?
      • -3 (3 voturi)    
        mai simplu decat simplu (Joi, 14 aprilie 2011, 16:37)

        Gazeta [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        Pe aceeasi logica, de ce sa nu reducem numarul bucurestenilor!?

        Nu-i asa?

        Halal!
        • 0 (2 voturi)    
          de acord (Joi, 14 aprilie 2011, 17:22)

          Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Gazeta

          multi oameni, multe probleme
  • -2 (6 voturi)    
    minunat (Joi, 14 aprilie 2011, 14:55)

    Io [anonim]

    Acu' ca au daramat paraginiturile, nu se mai face nici bulevardul.
    • +4 (6 voturi)    
      Cel putin... (Joi, 14 aprilie 2011, 17:16)

      Cineva [anonim] i-a raspuns lui Io

      Ma simt razbunata. Si satisfactia pe care o simt acum sterge ceva din umilinta pe care am simtit-o cand am fost obligata sa imi parasesc casa in 3 zile, pe ninsoare. Dupa ani de zile de tocit coatele prin facultati si de muncit in Romanica, cu asta m-am ales. Mi-am vazut casa (care nu era o darapanatura, va asigur) pe care o iubeam, la pamant, nu am primit nici un ban... Dreptatea era singura care ma mai putea razbuna, singura care imi putea da satisfactie. Aveti idee cum e sa te lupti cu ceva ilegal, stiind ca e ilegal si stiind ca nu iti vor da timp sa demonstrezi asta? Cum e sa alergi in contra cronometrului ca sa iti salvezi locuinta, mereu cu spaima in suflet ca nu vei apuca sa o faci? Cum e sa stii legile, sa stii ce se intampla, si sa nu poti face nimic? Cum e sa vezi peretii dragi intre care ai trait zeci de ani cazand sub loviturile buldozerului? Nu, nu aveti idee... Eu a trebuit sa traiesc asta la prima mana - si ma puteti crede cand va spun ca suferinta nu face pe nimeni mai bun. Nopti intregi in care m-am fortat sa nu imi amintesc holul meu de la intrare, lucrurile mele, pana si usile inalte si albe pe care stiu ca nu le voi mai regasi!

      Multumesc pentru tot, Nicusor. Multumesc pentru mana pe care mi-ai intins-o cand am venit toti la tine sa ne ajuti, multumesc si pentru ajutorul de mai tarziu. Stiu ca regreti si tu, ca si mine, ca asta a venit prea tarziu pentru a-mi salva si mie casuta. Crede-ma, in momentul asta, tot ce conteaza pentru mine, este sa se faca dreptate.
      • 0 (2 voturi)    
        fa un blog (Joi, 14 aprilie 2011, 22:38)

        bedexe [utilizator] i-a raspuns lui Cineva

        pune poze, spune povestea
        ca sa vada ca nu sunt doar masini in oras, ci mult mai multi oameni
      • -1 (3 voturi)    
        Asa? (Vineri, 15 aprilie 2011, 0:45)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Cineva

        Casa ta? Acte in regula? Tot complet? Dezbatere, mostenire, etc? Sau suntem Mitici pana la capat?
  • -3 (7 voturi)    
    este o bataie de joc (Joi, 14 aprilie 2011, 15:24)

    cristian [anonim]

    Locuiesc in zona si m-am lovit de cladirile "istorice" aparate de dl. Nicusor Dan, erau numai mizerii pline de sobolani, nu se comparau cu cladirile adevarat monumente istorice, nici macar cu cele mai proaste cladiri din centrul istoric, erau case ieftine de care si-au batut joc zeci de ani diversi chiriasi. Orasul asta trebuie sa iasa din sufocare nu trebuie sa ramana incremenit in proiectul de acum 100 de ani. Nu cred ca orice vechitura pe trei sferturi daramata merita sa fie catalogata ca monument istoric, cred ca, asa cum se obisnuieste, s-a ajuns la exagerare. Sau poate chiar este adevarat ca sunt interese imobiliare la mijloc ?
    • +4 (6 voturi)    
      Interese (Joi, 14 aprilie 2011, 17:03)

