WIKILEAKS Ambasada SUA despre educatia in Romania: Scolile private raman dispuse sa comercializeze diplome pe bani

de Departamentul Investigatii-Politic     HotNews.ro
Vineri, 1 aprilie 2011, 18:04 Actualitate | Esenţial

"In contextul unei absente a presiunii concurentiale din partea scolilor publice in a le oferi studentilor o educatie de o calitate mai buna decat ce ar putea obtine gratis, scolile private raman dispuse sa comercializeze diplome pe bani", se arata intr-o telegrama trimisa de Ambasada SUA la Bucuresti marcata "Sensitive" si consultata de HotNews.ro. Din context se intelege ca este vorba despre anul 2009.

Intr-un comentariu al ambasadei, marcat ca atare in cadrul telegramei, se arata:

"Cazurile Universitatea Spiru Haret si Universitatea «Petre Andrei» ilustreaza cat de adanc sunt implicate autoritatile in managementul universitatilor private. Existenta scolilor private nu este surprinzatoare, avand in vedere cererea angajatorilor pentru diplome universitare si numarul limitat de locuri disponibile la scolile de stat. In ultima instanta, problema stabilirii standardelor de calitate pentru universitati - atat pentru cele de stat, cat si pentru cele private - este una de baza in Romania. Atat timp cat interesele rezista in fata sistemelor de clasificare (chiar si asociatiile de studenti se opun implacabil, temandu-se de deprecierea diplomelor universitare), Ministerul Educatiei - nu piata - este la mijloc in luarea deciziilor corecte. Acest lucru a devenit mai dificil de facut, pe masura ce universitatile private au devenit mai mari, mai bogate si mai conectate la politic. In contextul unei absente a presiunii concurentiale din partea scolilor publice in a le oferi studentilor o educatie de o calitate mai buna decat ce ar putea obtine gratis, scolile private raman dispuse sa comercializeze diplome pe bani".

Plecand de la declaratiile publice ale presedintelui Traian Basescu potrivit carora educatia romana nu are nicio legatura cu piata muncii si nu ofera nicio garantie a calitatii, ambasada noteaza: "Profesorii universitari titulari - adesea conectati la politic - au tendinta sa reziste oricarei incalcari a teritoriului lor, mai ales daca asta inseamna schimbarea curriculei sau a modelelor de conducere".

In primul paragraf al telegramei este notat ca "Educatia a dominat titlurile ziarelor romane de la inceputul lunii iulie, in urma unui conflict public intre presedintele Traian Basescu si ministrul Educatiei, Ecaterina Andronescu (PSD)". "Decizia recenta a Ministerului Educatiei de bloca admiterea la trei universitati private si, in acelasi timp, anularea a mii de diplome au aruncat in criza invatamantul superior romanesc. Una dintre cele trei universitati, Universitatea Spiru Haret cu sediul in Bucuresti, este cea mai mare si cea mai bogata universitate privata din Romania, cu campusuri si programe de invatare la distanta raspandite in toata tara si oferite peste hotare. Disputele privitoare la educatie reprezinta o modalitate facila de a inregistra puncte electorale intr-un an cu alegeri prezidentiale, iar scandalurile reale sau fabricate vor continua probabil sa domine titlurile intreaga toamna", noteaza documentul.

Ambasada relateaza ca in cadrul acestei dezbateri sunt ridicate probleme serioase precum rolul guvernului in invatamantul superior si modul in care scolile pregatesc tinerii pentru o piata a muncii competitiva. "Prea des, spiritul traditionalist al educatorilor, al politicienilor si interesele inradacinate au conspirat la descurajarea reformelor care urmareau sa faca educatia relevanta pentru nevoile studentilor si ale angajatorilor".  ​


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4199 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    mda (Vineri, 1 aprilie 2011, 19:21)

    Demigod [utilizator]

    Bine ca pana si strainii (americanii) vad foarte clar situatia, numai pe noi ne doare undeva.
    Important e sa putem avea diplome; nu mai conteaza ce facem cu ele dupa. Important e sa fie toata lumea Happy, nu? :| Ce atata stres?
  • +9 (9 voturi)    
    Romania (Vineri, 1 aprilie 2011, 19:43)

    Vizitiul [utilizator]

