VIDEO Sindicatele politistilor: O parte dintre viitorii disponibilizati din MAI ar putea ajunge infractori

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 13 aprilie 2011, 14:50 Actualitate | Esenţial

Reprezentantii sindicatelor politistilor, prezenti miercuri la sedinta Comisiei de Aparare din Camera Deputatilor, sustin ca numarul cazurilor de genul celui petrecut la Craiova cu fostul politist Nelu Gruia, s-au inmultit si pe fondul situatiei incerte privind restructurarile din Ministerul Administratiei si Internelor, precizand ca o parte dintre disponibilizati ar putea ajunge infractori.

Marian Gruia, liderul Sindicatului National al Politistilor si Personalului Contractual, a afirmat ca astfel de cazuri au ajuns sa se intample si din cauza stresului in care lucreaza angajatii MAI, datoriile financiare mai ales acum in aceasta perioada cand au scazut salariile, urmand sa fie disponibilizati.

"Noi am atras atentia in Comisia de Aparare ca o parte dintre cei care vor fi disponibilizati este posibil sa ajunga viitori infractori. Au informatii, au medii infractionale in care au lucrat. Or, in momentul in care ii vom disponibiliza fara niciun drept ne intrebam ce vor face acei oameni", a mai spus Gruia, citat de Agerpres.

Directorul AJVPS Dolj, Nelu Gruia, fost sef al Biroului Arme, Explozibili si Substante Toxice din cadrul Inspectoratului Judetean de Politie (IJP) Dolj, si-a impuscat, miercuri dimineata, sotia si fiica, dupa care a incercat sa se sinucida. Tragedia s-ar fi produs in urma unor certuri in familie.

Nelu Gruia, in varsta de 55 de ani, fost sef al Serviciului de Arme si Munitii din IPJ Dolj in perioada 2006 - 2009, a murit, ulterior, la Spitalul Judetean de Urgenta Craiova.

Deputatii din Comisia pentru Aparare au votat propunere de respingere a legii privind disponibilizarile din MAI

Deputatii din Comisia de Aparare au adoptat, miercuri, un raport preliminar de respingere a proiectului de lege privind reducerea numarului de angajati din cadrul Ministerului Administratiei si Internelor.

Proiectul de lege a fost respins saptamana trecuta de Senat.

Propunerea privind respingerea proiectului de lege a fost adoptata cu 12 voturi pentru, patru voturi impotriva si doua abtineri.

In cursul saptamanii viitoare, Comisia pentru Administratie si Comisia pentru Aparare urmeaza sa se reuneasca in sedinta comuna, pentru a adopta raportul final la acest proiect de lege.

Potrivit datelor prezentate deputatilor de catre reprezentantii MAI, in urma aplicarii legii ar urma sa plece 8.500 de angajati - 1.700 de la Politia Romana, 1.500 din Politia de frontiera, 2.700 de la Jandarmerie si 2.100 de la ISU.



Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

3366 vizualizari

  • +37 (39 voturi)    
    huh (Miercuri, 13 aprilie 2011, 14:55)

    cristi767 [utilizator]

    Pai majoritatea sunt deja infractori, doar ca nu are cine sa ii prinda... Ca doar nu s-or aresta ei pe ei.

    Oricum suna a santaj...
    • +17 (17 voturi)    
      mi-ai luat cuvintele din gura (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:36)

      george [anonim] i-a raspuns lui cristi767

      macar ca nu or sa se mai bucure de respectul pt uniforma, mai ales vara cu sepcile alea :)
      Le doresc caldura mare de tot - ca sa nu pot sa zic direct ardeiarfocu .
      Caldura mare dl militan !
      • +15 (15 voturi)    
        :) (Miercuri, 13 aprilie 2011, 16:16)

        alex [anonim] i-a raspuns lui george

        Imi aduc aminte acum vreo 13-14 ani am gasit un portofel la o terasa. Cu o legitimatie si insigna de politist inauntru.

        L-am gasit dupa vreo juma de zi pe cel care le pierduse si i le-am dat inapoi. Ii tremurau picioarele pentru ca pe vremea aia politia era inca serviciu militarizat si pentru pierderea insemnelor faceai puscarie.