      Cineva [anonim] i-a raspuns lui cristian

      Verificati Berzei 32, 34 si Marna. Nu erau cocioabe, puteau fi renovate si mutate in spate. Si da, au fost daramate. Si da, au fost interese imobiliare... din pacate. Acum sper ca toti cei care au beneficiat de pe urma spagilor date pentru sustinerea acestor interese sa se inece in propria lor lipsa de constiinta.
      • -2 (4 voturi)    
        ce zici Franz? (Joi, 14 aprilie 2011, 17:45)

        naiv [anonim] i-a raspuns lui Cineva

        A.proprietarii NU le-au renovat timp de 20 de ani bachiar au fost somati sa o faca caci devenisera pericole publice. B. Primaria FACE ceva. Concluzia ta: nu e bine! PS. prin ale tzari, daca proprietarul nu face, se CONFISCA si se vinde la licitatie, iar cel ce o cumpara are obligatia sa faca ce a decis primaria.
        • +2 (2 voturi)    
          exemple aiurea (Vineri, 15 aprilie 2011, 12:28)

          Mic dar boc [utilizator] i-a raspuns lui naiv

          in alte tari - respectiv cele civilizate - autoritatile sunt primele care respecta legea, nu o incalca dupa cum le pica interesul mai bine.

          cu asta incepe orice drum catre civilizatie, cu respectarea legilor. si prima lege e sa nu faci legi alambicate si confuze, numai bune de interpretat dupa "interes", cum se intampla in Romania.
  • +6 (6 voturi)    
    ce a mai facut Oprescu (Joi, 14 aprilie 2011, 15:29)

    gigi [anonim]

    a mai anulat obligativitatea cladirilor noi de a construi parcari pt fiecare cladire in parte. Deci va face bulevardul cu o mana, cu alta va pune buluc unii peste altii in parcari. De asta de ce nu va enervati stimati soferi?
    • +2 (4 voturi)    
      doar la noi poate fi asa (Joi, 14 aprilie 2011, 16:04)

      fvb [anonim] i-a raspuns lui gigi

      cu sau fara obligativitatea aia, daca construiesti un bloc si nu ii asiguri si parcare, nu ai cum sa il inchiriezi.

      din chestia asta ies bine firmele de constructii, ca ei executa ce li se zice. proprietarii sunt apoi cu belea pe cap ca le e greu sa inchirieze. si apoi, darama blocul, construieste altul, de data asta cu parcare.
      • +5 (5 voturi)    
        Firmele de constructii? (Joi, 14 aprilie 2011, 16:30)

        redscorpion [utilizator] i-a raspuns lui fvb

        Tu te auzi? Proprietarul ii spune firmei ce sa construiasca, daca el zice ca nu vrea parcare si primaria ii da autorizatia, firma construieste. Deci, primaria nu trebuie sa autorizeze constructia daca nu se prevede un nr minim de locuri de parcare.
        Atat!
    • +2 (2 voturi)    
      pentru ca... (Joi, 14 aprilie 2011, 17:08)

      Cineva [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Aspectul mentionat de dvs nu este mediatizat si cunoscut. Oprescu nu face tam-tam cu el si comentacii lor nu i-au dat pe forumuri vreo denumire gen "paduchelnita" - spre exemplu "imbecilitate crasa" (in cazul de fata).
  • +6 (6 voturi)    
    solutii (Joi, 14 aprilie 2011, 15:45)

    sdasd [anonim]

    In Europa de vest traficul e descurajat prin introducerea masiva a transportului in comun si a bicicletelor,la noi se incurajeaza mersul cu masina personala prin largirea de strazi. Se putea alege o solutie mult mai simpla aplicata in Vest. Introducerea traficului auto in subteran prin realizarea unui tunel pe sub strada, la suprafata ramanand doar tramvaiele si pietonii
    • +1 (1 vot)    
      plus taxarea (Joi, 14 aprilie 2011, 22:41)

      bedexe [utilizator] i-a raspuns lui sdasd

      locurilor de parcare - ce-i aia 60 lei /an ??
      taxa de congestie
      impozit -tot 60 lei/an
  • -5 (5 voturi)    
    ca la noi (Joi, 14 aprilie 2011, 15:55)

    Ionel [anonim]

    La cata mizerie e in zona nu inteleg de ce urla toate ONGurile. E aiurea
    • -4 (4 voturi)    
      exact ca la noi (Joi, 14 aprilie 2011, 16:39)