    Coruptia este un mod de viata iar coruptii formeaza o intreaga patura sociala.
  • -2 (10 voturi)    
    Nu intelegeti! (Vineri, 1 aprilie 2011, 21:38)

    Bibi [anonim]

    Avem cel mai tare sistem de invatamant! Uite ce multi olimpici scoate scoala romanesca! Cati muncesc la Nasa, Microsoft, ..... Amecicanii minte! :)
    Vai de noi.........Prea multi vad si putini inteleg.....
    • 0 (0 voturi)    
      naiv (Marţi, 6 septembrie 2011, 3:25)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui Bibi

      mai intereseaza-te de ce romanii lucreaza la microsoft. La fel ca si indienii si chinezii. Sau de ce IBM, Cocacola etc au inchis centre in sua si au deschis in romania, china, india.
  • +3 (5 voturi)    
    invatamantul romnesc lasa de dorit (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 1:06)

    Nicholas [anonim]

    per ansamblu, invatamantul romanesc lasa mult de dorit vis-a-vis de situatia actuala a nevoii de pregatire temeinica si competenta a tinerilor. asta nu exclude, ca la unele centre universitare de stat sa mai existe o speranta buna. in cele din urma, tot mai multi tineri mai mult sau mai putin pregatiti hotarasc sa paraseasca tara pentru a locui in alte parti si a aduce un plus de valoare in alta parte decat aici unde avem nevoie de el pentru a realiza schimbarea. incompetenta noastra de a aprecia valoarea corecta si a o pune in valoare ne va costa pe pielea noastra asa cum se vede din decursul deciziilor de tot felul care ne inrautatesc nivelul de trai.
    • +3 (3 voturi)    
      Din pacate asa este (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 11:20)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Nicholas

      Invatamantul lasa de dorit pentru ca "reforma invatamantului" nu a fost altceva decat distrugerea sistematica a invatamantului. Profesorii sunt slab platiti, trebuie sa munceasca in stres (datorita faptului ca "elevul are dreptate" si parintii tin partea elevilor), nu au posibilitati de a-i sanctiona pe elevii care nu invata (fara ca sa aiba probleme la randul lor). Elevii vad faptul ca legea invatamantului se tot schimba, nu mai au incredere in sistem si de aceea nu mai invata.

      Eu am terminat facultatea de Matematica Informatica si, desi imi place programarea (fiind interesat de cand eram copil) si am avut multe rezultate importante, vad tot mai mult ca nu am viitor in Romania. De aceea ma gandesc serios la plecare. Decat sa stau aici si sa ma distrug (in acest sistem unde valoarea nu conteaza) mai bine ma duc la straini si construiesc acolo. Nu imi convine solutia aceasta, dar vad ca nu am de ales.
      • +1 (1 vot)    
        de lucru prin strainatate (Marţi, 5 aprilie 2011, 3:59)

        Nicholas [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        de acord cu tine, in acelasi timp si eu am ca formare si profesie un profil tehnic in domeniul IT. ceea ce observ in prezent in piata muncii, discutand aici chiar de piata muncii de profil, nu pot sa spun ca este incurajator pentru un tanar bine pregatit deoarece asa cum constatam cu totii lucrurile nu merg tocmai bine si in directia dorita in aceasta tara.
        • 0 (0 voturi)    
          exact (Marţi, 6 septembrie 2011, 3:36)

          Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui Nicholas

          mda. America cumpara mana de lucru ieftina in IT. Motorola tocmai a dat afara sute de americani ingineri IT iar in locul lor a adus indieni, est europeni etc cu visa H1B. Daca termini arte e ok ca agentia care iti gaseste de lucru minte ca ai facut informatica. Oricum nu conteaza, ti se da trainning vreo 6 luni, nu ai cum sa nu prinzi meseria. E mai bine platit ca si in Romania, dar mai putin ca si un american, clar. Durere pe americani, nici macar nu ii mai intreaba daca ar accepta sa ramana angajati pe un salariu mai mic, direct in somaj. Good luck. Acum e sansa tuturor.
  • +2 (2 voturi)    
    Scolile private... (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 7:20)

    Ion Pop [anonim]