        Acum...dau cu sepcile de pamant sau trec in mediul infractional. Sau mai rau...isi impusca familiile. Lipseste etica si e pacat. O tara nu poate exista fara lege si fara etica.
    • +14 (14 voturi)    
      Morala versus interes (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:41)

      Cetatean [anonim] i-a raspuns lui cristi767

      E simpatica amenintarea sindicatelor: ei admit ca politistii nu apara legea decat din interes. cand nu mai exista salariu ei devin infractori (ca nu mai au interes sa apere legea), nu au nicio retinere morala ci doar de ordin material. Macar omul a fost sincer.
      Ministrul de interne si alti factori de decizie din politie ar trebui sa intre in pamant de rusine dupa o astfel de declaratie.
    • +9 (9 voturi)    
      z (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:41)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui cristi767

      sunt infractori fiindca sunt dirijati de sefii lor care cu un IQ sub medie au ajuns in frunte.
      simplii politisti o sa aiba nevoie de ingrijiri medicale si indrumari dupa ce o sa fie disponibilizati ca nu mai stiu ce sa faca.

      saracii merg la cumparaturi si cand cer ceva de pe raft zic 'documentele la control'
      ii intreaba cineva ceva si ei zic 'actele la control va rog'
      ce sa mai devina infractori
      eventual sa fure acte sa le controleze sau sa fure legume ca sa se consoleze cu starea creierului lor 'vegetativa'

      multumesc
    • +10 (10 voturi)    
      Incredibil, nu? (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:57)

      Skalid [anonim] i-a raspuns lui cristi767

      totusi este incredibil ca acest om a fost lasat sa zica asa ceva.

      asta este o lectie buna pentru ora de "cum sa iti tai singur craca de sub picioare?".

      mai exact, oameni de la varf din politie spun ca nu se poate avea incredere in politia romana.

      imi pare rau de caps, dar este absolut incredibil ca taman ei sa recunoasca asa ceva.
    • +11 (11 voturi)    
      Suna a amenintare (Miercuri, 13 aprilie 2011, 16:03)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui cristi767

      ai dreptate!

      Mai bine sa devina infractori in civil, decat sa ramana in uniforma.

      Sper sa-i dea afara pe toti!
    • -1 (1 vot)    
      Ce probe? (Joi, 14 aprilie 2011, 20:46)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui cristi767

      Aveti date certe cand spuneti majoritatea? Nu credeti ca cineva v-ar putea cere sa probati imbecilitatea pe care o spuneti? Sunteti cumva infractor?
      Nu sunt politist!
      • 0 (0 voturi)    
        Auzi (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 17:36)

        cristi767 [utilizator] i-a raspuns lui ioan

        Imbecilitate mai mare ai scris tu... Ce probe sa am? O mana spala pe alta in politie si foarte greu cade cate-un nefericit.

        Daca nu esti politist, iti urez sa te loveasca (din vina lui) un politist in afara serviciului cu masina. Sa vezi cum ai sa ajungi sa-ti faci si masina ta si pe a lui si sa fii si vinovat. Sunt n cazuri de acest gen.
  • +23 (25 voturi)    
    Multi sunt infractori si-acum (Miercuri, 13 aprilie 2011, 14:56)

    coronu [anonim]

    Domnii sindicalisti daca ar fi fost mai vigilenti si s-ar fi uitat in curtea lor,......ar fi trebuit sa vada ca infractorii colcaie printre ei si acum.
  • +22 (26 voturi)    
    Ce tampenie (Miercuri, 13 aprilie 2011, 14:58)

    Andradda [utilizator]

    Adica un om care a sluhit legea va ajunge automat infractor daca va ajunge somer?
    pai ce sa spunem de ceilalti someri?
    Inseamna ca toti au devenit peste noapte infractori?
    Politistii nu se dezmint. Nu-i duce mintea mai departe de atat.
    • +9 (9 voturi)    
      Nu... (Miercuri, 13 aprilie 2011, 16:00)

      Skalid [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      Este un raspuns dat cu picioarele de cineva care vrea sa para erou al politistilor, dar caruia i-a scapat porumbelul pe gura...

      Le face mai mult rau decat bine politistilor pentru ca afirmatia stimabilului poate fi citita de "rauvoitori": "Politistii sunt invatati inca de la admiterea in academie sa se faca frate cu dracu'!!! Pe asta se duc banii contribuabililor!!!".