      Gazeta [anonim] i-a raspuns lui Ionel

      Urla pentru ca nu mai pot exploata situatia, odata ramase fara "obiectul muncii".
    • +4 (4 voturi)    
      pentru ca (Joi, 14 aprilie 2011, 17:06)

      Cineva [anonim] i-a raspuns lui Ionel

      O cladire istorica darapanata se poate renova. Una demolata, nu. Pentru ca... au existat si cladiri care nu s-au incadrat in ce spuneti si totusi au fost demolate... profitand de naivitatea bucurestenilor carora de destul sa le spui "strazile au gropi" si vor include aici si Magheru si Bd Unirii daca asa e dorinta celui care a lansat sintagma. Pentru ca au existat prea multe victime - da, victime - colaterale ale maniei dlui Oprescu. Pentru ca... in fine... ILEGALUL este ILEGAL si ramane ILEGAL oricat l-ai spala cu minciuni si "intentii de bine".
      • -2 (2 voturi)    
        un nou impozit local? (Vineri, 15 aprilie 2011, 7:24)

        curios [anonim] i-a raspuns lui Cineva

        daca "se" poate repara,ne spui si pe banii cui? un nou impozit local inBuc? sau ceri celor de la Aiud sau Husi sa plateasca pentru dorinta ta?
  • +2 (2 voturi)    
    @gigi (Joi, 14 aprilie 2011, 15:55)

    cristian [anonim]

    Nici nu ma gandesc sa-l apar pe Oprescu! Proiectul Uranus nu e al lui Oprescu, Oprescu nu a facut NIMIC pentru Bucuresti, sau mai bine zis, nimic bun. Toate proiectele utile au fost mostenite.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru.. (Joi, 14 aprilie 2011, 16:23)

    tano [anonim]

    cine nu cunoaste .Rog o explicatie: ce inseamna Hala Matache? Istoric, stil arhitectural, etc.
    • -1 (1 vot)    
      Hala Matache (Joi, 14 aprilie 2011, 23:30)

      Atent [utilizator] i-a raspuns lui tano

      "Proiectul Halei Matache Măcelaru / Griviţa a fost realizat de Serviciul Tehnic al Comunei în 1886. În 1887 s-au dat în folosinţă două module (sudice) din cinci proiectate. Pe restul suprafeţei alocate halei funcţionau în 1898 tarabe cu produse agro-alimentare. În 1898 primăra începe procesul de reavizare a realizării celorlalte trei module. În 1899 cele trei module sînt executate după proiectul iniţial cu o singură modificare sigură, profilul rigolelor. Este posibil să se fi schimbat şi tiplul de tablă folosită pentru învelitoare. În interbelic au fost adosate corpurile joase şi cel central cu mezorelief din faţada principală. Subliniem faptul că cele 5 pavilioane din proiectul iniţial au păstrat structura metalică şi volumetria iniţială şi faptul că extinderea din interbelic nu a fost o una parazitară, din contră, s-a constituit într-o etapă de dezvoltare firească, rezultînd un obiect coerent ce păstrează aspecte esenţiale ale etapei iniţiale. În Bucureşti se mai păstrează din acelaşi program arhitectural şi tot pe structură metalică: Hala Traian (1896, monument istoric) şi Hala din Piaţa 1 Mai (Filantropia, cca. 1920, neclasată); de-a lungul timpului au fost pierdute: Hala Unirii, Hala de peşte, Hala din Piaţa de Flori, Hala de vechituri, Hala Amzei.

      "
  • +1 (3 voturi)    
    Oprescu (Joi, 14 aprilie 2011, 16:30)

    Mirela Manole [anonim]

    Oprescu nu a realizat nimic. El a finalizat, dar cu mare intarziere o parte din proiectele lui Videanu, persoana atracata de presa pe tot timpul mandatului. Va respect domnule Videanu
    • 0 (0 voturi)    
      lingaul lu' Videanu (Joi, 14 aprilie 2011, 17:18)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Mirela Manole

