Botosani: Un tanar este cercetat de politisti pentru seductie

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 13 aprilie 2011, 13:35 Actualitate | Esenţial

Un tanar de 21 de ani, din comuna Vorona din judetul Botosani, este cercetat penal pentru seductie, relateaza Agerpres. El este acuzat ca ar fi intretinut relatii sexuale cu o adolescenta de 17 ani, careia i-ar fi promis ca o cere in casatorie. Tanara, care a ramas insarcinata, a sesizat Politia, deoarece tanarul nu s-a mai tinut de promisiune, oamenii legii declansand o ancheta penala in acest caz.

Potrivit ofiterului de presa al Inspectoratului Judetean de Politie Botosani, comisarul sef Gabriel Miron, aceasta este prima infractiune de seductie intregistrata in judet.

Codul Penal prevede ca seductia este "fapta barbatului care, prin promisiuni de casatorie, determina o persoana de sex feminin mai mica de 18 ani de a avea cu el raport sexual".

Pedeapsa pentru seductie este inchisoarea de la unu la cinci ani. Potrivit legii, desi promovarea actiunii penale se face din oficiu, "impacarea partilor inlatura raspunderea penala".


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

6700 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    ha ha ha (Miercuri, 13 aprilie 2011, 13:57)

    maka [anonim]

    =))
    • +13 (13 voturi)    
      O problema in ambele sensuri (Miercuri, 13 aprilie 2011, 14:39)

      Badita la portita [anonim] i-a raspuns lui maka

      E bine ca un astfel de caz e mediatizat, asta va descuraja o parte din adultii tentati de relatii cu minore.
      Altii nu se vor descuraja, fie ca sunt bolnavi (pedofili), fie ca sunt milionari (irinel!), fie ca sunt infractori (proxeneti).

      E ceva mai putin bine pt ca sunt destule minore destepte si fara multe scrupule morale (lipsa de educatie minima acasa) care vor vedea in lege o posibilitate de a santaja adultii care vor indrazni sa se apropie de ele. Ceea ce in final va duce tot la o diminuare a numarului de adulti implicati in relatii cu minori.

      Problema principala la noi nu sunt povestile astea de la tara, cu baieti si fete de prin sate unde nu prea sunt alte distractii.
      Problema e in educatia foarte proasta primita in anumite familii si in unele scoli, exista multi adolescenti care pur si simplu nu au repere morale de nici un fel (li se spune ca religia nu e cool si ca morala e o chestie pt batrani), iar rezultatul e ca habar nu au ce sa faca cu viata, mintea si trupurile lor.
      • -2 (6 voturi)    
        de cand (Miercuri, 13 aprilie 2011, 17:48)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui Badita la portita

        "li se spune ca religia nu e cool si ca morala e o chestie pt batrani"

        De ce e religia un reper pentru moralitate? Mai ales in cazul asta.

        http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/exod/21/

        Biblia nu este decat o adunatura de fabule cu o gramada de contradictii, multe imorale si absurde.
      • 0 (0 voturi)    
        seductia (Miercuri, 13 aprilie 2011, 22:00)

        rico [anonim] i-a raspuns lui Badita la portita

        e totusi destul de greu sa demonstrezi ca o promisiune de casatorie a determinat-o pe tipa sa faca sex cu el. Probabil ca din motivul asta nici nu ajung in fata tribunalelor prea multe cazuri de seductie.
  • 0 (4 voturi)    
    legi proaste (Miercuri, 13 aprilie 2011, 13:58)

    nelu [anonim]

    Acum urata practic il santajeaza pe tanar si totul e perfect legal.
  • +4 (6 voturi)    
    Dovezi (Miercuri, 13 aprilie 2011, 14:05)

    Mokele [anonim]

    hai sa vedem cum dovedeste tipa ca "seducatorul" i-a promis ca o ia de nevasta. A strigat in fata satului, au fost petitoarele prezente ?
    • -1 (5 voturi)    
      E destul de usor sa-l inregistreze! (Miercuri, 13 aprilie 2011, 14:30)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Mokele

      Insa stai sa te intrebi cine de fapt seduce si cine-a cazut in plasa in caz ca apare vreo inregistrare.
  • +4 (8 voturi)    
    Santaj (Miercuri, 13 aprilie 2011, 14:14)

    ion [anonim]

    Asta imi suna a santaj. Nu stiu cate fete de 17 ani stiu ca o astfel de lege exista, si la fel si parintii lor. Partea mai proasta mi se pare ca pentru asa ceva poti face inchisoare ... trist
  • +10 (10 voturi)    
    nasol (Miercuri, 13 aprilie 2011, 14:26)

    gogu [anonim]