      Uite un exemplu foarte bun de om care nu avea ce cauta la conducerea unui sindicat; asta arata ca nu se ajunge pe merit acolo, pentru ca un om cat de cat cu capul pe umeri nu poate scoate o astfel de enormitate.
    • +1 (1 vot)    
      e foarte posibil. (Joi, 14 aprilie 2011, 2:21)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Pai un politist stie cel mai bine cat e de putred sistemul, si cat e el de incompentent cu toti colegii lui la un loc.
      Ii va fi facil sa urmeze o cariera infractionala; ba chiar ar fi motivat sa o faca cunoscand aceste realitati din itnerior.
  • +20 (20 voturi)    
    chiar asa sa fie... (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:01)

    mihai [anonim]

    adica se admite ca politaii sunt infractori...ei fac parte dintr-o alta categorie....
    1.am avut o problema cu un individ, l-am reclamat, insa la sediul politiei am constatat ca astia il cunosteau foarte bine....mai ales cand mergeau la o miuta
    2.jandarmii de frontiera dormeau in capita la bunica mea, iar baietii destepti treceau cu tigaretela pe langa ei.

    oricum sa-i disponibilizeze pe cei care nu si fac treaba, iar cei care vor ramane vor avea de munca, PRINZINDU-I pe disponibilizati.....
    cu stima, mihai
    • +3 (3 voturi)    
      Corect , dar mai mult decit atit (Miercuri, 13 aprilie 2011, 17:09)

      ogi [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Ei sint vecini de bloc sau stau pe aceeasi strada dar politistul are ochelari de magar.
      Daca tu simplu cetatean il retii pe un prezumtiv infractor risti puscaria.
      Deci d-lor politisti la treaba ori fly away.
      Politia nu gaseste infractorii ??
      Pai daca sint mana in mana cu ei in majoritatea cazurilor cum sa-i gaseasca .
      Oricum fff multi din politie nu isi merita locul si salariile platite din taxe si contributii de catre toti romanii.
  • +21 (21 voturi)    
    @sindicate (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:02)

    bogdan192 [utilizator]

    Imi pare rau sa va anunt, dar buna parte din ei sunt deja infractori.
  • +1 (1 vot)    
    solutie (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:04)

    spysoby [anonim]

    La Politia Locala.
  • +19 (19 voturi)    
    cum adica? (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:05)

    anonim [anonim]

    cum adica ar putea?ca marea lor majoritate SUNT NISTE INFRACTORI !
  • +17 (17 voturi)    
    Mare parte din ei (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:06)

    yellowdog [utilizator]

    nu sunt deja?
  • +17 (17 voturi)    
    Asta e tare (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:08)

    Vlad [anonim]

    Omul ameninta ca politisti se vor face infractori daca sunt disponibilizati.Nici gand sa se apuce de munca.Ori politisti ori infractori.Asta e tare .Si omul e sef de sindicat.Stie el ce stie.
    Cat despre ala care si-a ucis familia ,fost politist,iesit de 2 ani din sistem ,ce legatura are cu disponibilizarile?Omul era bine sef al filiala de vanatoare.
  • +14 (14 voturi)    
    Romania, santajata de sindicatul politiei (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:09)

    Garcea va vinde etnobotanice [anonim]

    E inacceptabil asa ceva, e ca si cum ai recunoaste ca o parte din politisti sunt de fapt niste potentiali sociopati cu profil criminogen !
    Sa fie evaluati psihiatric si dati afara sau platiti ca informatori in mediile crimei organizate ! Oricum, unii ar fi mai utili asa decat sa sprijine peretii unei carciumi ca sa impresioneze curvele satului..
  • +11 (11 voturi)    
    problema vs cum se pune problema (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:11)

    ioan [anonim]

    problema e reala. diponibilizare fara o strategie ulterioara. prezentul e disponibilizare. viitorul = ?
    insa cum pune nenea asta problema ... isi da singur palme: "posibili viitori infractori". pai un posibil viitor infractor , teoretic, clar ca n-ar avea ce sa caute in MI.
    practica insa e si mai rea. sunt actuali infractori acolo.
  • +9 (9 voturi)    
    ciudata incercare de justificare... (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:11)

    egroeg [anonim]

    adica ar fi mai bine ca posibilii infractori sa fie integrati in MAI?Daca au vocatia asta,atunci vor profita si de uniforma si le va fi mai usor sa faca infractiuni avand asa o acoperire.
  • +9 (9 voturi)    
    Domnului lider de sindicat (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:12)

    marcos [anonim]