      Saru' mana domnu' Videanu... Poate-i dati de-o cafea si d-nei Mirela, ca va slujeste cu sarg. Sa traiti bine! Voi, nu noi, ca noi suntem fericiti cand sunteti Dvs. fericiti!
    • +1 (1 vot)    
      videanu=catastrofeanu (Vineri, 15 aprilie 2011, 12:32)

      Mic dar boc [utilizator] i-a raspuns lui Mirela Manole

      de fapt, proiectul uranus e al comunistilor ceausisti. verificati mai bine paternitatea.

      videanu bordureanu a fost o catastrofa pentru cetateni si o binefacere pentru gasca de afaceristi din jurul lui.
  • -3 (5 voturi)    
    asta este mare belea (Joi, 14 aprilie 2011, 16:56)

    Mihai [anonim]

    Asta e cea mai mare prostie. O sa stea acum santierul ala ani buni sursa de praf pentru o buna parte de Bucuresti pana se judeca toti "pareristii". Ce naiba sa ai de salvat in tigania aia insalubra, plina de gunoaie si curve? Ce mare minune era astazi Hotelul Marna? Probabil un bordel monument istoric.... Ce casa "Constantin Rădulescu" ? Doua ziduri in picioare intre care cresteau copaci !!! si asta de zeci de ani... Acum noi cei din zona vom respira ani de zile praful pentru ca niste arhitecti isterici care nu au de lucru s-au apucat sa blocheze constructia a ceva util in zona.
    • 0 (0 voturi)    
      apropo de zona (Joi, 14 aprilie 2011, 19:31)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      apropo de zona si de timp, unde erai tu Catiusa de nu ne ai spus de atatia ani ca PUZ ul nu era corect aprobat, ca nu avea toate avizele, cum le aflii tu pe toate tarziu, nu mai ai acces la informatii?
      de ce nu ne ai informat , cand ne vorbeai de demolari ca sunt ilegale ? sau dupa cum bate vantul
  • +2 (4 voturi)    
    logic ca e ilogic (Joi, 14 aprilie 2011, 17:20)

    adi [anonim]

    Aceleasi opinii vis-a-vis de modernizare, aceleasi atitudini sufocate de opinii preconcepute. N D trebuia sa faca asta acum mult timp inainte sa fie demolate atatea cladiri. Poate ca atunci n-ar fi fost la fel de bine mediatizat, in fond totul tine de orgoliul personal al lui, al primarului, al arhitectului sef etc. In al doilea rand, daca va deziceti de acele "case infecte", pline de sobolani, de ce nu ati sesizat primaria sa solutioneze mai repede statutul lor, sa evacueze minoritarii si pe cei care le-au adus in acel stadiu. E mai usor sa demolezi decat sa repari. In al treilea rand, de unde si pana unde largirea strazilor rezolva traficul? In Bucuresti poti sa faci un bulevard similar celui din Buenos Aires si tot nu rezolvi nimic, in cel mai bun caz masinile se vor misca cu 5 km/h in loc sa stationeze cu orele la semafor in ambuteiaje. Si nu e vb doar de Bucuresti, orice oras european cu centru istoric si sistematizat in secolul XIX, prima parte a sec XX, nu isi poate rezolva problema legata de trafic decat prin limitarea accesului masinilor in zona centrala. Periferiile oricum au fost ridicate in conformitate cu alte strategii. Nu demolezi, n-are rost. Daca Viena avea ghinionul de a fi ramas ocupata de comunisti si toate cladirile vechi nationalizate si populate cu tigani est-europeni...n-ar fi ajuns la fel? Ce faceati? Demolati tot centrul?
    • +1 (1 vot)    
      total aiurea (Vineri, 15 aprilie 2011, 12:44)

      Mic dar boc [utilizator] i-a raspuns lui adi

      daca esti de buna credinta - sau macar informat cat de cat - stii ca un proces nu porneste instantaneu. mai ales in romania.

      e la mintea gainii, verdictul a venit dupa muuuulta vreme de la momentul cand a fost intentata actiunea.

      ar trebui sa multumim, toti bucurestenii, ca exista cativa oameni cu suflet si minte care se chinuie sa apere ce a mai ramas din patrimoniul acestui oras schingiuit de nesimtiti feroci, indiferent de ideologia lor.

      cei care se gudurau pe langa ceausescu, cand ordona demolarile din anii '80, au buni urmasi in grupurile de interese care se afla in spatele demolarilor de azi.