    O vorba din batrani:
    Rupi...carpesti, footi.....platesti.
    La om a venit scadenta!
  • +1 (3 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 13 aprilie 2011, 14:56)

    florin [anonim]

    excluzand faptul ca fata s-a dus la doctor imediat pentru prelevare de probe, cum dovedeste in primul rand ca a avut relatii sexuale cu individul ala si eventual doar cu el? A facut sex cu martori? A inregistrat partida ?
    • +1 (1 vot)    
      offf (Joi, 14 aprilie 2011, 12:21)

      ciprian [anonim] i-a raspuns lui florin

      te-ai trezit tu repede perspicace...si votantii tai la fel. Nu vezi ca scrie ca fata a ramas bortoasa??? fapta e demonstrata...(bine, doar daca n=o fi facut fata baie dupa el in aceeasi apa:)) )
  • +4 (6 voturi)    
    seductia politicienilor (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:03)

    anhel [anonim]

    Toti au promis marea cu sarea daca ii alegem, si nici unul nu si-a tinut promisiunea. Nici unul nu e arestat/anchetat
    • 0 (0 voturi)    
      Excelenta comparatie! (Miercuri, 13 aprilie 2011, 17:10)

      mra [utilizator] i-a raspuns lui anhel

      Cat de bine ai zis-o!
  • +2 (6 voturi)    
    pana la arestare este cale lunga...... (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:19)

    capatu` satului [anonim]

    fata trebuie sa probeze ca raportul sexual a fost o consecinta a promisiunii de casatorie;

    este posibil ca propunerea de casatorie sa fie o urmare a faptului ca fata a ramas insarcinata si nu o consecinta a promisiunii de casatorie;

    pe de alta parte, prin raportare la jurisprudenta CEDO apreciem ca actuala redactare a art. 199 Cod Penal este neconstitutionala - aceasta rezulta din faptul ca pedeapsa este aplicata doar unui barbat si nu si unei femei - dupa ultima modificare a art. 197 si 198 Cod Penal poate fi pedepsit pt. viol si act sexual cu un minor, atat femeia cat si barbatul, pt. identitate de ratiune se cerea si modificarea art. 199 Cod Penal pt. a putea fi pedepsita si femeia, altfel articolul 199 este neconstitutional;

    totodata, este de subliniat ca marea majoritate a populatiei arata grave lacune in domeniul dreptului penal: astfel, daca pt. viol poate fi pedepsita si o femeie nu numai un barbat, in conttinutul infractiuni de viol nu mai intra doar conjunctia dintre organele sexuale masculine si feminine ci orice act sexual;

    suntem saraci, da` nu suntem prosti.
  • +1 (3 voturi)    
    hmmm... (Miercuri, 13 aprilie 2011, 15:32)

    ciprian [anonim]

    Multumim pentru stirea asta de importanta deosebita!
    • 0 (0 voturi)    
      Culţilor în cap (Miercuri, 13 aprilie 2011, 16:55)

      qaz [anonim] i-a raspuns lui ciprian

      http://en.wikipedia.org/wiki/Ages_of_consent_in_Europe#Romania
      • 0 (0 voturi)    
        Scuze! (Miercuri, 13 aprilie 2011, 17:23)

        qaz [anonim] i-a raspuns lui qaz

        Am postat din greşeală ca răspuns la ce a zis ciprian. Vroiam să postez direct la articol, dar am apăsat aiurea pe aici.
  • 0 (0 voturi)    
    Trist! (Miercuri, 13 aprilie 2011, 20:09)

    X-ulescu [anonim]

    Daca spusele fetei sunt adevarate, atunci noi barbatii ar trebui sa fim tristi din cauza lipsei de inventivitate a baiatului! Chiar nu putea sa o seduca altfel decat printr-o promisiune de casatorie! Oare nu s-a putut inspira deloc din maretele opere de seductie ale lui Don Juan sau Casanova?!?! Trist! :-))
  • 0 (0 voturi)    
    seductie (Vineri, 15 aprilie 2011, 8:41)

    andreea [anonim]

    ea nu are cum sa dovedeasca ca a sedus-o in cel mai rau caz ca e copilul lui dar altcv nu si in plus eu o cun si shtiu ca a umblat cu multi si sincer nici ea nu shtie a cui e copilul asa ca sa vedea.................sa nu se umple baiatul asta de bani din despagubirea de dupa proces..................iii doresc succes baiatului!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    seductie (Marţi, 17 mai 2011, 14:49)

    anonim1 [anonim]

    nimeni nj ce si cum s-au intamplat lucrurile nu trebuie sa-l invinovatim p el sau pe ea nici sa ii tinem partea lui sau ei aman2 sunt vinovati iar daca se va dovedi ca acel copil este al lui s ca acest tanar a profitat de ea isi va savarsi pedeapsa iar daca acel copil nu este a lui s acea tanara a amintit isi va supoorta rusinea si lipsa de respect din partea celorlalti