    Pai domnu' lider de sindicat, sa inteleg ca toti angajatii MAI sunt niste potentiali infractori? Adica in momentul in care pleaca din sistem sunt sanse mari sa devina hoti, mafioti, criminali etc.? Colegii dumneavoastra? Si chiar dumneavoastra, domnule lider de sindicat, sunteti un potential infractor? Pai atunci sa va tinem angajati pe viata. Cand nu mai puteti alerga dupa hoti, va facem niste cladiri speciale unde sa va puteti relaxa (pe salariu, bineinteles) ca nu cumva sa deveniti infractori.
  • +10 (10 voturi)    
    Domnului lider de sindicat (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:13)

    marcos [anonim]

    V-ati jignit toti colegii cu declaratiile facute. Sa va fie rusine, "domnule" lider de sindicat!
  • +7 (7 voturi)    
    Care politisti? (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:13)

    Minoritaru' [anonim]

    Mai mult ca sigur unii dintre ei erau si in uniforma politiei, infractori.
    Dar colegii lor ce vor ramane in serviciu, se vor face ca nu ii vad. Nu asta este obiceiul?
    Seful sindicatului cred ca este dus rau cu pluta.
    Locuiesc in centru dar nu este nicio diferenta de marginea ferentariului.
    Smecherasii care se ocupa cu prostitutia si drogurile mai si braveaza, noapte de noapte provocand scandal, pana obosesc, dimineata undeva la 4:30 si se duc si ei la culcare.
    Toata astea se intampla pe domeniul public, dar asta nu este o problema care priveste politia romana.
    Oricum lumea a renuntat sa mai faca reclamatii la sectie. Chiar daca trec din intamplare pe langa ei, politistii si acesti smecherasi se ignora reciproc.
    Niciodata politistii nu se gandesc si la datoria lor pentru care sunt platiti, doar la burtica.
    Chiar avem nevoie de asemenea specimene, pe care ii mai si platim?
  • +10 (10 voturi)    
    OARE ? (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:14)

    ion [anonim]

    Cand am fost disponibilizat din minerit fara prea multe comentarii,ce am facut ? Am pus mana si am muncit. In minerit erau bagati multi infractori ca sa aibe de lucru.
  • +7 (7 voturi)    
    nu tot ce zboara se mananca! (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:14)

    patratel [utilizator]

    Nu numai militienii sau asa zisi politisti vor deveni opusi la ce au fost dar si doctorii sau inginerii vor deveni opusi, adica: doctorii vor otravi populatia sau taia in stanga si-n dreapta, inginerii vor darama ce au construit sau pun bombe peste tot... acesta este mesajul SINDICATELOR catre romani. Numai sindicatele conteaza...?
    PS- D.G. (autorul) n-a gasit alt subiect mai interesant decat neputinta tembela a unor patroni de sindicat !!!
  • +6 (6 voturi)    
    cu alte cuvinte... (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:14)

    NewLevel [anonim]

    Sa nu dea dracu' sa ne dati afara ca va dam in cap, pe strada!
  • +11 (11 voturi)    
    în primul rând, disponibilizații (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:15)

    visio [anonim]

    de care vorbește băiețașul ăsta, beneficiază de șomaj; șomaj care este frumușel; apoi, ar putea să își deschidă afaceri proprii, vânători de recompense sau detectivi, sau..orice pentru că au lucrat în mediul acesta și știu care e treaba sși cum merg lucrurile; adică disponibilzații ăștia, teribil de neajutorați, cunosc sistemul și pot beneficia de el; dar care este primul lui gând? pot ajunge infractori....de ce să existe posibilitatea asta? sunt orfani sau abandonați de părinți? sunt nenorociți de soartă? bineînțeles că nu, dar liderul de sindicat gândește în virtutea interției, asta ca exprimare elegantă; puteam s-o spun altfel: frate, mâncațieaș, infractor eram și înainte că de asta strigam ”ieși afară javră ordinară”; înțeleg că la adolescență suntem teribiliști, însă de la o vârstă încolo chiar nu mai avem scuza hormonilor dezlănțuiți pe ”șoselele” organismului; așa este nenea sindicatu„„ corupt? eu zic că cam așa este; dască vă arat acte completate de polițistul român, ați fi tentat să credeți că le-am furat de la spitalul de nebuni...
  • +8 (8 voturi)    
    Pai cum vine asta... (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:15)

    BIBI [anonim]