      oprescu, bucurestean get-beget? aiurea, e un ceausist de bulevardul primaverii. cu ifose si gaze.
  • -2 (4 voturi)    
    ce interese are nicusor dan? (Joi, 14 aprilie 2011, 17:23)

    zaxx [anonim]

    Hotelul Marna si celelalte cladiri sunt asa de 20 de ani. Pana acum de ce nu a facut ceva in privinta asta dl nicusor dan? Buzestiul e o cloaca insalubra pe care ti-e scarba sa mergi pe jos ziua si seara ti-e frica. ce afacut dl nicusor dan , cum a salvat el Bucurestiul pana acum?
    • -1 (3 voturi)    
      adevarat graiesti! (Joi, 14 aprilie 2011, 18:37)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui zaxx

      ce a facut acest domn procesoman? Asta e si deviza asociatiei: Noi dam primaria in judecata... halal deviza... Dar vreo actiune impotriva "mizeriei" umane din zona? Vreo actiune de strangere de fonduri pentru refacerea zonelor cu adevarat istorice? Pe de o parte, Primaria trebuie sa faca si sa dreaga, iar cand face ceva... hop cu tribunalul ca a deranjat 2 pietre din loc....
      • -1 (1 vot)    
        curatenie (Joi, 14 aprilie 2011, 19:51)

        rusu [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        ai dreptate ,despre mizeria umana ne a scris Catiusa cu ani in urma. desi s a straduit sa faca lumea sa inteleaga ce pericol este mizeria umana in articolul "am fost tarfa pentru o noapte" s a sacrificat degeaba , se vede ca nimeni nu a inteles si a trebuit sa se recurga la o operatie radicala - demolari masive
        • 0 (0 voturi)    
          autoportret? (Vineri, 15 aprilie 2011, 12:48)

          Mic dar boc [utilizator] i-a raspuns lui rusu

          mai bajeti, mai rasfirati, mai rasfirati...

          nu va mai descrieti frustrarile si ocupatiile zilnice prin proiectii asupra altor persoane.

          si cautati alte forumuri, pe aici lumea stie carte si va citeste imediat, naclaiti degeaba locul.
  • 0 (0 voturi)    
    oras nou (Joi, 14 aprilie 2011, 19:40)

    marin [anonim]

    cu demolarile respective cred ca s a facut loc, pentru arhitecta de renume mondial , za haha did ,daca ti mai amintesti cand ai pomenit o cu drag . Sa ne tii la curent cu noutatile in domeniu
  • +2 (2 voturi)    
    e incapabil! (Joi, 14 aprilie 2011, 19:49)

    liliana [anonim]

    se pare ca oprescu iar a pornit la drum in ilegalitate. nimeni nu i-a dat acordul sa distruga zona buzesti, insa el tot a mers pe cararea lui de parca e dumnezeul bucurestiului !! of, of, abia astept sa nu-l mai vad primar general! e incapabil!
  • -1 (1 vot)    
    Ipocrizie?? (Vineri, 15 aprilie 2011, 7:53)

    Andreea [anonim]

    Stau in zona. Desi ador capitalele Europene tocmai pentru arhitectura cladirilor vechi...in Romania situatia este alta. Exceptand unele care au fost renovate.. Marea majoritate sunt in paragina. ONG-urilor pt ele nu va implicati sa fie reabilitate???!! Eu nu mergeam pe la Matache de cata Infectie era pe acolo, plin de tzigani care traiesc dupa propriiile reguli. Nu era nicio placere sa treci prin zona desi cladirile erau superbe: plin de "rromi" care stateau la usile acestor cladiri cu alura de proprietari, scuipau seminte si aruncau gunoi pe jos. Nu cred ca am mai vazut niciunde in Bucuresti atata mizerie. Dragi ONG-uri de ce sunteti ipocrite ( si ipocriti) ??? De ce nu militati si atunci pentru cladirile muribunde? Va era frica ca va puteati lua-o pe cocoasa??? Sunteti lasi si nedemni. Ca si locuitor al zonei ma bucur sa scapam de infectie si nu am chef sa stam asa 10 ani cu daramaturi si praf. A! Vedeti ca in zona de vis-a-vis de matache sunt cladiri frumoase , nerenovate pline de acest cancer al Bucurestiului. M-as bucura sa luati acolo atitudine si sa nu mai fiti ipocriti!!!!
    • +1 (1 vot)    
      problema e in alta parte (Vineri, 15 aprilie 2011, 12:56)