    Toata lumea face referire la scolile private datorita Univ. Spiru Haret.... Nimeni nu observa insa ca exista si alte universitati private la care se face mai multa scoala decat la cele de stat.... CIne s-a chinuit sa invete la o facultate de stiinte politice, studii europene, studii internationale etc? Sistemul de invatamant ii defect in intregime, fie ca-i scoala privata sau de stat.
    Ar trebui implementate mai multe controale si la universitatile de stat, deoarece la cele private se fac anual asfel de verificari.
  • +2 (4 voturi)    
    Invatamant. (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 7:35)

    Nasta Maria [anonim]

    Va dau si eu un exemplu:inginer constructor de drumuri cu master care nu stie regula de trei simpla si socoteste 1-0=-1.Acesta este un absolvent al unei institutii de invatamint de stat.Nu este numai un caz!
  • +3 (5 voturi)    
    Asta este sistemul de invatamant (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 9:26)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    al abramburicai si al "marelui" profesor magda!
    Manuale alternative (de parca istoria, geografia, matematica... pot avea alternative!), scoli prin care goagal sa poata spune... mamaaa, ce invatat sunt...
    Cand a venit unul si a pus piciorul in prag, nu e bine!
    Cand trebuie sa mai si muncesti, sau sa mai si stii pentru banii pe care ii ceri, nu e bine!
    Profesori de rahat (cei cu diplome cumparate) dau nastere la elevi de rahat (cei care SIGUR vor cumpara diplome!). E simplu! Ce poate un analfabet sa ii invete pe altii? Nimic!
  • +1 (3 voturi)    
    particularele (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 10:54)

    Aly [anonim]

    Cancerul invatamantului romanesc este representat de SPIRU HARET!!! pacat ca numele unui asemenea om este denigrat in felul asta,si pacat ca oamenii care se inscriu acolo accepta direct sa isi cumpere efectiv diploma. Daca analizez mai bine studentii sunt vinovati mai mult decat administratorii asa zisei unuversitati.....sunteti o rusine toti cei implicati in aceasta 'afacere'!!
    • +2 (2 voturi)    
      mii de euro (Luni, 4 aprilie 2011, 9:45)

      veronica [anonim] i-a raspuns lui Aly

      ...sunt multi care s-au inscris si la titu maiorescu -bucuresti,de exemplu si au avut un soc atunci cand au realizat unde au ajuns.mentalitatea la romani este de a aduna bani la examene,a da cadouri la profesori de ziua lor,de a copia pe rupte la sesiuni si in nici un caz de a frecventa cursurile.ce e mai grav este ca medicina a ajuns sa se invete ?! la fara frecventa.si cand mai si ai parte de cadre universitare la catedra care negociaza absenta/examenul /restanta per capita de student ...sa nu mai discutam aici calitatea indoielnica a celor ce se preteaza la asa ceva(gen dr. cadar ramona doroteea);sefii de an?sefii de grupa=oamenii cheie ai tranzactiilor cu 10 pe linie si zero cunostinte?! e crunt.vom ajunge sa fim tratati de oamenii astia?mai bine propunem de pe acum euthanasia .
    • 0 (0 voturi)    
      spiru haret (Duminică, 21 august 2011, 19:45)

      vili [anonim] i-a raspuns lui Aly

      Cancerul invatamintului romanesc este reprezentat de Androneasca si de cei care pun botul ca tine. La Spiru Haret am facut si eu dar nu am dat nici un ban la cineva si nici nu am auzit de asa ceva,decit de la niste neaveniti ca tine care ar fi auzit si ei de la radio sant ADRONEASCA.Aici examenele se pot controla,si se poate vedea ca nu e nicio frauda,in schimb la celelalte univ.nicio sansa de control.Daca ai fi mai istet ti-ai da cu seama ca nu au fost decit interese politice si economice,dovada ca univ.Spiru Haret exista in continuare si va exista in ciuda frustatilor.
  • +2 (2 voturi)    
    dar solutia e atat de simpla ... (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 16:27)

    accidutzzu [anonim]

    toti absolventi de invatamant particular sa trebuiasca sa dea examen la o universitate de stat! Eu asa am fost nevoit (nu am legatura cu mizeria de Spiru Haret) si nu ma plang ca am diplomele emise de ASE!