    Se vrea curatarea sistemului de cei care nu sunt competenti sau deja hoti si apoi apare temerea: "vai sa nu-i dam afara ca astia ajung hoti!" =))) Pai daca ajung hoti sa fie trimisi la bulau... care e problema? Auzi temere, sa nu-i dam afara ca ajung hoti :D
    • +2 (2 voturi)    
      Temerea este... (Miercuri, 13 aprilie 2011, 21:12)

      mariage [utilizator] i-a raspuns lui BIBI

      Ca avand si cunostinte si experienta vor fi greu de dovedit, eu unul propun ca politia sa se comporte cu un disponibilizat din politie asa cum se comporta ei acum cu unul cu cazier, adica la orice fapta penala sa-i stranga pe toti si sa dea cu subsemnatul pe unde s-au plimbat in timpul comiterii faptei.
  • +11 (11 voturi)    
    buna asta (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:16)

    spectator [anonim]

    e logic ce zice omu. trebuie sa ii intelegem...saracii oameni, daca nu li se da nici o sansa?! ce sa faca? e normal sa devina infractori. ca doar nu s-or plimba cu Cv-ul sub brat pe la targuri de joburi ca prostovanii de rand, sa-si caute de munca, hmmm ...munca?! ce-o fi aia? adica cum? sa faci ceva, adica sa trebuiasca sa pui mana si sa faci ceva, sa gandesti, sa tragi o linie sa dai o brazda pt niste nenorociti de banuti? pai asta fac toti tzoparlanii care muncesc in tara asta si platesc impozite ca tampitzii ca sa ii intretina pe ei. e normal ca pusi in fata inevitabilului sa faca ce faceau si pana acum...doar ca fara legitimatii si pulan.
  • +7 (7 voturi)    
    majoritatea politistilor sunt infractori (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:23)

    cornel [anonim]

    multi dintre actualii politisti SUTN INFRACTORI pt ca majhoritatea au luat spaga macar o data...problema e ca nu au fost prinsi (inca), nu au fost demonstrati

    acum le strigam noi concediatilor: iesi afara...fiinta extraordinara!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Naiv (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:31)

    Marcu [anonim]

    Dle Politist, dar de ce nu va asociati de pe acum cu grupurile infractionale, sa fiti pregatiti pentru momentul cand veti fii concediati de la Politie?
  • +4 (4 voturi)    
    prostia celui care pune astfel problema (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:40)

    rz [anonim]

    Politistul care ar deveni infractor dupa disponibilizare este doar la un pas de a o face si in serviciu fiind. Asta daca nu este deja infractor. A recunoaste ca exista acest pericol este ca si cum si-ar bate singur cuie in talpa: recunoaste ca multi dintre politisti - un procent suficient de mare ca sa fie semnificativ - sunt infractori sau potential infractori.

    Dar inclin sa cred ca are dreptate sa puna astfel problema. Caz in care ar trebui sa fie in primul rand preocupat rezolvarea acestei probleme si nu de disponibilizarea a 8500 MAI-sti.
  • +4 (4 voturi)    
    simplu de rezolvat (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:42)

    un constantean [anonim]

    situatia se rezolva printr-un simplu extempral de cunostinte generale - 40% pica testul - ce nu inteleg sindicatele este ca astia habar nu au pe ce lume traiesc si ii incurca si pe ceilalti
    ala care s-a impuscat de la dolj, atat a ivatat in IJP, sa aibe macar mandria de a se sinucide dupa ce omoara oameni, un nenorocit
    hai sa-i incurajam pe cei buni din politie sa-i dea afara pe astia si sa-i invete minte ce inseamna incalcarea legilor, mai frica-mi este sa-i lasam asa si sa-i si platim, asa ii incurajam pe cei slabi si ii descurajam pe cei buni
  • +4 (4 voturi)    
    E o gluma? (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:53)

    IC Breteanu leberalul socialist si conservator [anonim]

    Cum adica "ar putea". Ei chiar sunt infractori.
  • +4 (4 voturi)    
    Politistii sunt de groaza. (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:54)

    mircea [anonim]

    Si nici nu-i de mirare.Ori politist,ori infractor,totuna-i.Trebuia ca un sef de la politie sa confirme,ceia=ce oamenii simt dintodeauna.Jumatate afara si sigur vor fi mai putine hotii.
    • 0 (0 voturi)    
      ca politistii n-au prea multa scoala e adevarat... (Miercuri, 13 aprilie 2011, 22:13)

      costica [anonim] i-a raspuns lui mircea

      dar tu esti de groaza, ori mergi si mai inveti ceva carte, ori lasa-te de scris, ca deranjezi cu analfabetismul tau.... habar nu ai sa scrii corect in limba romana si iei de zor PLUSURI pe forumul asta !!! Vai de culoarea voastra portocalie, asa si cu artistul neinteles Talmacean al vostru.....
  • +3 (3 voturi)    
    interesant (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:56)

    lb [anonim]

    deci in interiorul MAI avem posibili infractori. misto tara.
  • +4 (4 voturi)    
    Ce vor face ? (Miercuri, 13 aprilie 2011, 16:00)

    gigi [anonim]