      Mic dar boc [utilizator] i-a raspuns lui Andreea

      ong = organizatie non guvernamentala

      asa ca nu pot face ong-urile legi de retrocedare a proprietatilor si nici de buna administrare a orasului.

      ai casa? daca nu ar fi proprietatea ta, ai renova-o tu, sau i-ai cere proprietarului s-o faca?

      intreaba-l pe iliescu & co cum e cu proprietatea, sa vezi ce raspunsuri dadea in anii '90, 2000, 2010.

      si daca esti asa viteaza (indiferent de gen) de ce nu militezi personal, impreuna cu vecinii tai, pentru drepturile tale? de ce astepti doar de la altii?
      • -1 (1 vot)    
        nefericitul (Vineri, 15 aprilie 2011, 13:56)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui Mic dar boc

        esti nefericit si frustrat si naclait in gandire daca nu ne lasi sa ne spunem nedreptatile. puritanilor..
  • +2 (2 voturi)    
    Bucurestiul meu iubit (Vineri, 15 aprilie 2011, 8:09)

    mitic [anonim]

    1.Demolarile s-au facut pe baza unei expertize.Sunt unii care zic ca e aceeasi expertiza copy-paste la 80 de imobile.
    2.Pentru toate aceste imobile , cartea tehnica ar trebui sa existe predata la o arhiva .
    3.Tesatura urbana distrusa aici este istoria Bucurestiului postbelic.Nu sunt de acord cu cei care spun ca era o mizerie.Simpla constatare nu are calitati si nu poate aduce scuze.Poate mizeria a fost intretinuta cu buna stiinta ca sa se poata face ilegalitatea .Legile sunt timpite dar sunt legi si trebuie aplicate.Tocmai cel care trebuia sa le aplice le eludeaza.
    4.Oriunde in lumea mare fiecare municipalitate trage cu dintii de istoria orasului si face tot posibilul sa ramina casele mai vechi de x ani( chiar si un closet daca este).Orice primar cu scaun la cap descurajeaza traficul in zone istorice nu trage linii pe harta precum comunistii pentru ca a doua zi sa taie si fizic.
    5.Orice oras mai mare are un cod al constructiilor in care scrie inclusiv la cati cm de bordura ai voie sa pui treptele la casa.La noi exista un kkt de PUG si de regulament care a ajuns prostituata tuturor celor cu bani.PUG -ul asta e violat in toate sensurile de cand am intrat in era postcomunista.Nimeni nu are intentia sa faca ceva ci toti inclusiv alesii stiu ca tinand situatia confuza pot alimenta nevoile lor(afaceri, pomeni electorale, etc).
    6.Ce traiesc bucurestenii acum este rezultatul atentiei pe care ei o acorda orasului.Mi-ar fi rusine sa-mi aduc aminte ca la alegeri Oprescu a fost ales de o mina de oameni si ca datorita absenteismului si jemanfisismului asta avem acum.Am fost la vot.Ma duc de fiecare data si votez cel mai putin probabil personaj de pe lista.De ce? Pentru ca in felul asta nu am remuscari, dau o sansa unuia mai slab.Daca vre-odata va aparea unul care merita , ma mai gandesc..:))).
    7.Nu se va intampla nimic...cinste lui Nicusor Dan ....insa ii lipsesc armele...e ca bastinasii care trag cu arcul dupa F-16 in LIbia....cunoscatorii stiu de ce....
    • 0 (0 voturi)    
      GRIVITA (Luni, 18 aprilie 2011, 13:37)

      louisa [anonim] i-a raspuns lui mitic

      Eu locuiesc intr-un imobil lipit de cel ce se demoleaza din cal.Grivitei 119,bucataria mea este sub imobilul care se demoleaza.Am fost peste tot PMB,Centrul de Consultanta,am discutat cu domnii de la Euroconstruct,a fost in cele din urma o comisie care a constatat ca am dreptate,dar de unde sa stie d-lor de problema mea?Daca veneau pe teren din 2006 pana in 2010 sigur aflau.Si pentru a contrazice pe cei care iau banii PMB-ului degeaba le mai spun ca si spatiul in care se afla Liga Navala avea baia sub cladirea care s-a demolat si iar nu au fost informati si s-au trezit oamenii cu tavanul peste ei. Daca te duci in audiente si nu ai pe cineva care sa te sustina mai bine te lasi pagubas asta cred ca este si ideea.Eu cred sau vreau sa cred ca primarul general nu stie tot ce se intampla,nu este informat,ramane tot la nivel de directori care astupa ca pisica. Procesul verbal care l-au facut cei din comisie este scris pentru a ma incrimina pe mine ,ca imobilul este degradat,ca scita de la Rom Vial nu corespunde cu cei pe teren.......Am trecut de anul trecut pana acum prin etape de am crezut ca eu sunt cea care nu are dreptate.Cred ca este strategie,sa crezi ca tu esti cel care greseste.doresc sa stiu daca ati trecut prin asemenea situatii.
  • -1 (1 vot)    
    ONG-ul Platforma pentru Udrea (Vineri, 15 aprilie 2011, 13:09)

    Stepanida [utilizator]

    Doar un copil de doi ani poate fi pacalit de domnul Nicusor!Este doar un pion al PDL,al Elenei Udrea,care se foloseste de un ONG pentru a-l discredita pe Oprescu.Udrea nu a uitat ca Oprescu i-a luat parcarile Dalli,si incearca sa se razbune,indirect,prin acesti oameni,care chipurile,mor de grija "monumentelor" bucurestene!
  • -2 (2 voturi)    
    Zona Buzesti (Vineri, 15 aprilie 2011, 13:12)

    Marina [anonim]

    In 1981 Ceausescu mi-a daramat casa din cartierul Antim pentru a face loc Casei Poporului. Au fost vecini a caror familie detinea proprietatea casei in care locuiai de mai bine de 100 de ani. A fost devastator pentru toti. Dar cartierul Antim a fost unul dintre cele mai frumoase cartiere ale Bucurestiului cu case frumoase, curti pline de copaci si flori ciu strazi largi si frumoase. O zona plina de eleganta si romantism care nu ar fi trebuit demolata niciodata.Casa Poporului nu era necesara nimanui in afara Carmaciului sustinut insa de un numar larg de adepti(sa fim cinstiti ,asa a fost din pacate).

    Zona Buzesti - o buba plina de gunoi,infractori si prostituate, case hâite si desfigurate, fara valoare arhitectonica (cu mici exceptii),ganguri colcaind de mizerie si focar de boli.

    Hala Matache- monument istoric? de ce? ce este valoros la aceasta cladire ? faptul ca putem demonstra ca am avut o hala de vanzare a carnii in Bucuresti?

    Pe scurt, zona este o buba oribila la doi pasi de centrul Bucurestiului, sufocata de mizerie si impiedicand dezvoltarea imperativa a unei artere de circulatie absolut necesara.

    Este nevoie ca de aer de transformarea ei intr-o zona civilizata si de construirea unei sosele largi,moderne.

    Inteleg tristetea celor care trebuie sa se desparta de casele lor pentru ratiuni de utilitate publica dar oricat de trist este acest lucru zona centrala are nevoie de un drum larg , modern,aerisit, civilizat.
  • +1 (1 vot)    
    Primaria Bucuresti e corupta! (Duminică, 17 aprilie 2011, 0:29)

    cristina [anonim]

    Primaria Bucuresti condusa de Sorin Oprescu e corupta, ineficienta si se zbate intre neprofesionalism si iadoptarea de decizii luate fara consultarea locuitorilor Capitalei.
    Uitati-va la sistematizarea din Nordul Capitalei, la rondul de la Parcul Herastrau -- foarte neprietenoasa pentru conducatorii auto si foarte periculoasa pentru pietoni. Scoaterea pietrei cubice s-a facut pentru interese. Distrugerea Pietei Buzesti, aidoma.
    Abia astept sa avem ocazia sa votam impotriva lui Oprescu.Nu trebuie lasat sa faca ce vrea el cu Bucurestiul nostru!