    Vor fi obligati sa inceapa sa gindeasca, in primul rind !!!
    Sa se gindeasca la ce pot sa faca cu adevarat in afara de a parazita un sistem care le da bani fara sa faca nimic.
    Eu as incerca sa le dau citeva idei:
    - sa redescopere satul ramanesc
    - sa descopere pamintul nelucrat din tara asta
    - sa se stringa mai multi, si incerce sa isi porneasca un business propriu

    Au ce sa faca, hai sa nu le mai plingem de mila, isi gasesc ei un loc in societate.
  • +5 (5 voturi)    
    Politia de la cap se impute (Miercuri, 13 aprilie 2011, 16:11)

    eu [anonim]

    Sefii politiei si sefii de sindicat sunt niste infractori numiti politic. Politistul de rand din piata, de pe strada etc. nu e nici infractor si nici corupt. Aceste lipitori de la varf sunt numite politic si se aseamana politicului adica nu au nici mama nici tata. Daca ei pierd masa de manevra adica le scade numarul de cotizanti si numarul categoriei sociale care o pot rascula cum le dicteaza interesul debiteaza grozavenii ca cea de mai sus. Cel mai simplu era sa spuna asa - populatia are mare incredere in polistul de rand si ramane descumpanita cum cei de la varf gen fiul lui Blaga si alti fii si fiice isi fac firme de securitate private cu care sug banii de la stat dar si de la privat - prin legi bine ticluite care obliga privatii la tot felul de contracte cu firme de paza iar adevaratii aparatori ai legii care au facut studii de ani de zile si nu de 1 luna asa cum fac agentii de paza - ajung pe drumuri. De ce nu pazeste spitalele, scolile malurile - politia sau jandarmeria. Pentru ca nu se doreste - aici fiind vaca pe care o mulg nesimtiti de politicieni. Nu mai aruncati cu jigniri la adresa politistilor daca nu vedeti cele mai simple lucruri din realitate. Si ca sa nu aud carteli - nu sunt politist nu am fost si nu cred ca voi fi - doar am incredere in aceasta institutie si imi doresc sa am incredere in continuare - altfel va fi un haos in tara asta si vom fi la mana clanurilor cu firme de paza si securitate.
  • +5 (5 voturi)    
    O mare parte (Miercuri, 13 aprilie 2011, 16:11)

    mariage [utilizator]

    Sunt deja infractori; vezi retinutii din politia de frontiera, vezi cazurile de la "fabricile de permise" si acestea sunt doar varful aisbergului. Politisti si doctorii sunt cei mai corupti functionari publici.
  • +2 (2 voturi)    
    Pacat de cei cinstiti dintre ei (putini cred) (Miercuri, 13 aprilie 2011, 16:50)

    motzu [anonim]

    Oricum , mare parte din ei, daca nu erau in politie erau de partea cealalta, a infractorilor.
    Multi din ei sunt buni prieteni cu infractorii de iti este frica sa apelezi la ei, ca nu tin cu oamenii cinstiti.
    Sunt in stare sa te toarne la infractori.
  • +2 (2 voturi)    
    tare as vrea sa gresesc... (Miercuri, 13 aprilie 2011, 17:26)

    Claus [anonim]

    Tare mult mi-as dori sa gresesc, dar ma tem ca acesti politisti despre care se spune ca "ar putea ajunge infractori" sunt deja infractori in uniforma, asa cum o arata aproape zilnic jurnalele de stiri si ziarele.
  • +2 (2 voturi)    
    Unde nu-i cap (Miercuri, 13 aprilie 2011, 17:39)

    George [anonim]

    Pai daca nu au creier, da or sa ajunga infractori. Daca asa este mentalitatea formata, asta or sa faca, doar nu or sa se apuce sa puna mana pe sapa ca este rusinor.
  • +2 (2 voturi)    
    n-ati mai auzit .... (Miercuri, 13 aprilie 2011, 21:25)

    CONU' [utilizator]

    bancuri cu politisti? Ce te poti astepta sa spuna garcea? Doamne, mare ti-e gradina si multi politisti sunt in ea !